S)e CeUi6e(2ou^cait Algerijnse terreur zet Frankrijk in brand BIJ OLIE-OPSLAGPLAATS MARSEILLE ONTPLOFTE Koninklijk gezin incognito op de Expo Record-hittegolf in het Midden-Oosten De rode aanvallen op Quemoy Hoogwaterstanden DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14494 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Het vuur bedreigt het havengebied Algerijnse verzetslieden hebben maandag in Frankrijk een serie aan vallen gepleegd, waarbij in Parijs vier politiemannen om het leven kwamen en grote branden werden gesticht in olie-opslagplaatsen in Zuid-Frankrijk. In Parijs vielen benden maandagochtend met machinegeweren twee gara ges van de politie aan. Bij de vuurgevechten, die ontstonden, werden vier politiemannen en drie Algerijnen gedood. Bij de overvallen op de olie-terreinen in Zuid-Frankrijk, waar bijna de helft van de Franse voorraden zijn opgeslagen, gebruikten de verzetslieden plastieke bommen. Vijftien brandweerlieden zijn gewond bij het bestrijden van de reusachtige branden, die ontstonden. Het zwaarst werd de olie opslagplaats van Mourepiane bij Marseille getroffen. Maandagavond sloe gen daar 300 meter hoge vlammen uit zeven tanks. Er is zeker drie miljoen liter benzine verbrand. Huizen in de buurt van het opslagterrein moesten worden ontruimd. grootste, die in Frankrijk is gevoerd na het begin van de Algerijnse op stand in november 1954. De Franse regering heeft nieuwe veiligheidsmaatregelen getroffen. In Parijs, waar maandag vier politie mannen het slachtoffer werden van aanvallen van terroristen, zijn die zelfde dag nog 85 Algerijnen gear resteerd. Op 20 man na werden zij later weer op vrije voeten gesteld. In Marseille, Toulouse, Narbonne en andere plaatsen, waar de saboteurs hebben toegeslagen, ondernam de politie grootscheepse acties. De politie had min of meer een nieuwe golf van Algerijnse aansla- Tegen acht uur deed zich maan dagavond een krachtige ontploffing voor bij het oliedepöt van Moure piane. Het gehele opslagterrein was één vuurzee. Op een gegeven ogen blik vreesde men, dat 20 brandweer lieden om het leven waren gekomen, doch later werd officieel vastgesteld, dat 17 personen waren gewond, van wie drie ernstig. Dinsdag in de vroege morgenuren maakte men plannen om te voorko men, dat het vuur het nabijgelegen havengebied bereikt. Men wil een aarden wal opwerpen. Later werd bericht, dat het vuur bezig was uit te doven, doch dat de toestand nog steeds gevaarlijk was. Circa 200 per sonen, die in de omgeving wonen, zijn geëvacueerd. Het depót van Mourepaine werd van het aantal oliedepöts, dat het mikpunt' vormde van de aanslagen der terroristen, het zwaarst getroffen. Deze terreuractie van de Algerijnse nationalisten is de Zeven Provinciën'' gestrand Hr Ms Kruiser „De Zeven Provin ciën" is vanmorgen omstreeks zes urn- gestrand op de kop van de haven van den Helder. De sleepboot Zee land heeft het station den Helder verlaten om het schip assistentie te verlenen. De Zeven Provinciën is vastgelo pen bij het middenschip ter hoogte van de machinekamer. Het was van morgen hoog water en men ver wacht het schip vanmiddag om streeks twee uur weer vlot te krij gen. De stranding is een gevolg geweest van een defect, aldus deelt vanoch tend de marinevoorlichtingsdienst mede. Nadat de kruiser gisteren voor een normaal oefenprogramma was uitgevaren, werd er buiten het Schul- pengat een lek in de flens van de hoofdstoomleiding geconstateerd. De commandant gaf daarop op dracht voor anker te gaan en besloot vanochtend naar Den Helder terug te keren, waarbij alleen op de bak boordmachine werd gevaren. „De manoeuvre op deze wijze mis lukte echter", aldus de mededeling van de marinevoorlichtingsdienst en het schip liep ter hoogte van het wes telijke havenhoofd, in de havenmon ding, aan de grond Er wordt thans op een gunstige gelegenheid gewacht om de kruiser vlot te slepen. plastieke bommen gelegd. Behalve in Mourepiane ontstonden ook zware branden te Toulouse en Narbonne. In Toulouse, waar twee tanks in brand vlogen, was de brand tot op 25 km. afstand te zien. De aanslagen vielen samen met de terechtstelling van twee Algerijnse verzetslieden in Algiers, die wegens het vermoorden van een Mohamme daans gezin ter dood veroordeeld waren. Te Martiques is maandag een ba rak, waar Mohammedaanse Algerij nen wonen, na het ontploffen van een bom in brand gevlogen. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat de plaatselijke brandweer versterking moest vragen. GEVECHT OP CYPRUS Bij een gevecht tussen links geo riënteerde en rechtse Griekse Cyprio ten zijn dinsdagachtend in het dorp Milea, op Oost-Cyprus, een vrouw en een kind om het leven gekomen. Vijftien mensen liepen verwondingen op. WERVELSTORM OVER WEST-JAPAN De wervelstorm „Flossie", die maandagavond West-Japan trof, heeft aan vier personen het leven gekost. Drie mensen w-orden vermist en ze ventien werden gewond. Ongeveer duizend huizen zijn door overstro mingen beschadigd of vernield. Zeventien mensen zijn maandag avond om het leven gekomen bij een botsing tussen twee vliegtuigen, die tegelijkertijd trachtten te landen o.| het vliegveld van het stadje Yajalon in de Zuid-Mexicaanse provincie Ohiapas. Als gewone bezoekers De Nederlandse koninklijke fami lie heeft gisteren incognito een be zoek gebracht aan de Expo te Brus sel. Weliswaar werden de hoge be zoekers in de ere-hal van het Ne derlandse paviljoen officieel begroet, maar overigens waren zij er kenne lijk op uit zo min mogelijk op te vallen. Daarom hadden zij zich in 1, IJl V allCll. UadlUUl HuUUcJl lI t.1111 111 drie groepjes gesplitst; de koning actie om stemming te kweken met het oog op het komende referendum over de nieuwe Franse grondwet. Ook elders oliebranden Benden verzetslieden hebben maan dag bij zeker acht olie-installaties werd vergezeld door prinses Marijke, de prins ging alleen op stap en de drie andere prinsessen sloten zich aaneen. In de ontvangsthal van het Ne derlandse paviljoen zou het konink- 50 Graden C de schaduw In de landen van het Midden-Oos ten heerst een ongekende zware hit tegolf met zuidelijke en oostelijke winden, die zeer warme lucht uit de woestijnen aanvoeren. In het dal van Eufraat is een recordtemperatuur van 52 graden celcius in de schaduw gemeten. In Bagdad, Basrah, Koe weit en Bahrein is het met 48 graden iets „koeler", 's Nachts daalt het kwik in deze plaatsen niet verder dan 39 graden. In Jeruzalem is het zó warm, dat men maandag niet de kaarsen in de kerk van het Heilig Graf kon ont steken. Ze smolten als gevolg van de temperatuur van 40 graden. In het Israëlische deel van de stad heeft de hitte het gewonnen van de ortho doxe .rabbijnen: een menigte heeft het nieuwe bad in gebruik genomen waar men gemengd mag zwemmen, ondanks het verzet van orthodoxe zijde. In Istanbul zijn temperaturen van 41 graden celcius gemeten. Het is daar in 50 jaar niet zo warm ge weest. De Italiaanse tennisspeler Or lando Sirola, die maandag moest uit komen in de halve finale van het internationale toernooi in Turkije, bezweek op het tennisveld. De Britse troepen op Cyprus en de Amerikaanse mariniers in Libanon hebben opdracht gekregen hun mu- nitievoorraden in de sctaduw te hou den om spontane explosies te voor komen. Vooral de Amerikanen, die op de schepen voor de Libanese kust in reserve worden gehouden, hebben erg van de hitte te lijden. Ook in Griekenland is het onge kend warm. In Thessalië steeg het kwik tot 47.2 graden celcius, te La- rissa tot 45 graden en te Athene tot 41 graden. In Libanon, op Kreta, op Cyprus en in Turkije zijn bosbranden ont staan. In het dal van de Nijl zijn de temperaturen normaal. In Cairo stond het kwik maandag op 36 gra den, hetgeen niet ongewoon is in deze tijd van het jaar. TREINVERBINDING HERVAT De treinverbinding tussen de Ver enigde Arabische Republiek en Li banon, die bij het uitbreken van de ongeregeldheden in Libanon was verbroken, is maandag hervat. De eerste goederentrein uit Beiroet is in de Syrische hoofdstad aangekomen. lijke gezin zich om 12.30 uur weer herenigen. De koninginnen prinses Marijke waren er het eerst. Onder de wachtende menigte ont stond plotseling beweging toen prins Bernhard via een achterdeur alleen binnenkwam, en achter de wachten den ging staan. Hij werd spoedig herkend en door twee politieman nen door de menigte geleid. De prins werd hartelijk toegejuicht. Tientallen mensen wachtten bij de ingang nog op de drie andere prin sessen. Maar plotseling bleek, tot verrassing voor publiek en orde dienst, dat zij door een andere deur, waar niemand haar verwachtte, naar binnen/ waren gegaan. Zij gingen naar de salon, waar haar ouders en haar jongste zuster al waren. Daar werd de maaltijd gebruikt. In de loop van de middag heeft de koninklijke familie het paviljoen jeven ongemerkt door de achterdeur "verlaten. Niemand van het publiek wist waarheen de gasten zich daar na begeven hadden. Koningin Juliana, prins Bernhard en de vier Prinsessen waren 's mor gens tegen half elf in twee vliegtui gen op het vliegveld van Brussel aangekomen voor een particulier bezoek van twee dagen. De internationale spoor- en wegverbinding over de Simplon bij San Gio vanni is door een geweldige aardverschuiving versperd. Tonnen en tonnen aarde met steen liggen over de wegen en men schat dat er zeker drie we ken mee heen zullen gaan, voordat de spoordienst weer zal kunnen her steld worden. Zeventien mensen r in maandag gewond door een handgranaat die door een opstandeling in een bus te Or an werd geworpen. De aanslag werd gepleegd toen arbeiders van een fabriek in de bus stapten. De dader wist op een fiets te ontsnappen. Deze foto uit Kavakai aan de Grieks-Albaanse grens, Iaat zien hoe repatrianten na een gevangenschap van tien tot twaalf jaar in Albanië, de Griekse grond zoenden na daarop te zijn teruggekeerd. De mannen "werden door Griekse communisten gevangen genomen in het begin van de bevrijding van Griekenland van het Nazi-juk en de daaropvolgende burgeroorlog. Zij werden overgebracht naar Albanië om daar gedwongen op collectieve boerderijen te werken. De vrijgelaten gevangenen zullen in Noord-Griekenland worden gevestigd en worden ge holpen uit het Koningin Frederika Fonds. Bedoeld als afstraffing"?! f Communistisch-Chinese kustbatte- rijen hebben maandag apnieuw het nationalistische eiland Quemoy be schoten. De beschieting begon maan dagochtend om halfacht en duurde tot circo twaalf uur. In de middag werd het vuur weer geopend. Er is van nationalistische zijde geen mel ding van slachtoffers gemaakt. In de buurt van het eiland is maan dag een luchtgevecht geleverd tus sen een formatie nationalistische straaljagers en 48 communistische ja gers. Twee communistische straalja gers werden neergeschoten. Communistische kanonneerboten en torpedoboten hebben zondagnacht 'n landingsvaartuig van de nationalis tische marine, met gewonde soldaten aan boord, tot zinken gebracht. De opvarenden zijn gered. De Amerikaanse zevende vloot, die Formosa beschermt, heeft bevel ge kregen „normale voorzorgsmaatrege len" te nemen met het oog op de toe genomen activiteit van de communis ten. De acht Amerikaanse oorlogssche pen die in Singapore voor anker lig gen, hebben opdracht gekregen te vertrekken. Ze zullen zich waar schijnlijk bij de zevende vloot voe gen. Het in Peking verschijnende Volks dagblad schreef maandag, dat de be schieting van Quemoy, die op zater dag begon met een bombardement van twee uur, een „afstraffing" van de „/bandieten van Tsjang Kai Sjek" is. Waarnemers merkten maandag in Pe king op, dat geen der communistische bladen het voorstelt alsof de Vtmbar- dementen de inleiding van een groot scheeps communistisch offensief zijn. KWO-MIN-TANG VERBODEN IN DJAKARTA De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel En- dang Dochjar, heeft alle nationalis- tisch-Ohinese organisaties in de Indo nesische hoofdstad verboden. Dit militaire besluit tegen de Kwo- min-tang-partij en alle verenigingen en instellingen, die deel uitmaken van of dezelfde ideologie aanhangen als deze partij, werd uitgegeven „met het oog op de veiligheid van de staat". DE POSITIE VAN fORMnca Nagy's weduwe en twee klein kinderen zouden naar Rusland zijn gedeporteerd op bevel van Janos Ka- dar, aldus meldt het Oostenrijkse blad „Neuer Kuxier". Kans dat het droog blijft Dil nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS WARMER Droog en vrij zonnig weer met zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind, krim- pend van west naar zuid. Tame- i lijk koude nacht. Morgen over dag iets warmer dan vandaag. 27 Aug. zon op 05.42; onder 19.40; maan op 18.29; onder 03.50. 27 Augustus v.m. 2.—; n.m. 2.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: J HELSINKI Een kleine depressie, die gisteren STOCKHOLM boven Engeland lag, heeft haar zelf-1 OSLO standig bestaan beëindigd en is op- j KOPENHAGEN genomen in een trogvormige uitlo- ABERDEFN per van een boven Zweden gelegen r.r>MnF\T lagedrukgebied. Deze uitloper is in- middels ons land gepasseerd, het geen op verscheidene plaatsen nog flinke regen- en onweersbuien heeft veroorzaakt. De laatste 24 uur viel op het vliegveld Valkenburg 22, in Hoek van Holland 30 en op Ypen- burg 32 mm. Boven de Britse eilanden kwam een krachtige rug van hoge druk tot ontwikkeling. Deze breidde zich vandaag over ons land uit en zal in de komende nacht passeren, waarna de wind naar zuidwest tot zuid gaat krimpen. Dit laatste hangt samen met de nadering van het frontensys teem van een midden op de oceaan gelegen lagedrukgebied. Voorafge gaan #door barometerdalingen en vergezeld van een niet bijzonder brede regenzone, hebben deze fron ten vanochtend de Ierse kust be reikt. Ze worden eerst morgenmid dag boven Oost-Engeland verwacht. In verband hiermede is er een vrij grote kans, dat het in Nederland tot aan de avond droog blijft. AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARJJS BORDEAUX GRENOBLE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO mallorca ALGIERS zwaar bew. 15 C, regen 17 zwaar bew. 17 zwaar bew. 20 zwaar bew. 14 mist 19 licht bew. 17 licht bew. 18 zwaarbew. 16 zwaar bew. 20 mist 22 licht bew. 21 zwaar bew. 19 zwaar bew. 21 regen 21 zwaar bew. 21 zwaar bew. 21 onbew. 20 zwaar bew. 24 zwaar bew. 17 onbew. 32 licht bew. 26 licht bew. 30 zwaar bew. Korreltje Er zijn bakvisjes, die heel aardig kunnen hengelen. Peter Sirius.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1