,De Zonnige Kort geding tegen langzaam~aan~stakers Aantal bedrijven met werktijd verkorting blijft afnemen De Amsterdamse melkhandelaren willen fondscent niet betalen Burgemeester van Velsen biedt geen excuus aan De verduistering te Nederiiorst den Berg Tekort op landbouwfonds Katwijkse kotter gaat electrisch vissen Uitvinding van Katwijker visser Gedeelte van provinciehuis voor Z.-Holland aanbesteed «Bestellingen" uit verveling WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COUP/ NT PAGINA 6 In Amsterdam tegen heiers Evenals dit vandaag in een kort geding met de stucadoors van Leiden het geval was, heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank een geding gediend van drie Amsterdamse aan nemersbedrijven van heiwerken te gen hun 62 man tellend personeel, dat tegen de nieuwe Arbeidsover eenkomst een langzaam-aan-staking was begonnen. De aannemers vroegen de presi dent de werklieden te bevelen weer aan het werk te gaan tegen een dwangsom van 25.per dag. Üe raadsman van de aannemers, mr. P. Zonderland, lichtte toe dat op 16 juni van dit jaar een algehele sane ring van lonen en arbeidsvoorwaar den-in het bouwbedrijf had plaats gevonden. Dit betekende voor som migen een achteruitgang in het sala ris, wat langzaam-aan-stakingen ten gevolge had. De C.A.O. is echter in overleg van bonden der werknemers en werkgevers tot stand gekomen, na "oedkeuring van het college 'bemiddelaars is sprake va. rechtsgeldig arbeidscon- trac Mi. Mok, raadsman van de ar beiders, voerde aan, dat de heiers vóór 16 juni e engemdidtld netto inkomen hadden van 125.per week; dit was nu teruggebracht tot ƒ60.— a ƒ80.—. In de C.A.O. staat voorts een clausule, aldus de raads man, dat nieuwe lonen niet betaald Van Nelle bestellen Dubbel bovenhuis in Den Haag afgebrand Twee gezinnen dakloos Dinsdagmiddag heeft een korte fel le brand het dubbele bovenhuis in de Balistraat 117 te 's-Gravenhage ver nield en drie bejaarde dames en een echtpaar met twee jonge kinderen dakloos gemaakt. Omstreeks vijf uur kwam de mel ding „uitslaande brand" bij de Haag se brandweer binnen, die met groot materieel uitrukte en de brand vrij spoedig meester was. Door het sprin gen der ruiten werd het vuur echter zo aangewakkerd, dat in korte tijd de eerste étage geheel en de tweede étage voor het grootste deel uitbrand de. Op de eerste étage woonde de eigenaresse van het pand, mevrouw Mioch met haar beide zusters, mevr. Boon en mejuffrouw De Korver. De tweede étage werd bewoond door het echtpaar Fletterman met twee jonge kinderen. Alleen de 82-jarige mejuf frouw De Korver was thuis toen de brand uitbrak. De oorzaak van de brand is onbekend. 0 In het benedenhuis woont het echt paar Eikelhof. Dit huis liep grote wa terschade op. De bewonefs, die bij familie en bu ren zijn ondergebracht, zijn allen te gen brand verzekerd. Van Nelle bestellen (Adv.) behoeven te worden voor bouwwer ken, die al vóór 16 juni waren aan genomen. Dit was hier het geval. Mr. Mok legde op verzoek van de presi dent een lijst over, waaruit moest blijken dat 61 van de 62 arbeiders niet aan de langzaam-aan-staking hebben deelgenomen. Van Nelle bestellen (Adv.) JONGETJE ONDER AUTOBUS Gistermiddag omstreeks vijf uur is op de kruising Amstelveenseweg Koninginneweg te Amsterdam het driejarig jongetje P. C. M. Leeuwe, die bij zijn vader achter op de fiets zat, gevallen en onder de wielen van een autobus terecht gekomen. Het kindje was op slag dood. AANTAL STUDENTEN AAN DELFTSE T.H. OPNIEUW GESTEGEN Het aantal studenten, dat gedu rende het studiejaar 1957-1958 aan de Technische Hogeschool te Delft was ingeschreven, was hoger dan in het studiejaar 1956-1957, het bedroeg in de nu afgelopen cursus 5.899 5461) De sterkste stijging was waar te ne men in de studierichtingen civielinge- nieur (803 tegenover 709) en natuur kundig ingeneur (521 tegenover 456) Het aantal studenten dat voor de eerste maal was ingeschreven was eveneens hoger, dooh in mindere ma te, nl. 1.172 (1.111). Hier deed de in vloed van de Technische Hogeschool te Eindhoven zich gelden, want in de vakken, welke daar worden gedo ceerd, was het aantal inschrijvingen aanzienlijk kleiner, nl. voor werktuig kundig ingenieur 268 (202), electro- technisch ingenieur 196 (148) scheikundig ingenieur 161 (126). Het aantal ingeschreven vrouwe lijke studenten bedroeg 104 (89). Door zomermaanden werd meer overgewerkt In de maand juli werd in ons land krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergunningen tot verkor ting van de werktijd in 611 onderne mingen door 22.266 mannen in totaal 969.985 uren en door 4502 vrouwen 158.219 uren minder gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou ïijn geweest. Het gemiddelde aantal werkuren per week per werknemer, ten aan zien van wie van de vergunning ge bruik werd gemaakt, bedroeg 38.3. In juni vond in 767 bedrijven een werktijdverkorting plaats. Toen werd door 28.916 mannen 1.455.630 uren en door 7028 vrouwen 324.029 uren kor ter gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn ge weest. In ons land zijn gedurende juli krachtens door de Arbeidsinspectie In de wijn is niet altijd de waarheid Aan het jaarverslag van de keu ringsdienst van waren te Haarlem ontlenen wij het volgende: In 1957 werden 273 monters van al coholhoudende dranken getrokken Hieronder waren 62 monsters tafel wijn. De organoleptische keuring van deze wijnen had tot resultaat, dat 14 maal een waarschuwing werd gege ven, terwijl een strafvervolging werd uitgelokt omdat een als „Bergerac" aangeduide wijn in het geheel geen Bergerac bleek te zijn Witte wijn bleek herhaaldelijk zo sterk gezwa veld te zyn, dat zij met de aanduiding „gezwaveld" in de handel had moe ten worden gebracht. Aangezien voor het woord „gezwazeld" op het etiket van deze wijnen geen lettergrootte is voorgeschreven, gebruiken sommige handelaren voor deze aanduiding een zodanig klein lettertype, dat de ge bruiker dit woord zeker over het hoofd ziet. Er werden 170 flessen wijn aan de handel onttrokken. Melk voorziening jn gevaar De Amsterdamse melkhandelaren weigeren bijna allen één cent van elke liter melk af te staan aan het Landbouw Egalisatie Fonds en indien zij in deze houding volharden, zo heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge zegd, bestaat er een mogelijkheid dat de melkvoorziening van Amsterdam in moeilijkheden komt. De één cent heffing is verplicht; de melkslijters echtei verkeren in de mening dat deze cent, die zij bij de melkverkoop doorberekenen aan hun klanten, ten goede moet komen aan hun handel. De besturen van de gezamenlijke bonden van melkhandelaren beto gen, dat de minister maar met een andere oplosing moet komen om aan de moeilijkheden in de sector zuivel het hoofd te bieden. Sinds 1954 heb ben de melkslijters nog geen werke lijke verhoging van hun winst ge zien. Zij kunnen in geen geval nu nog deze cent afstaan. Wel hebben de slijters hun kosten steeds zien stijgen, waar geen en kele compensatie tegenover stond. Besprekingen zijn gevoerd met mi nister Vondeling. Van de zijde dei- melkfabrieken vernemen wij, dat zij tot maatregelen willen overgaan in dien de handelaren hun houding niet wijzigen. Zij zullen geen melk meer leveren aan de slijters, die de melk- cent niet betalen. verleende vergunningen in totaal in fabrieken en werkplaatsen 447.641 uren overgewerkt tegen 357.296 in juni. Vorig jaar bedroegen deze cij fers resp. 903.964 en 920.350. De stijging van het aantal overuren gedurende de zomermaanden is een jaarlijks terugkerend verschijnsel, dat voor een deel wordt veroorzaakt door seizoeninvloeden (b.v. in de con- servenindustrie) en voor een ander deel door een tijdelijke behoefte aan overwerk om bepaalde orders nog voor de fabrieksvakantie uit te voe ren. Uit de cijfers over de maand juli kan niet tot een algemeen verhoogde activiteit worden geconcludeerd, al dus het ministerie van Sociale Za ken. Van Nelle bestellen (Adv.) Incident met Duitse gasten In een gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Velsen heeft de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, na een debat de hem door de raad gebo den gelegenheid om tegenover de gemeente Bergisch-Gladbach zijn verontschuldigingen aan te bieden voor zijn houding bij de officiële ontvangst van een groep Duitse jongeren op het raadhuis, voorbij laten gaan. Na een onderling be raad der fractievoorzitters de vol gende motie met algemenestemmen aanvaard: De raad van Velsen, in vergade ring bijeen op 12 augustus, spreekt zijn spijt uit over de houding van de burgemeester van Velsen tijdens de recente officiële ontvangst van een aantal Duitse en Engelse jon geren ten stadhuize van Velsen en tijdens de raadszitting van heden. De raad draagt het college van B. en W. op het leedwezen van de raad van Velsen over dit gebeuren ken baar te maken aan het gemeente bestuur van Bergisch-Gladbach. Debat. Tijdens het debat in de gemeente raadsvergaderingen van Velsen zeide de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer J. Nuyens, dat hij de bijval uit het land, die de burge meester voor zijn houding heeft ge had, zag als afkomstig van perso nen die niet voldoende distinctie vermogen hebben. Hij stelde de burgemeester voor zijn excuus aan het gemeentebestuur van de kleine Duitse plaats aan te bieden. De overige fractievoorzitters sloten zich hierbij volkomen aan. Burgemeester Kv/int zeide hierna dat hem het geven van een hand moeite had gekost. Hij had dit pas toen gedaan, daar de Duitsers bij zijn binnenkomst in de raadzaal al aanwezig waren. Het ware gebrui kelijker, aldus mr. Kwint, indien Drie jaar met aftrek geeist Tegen de 36-jarige boekhouder kassier G. J. A, H. uit Nederhorst den Berg, die in de afgelopen 8 jaar volgens eigen aangifte bijna 100.000, verduisterde, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam gistermiddag 3 jaa^met aftrek van het voorarrest geëist. De ver dachte, die nog een blanco strafblad heeft, zeide ter zitting, dat zijn gewe ten hem gedurende het laatste half jaar van 1957 zo was gaan kwellen, dat hij besloten had een streep onder zijn knoeierijen te zetten. Hij had zich begin van dit jaar vrijwillig bij de politie gemeld. In 1946 zette hij in Nederhorst den Berg een eigen administratiekantoor op en in 1950 kreeg hij het agent schap van de Centrale Volksbank te Utrecht. De verduisterde gelden ko men deze bank toe. Verdachte zette ter zitting uiteen, dat hij dikwijls in- leggelden van spaarders te eigen bate aanwendde, het ingelegde geld wél op de spaarbankboekjes vermeldde, doch de ontvangen bedragen niet in schreef op de voor de bank bestem de dagstaten. Wanneer hij soms flinke bedragen op de spaarbankboekjes aan de eige naars moest uitkeren en had hij niet voldoende geld in kas, dan vroeg hij extra kasgeld aan, waarvoor hij zo nodig vervalste kwitanties inleverde. „Ik kon het systeem van het ene gat stoppen met het andere jarenlang volhouden" zei hij ter zitting. „Ik zat niet in de knel, maar mijn geweten zat in de knel. Alleen daarom heb ik mij aangegeven. Ik ben thans dank baar, dat ik daarvoor de moed heb weten op te brengen." Voor zover ter zitting bleek, had hij geen of zeer weinig kleine spaarders benadeeld. Bovendien heeft de Volks bank alle schulden aan de spaarders, zoals die uit de spaarbankboekjes blijken, erkend. De controle op de boekjes was achter, eerst dit jaar zou den de boekjes over het jaar 1956 worden gecontroleerd. tli Het administratiekantoor van ver dachte wordt voortgezet door de cu rator, die voor het faillissement van verdachte is benoemd. De officier van justitie zei, dat verdachte tijdens het vooronderzoek alle mogelijke mede werking heeft gegeven om de zaak spoedig tot klaarheid te brengen. Verdacht0 heeft de verduisterde gelden in Amsterdam op vrolijke avondjes en met buitenlandse reizen opgemaakt. Hij zeide vast van plan te zijn de Volksbank gedurende zijn ver dere leven alles terug te betalen. De uitspraak volgt op 26 aug. a.s. Van Nelle bestellen (Adv B. en W. eerst in de raadzaal wa ren geweest en daarna de Duitsers en Engelsen waren binnengekomen. Volgens hem is van belediging geen sprake geweest, maar wanneer deze indruk toch is gewekt dan was dit niet zijn bedoeling. Van Nelle bestellen (Adv.) Melkprijs-verhoging in overweging In verband met net samenstellen van de rijksbegroting zoekt de rege ring momenteel naar een mogelijk heid om het tekort op het Landbouw Egalisatie Fonds (LEF) terug te bren gen. Het huidige melkjaar, dat per 1 oktober afloopt, zal vermoedelijk een tekort voor het LEF te zien geven van 575.000.000. De regering acht het niet verant woord om ook het komende jaar het tekort van het LEF tot een dergelijke hoogte te laten oplopen en heeft daar om contact opgenomen met het land bouwschap om maatregelen voor te bereiden ter beperking van de tekor ten. In verband hiermede is het niet on mogelijk dat de onsumentenprijs voor melk met ongeveer vier tot vfjf cent zal stijgen. Op de consumenten- melk betaalt de regering nl. een sub sidie van ongeveer 6'/ï cert per liter. Dit betekent voor het LEF een nade lige post van 100 miljoen. Ook de maatregelen, die het land bouwschap heeft voorgesteld ter be perking van de melkproduktie, zal ongetwijfeld ten doel hebben de te korten op de zuivelproduktie terug te brengen. De beslissing die de re gering moet nemen is zeer moeilijk aangezien het melkverbruik in Ne derland zodanig is, dat een verhoging van de literprijs met vier of vijf cent voor het huishoudboekje zeer ernstige gevolgen heeft. Hoe men uit de moei lijkheden denkt te komen is nog niet bekend. BODEGRAVEN Gouden priesterfeest pastoor W. P. j. Janus Zaterdag 16 aug. a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Pastoor Ja nus, thans rustend tegenover zijn oude parochie aan de Overtocht, de H. Priesterwijding ontving uit de handen van de toenmalige bisschop van Haarlem, Mgr. Callier. Had het aan de jubilaris zelf gelegen, dan zou dit gouden feest stilletjes voorbij zijn gegaan. Maar de parochianen (of oud parochianen) namen dit niet, en het comité, bestaande uit mej. v. Miert en de heren H. v. d. Heijden, J. Roest, G. v. Veldhuizen, J. Stolwijk, A, Kerkhofs, W. H. van Liempt, zetten, op uitnodiging van pastoor De Groot, een bescheiden feestviering in elkaar. GEKLUTSTE EITJES De jubilaris werd op 23 dec. 1884 te Bennebroek geboren en ving in 1897 zyn priesterstudie aan. Na zijn wijding in 1908 was hij achtereenvol gens kapelaan in Sassenheim, Scho ten, Amsterdam, Warmond en Delft. In 1928 volgde zijn pastoraat in Over- schie. In ditzelfde jaar ontsnapte hij aan de verdrinkingsdood, toen de auto va*"11 hij met enkele geeste lijken (o.a. deken Höppener uit Delft) was gezeten bij Leiderdorp in de Oude Rijn reed. In 1934 werd pas toor Janus herder in Oude Tonge. Het was hier, dat hij een lijvige ge schiedenis schreef over deze plaats. De derde pastoorsbenoeming kwam in 1939 toen Bodegraven Zwammer- i dam het terrein werd van zijn pries terlijke werkzaamheden, en waar men hem heeft leren kennen als de vro- Een geklutst ei van gigantische af-j me priester, die de eenvoud liefhad, metingen heeft gisteren een weg bij Keulen gedurende twee uur volko men onbegaanbaar gemaakt. Brandweerlieden hebben het struif waar zij tot hun enkels in verdwe nen, met vele stralen weg moeten spoelen. De oorzaak: een Nederlandse vrachtauto met 144.000 eieren slipte en reed tegen een boom. Bestuurder en bijrijder kwamen ongedeerd onder het eiwit te voorschijn. Als eerste Nederlandse kotter zal de KW 65 „Volharding" eind van deze maand of begin september dicht bij de Nederlandse kust op de gronden, waar schol er tong wordt gevangen, experimenteel ter „elektrische vis serij" gaan. Deze nieuwe visserijmethode, waar op octrooi is aangevraagd, werd ont worpen door de eigenaar van de kot ter, de heer D. van der Plas uit Kat wijk aan Zee. Van vele kanten heeft hij medewerking toegezegd gekregen. Daar hij zc'f slechts één kotter in de vaart heeft zullen zeer waarschijn lijk ook proefnemingen worden ge daan aan boord van de (Jmuidense kotters ÏJm. 78 „Corrie" en IJm. 40 „Arend Willem" van rederij W. Goos te IJmuiden, eventueel kan ook de KW. 52 „De Vrouw Anna" worden ingeschakeld. De heer Van der Plas wil de ca. 400 kg. wegende wekkerkettingen voor het treilnet vervangen door een stroomdraad, die elektrische stroom stoten juist vóór de netopening ver oorzaakt. De vis zou hierdoor opge schrikt worden en zodoende worden belet nog te ontsnappen. De gebrui kelijke wekkerkettingen hebben bij de thans bestaande treilnetten reeds de functie om de vis op te schrik ken en tot een willige prooi te ma ken voor net. De heer Van der Plas verwacht een vergroting van de vangstmoge lijkheden en een vermindering van de vereiste trekkracht van de kotter. Ter verhoging van de veilig- isoleerde kabel naar de visborden van het net in het water geleid. Aan boord kan de stroom worden uitge schakeld, wanneer het net met de vangst wordt scheepgehaald. De proeven worden in visserijkrin gen en ook door de visserijbiologen, de directie der visserijen en het proefstation met belangstelling tege moet gezien. Het T.N.O. 'Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) te Den Haag zal nagaan hoe sterk de stroomstoten moeten zijn om de vis inderdaad op te schrikken er gevan gen te houden. Van Nelle bestellen (Adv.) altijd klaar stond te helpen en wiens hart bijzonder uitging naar de kin deren. De jaren van 1942 tot 1944 bracht hij door in het concentratie kamp Dachau in Duitsland. De vele pakketten, die hem daar "anuit de parochie werden toegezonden, getuig den van de plaats die de jubilaris in nam (en inneemt) in de narten van de parochianen van St. Willibrord. Tien maanden voor zijn gouden feest werd hij op non-activiteit gesteld en opgevolgd door pastoor P. de Groot, die eveneens uit Oude Tonge kwam. Thans assisteert hij nog in de paro chie en ondervindt in zijn .witte pas torie" aan de Overtocht vele blij ken van waardering en vriendschap van zijn oud-parochianen. Zondag a.s. zullen vele familiele den van de jubilaris het feest mee maken. Om 10 uur zal hij dc Plech tige Hoogmis celebreren, nadat hij feestelij'- zal zijn ingehaald. Om 2 uur wordt in hel parochiehuis een recep tie gehouden, die na een officieel be gin voor ieder gelegenheid biedt pas toor Janus de hand te drukken. Het kerkelijk gedeelte van de feest viering sluit met een Lof. Van Nelle bestellen (Adv.) De oudste Fran$aise, mevrouw Marie Langlois, is dinsdagochtend op de leeftijd van 107 jaar en vijf maan den te Saint-Martin-de-Bienfaits (Calvados) overleden. Haar eerste echtgenoot sneuvelde in de Frans- Duitse oorlog van 18701871. Kosten zullen 25 miljoen bedragen Naar de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaaszes, tijdens een hedenmiddag gehouden persconferentie meedeelde, zal overmorgen het betonskelet van het daarachter komende het eerste werkgedeelte van het nieuwe provinciehuis voor Zuid- Holland worden aanbesteed. Dit gedeelte, dat gevolgd zal worden door twee andere, zal 80 meter lang 17 m. diep en 34 m. hoog worden o_„o o en het zal gelegen zijn op het ter heid wordt de stroom via een ge- rein van de Dierentuin aan de Ko- UTRECHTSE JONGEN BEKENDE Een agent van politie te Utrecht is er in geslaagd althans een van de „grappenmakers" aan te houden, die zich de laatste tijd onledig houden met het doen van bestellingen voor hen onbekende personen. In een straat in het oosten van de stad ging een ge rucht dat de 16-jarige J. K., die zich in het regenachtige vakantieweer verveelde, wel eens dit grapje zou kunnen uithalen. De politieman nam eens poolshoogte in de woning van de jongeman en trof er ook een telefoon toestel aan. Een kort verhoor van deze knaap had tot resultaat, dat hij spoedig door de mand viel. Hij had inderdaad bij verscheidene zaken bestellingen ge daan voor willekeurige personen, zo zond hij banketbakkers, bloemisten, taxiondernemingen en dergelijke naar tal van adressen. Hij ontkende beslist begrafenisondernemingen naar verscheidene personen te hebben ge zonden, evenmin had hij de lugubre vondst gehad grafkransen voor zijn slachtoffers te bestellen. De jongeman werd enige uren op gesloten, maai gisteravond heeft zijn vader hem van het hoofdbureau van politie mogen halen. Strafbaar is het opgeven van niet gedane bestellingen niet, maar of de gedupeerde winke liers hiermee genoegen zullen nemen is nog een vraag, aldus de politie in Utrecht. ningskade. Met de bouw van dit eerste deel van het nieuwe provinciehuis zal ongeveer drie jaar gemoeid gaan. In dit deel zullen voornamelijk de ambtenaren, ongeveer 400, worden ondergebracht; in het later vol gende tweede deel zullen de com missaris met zijn kabinet, de leden van. gedeputeerde staten en de griffie plaats vinden. In het derde gedeelte komt dan de werkruimte van de provinciale staten, een ruimte waarvan men gaarne zou zien dat zij o.a. ook voor het hou den van wetenschappelijke con gressen gebruikt zal worden. De totale kosten van dit gebouwen complex, waarvan de plannen zijn gemaakt door prot. ir. F. P. J Peutz uit Heerlen, belopen oi.gevee' 25 miljoen gulden. Het eerste gedeelte van het nieuwe provinc.ehuis dat een inhoud zal hebben van 61000 m3, zal ongeveer 60 meter van de Koningskade liggen. De Dieren'pin blijft waar hij is en zal pas ven /zij nen wanneer er betere vergader ruimten in Den Haag voorhanden zijn. Boven de begane grond van het eerste gedeelte, waarvan dc betonconstructie over ongeveer an derhalf jaar gereed is, verheffen zich acht verdiepingen voor kan toren, waarvan de dakverdieping voor de helft een restaurant bevat. In het sousterrain zullen de tech nische diensten, de keuken en de verwarmingsinstaltaties worden on dergebracht. Ondergronds wordt ook een schuilplaats ingericht voor ruim 400 personen; deze schuilkel der is beveiligd tegen radioactieve

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6