Wetenschappelijk Leiden zoekt het hogerop WeCp,en frtug. tot tutee flatten Zoölogisch lab. 1 oktober open Raadhuis van Leiderdorp is te eng geworden Gemeenteraad Warmond besprak economisch rapport WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 Hoog torent het nieuwe Zoölo gisch laboratorium van de Leidse universiteit boven de huizen van de Kaiserstraat uit. Het sluit de bomen rij van Hortus en Sterrewachtlaan goed af. Bij een kijkje van het stads centrum uit van Rapenburg of Bakkerstraat heeft men meer moeilijkheden dit bakstenen gevaar te onder te brengen in de oude Leidse gevelrij, maar het is onge twijfeld een waardig en stijlvol ge bouw. Men zal zich afvragen, waarom hier een flat geplaatst is. Het ant woord ligt in het ruimtegebrek, waarmee Leiden en in het bijzonder de universiteit te kampen heeft. Vooral de afdeling Zoölogie onder vond dringend behoefte aan uitbrei ding en wat was logischer dan dat bij het oude laboratorium aan de groene zoom van de Witte Singel, aansluiting werd gezocht. Die ver binding werd gevonden, oud en nieuw zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden, men heeft dit mooi op gelost en in de doorgang nog ruimte gevonden voor een museum-zaal. Maar ter plaatse waren de vier kante meters zeer schaars. Men moest het dus in hoogbouw zoeken en de architecten ir. H. A. van Oerle en de heer J. J. Schrama hebben de lineaal verticaal gelegd en de lijnen ook verticaal doen uitgroeien tot een imposant bouwwerk tellend negen bouwlagen, waarin vele afde lingen van de uitgebreide zoölogie plaats vonden. Wij hebben onder lei ding van de architecten een eerste bezoek aan deze Leidse aanwinst ge bracht. De zoölogie houdt zich bezig met de dierkunde. Men begrijpt dat dit een zeer uitgebreid hoofdstuk van de wetenschap is. De gedragskunde bijvoorbeeld of ethologie is een be langrijk gedeelte van de studie ge worden. Hoe handelen de dieren onder bepaalde omstandigheden, hoe reageren zij, hoe leven zij? Voor de levende dieren heeft men grote ruimten nodig. Veel aquaria bijvoor beeld, waar het doen en laten van de vissen gevolgd wordt. Maar aqua ria nemen ruimte in beslag en zij moeten in klimatologisch gunstige ruimten worden geplaatst. Van de derde verdieping af zijn deze bak ken in de zalen geplaatst. Op de vier de étage bijvoorbeeld vinden wij een grote bak met een glazen plaat er voor, die de belangstellende kan la ten zien hoe een eend in het water naar de bodem duikt. Op de vierde verdieping staan voorts de aquaria, eerst de koude; op de zesde en ze vende verdieping, die dank zij de glazen daken een overvloed van licht bezitten, staan de tropische aquaria. Aan de voorzijde van het gebouw treft men al een deur aan, die ken merkend is voor het werk, dat in dit gebouw gedaan wordt: de toegang tot een kadaverlift. Met deze lift kunnen de lijken van dieren (die dikwijls van de dierentuinen komen) binnengebracht worden en vervoerd naar de snijkamers op de begane grond en eerste étage, die deugde lijk geventileerd worden en ook van air-conditioning zijn voorzien. Hier bevinden zich ook de ruimten voor de maceratie, waar de skeletten der dieren van de vleselijke resten wor den gescheiden. In het sou-terrain zijn de koelkelders, waar de kada vers kunnen worden opgeborgen zonder, dat er gevaar bestaat dat zij bederven. Het behoeft geen uitleg, dat hier ook een uitgebreide serie apparaten staat, die de koeling, de verwarming en de air-conditioning voor hun rekening nemen. De ingang tot het gebouw is aan de kant van de Sterrewachtlaan, hier binnengaand, staat men voor de deur van de kli maatkamer, waar het mogelijk is proeven te doen onder verschillende klimatologische omstandigheden. Op de begane grond treft men ook grote werkplaats aan en enige labo ratoria. Eén verdieping hoger. Op de tweede verdieping zijn de kamers van de directeur en secretaresse ge vestigd en hier worden ook de can- didaten-anatomie ondergebracht. Op de derde is een röntgenkamer, met wat andere ruimten voor experimen teel onderzoek; op de vierde exa menlabs en een assistentenkamer, op de vijfde het koud laboratorium met bovenlichten, die de koude bak ken verlichten, op de verdiepingen zes en zeven, in de nok van het ge bouw, zijn, zoals gemeld de tropische aquaria. Op de zesde heeft men van een rondgang om de toren een mooi uit zicht over de stad, want het ge bouw is dertig meter hoog. Bijzon der zijn ook allerlei technische snuf jes, zoals verbindingen van de ene ruimte met de ander via de muur, om de mogelijkheid te bieden ge lijksoortige experimenten te doen in twee aangrenzende laboratoria, voorts gas- en perslucht en hier en daar naast de warmwaterkraan een kraan voor onthard water. Vermeldenswaard is nog een wandversiering in platteel, die op de derde verdieping is aangebracht, voorstellend de dierkunde en ver vaardigd door de beeldhouwster Jos Smit. Het is de enige opzettelijke versiering die we in dit gebouw vonden. Ongetwijfeld zullen na sep tember als het gebouw is opgeleverd en het interieur wordt ingericht de ruimten een wat gekleder aanzien krijgen. Dan zal overigens den wedstrijd met de kalender beginnen, want één oktober a.s. zal het gebouw officieel in gebruik worden gesteld door de president curator van de Leidse uni versiteit. PLANNEN TOT UITBREIDING AAN DE LEERLINGEN VAN DE TTTUS BRANDSMA ULO Yelen van jullie hebben waar schijnlijk al vernomen van het tra gisch ongeluk dat Arnold Kleiss uit 4b het leven heeft gekost. Wij lezen vaak van ongelukken met dodelijke afloop, maar wanneer één van ons zo plotseling uit dit leven wordt opgeroepen tot het eeuwige leven staan wij sprakeloos. Wij voe len deernis met de familie, die zo zwaar getroffen werd, en gaarne wil len we een blijk van medeleven ge ven. Daarom nodig ik jullie uit om van avond (woensdag) half aoht in de rouwkapel van het St.-Elizabeth zie kenhuis te komen bidden voor de zielerust van Arnold. Donderdagavond om half acht is het rozenkransgebed in de parochie kerk op de Meerburg. Mag ik erop rekenen dat alle jongens van onze school die dit lezen vrijdagmorgen om half tien in de kerk van de Meer burg parochie aanwezig zijn om Ar nold na de H. Mis van Requiem te 'begeleiden naar zijn laatste rust plaats. TH. SCHOLTE Raadsagenda. In de raadsverga dering op vrijdag 29 augustus a.s., welke om 8 uur des avonds aanvangt zal o.a. behandeld worden: Voorstel tot aan- en verkoop van enkele strookjes grond en water ter regeling van de eigendom van de Van der Valk Boumanweg; voorstel tot ver lening van een duurtetoeslag over het 2e halfjaar 1958 aan daarvoor in aanmerking komend gemeente- personeel; voorstel tot vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de gemeente Zuid-Holland; voorstel tot het aan gaan van een geldlening bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten; voor stel tot verlening van medewerking voor aanschaffing van leermiddelen voor het vak handenarbeid door de r.k. lagere school; voorstel verlening van subsidie aan het comité Leider dorp van Jeugd-Natuurwacht; voor stel tot inwilliging van een verzoek om toekenning van een premie ten behoeve van een verbetering van de woningen Jaagpad 6 t.e.m. 12; voor stel tot niet-ontvankelijkverklaring van het verzoek van de heer A. Muil- vijk betreffende tegemoetkoming in de kosten van vrijwillige beschik baarstelling van woonruimte; voor stel uitneming gronden uit complex IV van het grondbedrijf; voorstel tot verkoop van grond uit complex V van het grondbedrijf; voorstel tot wijziging van het raadsbesluit tot overnama van grond en water, ten behoeve van de verbreding van de Hoofdstraat, van de heer Smit; voor stel tot onttrekking van de ambts woning van de burgemeester aan zijn bestemming ten behoeve van de uitbreiding van de secretarie; voor stel inzake de bouw van een ambts woning voor de burgemeester in ver band met de noodzakelijke uitbrei ding der secretarie; voorstel tot uit breiding van de telefoon-installatie en het treffen van voorzieningen in verband met de uitbreiding der se cretarie; afscheid van de niet in de nieuwe raad terugkerende leden van de raad. RAADHUIS. Reeds in juni 1956 hebben b. en w van Leiderdorp er op gewezen dat uitbreiding van het raadhuis urgent was en dat daartoe niet kon worden overgegaan, alvorens de huidige, aan het raadhuis aangebouwde, ambts woning was ontruimd. De huisves ting van de secretarie was toen reeds onvoldoende. Het bureau gemeente werken was ondergebracht in een kamer van het pand Bruggestraat 1 en in een lokaal van de openbare I lagere school. In dit voorstel is op- I gemerkt dat de huisvesting van het bureau gemeentewerken als een zeer tijdelijke oplossing moest worden ge zien. Inderdaad is inmiddels voor het bureau gemeentewerken een betere oplossing gevonden, waardoor het mogelijk werd alle ambtenaren in één gebouw, nl. Bruggestraat 1, te concentreren. Weliswaar is de huis vesting niet ideaal, doch de verlang de concentratie is bereikt. Voor de secretarie is de toestand eerder erger geworden. De ruimte is zo beperkt, dat de burgemeester een werkkamer heeft in zijn ambtswo ning, die aan het gemeentehuis is aangebouwd en binnendoor toegan kelijk is. De secretarie heeft een werkkamer van 16 m2., met enkele uiterst kleine raampjes, zodat hij de gehele dag met kunstlicht moet werken. De ontvanger heeft een vertrek van 25 m2. tot zijn beschikking, dat hij echter moet delen met 2 typistes, terwijl in hetzelfde vertrek de cen- traalpost van de telefoon is geves tigd. Het behoeft geen betoog dat dit rustig werken uitgesloten maakt. Hiervoor moet dus op zeer korte ter mijn een oplossing gezocht worden. De afdeling bevolking en burger lijke stand c.a. heeft een werkkamer van 32 m2. Deze afdeling bestaat uit 2 ambtenaren, terwijl ook de maat schappelijk werkster hier gedurende enkele uren per week zitting heeft of bezoekers moet ontvangen. Dit laatste is op deze afdeling zeer on- practisch, daar een vertrouwelijk ge sprek op deze afdeling niet gevoerd kan worden. Het bezoek van perso nen, die op deze afdeling moeten zijn voor paspoorten, rijbewijzen, uittrek sels, arbeidskaarten, uitstel militaire dienst en dergelijke, is dan uiter mate storend. Het hoofdvertrek van de secreta rie is 35 m2. groot. Daarin werken thans 6 ambtenaren, terwijl ter uit breiding van het personeel een 7e ambtenaar hierin plaats zal krijgen. Hiervoor is inmiddels een krediet beschikbaar gesteld. In deze ruimte bevinden zich 2 loketten, terwijl ook het lopend archief er in is onder gebracht (6 vierladenkasten). Van uit dit vertrek is de kluis toeganke lijk. De ambtenaren, die hier werken, behoren tot de afdeling algemene za ken, interne zaken, archief, expedi tie, financiën, onderwijs en sociale zaken, inclusief kostwinnersvergoe dingen. Aan deze afdelingen is vrij veel loketwerk verbonden, terwijl het merendeel der telefoongesprek ken door bedoelde ambtenaren ge voerd wordt. Het spreekt vanzelf, dat het voor de ambtenaren zeer! moeilijk is zich te concentreren op hun taak, als in hun onmiddellijke nabijheid iemand aan het loket staat of door een ambtenaar van een an dere afdeling een telefoongesprek gevoerd wordt. Bovendien is het on gewenst dat iedere bezoeker aan het loket kennis kan nemen van tele- I foongesprekken die binnen gevoerd worden Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat er geen afzonderlijke ruimte is om te dienen als wachtkamer voor het publiek of voor het te woord staan van bezoekers die niet aan het loket geholpen kunnen worden. De betrokken ambtenaren zien zich dan ook genoodzaakt om bezoekers op de gang te woord te staan, waar al lerlei ander publiek zijn beurt aan de loketten afwacht. Dit is een zeer ongewenste toestand, aldus b. en w. Vermeld zij nog, dat de elektrische stencilmachine, waarop o.a. alle raadsstukken vermenigvuldigd wor den, thans is opgesteld op de kamer van de afdeling bevolking, omdat daar de meeste ruimte is. Als al het stencilwerk voor één raadsvergade ring achter elkaar afgedraaid wordt, betekent dit dat de stencilmachine praktisch de gehele dag draait. Maar het betekent ook dat gedurende die tijd het voeren van normale gesprek ken op die afdeling, inclusief tele foongesprekken, bijna onmogelijk is door het lawaai. Deze oplossing is naar de mening van b. en w. hierin gelegen, dat de huidige ambtswoning van de burge meester bij de secretarie getrokken wordt. Aan het ruimtegebrek wordt dan, althans voorlopig, een einde ge maakt. Hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen, kan later bezien worden. Op het ogenblik is dit de enige en verantwoorde oplossing. AMBTSWONING BURGEMEESTER Met verwijzing naar het voorstel van b. en w., tot het onttrekken van de ambtswoning van de burgemees ter aan zijn bestemming ten oehoeve van de uitbreiding der >ecretarie, de len deze mede dat zij ziah jok heb ben beraden over de voorziening ir de huisvesting van de burgemeester Aangezien er mpmenteel geen mo gelijkheid is een geschikte bestaande woning te kopen of te hurm blijft alleen de mogelijkheid van nieuw bouw over. Reeds eerder heeft de raad aan ar chitect Elffers uit Rotterdam op dracht verstrekt een plan te maken voor een nieuwe ambtswoning. Door verschillende omstandigheden kon dit echter niet gerealiseerd worden. B. en w. zijn voornemens dit plan in na dere studie te nemen of met een an der plan te komen. Thans gaat het erom, dat de raad zijn goedkeuring hecht aan het voor stel van b. en w. om het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een ambtswoning. Dit drediet mag een totaal van 75.0C0 niet over schrijden. De beschikbare grond, 2800 m2 zal uit complex III worden uitgenomen. De kosten bedragen 2100. Vijftien eengezinswoningen. B. en w. hebben onderhandelingen ge voerd met de Zuidhollandse Bouw onderneming te Den Haag over ver koop van bouwgrond uit complex V van het grondbedrijf. Deze onder handelingen hebben geleid tot een voorlopige koopovereenkomst die bij de stukken ter inzage ligt. Volgens deze overeenkomst gaat het om twee percelen, waarop in totaal 15 één gezinswoningen kunnen worden ge jouwd. De overeengekomen prijs be draagt 6.000 per woning. B. en w. hebben met de kopers afgesproken, dat de grondprijs nader zou worden bepaald na het opmaken van 'n her ziene kostprijsberekening. B. en w. stellen voor tot verkoop te besluiten. De prijs wordt bepaald op 88.000 totaal, te weten 4 woningen a 5500 en 11 woningen ƒ6.000. 0UD-ADE Geslaagd. Op de te Utrecht ge houden examen voor het dipl. Vak bekwaamheid Slagersbedrijf slaagde de heer T. J. v. d. Fits. Onder voorzitterschap van de bur gemeester kwam de raad van War mond bijeen. Afwezig waren de he ren J. G. van Vliet en T. J. van Rijn. Besloten werd aan de stichting tot steun van de protestants geestelijke verzorging van het Nederlandse leger een subsidie 'oe te kennen. Inzake het schrijven van b. en w. van Lei den betreffende het stichten van een regionaal woonwagenkamp te Leiden, werd besloten hieraan in principe deel te nemen, doch geen financiële bijdrage te verlenen voor een woon wagenkamp te Leiden of elders voor een tijdvak, dat gelegen is voor de datum van inwerkingtreding van de gemeenschappelijke regeling. Beslo ten werd met de Bank voor Neder landse Gemeenten een geldlening aan te gaan van 17000.Aan de orde kwam hierna het door het Landbouw- Economisch Instituut, het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland en het Economisch Technologisch In stituut voor Zuid-Holland ingezon den rapport betreffende het econo misch onderzoek dezer gemeente. Conclusies over het rapport. Ter bestudering van dit voor de ge meente zo belangrijke rapport was door de raad een commissie ingesteld, onder voorzitterschap van de heer J. G. van Vliet, door welke commissie een uitvoerig memorandum op dit rapport betrekking hebbende, was sa mengesteld. Hierin betreurt de com missie dat geen recenter gegevens verwerkt konden worden, zodat vele van de in het rapport verwerkte ge gevens niet actueel meer zijn. De commissie meent dat uit de bijge voegde tabellen blijkt, dat Warmond en Noordwijk een afzonderlijke posi tie innemen in het verband van de in 't onderzoek betrokken gemeenten in de bollenstreek. In een resumé wil de commissie als hoofdconclusie vaststel len: Ontsluiting van de Zwanenbur gerpolder ten behoeve van de volks huisvesting, van een economischer agrarische bedrijfsvoering en van een uitbreiding van de recreatiemogelijk heden; verbetering en uitbreiding van het woningbezit, waarbij sane ring door middel van krot-opruiming noodzakelijk is; het verlenen van steun aan onderwijsinstelling, uit breiding en aanpassing van recreatie mogelijkheden door medewerking en steun aan particuliere initiatieven en het verkrijgen van overheidssteun; het verlenen van medewerking en stimuleren van agrarische bedrijven speciaal t.a.v. grondverbeteringen, zomede het zoveel mogelijk beperken van gebruikmaking van hoogwaardi ge cultuurgrond voor andere dan agrarische belangen en stimuleren van geëigende industrieën en am bachtelijke bedrijven. De voorzitter zeide, met de com missie, de late verschijning van het rapport, te betreuren waarvoor echter wel bijzondere oorzaken zijn aan te wijzen. Uit het rapport blijkt duide lijk, dat Warmond in de bollenstreek een aparte plaats inneemt. Dit wisten wij reeds, maar het is wel eens goed. dat ook van andere zijde hierop ge wezen wordt Voor de verdere ont wikkeling van Warmond acht spr. dit rapport wel van belang omdat men zich hieraan bij het nemen van be slissingen kan toeten Bijzonder critische aanmerkingen zijn er niet, waaruit de conclusie mag worden getrokken, dat de wijze waar op de gemeente wordt bestuurd goed te noemen is. Het oog moet gericht blijven op een natuurlijke ontwikke ling der gemeente. Met het door de raadscommissie uitgebracht rapport kunnen b. en w. zich verenigen al zouden zij als voor naamste doel van de ontwikkeling van de Zwanenburgerpolder willen zien de economische agrarische be drijfsvoering. De heer Willemsen juicht het toe, dat dit rapport ook aan de nieuwe raadsleden zal worden toegezonden. In grote lijnen kan hij zich verenigen met het raadsrapport. Uit het rap port is hem gebleken dat de bevol kingsaanwas in deze gemeente in het verleden nooit voldoende opgevangen is kunnen worden. Volgens spreker is hiervan de oorzaak, dat geen vol. doende arbeidsgelegenheid aanwezig is. Daarom meet het vestigen van in- dustrie, die voor Warmond geëigend is, krachtig worden gestimuleerd. Ook acht hij het dringend nodig dat een uitbreidingsplan voor recreatie, gebied wordt vastgesteld, om de toe risten meer te binden, waardoor ook hêt inkomenpeil van de ingezetenen omhoog zal gaan. Het gemiddeld n- komen beneden de 6000.ligt in Warmond aanmerkelijk lager dan dat van andere gemeenten in de bollen- streek. Volgens spreker hangt alles af van de ontwikkeling van de Zwa- nenburgerpolder. Er zal veel meer moeten worden gedaan op recreatie gebied, waarbij ook het particuliere initiatief niet achterwege mag en kan blijven. Speciaal zal de gemeente aandacht moeten schenken aan de volkshuis vesting vooral als men leest, dat op woninggebied toestanden bestaan die drngend om verbetering vragen. Spr. denkt hierbij aan het opruimen van krotwoningen en verbetering van d< bestaande oude woningvoorraad. Hij vroeg hiervoor de bijzondere belang stelling van het college van burge meester en wethouders. De heer Van der Voet mist in dit rapport een voorname bron van be staan nl. de bloementeelt. Ook het stichten van bejaarden-centra waar voor Warmond mooie gelegenheid biedt komt in het rapport niet voor, Ook hij acht de volkshuisvesting eer van de nijpendste problemen in deze gemeente. Nadat nog verschillende andere sprekers het woord hebben gevoerd wordt besloten het rapport aan te ne men, rekening houdende met de ter zake naar voren gebrachte wensen. Afscheid. Hierna sprak de voorzitter een woord van afscheid tot de heren J. v d. Voet, S. van Schie P. J. van Rijr en A. Beugelsdijk, die in de nieuwe zittingsperiode niet meer als raadslid zullen terugkeren. Tot ieder van her richtte hij een persoonlijk woord vat dank, niet alleen voor wat zij al- raadslid voor de gemeente hadder gedaan, maar ook als lid van diverse raadscommissies, welk werk niet al tijd naar buiten spreekt. Hij betreur de het, dat in de nieuwe raad het z.g Lage Land niet vertegenwoordigd za zijn 'maar hoopte dat bij de volgende verkiezing deze leemte hersteld worden. De scheidende raadsleden brach ten de voorzitter dank voor zij: vriendelijke woorden. Zij spraken di wens uit, dat de prettige en aangena me samenwerking, die de vergade ringen steeds gekenmerkt hebben, ooi in de toekomst bestendigd zal blij ven. Namens de KVP-fractie spra! de heer Willemsen de scheidend! raadsleden toe, waarbij ook hij wee op de aangename samenwerking steeds bestaan heeft. Hij wil een speciaal woord vai dank brengen aan a heer v. d. Voe (C.H.) met wien het steeds een groo genoegen was samen te werken en wiens adviezen steeds op hoge prijs werden gesteld. Bij de rondvraag deelde de heer van Schie mede, dat op zedelijk moreel gebied ook aan de Sassenhei mersloot toestanden heersen, die getolereerd kunnen worden. Hi; verzocht de voorzitter hieromtrent contact op te nemen met het gemeen tebestuur van Sassenheim, wijl dez< sloot onder genoemde gemeente gelegen. De voorzitter zegde toe zullen nagaan, wat hij in deze moet doen. Hierna sluiting. Spreekuur Het spreekuur var. de burgemeester van morgenochtenc tot vrijdagochtend is vastgesteld 1011.30 u. v.m. Vanmorgen zijn in de Hartebrugs- j huwelijk is, dat mej. Heemskerk 6 haar zorg waren toevertrouwd, van kerk te Leiden in het huwelijk ge-1 jaar welpenleidster was van de St.-1 morgen in het gelid voor de ingant treden Fons Duivenvoorden en Riet Franciscusgroep in de parochie en dat van de kerk stonden om het bruid; Heemskerk. Het bijzondere van dit i de welpen, die in deze parochie aan I paar en de familie te ontvangen. 1 (Foto: Pijl)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6