4 Extra tegenvaller f. 263 miljoen IKelkconilict in Amsterdam opgelost Geen snelle oplossing van Haarlems melfcconflict verwacht OUDE KUNST EN ANTIEKBEURS TE DELFT Op Schiphol belastingvrije auto's uit voorraad te koop Walvis bij Vlissingen gevanien Terugreis van de „Piet Hein" Meisje doodgedrukt beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Ook Rotterdam wenst een toren Echtpaar na drie kwartier gered Grootste circus ter wereld komt naar Nederland Uranium in Limburg WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tekort laudbouwegalisatiefonds veel hoger dan geraamd door minister H. J. Hofstra aan de Tweede Kamer zal worden aange boden, werpt reeds een sombere schaduw vooruit. Minister dr ir A. Von deling heeft onze volksvertegenwoordiging erop voorbereid, dat het tekort op het Landbouwegalisatiefonds, dat oorspronkelijk begroot was op ƒ326.200.000, op basis der op 1 juli j.l. bekende gegevens nader geraamd moet worden op 589.361.000. Dit betekent een verhoging van het nadelig saldo met niet minder dan 263.161.000, aldus de Telegraaf. Hoofdoorzaak; Melk garantieprijs De hogere raming der uitgaven is aan verschillende factoren te wijten. Bovenaan staat de uitkering ten ge- volt o van de gegarandeerde basis melkprijs. Deze garantieuitkering, oorspronkelijk geraamd op 170 mil joen, zal thans 400 miljoen bedra gen. Dit houdt o.m. verband met de verhoging van de garantieprijs voor 't melkprijsjaar 1957'58 van 28.50 per 100 kg. melk in het vorige melk prijsjaar tot 28.90, in welke prijs de gevolgen van de werkklassificatie zijn verwerkt. Melktoeslag. In de tweede plaats vraagt de toe slag op de consumptiemelk van 's rijks schatkist een bedrag van ruim 24 miljoen meer. Minister Vondeling raamt daarbij, dat de omzet van de volle melk, waarvoor geen subsidie wordt verleend, ongeveer 1 procent zal zijn van de totale omzet van con sumptiemelk. In de derde plaats wordt het na delig saldo van het Landbouw-egali- satiefonds vergroot door het feit, dat ten behoeve van de binnenlandse consumptie ongeveer 75.000 ton sui ker geïmporteerd diende te worden, omdat de suikeropbrengst van de binnenlandse bietenoogst van '57 niet voldoende was om in de suikerbe hoefte voor de binnenlandse con sumptie van het lopende jaar te voorzien. Op deze ingevoerde suiker ontstond een nadelig saldo tussen de aan- en verkoop van 5 miljoen. Meer inkomsten. Als pleister op de wonde vermeldt de minister, dat hiertegenover aan invoerrechten een extra inkomsten- post is ontstaan van ongeveer 13 miljoen. In de vierde plaats heeft het par lement ingestemd met steun aan telers van bewaarkool speciaal in de kop van Noord-Holland, welke steun ge raamd wordt op 1.800.000. Tenslotte moet er overeenkomstig de haring- opvangregeling 'n toeslag op haring olie en vismeel gegeven worden van 25.000. f.250 boete voor valse geboorteaangifte Tandarts IJ. J. v. d. M. uit Biltho- i had op 2 jan. 1951 bij de burger- ERE DOCTORAAT PROF. SASSEN. IProf. dr F. L. R. Sassen, hoogleraar in de Wijsbegeerte aan de Leidse Uni versiteit, raadsadviseur van het mi nisterie van O., K. en W. zal op 6 sep- I tember a.s. het ere-doctoraat ontvan gen van de Laval-universiteit te Que- I bec. Dit doctoraat zal worden uitge reikt aan vier vooraanstaande geleer den uit de universitaire wereld ter gelegenheid van het congres van het verbond van universiteiten. Slijters bereid „Vonaelingcent" te beta'en Het gemeentebestuur van Amster dam heeft mededeling ontvangen dat het overleg tussen de Amsterdamse melkbedrijven en de Amsterdamse slijtersorganisaties ertoe heeft geleid dat in de normale melkdistributie geen stagnatie zal komen. De slijters besloten nl. te elfder ure de omstreden heffing van een cent per liter, de zg. Vondeling-cent, van af deze week aan de fabrieken te gaan betalen. Daarmee blijft dan weliswaar de schuld van de slijters aan de fabrie ken uit hoofde van deze cent, die in de afgelopen zes weken tot meer dan een ton is opgelopen, voorlopig staan, maar de slijters zijn van plan dit T LtL aVmrïf successievelijk te voldoen na 1 nov. lyke stand in zijn gemeente aangif-Dan zaI nl waarschijnIyk de siyters- marge zodanig gaan verbeteren dat betaling van de achterstallige nota's mogelijk wordt. Van de beslissing normaal met de melkvoorziening door te gaan, was wethouder Ram in de loop van de middag op de hoogte gesteld. Dat ontsloeg de wethouder van de nood zaak zich meteen met Den Haag in verbinding te stellen voor het tref fen van noodmaatregelen. te gedaan van de geboorte van een dochtertje. Als datum had hij op gegeven 31 december 1950. In wer kelijkheid was het meisje echter op 2 januari ter wereld gekomen. Door deze valse aangifte had de tandarts zijn kinderaftrek kunnen verhogen, hij heeft dit echter nooit gedaan. Drie jaar later rectificeerde v. d. M. zelf zijn valse aangifte, maar werd toen vervolgd, ondanks zijn bewering dat het een onverklaar bare vergissing geweest moest zijn. Zijn geval kwam voor de rechter-en 14 dagen geleden werd 250 gulden boete of een maand hechtenis tegen hem geëist. De Utrechtse rechtbank veroor deelde de tandarts gisteren conform de eis. Naam van mijnheer, roos voor mevrouw ln de prinsenkelder gaat u naar de (Franse) salon In de „Prinsenkelder" van museum Prinsenhof te Delft, wordt heden de tiende oude kunst- en antiekbeurs officieel geopend. Een kijkje in een achttiende eeuwse Franse salon. Vanavond komt de arbitragecom missie, die voorstellen moet uitwer ken om tot een einde van het melk- conflict in Haarlem te komen, voor het eerst bijeen. Er wordt echter niet verwacht dat een oplossing op korte termijn zal worden bereikt. De beide standpun ten staan te ver van elkaar en „De Sierkan" schijnt in geen geval be reid te zijn de voorstellen van de arbitragecommissie onvoorwaardelijk te aanvaarden. Intussen hebben de opstandige slij ters een nieuw aspect in de zaak ge bracht. Niettegenstaande het feit dat „De Sierkan" weigert hen te leveren, gaan zij toch door met Sierkanpro- dukten te verkopen wanneer hun klanten er om vragen. Zij betrekken die dan van hun collega's, die niet direct bij het conflict betrokken zijn maar wèl met de opstandige slijters sympathiseren. Hedenavond opening De oude kunst- en antiekbeurs te Delft, die tot en met 9 september wordt gehouden, zal vanavond wor den geopend door de burgemeester van Delft de heer D. de Loor. Tevoren zal de directeur van de dienst voor schone kunsten te 's-Gra- venhage, mr. L. J. F. Wijsenbeek, 'n inleiding houden. Een rondgang over de beurs, waar aan door 27 handelaren in oude kunst wordt deelgenomen, laat reeds on middellijk zien, dat deze jubileum- beurs haar voorgangers overtreft; de deelnemers hebben weer de beste stukken, waarover zij beschikken, naar voren gebracht. Het aantal bezoekers is gedurende de laatste jaren gestegen tot onge veer dertgduizend. Er zijn dit jaar meer aanvragen uit het buitenland om inlichtingen ontvangen dan ooit tevoren, o.a. uit de Ver. Staten en Australië. Ook op de openingsavond zullen vele vreemdelingen naar Delft komen; aanwezig zal zijn o.a. de am bassadeur van de Ver. Staten in Bonn, mr. David Bruce. De beurs omvat schilderijen van oude meesters, o.a. van Rembrandt, Jan Steen, Van Ostade, Van Goyen, Van Beyeren, Ruysdael e.a., belang rijke Frar.se meubelen, renaissance kasten, tekeningen, beeldhouwwer ken, zilverwerk, juwelen, glas, aarde werk en porcelein en andere curiosi teiten. Als topstukken van de beurs mogen worden genoemd een zelf portret van Rembrant, een vijftiende eeuwse madonna en een in het begin van de negentiende eeuw in Japan vervaardigde tapisserie, bestemd voor de Nederlandse vertegenwoordiging aldaar. VOOR BUITENLANDERS: De roos „Moens de Fernig", een Nederlands produkt, zal vandaag op de Brusselse wereldtentoonstelling t.g.v. Nederlandse Nationale Dag, op de Belvedère, waar baron Moens de Fernig, comm.-gen. van de Expo, zijn zetel heeft, aan diens echtgenote worden aangeboden. Dus naast de tulp „Expo- 1958" óók een roos „Moens de Fernig". De roos heeft een lichtrode kleur en bestaat uit ongeveer 25 bloembladen. Men is vier jaar met het kweken van de roos bezig geweest. De foto laat de bloem in al haar schoonheid zien. 800 duiven door vergif gedood? Meer en meer helt men over naar de veronderstelling dat de 800 dui ven, die tijdens een transport van Nijmegen naar Oss zijn gestorven, zijn vergiftigd. Hóe staat echter nog geenszins vast. Een onderzoek heeft uitgewezen dat er geen gebrek aan frisse lucht voor de vogels was en dat er ook geen sprake is van onoordeelkundig vervoer. Ook motorgassen kunnen volgens deskundigen niet de oorzaak zijn omdat de vogels vervoerd wer den met een dieselauto waarvan de gassen niet giftig zijn. Bovendien was de uitlaatpijp geheel in orde. In de richting van vergiftiging wijst o.m. ook het feit dat de gestor ven vogels zich bevonden in een be paald deel van de laadruimte, in an dere delen daarvan werd geen enkel dier dood aangetroffen. Dier zat in gezonken schip fn de Westerschelde, vlak bij de naven van Vlissingen ,is een 8 meter lange z.g.n. Butskop gevangen, een walvissoort die slechts zelden in onze noordelijke streken voorkomt. Het die had zich verstopt in het wrak van een Nederlandse kustvaar der, de Corale, dat men bezig is te lichten. Toen de bergers lucht in het wrak wilde pompen kwam de walvis ver suft naar boven. Het dier werd met messteken afgemaakt en naar de bin nenhaven van Vlissingen gesleept. Naar alle waarschijnlijkheid zal het dier worden bestemd voor het Na tuurkundig Historisch Instituut Leiden. De bergingswerkzaamheden van de Corale ondervonden door deze zeld zame visvangst vertraging. Eerst van daag zal men tot het lichten van het wrak kunnen overgaan. Over tien dagen zal een begin wor den gemaakt met de onmiddellijke aflevering op de luchthaven Schip hol van belastingvrije auto's voor in Europa aankomende KLM-passagiers, aangezien thans voor alle problemen op administratief en fiscaal gebied door het ministerie van financiën een oplosing is gevonden. De bedoeling is, dat zo spoedig mogelijk in een der garages op Schiphol een toonzaal wordt ingericht, terwijl de mogelijk heid wordt overwogen om in het atoomgebouw, nog voor dat dit ver bouwd zal worden, een afgesloten ge deelte beschikbaar te stellen om daar een keur van Europese wagens te zet ten, waaruit de aanstaande koper dus een keus zal kunnen doen. De KLM heeft voor haar buiten Europa woonachtige intercontinenta le passagiers, die zid als zodanig zul len moeten legitimeren, een overeen komst aangegaan met de firma Ship Side, waarvan de heer M. L. M. Sou- get, directeur is en die in april van dit jaar reeds in ons land vertoefde om een regeling met het ministerie van financiën, de K.L.M. en de lucht- Het koninklijk jacht „Piet Hein", waarop het koninklijk gezin gedu rende enige weken een vakantietocht over de Middellandse Zee maakt, zal aan dek van het ms „Japara" naar Rotterdam terugkeren. De „Japara", die op het ogenblik nog in de Rode Zee vertoeft, op weg van Indonesië naar Nederland, zal het jacht op 26 augustus in de haven van Marseille aan boord nemen. In de eerste week van september wordt het Lloydschip dan te Rotterdam verwacht. De „Piet Hein" werd in de tweede helft van juli met het m.s. „Welte vreden", eveneens van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, naar Marseille verscheept. In de haven werden toen het speciale juk, waarmee de 110 ton wegende „Piet Hein" door een drij vende bok aan en van boord werd haven Schiphol te treffen. Hoewel in beginsel toentertijd overeenstemming werd bereikt, kon het plan tot dusver nog niet worden uitgevoerd, omdat het ministerie van financiën de diver se problemen nog moest bestuderen en voor een aantal punten speciale bepalingen in het leven diende te roepen. Het is thans zeker, dat de toekom stige koper van een nieuwe wagen op Schiphol binnen het kwartier kan wegrijden om zijn tocht door Europa te beginnen. Op de nieuwe wagen zal een GN-plaat, (GN betekent geen Nederlander) worden bevestigd, ter wijl voorts het kentekenbewijs en het carnet voor elke wagen van te voren in gereedheid wordt gebracht. Een vertegenwoordiger van de KNAC zal assistentie op Schiphol verlenen ten einde de buitenlandse toeristen gratis aan documenten te helpen. door stuurloze vuilniswagen Een roltrommel-vuilnisauto van de Utrechtse gemeentelijke reinigings dienst is gistermiddag in de Spieghel- straat te Utrecht ingereden op een groepje kinderen, dat op het trottoir aan het spelen was. De driejarige Yvonne den Breejen werd tussen de muur van een woning en de auto verpletterd en was op slag dood. Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkal labiet dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl (Advertentie) Rotterdam wil het voorbeeld van Den Haag volgen en een uitkijktoren bouwen, die de burgerij in staat stelt op een hoogte van 110 meter een kijkje op de Maasstad en omgeving te werpen. Er zijn besprekingen over deze to ren in voorbereiding, men wil de to ren plaatsen op de linker Maasoever dicht bij de tunnel. Het bedrijfsleven juicht dit plan toe en men probeert nu de gemeente voor dit gevaarte te interesseren. De kosten zullen drie miljoen bedragen. Het ligt in het voornemen boven in de toren naar Haags voorbeeld een restaurant on der te brengen. De toren zou voor 1960 klaar moeten zijn, omdat hij dan luister bij kan zetten aan een inter nationale tuinbouw-expositie. Ongebruikelijk en ruw maar afdoende Het echtpaar H. uit Hardenberg, dat bij die plaats aan het zwemmen was in de sterk gezwollen Overijs selse Vecht, kwam plotseling in een zeer sterke stroming terecht, welke hen naar de stuw trok. De onderste schotten van de stuw waren verlegd, waardoor een sterke trek in het wa ter was ontstaan. De echtelieden kon. den zich nog aan overhangende schotten van de stuw vastgrijpen, maar door de sterke stroming kon den zij onmogelijk meer terug. Enkele stuwwachters en vissers, die op het hulpgeroep kwamen toe lopen, trachtten het echtpaar uit de netelige toestand te redden, maar ondanks drie kwartier zwoegen, wa ren zij niet in staat H. en zijn vrouw te bevrijden. Een van de te hulp gesnelden kwam toen op het idee de mensen naar beneden te drukken, onder de schotten door, zodat ze met de stroom mee aan de andere kant van de stuw opgevangen zouden kunnen worden. Met enige moeite slaagden zij in hun opzet, waarna de echtelieden met ontvellingen (door de basaltkeien) en kneuzingen op het droge konden worden gebracht. Luchtvaart wint het van de scheepvaart Voor het eerst zullen aan het eind van het jaar de getallen uitwijzen, dat meer passagiers over de Atlanti sche Oceaan per vliegtuig dan per schip zijn vervoerd. Verleden jaar was er nog een kleine voorsprong van de scheepvaart. De vliegmachines droegen toen 1.023.000 passagiers over de zee, tegen de schepen 1.036.000. Hieruit blijkt wel, dat de lucht vaart ook wat het vervoer van per sonen betreft een snelle ontwikke ling doormaakt. mannen van de reiningingsdienst be zig de vuilnisemmers te ledigen in de Spieghelstraat. Terwijl de chauffeur, Jan van R., eveneens bezig was ach ter de wagen een emmer te ledigen, zag de bijrijder de zachtjes voortrij dende vuilniswagen gevaarlijk dicht een geparkeerde aauto naderen. Hy wilde met het stuurwiel, dat buiten de cabine is aangebracht, de richting van de wagen wijzigen, maar geraak- gezet, alsmede de wieg, waarin het te daarbij met zijn mouw achter een Niet ieders instemming Toen in 1956 het amerikaanse cir cus „Barnum and Bailey" de poorten voorgoed sloot, ging de kwalificatie „grootste circus ter wereld" automa tisch over op het duitse circus Krone. Volgend jaar zal het nederlandse publiek met dit reuze circus (5000 zitplaatsen) kennis kunnen maken. Amsterdam heeft de primeur. Eind mei 1959 zal de gigantische karavaan de tenten opslaan op het terrein aan de Jan v. Galenstraat voor de eerste reeks voorstellingen, die in oktober beëindigd zal worden. In die periode van 150 dagen zal het circus ook voorstellingen geven in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en acht provincie hoofdsteden. Het programma bestaat uit een schouwspel in vijf delen, dat reeds drie jaar lang ongewijzigd in circus Krone loopt. 320 medewerkers. Het circus beschikt over driehon- Omstreeks kwart over een waren derd waf>ens (met 320 bedden voor jacht aan dek moest rusten, achter gelaten voor het terugvervoer. De kapitein, de stuurman en de machinist van de „Piet Hein", die de uitreis met de „Weltevreden" meemaakten, keren eveneens met de „Japara" naar Nederland terug. handgashandle. De wagen kreeg daardoor te veel gas en reed het trot toir op. De kinderen vlogen uiteen, maar de driejarige Yvonne den Bree jen kon niet meer zo snel wegkomen en werd door de stuurloze auto ver pletterd. evenveel medewerkers). Het heeft een eigen brandweerkorps van 15 man, een eigen electrische centrale, een eigen watervoorziening. Zou men alle medewerkers, de gehele mena gerie en al het materiaal in één trein willen vervoeren, dan zou die trein een lengte van ruim 2 kilometer moe ten hebben Protesttelegram. De vereniging voor de belangen van de nederlandse circussen heeft een protesttelegram gezonden aan de minister voor sociale zaken naar aan leiding van de komst van het duitse circus naar nederland gedurende het zomerseizoen 1959. „Gezien de vele moeilijkheden waarmede de nederlandse circussen door de dalende conjunctuur en de sterk gestegen exploitatiekosten de laatste jaren te kampen hebben, ach ten zij het niet mogelijk het volgende seizoen in ons land op tournee te gaan, indien inderdaad een buiten lands circus in ons land voorstellin gen zou geven. Door de kleine om vang van ons land en de huidige economische omstandigheden is er in Nederland zelfs bijna geen plaats voor de vier nederlandse circus ondernemingen", aldus het telegram. De uraniumvondst in de rotsen bij het Belgische stadje Visé, dicht bij de Nederlandse grens ten zuiden van Maastricht, opent de mogelijkheid dat ook in ons land dit kostbare erts voorkomt. In Epen (L.) komt nl. een gesteente aan de oppervlakte, dat van dezelfde ouderdom is als de rot sen bij Visé. De Belgische geoloog Jedwal vond hier vorige maand een aantal sterk uraniumhoudende torbernietkristal- len, waarvan sommigen later 51 uranium bleken te bevatten. Deze kristallen komen in grote getale voor in rotsspleten langs de weg Visé Luik. Hoewel de deskundigen zeer terughoudend zijn in hun mededelin gen, hebben zij wel laten doorsche meren, dat 't thans op handen zijnde onderzoek meer dan wetenschappe lijk is en dat er gerede kans bestaat op een commerciële exploitatie van de uranium in dit gebied. Men gaat nu onderzoeken waar het uranium erts vandaan is gekomen en men hoopt aders te vinden (Tel.).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5