Pastoor Tijnagel geïnstalleerd als herder van de Leidse „Hartebrug" Openluchttheater voor het eerst in gebruik Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefarine 4 Nederlands Belfort wordt in oude luister hersteld Vlieg mee met uw tijd WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Honderd jaar geleden kon het op de Haarlemmerstraat zondagsmorgens gebeuren, dat katholieken werden aangesproken door één van de pastoors der kerken aan deze straat met de opwekking in zijn kerk het H. Misoffer te komen vieren. Dat was in de tijd vóór het herstel van de hiërarchie. Nederland was nog missiegebied en de parochies waren nog niet geregeld". Aldus vertelde de deken van Leiden gisteravond tijdens zijn preek bij de Installatie van pater Ceslaus Tijnagel o.f.m. tot pastoor van de parochie van O.L.Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Pastoor Tijnagel was even daar voor in de kerk ontvangen; bij de ingang van de kerk werden hij en de deken door bruidjes opgewacht die hen tot het altaar begeleidden, waar de kapelaans van de parochie klaar stonden om de nieuwe herder te ontvangen. Ook een tiental gees telijken uit Leiden, onder wie pas toors van deze stad, waren aanwezig om de nieuwe pastoor te begroeten en diens installatie bij te wonen. Kapelaan Alfons Vermeulen ver welkomde als oudste kapelaan de pastoor namens de kapelaans en ge-' heel de parochie, opmerkend dat de bisschop in overleg met de provin ciaal een zware taak op de schouders van de nieuwe pastoor heeft gelegd. Pastoor zijn van een parochie is in deze tijd immers een zware opgaaf, omdat deze, behalve voor het stimu leren van het geloofsleven, ook ver antwoordelijk is voor de enorme administratie. Namens de kapelaans beloofde hij de beste krachten te ge ven om het werk van de pastoor te verlichten. Kapelaan Herman Hagen o.f.m., die als ceremoniarius optrad, was vervolgens de lector in de schriftlezing, waarna de deken de toespraak hield, waaruit wij reeds in de aanhef van dit artikel citeerden. Op weg De deken stelde vast, dat er hon derd jaar geleden aan de Haarlem merstraat drie katholieke kerken waren: de oude „Mon Père", de „Do- minicanenkerk" op de hoek van de Pelikaanstraat en de „Hartebrug- kerk". Na herstel van de hiërarchie was een van de eerste werken der bisschoppen een parochie-indeling te maken. Zij werd op 1 februari 1857 van kracht. Enige kerken te Leiden vervielen als parochiecentra, o.a. de Dominicanenkerk aan de Haarlem merstraat en de St. Lode wij kskerk. Sindsdien is de parochie-indeling duidelijk begrensd, „parochie" heeft een technische, juridische betekenis. In het vervolg van zijn rede ontwik kelde de deken de gedachte, dat het woord parochie (Gr.: paroikia, Lat.: paroecia) een veel verder reikende zin heeft. Het woord betekent let terlijk „gemeenschap van hen. die in den vreemde leven", „zij die op weg zijn", en hiermede is de diepere inhoud van de parochie gepeild. Al in de eerste tijd van de Christenheid wordt in deze geest over parochies geschreven. Er blijkt uit, dat wij aanvaarden hier geen blijvende woonplaats te hebben, maar dat wij erkennen op weg te zijn, zoals de Hebreeën op weg waren naar het land, dat God hun beloofd had. Op weg naar „de woontente, die Christus ons bereid heeft" omringen ons veel vijanden. Daarom dienen de gelovigen geleid te worden, zoals Mozes zijn volk leidde. In deze geest zal het de parochie licht vallen een nieuwe pastoor te aanvaarden. Pas toor Lohuis heeft zich in de negen jaar van zijn pastoraat bemind ge maakt; zijn afscheid viel zwaar. Het zal de parochianen echter niet moei lijk zijn de nieuwe pastoor te ont vangen, als hun leidsman op weg naar het andere leven. Hij zal het goede voorhouden, het H. Offer op dragen, voorgaan in het gebed, ster ken met de sacramenten. Dan zal het vanzelf gemakkelijk zijn hem eerbied en gehoorzaamheid te beto nen. De deken richtte zidh tot de nieuw benoemde pastoor met de opwekking als Mozes te zijn, die steeds het éérst dacht aan de hem toevertrouwde schare, die haar vermaande en be rispte als het nodig was (ook de be risping zal een pastoor niet schu wen) Mozes vooral, die bad voor zijn volk. De parochianen wenste de deken geluk met hun nieuwe pastoor, die bezield is door een grote ziele-ijver, alleen misschien wat huiverig staat tegenover de materiële zaken, welke doorlopend zijn aandacht zullen vra- De installerende deken van Leiden voert de nieuwe pastoor van de Har- tebrug-kerk naar de preekstoel. De meisjeskop, welke zij schijnen toe te spreken, siert de opgang naar de kansel! (Foto ,De Leidse Courant') gen. Hij wekte hen op, de leiding van de pastoor te aanvaarden, mét hem te bidden en aan de kerkelijke plechtigheden deel te nemen. Dan zal het ook materieel wel meevallen, aldus de deken; bij volgzame gelo vigen gaat dit vanzelf. Overdracht De deken las hierna de benoe mingsbrief van de bisschop voor; pastoor Ceslaus Tij nagel legde zijn ambtseed af en nam vervolgens de witte stola, teken van zijn pastorale waardigheid, in ontvangst, evenals achtereenvolgens de sleutels van de kerk, de kelk met pateen, het mis saal, het kasuifel en de sleutels van het tabernakel. Ook bij de preek stoel, de biechtstoel en het doopvont sprak de deken woorden, die de in- gebruikgeving van de kerk en haar parochie symboliseerden. Bij de bank van de kerkmeesters voegde de deken daaraan toe: „Draag samen met uw mede werkers zorg voor de inkomsten en de. rechten van deze kerk, om aldus te voorzien in de behoef ten van dit gebouw, in de uit gaven voor de eredienst en in uw eigen levensonderhoud. De officiële installatie-formule sprak de deken hierna uit en kape laans en andere geestelijken, die in de kerk aanwezig waren gaven de nieuwbenoemde pastoor de vredes kus. Te Deum, Tantum Ergo en zegen met het Allerheiligste besloten de plechtigheid, die door zeer veel pa rochianen werd bijgewoond. De heer A. Martijn speelde aan het einde der plechtigheid een or gelconcert van Haydn. Koninklijk gezin naar Elba De Nederlandse koninklijke familie heeft gistermiddag met onbekende bestemming Portovenere verloten, Aangenomen wordt, dat het volgend reisdoel het eiland Elba is, waar Na poleon tien maanden lang als balling neeft gewoond. De „Piet Hein" verliet Portovenere omstreeks drie uiur. Eerder op de dag maakten de Koningin en h«ar doch ters een wandeling door de smalle, bochtige straten van het kleine vis sersdorp, dat ongeveer 900 inwoners heeft. Na hun terugkeer van deze tocht zwommen zij in de Midct-dland- se Zee. zondagmorgen uw milde hand méér eerste hulp nederland pleisters-geheim-EHBO luister zondagavond KRO I NATIONALE PLEISTERACTIE Op zondag aanstaande, de zondag van de Barmhartige Samaritaan, zpj de EHBO weer de traditionele pleis teractie houden. Aan alle kerken in Nederland zal de Katholieke Nationa le Bond voor Eerste Hulp bij Onge lukken tijdens een vrije collecte pleisters na de H.H. Missen aan de kerkbezoekers ter hand stellen. Of men op dat moment een normale pleister krijgt om deze te gebruiken voor een onverwacht ogenblik, óf dat men bankpapier in handen houdt, zal reeds dezelfde avond blijken. De Katholieke Radio Omroep Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenl Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd* werken tezamen nóg beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. f Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag want die wordt beschermt door het bestanddeel Chelaroi Advertentie Le dse aanwinst Gistermiddag hebben ruim duizend kinderen het bospark van de Kikker- polder achter de Leidse Hout bevolkt. Het was de eerste maal, dat hier een prima openluchttheater werd ge bruikt. De vijver in het midden dient als klankspiegel en de kinderen hadden plaats genomen tegen de schuin op lopende weide, hetwelk hen allen een ideaal uitzicht op de artisten garan deerde. Het lawaai uit de duizend kinderkeeltjes verklonk snel in de openlucht en wat voornamer is, de aan- en afvoer van de kinderen ge schiedde binnen enkele minuten. De jeugd van de katholieke en al gemene vacantiebezigheden heeft ge noten van het optreden van Tony Bakkenes met zijn accordeon en de twee Kame's, die de zotste capriolen uithaalden. Een van de clowns nam zelfs een duik in de vijver. Genoten hebben de kir deren ook van de avonturen van Pietje Peen- haar. Het was prachtig weer en heer lijk buiten in dit bospark. (Foto: De Leidse Courant). maakt namelijk des avonds tussen 20.45 u. en 20.55 u. het geheim be kend, dat aan prijsbepalende pleis ters is verbonden. 120 „prij zenpleisters" van 100, totaal bedrag 12.000.zijn door no taris mr. M. J. Meyer te Amsterdam tussen de overige pleisters gevoegd. Een klemmend advies van de orga nisator voor de bezitters van pleis ters: „Laat het couvertje dicht"! De opbrengst van de collecte wordt aan gewend voor het aanschaffen van de nodige reddingsmaterialen en uitbrei ding van het eerste hulp-werk in Ne derland. Helicampter-demonstratie op de Steenstraat te Leiden Deze fotocombinatie geeft een beeld van de herbouw van Nederlands enige Belfort, het stadhuis van Sluis, dat tijdens de bevrijding van West-Zeeuws Vlaanderen in 1944 vrijwel geheel werd vernield. De foto links laat zien hoe het Belfort voor de oorlog op de schilder achtige markt van Sluis prijkte, de rechterfoto toont de restauratie, welke nu met kracht is ter hand geno men, in volle gang. Het Belfort zal nauwkeurig in de oude vorm worden teruggebracht. Het stadhuis van Sluis, vroeger een welvarende ha ven en koopvaartstad aan het reeds lang verzande Zwin, nu een toeristenoord, vooral voor Belgen en Fransen en daardoor weer welvarend, werd gebouwd omstreeks 1375 in de glorietijd van Sluis. Het was tot voor de verwoesting in 1944 uniek in Nederland om zijn Belfort-klokketoren en werd door velen be schouwd als het fraaiste Belfort, overgebleven van de Vlaamse oude beschaving. Zoals bekend heeft ook Brugge, dertig kilometer van Sluis, in België, nog een Belfort. Na de voltooiing in 1375 werd het stadhuis van Sluis in 1393 vernield tijdens oorlogshandelingen, een vernieling, waarvan het in 1396 weer was hersteld. Verder werd het ernstig beschadigd bij het Spaanse be leg van Sluis in 1604 en in 1798. Vrijwel geheel ver woest, voornamelijk door brand, werd het evenwel in 1944 tijdens de bevrijding van West-Zeeuwsch Vlaan deren door het eerste Canadese leger. De herbouw van het unieke bouwwerk, dat op de lijst van Monumenten-zorg staat, werd begonnen in 1956 nadat er één miljoen gulden voor was uitgetrok ken. Naar het zich nu reeds laat aanzien, zal dit bedrag evenwel ver worden overschreden. De voltooiing van de restauratie oJ.v. de architecten J. de Wilde uit Breda en F. H. Klokke uit Amersfoort, en uitgevoerd door de firma Huurman uit Delft, zal zeker nog drie jaar en misschien zelfs wel 5 a 6 jaar duren. Gistermiddag stond de heer Peter van Gogh uit Amsterdam met zijn Helicampter op de Beestenmarkt te genover de Lido bioscoop en zijn schepping, die hij achter zijn oude Fordje had gebonden trok veel be kijks. Het is een caravan, die kan rijden, varen en zelfs vliegen, indien men tenminste de rotorbladen boven de kap v. d. caravan bevestigt en men voorzien is van een deugdelijke „jet- rotor, zoals de Amsterdammer dat noemde. Het vliegen van dit product van een fantastische geest is natuurlijk het voornaamste aspect, maar helaas kon de heer Van Gogh geen proef rond je boven de Beestenmarkt en de Steen straat voorvliegen, want er is nog geen motor aangebracht en we betwij felen of dit ooit wel eens zal gebeu ren. Voor vliegen komt n.l. nog wel het een en ander kijken. De caravan echter is gebouwd volgens de inter nationale helicopter-voorschriften en het is dius mogelijk de gewenste vliegvoorzieningen aan te brengen. De heer Van Gogh speelt met deze gedachte, het is aan hem te zien. De ze Helicampter zal dan niet vliegen volgens het helicopter- maiar 't auto- giro-systeem. De straalaandrijving duwt het kampeerhiuisje voorwaarts en het gaat op gegeven moment vlie gen door het roteren van de bladen. Het klinkt alles erg fantastisch, maar men dient in aanmerking te ne men, dat de heer Van Gogh, die bouw tekeningen van deze caravan ver koopt tegen een Luttele prijs, op de eerste plaats bouwkundige is, en hij dus met meer kennis van zaken aan het bouwkundige, dan aan het vlieg technische gedeelte kon werken. In ieder geval, de rotorbladen liggen op het dak van zijn wagen. De ont werper gaat een reis naar Italië ma ken, zoals hij mededeelde om een studie van de philosophische aspec ten van de bouwkunde te maken. Familie reed het water in Zes gewonden Dinsdagmiddag omstreeks half vier is op de Leeghwaterweg tussen Zaan dijk en Purmerend een Volkswagen busje door nog niet opgehelderde oorzaak van de weg geraakt, tegen een boom gebotst en vervolgens in een sloot terecht gekomen. Voorbij gangers slaagden er in alle acht in zittenden uit de wagen, die op zijn zijkant was gevallen, te bevrijden en op het droge te brengen. Het bleek de familie Kruidenier uit Rotterdam te zijn, die een vakantietochtje maakte. Met drie ziekenauto's werden de acht familieleden naar het gemeente ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Twee broers, van wie een de auto had bestuurd werden, omdat ze in militaire dienst zijn, naar het militair hospitaal in Den Haag overgebracht. Nog twee mannelijke leden van de familie hadden alleen een nat pak opgelopen en konden in de loep van de middag naar huis terugkeren. De overige vier, t.w. de heer A. L. Krui denier, mej. A. E. Kruidenier, mevr. Koster-Kruidenier en de heer Koster zijn met resp. arm- en beenbreuken, een bekkenfractuur en een hersen schudding in het ziekenhuis ter ver pleging opgenomen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5