Kort gelling stukadoors contra werknemers Langzaam-aanactie of modelstaking Grote brand te Wanssum Scherp Iets minder werkloosheid in het rayon Leiden Vacantievreugd 1958 BREDE DISCUSSIE OVER MIN» EXPORTPRIJZEN WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor de Haagse Arrondissementsrechtbank diende hedenmorgen het kort geding tegen elf stukadoorsgezellen uit Leiden en Den Haag, die in dienst zijn van de stukadoorspatroon Joh. de Best Zn. te Leiden. Dit geding, zo lichtte ons de voorzitter van de Ned. Bond van Stuka doorspatroons, de heer Arnoldus, toe, moet gezien worden als een proef proces der afdeling Leiden van die bond tegen de stukadoorsgezellen die sinds enige tijd een modelactie ondernemen. President was mr J. H. C. Slotemaker. Als raadslieden traden op mr Zonderland namens de stukadoorspatroon De Best en mr Proper namens gedaagden. Mr. Zonderland wees op het feit, dat ainds 16 juni, na overleg van de werkgevers en werknemersbon den en onder goedkeuring van de rijksbemiddelaar, 'n sanering van de lonen in het bouwbedrijf tot stand kwam en dat het de bedoeling is van dit overleg, dat de nieuwe loonnor- men worden toegepast. Men keerde in het bouwbedrijf terug tot de rea liteit en de gedaagden, die zich niet met de nieuwe normen konden ver enigen, leverden wanprestatie omdat zij niet voldeden aan de bedongen arbeid. Mr. Zonderland herinnerde aan een uitspraak van de Amsterdamse rechtbank ten aanzien van 'n soort gelijk geval, waarin hij als verdedi ger optrad en de patroons in het ge lijk werden gesteld. Mr. Proper baseerde zijn verdedi ging van de gedaagde gezellen op de z.L foutieve houding van hun werkgever, De Best. Deze heeft, al dus de raadsman, de tarieven van Directeur „Landbouwbelang" kreeg een hartverlamming Een hardnekkige brand is van nacht uitgebroken in de grote kunst- mestloods van Landbouwbelang (de aan- en verkooporganisatie van de Limburgse land- en tuinbouwbond) aan de Haven te Wanssum. Vermoedelijk ten gevolge van broei is een vuurhaard ontstaan in een grote vooraad grasmeel. Later is het vuur ook overgeslagen naar een voor raad zemelen, die hier was opgesla gen. De brandweren van Venlo en Meerlo zijn sinds middernacht onaf- broken in actie, om de zeer moeilijk te bestrijden brand te blussen. Een dichte rookontwikkeling maakte het blus^ingswerk zeer moeilijk. De schade is nog bij benadering niet te schatten, maar zal vermoedelijk wel enige hon derduizenden guldens belopen. Een tragische omstandigheid is, dat de directeur, de 61-jarige heer P. J. van Els vanmorgen vroeg onder de indruk van het gebeuren door een be roerte dodelijk is getroffen. NEDERLANDSE EMIGRANT IN NIEUW-ZEELAND VERONGELUKT Een Nederlander, die een half jaar geleden naar Nieuw-Zeeland emi greerde is hedenmiddag op het Banks- schiereiland in het zuiden van Nieuw Zeeland verongelukt. De Nederlan der, de 26-jarige J. M. vloog met zijn Auster-vliegtuig, waarmee hij kunst mest uitstrooide, tegen een heuvel. Hij was op slag dood. De heer J. M. was gehuwd en had een kind. POTLOOD en GEEST No. 516. Horizontaal: 1. huisdier, 3 materiaal van meestal plantaardige vezels, samengeperst en in platen van verschillende afmetingen in de han del gebracht, 8. bijwoord, 9. licht ont vlambaar scheik. element, 10. ook, 12. zie aldaar (afk.), 13. lus, 14. voor naamwoord, 15. aantekening, 17. klap, 19. rijkstelefoon (afk.), 20. maand van het jaar, 21. water in N.Brab.. 22. gem. in Utrecht, 24. halsgordel van een trekdier, 26. voegwoord (Fr.), 27. alvorens, 28. vreemde munt. Verticaal: 1. ketting, 2. vlaktemaat, 3. slag, 4. gem. in N.Brab., 5. bij- wobrd, 6. roosvormig sieraad, 7. spoe dig, 9. daad, handeling, 11. gemakke lijk, vloeiend (figuurlijk), 14. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 16. monde ling, 17. streek op de grens van N. Brab. en Limburg. 18. gezondheid (Fr 20. drasland, 21. turks bevel hebber, 22. water in Z.H., 23. achting, 25. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 515 Horizontaal: 1. systeem, 6. vod, 7. rob, 9. in, 10. pro, 12. te, 13. visse, 15. edik, 16. peso, 17. negen. 19. si, 21. tel, 22. mm, 23. een, 25. eed, 26. rollade. Verticaal: 1. Son, 2. yd, 3. tors, 4. er, 5. mot, 6. vitesse, 8. beroemd, 10. pi ket, 11. Ospel, 13. vin, 14. een, 18. geel, 20. Ier, 22. mee, 24. no, 25. ed. het tot 31 december a.s. geprolon geerde tariefstelsel willekeurig toe gepast. Bij dit stelsel is de hoeveel heid gepresteerde arbeid maatgevend voor het loon. Het is een ingewikkeld systeem, dat slechts toegepast kan worden door een werkgever die over voldoende toezicht beschikt. Raads man voerde enige loonbriefjes aan met verschillende eindbedragen voor gelijksoortige prestaties. Hij wreef de werkgever wanprestatie aan, de werknemers hebben daarop geant woord met een model-actie, d.w.z. dat zjj, in tegenstelling tot voorheen, echt kwaliteitswerk gingen afleveren. Tenslotte betoogde hij, dat het vor deren van de arbeidsovereenkomst in strijd is met de bedoeling van de wetgever. Bovendien leidt in dit ge val een uitspraak tot onoplosbare executieverschillen. Hij haalde een uitspraak aan van mr. Spruyt: „Dwangarbeid is geen arbeid". Mr. Zonderland merkte op, dat er van slavernij geen sprake was. Het gaat er maar om dat de spelregels op loon- en ontslaggebied gevolgd worden. Als het waar is wat mr. Proper aanvoerde, nl. dat er sprake was van willekeur van de patroon, dan hadden de werknemers niet een langzaam-aan-actie moeten beginnen maar zich moeten richten tot het ar beidsbureau, waar men hen vlot op deze gronden een vergunning had verleend om de arbeidsverbinding te verbreken. Spr. noemde de werkwijze van de stukadoorsgezellen geen model-actie maar een langzaam-aan-staking en zijn tegenpleiter had dit volgens hem wel inclusief aan zijn redenering toe gegeven. Het is zeker geen „normaal werken" wat zij doen. Hiertoe legde hij een verklaring van een hoofd aannemer over. Na een nadere informatie van de president bleek, dat de heer De Best in het bezit is van een vergunning het tariefstelsel toe te passen. Over deze kwestie werd een van de gedaagden, de heer Immenee, ge hoord, die verklaarde, dat de lijst met de tarieven niet aan de arbei ders was overhandigd, hoewel er enige malen om gevraagd werd. Over de kwestie van de controle op de loonuitkeringen werd hierna tussen enige gedaagden en de werk gever een heftige discussie gevoerd. Eveneens kwam de vraag: lang- zaam-aan- of model-actie aan de orde. De president heeft tenslotte de uit spraak bepaald op woensdag a.s., des voorm. 10 uur. Op verzoek van de pleiter der stu kadoorspatroons zou hij zich even wel beraden op een snellere uit spraak. Maar nog geen ver betering conjunctuur In het rayon Leiden, waaronder de gemeenten Leiden, Alkemade, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude ressorteren, is de werkloosheid in de maand juli iets terugelopen. Stonden eind juni bij het Gew. Arbeidsbureau in totaal 712 per sonen als werkloos ingeschreven, eind juli waren dit er 546. Met dit cijfer neemt het rayon Leiden, in vergelij king met de provincie Zuid-Holland, waar het aantal werklozen over deze periode steeg van 11462 tot 12096, een gunstige positie in. Ook t.o,v. het landelijk beeld; eind juni 73579 werk lozen en eind juli 77302, stemt dit cij fer tot voldoening. Slechts in het rayon Leiden is de werkloosheid iets teruggedrongen. Het overzicht van de werkloosheid in dit rayon geeft per beroep het vol gende beeld: bouwvakrbeiders 131 (juni 1958), 104 (juli 1958); metaal arbeiders 72 (juni 1958), 65 juli'58) textielarbeiders 15 (juni 1958), 17 (juli 1958); land- en tuinbouwarbei- ders 46 (juni 1958), 34 (juli 1958); transportarbeiders 30 (juni 1958), 34 (juli 1958); kantoorpersoneel 34 (ju ni 1958), 24 (juli 1958), 29 (juli 1958) en losse arbeiders 180 (juni 1958), 156 (juli 1958). Van het totale aantal ingeschreven mannelijke werklozen zijn er 130 werkzaam op objecten van aanvul lende werkgelegenheid. Deze wer ken worden onder gelijke arbeids voorwaarden uitgevoerd, ook wat de lonen betreft, als voor het vrije be drijf gelden. Het enige verschil is, dat zij beschikbaar blijven als arbeids reserve, d.w.z. dat zij ontslagen kun nen worden, zodra er werkgelegen heid voor hen is in het vrije bedrijf. De lichte daling van het werkloos heidscijfer is een normaal verschijn sel en een gevolg van de lichte schom melingen, welke zich normaal in de zomermaanden plegen voor te doen. SHOW VAN SHETLANDPONY S. Het Shetland Show Instituut, dat reeds drie jaar met een groot aantal pony's dor geheel Nederland trekt, komt op vrijdag 29, zaterdag 30 aug. en maandag 1 september in de Sleu telstad. De pony's zullen gedurende deze dagen in een showstal worden ondergebracht, 's Avonds van acht tot tien uur zal de stal voor het publek te bezichtigen zijn, terwijl overdag de Leidse jeugd in de gelegenheid ge steld zal worden een ritje te maken in een van re vijftigdoor pony's voort getrokken wagentjes. Een gedeelte van de baten zal ten goede komen van de Mytylstichting voor Leiden en Omstreken. Men heeft dezer dagen de hulp ingeroepen van de Leidse Mid denstand Centrale, doch in verband met de tekorte tijd van voorbereiding kan deze centrale niet daadwerkelijk aan de actie medewerken. Daar het doel de LMC echter sympathiek is heeft zij haar leden geadviseerd in deze naar eigen inzicht te handelen. In de komende dag°n zullen derhalvé bij verscheidene winkeliers zegels worden aangeboden. Gaan deze met een aantal gestelde voorwaarden ak koord dan zijn zij gerechtigd de ze gels aan hun klanten te verstrekken, althans wanneer er voor een bepaald bedrag gekocht wordt. Koopt men en kele artikelen ter waarde van een gulden dan heeft men recht op een zegel. Met drie van deze zegels kan ieder kind een rit een ponywa gentje maken. In het actie-comité van de Mytyl-stichting hebben zitting dokter J. G. Bazuin, vorzitter van de stichting, mr. H. A. C. Brandenhorst, secretaris van de Kamer van Koop handel, de heer J. C. J, Lambermont, voorzitt r van de L.M.C. en de heer Tieleman, hoofd van de Leidse My- tyl-school. Zij duidt niet op een verbetering van de conjunctuur. De daling heeft vnl. betrekking op de bouwvakarbeiders en de land- en tuinbouwarbeiders. De toestand in de metaalsector is vrijwel ongewijzigd en blijft min of meer labiel. Een gunstige uitzonde ring maken de zg. Amerikaanse be drijven, waarvan men mag aannemen, dat zij nog tot verdere uitbreiding van personeel zullen overgaan. De situatie in de textielindustrie is in zoverre iets gunstiger, dat vrijwel zonder uitzondering weer in volle we ken wordt gewerkt. Het aanbod van als werkloos inge schreven vrouwen steeg van 102 tot 144. Het aantal openstaande aanvra gen (336) overtreft verre het aanbod. De stijging van het aanbod is vnl. ontstaan doordat zich tijdens de va kanties veel meisjes hebben laten inschrijven, die de schooltijd achter de rug hebben en nu een werkkring zoeken. Het is volgens de directeur van van het GAB, de heer H. Hazelhof, niet uitgesloten, dat het aantal werklozen in de metaalsector in de komende we ken iets zal toenemen. Een metaalbe drijf in de omgeving van Leiden zal nl. binnenkort naar Amersfoort wor den overgeplaatst. In dit bedrijf wer ken in totaal circa 80 man, waarvan plm. de helft in het rayon Leiden woonachtig is. T.a.v. het stukadoorsconflict deelde de heer Hazelhoff ons mede, dat aan werknemers, die niet wensen te wer ken onder de voorwaarden van de nieuwe CAO geen ontslagvergunning zal worden verstrekt. Leidse agenda WOENSDAG 13 AUGUSTUS. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. VRIJDAG, 15 AUGUSTUS. Orgelconcert door Feike Asma Piesterkerk, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 septem ber). Museum voor Volkenkunde: Ten toonstelling Japanse penseeltekenin gen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie V. d. Werfpark 1: Tentoonstel- Inig geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet der Rijksuniversi teit, Klokcteeg 25 Foto's Magnum- groep; tekeningen 'Th. W. E. Loh- mann en J. G. Wertheim (t.e.m. 30 augustus); werkdagen geopend 25 uur. Zon- e i feestdagen gesloten. APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminacark 8, tel. 26274. De films in de week van 815 augustus zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino; „Kind hearts and coronets", 18 jaar. (Matinée: „Dik Trom", alle leeftijden). Lido: „Sieben Mal in der Woche" 14 jaar. Luxor: ,,De drie zingende muske tiers", 14 jaar. Trianon: „Vader heeft het moeilijk". alle leeftijden. Rex: „The bridge en the river Kwai", 14 jaar. Op de vooravond van de dag, waarop het 2e lustrum wordt beslo ten, willen wij hier onze dank be tuigen voor hetgeen de kinderen hebben genoten. Want voor slechts een gering bedrag hebben zij 3 we ken kunnen beleven, wat de ouders meestal niet zelf aan hun kinderen kunnen geven. De organisatie was in goede handen, want alles verliep iedere dag correct en voor de leiders en de leidsters hebben de ouders heus alle respect. Al kwamen regenbuien een plan in de war sturen, de vakantiebezig heden gingen voort, want elders kregen zij onderkomen en de kinde ren genoten ongestoord. Zij hebben gewandeld, gevaren, gezwommen, gefietst en zijn naar binnen- en open luchtspel geweest en morgen gaan zij tot waardig slot nog naar een prachtig ruiterfeest. Ja heus: vakantievreugd 1958, het was voor alle kinderen een feest en de ouders zijn hierdoor in hun druk te een paar weken wat verlicht ge weest. En als onze kinderen later na ja ren weer terugdenken aan hun jeugd, dan zullen zij beslist niet ver geten de tijd van de „Leidse Vakan tievreugd". M. J. A. DRIESSEN— HELVERSTEIJN. KEURINGSDIENST CONTROLEERDE LEIDSE MELK. In Leiden werden in 1957 door de keuringsdienst van waren te Haar lem in totaal 2648 monsters genomen van levensmiddelen die hier verkocht werden. Hiervan werden 441 mon sters afgekeurd. Bij de melkverkopers werden 821 monsters onderzocht. Afgekeurd hier van werden er 108, waarvan wegens watertoevoeging 4, te hoog vetgehal te 3, te laag vetgehalte 96, andere re denen 7. Dikwijls is het aftappen uit de tank, of het overstorten uit een bus zonder voldoende dooreenroeren de oorzaak. L.K.V. NAAR SIMSON Vrijdag zal de gewichthefploeg van LKV op bezoek gaan bij Simson in 's-Gravenhage, voor een gewichthef wedstrijd om de Jan Vogel-wisselbe ker. Van Leidse zijde wordt deelge nomen door; F. v. Buuren, lichtge wicht; K. Devilee, vedergewicht; H. Zirkzee, halfzwaargewicht; J. v, Kampen, lichtzwaargewicht; S. Stok- kel, zwaargewicht. De Leidenaar S. Stokkel zal op 29 en 30 aug. en 1 september deelne men aan de gewichthef wedstrijd in Keulen. Hij komt uit in de zwaarge wichtklasse. De ploeg zal onder lei- ling staan van B, Charité. Burgerlijke Stand Geb.: Hendrica Hubertina dr. v. A. Siebert en H. H. Bouwman; Ja cob Eduard Robert zn v. G. J. M. A. van de Worp en F. de Boer; Neeltje dr. v. L. van Duijn en L. van Duijn; Marietje Jacoba dr. v. J. de Jong en J. Meijvogel; Marcel Robert zn v. B. de Jeu en G. Sirach. Overleden: M. Kaptein den Bon- meester, 69 jr, vrouw; D. Schilp, jaar, man; M. Steiger, 79 jaar, wed. v. G. C. van Dam; C. van Leeuwen, 73 jaar. man; A. Corbijn van Willens- waard, 66 jaar, man. Getr.: A. C. Labordes en M. van der Burgh. UIT DE OMGEVING ALPKEN AAN DEN RIJN BROMMER TEGEN LICHTMAST De bromfietser A. D. uit Rotterdam reed dinsdagmiddag omstreeks 17.30 uur, komende uit de richting Bode graven, de afrit van de hefbrug af in de richting van het centrum van Alphen aan den Rijn aan de rechter kant van de weg. Toen hij er op at tend was gemaakt, dat het rijwielpad links van de weg lag, wilde hij prompt oversteken. Hij lette daarbij wèl op het wegverkeer, doch zag een 'icht- mast van de straatverlichting over het hoofd en botste in volle vaart te gen de mast. Hij liep daarbij verschil lende ernstige uitwendige verwondin gen op en vermoedelijk een lichte hersenschudding. Dr. J. H. Pilon verleende de eerste geneeskundige hulp en liet het slacht offer per auto naar zijn woning ver voeren. De bromfiets is zwaar be schadigd. HAZEBSwnilOE Ongeluk. Toen gistermorgen een Leidenaar met zijn motorcarrier op de Spoorlaan reed. sloeg de bakfiets waarschijnlijk door de minder goede toestand waarin dc weg verkeert, over de kop. Het gevolg was, dat de Leidenaar een hersenschudding en verscheidene snijwonden opliep. Na dat de eerste hulp verleend was, werd het slachtoffer door de GGD te Leiden naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Zijn motorcarrier werd zwaar beschadigd. WARMOND KRANIG WERK. Toen de heer Joop van Seggelen, 21 jaar, met zijn broertje en zusje in een roeiboot aan het spelevaren was op de Kagerplassen, is zijn twee-jarig zusje Netty bij het passeren van een motorboot door de golfslag die deze boot maakte, over boord geslagen. Het meisje verdween onmiddellijk in de diepte. Zonder zich een ogenblik te beden ken sprong haar broer geheel gekleed te water en wist na een paar maal duiken en met de uiterste krachtin spanning zijn zusje ongedeerd weer aan boord te brengen. Hulde voor dit krachtdadig optreden. LEIDSCHENDAM Bouw 42 woningwetwoningen ge gund. De dienst van gemeente werken heeft namens b. en w. het bouwen van 42 woningwetwoningen achter de Damlaan gegund aan de firma De Lange en v. d. Plas te Oegstgeest voor f 601.281. WASSENAAR WERKCLASSIFICATIE EN PRESTATIEBELONING VOOR WERKLIEDEN DER GEMEENTE. Burgemeester en wethouders heb ben de gemeenteraad een aantal voorstellen doen toekomen die de sa larissen van het gemeentepersoneel tot onderwerp hebben. Aan de raad wordt o.m. voorgesteld te besluiten tot de invoering van werkclassificatie én prestatiebeloning voor de daar voor in aanmerking komende ge meentewerklieden met ingang van 1 januari 1961 of eerder. Voorgesteld wordt de voorbereiding van dit nieu we systeem op te dragen aan het Bu reau Personeelsbeheer en Organisatie der Vereniging van Nederlandse Ge meenten. In afwachting van de tot standkoming van deze regeling kan, aldus een ander voorstel van het col lege, aan het daarvoor in aanmerking komende personeel een tijdelijke overgangstoeslag worden toegekend van 3 pet., een en ander overeen komstig de door de minister gegeven richtlijnen. B. en w. stellen verder voor, een aantal nieuwe rangen in het leven te roepen: de rang hoofdcommies le klasse, ter overbrugging van de gro te afstand, die tot nu toe bestond tus sen hoofdcommies en referendaris, en verder de rangen adjunct-directeur gemeentewerken en adjunct-directeur gemeentebedrijven. Het salaris van deze laatste functionarissen zal gelijk gesteld worden aan dat van een refe rendaris. Nieuw is ook de functie ad junct-directeur van het grondbedrijf, die b. en w. willen instellen in ver band met het feit, dat voor het voor bereiden van grondverkoop en bouw rijp maken een specifiek deskundige nodig is. Een van de technische hoofd ambtenaren zal met deze nieuwe functie belast worden. Overigens stellen b. en w. voor, de salarismaatregelen, die met in gang van 1 april j.l. van kracht zijn geworden voor het rijkspersoneel, eveneens van toepassing te verklaren op de lagere en de middelbare amb tenaren, op het brandweerpersoneel en op de vakleerkrachten aan de scholen. De salarismaatregelen voor het politiepersoneel zullen bij Ko ninklijk Besluit worden vastgesteld. Voorgesteld wordt tenslotte aan het gemeentepersoneel de ook voor het rijkspersoneel geldende regeling Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 13 Augustus 1858. Londen. Een soldaat van het 35ste Sussex-regiment te Brigh ton ontving dezer dagen 50 sla gen met een zweep van 9 rie men, omdat hij van een zijner makkers een zilverstuk van vijf shillings gestolen had. Eenige jonge soldaten vielen in onmagt bij het zien der strafoefening, doch op den schuldige scheen het weinig indruk te maken; want na den afloop lachte de man en riep zijn makkers toe: „Ik zal spoedig terugkomen". te treffen ten aanzien van de huur- compensatatie en de duurtetoeslag over het tweede half jaar 1958. B. en w. geven er de voorkeur aan, deze toeslagen uit te betalen in de vorm van een uitkering-ineens. Overplaatsing van onderwijzeres De openbare school in de Van Zuy- len van Nijeveltstraat telde tot nu toe zeven leerkrachten, de openbare school aan de Burmanlaan 5 leer krachten. Omdat in september a.s. de situatie zo zal zijn, dat aan beide scholen zes leerkrachten nodig zullen zijn, hebben b. en w. de raad voor gesteld, mej. M. Russcher en haar plaatsvervangster wegens ziekte, me vrouw C. C. Waasdorp-Romijn over te plaatsen van de Van Zuylen van Nijeveltstraat naar de Burmanlaan, zulks met ingang van 25 aug. a.s. Ongeval op fietspad Op het fietspad door de duinen tussen Meijendell en het Wassenaarse Slag kwam gisteren de 49-jarige Duitse mevr. S uit Essen zo ongelukkig met haar fiets te vallen, dat zij haar rechterpols brak. De vrouw is, nadat dokter Boogaart eerste hulp had ver leend, naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Uit een boom gevallen In Meijendell viel de 12-jarige Frans R. uit Den Haag uit een boom. Hij brak zijn rechterpols en moest naar het Haagse gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal worden overgebracht. De Gevleugelde Vrienden Zon dag werd met 156 jonge duiven deel genomen aan een v edvlucht over on geveer 300 km vanuit Chaung. De uitslag was: W. v. d. Zwaan 1, 31; J. P. Brederode 2, 5, 13, 18, 21; L. Farla 3, 12, 23; J. H. Groeneveld 4, 10, 11, 15, 20, 22, 24, 26, 29; J. Parlevliet 6, 14, 32; C. Kortekaas 7; J. M. Brede rode 8, 9, 17, 19, 27; J. M. de Wit 16, 25; P. G. van Leeuwen 28; J. J. Lou- rier 30. Produktscbap voor Siergewassen Dinsdagmiddag hield het Produkt- schap voor Siergewassen (PVS) on der voorzitterschap van dr. A. J. Ver- hage een openbare bestuursvergade ring ten kantore van 't Productschap in Den Haag. Naast enkele zaken van formele aard kwam als voornaamste punt aan de orde de behandeling van de adviezen der (vrije* organisa ties betreffende binnenlandse mini mumprijzen en minimum-exportprij zen bloembollen oogst 1959. Met een schrijven van 13 juni jl. had het PVS deze adviezen gevraagd over een aan de bestuursvergadering voor te leggen voorstel a.g. deze ma terie, houdende de binnenlandse mi nimumprijzen vast te stellen op 90 pet van de produktiekosten in het goed koopste teeltgebied en de minimum- exportprijzen (m.e.p.) op deze prijs te baseren, verhoogd met een marge voor exportonkosten zonder dat daar in exportwinst was verdiskonteerd. De door de verschillende vrije or ganisaties gegeven adviezen kwamen er op neer dat de meerderheid zich met het voorgestelde systeem binnen landse minimumprijs (m.p.) kon ver enigen en de m.e.p. op deze m.p. wil de baseren. Een vrij grote minder heid had echter bezwaren tegen het systeem van uitzonderingen en een kleine minderheid wenste de m.e.p. te zien vastgesteld op basis van de binnenlandse inkoopprijs, event, nog op die van dj goedkoopste handels soorten. Over deze adviezen is maandag in de Commissie van Bijstand voor Bloembollen (C. v. B.) uitvoerig ge discuteerd maar de voorstellen ver worpen met 9 tegen 7 stemmen. Daar na werd in de C. v. B. een voorstel ingediend te adviseren de m.e.p. te baseren op de productiekosten in het goekoopste teeltgebied, verhoogd met exportkosten, met dien verstande dat de mogelijkheid open bleef voor afwij kende regelingen en dat advies zo mogelijk uit te brengen vóór 15 sep tember. Dit voorstel werd door de C. v. B. aanvaard met de grootst mo gelijke meerderheid, n.l. met 15 te gen één stem. Uit de besperkingen die op de dinsdag gehouden bestuursvergade ring van het PVS werden gehouden bleek wel dat sprekers uit export kringen een heel andere visie hadden op deze materie dan de kwekerij. Met name was dat het geval bij mr. F. Nederveen (Bond v. Bloembl.h.) en de heer W. F. v. Dam (St. Franc, v Ass.). De standpunten van deze heren, beogende het door de C. v. B. afge stemde advies te volgen, werden, zo als later uit de stemming bleek, slechts gedeeld door een ander lid uit exportkringen, n.l. de heer H. v. Gel- dere (Bond v. Plantenh.). Mr. Neder veen echter verklaarde zich te kun nen verenigen met het voorstel van de C. v. B„ hoewel hij zich op het standpunt stelde dat de export vol doende mogelijkheid moest worden gelaten om de buitenlandse markt te behouden. Verschillende leden van beide categorieën, zowel werkge vers als werknemers, hebben hun mening gezegd. Verschillende van hen waren gekant tegen het systeem van afwijkende regelingen, die men in elk geval zo gering mogelijk wilde houden. Na langdurige bespreking bracht dr. Verhage het voorstel in stemming, luidende: als uitgangspunt te nemen de productiekosten, een bepaald per centage daarvan te verhogen met een exportmarge zonder winst, mét de mogelijkheid van nog nader te bepa len uitzonderingen. Dit voorstel werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 17 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de he ren W. F. v. Dam (St. Franc v. Ass.b P. J. Bos (Mercurius-Bloemb. Exp.) en H. v. Gelderen (Bond van Planten- handelaren). De vergadering ging daarop una niem accoord met een suggestie van de heer.L. A. Elferink (St. Deusdedit) dat „de nog nader te bepalen uitzon leringen" moeten worden geargumen teerd. Scheepsberichten ALBIREO 12 aug. van Khoramshar n. Bushire; ALDERAMIN 12 aug. V. Ka- rochi n. Bombay; AVERDYK 12 aug. te Houston; CALTEX THE HAGUE (t.) 12 aug. v. Bahrein n. Hongkong; CELE BES 12 aug. v. Tandjong Priok n. Che- ribon; CISTULA (t.) 12 aug. te Biak; DRENTE 12 aug. v. Port Said n. Na pels; KELLETIT (t.) 12 aug. te Donges; LE MAIRE pass. 12 aug. Sabang naar Singapore; MARIEKERK 12 aug. van Mombasa n. Tanga; ORANJE 12 aug. te Lissabon; PRINS DER NEDERLAN DEN pass. 12 aug. Flores (Azoren) n, Plymouth: RIDDERKERK 13 aug. te Cochin; ROTTI 12 aug. te New York: SAMARINDA 12 aug. v. Dar es Salaam n. Mombasa; SCHELPWIJK 12 aug. v. Curacao n. Savannah; STAD ROTTER DAM pass. 12 aug. Dover n. Rotterdam; STAD SCHIEDAM 12 aug. te Melilla; STATUE OF LIBERTY (t.) 11 aug. v. Philadelphia n. Port Said: TJISADANE 12 aug. v. Yokohama n. Nagoya; VAN LINSCHOTEN 13 aug. te Singapore; WALTON JONES (t.) 12 aue. v. Suez n. Mena al Ahmadi; WATERMAN 12 aug. v. Soerabaja n. Semarang. Marktberichten LEIDEN, 13 aug. Groente. Aardap pelen 1011, Andijvie 5.607.—, Augurken 10—89, Pronkbonen 13— 31, Stambonen 1540, Stokbonen 48 60, Kroten 69, Rode kool 513. Spitskool 12, Postelein 1012, Prei 2233, Spinazie 20, Tomaten 2032, Waspeen 610, Zilveruien 21, per 100 kg. Meloenen 60140, Perziken 1851, Bloemkool 818, Komkom mers 817, Sla A 3.306.10 per 100 stuks. Bospeen 1223, Selderij 2.70— 4.70 per 100 bos. TER AAR. 12 aug. Groente. Snij bonen 0.300.47, idem B 0.250.30, witte pronkers 0.210.25. Augurken: fijn 0.60, fijnbasterd 0.350.41, bas terd 0.28—0.30, grof A 0.20—0.21, grof I 0.17—0.18, CD 0.13—0.14, idem H 0.06, D 0.03—9.04, alles per kg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2