Voorlopig geen secretaris van Sociale Raad te Leiden Contract met gemeente (over verplaatsing) gaat voorlopig niet door WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Onderzoek naar coördinatie Bij de behandeling van de gemeen tebegroting voor het jaar 1957 diende de heer Stolp een voorstel in, luiden de. „Ondergetekende stel. de Raad voor, het College van Burgemeester en Wethouders te verzoeken een on derzoek te willen doen instellen naar eventuele doublures in de werkzaam heden van de Dienst voor Sociale Za ken en de Sociale Raad en zo nodig maatregelen te willen treffen, welke tot coördinatie van deze werkzaam heden kunnen leiden." B. en w. hebben een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid om door een meer efficiënte wijze van samenwerking van de Sociale Raad met de Dienst voor Sociale Za ken verlaging van kosten van de So ciale Raad te verkrijgen. Al geruime tijd hield het college zich bezig met de vraag, of inderdaad de kosten van de Sociale Raad wel in een redelijke verhouding staan tot de door die Raad verrichte werkzaamhe den. Tot goed begrip van zaken diene, dat de gemeente met betrekking tot de oprichting en het voortbestaan van de Sociale Raad generlei zeggenschap heeft. Een Sociale Raad wordt voor één of voor enige gemeenten of ge deelten van gemeenten ingesteld door de Kroon, de Algemene Armencom- missie gehoord. Van een opheffing van de Raad kan geen sprake zijn. Coördinatie. Aangezien, opheffing van de Socia le Raad geen punt van overweging kon uitmaken, bleef er maar één mo gelijkheid over, n.l. deze, om met handhaving van die Raad, een zo groot mogelijke coördinatie van werk zaamheden en personeel na te stre ven. Deze coördinatie zou op tweeër lei wijze kunnen worden bereikt, te weten: 1. een incorporatie van het bureau van de Sociale Raad in de Dienst voor Sociale- Zaken, met combinatie van de functie van Secretaris van de So ciale Raad met die van Directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, of 2. alleen een incorporatie van het buerau van de Sociale Raad in de Dienst voor Sociale Zaken. De grootst mogelijke coördinatie zou uiteraard tot stand worden ge bracht door de sub 1 genoemde oplos sing. Aan de sub 2 genoemde oplos sing, die geringere resultaten dan die sub 1 aangegeven, oplevert, is boven dien de moeilijkheid verbonden, dat het personeel van het bureau van de Sociale Raad ondergeschikt zou wor den aan meer dan één chef, hetgeen ongetwijfeld een bron van conflicten zou opleveren. Het college heeft vervolgens be noemd onder voorzitterschap van de wethouder van Sociale Zaken een commissie van personen, die nauw bij het maatschappelijk werk in deze gemeente zijn betrokken. Het waren de heren S. J. Anes, mr H. F. Don ders, J. C. Elsgeest, J. Roorda en J. van der Waals. De commissie bracht, bij schrijven van 18 oktober 1957, rapport van haar beschouwingen en conclusies uit. Ook zy komt tot de conclusie ,dat de So ciale Raad in stand dient te worden gehouden. Verder is ooi; zijn van oor deel, dat een aanzienlijke vereenvou diging in de werkzaamheden tot stand kan worden gebracht, door het bureau van de Sociale Raad in de Dienst voor Sociale Zaken te incor poreren. Vereniging van functies van Secretaris van de Sociale Raad en Directeur van de Dienst voor Sociale Zaken komt haar niet gewenst voor, omdat daardoor de indruk zou kun nen worden gevestigd, dat de Sociale Raad weliswaar in naam blijft be staan, doch in feite wordt opgeheven. De Commissie verklaart zich derhal ve voor de oplossing, welke hierbo ven sub 2 is aangegeven en die wel een efficiënte wijze van samenwer ken en een efficiënt gebruik'van het personeelsapparaat tot stand kan brengen, doch waaraan, zoals gezegd, bezwaren zyn verbonden. Andere visie. De dienstauto, merk Hillman, van het Openbaar Slachthuis, welke sinds 1950 bij de keuringsdienst van vee en vlees in gebruik is, vertoont zo danige gebreken, dat vervanging door een nieuwe auto aanbeveling ver dient. Het komt b. en w. gewenst voor tot aanschaffing van een Volkswagen over te gaan. De hieraan verbonden kosten bedragen, na aftrek van de opbrengst van de oude auto, f5.110, welk bedrag in 5 jaren kan worden afgeschreven. Dr J. J. A. VAN IERSEL. Bij K. B. is, zoals gemeld, met in gang van de dag waarop hij zijn ambt aanvaarden zal, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Leiden: dr J. J. A. van Iersel, om onderwijs te geven in de experimentele dier kunde. Dr van Iersel die tot dusverre de functie van wetenschappelijk hoofd ambtenaar met onderwijsopdracht aan het zoölogisch laboratorium van de rijksuniversiteit te Leiden vervul de, is op 14 juli 1919 te Kediari gebo ren. Hij legde op 18 maart 1947 het doctoraal examen in de biologie af en promoveerde op 22 april 1953 cum laude op een proefschrift getiteld: ..An analysis of the parental beha stuur van de sociale raad, met ver zoek zijn beschouwingen daaromtrent te mogen vernemen. Het bestuur was van oordeel, dat voor een juiste uit voering van de aan de sociale raad opgedragen taken de sociale raad niet alleen als afzonderlijke instelling moet blijven bestaan met een eigen secretaris, doch dat die secretaris ook een eigen apparatuur ter beschikking moet staan. Weliswaar is het bestuur daarnaast van oordeel, dat de aan de sociale raad bij de wet opgedragen taken zo efficiënt en doeltreffend mogelijk verricht moeten worden en eventueel bestaande doublures zoveel mogelijk moeten worden vermeden, doch het acht het beter een onderzoek naar de hier liggende mogelijkheden uit te stellen, totdat een nieuwe secretaris benoemd is. De enige concessie tot welke het bestuur bereid bleek, is dat zij zich zou kunnen neerleggen bij een tijde lijke niet-vervulling van het secreta riaat van de sociale raad, hetgeen in sluit voortzetting van de waarneming van de functie, teneinde de gelegen heid te scheppen tot een onderzoek naar de mogelijkheid tot vereenvou diging van de werkzaamheden van het bureau van de Sociale Raad en in verband daarmede naar de positie van de t.z.t. te beoemen secretaris. Onder de gegeven omstandigheden menen b. en w. hiermede voorshands genoegen te moeten nemen en zij zijn dan ook voornemens de minister van maatschappelijk werk, met uiteenzet ting van de redenen, te verzoeken voorlopig niet over te gaan tot voor ziening in de vacature van secretaris van de sociale raad in deze gemeente. Het nader in te stellen onderzoek zullen b. en w. terstond ter hand doen nemen en van de uitslag daarvan t.z.t. aan uw vergadering mededeling doen. Rapenburg 42 gerestaureerd Het pand Rapenburg 42 verkeert in een zodanige toestand, dat de uitvoe ring van restauratiewerken noodza kelijk is. .iet pand is vermeld op de voorlopige lijst van Nederlandse Mo numenten van Geschiedenis en Kunst. Wegens direct gevaar heeft de eigenaar aan de topgevel enige voorzieningen getroffen, bestaande uit het vernieuwen van de topgevel, het verstijven van de kapconstructie en enige bijkomende werken. De an dere nodige voorzieningen omvatten in hoofdzaak het vernieuwen van de ramen, waarbij de roedeverdeling met de stijl van de gevel in overeen stemming wordt gebracht, het op nieuw voegen van het ondergedeelte van de gevel, het vernieuwen van de beschadigde stoeppalen en het uit voeren vai de nodige smidswerken. De kosten van de restauratie, met inbegrip van de reeds getroffen voor zieningen worden geraamd op 3-iOO. De restauratie wordt uitgevoerd on der leiding van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De Staatssecre taris van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich bereid verklaard in1 de kosten van deze restauratie een rijks subsidie te verlenen tot een vast be drag van 1000,Verwacht kan worden, dat de Staten der provincie Zuid-Holland een subsidie van 15 der kosten zullen verlenen. De eige naar van genoemd pand heeft ook een financiële bijdrage uit de ge meentekas gevraagd. Het verlenen van een tegemoetkoming der gemeen te achten b. en w. alleszins verant woord. ontstaan door een brand in het vak lokaal van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemmer straat 34, op 13 mei j.l. Naar de mening van b. en w. zul len de normale aan het geven van lager onderwijs te stellen eisen niet worden overschreden, indien de gc- I vraagde medewerking wordt ver- BRANDSCHADE IN ULO-SCHOOL leend, met het voorbehoud, dat jeen HAARLEMMERSTRAAT Het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen te Lei den verzoekt om medewerking voor het herstellen van de schade, die is kosten wegens gewoon onderhoud worden vergoed. Met het verlenen van die mede werking zal ƒ2680,gemoeid zijn, welk bedrag in één jaar kan worden afgeschreven. Algemene vergadering N.V. C. Zaalberg Zn. Tijdens de hedenmorgen in „In den Vergulden Turk", onder voorzitter schap van mr J. H. B. Kernkamp, voorzitter van het College van Commis sarissen, gehouden algemene vergadering van aandeelhouders, werd door de directie van de N.V onder meer meegedeeld dat het contract met de ge meente Leiden over verplaatsing der fabrieken, om redenen van financiële aard, voorlopig althans, niet zal doorgaan. De directie gaf voorts een overzicht van de huidige stand van zaken op de wereldwolmarkt en de ontwikkeling van de afzet in verband daarmede. Tenslotte werd als commissaris herbenoemd de heer H. A. M. Swellen- grebel te Breda. Aan het begin van de vergadering, waarop ƒ802.100,aandelenkapitaal vertegenwoordigd was, uitbrengende 8021 stemmen, herdacht de voorzit ter wijlen de heer A. B. Henny, sinds 1946 commissaris der vennoot schap en vele jaren voorzitter van de Raad van Commissarissen, in juni van dit jaar overleden. Zonder stemming werd de heer H. A. M. Swellengrebel uit Breda, die aan de beurt van aftreden was, als commissaris herkozen. Naar aanleiding van de uitge brachte balans werden door de heer Thoenes enkele vragen gesteid, mefr in het bijzonder betrekking hebben de op de waarde der deelnemingen en de waardering van de voorraden. Over de nieuwe deelneming in Duitsland, een verkoopsvennoot schap waarvan de N.V. eigenares is maar waarvan de Betriebsführung ge heel in Duitse handen ligt, werd ge zegd dat deze door de grote en zeer gespreide debiteurenpositie in Duits land noodzakelijk was. Deze dochter maatschappij is gevestigd in Bremen. De heer Thoenes maakte voorts bezwaar tegen de wijze van voor lichting die hij te optimistisch acht te. Spr. wees daarbij op een artikel in het Financieel Dagblad van begin december, waarin de directie zeide dat de winst was gestegen, terwijl eind december moest worden gecon stateerd dat er een verlies was gele den van pl.m. 6 ton, vermeerderd met een oplopende rentepost van 70 mille. De directie gaf daarop een uiteen zetting. Spr. zei dat wollen dekens, als de gehele wolindustrie, zeer con junctuurgevoelig is. In het eerste halfjaar kon de gehele voorraad wol len dekens worden verkocht en aan de hand van deze ervaring kon een voorlopige winstcalculatie worden opgemaakt. Plotseling liet echter de binnenlandse handel verstek gaan en nam niet af. Deze afname werd in dit voorjaar hervat doch in goedkopere kwalitei ten, hoewel thans een herstel is in getreden en men weer duurdere de kens koopt. Het door de heer Thoe nes gewraakte bericht kon echter niet begin december zijn gegeven, dit moet geweest zijn in augustus, uiterlijk begin september. Momenteel is de orderpositie weer Burgerlijke Stand Geboren: Johanna dr van A. A. de Monyé en C. Leeuwenburg; Wen- ceslaus Gerardus Maria zn van P. D. C Kriek en A. H. M. van Lint; Yvon ne Lucie dr van G. A. de Haak ên A. C. H. van der Linden; Catharina dr van W. van den Oord en C. Kras- senburg: Susanna Elisabeth dr van viour of the male three-spined stic-1 P, G. Reitsma en A. J. de Leeuw, kleback". Dr van Iersel is leerling Overleden: N. J. F. Jesse 22 jr, geweest van prof dr N. Tinbergen. I man; W. H. de Wit 73 jr, man. zeer bevredigend hetgeen het opti misme van de directie rechtvaardigt De omzetten liggen zelfs 35 hoger dan in eenzelfde periode van 1957, die echter een belangrijk, achterstand t.o.v. 1956 vertoonde. Ove. de eerstee periode van dit jaar is er verlies ge leden doch nu zijn er weer behoor lijke winstkansen, aldus de directie* De wolprijzen zijn vrij stabiel en de export, vooral van luxe dekens, is groeiende. Spr. merkte daarbij op dat de on gunstige balans mede beïnvloed is door de gebruikelijke afschrijvings- politiek, waarbij o.m. alle experimen- teerkosten finaal worden afgeschre ven. Sprekende over 't met de gemeen te Leiden gemaakte contract over de verplaatsing der fabrieken, zei de directie, dat dit hoogst waarschijnlijk voorlopig niet door gaat. De finan ciering van dit project is te moeilijk waardoor de N.V. geen kans ziet dit op zeer korte termijn, zoals door de gepieente Leiden gewenst, door te voeren. Jaarverslag, balans en verlies- en winstrekening werden vervolgens goedgekeurd. Zilveren jubileum bij ürorsniederij Heden is het 25 jaai geleden, dat de heer J. Wolters zijn intrede deed bij de N.V. Kon. Nederl. Grofsmede rij alhier. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote, vanmorgen in de vergaderzaal van de fabriek aan de Zuidsingel door de directie ont vangen. De directeur, de heer M. C. de Jong, wenste Wolters geluk met zijn jubileum en het succes, dat hij met zijn werk heeft behaald. Spr. memo reerde de arbeid die door Wolters aan verschillende schaafbanken werd verricht. Later werd hem het mag netisch onderzoek van krukassen op gedragen, hetgeen door hem met grote perfectie wordt gedaan. „Wij hebben vertrouwen in zijn werk en hopen dat hij nog een aantal jaren zijn taak zal kunnen blijven ver richten met de exactheid welke wij van hem gewend-'ziin". Als blijk van waardering overhandigde de heer De Jong een enveloppe met inhoud, een blauw herinneringsbord, het ver erend getuigschrift van de Mij voor Nijverheid en Handel en het daarbij behorend zilveren draaginsigne. De heer D. de Haan, lid van de ondernemingsraad, bracht namens de collega's gelukwensen uit en over handigde een geschenk. De heer A. Katz, bedrijfsleider, trad meer in ge- tails over de wijze waarop Wolters, speciaal wat betreft de controle op het smeedwerk, zijn taak vervult. Na een dankwoord v°n de jubilaris bleef men nog enige tijd bijeen. De laatste drie dagen van haar verblijf in Frankrijk heeft de Club de Limetz doorgebracht in de streek, die Bernanos inspireerde tot het schrijven van zijn „Dagboek van een Dorpspastoor". Een van die dagen, zondag, 17 augustus, verjaardag van Kees van Diemen, is zeker in het dagboek van dorpspastoor Van Vel- zen met goeden letters geschreven. Pastoor Van Velzen had namelijk een „Kermesse" georganiseerd ten bate van de drie parochies waarvoor hij de zorg op zich genomen heeft. De Club de Limetz heeft daaraan vol geestdrift zijn medewerking ver leend. Omdat de H. Mis eerst later op de ochtend zou zijn, was er direct na het opstaan een feestelijk ontbijt, waarbij Kees van Diemen bij gele genheid van zijn verjaardag de ge lukwensen van de Club in ontvangst nam. Voor verder feestvieren was er evenwel geen tijd meer want direct na de H. Mis in het minuscuul-klei- ne kerkje van Gouy plsm. 10 km van Maroeil volgde de optocht ter ere van de H. Rochus, de parochiepa troon, in welke optocht de hofstoet van Jeanne d'Arc meereed, die zoals in Limetz door de Club de Li metz gevormd werd. De meisjes en vrouwen van de pa rochie, liepen aan het hoofd van de stoet. Ze droegen vaantjes mee van naaikransjes en verenigingen en zpngen zonder ophouden het refrijn van „Te Lourdes op de Bergen". De mannen volgden, strikt gescheiden van de vrouwelijke parochianen, na de geestelijkheid, die het reliekschrijn van Saint Roch begeleidde. Zo ging de stoet het hele dorp rond. Vijf mi nuten na terugkomst bij de kerk, waar het reliekschrijn werd terug gezet, waren de straten weer even leeg als voor de H. Mis. Slechts een enkeling liep wat rond over het feestterrein tegenover de kerk, waar de luidsprekers daverden. Eerst later in de middag kwamen velen uit de verre omgeving om hun geluk te beproeven bij het flessen- hengelen, knotswerpen, schieten of om er wat te gebruiken en te kijken naar het optreden van De Club de Limetz. Ook kwamen er toen een paar muziekgezelschappen. Men was gauw uitgekeken op het feestterrein en het lange wachten tutfSen de uit voeringen heeft de meeste clubleden van deze middag alleen een indruk doen overhouden van veel lawaai en een drukkende hitte. Zondag was de enige zonnige dag van het verblijf in Frankrijk. Een maal terug in eigen kring, werd des avonds de verjaardag van Kees van Diemen gevierd. Coby Schrama toonde zich daarbij een voortreffe lijk gastvrouw: ze had zelfs gezorgd voor toast, die wel smaakte bij een glaasje wijn, beschikbaar gesteld door degenen, die geluk hadden ge had op de kermis. Er werd wat gedanst en men ging „op tijd" naar bed als voorbereiding op de maandag, waarop een uitstapje gemaakt werd naar de oude Neder landse stad Atrecht (Arras), een 'gezellige plaats met prachtige door kijkjes en twee merkwaardige plei nen in Spaanse renaissance-stijl. De meeste clubleden hebben, na een omzwerving door de stad, wat op de terrasjes gezeten in de zon, die als het niet plotseling begon te rege nen bijzonder warm was. Gistermorgen begon de terugreis, die langs Brugge voerde, waar men een paar uur kon ronddolen. Een traditie, evenals het slotdiner in De Krabbenbossen bij Breda. Daar wer den door Joop Koevoets woorden van dank gesproken aan allen, die door hun medewerking hadden bijgedra gen tot het welslagen van de zesde tocht. Namens de Club werd Joop Koevoets en kapelaan J. W. M. de Jong dank gebracht door Kees van Diemen, waarna Nel van der Zwet de op een na laatste ceremonie ver richtte door mevrouw Delprado, die op de datum van haar zilveren hu welijksfeest haar man had moeten missene, een bloemenhulde te bren gen. De laatste ceremonie vond plaats op de Garenmarkt, waar de bus om kwart over negen arriveerde. Men ging daar op de gebruikelijke wijze uit elkaar met het zingen van het „Ce n'est qu'un au revoir": het is maar een tot weerziens. Bewustelozen aan boord van schip in Rijn-Scbiekanaal Laatste Berichten Nederlandse dag -op de Expo De Expo '58 staat vandaag in het teken van Nederland, het land van water met de karakteristiek van de ducdalf, het geitje en bloemen. Met een groet van bloemen, in totaal zo'n vijftig stukken van gemengde anje lieren, aan de verscheidene afdelin gen en paviljoens, werd vanmorgen vroeg de Nederlandse dag op de ex positie te Brussel aangekondigd. De manifestaties in de verdere ochtenduren hadden een min of meer plechtig karaktei'. Mgr. Baeten, bis schop van Breda, celebreerde een pontificale hoogmis in het paviljoen van het Vaticaan, die werd bijge woond door minister Luns. In het pa viljoen der protestantse kerken werd een kerkdienst gehouden. Bij een eenvoudig, voor deze plech tigheid tijdelijk opgerioht, gedenkte ken uit zandzakken aan de voet van het Nederlandse paviljoen werd de herinnering wakker geroepen aan de Nederlandse rampdagen van 1953. Janna en Daniël Bezuyen uit Elle- meet op Schouwen dankten daar in de persoon van Gerard Tremerie, chef van de helikopterdienst van de „Sa bena", de buitenlandse helekopter- vliegers, die zoveel levens uit de vloed hebben gered, ook de levens van Jan na en Daniël (nu 18 en 14 jaar) en hun ouders. In zijn dankwoord verklaarde de vlieger, dat het positieve van de ramp, evenals deze wereldtentoon stelling het wil, was dat de mensen nader tot elkander zijn gebracht. Een Zeeuws koor zong het Zeeuw- Gistermiddag omstreeks half één ise volkslied, terwijl een ijl carillon- r>-- 1 sPel over het terrein ging en vaag heeft zich op het water van het Rijn- in de vert<? de golven tegen de Ne* en Schiekanaal, tussen de Spoorbrug derlandse dijk bruisten. Wat lezers schrijven PLEISTER-AKTIE Leiden, 29 aug. Begrijpelijk is er bij de Parochianen van O.L. Vr. Hemelvaart en St.-Jozef enige teleurstelling, üat de pleister- aktie deze keer niet aan hun kerk j.l. zondag gehouden kon worden. Reden was, zoals gemeld, een collecte voor een zeer belangrijk doel in de kerk, welke collecte de Z.E. Heer Pastoor v. Kleef en ook ondergetekende niet wenste te belemmeren door buiten de kerk ook nog een collecte te hou den voor het EHBO-werk (zij het dan met gratis uitreiken van pleisters). Ter verduidelijking '-.et volgende. Naar aanleiding van bovenstaand was het inderdaad de bedoeling om a.s. zondag 24 aug. pleisters aan de kerk uit te reiken, waarbij tevens de bekende collecte-bus aanwezig zou zijn. Het was mij bekend, dat 17 aug.: 's avonds, via de Radio het geheim van de pleisters met de daaraan ver bonden prijzen bekend zou worden gemaakt. Uitstel hiervan was niet mogelijk. Het was mij niet bekend, dat de prijs behoudende pleisters slechts drie dagen geldig zou zijn. Dat het EHBO-werk in den lande, maar bijzonder in Leiden en Oegst geest gewaardeerd wordt, moge blij ken uit het feit, dat zondag 17 aug 1.1. alle pleisters zijn uitgereikt. Dit is dan ook de reden dat zondag 24 aug. a.s. geen pleisters meer worden aangeboden; ook de collecte zal ach terwege blijven. In overleg met de Z.E. Heer Pas toor is besloten de datum van pleis teracties vroeger vast te stellen, zo dat de parochianen van O.L. Vr. He meivaart en St.-Jozef het volgend jaar verzekerd kunnen zijn (behou dens onvoorziene omstandigheden) van een pleister-aktie, welke dan dubbel zal inslaan. H. T. JUFFERMANS Voorzitter „Peerke Donders" en de Wilhelminabrug een drama af gespeeld, dat gelukkig een goede af loop heeft gekregen. De heer H. Kok- kelink uit Voorburg voer met zijn toer-kruiser „Son Dernier" op dit kanaal. Zijn 13-jarige zoon, Johnny Kokkelink, lag bewusteloos in de ka- juist en zijn moeder paste hartmas sage toe. De eigenaar van de boot voer snel naar Leiden voor doktershulp. Ter hoogte van het pand Roomburgerweg 3 echter viel ook hij bewusteloos neer en de boot boorde zich in de wal aan de zijde van Zoeterwoude. Door de ter plaatse wonende timmerman, de heer Van Dijk en cle tuinier Bosch werden de bewustelozen op de wal gebracht. De E.H.D bracht hen naar het ziekenhuis, waar werd vastge steld dat zij beiden vergiftigd waren door kool-monoxyde In de boot werd ook een doordringende geur van ver brande benzine aangetroffen. Ver moedelijk bevindt zich een lek in de uitlaat. In het ziekenhuis kwamen de slachtoffers spoedig tot bewust zijn. Zij konden na enige uren naar huis terugkeren. Mevrouw dr Hijmans, lector te Leiden Met ingang van de dag waarop zij haar ambt aanvaarden zal, is bij K. B benoemd tot iector in de Facul teit der Letteren cn Wijsbegeerte mevrouw dr I. HijmansTromp, om onderwijs te geven in de Italiaanse taal- en letterkunde aan de Leidse Universiteit. Mevrouw dr Hijmans—Tromp die in het jaar 1920 te Vincente Lopez (Argentinië) geboren is, studeerde Frans en Italiaans, als bijvakken Duits en Geschiedenis aan de Uni versiteit te Edinburgh onder leiding van prof. dr John Orr. Later werd zij assistente voor het Frans, maar specia'iseerde zich in het Italiaans In 1947 werd zij aan de Leidse Uni versiteit benoemd, aanvankelijk als assistente, later als hoofdassistente voor de Italiaanse taal en letterkun de. Op 10 juli 1957 is zij cum laude gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld: „Vita e opere d'Atz- nolo Torini". Promotor was prof. dr L. Kukenheim Ezn, Vele tientallen genodigden ver schenen daarna op de receptie die ter gelegenheid van de Nederlandse dag werd gegeven. DE KW0KEL Dodelijk ongeval onder Hoofddorp Gisteren is de 42-jarige Jac. Meyer, wonend aan de Mgr Noordmanlaan alhier, na een motorongeval in de Mariastichting te Haarlem overleden M. zat op de duo van de motor van zijn buurman, de heer Th. Vlasman Beiden waren onderweg naar de Ma riastichting te Hearlem waar het zoontje van de heer M. verpleegd wordt. Onder Hoofddorp bij de Spie- ringweg is doordat de achterband klapte, de motor geslipt en werden beide berijders tegen de grond geslin gerd. Aanvankelijk liet alles zich niet ernstig aanzien. M. kreeg een hoofd wond en V. enige schaafwonden. Met de ziekenauto werden de slachtoffers naar de Mariastichting gebracht. Men dacht daar eerst aan hersenschudding van M., maar later verergerde zijn toestand en na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden overleed hy enige uren na aankomst De overledene laat een vrouw en vijf kinderen achter. Wilt U iets weten Vraag L. F. Hoe ver zakt een bak van plaatijzer, 1 ang 6 meter, breed 2 meter 20 en hoog i'i meter en zwaar 400 kg. in de diepte? En hoeveel kan zon bak dragen aan gewicht? Antwoord: het gewicht van de ijzeren bak bedraagt 400 kg. Opdat de bak blijft drijven moet dan 400 dm3 water verplaatst worden. Het bodemoppervlak bedraagt 6 x 2.2 m of 1320 dm2. De bak zakt dan 400:1320 is 0.3 dm of 3 cm in het water, wan neer deze leeg te water gelaten wordt. De inhoud van de bak be draagt 6 x 2,2 x 0.5 is 6.6 m3 of 6600 dm3. De bak kan dan in totaal met 6600 kg verminderd met 400 kg eigen gewicht, is 6200 kg belast worden om juist tot aan de rand in het water te zinken. In de praktik zal men niet verder gaan dan tot een belas ting van ca. 4000 kg, waarbij hij dan nog ca. 15 cm boven water uitsteekt. Vraag P. J. H. Ik rij met een auto en neem dus wel eens kennis sen mee. Wanneer ik nu, W.A.-ver- zekerd zijnde, een aanrijding krijg, waardoor een kennis zwaar gewond raakt of invalide wordt, kan ik dan door de betrokkene 'of door betrok- kenes verzekeringsmaatschappij) aan sprakelijk worden gesteld? Antwoord: wxj vermelden 2 geval len uit de jurisprudentie: a. Schadevergoedingsplicht van de chauffeur ener auto, waarin deze een ander op diens verzoek kosteloos laat meerijden, enkel bij zware schuld van de chauffeur (Ned. juris prudentie 1953 no. 164). b. Onrechtmatige daad van een automobilist, die door eigen grove schuld een auto-ongeval veroor zaakt, waardoor een mede-inzittende gedood wordt. Aansprakelijkheid van de automobilist, ook al wist de mede-inzittende dat eerstgenoemde alcohol gebruikt had, en al was eigen schuld contractueel uitgesloten (Ned. Jur. 1949, no. 145). Uit het bovenstaande ziet u, dat wilt u verantwoordelijk gesteld wor den, gesproken moet worden van „zware" schuld, „grove schuld". Dit risico kunt u uiteraard door uw ver zekeraar mede laten dekken, zodat een desbetreffende clausule in uw polis eventueel alsnog zal moeten worden opgenomen Voorts zal u duidelijk zijn, dat het laten tekenen door de lifter van een papiprtje, dat deze het risico zelf od zich zal nemen, geen zin heeft. Zijn evt. nabestaan den zouden zich van dat contractje ook al bitter weinig aantrekken, bo vendien is een dgl. voorstel immo reel te achten. Bekijkt u dus uw polis en neemt u evt. contact op met uw verzekeraar. Praktisch zal een dgl. ruime clausule niet vaak toegepast behoeven te wor den. omdat in de meeste gevallen geen snrake zal zijn van grove schuld. Vraag A. v. D. te VV. Balletscho len in Leiden of omgeving. Antwoord: In onze advertentieko lommen plaatsen wij herhaaldelijk aankondigingen van aanvang van balletscholen. Omtrent de diefstal van het Nederrüns heiligenbeeld uit de éta lage van het kantoor der ANVV te Keulen vernemen wij, dat het beeld werd gestolen door het vernielen van de etalageruit. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. De Britse admiraliteit heeft dinsdag bekendgemaakt, dat 36.000 vierkante kilometer van het gebied rondom het eiland Christmas met ingang van woensdag tot nader or der gevaarlijk terrein zal zijn in ver band met proeven met kernwapens. Marktberichten WOERDEN, 20 aug. Kaas. Aan voer: 155 partijen Notering: le kw. 1.97—2.05, 2de kw. 1.831.06, le kw. 2.062.35. Handel matig.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3