Krzyskowiak won in spectaculaire race de titel op de 10 kilometer Haus plaatste zich voor halve finales 800 meter Nationale zeilwedstrijden op de Noordense plas goed verlopen fZ)c 1C km noot J{izy.&kemak 5)e £iefde aan Manan WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Cuiapeae atietiekkampiaetiAckappen te Stockholm PRINS BERTIL VAN ZWEDEN beschermheer van de kampioenschappen heeft dinsdagmiddag de Europese atletiekkamploenschappen, die in Stockholm worden gehouden, voor geopend verklaard. Het was warm weer en de lucht was bewolkt. De banen bevonden zich in een voortreffelijke staat toen de teams en de officials van de 26 deelnemende landen voor de openingsceremonie het slechts half gevulde Olympische stadion kwamen binnenmarcheren. Vooral de Nederlandse en Duitse ploegen ontvingen een enthousiast applaus. Na een welkomstspeech van Boekelund, de Zweedse voorzitter van het organisatiecomité, verzocht de president van de Internationale Atletiek Federatie, de markies van Exeter, prins Bertil, de kampioenschappen voor geopend te willen verklaren. Nadat de deel nemers het stadion hadden verlaten, werd het startschot gelost voor de 20 km. snelwandelen. Op hetzelfde momen! begonnen de kwallfcaties voor het hoog springen dames en het speerwerpen dames. garije) 1.50; 3. Markusson (IJsland) 1.50.5; 4. Henk Haus (Ned.) 1.51.—. Tweede serie: 1. Mike Rawson (Eng.) 1 min. 50.4 sec.; 2. Depastas (Griekenl.) 1.50.7; 3. Salonen (Finland) 1.50.7; 4. Makomaski (Polen) 1.51.2; 5. Vervoort (Frankrijk 1.51.6; 6. Henk Heida (Nederland) 1.52.3. In de series van de 100 meter werd de snelste tijd gemaakt door de Frans man Joycelyn Delecour, die zijn heat won in 10.4 sec. Daarna volgde de jonge Engelsman Peter Radford met een tijd van 10.6 sec. De grote favoriet, de Duitser Manfred Germar, die in de eerste serie uitkwam, deed het zeer kalm aan. Hij plaatste zich met 10.9 sec. in de halve finale. Ook zijn landgenoot Armin Hary en de beide Russen Leonid Bartenew en Yuri Konowalov, plaatsten zich. Tot de niet-geplaatsten voor de finale van het vérspringen behoorden de Ne derlander Albert Hofstede, die met een sprong van 7.02 m. 13 centimeter beneden de kwalificatiegrens bleef. Van de 21 deelnemers eindigde hij als 18e. De uitslag van het nummer 20 km. snelwandelen luidt: 1. Stan Vickers (En geland) 1 uur 33 min. 9 sec., hij werd de eerste kampioen van deze Europese kampioenschappen en won de eerste medaille; 2. Spirin (Rusl.) 1 uur 35 min. 4.2 sec.; 3. Back (Zweden) 1.35.22,2; 4. Carlsson (Zweden) 1.35.38,4; 5. Marquis (Zwitserland) 1.35.59,4; 6. Dardani (It.) 1.36.16.2. De finale van het speerwerpen voor dames is gewonnen door de Tsjechische Dana Zatopkova, de echtgenote van de „locomotief" Emil Zatopek. In de kwa lificatie was de Duitse Almut Brommel met een worp van 49.96 m. de beste geweest, maar reeds in haar eerste fi naleworp ging de Tsjechische haar voor bij. Ze bereikte een afstand van 56.02 meter, wat Dana behalve de gouden medaille ook nog een nieuw Europees record opleverde. In de series 400 meter dames kon de kersverse wereldrecordhoudster Mol- lie Hiscox (Engeland) zich maar nau welijks kwalificeren voor de finale. Zij werd in haar serie met een tijd van 55.7 sec. derde. Henk Haus kwam goed door zijn serie op de 800 meter heren, waarin hij vierde werd. De andere Nederlander op deze afstand, Henk Helda, werd uitgescha keld. Hij werd in de tweede serie zesde in 1 minuut 52,3 sec. Grootse prestatie De snelste tijd in de series werd ge maakt door de Engelsman Derek John son in 1 min. 49.5 sec. Zijn landgenoot John Salisbury maakte met de Zweed Petersson de beste tijd in de kwalifi caties 400 meter in 47.8 sec. De derde titel op de eerste dag was voor de Pool Zdislaw Krzyskowiak, die op overtui gende wyze de 10 km. won voer de beide Russen Zhukov en Pudov. Zijn tijd was 28 min. 56 sec., ver boven het wereld record van de Rus Wladimir Kuts. Onze landgenoot Hein Cujé eindigde als 17e in 30 min. 9 sec. De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Zdislaw Kryskowiak (Polen) 28 min. 56 sec.; 2. Zhukov (Rusland) 28.58.6; 3. Pudov (Rusland) 29.02.2; 4. Eldon (En geland) 29.02.8; 5. Ozog (Polen) 29.03.2; 6. Merriman (Engeland) 29.03.8. De uitslagen van de series 800 meter heren (de eerste vier plaatsten zich voor de halve finale) luiden: Eerste serie: 1. Derek Johnson (Enge land) 1 min. 49.5 sec.; 2. Szentgali (Hon- Twee uitgeweken Hongaarse atleten, de 500 meter loper Sandor Rosznoy en de 800 en 1500 meter-specialist Josef Cegledi mogen niet voor Oostenrijk, het land waarin zij thans woonachtig zijn, deelnemen aan de Europese atletiek- kampioenschappen in Stockholm. Als reden voor deze weigering werd opgegeven, dat beiden vroeger Honga rije in internationale wedstrijden ver tegenwoordigd hebben en dat het niet in overeenstemming is met het reglement van de kampioenschappen dat zij nu een ander land vertegenwoordigen. WIELRENNEN OLYMPIA's TOER 1959 Het bestuur van de A.S.C. Olympia heeft thans reeds een datum uitgezocht voor Olympia's Toer door Nederland voor amateurs en onafhankelij ken 1959. Behoudens toestemming van de KNWU zal dit grootste amateurevenement in Nederland in 1959 van 26 tot en met 31 mei worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dan ook weer de provincie Limburg aan te doen, die in 1958 het veld moest ruimen voor een bezoek aan Zeeland (Goes). Dit wil echter niet zeggen, dat Olympia het volgende jaar niet naar Goes zal gaan. Men onderzoekt de mogelijkheden om zowel de provin cie Limburg als de provincie Zeeland in het parcours op te nemen. Een beeld van de opening van de Europese atletiekkamploenschappen 1958, dinsdagmiddag in het Olympisch Stadion te Stockholm. Links staan de ploegen van de deelnemende landen opgesteld. Rechts het hijsen van een vlag tijdens het spelen van de volks liederen. Italiaans olympisch comité put uit voetbalpool Vele kleintjes maken één grote. Dank zij de 100 lires amper 60 cent die 6 miljoen Italiaanse voetballiefhebbers wekelijks offeren aan de nationale voet balpool, maakt deze tot van het Italiaan se Olympische Comité jaarlijks een winst van 9000 miljoen lire, dat is ruim 54 miljoen gulden. De opbrengsten van 1958 en 1959 maar liefst 108 miljoen gulden zal het Italiaanse Olympische Comité gebruiken om Rome vóór 1960 te ver anderen in de stad met de modernste sport-accommodaties. Nieuwe sporthal len, een modern voetbalstadion, een wielerbaan en een aantal zwembaden waar 20.000 toeschouwers de wedstrij den kunnen volgen, worden reeds ge bouwd. De belangstelling voor de pool is nog steeds groeiende. De organisatoren ho pen derhalve dat in het eerste kwar taal van het nieuwe seizoen het record, dat een onbekende wedder in 1954 ves tigde door een bedrag van 243.557.331 lire (bijna anderhalf miljoen gulden) belastingvrij te winnen, zal worden verbeterd. De vreemdste ondervinding deden de organisatoren onlangs op, toen op het formulier van de winnaar inplaats van diens naam de code „PS 256" stond ver meld. Langdurige nasporingen wezen uil dat dit het nummer was van een poli- tie-agent, die zijn controlestrookje had verloren en niet wist dat hij de poól gewonnen had. De leden van het pool- comité bleven uiterst voorzichtig; pas na een uitgebreid handschrift-onderzoek kon de gelukkige politieman zijn lires in Rome in ontvangst gaan nemen. BRIDGE DE EUROP. KAMPIOENSCHAPPEN Nederland speelt gelijk tegen Noorwegen In de tweede ronde van het toernooi om de Europese bridge-kampioenschap- pen, die te Oslo worden gehouden, heeft het Nederlandse herenteam onbeslist gespeeld tegen Noorwegen. De Neder landers behaalden 46 matchpunten, de Noren 49. De uitslagen van de tweede ronde lui den: Heren: Egypte versloeg Denemar ken 5848 matchpnt.; Zweden versloeg IJsland 5630; Duitsland versloeg Fin land 7759; België speelde onbeslist tegen Ierland 4038; Groot-Brittannië speelde onbeslist tegen Frankrijk 5954; Noorwegen speelde onbeslist tegen Ne derland 4946. Dames: Finland versloeg België 85 te gen 76 matchpnt.; Denemarken versloeg Duitsland 85—54; Zweden versloeg Gr.- Brittannië 7639; IJsland versloeg Oostenrijk 6656; Ierland speelde on beslist tegen Noorwegen 46—43. Kalme dag in Sneekweek Aanvankelijk heeft het er wat dc weersomstandigheden betreft dinsdag voor de deelnemers aan de Sneekweek niet bepaald gunstig naar uitgezien. Het regende, maar nog voordat de wedstrij den begonnen, maakte de regen plaats voor de zon. Op deze dag kwamen de dames aan bod en voorts stonden de eenmanswedstrijden op het programma, waarbij weer vele Friese overwinningen werden geboekt. Enkele resultaten wa ren: Dameswedstrijd in de Valkenklas se: 1. mej. G. Houtsma (Hilversum); 2. mej. H. Mulder (Langweer); 3. mej. A. Boere (Oegstgeest). ZWEMMEN De Australische meisjes, die momen teel' een tournee door Duitsland maken, trekken sterk de belangstelling. In het open bad Markwassen te Reutlingen, waar zij maandagavond aan de start verschenen, waren ruim 5000 toeschou wers. De 100 meter vrije slag werd op- w gewonnen door Dawn Fraser, ditmaal in 1 min. 2.4 sec. Sandra Mor gan en Lorraine Crapp tikten vrijwel gelijktijdig als tweede en derde aan in 1.05.6, Barbara Evans zegevierde op de 100 meter schoolslag in 1.25.7. EUROPEES RECORD VAN IAN BLACK Tijdens de Britse zwemkampioen- schappen in het 55 yards zoutwaterbas- van Blackpool heeft de 1*7-jarige Schot Ian Black het Europees record 400 meter vrije slag verbeterd door het nummer 440 yards (402,33 meter) te winnen in 4 min. 28.4 sec. Het oude record stond sedert 23 juli van dit jaar met 4 min. 28.5 sec. op zijn naam. HONKBAL NEDERLAND—DUITSLAND Het Nederlands honkbalnegental zal zaterdag 23 augustus op het terrein van de voetbalclub H.F.C. te Haarlem een interlandwedstrijd spelen tegen het na tionale team van Duitsland. Ook zon dagmiddag 24 augustus zal het tot een treffen tussen de beide landenploegen komen, en wel op het terrein van S.V.V. te Schiedam. SCHAKEN OLAFSSON GROOTMEESTER Het centraal comité van de interna tionale schaakfederatie (FIDE) heeft in zijn vergadering te Dubrovnik de bon den van Monaco, Pakistan en Tunesië als nieuwe leden aangenomen. De kwa lificatiecommissie besloot de internatio nale meester Olafsson (IJsland) te pro moveren tot grootmeester en de Hon gaar Bilek en de Rus Vasjukov de titel van internationaal meester toe te ken nen. De commissie voor damesschaken nam het besluit, dat voor de dames schaakolympiade. welke in 1961 wordt gehouden, de landenteams zullen be staan uit drie speelsters. HET TOURNOOI TE PORTOROZ De uitslagen van de partijen gespeeld voor de negende ronde van het inter zonale schaaktournooi te Bad Portoroz luiden: LarsenBronstein l/i, San- guinettiFischer 0—1, PannoBenkoe afgebr., OlafssonRossetto afgebroken. TalFüster 10, PetrosianNeikirch Vi, SherwinGligoric afgebroken, De GreiffCardoso 01, SzaboFilip 10, Pachman—Mantanovic Vt. Na de negende ronde luidt de stand aan de kop: 1. Petrosian 6*/* pnt.; 2. Tal 6 pnt.; 3. Benkoe 5'/s pnt plus 1 afgebr. partij (uit 8 part.); 4. Olafsson 5Vs pnt. plus 1 afgebr. partij (uit 9); 5. Matanovic 5>/i pnt.; 6. Fischer en Averbach beiden 5 pnt. (uit 8); 8. Lar sen 5 pnt. DUIVENSPORT De Rijnklievers. Laatste vlucht met jonge duiven op Pont St. Maxence, af stand 345 km., in concours 199 duiven, gelost met z.w.-wind, gestart 6.30 uur, eerste duif 11.39.55 met 1114,65 m. per minuut, de laatste prijswinnaar om 12.28.50 met 957.65 meter per minuut. Uitslagen: Lolkes de Beer 1; M. A v. d. Wilk 2. 9; J. v. d. Wal 3; W. Hoo- gervorst 2; A. v. d. Dop 5; C. M. van Dam 6; H. J. Kettenis 7; J. Truijvers Jr. 8; Wassenburg Brand 10. Eerste kampioen jonge duiven werd M. A. v. d. Wilk met 393.41 pnt. winnaar van de Frans Robbers-beker; 2. J. F. W. Truyers Jr. 372.78 pnt.; 3. A. v. d. Dop 369.82 pnt.; 4. Lolkes de Beer 368.92 en 5. F. Hoogervorst 342.63 pnt. De derby- prijzen werden als volgt behaald: 1. M. Reierse 700.98 pnt.; 2. Lolkes de Beer 597.66 pnt.; 3. J. v. d. Wal 592.41 pnt.; 4. A. Rooda 499.71; 5. Chr. v. d. Pluym 5368 pnt.; 6. A. v d. Dop 451.03 pnt. en 7. H. en J. van Alphen 445.97 pnt. De Poolse atleet Krzyskowiak heeft dinsdag op de eerste dag van de Euro pese atletiekkamploenschappen ln het Olympisch Stadion te Stockholm de 10.000 meter gewonnen in de tijd van 28 minuten 56 seconden. Deze telc- foto laat zien hoe Krzyskowiak door de finish ging, gevolgd door de Rus Zjoekof, die met 28.58,6 als tweede eindigde. J. N. Bodegraven won wisselbeker De watersportvereniging „Noord-Zuid" uit Nieuwkoop kan mei genoegen terug zien op de nationale zeilwedstrijden, welke zij had georganiseerd en welke zijn gehouden op de Noordense Plas. Ondanks het feit, dat elders in het land (Sneek) Ook nationale zeilwedstrijden werden gehouden, was het aantal deel nemers groter dan in vorige jaren. Vooral de 16 m. Streepklasse en de Vrij heidsklasse waren goed bezet. De wedstrijden werden in goede har- mohie gehouden. Geen enkel protest werd dan ook ingediend bij de wed strijdcommissie. Het weer was prima. Tijdens de wedstrijden is er geen drup pel regen gevallen. Alleen was de wind zondag ook zoek. zodat vooral 's mid dags de wedstrijd meer een drijfpartij werd. De heer J. N. Bodegraven met Ingrid was sterk favoriet, hoewel de heer P. Verhoeven met Watergeus een geduchte tegenstander bleek. Beiden eindigden 2 maal als eerste een wedstrijd, maar eerstgenoemde behaalde in de andere wedstrijden de beste resultaten, zodat de wisselbeker, geschonken door de ge meente Nieuwkoop, voor het tweede achtereenvolgende jaar in zijn bezit kwam. De uitslagen luiden zaterdagmiddag: Valkenklasse: 1. H. J. de Wilde; 2. W. J. C. Steenland. 12 m2. Sharpieklasse: 1. B. Kraan; 2. B. van Wijk; 3. C. Guldemond. Olympiajollen: 1. P. J. Loogman; 2. Th. Möllers; 3. P. C. Loogman. 16 m-\ Streepklasse: 1. P. Verhoeven; 2. A. A. Taselaar; 3. J. N. Bodegraven. Vrijheidsklasse: 1. J. H. Aarts; 2. J. de Ruijter; 3. N. Vogelaar. 16 m2. Stipklasse: 1. W. Slappendeel; 2. A. Versloot. Jeugdklasse: 1. B. Saur; 2. mej. A. Vunderink; 3. B. R. de Vries. Zondagmorgen: Valkenkiasse: 1. H. J. de Wilde; 2. W. J. C. Steenland. 12 m2. Sharpieklasse: 1. B. Kraan; 2. C. Guldemond; 3. G. Vroege. Olympiajollen: 1. P. C. Loogman; 2. Th. Möllers; 3. A. P. Blok. 16 m2. Streepklasse: 1. J. N. Bodegra ven; 2. E. J. Nederveen; 3. J. A. de Haas. Vrijheidsklasse: 1. P. Wols; 2. J. F. Kesting; 3. N. Vogelaar. 16 m2. Stipklasse: 1. W. Slappendeel; 2. A. Versloot; 3. De Ruijter. Jeugdklasse: 1. B. Saur; 2. mej. A. Vunderinck; 3. B. R. de Vries. Zondagmiddag: Valkenklasse: 1. H. J. de Wilde; 2. W. J. C. Steenland. 12 m2. Sharpieklasse: 1. B. Kraan; 2. P. J. van Meel; 3. C. Guldemond. Olympiajollen: Wegens windstil weer alle deelnemers opgegeven. 16 m2. Streepklasse: 1. J N. Bode graven; 2. A. A. Taselaar; 3. E. v. d. Veen. Vrijheidsklasse: 1. J. H. Aarts; 2. mej. M. Muller; 3. J. F. Kesting. 16 m'-'. Stripklasse: 1. W. Slappendeel. Jeugdklasse: 1. B. Saur; 2. mej. A. Vunderink. Maandagmorgen: Valkenklasse: 1. H. J. de Wilde. 12 m2. Sharpieklasse: 1. B. van Wijk; 2. G. Vroege; 3. P. J. van Meel. Olympiajollen: 1. P. J. Loogman; 2. A. P. Blok; 3. Th. Möllers. 16 m2. Streepklasse: 1. P. Verhoeven; 2. J. N. Bodegraven; 3. A. A. Taselaar. Vrijheidsklasse: 1. J. F. Kesting; 2. J. de Ruijter; 3. H. J. Natte. 16 m-'. Stipklasse: 1. W. Slappendeel. Jeugdklasse: 1. B. Saur; 2. B. R. de Vries; 3. gebr. Nefkens. T weemans-zwaardboten Europese kampioen schappen begonnen In de eerste race van de zeilwedstrij den om het Europees kampioenschap tvveemans-zwaardboten 5.0.5 klasse, wel ke dinsdag op de rede van La Baule zijn begonnen, hebben onze landgeno ten Boeschoten en Kooyman niet veel geluk gehad. Er stond een hoge zee bij een windsnelheid van 14 meter per sec. Na een goede start lag de Nederlandse boot een tijdlang in goede positie ach ter de Deen Paul Elvström. Maar plot seling begaven de hangbanden van stuurman Boeschoten het en vanaf dat moment was het onmogelijk vaart in de boot te houden. De Nederlanders be zetten tenslotte de 6e plaats. De uitslag was: 1. Elvström-Petersen (Den.) 1 u. 16 min. 34 sec. 0 pnt.; 2. Cornu-Gouf- fier (Fr.) l'/s pnt.; 3. Maes-Bracke (Bel gië) 2pnt.; 4. Mulka-von Bredow (West-Duitsl.) 4 pnt.; 5. Court Hamp ton-Buchanan (Gr.-Br.) 5 pnt.; 6. Boc- schoten-Kooyman (Ned.) 1.24.53 6 pnt.; 7. Paoli-Poggiani (It.)8. Fereberger- Huska (Oost.); 9. Perez-Suarez (Sp.); 10. Hooper-Grey (Iert.). door L. A. Cunningham 38) „We weten alles", had Pierre ge zegd, en Lynn vroeg zich af wat hij daarmee bedoeld had. Hoe kon hij iets weten van Manon en hem? Als zij er werkelijk achter waren geko men, dan zou het meisje heel wat te verduren hebben gehad en nóg ver duren. Maar hij kon zich niet voor stellen, dat Pierre het inderdaad wist. Er viel hem in, wat dat roodharige meisje in haar café tegen hem ge zegd had: „In Tantramar komt men vroeg of laat alles te weten". En hij bedacht, dat ook zij verschillende toespelingen gemaakt had op Ma- non's huwelijk; dat zij hem het vreemde er van viel hem nu pas op „veel geluk" had gewenst. Ook zij moest iets geweten hebben waar om zou Pierre het dus niet gemerkt hebben? „Mijn arme Manon", dacht hij, „ik heb haar in een moeilijk parket ge bracht. Ik had hier nooit moeten ko men. Neen, tóch. Zij is ondanks alles gelukkiger dan tevoren. Het is met haar zoals het met mij is, en ik ben een heel ander mens geworden sinds ik haar ontmoet heb". Hij glimlachte tegen een groepje boeren, dat hem nog met open mond stond aan te kijken, nam beleefd voor de verzamelde menigte zijn hoed af en wandelde weg. Hij ging naar huis, om gehakt en appelmoes, en een pruimentaart toe, te eten. Het menu kende hij tegen woordig al bij zijn ontbijt. Reeds 's morgens kondigde madame Bonne- foy hem voortaan aan, wat de pot zou schaften. Hij had haar al zo dik wijls met het eten laten zitten, dat zij het raadzamer achtte in het ver volg hem bij voorbaat lekker te ma ken, zodat hij zeker kwam opdagen. En het was een feit dat hij nu beter at dan eerst. Madame Bonnefoy con cludeerde hieruit, dat haar meester aardig op weg was om zijn schat te ontdekken. Zodra hij vandaag aan d pruimen taart beland was, waagde zij het hem ernaar te vragen. „Die schat, m'sieur, is die al ge vonden; ja of neen?" „Ja", zei Lynn ernstig, „óf neen". „Jammer", zuchtte ze. „Ik hoopte al dat u hem gevonden had". „Het is een zeer bijzondere schat, madame. Het ene ogenblik heb ik 'm, en het volgende is hij weer weg. Deze morgen bijvoorbeeld", hij begon geheimzinnig te fluisteren, „had ik hem zó kunnen pakken en mee nemen". „Moo Dieu! En u hebt het niet ge daan? Men verhinderde het?" „Ja", zei Lynn. „Boze geesten". „Die schat wordt dus bewaakt?" „Scherp bewaakt. Maar ik krijg hem toch wel". „Is het goud, m'sieur? Of zijn het juwelen?" ,,'t Is een parel", glimlachte Lynn. „Eén enkele, buitengewoon schone parel perle, zeggen jullie in het Frans. Ze is van een ontzaglijke waarde. Je zoudt haar niet kunnen kopen met al 't goud van de wereld". „ivl'sieui houdt mij voor de gek! Hoe zou zo'n parel hier in St. Benoit kunnen zijn?" Men vindt soms wonderschone pracht Op plaatsen waar het niemand dacht, haalde Lynn een versje aan uit zijn schooljaren. „Wacht maar, madame. Het duurt niet lang meer of ik breng naar hierv. Alles goed en wel, dacht hij bij zich zelf. Je kunt er wel een grapje over maken, maar hoe moet het ver der? Het enig mogelijke lijkt me het meisje te schaken. Zij kan onmogelijk uit haar huis komen, en ik kom er onmogelijk in. Toch moet ik haar zien te spreken. Hij begon door de kamer te ijs beren, en madame Bonnefoy die van beneden dit geloop na zoveel dagen weer hoorde, begon te vrezen dat haar kansen om de parel te zien weer geweldig aan het afnemen waren. Ook Lynn kwam tot dit idee. Hier was hij nu, Lynn Wustcott, voor wie een hele rij statige vertrekken van de groten der aarde openstonden, als hij zich verwaardigde op bezoek te komen. De ouders van het rijkste meisje uit Montreal, Alyne Stairs, zouden hem met open armen ontvan gen als hij wenste met hun dochter in het huwelijk te treden. Hier was hij en had geen toegang tot het huis van een boer uit Tantramar. Voor de eerste maal in zijn leven had hij lief en hij mocht zijn uitverkorene niet eens zien! En dat alles omdat twee eeuwen te voren een van zijn voorvaderen land had gekregen, dat afgenomen was van een der voorvaderen van zijn meisje. „Wel", hij staakte ineens zijn op en neer geloop, „als ik...." Maar dat ging niet, hij zou Manon niet in ruil kunnen krijgen voor de grond! Het land alleen deed het hem niet. Besluiteloos liep hij naar buiten. Die middag kreeg Lynn een brief van Morley Cross, met een cheque voor het bedrag dat hij nog in Mon treal had staan. Maar in die brief stond iets, dat hem op deed springen van zijn stoel en zo hard door de kamer stappen van plezier, dat Bon- nefoy's moeder nu het allerergste vreesde voor de schat. want het geluk is met de dommeii, zoals je weet. Je her innert je die aandelen van de Guillemot-mijnen, die bij het faillissement van je vader voor evenveel bleven liggen, omdat ze geen cent waard waren? Ze zijn plotseling kolossaal geste gen, je bent ineens een man in bonis! Het is natuurlijk geen kapitaal, maar ik geloof dat het genoeg is om je hart op te halen aan koeien en schapen ....En is zij blond of donker? Maar het lijkt me toch nog beter dat je maar gewoon terug komt naar hier, om „Dat nooit!", zei Lynn. „Nu nog minder dan vroeger. Nu is er niets I meer dat mijn huwelijk tegenhoudt. Ik kan nu de farm naar behoren exploiteren, en ik kan alles doen wat nodig is". Maar voor Pierre Labrette zou het geld niet het minste verschil maken, dat wist hij. Al het goud van de we reld kon aan diens houding tegen over hem niets veranderen. „Het is een vex-schrikkelijk iets", dacht Lynn. „Zelfs als we eenmaal getrouwd zullen zijn, zal het Manon hard vallen op zo korte afstand haar ouderlijke huis te zien liggen, waar zij is opgegroeid en waar zij eerst zo gelukkig was, en waar haar voor al tijd de toegang ontzegd is. Niemand van haar familie zal haar meer aan kijken; tot niemand van hun kan zij nog ooit spreken. Dat zal een on mogelijke verhouding zijn. En toch voel ik, dat zij evenmin hier weg zal willen gaan". De hele dag peinsde hij er over hoe hij haar zou kunnen bereiken, maar zij had evengoed opgesloten kunnen zijn in een oud Normandisch kasteel. Zó werd zij bewaakt door haar vader en haar broers, en door die oude vrouw die dwars door iemand heen kon kijken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6