3)e &2id«ie(Bou/fcci/nf ~T Slachtoffers K.L.M.-ramp in Galway begraven Wapens Zij, die niet herkend werden Ieren brachten bloemengroet N. Guinea niet voor V. N. Amerika verkoopt wapens aan Indonesië De Vert Naties over het Midden-Oosten Zenuwen Directeur; C. M v HAMERSVTLD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; AdTertent. 20526 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f 7.50 p kwart. WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958" 49ste JAARGANG No. 14489 voor Indonesië Franco p.p. f 8.—. Advert: 17 ct p nun Telefoontje* f 1.50 Gisteren zijn 22 slachtoffers van de vliegramp met de „Hugo de Groot" te Galway ter aarde besteld. De slachtoffers die gisteren werden begraven, waren onbekenden, wier stoffelijke resten, opgehaald uit zee, niet konden worden geïdentificeerd. Kort voor de begrafenis konden nog 3 "stoffelijke overschotten geïdentifi ceerd worden. De mensenmenigte in de straten was tien rijen dik toen de begrafenis stoet passeerde. Van de KLM was er bij de bloemenkransen die de kisten bekten, één met het opschrift „Mag eeuwige rust de uwe zijn". ROUWDIENST idroegen de kisten van de lijkauto's en I plaatsten ze op metalen standaards Op het met bloemen bedekte gras- alvorens ze in het graf werden neer- veld voor het districtsziekenhuis te gelaten. Galwav was tevoren een rouwdienst j Bijna 2000 mensen stonden langs gehouden, die werd ereleid door zes drie zijden van het graf en zochten De lange begrafenisstoet op naar de dodenakker. Aan het hoofd marcheren de mannen van het eerste Iers-sprekende leger-bataljon van de Ierse Republiek. Telefoto ANP Kardinaal Agagianian, pro-prefect van de Congregatie de Propaganda Fide heeft vandaag een bezoek ge bracht aan het Nationaal Bureau der Pauselijke Missiegenootschappen in Nederland te Den Haag. Mgr. H. J. van Hussen, nationaal directeur van de pauselijke missiege nootschappen, heeft de kardinaal ver welkomd. In zijn antwoord op de toespraak van mgr Van Hussen heeft de kardi naal zijn hartelijke dank uitgespro ken voor hetgeen Nederland in het verleden heeft gedaan en nog steeds doet voor de missie Hij deed echter een oproep aan de katholieken van Nederland om terwilie van de missie één dag per jaar niet te roken. De bisschop van Rotterdam werd vertegenwoordigd door mgr Schaa- per, vicaris generaal van het bisdom. Aanwezig waren verder de leden van de diocesane besturen der pauselijke missiewerken in Nederland. houten plankier naar beneden te zien dragen, waar ze op de bodem van het graf op granieten blokken werden geplaatst. De begrafenis werd onder meer bij gewoond door familieleden van omge komen passagiers, weduwen van be manningsleden. een volledige beman ning van een KLM-vliegtuig namens alle personeelsleden, de KLM-direc- teuren ir. F. Besangon en J. A. Baoh, alsmede de heer S. O. Kumamarv hoofd van de afdeling passagiers KLM. Onder de diplomatieke vertegen- De ndonesische regering heeft dins dag officieel bekendgemaakt, dat zij het geschil met Nederland over Ne derlands Nieuw-Guinea dit jaar niet zal voorleggen aan de Algemene Ver gadering van de V. N. In een communiqué wordt gezegd, dat de houding van Nederland en de huidige samenstelling van de Alge mene Vergadering het onmogelijk weg maken, dat de wereldorganisatie ko loniale kwesties op principiële wijze tot oplossing brengt. Indonesië heeft de kwestie West-Irian vier maal voor de Algemene Vergadering gebracht, doch kon niet de vereiste meerder heid van tweederden krijgen voor de resolutie, waarin gevraagd werd bij Nederland aante dringgen de onder handelingen over het geschil te her vatten. De Gaulfe gaat z'n reis beginnen Generaal De Gaiille vertrekt woensdagmiddag met een Lockheed Super Starliner van de Air France uit Parijs voor een reis van 20.000 km. naar Madagascar en het Afri kaanse vasteland. Tot zijn terugkeer, Gestegen vertrouwen In Djakarta is dinsdag officieel be kendgemaakt dat Indonesië op com merciële basis moderne wapens van de Ver. Staten heeft gekocht. De minister van buitenlandse za ken, deelde na een kabinetsvergade ring in een korte schriftelijke verkla ring aan de pers mede, dat Indonesië en de Ver. Staten op 13 augustus in Djakarta een overeenkomst voor wa penleveranties hebben getekend. De eerste zending wapens is op 15 augus tus in Amerikaanse Globemasters in Indonesië aangekomen. De Globemasters, afkomstig van bases op de Philippijnen, in Japan en Korea, brachten o.a. lichte machine geweren, verbindingsmateriaal en vrachtauto's. Minister Subandrio verklaarde, dat de regering van deze gelegenheid ge bruik heeft gemaakt om de bewape ning van de strijdkrachten comple teren. Hij voegde hieraan toe, dat de wapenaankopen in verschillende an dere landen in de afgelopen maanden hezelfde doel hadden. De overeenkomst bepaalt, dat de wapens alleen voor de „binnenlandse veiligheid" gebruikt mogen worden. In gewoonlijk goedingelichte krin gen verluidt, dat Indonesië de wapens op lange terrriyn in roepia's zal beta len. Tegen rode ondermijning. Wat beter weer Het weer in West-Europa stond onder invloed van een lagedrukge bied, waarvan het centrum vanmor gen boven Engeland lag. Buien, die soms zwaar waren, brachten plaat selijk overvloedige regen. Nabij de Azoren handhaafde zich een hogedrukgebied, aan de noord- flank ervan bevonden zich vanmor gen een tweetal storingen van tro pische oorsprong. Eén ervan, op het westelijk deel van de oceaan, ge droeg zich gisteren nog als een tro- geestel"ken: reverend R. Harris van een plaats op banken en in bomen om woordigers bevond zich Ie Nederland- de kerk van Ierland uit Galway; de onnerrahiin van Dublin, dr. Tacobo- wi*"h: nastoor P. Glvnn van de r.-k. kerk te Galwav; de imam van de mo hammedaflTTse moskee te Woking in Fn«reiandr een geestelrike van Orthodoxe kerk en ds. R"4h van de Doopsgezinde Broederschap. De rouwdienst werd biigewoond door ongeveer 500 personen, onder wie lucht va art vertegen woordigers. le den van het Ierse parlement, dok toren veroleegsters, soldaten en po litiemannen. Ons lot niet in eigen hand. Tiidens de plechtigheid zei de heer J. A. Badh. een der directeuren van de KLM nadat hij enige woorden van rouwbeklag had gesoroken: „Wij vliegen en we zullen bliiven vliegen. Een ongeluk als dit sterkt echter ons geloof, dat wij. menseliike wezens, onze bestemming niet in eigen hand hebben". Aan Vet hoofd van de stoet schreed een afdeling van het eerste Iers- sprekende legerbaitaljon van de Ierse renuhliek. gevolgd door vrouwen van de ambulancedienst en grijs-geüni formeerde politiemannen. Bloemengroet. Op de begraafplaats van St.-Mary's de militairen de kisten langs een se gezant in Dublin, dr. P. Kasteel. Zevenlanden- resolutie De Noorse onderminister van bui tenlandse zaken, Hans Engen, heeft dinsdag, de tweede dag van het de bat over het Midden-Oosten in de Al gemene Vergadering, officieel de ze- venlandenresolutie ingediend, welke gisteren reeds gepubliceerd is. Hij verklaarde, dat de resolutie de basis is, waarop de Ver. Naties kun nen handelen. Zij wil secretaris-gene raal Hammerskjoeld opdragen onder handelingen te voeren over regelin gen voor het Midden-Oosten. De Libanese minister van buiten landse zaken, Charles Malik, deed in het debat een beroep op de vergade ring om de „diep gewortelde angst" van zijn land voor de Libanese onaf hankelijkheid te lenigen. Hij zei, dat zijn regering altijd bereid is de ge schillen met welk Arabische land ook in directe onderhandelingen of Arabische Liga te regelen. 1.4 T -1- via ue AiduisuK ijiga ie icgcicn. brachten Ierse families een laatste slechts als dit faalde zou de regering bloemengroet. Ierse kinderen legden naast de uit 300 lelies bestaande KLM-krans en de bloemen terzijde van het gemeenschappelijke graf, handen vol bloemen en kleine 'elf- vervaardigden kransen. Het geheel vormde een regenboog van kleuren. Er waren gladiolen, dahlia's, chry santen en anjers. Soldaten van de Ierse repulbliek Sedert enkele dagen zijn in Singa pore ongeveer 17.00 Amerikaanse ma riniers aangekomen om er hun ont spanningverlof door te brengen. On middellijk werd alarm geslagen, zo wel in Indonesië als in China. De in Djakarta verschijnende „In donesian Observer" schreef dinsdag, dat de aankomst van de Amerikaanse mariniers in Singapore „ons beslist alarmeert". Volgens radio-Peking is hun aan wezigheid zelfs een „openlijke mili taire bederiging van de Aziatische landen". Naar radio-Peking zegt, spant En geland samen met de „Amerikaanse imperialisten, die overal moeilijkhe den veroorzaken". Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat Amerika aan Indonesië de verzekering heeft gege ven, dat de landing van honderden mariniers in Singapore geen militaire betekenis heeft. Beiroet gedwongen zjjn „andere middelen te zoeken". De leden van de belangrijke groep Aziatische en Afrikaanse landen voe ren onderling besprekingen over een resolutie, die terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit het Midden-Oosten „op een vroeg tijdstip" zal eisen. De groep zal woensdag beslissen, of de resolutie als amendement op de zeven landen- resolutie zal worden ingediend of als tweede resolutie. Het debat in de Al gemene Vergadering wordt vandaag voortgezet. Amerika's grootste atoomduikboot Onder grote belangstelling is dins dag Amerika's achtste atoomduik boot, de „Triton", in Groton (Con necticut) te water gelaten. Het schip .ieet 5.900 ton en is circa 134 met^r lang. De „Triton", die ruim 100 miljoen dollar heeft gekost, is de eerste duikboot met twee atoommachines, die genoeg elektriciteit kunnen opwekken om een stad van meer dan 10.000 inwo ners te verlichten. Het is uitgerust met een ultra-mioderne radarinstalla tie. Admiraal Jerauld Wright, opper bevelhebber van de Navo-strjjd- krachten van de Atlantische oceaan, noemde het schip „een door atoom kracht voortgedreven onzichtbaar elektronisch brein" voor het opspo ren van de vyand. HONGARIJE EN COMMUNISTISCH CHINA. De commissie voor geloofsbrieven van de Algemene Vergadering van de V.N. heeft dinsdag geweigerd een besluit te nemen over de geldigheid van de geloofsbrieven van de Hon gaarse delegatie, zo is van betrouw bare zijde vernomen. Men deelde voorts mee, dat de com missie besloten heeft de „procedure van uitstel" toe te passen inzake de vertegenwoordiging van Ohina. Dit betekent, dat een poging om de ver tegenwoordiging van nationalistisch China te vervangen door die van de Chinese volksrepubliek voor de duur van de huidige speciale zitting niet gesteund behoort te worden. Religieuzen op Celebes Volgens uit Makassar ontvangen berichten verkeren de ongeveer 100 nonnen en broeders, die in Tomohon op Noord-Celebes verblijven, in goede welstand. Zaterdag j.l. werd Tomohon door de regeringstroepen op de opstande lingen heroverd, na „symbolische tegenstand". Het merendeel der non nen is uit Nederland afkomstig. Een van de broeders deelde aan journalisten mede, dat de katholie ke kloostergemeenschap zeer dank baar is, dat er niet meer om Tomo hon gevochten wordt en dat zij allen veilig zijn. Ongeluk in Schotland Prof. dr. ir. A. Wijngaarden uit Amstelveen, ais met zijn echtge note op vakantie was in Schotland, is nabij Blair Atholl met zijn auto in botsing gekomen met een personen wagen met Engelse toeristen. Zijn echtgenote, me rouw B. van Wijn gaarden, werd bij de botsing dusda nig aan het hoofd verwond, dat zij in het Bridge of Earn-ziekenhuis, waar heen het echtpaar vervoerd is, is overleden. Prof. van Wijngaarden verkeert door de verwondingen, die hjj heeft opgelopen, in ernstige toestand. Het was een frontale botsing tus sen de twee auto's. De inzittenden van de Engelse auto, een echtpaar en twee kinderen, zjjn ernstig ge wond. Prof. van Wijngaarden is bijzon der hoogleraar vanwege de stichting voor hoger onderwijs in de toege paste wiskunde aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam. op 30 augustus, zal Guy Mollet, mi- pische cycloon. Door middel van nister van staat, het premierschap vliegtuigen werden windsnelheden waarnemen. De Gaulle wordt op zijn reis, waarop hij in Tananarivo, Brazza ville, Abidjan, Konakry, Dakar en Algiers redevoeringen zal houden in verband met de komende volksstem ming over de nieuwe grondwet, o.a. vergezeld door minister Pflimlin. De Air France heeft in het toestel, waarmee de generaal reist, een spe ciale slaap- en een werkcabine laten bouwen en een eetsalon. In de slaap hut is een buitenmodel slaapbank van 2.04 meter geplaatst, omdat de vastgesteld van bijna 160 km per uur. Een tweede bevond zich vanmorgen op ongeveer 400 km ten zuidwesten van Ierland, maar had zijn tropisch karakter toen verloren. Deze depres sie beweegt in de richting van de Golf van Biscaye en kan morgen vermoedelijk geen invloed op het weer in Nederland uitoefenen. Ge zien tevens het feit, dat het Engelse lagedrukgebied bezig is zich in noor delijke richting te verwijderen, kan het weer onder invloed komen van een zwakke rug van hoge luchtdruk. generaal met zijn lengte van 1,94 te hetgeen een weersverbetering met lang is voor normale couchettes. Izich mee zal brengen. 14 jaar geleden werd Parijs bevrijd Geassisteerd door een politieman plaatst generaal De Gaulle een krans aan de voet van het monument ter ere van de tijdens de tweede wereldoorlog gevallen politiemannen bij het hoofdbureau van politie te Parijs. De plech tigheid vond plaats ter gelegenheid van de herdenking van de veertiende verjaardag van de bevrijding van Parijs. wordt gezegd, dat de V. S. ervan overtuigd zijn, dat de Indonesische regering thans volledig doordrongen is van de gevaren die haar door com munistische ondermijning bedreigen. Men ziet het besluit om licht mili tair materiaal aan Indonesië te ver kopen als een weerspiegeling van het vertrouwen der Amerikaanse rege ring in de mogelijkheid der Indone sische regering om weerstand te bie den aan communistische infiltratie. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken en diplomaten verklaren, dat de wapenverkoop geen verandering van de Amerikaanse politiek tegen over Indonesië betekent. Maar meer een natuurlijke ontwikkeling is in de verbetering van de betrekkingen tus sen beide landen in de afgelopen paar maanden. Vijf miljoen dollar. Van officiële zijde is niet gespro ken over de waarde van het lichte militaire materiaal voor Indonesië, maar uit betrouwbare diplomatieke bron wordt vernomen, dat men ge looft, dat de waarde niet groter is dan vijf miljoen dollar. Niet geschikt voor N. Guinea Richard Casey, de Australische mi nister van buitenlandse zaken, heeft woensdag verklaard, dat de Ameri kaanse lichte wapens voor Indonesië niet geschikt zijn voor acties als een aanval op Nederlands Nieuw-Guinea. Australië had zijn goedkeuring aan het Amerikaanse besluit gegeven, omdat „wij van mening zijn, dat In donesië moet worden gesteund om zijn regering te helpen de binnen landse veiligheid te handhaven, in het bijzonder op Java". NEDERLAND WAS OP DE HOOGTE Nederland is op de hoogte gehou den van de onderhandelingen, die hebben geleid tot de overeenkomst van wapenleveranties van de Ver. Staten aan Indonesië. Dit verneemt Reuter uit gezagheb bende kringen in Washington. Nabij Saint Malo is dinsdag avond een auto ingereden op een colonne militairen, die van een oefe ning terugkeerden. Een militair werd gedood en zeven gewond. De autobestuurder, die van de toe schouwers een pak slaag kreeg, werd naar een ziekenhuis vervoerd. Oil Dammer bestaat nit 8 pagina's (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te l 11.15 uur.) IETS HOGERE TEMPERATUREN Vanavond en vannacht hier en daar mist en plaatselijk nog en kele buien. Morgen enkele op klaringen, op de meeste plaatsen droog weer en iets hogere tem peraturen. Overwegend matige wind, krimpend van zuidwest naar zuidoost. 21 Aug. zon op 05.32, onder 19.53; maan op 13.43; onder 23.00. 20.45 uur E.K. Hoogwaterstanden 21 Augustus v.m. 7.25; n.m. 7.55. Het weer in Europa HELSINKI licht bew. 21 C. STOCKHOLM zwaar bew. 20 OSLO half bew. 23 KOPENHAGEN lichte regen 21 ABERDEEN geh. bew. 14 LONDEN mist 23 AMSTERDAM regen 24 BRUSSEL regen 22 LUXEMBURG motregen 20 PARIJS licht bew. 23 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE regen 23 NICE onweer 27 BERLIJN onweer 27 FRANKFORT regen 24 MüNCHEN zwaar bew. 30 ZURICH zwaar bew. 25 GENèVE zwaar bew. 20 LOCARNO onweer 26 WENEN zwaar bew. 29 INNSBRUCK geh. bew. 31 ROME regen 33 AJACCIO licht bew. 39 MADRID zwaar bew. 24 MALLORCA niet ontvangen ALGIERS licht bew. 33 Korreltje Een zware ziekte geneest kleine kwalen, een groot verdriet doet klei ne zorgen vergeten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1