Uiterstegracht, Hooigracht, verplaatsing van grossiersmarkt en efficiency Sociale Raad Toestand van de groentewereld Leidse raadsleden namen afscheid Kap. H. J. G- afscheid van de Jong nam parochianen DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Veelheid van problemen voor scheidende raad De scheidende Leidse raad, waarvan elf leden niet terug keren in de nieu we zittingsperiode, heeft tot slot een zware agenda afgehandeld .Na bespre kingen van het nieuwe veemarktplan (waarover elders meer) werden vele andere onderwerpen aangesneden. De discussies duurden tot bij half acht, waarna er in de koffiekamer een kleine afscheidsreceptie plaats vond. dat er dadelijk wordt gesloopt. De wethouder deelde mede, dat 't com plex twee jaar verhuurd wordt, waarna wellicht de tijd voor sanering rijp is. Grossierscentrum. Discussies tot bij half acht Van het voorstel tot demping van de Uiterstegracht werd niet ver wacht, dat het geen genade kon vin den in de ogen van de raadsleden. Kritische bemerkingen richtten zich eerder tegen het feit, dat het niet Een stevige noot werd in de Leid se raad gistermiddag nog gek akt toen het nieuwe grossierscenuum aan de Rooseveldstraat te Leiden aan eerder aan bod was gekomen. De e or^e icwam. Het schijnt, dat er i: heer Woudstra (Prot. Chr.) bijv. merkte op, dat het met de juridische, financiële en technische problemen ten aanzien van deze demping nog al los was gelopen. Had het plan dan zo lang in portefeuille moeten blij ven? De heer Ten Broek (KVP) sloot zich hierbij aan en hij drong op de grootst mogelijke spoed aan, opdat deze bewoners weer kunnen geloven in een menswaardig be staan. Ook andere raadsleden als de heer Schüller (P. v. d. A.), Hagens (VVD) waren verheugd met dit voor stel en er bleef wethouder Jongeleen niets anders over dan een verkla ring te geven voor het feit, dat de raad nu al vier jaar op de uitvoering van dit plan wacht. Hiermee had hij echter moeilijkheden, omdat hij in een openbare zitting niet alles uit de doeken wilde doen. Hij legde er de nadruk op, dat ten aanzien van de riolering slechts een noodmaatregel was toegepast, waarvan hij hoopte dat Rijnland de gewenste toestem ming zou geven. De heer Woudstra (Prot. Chr.) hoopte op een nadere verklaring, in een zitting, waarin de wethouder, „waar zou kunnen ma ken wat hij beweerd heeft". Hooigracht. Het nieuwe wegdek voor de Hooi gracht legde de heer Van Dijk (KVP) enige bemerkingen in de mond. Hij was blij met dit plan, maar hij meen de, dat het parkeervraagstuk in deze straat beter opgelost kon worden door de auto's niet achter elkaar in de parkeei'havens, maar schuin op de rijrichting te dem plaatsen; men raakt meer auto's kwijt en de voet gangers lopen geen gevaar, omdat zij met parkeerhavens in de veron derstelling zijn, dat zij zich op het trottoir bevinden. Ten aanzien van het verwijderen der stoepen (waar van er verschillende onder monu mentenzorg vallen) stelde hij de vraag of er overleg is geweest met de bewoners van deze panden. Hij drong aan op overleg met de directie van het St. Elisabethziekenhuis waar het de parkeerruimte betreft vóór dit gebouw. Als belangrijkst deel van zijn betoog voerde de heer Van Dijk aan, dat de raad dringend be hoefte heeft aan een wegenschema van de Leidse binnenstad. De raadsleden hebben nu géén overzicht van de verkeerstechnische en stedebouwkundige problemen, dié aan de voorstellen kleven. In dit verband noemde hij de door braak van de Watersteeg, die nog niet gerealiseerd is en de noord- zuidverbinding Middelstegracht. De heer Kortmann (KVP) ging hierin mee. Brede wegen, zo betoogde hij, trekken verkeer aan. Aanvullende werken. Het is met de verbindingen tot de Hooigracht slecht gesteld. Men moet er voor waken, dat het verkeer hier in een „flessenhals" raakt. De heer Aalders (KVP) stelde vast dat met het aanbrengen van een wegdek, evenals met de. demping van de Uiterstegracht twee projecten van de lijst van aanvullende werken worden afgevoerd. Deze lijst wordt gehouden om werkloosheid op te kunnen van gen. Hij drong er op aan, dat nieuwe werken op de lijst worden geplaatst hetgeen de wethouder beloofde. In het algemeen was de heer Jongeleen het oneens met de heer Van Dijk, „Hoe vaak is er in raadsvergaderin gen niet aangedrongen op verbete ring van de Hooigracht. Thans is er een voorstel, maar nu moet er een wegenschema zijn. Indien men daar op moest wachten, zou het voorstel uitgesteld worden. Trouwens de verbetering van de Hooigracht hoort thuis in het structuurplan 1933. Dat er nog geen plan voor het uitbreken van de Watersteeg is, komt, omdat een van de bewoners nog geen ande re woning heeft. Overleg met de directie van het Ziekenhuis heeft al plaats gevonden. Hij maakte bezwaren tegen het voor stel van de heer Van Dijk om de par- keerrichting schuin op de weg te plaatsen. Als de auto's evenwijdig v de raadsleden, die geruime tijd aan de rijrichting staan kunnen zij het Leidse gemeentebelang hebben gemakkelijker wegrijden. In deze gediend, maar in de nieuwe zittings- laatste kwestie ondersteunde de heer periode plaats maken voor anderen. Kortmann in tweede instantie de wereld der groentehandel onenig heid over deze zaak heerst. Men heeft een adres aan de raadsleden gestuurd, waarin door de detaillisten geprotes teerd werd tegen het verplaatsen van het grossiercentrurn voor groente en fruit van de Boommarkt naar Lei den Zuid-West. Later heeft de orga nisatie van grossiers schriftelijk ver klaard, dat zij .zich achter het voor stel van b. en w. plaatste. De heer De Hosson (KVP), die een vergadering van detaillisten en gros siers heeft bijgewoond, bracht hier van rapport uit. De klachten op deze vergadering waren o.m., dat de de taillisten buiten de plannen waren gehouden en dat het college van b. en w. ten onrechte beweerd heeft, dat er op de veiling geen extra ruimte was voor een grossierscentrum. Van de zijde van het veilingbestuur was echter verklaard, dat op het veiling terrein ruimte genoeg is. De vrucht van genoemde vergadering was het verzoek aan b. en w. het voorstel te rug te nemen. Thans blijkt, dat de Boommarktgrossiers zich weer achter b. en w. plaatsen. Hij kon dit na deze vergadering niet verklaren. Hij verzocht niettemin het college het voorstel terug te nemen en contact met alle belanghebbenden te zoeken. Voet bij stuk. Over deze vraag ontstond in de raad enige verdeeldheid. De heer Questroo (Pr. Chr.) betoogde, dat de gemeente voet bij stuk moet houden. De grossiermarkt moet van de Boom- markt verdwijnen. Iedereen is het daar over eens. Het speet hem dat de heer De Hosson na de vergadering geen contact met zijn commisiegeno- ten van de Markt- en Havendienst had gezocht. Hij adviseerde de raad het voorstel van b. en w. aan te ne men. Daarna nog kan overleg met de verschillende organisaties plaats vin den. Ook de heer Piena (PvdA) sprak in deze geest. De heer Van Dijk gaf b. en w. in overweging het voorstel aan te hou den. Het is toch niet zó urgent, dat het op stel en sprong erdoor moet. De heer Van Weizen (CPN) was dezelfde mening toegedaan. Wethouder Van Schaik noemde het een gecompliceerd geval. De heer De Hosson echter heeft verkeei-de inlichtingen gekregen. Het is bijvoorbeeld onmogelijk het gros sierscentrum op het veilingterrein te plaatsen; b. en w. zijn bereid nog contact te zoeken met verschillende belanghebbenden. Zij wensen het voorstel echter niet in te trekken. Nu er een concreet plan is van b. en w. tot verbetering van de toestand in de „groentewereld" moet men niet toe geven aan een plotselinge poging tot afbraak van de opzet. De heer De Hosson verklaarde bij de repliek, dat hij niet verantwoor delijk was voor de uitnodiging, die hem had bereikt. Als raadslid had het hem goed gedacht zijn licht eens op te steken. Er werd daar gesteld, dat dit geen kwestie is van de grossiers alléén maar van de gehele groente- handel. Het is dus beter nader over leg te plegen en tot dan het voorstel op te schorten. Het voorstel van b. en w. tot verplaatsing van het cen trum werd vervolgens in stemming gebracht en aangenomen met 24 voor en 6 stemmen tegen. Tegen wa ren de heren Van Dijk, Aalders, De Hosson en Van Weizen, mej. Noord man en mevr. v. d. Blom. Efficiency Sociale Raad Tenslotte werd er nog door de heer Stolp en wethouder Menken gespro ken over coördinatie van de werk zaamheden van de dienst voor So ciale Zaken en van de Sociale Raad. Dit naar aanleiding van het pread vies dat door b. en w. is uitgebracht op het voorstel van genoemd raads lid. Ook het college acht coördinatie noodzakelijk. Het preadvies stelt ech ter vast, dat er bij de sociale raad enige aversie bestond tegen voorstel len om de werkzaamheden te coördi neren en efficiency te bevorderen. Weth. Menken meende, dat dit het gevolg is van een (verkeerde) ge dachte, die leeft in de boezem van de deelde wethouder Jongeleen gisteren mee, dat de gunning op 15 juli is ge schied en begin augustus het con tract met de aannemer (de fa. Kuyl, die op één na de laagste inschrijver was) is getekend. De heer Van Dijk verklaarde hierop, dat het doel van zijn vragen was enige kennis op 'e doen van de gang van zaken bij deze gunning. Het gaat toch niet aan. dat de bouw van woningen zo'n tijd ge stagneerd word. Het raadslid wenste dieper op de zaak in te gaan, maar de voorzitter onderbrak hem met de op merking, dat slechts gesproken kon worden over hetgeen in de vragen aan de orde was gesteld. Indien er namen genoemd moeten worden zou de raad een geheime zitting dienen te beleggen. De heer Van Iterson (Pr Chr.) merkte op, dat „heel Leiden" al bekend is met de feiten, dat er dus in het openbaar over gesproken kon worden. De voorzitter bleef echter bij zijn veto, waarna het besluit werd genomen, dat de heer Van Dijk naar aanleiding van het antwoord van V> en w. nieuwe vragen zal opstellen, die in een geheime zitting besproken zullen worden. POLS VOELEN In de Leidse gemeenteraad komen soms grappige momenten voor. Zo kon het gistejen gebeuren, dat de supporters van de perstribune tijdens de zitting een onderhoud volgden tussen het katholieke raadslid dokter sociale raad, n.l. dat de gemeente er Kortmann en de socialiste mevrouw op uit zou zijn deze raad uit te hol len en langzaam te liquideren. Dit laatste is wettelijk niet eens moge lijk. Maar het college is zich ook be wust van de voortreffelijke diensten die de Sociale Raad aan de maat schappij verleent. Gelukkig is er het laatste half jaar een kentering in het overleg en is men in het bestuur van de Sociale Raad doordrongen van de noodzaak tot efficiency en coördina tie. Men heeft tot nu toe kunnen be reiken het aanhouden van de vaca ture van secretaris (welke functie b. en w. zo graag gecombineerd zag met die van directeur van Sociale Zaken), En men streeft nu langs de weg van het geleidelijk overleg naar een on derzoek door de gemeentelijke ac countantsdienst naar een efficiënte werkwijze van de Sociale Raad en samenwerking met de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. Bij'deze stand van zaken werd de zaak door de raad voorlopig als afgedaan be schouwd overeenkomstig het voorstel van b. en w. Gehei me zitting over gunning aanbesteding Onlangs heeft de heer A. van Dijk (KVP) schriftelijk vragen gesteld over 221 woningen in Leiden Noord VI, waarvan de aanbesteding was op 21 mei en de gunning nog niet had plaats gevonden. In antwoord hierop Braegaax'-de Does. Dit onderhoud bleek een consult te zijn, want op gegeven moment stak mevr. Brag- gaar-De Does de hand uit en dokter Kortmann omsloot met een gerouti neerd gebaar haar pols om haar hart slag te controleren. Er volgde, ge loven wij, een summier,, diagnose, waarna beide raadsleden zich op hun zitplaats terugtrokken. Mevr. Brag- gaar leek tevreden gesteld. Zij zou even later in haar afscheidsspeech vaststellen, dat zij in haar 31-jarige lidmaatschap, niet eenmaal een zit ting wegens ziekte had moeten ver zuimen. Daar behoeft dit krasse, vasthoudende raadslid zich nu geen zorgen meer over te maken. Haar grote zorg was, dat de crèche en het bejaardentehuis, die zij jaar in jaar uit de raad heeft aangepinat, er nog niet zijn. Misschien had zi." wel graag toen haar tong even uitgestoken. Niet naar een consulterende dokter Kort mann, maar naar het college, dat haar zo lelijk bij deze wensen in de steek heeft gelaten. Dit brengt ons op het pobleem van de woningnood, dat in het artikel van de lege huizen aan de 5 Meilaan gis teren zo schrijnend belicht werd. Op gewekter berichten komen van de N. V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, die meedeelt, dat van 1 tot en met 20 september a.s. een com pleet ingex-ichle bouwfondswoning aan de Duivendaksti-aat bij de Toren flat, voor het publiek ter bezichtiging zal worden opengesteld. Toekomstige echtparen kunnen hier likkebaai'den, maar meer ook niet, want de wonin gen, die het Bouwfonds hier plaatst, zijn al gereserveerd voor spaarders. Wel kan men hier inlichtingen krij gen over het bouw-spaarsysteem. De opening vindt plaats door het raadslid de heer J. G. Hagens, 1 sept. a.s. om 3 uur nam. En dan resteren twe berichten van de politie. Eex-st ee.. grappig; bij Smit aan de Oude Rijn^ 2a is een emaille uithangbord met opschrift „schoonheidsverzorging" verdwenen. Men vraagt zich af, wat de eventuele dief met dit bord moet doen, maar er zijn nu eenmaal van die mensen, die van het jagen up vreemde souve nirs een sport maken. Waarschijnlijk een grapje van studenten, die in deze tijd niets beter te doen hebben. De politie echter noemt zoiets toch altijd nog diefstal. Tenslotte een aanrijding in de So- phiastraat, die tamelijk goed is afge lopen. Een berijder van een bakfiets reed in de Sophiastraat vrij onver wachts linksaf de middenstraat over met het gevolg dat een automobilist hem niet kon ontwijken. Met een gebroken rechterpols v, erd hij door de E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis gebracht OPDRACHT VERFWERKEN Namens de Woningbouwvereniging Werkmanswoningen is het verrichten van buitenverfwerken aan 45 wonin gen opgedragen aan het schildersbe drijf Gebr. Ladan alhier. BOUW 64 WONINGEN BURGGRAVENLAAN Architect P. W. A. van Dam heeft, namens het Nationaal Grondbezit te 's Gravenhage het bouwen van 64 woningen aan de Burggravenlaan op gedragen aan de N.V. Panagro Warmond. Het was vooral de jeugd onder de zeer vele belangstellenden in het overvolle zaaltje aan de Maria Gij- zensteeg die een vrolijke noot gaf aan het afscheid, dat de parochianen van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph gisteravond bereidden aan hun kapelaan H. J. G. de Jong, die van de bisschop de opdracht kreeg te gaan studeren aan de Kerkmuziek- school te Utrecht. Als oudste col lega nam kapelaan J. A. M. van Adrichem de functie van ceremo- niaritis op zich en zei, dat het inder daad de bedoeling was van deze avond een te maken van vrolijkheid en niet van weemoed. Pastoor J. A. van Kleef vond het toch wel heel wat zeggen als er bij een afscheid van een kapelaan, die slechts twee jaar in de parochie is geweest, een zaal zo stampvol kan zijn. Het is nooit leuk als een team heer Van Dijk. De schuine parkeer stand is veel beter, betoogde hij, daar bij het evenwijdig aan het trottoir parkeren veel ruimte nodig is, omdat de auto's weg moeten kunnen rijden, en dikwijls spatbordschade ontstaat. Hij gaf voorbeelden van belangrijke verkeersaders in Antwerpen en Brussel waar ook de schuine par- keerrichting is toegepast. De wet houder zegde toe dit vraagstuk nog eens aan de verkeersdeskundigen in overweging te geven. Verhuurd. Bij het voorstel tot aankoop van het fabriekscomplex van Van Wijk en Heringa aan de Uiterstegracht en Vestestraat vroeg de heer Huurman (Pr.Chr.) of het de bedoeling is, dat deze ruimte weer verhuurd wordt of U ziet van links naar rechts: de heer J. A. E. Aalders (K.V.P.), die lid is geweest sinds 1946; J. A. v. d. Horst (P.v.d.A.), lid sinds 1953; mej. M. M. J. Noordman (K.V.P.), lid sinds 1953, de heer B. J. Huurman (Prot.- Chr.), lid sinds 1953; mevr. C. P. Braggaar-De Does (P.v.d.A.), lid sinds 1927; de heer N. Langezaal (P.v.d.A.) lid sinds 1954; de heer F. de Hossoyi (K.V.P.), lid sinds 1947; de heer J. H. Schüller (P.v.d.A.), lid sinds 1925; de heer J. Ravestein (Prot.-Chr.)lid sinds 1954; de heer Baart (P.v.d.A.) die in 1954 benoemd werd, een jaar later door ziekte ver vangen moest worden, maar onlangs de plaats innam van de heer v. d. Burgh. De heer E. Meester (P.v.d.A.) lid sinds 1953, die ook de raad ver laat, was gisteren niet aanwezig. Aan het slot van de raadsvergade ring gistermiddag heeft de voorzitter, jhr mr F. H. van Kinschot, een af scheidswoord gesproken, omdat de zittingsperiode van de huidige raad is beëindigd en elf raadsleden afscheid namen. De burgemeester gaf een op somming van belangrijke besluiten, die deze raad heeft genomen. „Veel is tot stand gekomen, veel moest ook helaas blijven liggen. De geschiede nis zal leren of de afgesloten periode van vijf jaar zegenrijk was". De voox'zitter wijdde enige woor den aan de x-aadsleden, die tijdens de zittingsperiode zijn heengegaan en bracht in het bijzonder dank aan de elf raadsleden, die de komende pe riode geen deel meer van de raad zul len uitmaken. Een extra woord van afscheid richt- UJH|||LJI te hij tot de socialistische raadsleden 1 pers voor de goede dingen, die mevrouw Braggaar en de heer hem bereid hadden. Schüller, die al lid zijn van de raad sinds de twintiger jaren. Mevrouw Braggaar, wier tafel in de raad gesierd was met een bosje rode bloemen, sprak geroerd een woord van afscheid. 31 Jaar lang is zij raadslid geweest en in die 31 jaar heeft zij nooit een zitting hoeven te verzuimen wegens ziekte. ..Dit is geen wijsheid dit is geluk". Daarom voeld zij zich op dit moment dank baar. Zij wierp een tei'ugblik op de afgelopen periode, waarin ook de brand van het stadhuis een plaats had. Zij sloot met dankwoorden. Ook het oudste raadslid, de heer Schüller, die een zittingsperiode van 32 jaar achter de rug heeft, sprak af scheidswooi-den. Ook hij toonde zich dankbaar om wat geweest is. Het raadslidmaatschap had hem te leurstellingen maar ook veel vreug de gegeven. Hij dankte het college van b. en w., de secretaris, de raads leden, de ambtenaren, stenografen en vex-broken wordt, waax*mee men zo prettig heeft kunnen samenwerken en zo is het altijd met kap. De Jong geweest. Behalve pastoor zag spr. zich ook als huisvader en hij had het over de „Herrie om Harry" die er soms in de pastorie was, maar dit was dan een zeer aangename herrie. Ook voor het bevorderen van deze huiselijke sfeer dankte pastoor Van Kleef. „Ik ben zelf nog een Benjamin in de parochie", zoals kap. Arn. A. M. Wentholt het uitdrukte, „en in die korte tijd al een afscheid. Zo is het in het leven van iedere mens en ze ker in 'n priesterleven". Spr. bena drukte het belang van een aangena me sfeer in de pastorie, in het „ge zin" van pastoor en kapelaans. Kap. De Jong heeft het zijne daartoe ten volle bijgedragen en daarvoor was kap. Wentholt hem dankbaar. Hierna volgde een hele reeks spre kers, verenigingen en ox-ganisaties vertegenwoordigend. De heer A. Buis, die namens het jeugdcomité sprak, weet de opgewektheid die bij dit af scheid heerste aan de werkkring van de scheidende kapelaan: diens arbeid onder de jeugd. Kapelaan De Jong heeft vele ideeën gelanceerd waar uit veel goeds te putten was. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van 'n enveloppe met inhoud. Namens het zangkoor St. Caecilia, waarover kap. De Jong anderhalf jaar de directie heeft gevoerd, sprak de heer H. Buis een afscheid, met genoegen maar ook met een grote dosis teleurstelling. Kap. De Jong zal nu ander werk vin den; dat zal con brio gaan en hij zal maar weinig maten rust krijgen in muzikale terminologie uitgedrukt. Spr. gaf de kapelaan een orgel boek van Joh. Seb. Bach mee naar Utrecht. Vervolgens spraken nog vertegen woordigers van de kath. tennisver eniging Unicum, de bedevaart naar Beauraing, de KAJ en VKAJ en 2 kabouters van de H. Blandinagroep namen van hun aalmoezenier af scheid in versvorm. Ook de misdie naars zonden 'n afgezant. Allen on derstreepten hun woorden met een geschenk. In zijn dankwoord zeide kapelaan De Jong twee jaar geleden dankbaar te zijn geweest toen hij werd be noemd in een stad, meestal het ge bied waar de onkerkelijkheid het grootst is. Thans was hij opnieuw trots omdat hij twee jaar kapelaan heeft mogen zijn van deze parochie, waarin hij 79 kinderen had mogen dopen en 23 paartjes in de echt heeft mogen verbinden. Hij had geluisterd naar wat er leeft In de parochie en was altijd gestimuleerd door de geest in de pastorie, waarvoor hij vooral pastoor Van Kleef en zijn collega's erg dankbaar was. Kap. De Jong spoorde de parochianen aan, vooral meer te bidden om priesterroepingen in de eigen parochie, want het stem de hem droef te weten, dat bij ge brek aan roepingen zijn plaats in Leiden open zal bliiven. Het duurde nog lang voordat de zaal leeg was, want iedereen nam de gelegenheid te baat met een handdruk persoon lijk afscheid van de kapelaan te ne men. Burgerlijke Stand Geboren; Caroline dr van C. A. Boogerd en M. C. van der Leede. Stephen zn van M. Kühr en M. M. C. Milar. Mirjam Johanna dr van J. Ligtvoet en M. J. W. Broeken. Jo hannes Jacobus zn van J. J. Laman en L. van der Toorn. Sictskc dr van J A. Sjaardema en H. M. Nagtegaal. Teresita dr van H. Marsman en T. G. I. Patti. Catharina Suzanna dr van J. van Tongeren en J. van Rhijn. Hen- riette dr van I. C. van Zuiden en K. V. Spier. Pieternella dr van N. van den Hout en J. C. M. de Ruiter. Jo hannes Marinus Artonius zn van F. J H. van Gerven en J. M. E. Brou wer. Overleden: C. van Haasteren 63 jr man. H. Pardon 76 jr man. P. van Helden 89 jr wed. van C. Vijlbrief. J R. van der Meet, 2 dagen zoon. M. Verstraaten 72 jr wed. v. C. van Velzen. C. Leemans 95 jr wed. v. J. Taffijn. A. C. J. van den Berg 81 jr vrouw. Gehuwd: P. Mogree en O. Derksen J B. Steijn en P. M. H. Rooijakkers. P F. van den Nieuwenhuizen en W. Kooiman. S. Muller en S. C. van Brero. A. A. Verbeten en C. A. A. Koet. T. Akerboom en E. C. M. Kloeg J P. Fasel en E. van Dissel. P. Neu teboom en M. E. Sierat. Leidse agenda WOENSDAG 27 AUGUSTUS. Rozenkranskruistocht. 7 uur nam, St. Petruskerk. APOTHEKEN. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door Leiden: Apotheek Zuider Lammenschansweg 4 tel. 23553 Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wil- helminapai-k 8 tel. 26274. Laatste Berichten Fransje Schouten tussen bosbessen De speurtocht naar dc 8-jarlge Fransje Schouten uit Amsterdam, die met zijn ouders logeerde in het kam- peercentrum „Rabbit Hill" nabij Apeldoorn en sinds zondagmiddag vermist werd, is niet zonder succes gebleven. Vanmorgen in alle vroegte zijn politiemannen, boswachters, hout vesters en 180 man van het depot der koninklijke marechaussee te Apel doorn de bossen weer ingetrokken. Om kwart over elf troffen enige marechaussees het kereltje aan rus tig spelend temidden vai de bosbes- senstruiken. Reeds gisteravond had men afdrukken van kindervoetjes gevonden langs de afrastering van het kroondomein. Het kind, dat ver dwaald bleek te zijn, werd ook in de buurt van het kroondomein gevon den. Hoewel het ventje verkleumd en hongerig was heeft een onderzoek in het Julianaziekenhuis uitgewezen, dat het kind geen schadelijke gevol gen heeft ondervonden van zijn ver blijf van bijna twee etmalen in de bossen. De ouders van het kind wer den door de gemeentepolitie van Apeldoorn direct uit het kamp opge haald. Dr. Ralph Vaughan-Williams, de bekende Britse componist, is van ochtend in de ouderdom van 85 jaar 0 verleden. HET VUREN OP QUEMOY VERMINDERD Naar uit Taipeh wordt gemeld heb ben de Chinese communisten hun artillerievuur op Quemoy vermin derd. Sinds middernacht wordt slechts sporadisch geschoten. MISLUKTE RUSSISCHE MAANRAKETTKN Volgens berichten uit diplomatieke kringen in Oost-Berlijn zouden de Russen in augustus drie mislukte po gingen hebben gedaan om 'n maan- raket te lanceren. Deze berichten zijn gebaseerd op gelijkluidende uit Moskou, Warschau en Praag. De raketten zouden kort na de start op een geheim gehouden basis in Siberië cntploft zjjn De Rus- 1 sische maanraketten zouden een ver- beterde uitvoering zijn van het type waarmee Spoetnik nummer drie de ruimte werd ingeschoten. De eerste poging zou ondernomen zijn vóór het mislukte schot van dc Ameri kanen op de maan. De Russische geleerden zouden van mening zijn dat dc drie mislukte po gingen niet zonder nut zijn geweest en hun talrijke aanwijzingen hebben gegeven. Midden september zal een I vierde poging gedaan worden. Een vooraanstaande Russische ra- ketdeskundige zou tegen Poolse col lega's gezegd hebben, dat deze po ging hoogstwaarschijnlijk met succes bekroond zal worden. ten LEIDEN 26 aug. Vette varkens Aanvoer 113 vette varkens. Notering zware geen notering: lichte en sla gersvarkens 1.881.92—1.95; zeugen 1.60—1.66. Handel tamelijk, enkele prima's boven notering. ROTTERDAM, 26 aug. Vee. - Aan voer 2943 stuks vee. Weektotaal 4833. 450 vette koeien, 1034 gebruiksvee, 235 vette kalveren, 271 graskalveren. 210 nuchtere kalveren, 52 varkens, 66 biggen, 98 paarden. 80 veulens, 423 schapen en lammeren, 24 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 3.00 —3.30, 2e kw. 2.80—2.95, 3e kw. 2 602.70; vette kalveren 2.90 3.00, 2.60 -2 80, 2.002.60; graskal veren 500- 450—300; nuchtere kal veren 83—73—63; biggen 55—40 —35; slachtpaarden f 2.302.00—1.00- veulens 485-385- 300; schapen 70 6555; lammeren 70—60—50; kalfkoeien f 1200—975—850; melk koeien 1200—975—850; varekoeien 850750- 670; vaarzen 900800 —600; pinken 625 -500—400. BODEGRAVEN 26 aug, kaas Aanvoer 158 partijen, ie soort 1,98— 2.06; tweede soort 1.87—1.97; extra 2,072,32; handel matig.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3