Mej. Marinkelie gehandicapt op tenniskampioenschappen Ere-wedstrijd 50-jarige V.V. „Alphen" S)e Hief.de aan Matton WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 ILL 1 1 .UI- DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 leugdkampioen Schneider verloor van Hans Biesheuvel Joyce Marinkelie heelt op de tweede dag van de wedstrijden om de nationale tennistitels een teleurstelling moeten verwerken. In de eerste ronde van het gemengd dubbelspel zij was samen met Willem Maris geplaatst werd zij door mej. H. Ruinen en Huizinga met I—6 62 63 uitgeschakeld en in tweede ronde van het dames-dubbelspel leed zij samen met mevr. T. Lubers te gen mej. H. van Rijn en (wederom) mej. H. Ruinen een nederlaag (6—2 57 63). Dit alles was aan pech te wijten. In de ochtenduren liep Joyce in het duel met mej. J. van Seven (tweede ronde dames-enkelspel) een blaar aan haar voet op en daarvan heeft zij gedurende de o veel hinder ondervonden. Zij kon zich moeilijk op de baan verplaatsen en zo verloor zij beide partijen in het dubbel spel. Herok. die maandag in het heren enkelspel voor een verrassing had ge zorgd met zijn overwinning op Hans van de Weg. kon het in de tweede ron de tegen Tönjes niet bolwerken. Met 3—6 60 62 61 werd hij verslagen. De partij BiesheuvelSchneider heeft de grootste belangstelling getrokken. Vooral in de eerste twee sets heeft de 16-jarige Evert Schneider uitstekend tegenstand geboden. Bijna voortdurend wist hij de lobs achter in het veld Biesheuvel vertraagde het tempo steeds te retourneren en zijn fraai geplaat ste backhand crossdrives stelde zijn te genstander menigmaal voor problemen. Dat het Schneider aan wedstrijdroutine ontbreekt, bleek in de tweede set toen hij met 52 op setpoint kwam te staan. Hij wilde de overwinning van deze set forceren, doch Biesheuvel, die over meer controle beschikt, stond dit niet toe. Het werd 55 en tot 88 ging de strijd gelijk op. Tenslotte nam Biesheu vel de set met 103 en de derde en tevens beslissende set met 61. Voorts dient de zege van Rob Kuy- pers op Ab Kloezen gememoreerd te worden. Vijf sets heeft Kuypers voor een plaats in de derde ronde nodig ge had (4—6 6—4 6—0 5—7 6—3). De voornaamste uitslagen van gisteren zijn: Heren-enkelspel: TönjesHerok 36 6—0 62 61. BiesheuvelSchneider II9 108 61, KaramoyLidt de Jeude 4—6 6—1 6—1 6—3, Bijker— Taminiau 61 61 61, Van Gasselt De Kort 62 60 62, Van de Ree Stratmeyer 06 75 61 16 6—3, Van MegerenBeukels 63 62 46 64, GorisA. Maris 63 36 6^—1 63, Gu - rowitscCune 6—2 7—5 9—7. Willem MarisLansdorp 46 63 86 60, Honkbaldemonstratie te Leiden miste effect Na de Europese kampioenschappen, die door het Nederlands honkbalnegen tal met zoveel succes zijn afgesloten, heeft het honkbal duidelijk aan popu lariteit gewonnen. Dat de Leidse Sport stichting deze sport ook in Leiden eens wilde introduceren is op zichzelf geen slechte gedachte, ware het niet, dat in ons achterhoofd de vraag naar voren kwam: Waar zullen we eventuele ter reinen vandaan halen om deze sport in Leiden te beoefenen? Twee Haarlemse teams waren gister avond naar Leiden getogen nl. de ver enigingen Haarlem en Schoten, een eerste- en een hoofdklasser, voor een demonstratiewedstrijd. Nu is honkbal voor een leek zeer moeilijk te begrijpen en een duidelijk commentaar dus noodzakelijk. Helaas had de heer De Ruiter, hoofdscheids- rechter van de Ned, Honkbalbond, van dit werk geen kaas gegeten en de en kele honderden, die het LFC-veld om zoomden, zullen van dit spel dan ook weinig of niets begrepen hebben. De hoofdzaken: een werper midden tussen de vier honken, een slagman die de bal tussen de witte lijnen het veld in moet slaan en dan moet trachten de honken te bereiken, kon men zien. Voor de rest liet de heer De Ruiter ons hopeloos aan ons lot over. De twee Haarlemse clubs waren met vele junioren gekomen en slechts Henk Keulemans, aanvoerder en coach van het Nederlands team. zagen we als routinier. Beide verenigingen hebben getracht het spel in al zijn fa cetten te laten zien en vooral Keule mans liet in de laatste inning zien, wel ke moeilijke situaties er kunnen ont staan als de werper niet snel genoeg reageert. Dat Haarlem won door deze laatste poging van Keulemansom de demonstratie nog te redden, was min der van belang. Ook dat het spel geen grote hoogte bereikte, was te begrij pen. Maar dat woorden als „wijd" en ..slag" voor de Leidenaars niet meer betekenis hebben gekregen, is jammer. Er werden slechts zeven innings ge speeld i.v.m. dc tijd, een officiële wed- Eysden—Baard 63 62 60, Bitter v. d. Lely 6—1 7—5 9—7. Dames-enkelspel, 2e ronde: mevr. T. Sautermej. C. Wilmink 64 63, Joyce Marinkeliemej. J. Seven 63, 79 64. mej. J. van Duinmej. H. van Rijn 64 86. mej. M. Rollin Cou- auerquemevr. U. de Jager 60 6—1, mej. R. Tervoortmej. J. Commandeur 61 62, mej. J. Housekmevr. Th. Burgers 86 63, mej. B. van Buuren mevr. A. Roolker 16 86 61, mej. J. Wienesemej. A. Weekhout 61 62. mevr. F. Rouwenhorstmej. C. Siemers w.o., mej. M. Weurmanmevr. E. van Loon 57 63 75, mevr. F. de Soet mevr. E. Roos 61 8—6. Heren-dubbelspel, 2e ronde: Biesheu vel en KloezenElffers en Van der Lely 62 63. Goris en Karamoy Groeneveld en Horsman 62 62, Guro- witsch en KramerJ. Kuypers en Wit- tekamp 46 62 63, Bitter én Van GasseltNieland en Van de Ree 62 46 62, W. Maris en H. van de Weg Cune en Herok 36 62 61. Beu kers en VekemansBreukink en R. Kuypers 36 63 61. Van Eysden en Van MegerenMichielsen en Tönjes 86 61, Van Lidt de Jeude en SaarbergBijker en Frederikse 26 7—5 7—5. Dames-dubbelspel, 2e ronde: mej. Grosveld en mej. M. Rollin Couquerque mej. H. Schepens en mej. M. Weur man 57 61 63. mej. H. Ruinen en mej. H. van Rijn—mevr. T. Lubbers en mej. J. Marinkelie 62 57 63, mej. Wienese en mej. C. Wilminkmevr. de Jager en mej. J. Commandeur 57 63 62, mej. Y. Schouten en mej. J. Sevenmevr. F. Rouwenhorst en mej. T. Sauter 119 46 61. Gemengd dubbelspel, 2e ronde: mej. Marinkelie en Van Eysdenmej. W. in Welzenis en H. van de Weg 61 6—8 6—2 In de derde ronde van het Slazenger tennistournooi voor profs hebben Joop de Mos en Parlevliet voor Nederlandse successen gezorgd. De Mos won van de Zuidslaviër Radovanovic met 62 61 Parlevliet versloeg de Duitser Wal- ther met 60 62. De derde Neder lander, die tot de derde ronde was door gedrongen, Van Beem, verloor van de Zwitser Ferrez met 60 63. TAFELTENNIS Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Nederlandse Tafeltennis- bond zal op zaterdag 27 september te Amsterdam een landentournooi tafelten nis worden gehouden. België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland zullen waarschijnlijk elk met 2 spelers aan dit tournooi deelnemen. TAFELTENNIS TREFT VOORBE REIDINGEN VOOR HET NIEUWE SEIZOEN Hoewel ogenschijnlijk nog in zomer- slaap, wordt in de tafeltenniswereld nu reeds hard gewerkt om in het seizoen 1958/'59 grote activiteit te kunnen ont plooien. Op 6 september wordt de jaar lijkse ledenvergadering van de afdeling Den Haag gehouden, waarvoor een aan tal belangrijke zaken op de agenda staan. Een van die agendapunten is het voorstel om op de algemene ledenver gadering van de N.T.T.B. die op 21 september te Utrecht zal worden ge houden de dispensatie voor junioren om competitie te spelen in de senioren klasse in bespreking te brengen. Nog steeds is het zó, dat een aantal prominente junioren door het weigeren van de toelating tot de seniorencompe titie van verdere spelpeilontwikkeling wordt afgehouden, aan welke situatie door het voorstel van het hoofdbestuur de leeftijdsgrens der 16-jarigen te ver leggen van 1 juni naar 1 oktober in onvoldoende mate tegemoet gekomen wordt. De eerste officiële wedstrijden binnen de afdeling Den Haag zijn die van de bekercompetitie, welke op 8 september een aanvang neemt. Bij de commissaris toernooien en wedstrijden, de heer A. Hogendoorn, Westeinde 60, Den Haag, zijn reeds een groot aantal meldingen binnengekomen. Het eerste grote toernooi zal plaats vinden op 14 september in de Marlot hal. De verenigingen D.O.S. en Sportief hebben door samenvoeging van hun res- pectievelijke lente- en herfsttournooi de mogelijkheid geschapen voor de orga nisatie van een groot afdelingstournooi voor alle klassen, dat op één dag zal worden afgewerkt. De animo voor dit D.E.N.S.-tournooi blijkt groot te zijn. De inschrijving sluit op 18 augustus. De afdelingscompetitie start op 20 ok tober. De afdelingscompetitieleider, de heer Piasier, Blaricumseplein 33, Den U.D.O. OP ZOMERKAMP N.K.S. Op de eerste dag na de officiële opening is een aanvang gemaakt met de zgn. vijfkamp. In een erg vlot pro gramma konden vier van de vijf num mers worden afgewerkt. Bij het doel- schieten behaalde M. Brommer het hoogst aantal punten, terwijl G. Ouds hoorn en K. Kemp bij het nummer ..raak de paal" ieder aan een maximum van 11 punten kwamen. Bij het num mer verspringen was de beste sprong van H. Witteman nl. 4.41 meter. J. v. d. Star was hier nog boven geweest, nl. 4.52 meter, maar hij had iets over de balk gesprongen, zodat hij werd gedis kwalificeerd. In de avond werden nog enkele volleybalwedstrijden in de gym zaal gespeeld, aangezien we een flinke regenbui over ons dak kregen. De eer ste twee wedstrijden werden verloren nl. van RKC uit Waalwijk met 1511 en van RCD uit Dordrecht met 159. De laatste partij werd gewonnen nl. met 158 van Wilhelmus uit Voorburg. Voor gistermorgen stond een voetbal programma te wachten. Onze jongens zijn ingedeeld met de volgende ver enigingen: RVW (Renkum), Velo (Wa teringen), Geel-Wit (Haarlem), Heeze (Heeze), RCD (Dordrecht) en Wilhel mus (Voorburg). De jongens amuseren zich in dit kamp uitstekend en laten zich het prima eten goed smaken. D.O.S.R. IN ZUNDERT Vandaag met een verrassend begin gestart met de wedstrijden. Vanavond was het al feest door de enorme pres taties. Een sprong van 4.70 (Jos v. Veen) bracht een eerste plaats in groep B (ge steund door sprongen van 4.404.30). Ook doelschoppen en paal-schieten le verden respectievelijk eenIe en 2e pr. De estafette biedt nog goede vooruit zichten. Daarom zien we de dag van morgen al met spanning tegemoet. De stemming is buitengewoon goed. Een bijzondere prestatie mag nog heten, dat iedereen normaal middag eten gegeten heeft, zelfs Koos. VOETBAL DE CRISIS IN HET ITALIAANSE VOETBAL De crisis in het Italiaanse voetbal is na het aftreden van de president van de voetbalfederatie Barassi en van zijn medebestuursleden in een acuut stadium gekomen. Men verwacht op korte ter mijn de benoeming door het Italiaanse Olympisch Comité van een commissaris met buitengewone bevoegdheden aan het hoofd van de federatie. De secre taris-generaal van het Olympisch Co mité. Zauli, die voor deze functie ge polst is, heeft reeds een onderhoud met Barassi gehad. Aan het federatiebestuur wordt een veel te slappe houding ver weten ten opzichte van de nationale professionele liga die door de grote clubs gecontroleerd wordt. In een begin augustus gehouden rede heeft de pre sident van het Olympisch Comité, Ones- ti, in scherpe bewoordingen stelling ge nomen tegen het federatiebestuur, dat, naar hij zeide, niet in staat is gebleken de technische, morele en organisatori sche problemen tot oplossing te brengen. Hij gispte toen ook met name de aan koop door de clubs van buitenlandse spelers tegen „krankzinnige" bedragen, zodat de Italianen door de hele voetbal wereld worden uitgelachen, omdat zij het figuur maken van „rijke botteriken". Het federatiebestuur heeft voorts nooit de geëigende maatregelen genomen ten einde fraudes bij het spelen van com petitiewedstrijden te voorkomen. Intussen heeft Barassi met klem ont kend, dat het federatiebestuur ten op zichte van de professionele liga afstand zou hebben gedaan van vrijwel al zijn bevoegdheden. Hij verzekerde, dat het bestuur herhaaldelijk eisen van de liga, die buitensporig werden geacht, van de hand had gewezen. Na een interval van ruim 3 maanden, zullen De Bataven met ingang van van daag weer over een trainer kunnen be schikken, en wel in de persoon van de heer v. d. Pol, die bij D.E.M. te Bever wijk zfjn sporen in de atletiek reeds verdiend heeft. Ongetwijfeld zal het mengaan van De Bataven met de heer v. d. Pol weer wat leven in de brou werij brengen, daar vooral de jongere atleten, naar gebleken is, het practisch niet zonder trainer stellen kunnen. Men heeft daarom goede hoop. dat in de res terende twee maanden van dit seizoen nu weer onder deskundige leiding ge werkt kan worden, er nog goede pres taties geboekt zullen worden. GERDA KRAAN NAAR ZWEDEN Hedenmiddag met de trein van 6.40 u naar Amsterdam, vertrekt mej. Gerda Kraan van de Bataven naar Zweden, deel uitmakende van de Nederlandse damesploeg voor de atletiek-interland ZwedenNederland, waarin zij zal uit komen op de 800 meter en welke al daar gehouden zal worden te Trelle- borg. Het zal de derde maal zijn voor Ger da, dat zij een internationale 800 meter zal lopen, doch haar eerste „uit"-wed- strijd, de vorige twee waren resp. te Voorburg en Nijmegen gelopen. De laatst gehouden Leidse kampioen schappen hebben aangetoond, dat mej. Kraan in goede vorm is. getuige haar prima tijd van 58.5 sec. over de 400 m. In Batavenkringen koestert men daar om stiekumpjes de hoop op een nóg scherpere 800 meter-tijd. ROEIEN Aan de Europese roeikampioenschap- pen heren, die van 29 tot en met 31 augustus te Poznan worden gehouden, zullen in totaal 21 landen deelnemen. Polen, als organiserend land, Duitsland en Rusland zijn op alle 7 nummers ver tegenwoordigd. Nederland komt uit op het Skiff-nummer, de Twee zonder stuurman en bij de Achten. Het meeste aantal deelnemers schreef in voor het Skiff-nummer nl. 14 landen. Behalve Australië, Zuid-Afrika, de Ver. Staten en de reeds genoemde landen, starten: België, Frankrijk, Italië. Tsje- choslowakije. Zuidslavië, Roemenië, De nemarken en Oostenrijk. Ook voor de Vier met stuurman is de belangstelling groot. Dertien landen zijn vertegenwoordigd, o.a. Italië, Zwitser land. Roemenië en Denemarken. Het nummer Vier zonder stuurman wordt door 12 landen betwist. Hierbij zijn o.a. Finland. Zwitserland, Engeland, Roeme nië en Zuidslavië. Bij de Twee met stuurman, de Dub bel Twee en de Achten komen elk 10 landen uit. Bij de Achten zullen de Ne derlanders concurrentie ondervinden van Italië, Zwitserland. Tsjechoslowakije. Hongarije. Polen, Ver. Staten, Grieken land. Duitsland en Rusland. De Nederlandse Twee zonder stuur man zal het moeten opnemen tegen Bel gië. Italië, Tsjechoslowakije, Zuidslavië, Polen, Roemenië, Denemarken. Finland. Engeland. Duitsland en Rusland. ZWEMMEN AUSTRALISCHE MEISJES TE DUSSELDORP Na de Nederlandse kampioenschap pen zijn de Australische zwemstertjes doorgereisd naar Duitsland, waar zij gisteravond tijdens een hevige regen bui in het open „Rijnstadion" te Düssel- dorp zijn gestart. Ook enkele Nederlandse meisjes ver- Militair elftal won met 3-2 strijd bestaat uit negen innings, en het Haag, rekent er op vóór de sluiting der scoreverloop was: aanmelding op 15 september van onge- Schotcn: 1—0—0201—0 4 pnt. veer 500 teams de inschrijving te heb- Haarlem: 0100005 6 pnt. ben ontvangen. door L. A. Cunningham Ter gelegenheid van haar gouden ju bileum speelde de voetbalvereniging Al phen gisteravond op haar terrein ach ter het Bospark een ere-wedstrijd tegen een sterk militair elftal, onder uitste kende leiding van scheidsrechter Van den Berg. De wedstrijd, die Alphen te gen o.m. enkele spelers van hoger ge klasseerde elftallen moest spelen, werd een eervolle 23 nederlaag voor de ju bilerende vereniging, nadat zij bij het aanbreken van de rust met 03 achter had gestaan. Ofschoon men meer belangstellenden had verwacht, kon Alphen niet geheel ontevreden zijn over de vele bezoekers. Gezellig was het er ook op en om het veld, want de Alphense muziekvereni ging Crescendo heeft bij deze gelegen heid de jubilerende voetbalvereniging een muzikale hulde gebracht. Een idee, dat men in deze kringen op prijs heeft gesteld. Direct na de aftrap ontspon zich een felle strijd, waarbij weldra tot uiting kwam, dat de gasten over ver schillende prima spelers beschikten. Vooral Swart van Ajax, middenvoor van het Nederlands jeugd-elftal en Neijen- huis van Enschedese Boys speelden een prima partij. Dit heeft er vooral toe ge leid, dat het publiek een uitstekend ge slaagde avond ten deel viel.. „Alphen", die met enkele jonge spelers was op gesteld, had, vooral in de eerste helft, de handen vol om stand te houden en niet nog sterker te worden „ingeblikt" Maar ondanks sterke tegenstand van de Alphenaren zijn de militairen, vooral door hun uitstekende combinaties, erin geslaagd als eersten op een schone lei drie doelpunten te doen plaatsen, Het was eerst Nijenhuis, die met een prach tige kopbal zijn club de leiding gaf. Voor de rust bracht de prima spelende Swart de stand op 30. Na de rust keerde het getij, want wie gedacht had dat Alphen er niet meer aan te pas zou komen, zag zijn idee niet verwezenlijkt. M. Tuinenburg, die weer van de partij was en nog steeds een goede kracht is, ging nu in de voor hoede spelen, Lankhaar in de verdedi ging, hetgeen ook veel beter ging. Direct na de rust bouwde Alphen een serie knappe aanvallen op en na enkele minuten was het Grobbe. die de stand onder groot gejuich van de toeschou wers op 3—1 bracht. Het scheelde maar zeer weinig of kort daarop „knab belde" Alphen opnieuw een stukje van zijn achterstand af. De rechtshalf van de militaire ploeg redde zijn club. zij het ten koste van een corner. Het was een snelle opeenvolging van aardig be rekende activiteiten, die het aanzien waard waren en waarbij Alphen sterk in de aanval trad. Jammer dat ze nog te weinig perspectief bieden, want ze worden nog iets te traag ondernomen. Tenslotte gelukte het Duschóten na een goede aanval er 32 van te maken. Doelman Hogeman (Ajax) hield in het verdere verloop van de strijd zijn doel schoon. Na afloop verbleef men (bestuur en spelers van Alphen) met de gasten en kele uurtjes gezellig bijeen. schenen aan de start, nl. de HDZ (Am sterdam) zwemsters Rini Dobber. Kitty Wagenaar en Ria de Vries. Op de vrije slag waren de Australische vertegen woordigsters weer ongenaakbaar. Hun tijden waren echter door de ongunstige weersomstandigheden aan de matige kant. Dawn Fraser won de 100 meter vrije slag in 1 min. 4.3 sec. voor Lor-- raine Crapp in 1 min. 6.6 sec. Birgitte Klomp (Did.) werd derde in 1 min. 8.4 sec. Ilsa Konrads en Sandra Mor gan hadden vrijwel geen concurrentie op de 400 meter vrije slag. Ilsa werd eerste in 5.08.3 en Sandra noteerde 5.11.1. De derde Australische zege kwam tot stand op de 100 meter vlinderslag. Beverley Bainbridge versloeg met ruim verschil Kitty Wagenaar (tijden 1.17.6 en 1.20.7), Rini Dobber zorgde er voor, dat Ann Nelson op de 100 meter rug slag geen revanche nam voor de in Schiedam geleden nederlaag. Nu werd het Amsterdamse meisje eerste in 1.15.7. Voor Ann Nelson werd 1.16.8 afgedrukt. De Amsterdamse meisjes, aangevuld met de Duitse schoolslagzwemster Eilen- brock, werden tweede op de 4 x 100 meter wisselslag in 5.33.6. De Australi sche ploeg in de samenstelling Becket— EvansBainbridgeColquhoun zegevier de in 5.17.5. WIELRENNEN Gisteravond werd te Luxemburg de Nederlands Luxemburgse ploeg uit de Ronde van Frankrijk officieel gehuldigd. Ondanks de regen was er een grote be langstelling toen de Nelux-ploeg. aan gevoerd door Charly Gaul en de ploeg leiders Goldschmidt en Buchly, een ere- ronde maakte. Later werden nog enkele wedstrijden gehouden. Onze landgenoot Wim v. Est werd eerste in een afvalrace vóór Char ly Gaul en de Italiaan Favero. Piet van werd zesde achter Ernzer en Pado- Een rit over 20 ronden werd ge wonnen door Gaul voor Piet van Est, Ernzer, Graczyk en Voorting. Voorting won een puntenwedstrijd over tien ronden van 400 meter. De uit slag daarvan luidde: 1. Voorting 14 pnt.; 2. Bolzan 17 pnt.; 3. Wim van Est 23 punten. Bij een achtervolging over 4 ronden van 400 meter werd de beste tijd ge maakt door Piet van Est met 2 min. ;ec. Hij versloeg de Italiaan Pado- van, die 2 min. 40 sec. noteerde. 'Ook Damen won zijn rit tegen de Fransman Darrigade in 2 min. 54 sec. SCHAKEN HET TOURNOOI TE BAD FORTOROZ De uitslagen van de partijen gespeeld voor de vijfde ronde van het interzo nale schaaktournooi te Bad Portoroz luiden: BronsteinBenkoe afgebr., Averbach Rosetto 10, LarsenFüster 10, SanguinettiNeikirch 1—0, Panno— Gligoric afgebr., OlafssonCardoso 10, TalFilip 10, PetrosianMatanovic 10. SherwinPachman afgebr. De GreiffSzabo 01. Fischer was vrij, De stand aan de kop luidt: 1. en 2. Petrosian en Averbach beiden 4 pnt. (uit 5 partijen; 3. en 4. Tal en Olafsson beiden 3'/- pnt (uit 5 partijen); 5. en 6. Larsen en Sanguinetti beiden 3 punten (uit 5 partijen); 7. Benkoe 2«/s pnt plus 1 afgebroken partij (uit 4 partijen); 8, 9 en 10 Bronstein, Gligoric en Panno ieder 2'/s pnt. plus 1 afgebroken partij (uit 5 wedstrijden). POSTDUIVEN De Rijnklievers (Leiderdorp). Vijf de concours met jonge duiven nu van Chauny, afstand 304 km.; in concours "19 duiven om 7.25 met kalme zuiden- ind gelost, is een zeer onbekende vlucht geworden, gezien de mistbanken, welke in België hingen, waardoor het concours ruim 1'/. uur open stond De eerste duif werd geconstateerd om 12.24.23 met 1012,47 m. p. min., de laatste om 13 53.03 met 780.70 m. per min. Uitslag: Lolkes de Beer 1 en 10, Wassenburg Br, 2; J. Truyers 3; gebr. Ligtvoet 4; M. Jongeleen 5; A. v. d. Dop 6; C. van Dam 7; F. Hoogervorst 8; Chris Pluym 9. F. Hoogervorst werd winnaar van de v, d. Pluym-beker met 260.21 pnt. Op volger was A. v. d. Dop met 259.90 pnt., gerekend over de vier laatste stations. Wilt U iets weten raag: Route per auto van Noord wij kerhout naar Grave via Moerdijk- sebrug; hoeveel km? Antwoord: Noordwijkerhout, Noord- wijk, Wassenaar, Den Haag, Rotter dam, Moerdijk. Zevenbergschenhoek, Raamsdonkveer, Waalwijk, Den Bosch, Heesch, Grave; afstand 170 km. Vraag: Route per motor van Zoe- terwoude naar Millingen. Antwoord: Zoeterwoude, Alphen, Bodegraven, nieuwe rijksweg, Vee- nendaal, Ede, Arnhem, Nijmegen, Ubbergen Millingen. E.v. benodigde papieren moet u aanvragen bij de ANWB, Parkstraat 1826 te Den Haag. Wend u dus tot deze instel ling. Vraag: Route per fiets van Ha- zerswoude naar Valkenswaard en van Gouda naar Hoenderlo. 33) Lucien hoopte vast, dat in die rich ting wat bereikt kon worden. Het zou niet minder dan een catastrofe zijn, als nu op het ogenblik dat zijn boek stond te verschijnen, hetwelk de glorie der Labrettes zou uitdragen ver over de wereld het liefste lid der familie zijn hele betoog onder de voet zou lopen door met een West cott te trouwen; die Westcotts, die hij in zijn werk overstelpt had met aantijgingen evenredig aan de glorie rond zijn eigen stam! Een uur nade uitbarsting kwam Pierre naar Manon's kamer. Zij stond nog steeds uit het raam te kijken alsof zij zich al die tijd niet bewogen had. Ze had ook haar vaders zware stap niet gehoord; zij had niet be merkt, dat hij in haar kamer was vóór hij sprak. Toen draaide zij zich om en zag hem daar staan, de grote zware man, met een bleker gezicht dan gewoonlijk, als een reactie op de bloedaandrang van daar straks. Hij was kalm. Zij zag, dat hij vast be sloten was zich te bedwingen. Eens had hij zich laten gaan bij een een voudige woordentwist met een an dere boer over de kwaliteiten van hun racepaarden. Het was bijna een moord geweest, want de ander had verschillende uren tussen leven en dood gezweefd. In de tussentijd was de grote Labrette verteerd door be rouw, en voortaan vreesde hij zijn eigen heftigheid. „Manon", zei hij, „je weet dat ik van je houd. Ik houd van je, omdat je het enige meisje bent dat ik heb, maar vooral doe ik dat omdat je mooi bent en goed". Hij zat op haar bed, met een van zijn armen achteloos om een der vier postementen van het bed geslagen. „Ik weet het, vader", zei ze, en het spijt me verschikkelijk dat ik u be ledigd heb, maar „Niets te maren". Zijn stem werd, harder. „Je begrijpt, dat er van die dwaasheid niets kan komen. Nu niet, en nooit. Ik weet niet hoe de zaken staan tussen jou en die Westcott, en of hij er net zo over denkt als jij. Maai- dat kan me ook niets schelen. Dat zal voor mij absoluut netzelfde blijven Manon,., hij di-eigde haar met zijn stompe wijsvinger, „je zult moe ten trouwen met Marcel Vaubin, zo als altijd mijn bedoeling was". „Maar ik wil het niet! Ik wil ni<~v.! Hoe kunt u me dwingen een man te trouwen, die me geen steek kan schelen? Hoe kunnen we ooit samen gelukkig worden? Hoe kan ik een goede vrouw voor hem zijn? Als u denkt dat ik de man ooit kan op geven waarvan ik houd „Bah", zei Pierre. „Schoolkinder praatjes. Je praat als een film. Wat weet jij eigenlijk van liefde, van het huwelijk, van het leven?" „Ik ken alleen mijn eigen gevoe lens, en volgens die zal ik handelen". „Je maakt je wat wijs", viel Pierre uit. „Ik weet beter wat goed voor je is dan j:j zelf. Er zal een dag komen dat je me dankbaar zult zijn voor mijn beslissingen. Ik wil absoluut, dat je die Westcott niet meer'ziet. En als hij jou achterna blijft lopen, danhij zweeg. Manon staarde hem geschrokken aan. „Dat.... dat durft u niet", zei ze. „U durft hem niet aan te raken. Er is nog een wet in het land. We leven niet meer in de tijd van twee honderd jaar geleden". „Je weet", zei Pierre zoetjes, „dat ik in het land van Tantiamar de wet ben, al blijf ik achter de schermen. Als jij zoveel op hebt met die kerel en hem graag ongeschonden ziet teruggaan naar Montreal, waar hij thuis hoort, dan zul je moeten doen wat ik zeg. Ik vraag je dus: ben je van plan redelijk te worden? Ben je bereid te doen wat ik zeg? En wil je beloven, die man nooit meer te ont moeten of te schrijven?" „Ik wil niets beloven", zei Manon scherp. „Niets". Zij v endde zich van haar vader af en staai-de weer uit het venster. „Heel goed". Pierre stónd op. „Dan zal ik maatregelen nemen, dat je het huis niet meer verlaat tenzij in ge zelschap van een van ons. En als je toch nog kans ziet om die kerel te spreken te krijgen of hem iets te la ten weten, zal ik je hier in je kamer opsluiten en kom je er niet meer af vóór je trouwdag met Marcel Vau bin". „Doet u het maar", zei Manon ge laten, „ik heb dit verwacht". Ze beet in haar lip om niet te schreien. „Maar ik zal nooit van idee veranderen". „We zullen zien", zei Pierre, en sloot de deur achter zich. Ze deed een paar vlugge passen alsof zij hem achterna wilde gaan. Haar vuisten waren gebald, en haar lippen openden zich om iets te zeg gen. Maar ze bedacht zich en ging op het bed zitten waar zij weldra zachtjes begon te schreien met het gezicht in de handen. Pierre nam zijn auto en reed, nog altijd woedend, naar de boerderij van Marcel Vaubin. Hij was niet gewend tegenkanting te ondervinden; er was nooit iemand in Tantramar geweest die hem had durven dwarsbomen. En daarom stond het nog steeds on verbiddelijk voor hem vast, dat Manon zijn (buurman zou trouwen en het leven 'zou leiden, dat hij voor haar bepaald had. Hij was, eerlijk gezegd, meer verbaasd dan geërgerd, dat Manon bleek een eigen wil te hebben; dat dit zo fijn gebouwde meisje zo'n ijzeren verzet pleegde. Maar hij zou haar! Als het aan hem gelegen had, had hij haar tezamen met Vaubin onmiddellijk meegeno men naar de geestelijke die hen moest trouwen. Jammer dat zo iets niet ging. Maar hoe dan ook, Pierre zou zor gen 'at hij gelijk kreeg. Hij was toch zeker baas over zijn eigen kind; het was zelfs zijn plicht te zorgen dat zij Antwoord: Hazex'swoude, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Heusden, Den Bosch, Eindhoven, Valkens waard. Gouda, Montfóort, Uti'echt, Amersfoort, Barneveld, Otterlo, Hoen derlo. Vraag: Route LeidenSchermer hoorn; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Lisse, Haarlem, Santpoort, Beverwijk, Limmen, Drie huizen, Schermerhorn; afstand plm. 70 km. Vraag: Route Leiden naar Lourdes; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Rotterdam, Dordrecht, Bxeda, Antwerpen, Brus sel, Mons, Maubeuge, St. Quentin, Compiegne, Parijs, Stampes, Orléans, Vierzon, Chateauroux, Argenton, Li moges, Périgueux, Bergerac, Agen, Auch, Tarbes, Lourdes; afstand 1200 km. Vraag: Route HoogmadeArnhem per fiets; hoeveel km.? Antwoord: Hoogmade. Alphen, Woerden, Utrecht, De Bilt, Zeist, Woudenberg, Ede, Arnhem; afstand 110 km. Vraag: Reis per bus of trein van Noordwijkerhout naar Lutjebroek? Antwoord: Vragen over reizen per trein kunnen we wij hebben het reeds herhaaldelijk geschreven niet beantwoorden. U moet in ieder eval per bus naar Haarlem en van aar per trein. Vraag: Heeft Frans de Munck ooit in het buitenland voetbal gespeeld? Antwoord: Frans de Munck werd 20 augustus 1922 geboren. Hij kwam uit Goes naar Sittardse Boys en ging als professional voor de F. C. Köln spelen en kwam daarna in Fortuna '54. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.5U Voor de kleuters. 11.00 Koukpraatje. 11.15 Sopr. en piano. 11.35 Gram. 11.45 Op een vliegend tapijt door het land van de Sjah. caus. 12.00 Ball- room-ork. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Cello cn piano. 14.30 De jacht op de dader, hoorsp. 15.05 Gram. 15.40 Voordr. 15.55 Cabai-et. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Theater orkest. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Gram. 19.50 Act. 20.00 Nws. 2» .05 Promena de ork., en sol. 21.00 Een partij schaak, hoorspel. 22.10 Dansmuz. (Intermez zo: Gram.) 22.50 Sportact 23 00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 We- reldmuz.-concours. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram 8.50 Voor de .rouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 1—35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Ac- cord.-ork. NCRV- 14.00 Ork.. Kamer koor en sol. 14,45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.45 Vocaal ens. en so list. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijk- kwart, 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metro- pole ork. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Gevar. muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muz. 21.15 Het Midden-Oosten, kruitvat van de wei-eld, caus. 21.30 Gram. 21.40 Radio Philh. ork. en so list. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Or- gelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.45 Salz- burger Festspiele: La Somnambule, ballet. 21.20 Welkom gast. 21.40 Het eeuwxgé Rome, 'ilm. 22.10 Epiloog. RADIO VATICANA. 25.67; 31.10; 41.21; 48.47 en 196 M. 17.00 uur: „Jonge kunstenaars spe len voor de Vatikaanse Radio" (IX)- Muziek van Farina. Gershwin, Volpi. Rimski Korsakow, Larrea en Rose uitgevoerd door Jacob Bogliolo, har monica. geen gekke dingen deed. En een van de allergekste, die zij ooit had kun nen uithalen, was juist: verliefd te worden op deze Westcott. Pierré's vingers klemden zich vaster om het stuurwiel. H(j zou die knaap ook even wat gaan vertellen, zodra hij klaar was met Vaubin. Maar hij moest voorzichtig zijn. Hij wist ge noeg af van de geschiedenis om te weten, dat kracht altijd het onder spit heeft moeten delven voor beleid. Niet dat het niet anders kón, maar het was zeer moeilijk. Er was eens, lang geleden, zo iets gebeurd. Kolo nel Giles Westcott, dezelfde die van zijn koning hier de grond had gekre- gen, was erg plotseling gestorven. Buitengewoon onverwacht was hij in het water van de Tantramar geval len; en toen men zijn lijk vond drij ven was er niemand die er aan kon zien, dat de man met hulp van an deren te water was geraaktZijn tegenstander Michel Labrette, had eerst vergeefse pogingen anagewend om weer in het bezit te komen van Westcott Manor. Maar hij was een kerel geweest waar niet mee te spot ten viel een man, dacht Pierre, zoals ik. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7