Koninklijke Expo-bezoekers probeerden het juichende publiek te ontlopen Koge boete voor organisator voetbalpool Dertig mille in eigen zak „Volksbisschoppen" in China Duikboten-gevaar Adspirant agent dreigde collega's met pistool Dode was niet dood WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Telkens ontdekt Ondanks het feit, dat het Neder-1 Hawaii-dorp op de wereldten landse koninklijke gezin op de Expo toonstelling is in de nacht van dins te Brussel alle moeite deed om zich daS °P woensdag geheel afgebrand, aan de belangstelling van het publiek te onttrekken, is dat slechts gedeelte lijk gelukt. Telkens werden zij „ont dekt" en dan begonnen de mensen te juichen. Ook gisteren werd weer de tactiek toegepast zich in kleine groep jes te verspreiden over de verschil lende paviljoens, waarbij op afgespro ken plaatsen ontmoetingen plaats vonden. Het hele gezin heeft de paviljoens van de Verenigde Staten en van de Sowjet-Unie bezocht. Nadat de lunch was gebruikt in het Portugese pavil joen ging de Prins naar het Belgi sche paviljoen voor schone kunsten, terwijl prinses Marijke zich kostelijk vermaakte in het amusementspark. Waar de andere leden van het gezin waren wist niemand. Later in de middag ontmoetten de Koningin, de Prins en prinses Marijke elkaar weer in het Tsjechische pavil joen. Toen haar moeder op haar beurt de erehal van het paviljoen binnentrad liep zij op haar toe en vloog haar om de hals. Zij deed dat eveneens bij tiaar vader, die even later versoheen. Het duurde niet lang of de konink lijke bezoekers werden omringd door de steeds talrijker wordende menigte. De koningin en haar jongste dochter tje vingen hun rondgang aan rechts, terwijl de prins links afschoeg, zich mengend onder de menigte, die niet ophield de hoge bezoekers haar sym pathie te betuigen en toe te juichen, Weer samengekomen in de cultuur zaal, woonden de koningin, de prins en het prinsesje een vertoning by van de „toverlantaarn", de Tsjechoslo- waakse nonstoprevue. De andere drie prinsessen zijn niet bij hun ouders verschenen. De leden van de koninklijke fami lie zijn omstreeks 18 uur naar de Ne derlandse ambassade teruggekeerd waar 's avonds te hunner ere een di ner werd aangeboden. Vandaag keer den zij naar Nederland terug. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem mr C. G. Phaf, heeft gisteren in hoger beroep 750, boete of dertig dagen hechtenis ge- eist tegen de 57-jarige J. R., in 1956 directeur van de beroepsvoetbalver eniging „De Graafschap" te Doetin- chem. Deze eis is een bevestiging van het vonnis van 18 septemher 1956 van de kantonrechter te Terborgh. Verdachte zou zich volgens de ten lastelegging hebben schuldig ge maakt aan overtreding van de lote- rijwet door het organiseren van een voetbalpool. Voor een bedrag van 1,10 kon men lid worden van „De Graafschap". Men kreeg dan een for mulier met een contributiezegel en kon dan in die week in de pool mee spelen door op het formulier uitsla gen in te vullen. De raadsman, mr N. L. van der Veen noemde het pijnlijk, dat deze man, die een der eersten was, die een voetbalpool durfde organiseren, zulk een hoge boete moest betalen, terwijl intussen in soortgelijke ge vallen steeds wordt volstaan met een principiële boete. Pleiter memoreer de de vrijspraak van „Caritas", die hetzelfde doet, waaraan verdachte zich heeft schuldig gemaakt. Mr Van der Veen legde een formulier van „Caritas" aan de rechtbank over. Uitspraak over veertien dagen. Te Groningen is op 81-jarige leef tijd overleden prof. dr. K. Sneyders De Vogel, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Prof. Sneyders De Vogel werd op 27 dec. 1876 te Schiedam geboren en stu deerde in de klassieke letteren aan de Leidse universiteit. In 1906 werd hij benoemd tot lec tor in de Romaanse taal en letter kunde aan de Leidse universiteit, in 1920 tot hoogleraar te Groningen. Tal van onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen. De heer Knox Menning, Amerikaans onderminister van handel, die momenteel in ons land vertoeft om een rapport uit te brengen over de mogelijkheden van toeristisch verkeer tussen Amerika en Nederland, hield dinsdag in het hoofdkantoor van de K.L.M. een persconferentie over dit onderwerp. Voorwaardelijke straf Voor de rechtbank te Arnhem beeft gisteren de 48-jarige handels reiziger K. J. te Zoelen terechtge staan. Hij wordt er van verdacht ruim dertigduizend gulden aan ge- incasseerde gelden aan een Betuwse firma niet te hebben afgedragen. De officier van justitie mr A. J. J. Pfeil, eiste acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij zeide in zijn requisitoir in dit geval een milde straf te willen re- quireren, omdat naar zijn overtuiging deze man nimmermeer voor een der gelijk delict zal terecht staan. Hij komt uit een goed milieu, maar hoog moed heeft hem ten val gebracht. Ver boven zijn financiële draagkracht had hij aandelen gekocht van de N.V. waarbij- hij in dienst was, in de hoop eens mede-directeur te kunnen wor den. Maar de lasten, die hij op zich had genomen, waren te hoog en zijn maar daar was hij te hoogmoedig voor, aldus de officier. Toen het water hem aan de lippen kwam verkocht hij de aandelen, maar tijdens zijn afwezigheid werden de knoeierijen ontdekt. Ofschoon zijn werkgevers niets van vervolging wilden weter\ moest de politie in dit geval van ernstige schending van vertrouwen wel door zetten. De officier meende, dat deze man zijn lesje heeft geleerd en dat deze voorwaardelijke straf een heil-, zame invloed op hem zal hebben. Uitspraak over 14" dagen. TENTOONSTELLING „DOE HET ZELF" In navolging van andere landen, met name Amerika, heeft de doe-het- zelf gedachte ook in ons land ingang gevonden. Er is zelfs een stichting in het leven geroepen, die de ge dachte propageert en uitdraagt. Deze stichting zal tijdens de a.s. najaars- beurs, die van 2 tot en met 11 sept. in Utrecht zal worden gehouden, een expositie inrichten van machines, materialen en gereedschappen. Bij de doe-het-zelf-expositie zullen op JONGETJE BIJ VISJESVANGEN VERDRONKEN Omstreeks kwart over twaalf gis termiddag is in de Laakkade te Den Haag verdronken de achtjarige A. H. Th. Zoutman uit de Schoolmeester- straat. Het jongetje was nabij de Van Zeggelenlaan met een schep netje bezig visjes te vangen. Daarbij viel hij in het water. Een vriendje zag het drenkelingetje enkele malen onder gaan en vertelde aan een pas serende parkwachter wat er gebeurd was. Deze waarschuwde de politie, die ter plaatse ging dreggen. Toen het jongetje enige tijd later werd opgehaald bleken de levensgeesten reeds geweken. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP (Advertentie) DUITSE JONGEMAN VERDRONKEN Aan het strand bij Kijkduin bij golfbreker 27 is gisteren om ongeveer 12 uur verdronken de Duitser H. B. Lutz, een 20-jarige scholier uit Gel- senkirchen. Hij is vermoedelijk te ver in zee gegaan. Gistermiddag om vier uur is het lichaam aangespoeld. Het slachtoffer logeerde in Loosduinen. INHALEN VERLET 27 DECEMBER Dit jaar valt de 27ste december op een zaterdag. Verscheidene bedrij ven willen de arbeid op deze dag stop zetten en het verlet laten inha len. Teneinde dit mogelijk te maken heeft de staatssecretaris van sociale zaken aan hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen en/of pakhuizen een algemene vergunning verleend, de verzuimde uren tot een maximum van 5Ve uur onder be paalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november tot 15 januari. inkomen en de kostenvergoeding aJ.le stands deskundigen aanwezig voor zijn auto te laag. Aan rente ?.ljn'.. e *°t hebben om de Par" voor geleende gelden bijvoorbeeld moest hij over een aantal jaren liefst 15.000,opbrengen. Was hij nu maar tijdig met zijn moeilijkheden voor de dag gekomen, ticulier zoveel mogelijk van een be paald artikel te vertellen, hem te tonen wat hij ermee kan bereiken en op welke wijze hij de beste resulta ten behaalt. Er is ook een demonstra tiecentrum. De heer O. W. Paul uit Mombasa is met zijn wagen o p de hoofdweg Nairobi—Mombasa met een snelheid van ruim 100 km. per uur tegen een plotseling oversteken de Rhinoceros opgevlogen. De Rhinoceros overleefde de botsing niet; de chauffeur kreeg geen letsel van beteke nis. Ware de auto lichter geweest en had de bestuurder minder hard gereden, dan had het wel eens precies andersom kunnen aflopen. In Duitsland veronge'ukt Het echtpaar Mertens uit Laren (N.H.), is gistermiddag bij Hagen in Duitsland om het leven gekomen door een auto-ongeluk. De 52-jarige heer Th. Mertens en zijn 55-jarige echtgenote Maria, zijn bij het dorpje Volmetal bij Dahl in een onoverzichtelijke bocht van de weg in botsing gekomen met een vrachtauto uit Bochum. De Neder landse auto werd volledig vernield. Behalve de heer en mevrouw Mer tens kwam ook een Duits echtpaar, dat in de Nederlandse wagen meereed om het leven. Faubus geeft het nog niet op Gouverneur Faubus van Arkansas heeft dinsdag een speciale vergade ring van Arkansas' wetgevende ver gadering verzocht, hem in een wets ontwerp de bevoegdheid te geven om de openbare scholen met name de centrale middelbare school van Little Rock te sluiten, indien integratie wordt opgelegd. Het door de gouverneur voorge stelde wetsontwerp voorziet in een volksstemming in het gebied van een eventueel gesloten school om binnen dertig dagen te beslissen of de school gesloten blijft dan wel met toepas sing van integratie heropent. Faubus diende voorts een wets ontwerp in, om in een school, waar de rassenintegratie wordt toegepast, gescheiden klassen voor kleurlingen en blanken in te stellen. De Sowjet-Unie zal binnenkort oirco 1.500 kunstwerken, w.o. schil derijen van Picasso Rubens en Goya, naar Oost-Duitsland terugzenden, die in 1945 door het Russische leger naar de Sowjet-Unie zijn gezonden. Men kan niet ontkennen, dat deze 1.80 meter grote robot iets menselijks heeft: toen hij op de voedseltentoonstelling in Londen deze twee charmante „Windmiir'-meisjes in het electronisch-oog kreeg, sloegen van enthousiasme haast een paar relais doorDe robot is een uitvinding van de Italiaanse technicus P. Riorito uit Milaan en dient op de tentoonstelling als blikvanger. De communistische Chinese pers meldt wederom urie bisschopsverkie zingen. Dit brengt het totaal onwettig en ongeldig gekozen bisschoppen op 20, van wie 12 geconsacreerd werden Tegelijkertijd rechtvaardigt de „Ver eniging van patriottische katholie ken" haar handelwijze en ontkent zij, dat het re ht der bisschopsbenoe ming aan de Paus toekomt. In de „Duifbode", het blad der patriotti sche katholieken in Sjanghai, wordt beweerd, dat het recht om bisschop pen te kiezen en te wijden „het ab solute en heilige recht van het volk is", zoals „de oudste traditie der Kerk en talrijke historische documenten getuigen". Dit heilige volksrecht, al dus het blad, is in de loop der ge schiedenis doo* de feodale heersers ingepalmd, en van hen weer door de Paus, die eveneens een feodaal heer ser is. Een groep Amerikaanse deskun digen op duikbootgebied heeft ver klaard, dat Russische duikboten, uit gerust met raketten, omstreeks begin 1960 in staat zullen zijn Amerikaan se steden aan te vallen. „Een massale aanval met raketten zou onze hele stedelijke maatschap pij kunnen vernietigen", aldus het verslag van de deskundigen. De groep, die de subcommissie voor militaire zaken van le gemeenschap pelijke commissie voor atoomenergie van beide huizen van het Congres, van advies moet dienen, doet o.m. de volgende aanbevelingen om het duik bootgevaar af te wenden: De marine moet de produktie van duikboten, die de „Polaris" (een bal listisch projectiel met een reikwijdte van 2.400 km) kunne' lanceren, zo snel mogelijk opvoeren: er moeten meer duikboten voor de aanval wor den gebouwd en p- moet tweemaal zoveel als tot nu toe uitgetrokken worden voor het onderzoek- en ont wikkelingsprogramma van de marine voor de duikbootoorlog. Eis in hoger beroep: een maand voorw. Het leek aanvankelijk een grapje, doch het werd later ernst toen op de avond van de zesde december 1956 in een Haarlems 'pension de agent-in- opleiding J. K., gekleed in pyama, uniformjas en een handdoek als shawl om, de kamer van twee zijner colle ga's binnenstapte en zijn geladen pistool op de mannen richtte met de woorden: „ik zal jullie doodschieten". De rechtbank in Haarlem had het incident bittere ernst gevonden en de man een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. In hoger beroep eiste de procureur- generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof, mr. W. B. J. Aberson, van middag een maand voorwaardelijke gevangenisstraf plus een geldboete van vijftig gulden. Hij zei het feit weliswaar zeer ernstig te achten, doch nam in aanmerking dat het voorval bijna twee jaar geleden is geschied. De beide bedreigde aspirant-agen ten, die inmiddels hun opleiding heb ben voltooid, gaven niet dan na een moeizame ondervraging door de pre sident en leden van het hof toe, dat de verdachte de bewuste avond laat, was thuis gekomen in een min of meer kennelijke staat. Hij kwam later in de kamer van de J da* ZÜ hun tranen konden drogen, twee collega's en dreigde toen de Sultan Hamid vrij Sultan Hamid de tweede van Pon- tianak, is de vorige week woensdag uit de gevangenis ontslagen. Hij heeft achteneenhalf jaar in de gevangenis doorgebracht na terecht te hebben gestaan wegens pogingen tot omver werping van de regering. Hij ver blijft tijdelijk bij vrienden in Djakar ta. In een onderhoud met de corres pondent van het ANP in Djakarta zei sultan Hamid dinsdag boven alles naar rust te verlangen. Hij zag er ge zond uit, maar is wel verouderd. Hij werd in april 195? gearresteerd na de opzienbarende aanval op Ban doeng door Westerling en zijn volge lingen. Hij was teen minister van Staat voor parlementaire aangelegen heden. Drie jaar later stond hij te recht op beschuldiging pogingen te hebben gedaan de eerste Indonesische regering na de overdracht van de soe vereiniteit omver te werpen. Hij kreeg tien jaar gevangenisstraf. Sultan Hamid zei uit te zien naar de hereniging met zijn gezin. Zijn echtgenote verblijft in Den Haag. Hij zeide, dat de tijd in de gevange nis hem zwaar was gevallen, maar voegde er met nadruk aan toe, dat hij altijd goed was behandeld. Plechtig trok een begrafenisstoet door de straten van het dorp Marest Dampcourt, nabij Reims, om de 65- jarige Victor Stevens naar zijn laat ste rustplaats te brengen. Dit althans dachten de bedroefde familieleden in de volgwagens. De stoet bereikte de kerk, waar de uitvaartplechtigheid zou worden ge houden. Doch vóór het zover was, snelde iemand opgewonden de kerk binnen en de familieleden kregen de schrik van hun leven: Victor Stevens stond, als uit de doden herrezen, im levende lijve voor hen. De toedracht der gebeurtenissen, die tot deze verrassende ontknoping leidde, was als volgt. Verleden week, toen Stevens met vakantie buiten het dorp zijner inwoning vertoefde, werd het lijk van een oudere man op de spoorbaan buiten het dorp aangetrof fen. Na de lijkschouwing werd mede gedeeld, dat het stoffelijk overschot dat van Victor Stevens was. Laatst genoemde las in zijn vakantiever blijf in de krant, dat hy plotseling het tijdelijke met het eeuwige had ver wisseld, hetgeen voor hem aanleiding was spoorslags naai Marest—Damp court te vertrekken, ,>m zijn treurende nabestaanden persoonlijk te vertellen, mannen met het geladen dienstpistool. De ene man trok zich terug op zijn bed, de ander slaagde er met enkele zoete woorden in, K. de kamer te doen verlaten. Ze haalden verlicht adem en barricadeerden de deur met een stoel. De kamergenoot van K heeft later het pistool afgenomen en het veilig opgeborgen. Eerst veel la ter kreeg men lucht van dit incident toen men het verleden van K. na ging in verband met zijn aanstelling tot agent van politie. Toen het voor val aan het licht kwam werd hij ont slagen. Hij is thans als chauffeur werk zaam, zo deelde de raadsman mr. B J. La^bers uit Haarlem het hof mee De verdachte, die zich niets meer van het gebeurde kon herinneren, heeft het drinken van sterke drank geheel gestaakt. De raadsman vroeg de uiter ste clementie. Het hof zal dinsdag 9 september a.s. arrest wijzen. De heer G. Kerpensteijn, oud jachtopziener en onbezoldigd rijks veldwachter te Woudenberg in de provincie Utrecht hoopt op 1 sept. a.s. zijn 100ste verjaardag te vieren. Hij is een lange reeks van jaren werk zaam geweest als jachtopziener op het langoed Rumelaar te Woudenberg De gezondheidstoestand van de 100- jarige laat te wencen over. Op de Kalfjeslaan te Amster dam is gistermorgen de 42-jarige mevr. M. N.-H. uit Amstelveen, die op de fiets reed in de richting van de Amsteldijk, ter hoogte van de Mid denweg aangereden door een perso nenauto. De dame is zeer ernstig ge wond opgenomen in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. Voor haar leven wordt gevreesd. Op de Arnhemseweg te Apel doorn is gistermiddag omstreeks vijf uur de 75-jarige wielrijder J. Hey- mensen uit Apeldoorn toen hij ver zuimde voorrang te verlenen, aan gereden door een vrachtauto en ge dood.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7