Nog altijd veel pelgrims naar het eeuwenoude genadeoord A Leidse Processie naar Kevelaer Scherp Auto-ongeluk in Frankrijk 4 li Het aantal hotelovernachtingen steeg in 1957 met 73.000 Nieuwe kerken gaan Den Haag 13 miljoen kosten De „hallen van Leiden" komen aan de Rooseveltstraat WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA In het jaar, waarin zovelen in eens begiftigd met het gouden ere- Lourdes het eeuwfeest van Maria's teken, liet het niet meer toe mee te verschijningen gaan vieren, ein*.» j zondagmorgen, voor drie dagen, 1501 zijn woning aan de H. Rijndijk de pelgrims de 221ste bedevaart naar Maria's genadeoord in Kevelaer ma ken. Ter beevaart gaan naar Kevelaer is in onze tijd de voorileving van een ecuwen-ouae Maria-devotie en de drang naar godsdienstvrijneid, want liet staat vast, dat onze voorouders in de achttiende eeuw wel sterk aan getrokken werden om eens enkele dagen in het Duitse Rijnland, maar in het openbaar, wat in ons land verboden was, langs de straten en wegen Maria ter eer processies te kunnen houden. Het blijft voor de Hollanders nog altijd de grote aantrekkelijkheid van Kevelaer, zo maar in het openbaar te kunnen bidden en godsdienstige oefe ning te houden. Dat is voor de pelgrim, die voor het eerst in Kevelaer komt, hoe on wennig of hij ook zal staan tegen over de kinderlijke naïveteit in dit bedeoord, altijd een eerste aanleiding om met het geheel verzoend te ge raken. Voor onze voorouders was het rei zen naar Kevelaer een groot evene ment; denken wij maar aan de trek schuit naar Rotterdam, de stoomboot naar Nijmegen en dan de voetreis van 60 km. Een bedetocht van tien dagen. En toch gingen er zovelen een of meer keren in hun leven, want in elk huis hing toe.* wel een schilderijtje van de genadekapel met: „In Kevelaer heb ik aan u gedacht en dit ter gedachtenis medege bracht". Het was bij de Hartebrugkerk, waar de touringcars gereed stonden weer een hartelijk begroeten van de oude bekenden en vragen naar de genen, die er niet meer waren. De oud-voorzitter, de heer J. A. Dingjan, 89 jaar oud, drager van de gouden medaille, ging voor de 55e keer mede. De lichaamskracht van zijn broer, de heer Jos. Dingjan, even- Griekenland wijst Brits plan af De Griekse minister-president, Karamanlis, heeft de Britse eerste minister, Macmiilan meegedeeld, dat de Griekse regering geen medewer king kan verlenen aan het jongste Britse plan voor Cyprus, aldus is dinsdagavond te Athene bekendge maakt. De Griekse regering is niet van plan een vertegenwoordiger te be noemen voor samenwerking met de gouverneur van Cyprus, aldus de nota. „Wat de houding van d< Griekse Cyprioten betreft, zij moe ten zelf beslissen of zij willen mee werken aan uw plan of niet", zo zegt de Griekse regering. Het Britse plan, dat in juni is be kendgemaakt, voorziet in een deel genootschap voor de tijd van zeven jaar, waarin de Griekse en de Turk se- Cyprioten hun eigen zelfgekozen parlement zullen hebben en de Griekse en Turkse regering zullen meewerken aan het bestuur van het eiland. pelgrims na te wuiven. Pastoor N. Lohuis O.F.M., die na de oorlog als directeur zo veel heeft gedaan om de processie weer te laten herleven was er door zijn heengaan uit de parochie, niet meer bij. De nieuwe directeur pastoor C. Tij- nagel kon, in de eerste dagen na zijn installatie als pastoor, de parochie niet verlaten en zo was pater Hagen nu leider, daarin bijgestaan door pa ter Van der Swelm. Ook kapelaan Vreeburg uit Wassenaar, die vanaf zijn jeugd met zijn ouders pelgrim is geweest, ging nu mee met enige parochianen en misdienaars. In Nijmegen sloot pater Gilbertus Lohuis, thans gardiaan in Maastricht, zich ook aan, ons verklarende, dat het hem een vreugde was uitgeno digd te zijn voor de Leidse bedevaart, die hij 58 jaar geleden voor het eerst meemaakte. De reis werd onderbroken in „Eri- ka" bij Berg en Dal. Toen de toren van Kevelaer in het gezicht kwamen werden de gebeden afgewisseld door het blijde „Salve Regina", Veel processies en prachtig weer POTLOOD en GEEST No. 520. Horizontaal: 2. dans, 6. kloostervoogd, 8. buitenhaven, 10. wortel van het kweekgras, 12. tel woord, 13. scheikundig element (afk.) 14. morsdoekje, 16. van het teken af te herhalen (afk. in de muziek), 17. gelijk, 18. familielid, 20. bolrond vruchtje (spreektaal), 21. naschrift (afk. Lat.), 23. aanloop, 25. rustig, 27. afgesloten hokje, 29. familielid, 30. bloeiwijze. Verticaal: 1. gem. in Brab., 2. so ciëteit (afk.). 3. muzieknoot, 4. jon gensnaam, 5 leeg, 7. mandje, 9. plech tige gelofte, 11. gem. in N. Brab., 12. ijzeren pen aan een zettol, 15. jonge stier, 18. tegenspoed, 19. biersoort, 21. jongensnaam, 22. klap, 24. bergweide, 26. gesloten, 28. spil van een wiel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 519 Harlzontaal: 1. Jans, 4. pulp, 8. arm, 10. Ier, 11. ze, 12. put, 14. ka, 15 rakel, 17. eerbied, 19. Leens, 21. re, 23. Let, 24. o.r., 25. avé, 27. dra, 28. Kaïn, 29. leem. Verticaal: 1. jazz, 2. are, 3. n.m., 5. ui, 6. lek, 7. prat, 9. jukbeen, 12. pa rel, 13. teint, 15. rel, 16. les, 18. brak, 20. gram, 22. Eva, 24. ore, 26. ei, 27 de. Er waren op de zondag in het oc taaf van Maria Hemelvaart weer veel pelgrims en vele grote processies trokken door de straten. Zo is Keve laer het mooist. Als al die biddende en zingende groepen rond de heilig dommen gaan, als d-» Duise en Hol landse melodieën van de Marialiede- ren zich afwisselen, de klokken tel kens weer een binnenkomende pro cessie inluiden en de muziekkorpsen als begeleidende orgels overal spelen, dan is het heerlijk dit weer te bele ven in dat kleine stadje. Oldenzaal was er met om het op z'n Kevelaers te zeggen 500 man, hoewel de vrouwen verreweg het grootst in getal zijn. Dezr cessie had de Koninklijke Hr van Oldenzaal ter begeleidir. de zang. Zij speelden mooi, maar zo goed als de Kevelaerse Musikverein, kan geen enkel corps, dat meekomt, bla zen. Harmonisch zuiver, en met een fijne intentie is hun spelen zeer te prijzen. De luisterrijke intocht Nadat de pelgrims zich hadden ge huisvest, trokken de processies van Leiden en Rotterdam te samen voor de intocht onder het zingen van de Litanie van Maria met de steeds her haalde aanroeping: Maria, wij bidden U, ach help ons nu en in de dood. o allerzuiverste Maagd Maria. Weer was de basiliek vol, Bonn was er met de honderden pelgrims en zo werd in de kaarsenkapel de eerste predicatie gehouden door pa ter Hagen om de pelgrims op te wek ken tot veel devotie en vooral om veel te bidden voor de wereldvrede, de intentie van dit jaar. 's Avonds werd er in de basiliek een plechtig Lof gecelebreerd; pater Hagen hield een predicatie over de vérstrekkende betekenis van de pel grimage voor de christenmens van de aarde tot de eeuwigheid. De Leidse en Rotterdamse pelgrims ontstaken na deze plechtigheid hun lampions om zingend en biddend rond te trekken, bijeenkomende voor de genadekapel, waar tegen de ach terzijde van het kleine altaar, vanaf de Kapellenplatz door een open boog zichtbaar, de kleine kopergravure, die de pastoor van Kevelaer in 1642 in alle stilte in het kapelletje van Hendrik Buschman plaatste, zicht baar in een gouden kast is geplaatst. Op de tweede dag was de Ponti ficale Hoogmis weer de grote gebeur tenis van de bedevaart. Het mach tige orgel dreunde, de violen en de trompetten speelden weer zo mooi en het knapenkoor jubelde de votlefmis Ten gevolge van een auto ongeluk in de omgeving van Ramboulllet, on geveer 50 km ten oosten van Parijs, is de 50-jarige N. W. Walther, ac countant te Aerdenhout, om het leven gekomen. Mevrouw V/alther en haar vijf tienjarige zoon zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Rambouillet opgenomen. De wagen van de Walthers botste tegen een personenauto, die plotse ling het rechter weggedeelte verliet. Alle drie Franse inzittenden van deze auto kwamen om het leven. Het Perzische Roode Kruis heeft meegedeeld, dat er tot dusver 135 slachtoffers zijn geborgen van de jongste aardbevingen. Door grote hagelstenen zijn dinsdag in het noorden van Wuert- temberg verscheidene mensen ge wond en daken beschadigd. In het noorden van Beieren werd door buien grote schade aangericht aan vruchtbomen en wijngaarden. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat te van deze week. En vanaf de straten vermengden zich de flarden van de muziek van de korpsen in die koor jubel. Maar dat hindert in Kevelaer niet, want iedereen is eens een paar dagen een echte feest-katholiek. Maar opeens werd het anders, toen de Sacramentsprocessie rond de Ge nadekapel ging trekken. Toen ver stomde de hoempah-muziek en ieder voelde, dat boven de Mariaver ering de aanbidding gaat van Chris tus Eucharisticus. In kleine groepen verdeeld werd in de middag de Kruisweg gebeden langs de 14 staties, zo schoon uitge beeld in evenveel kapellen in de heerlijke lanen rond de bedevaart plaats. Van statie to statie sprak de echte Mariaverering door het zingen van de Stabat Mater: „Naast het Kruis met schreiende ogen, stond de Moeder diep-bewogen. waar haar Zoon te sterven hing". De avond van de tweede dag zal de pelgrims wel de grootste voldoe ning hebben gegeven. In processie trok men naar het z.g. rode kruis, de Kaivarieberg, de 12e statie: Jesus sterft aan het kruis. Op deze plaats, in de heerlijke bladstille zomeravond, hield pater Gilbertus Lohuis zijn treffende pre dicatie om Maria ten voorbeeld te stellen en altijd Gods H. Wil te vol brengen. Diep onder de indruk van deze predicatie werd in alle stilte de lichtprocessie opgesteld en onder het zingen van het Kevelaer-Magnificat trok de stoet weer tot voor de ge nadekapel. Daar was echter een zeer grote Duitse processie opgesteld en, zoals deze pelgrims kunnen zingen, daar was het Credo dat ingezet was, niet tegenop gewassen. Leiden stemde met Bonn in en toen sprak het Unam Sanctam Catholicam, want in één taal klonk toen het Credo massaal op. Toen nog enkele Hollandse lie deren en daarmede was deze schone dag besloten. De laatste dag ving aan met een plechtige Requie: voor de afgestor ven leden van de Broederschap. In de kerk van Oud-Kevelaer had de herdenking van de overleden le den plaats en de zegening van de religieuze gebruiksvoorwerpen. De afscheidsprocessie eindigde voör de laatste maal voor Maria's beeltenis waar tenslotte als laatste lied werd gezongen „Vaarwel, vaarwel, wij scheiden, o dierbaar Kevelaer, moge God ons hier weer leiden, ter bee vaart. 't volgend jaar". In de overgebleven uren gingen velen voor Dersoonlijke intenties nog even tot Maria bidden en vragen een volgend jaar weer in Kevelaer terug tp mogen keren. Op de terugtocht werd in de Wes- terbouwing een rustpunt gevonden. De pelgrims kwamen zeer voldaan om 8 uur weer in Leiden terug. C. P. J. PAARDEKÖOPER. ZOMER 1958: TE KOUD-TE NAT-TE SOMBER X 0Ü Zon en warmte te weinig, regen te veel dat is (als u het zelf nog niet had gemerkt) het beeld dat uit de cijfers van het KNMI blijkt. Het enige dat deze zomer precies aan het normale voldoet is, de ge middelde etmaaltemperatuur over de mand mei, die 11,9 graad Celsius be droeg. Het gemiddelde over de jaren 1921—1930 is ook 11,9. Maar de gemiddelde etmaaltempe ratuur over juni was te laag: 14,4 graad tegen 14,8 normaal. Over juli 16,6 tegen 17,0 en over de eerste 15 dagen van augustus 16,6 tegen 16,9 normaal. Ook kwamen wij enorm veel uren zonneschijn te kort. Mei moet 214 gebracht. geven; het waren er 180. Juni levert er normaal 218, nu 184; in juli hoort de zon 210 uren te schijnen het waren er 203. Augustus (eerste helft)rii fl flor] r\Y\c f Al nu I nn V.nf wflAnf aIt A1.( Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 20 Augustus 1858. Londen. Het satirisch blad Punch laat zich uit Calcutta schrijven, dat een Engelsch sol daat zoude gezegd hebben: Hadm den wij nu maar de zomerklee deren, welke wij gedurende den winter van 1854 in de Krim heb ben gedragen". deed ons tot nu toe het meest tekort: normaal is 95,8 uren, we kregen er nu 69,3. Alleen de neerslag werd weer ruimschoots ons deel. In mei (normaal 51 milimeter) viel er nu 61 mm neerslag, in juni kregen we 53 mm (normaal 54), in juli 89 mm (normaal is 72) en in de eerste helft van augustus 41,3 mm (normaal 41). De tekorten (aan warmte en zon neschijn) en het teveel (aan regen) ziet u in bijgaande grafiek in beeld Toch geeft jaarverslag Horeca geen onverdeeld gunstig beeld De logiesprijs in Nederland is nog steeds laag vergeleken met die in de meeste omringende landen en er is stellig geen aanleiding voor de In ternationale toerist om ons land te mijden. De prijzen zijn in alle landen in de laatste acht jaar flink verhoogd, ook in ons land. Die voor het logies stegen in verhouding met andere lan den in Nederland sterker dan de prij zen der maaltijden. Zo wordt op grond van een studie over de ontwikkeling der hotelprijzen in 8 Europese landen geconcludeerd in het jaarverslag over 1957 van de Horecaf (Ned. Bond van Werkgevers in hotel-, testaurant-, café- en aanv. bedrijven). Het totaal aantal overnachtingen steeg vergeleken met 1956 met 73.000, ondanks een teruggang in Den Haag (zonder Scheveningen) van 40.000). Van het aantal overnachtingen (6.236.250) was 43% van buitenlan ders (1""0 42%). Er is geen sprake van een redelijke bezetting der hotelbedden buiten de drie grote steden, waarb'j in het ver slag wordt opgemerkt, dat alle bezet tingsper entages zijn gedaald door een sterkere toeneming van het aan tal bedden dan van het aantal gas ten. Het jaar 1957 heeft voor de Horeca bedrijven niet veel opbeurends te zien Voltooide kerken moeten wachten Eind 1956 besloot de gemeenteraad van Den Haag voor de na 1945 te bou wen of reeds gebouwde kerken een bijdrage van negentig gulden per vas te zitplaats te verlenen. Op grond van de sedertdien ingediende aanvragen zal dit besluit de gemeente 1,3 mil joen gulden gaan kosten. Op dit mo ment ontbreken daartoe de middelen. Daarom is de raad thans voorgesteld de beschikbare middelen in de eerste plaats te bestemmen voor de totstand koming van nog te bouwen of te vol tooien kerken. Tot deze laatste groep behoren vijf kerken, te weten een doopsgezinde aan de Gerrit Kasteinweg (333 plaat sen), een hervormde aan de Bosbes straat (391), een apostolische aan de Loevesteinlaan (506), een gerefor meerde aan de Vrederustlaan (673) en een kerk van de Zevende-Dagsad ventisten (697) aan de Noordwest buitensingel. Totaal 2600 zitplaatsen en derhalve een totale bijdrage van 234.000 gulden. Van de na 1945 reeds voltooide ker ken komen er achttien voor een bij drage in aanmerking, waartoe beho ren de katholieke parochiekerken van het Onbevlekt Hart van Maria aan het Bloklandenplein (290 plaatsen), Sint-Paulus aan de Mgr. Nolenslaan (920 plaatsen), O. L. Vrouw van het Allerheiligst Sacrament aan de Sui- derasstraat (1438 plaatsen) en O. L. Vrouw van Fatima aan het Monni kendamplein (1020 plaatsen). De aanvragen voor een bijdrage voor de hervormde Zorg\ lietkerk, Immanuel- kerk en Wilhelminakerk moesten worden afgewezen,omdat het hier nen in 1958. Hoewel de kerkgenoot schappen de bijdragen dus later krij gen dan zij aanvankelijk konden ver wachten, is hun meegedeeld, dat zij geen aanspraak kunnen maken op rentevergoeding. De kerkgenootschappen, die een gemeentelijke bijdrage in de kerke- bouw ontvangen, verplichten zich bij het rijk of de provincie een aanvra ge in te dienen, als het rijk of de pro vincie ook een bijdragerekening in het leven zouden roepen. De rijksbij drage moet dan, voor zover zij de ge meentelijke niet overtreft, aan de ge meente worden terugbetaald. („Binnenhof") Wilt U iets weten? Vraag: Waartoe moet ik mij wen den omtrent ligplaats voor een woon boot in Leiden of omgeving? Antwoord: Tot de Markt- en Ha vendienst van Leiden, kantoor Waag gebouw, Aalmarkt. Vraag abonnee: Welke papieren heb ik nodig om patates frites te ver kopen in een vaste kraam? Mag men dan ook worstjes, koffie enz. verko pen? Antwoord; Voor de vervaardiging en verkoop van patates frites hebt u geen vergunning nodig. Wel als u daarnevens ook warme worstjes enz. verkoopt. Wij raden u aan contact op te nemen met de Kamer van Koop handel. Vraag A. H. W.: Ik ben in 1951 in militaire dienst gegaan en eind ok tober 1952 heb ik de dienst verlaten. Kom ik in aanmerking voor terug gave ingehouden loonbelasting? Antwoord; Ja. denkelijk komt u herbouwkerken betreft, waarvoor daarvoor wel in aanmerking. U dient reeds van rijkswege vergoedingen werden ontvangen. Deze tweede groep kerken maakt een uitgave voor de gemeente nodig van iets meer dan een miljoen gulden. Geen rente. De genoemde 234.000 gulden zullen waarschijnlijk dit jaar nog uitbetaald Cully nabij Genève vogels zijn ge-1 (moeten) worden. Do uitgave van het dood doordat zij getroffen werden miljoen gulden zal over vijf jaren ge- door grote hagelstenen. u te wenden tot de inspectie der be lastingen in uw district. Het bedrag kunnen wij natuurlijk niet opgeven, wij weten zelfs niet hoeveel uw in komsten bedroegen. Vraag A. H. te N.: Over cursus voor schoonheidsspecialiste in Lei den of omgeving. Antwoord: Wendt u zich tot de Bond van Schoonheidsspecialisten, Hoge Wal 10, Den Haag, waar u vol ledige inlichtingen omtrent deze llükelyk worden verdeeld, te begin-1 kwestie ruit kunnen krijgen. gegeven en voor 1958 is men ook niet al te optimistisch gestemd. De Expo te Brussel zal voor een gedeelte der bedrijven vermoedelijk een gunstige factor zijn, aldus het jaarverslag. Verruiming arbeidsmarkt. Brussel geen te grote aantrekkings kracht uitoefent op de Nederlandse arbeidskrachten. In 19o7 hebben een remmende in vloed op bedrijvigheid in de Horeca bedrijven uitgeoefend: het zondags- de eerste weken 1 h' De eerste maanden van 1958 heb ben een stilstand en in enkele sec toren zelfs een daling der kosten ge toond. Het iets ruimere aanbod van arbeidskrachten kan een nieuwe stij ging der personeelskosten (die in 1957 tot een nieuw record stegen) voorko men, misschien zelfs een daling ver- 0vii oorzaken op voorwaarde echter dat tigen zif zeker geen hotel ui tbr ei ding. De onrust in de wereld na de Suez- en Hongaarse kwestie die eerst wat week tegen het seizoen, de bestedingsbe perking, het ..zomerse weer", en ten slotte was het in de laatste jaren ge bruikelijke gezondheidsgeruoht in het buitenland, in 1957 in de vorm van een waarschuwing tegen de „Aziati sche griep", welke in Nederland zou heersen. Televisie. Over de invloed van de t.v. op het gewone bezoek aan de Horecabedrij ven wordt opgemerkt dat het reeds thans in bepaald uitgesproken amu sementsbedrijven merkbaar is wan neer een bepaald populair program ma „in de lucht is". In het bijzonder voor bedrijven met orkesten en artis- ten is deze ontwikkeling ernstig. In het buitenland heeft men de erva ring opgedaan, dat het p<ubliek zich na een beginperiode van popularise ring der t.v. weer tot het traditionele vermaak wendt: de tussenliggende fase evenwel kan zeer benauwend zijn. Voor 1960 en volgende jaren wordt een sterke toeneming en popularise ring van het transatlantische ver voer verwacht en zal een stijging van het aantal hotelgasten waarschijnlijk zijn. Modernisering van vele bedrij ven '.al dan ook niet achterwege blij ven. Over het aantal beschikbare hotel bedden en het aantal overnachtingen wordt in het jaarverslag vastgesteld, dat slechts in de grote steden en wel voornamelijk in Amsterdam bevredigend is, de benettingscijfers overig Nederland zijn laag en wet- Overdekte straat met trottoirs Sedert jaren wordt op de, Bloem- markt een groente- en fruitmarkt gehouden. De grossiers brengen hier hun groenten en fruit ten behoeve van de kleinhandel. De voor markt beschikbare oppervlakte voor het verhandelen van deze waren te klein, zelfs voor kleinhandelaren. Bovendien is de markt niet overdekt, tengevolge waarvan de aangevoerde groente en in het bijzonder fruit bij ongunstig weer nadelig worden be- invloed. Uitbreidingsmogelijkheden zijn ter plaatse niet aanwezig. Ook uit verkeersoogpunt bleek verplaat sing noodzakelijk. Het verkeer over de Bloem- en Boommarkt is in be langrijke mate toegenomen, terwijl een gedeelte van de ruimte, welke voor de markt bestemd is, ten be hoeve van de P.T.T. moet worden vrijgehouden. Als gevolg van een en ander is het uiterst moeilijk een ge ordende markt te houden. De huidige situatie heeft de gros siers in groenten en fruit en het col lege aanleiding gegeven deze aange legenheid gezamenlijk te bespreken. Daarbij is gebleken, dat allen het er over eens zijn, dat een grossierscen trum dient tot stand te komen in het zuidwestelijk stadsdeel, waarvoor zeer gunstig wordt geacht een ter rein aan de Rooseveltstraat, ten noorden grenzend aan dat van de rijkswerkplaats. Voor de uitvoering van het plan is de helft van bovenbedoeld terrein nodig. Het overige gedeelte van het terrein zal voor eventuele uitbreiding van het grossierscentrum worden ge reserveerd. Overdekt Het plan omvat de bouw van één verkoophal, waarin ter weerszijden de minimum nodig geacht grossiers- ruimte (vijf) zijn geprojecteerd, ter grootte van 8 x 8 m., verbonden door een overdekte straat, waarlangs trot toirs zijn geprojecteerd, welke voor uitstalruimten kunnen dienen. In de buitenwanden van de grossiersruim ten komen dubbele toegangsdeuren voor de aanvoer van groenten en fruit, welke zullen worden opgesla gen. In elke ruimte zal een schoor steenkanaal worden aangebracht, zo dat het de grossiers mogelijk zal zijn de opslagruimten vorstvrij te hou den. De grossiers kunnen in de be doelde ruimte een kantoortje plaat sen. In de hal is een toiletruimte en een kantoortje voor de markt- en havendienst opgenomen. De fundering zal worden gemaakt van gewapend beton op gewapend betonpalen. Aangenomen wordt, dat zal kunnen worden volstaan met pa len van 4.25 m. lengte. De gevel constructie zal bestaan uit een gewa pend betonframe, welke geen ver dere behandeling zal ondergaan, met gevelvullingen van spouwmuren. De buitenmuren worden van baksteen, dc binnenmuren van kalkzandsteen. Het kantoortje voor de marktdienst verkrijgt gepleisterde wanden, de toiletten zullen met tegellambrize- ringen worden afgewerkt. De ramen en deuren worden van hout gemaakt, de daken van de grossiersruimten van gewapende vlakke bimsbeton- platen met isolatiekanalen, welke worden gedragen door voorgespan nen betonbalken, die aan de onder zijde wit gespoten zijn. Het dak van de overdekte straat verkrijgt fusee- daken, waarin om de ongeveer 5 m. een geheel doorlopende strook glas tegels zal worden geplaatst, ter breedte van 1.60 m. Exploitatie De kosten van uitvoering van het plan, met inbegrip van de kosten van de grond, worden in totaal ge raamd op 360.958, welk bedrag in 40 jaren kan worden afgeschreven. Wat de exploitatie van het gros sierscentrum betreft, ook dienaan gaande is met de grossiers in begin sel overeenstemming bereikt. Zij zijn individueel bereid een overeenkomst met de gemeente aan te gaan, inge volge welke zij voor een grossiers ruimte, groot 8x8 m., vooruit een huur zullen betalen van 50 per week of 2470 per jaar, zulks voor de tijd van vijf jaren, terwijl de overeenkomst daarna zal worden ge acht tegen dezelfde huurprijs en on der dezelfde voorwaarden, waarme de zij zich akkoord hebben ver klaard) te zijn verlengd telkens voor de tijd van één jaar, indien zij niet tenminste zes maanden tevoren door een der partijen schriftelijk is opge zegd. RAPPORT VERVOERSPROBLEEM VERSCHIJNT BINNENKORT Op de schriftelijke vragen van het raadslid, de heer C. J. Piena (P. v. d A.), delen b. en w. van Leiden mee, dat de raadsleden een exem plaar van het rapport, uitgebracht door het Nederlands verkeersinsti- tuut over het vervoersprobleem in Leiden, zullen ontvangen, zodra de nodige exemplaren hiervan zijn ver vaardigd. Leidse agenda WOENSDAG, 20 AUGUSTUS Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Aandeelhoudersverg. N.V. Kon Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. 11 uur v.m., „In den Vergulden Turk". APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN Casino: Lido: „In iedere straat 'n bruidje", alle leeftijden. (Matinée: „Dik Trom", alle leeftij den). „Opoe in het mannenbad", alle leeftijden. Luxor: „Song en Jazz Festival", alle leeftijden. Trianon: ..Afrikaanse leeuw", alle leeftijden. Rex: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2