S)e CöicbeSoii^cmt EISENHOWER NAAR DE VERGADERING DER V.N. Gromyko heeft z'n resolutie al klaar De „Nautilus" in Engeland toegejuicht Trekken de Britten zich ook terug? In Algerië leeft verzetsactie op België zet invoer van tomaten weer stop Weer een duikboot onder het Poolijs door Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., (7.50 p kwart. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG i No. Franco p.p. ft.Advert.: 11 cl p mjn Telefoontje, 11.50 Geen politieleger wel uitbreiding waarnemers President Eisenhower zal vandaag voor de Algemene Vergadering van de V.N. verschijnen om de openingsrede van Amerikaanse zijde in het debat over de toestand in het Midden-Oosten te houden. Dit is dinsdag te Was hington bekendgemaakt. Na het uitspreken van zijn rede zal president Eisenhower de leiding over de delegatie van de V.S. aan minister Dulles geven en naar het Witte Huis terugkeren. De Sow jet-Unie heeft inmiddels een ontwerp-resolutie ingediend waarin de V.S. en Groot-Brittannië wordt aanbevolen hun troepen onverwijld uit Libanon en Jordanië terug te trekken. Voorts moet, volgens het Sowjet- voorstel, secretaris-generaal Hammarskjoeld worden opgedragen, de waar- nemersgroep in Libanon uit te breiden en een groep waarnemers naar Jor danië te zenden teneinde toezicht op de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse strijdkrachten uit te oefenen. INTOCHT DER GLADIATOREN President Eisenhower is dinsdag avond in New York aangekomen. Ook de andere delegatie-leiders zijn reeds in de V. N. stad gearri- verd, onder hen zijn verscheidene ministers van buitenlandse zaken. Minister Dulles verklaarde bij zijn vertrek uit Washington van mening te zijn, dat er positieve stappen zul len worden genomen, vooral voor de stabilisering van de toestand in Li banon en Jordanië. Men verwacht, dat het Amerikaanse plan nauwkeu rig het „vredesplan" zal volgen, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld vorige week in de Algemene Verga dering heeft ontvouwd. Dinsdagavond bracht Dulles een bezoek aan Gromyko, zijn Sowjet- Russische ambtgenoot. Er werd ge sproken van een „beleefdheidsbe zoek". VERGADERING VAN TWEE WEKEN? Volgens waarnemers zal de bij zondere spoedzitting van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten, die woensdag met de eigenlijke debatten begint, wel twee weken kunnen du ren, daar de bijeenkomsten, geduren- KERN-PROEVEN 'TERWIJL IN TOKIO een congres bijeen is tegen de kernbewape ning is gisteren boven Johnson Is land in de Stille Oceaan weer een proef genomen met een kernlading in een raket. Het geluid van deze ontploffing zal wel z'n echo hebben te Tokio. Het moge waar zijn, dat bovenge noemd congres precies past in het z.g vredesoffensief van Moskou van de andere kant zal men moeten toe geven, dat de Japanners alle reden hebben voor hun afkeer van atoom wapens. Niet alleen omdat 0 de schrik van Hiroshima en Nagasaki er nog vers in zit, maar ook omdat zp het dichtste bij die proeven zitten, welke in de Stille Oceaan plaats vinden, zodat hun vis sers vaak met radio-actief besmette vissen thuis komen en de lucht bo ven hun eilanden-rijk met iedere A- of H-plof een beetje meer vervuild wordt door radio-actief stof. Juist dezer dagen is een rapport verschenen van de Verenigde Naties over de risico's van atoomstraling. In het kort komt dit rapport tot deze conclusie: Het nemen van proeven met kernexplosies is spelen met vuur, want men weet nog altijd niet wat er de gevolgen van zullen zijn voor de gezondheid der mensheid. Het kan meevallen, maar het kan ook helemaal niet meevallen. Zolang men dat niet weet, is de uiterste voorzichtigheid geboden. Een Amerikaanse commissie, die zich ook met dit vraagstuk heeft be zig gehouden, betoont zich niet zo angstig. Zij wijst erop, dat de hoe veelheid radio-actieve neerslag, wel ke door de kern-explosies in de at mosfeer terechtkomt, geheel in het niet verzinkt bij de hoeveelheid ra dio-activiteit, welke de aarde vanuit het omringende heelal krijgt toege- slingerd. Dat is |j>est mogelijk, maar het is de vraag, waai de mensheid de meeste last van zal ondervinden en zolang dat een vraag blijft, is hei in derdaad beter er met uit te scheiden. De kans, dat het Westen binnen kort zijn aarzeling om het voorbeeld van Rusland te volgen zal overwin nen, is de laatste weken al groter en groter geworden. Dat komib- vooral doordat de atoomexperts in hun bijeenkomsten te Genève eensgezind tot de conclusie zijn gekomen, dat een doeltreffende controle op atoom- proeven mogelijk is zonder dat ieder een bij iedereen z'n neus in de keu ken steekt. Wanneer Washington nu maar de overtuiging heeft, dat Ame rika met z'n kernbewapening niet achter is geraakt bij die van de Rus sen, is de kans groot, dat men aan beide zijden van het IJzeren Gordijn zal besluiten de dubieuze kernont ploffingen te staken. Aan de ene kant vormen de A- en H-bommen een kostbaar bezit, want zij verzekeren ons (tot op zekere hoogte) het behoud van de vrede, maar aan de andere kant zijn ze ook een angstig bezit, waarmee men niet al te veel moet experimenteren als dat niet strikt noodzakelijk is. de een aantal dagen wel aan propa gandistische redevoeringen gewijd zullen zijn. Voorzover thans bekend zullen 18 van de 81 afgevaardigden door de ministers van buitenlandse zaken worden geleid. Men verwacht, dat de Russische minister Gromyko reeds op de eer ste bijeenkomst zal aandringen op toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. De Sowjets hebben voorts reeds doen uitkomen, dat zij protest zullen aantekenen te gen wat zij de Amerikaans-Britse agressie in het Midden-Oosten noe men, waartegenover de Amerikanen en Britten zullen aanvoeren, dat zij hun troepen naar Libanon en Jorda nië gezonden hebben in antwoord op verzoel -n van de betrokken rege ringen. Alles wijst erop, dat Gromyko niet zal pogen het onderwerp van bespre king verder uit te breiden dan de eis tot terugtrekking van de Ameri kaanse en Britse troepen. De Russen schijnen namelijk deze speciale zit ting van de Assemblée slechts te wil len zien als een aanloop tot een na der te organiseren topconferentie. De westelijken daarentegen zouden willen streven naar een meer directe oplossing in de. vorm van een plan tot politieke en economische stabi lisatie van het Midden-Oosten. Dag Hammarskjoeld. de secretaris-gene raal van de V. N., heeft op de ope ningsbijeenkomst van de speciale spoedzitting, vrijdag j.l., in grote lij nen de beginselen van een derge lijke oplossing geschetst. Een bepaald aantal van de afvaar digingen zal zich automatisch achter de Sowjet-Unie scharen, wat haar voorstellen ook zijn, en een aantal andere zal het Amerikaanse stand punt bijvallen. Tussen deze twee groepen staan een vierendertigtal landen, die zich in het verleden a priori noch voor het éne noch voor het andere blok hebben uitgespro ken, namelijk de 28 Afro-Aziatische landen, de 4 Scandinavische alsmede Ierland en Griekenland. Om hun gunst zal dus van oostelijke zowel als van westelijke zijde gedongen worden. Amerikaanse kernproef De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in Washington be kendgemaakt, dat dinsdag boven Johnson Island in de Stille Oceaan een kernlading in een raket tot ont ploffing is gebracht. De explosie maakte deel uit van de huidige reeks Amerikaanse proe ven met kernwapens in het gebied van de Stille Oceaan. Boven Hawaii is dinsdagochtend de lichtflits van de ontploffing waarge nomen. Op 1 augustus is ook reeds een kernlading in een raket boven Johnston Island tot ontploffing ge bracht. Op de rivier de Hilly bij Bariar- poer in India is een boot met pelgrims omgeslagen. Dertig pelgrims, voor namelijk vrouwen er kinderen zijn verdronken. In Patagonië (Zuid-Amerika) is dinsdagavond een Argentijns mili tair vliegtuig verongelukt. Elf inzit tenden zijn om het leven gekomen. Snelboot in supervaart tegen wachtboot Bemanning onderscheiden De Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus", die een reis onder het Poolijs door gemaakt heeft, is de ha ven van Portland in Zuid-Engeland binnengelopen. Tevoren was de com mandant, Anderson, per hefschroef- vliegtuig aan boord gebracht. De Amerikaanse ambassadeur in Engeland, John Whitney, heeft de 116 opvarenden van de duikboot een pre sidentiële onderscheiding uitgereikt, de eerste die ooit in vredestijd aan een groep is verleend. De onderschei ding bestaat uit een lintje met een gouden gesp in de vorm van een „N". Ter verwelkoming speelden militai re kapellen op de kade en loeiden sj- Vonnissen in Amman Volgens de Britse bladen „News Chronicle" en „Daily Mail" heeft de Britse regering dinsdag haar goed keuring gehecht aan een plan voor terugtrekking der Britse troepen uit Jordanië'. De „News Chronicle" meldt, dat uitvoering van het plan afhangt van de besluiten, die de V.N.-Assem- blée mogelijk over Jordanië neemt. De evacuatie der troepen zou van Akaba uit geschieden. De „Daily Mail" bericht evenwel, dat de Britse troepen in Jordanië met Amerikaanse strijdkrachten zouden kunnen worden versterkt, dit inge volge een belofte van Dulles tijdens zijn recente verblijf in Londen. Als de Amerikanen Libanon verlieten zou men de Britse troepen niet geïso leerd achterlaten. Ingeval van het zenden van een internationale politie macht zou men zich opnieuw bera den. OPLEIDING LIBANESE LEGER. De Amerikaanse militaire leiding in Libanon spreekt met de militaire autoriteiten in Beiroet over de even tuele opleiding van het Libanese le- gei, aldus verluidt in Beiroet. De besprekingen duren reeds onge veer een week, maar er is nog geen overeenstemming bereikt. Een Amerikaanse militaire zegsman verklaarde, dat het eventuele oplei dingsprogram van „fundamentele aard" zou zijn, maar hij wilde geen bijzonderheden geven. TERDOODVEROORDELINGEN IN AMMAN. Dertien personen zijn dinsdag door een militaire rechtbank te Amman ter dood veroordeeld wegens een po ging om een opstand tegen de Jor daanse regering te ontketenen. Onlusten in India De politie te Ahmedebad in de In dische staat Bombay heeft dinsdag 3 keer het vuur geopend, nadat oproer kraaiers openbare gebouwen en eigendommen hadden verbrand en geplunderd. In de stad is een uit gaansverbod afgekondigd. Ook uit de steden Nadiad en Ba- roda, eveneens in de staat Bombay, zijn berichten over relletjes ontvan gen. De ongeregeldheden in Ahmadahad begonnen, nadat een gedenkteken voor mensen, die twee jaar geleden bij onlusten over een taalkwestie-om het leven kwamen, was verwijderd. Een woordvoerder van een zieken huis in Ahmedabad heeft medegedeeld dat zeven mensen met schotwonde in het ziekenhuis zijn opgenomen. Tien persoen werden eveneens ter dood veroordeeld, maar het vonnis van acht werd wegens hun jeugd in vijftien jaar van twee in levenslange gevangenisstraf veranderd. Twee personen werden tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld en twee werden vrijgesproken. De 27 beklaagden werden op 27 en 28 juli gearresteerd tijdens een ope ratie nabij de Syrische grens. De Jor daanse troepen zouden toen aan de Syrische grens wapens en munitie hebben buitgemaakt. AAN BLOEDBAD VAN BAGDAD. ONTSNAPT. Het Egyptische blad „Al Ahram" heeft woensdag gemeld, dat prinses Badia van Irak, haar echtgenoot en him vier kinderen, niet, zoals aan vankelijk werd aangenomen, ver moord zijn, toen de opstandelingen in Irak koning Feisal en andere leden van de koninklijke familie doodden. De prinses is met haar man en kinde ren in Egypte aangekomen. renes van in de haven liggende sche pen. Duizenden vakantiegangers zagen de duikboot de haven binnenvaren en juichten de bemanning toe. De „Nautilus" heeft in negentien dagen 8.146 mijl afgelegd. Het schip was uit Honoloeloe vertrokken. De Britse minister van marine, Sel kirk, en de bevelhebber van de in Britse wateren gestationeerde een heden van de Britse vloot, admiraal Davis, waren ter begroeting van de commandant van de „Nautilus", ka pitein-luitenant ter zee Anderson, aanwezig. Slecht weer in Oostenrijk In Zuid-Oostenrijk zijn militairen en politie te hulp geroepen om spoor lijnen en wegen vrij te maken, die na zware stormen in de nacht van dins dag op woensdag geblokkeerd zijn. De spoorlijn van Wenen naar Stier marken, Karinthië en Italië is op ver scheidene plaatsen door rotsblokken en overstromingen versperd. Hier door worden honderden vakantie gangers opgehouden. Verscheidene dorpen zijn geisoleerd In Allerheiligen in het dal van de Mur worden vijf mensen vermist doch men houdt rekening met de mogelijkheid, dat zij in aangrenzende dorpen een onderkomen voor het sledhte weer hebben gevonden. Hagelstenen op Straatsburg. Straatsburg bood gisteren de aan blik van een gebombardeerde stad. D§ stad is getroffen door een onweer, dat gepaard ging met hagel en wind stoten van meer dan honderd kilo meter per uur. Vooral de hagelste nen, die nu en dan 2O0 tot 350 gram per stuk wogen, richtten veel schade aan. Daken werden gedeeltelijk ver nield, zodat hagel en regen vrij naar binnen stroomden. Duizenden auto's zijn gedeukt. De süiade wordt op verscheidene miljoenen guldens ge schat. De nieuwe grondwet De activiteit van de opstandelin gen in de Algerijnse steden en berg gebieden is de laatste dagen aan zienlijk toegenomen en heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. In het af gelopen weekeinde zijn bij overval len 17 mensen gedood en 59 gewond. Bij gevechten met Franse troepen zijn de vorige week 562 opstande lingen gesneuveld. Maandag zyn felle gevechten ge leverd in het gebied van Baina, een honderd kilometer ten zuiden van Constantine in het oosten van Al gerië. 40 Opstandelingen zijn daar gesneuveld of door de Fransen ge vangen genomen. Tijdens de ge vechten is een Frans verkennings vliegtuig verongelukt. De twee in zittenden kwamen om het leven. Sommige politieke waarnemers geloven, dat het Algerijnse nationale bevrijdingsfront indruk op de bevol king wil maken met het oog op het referendum van 28 september over de nieuwe Franse grondwet. De Gaulle op reis Generaal De Gaulle zal deze maand een reis van meer dan 22.000 km ma ken naar Frans-Afrika, Madagascar raai uit Parijs. Hij vliegt dan naar Tananarivo op Madagascar, waar hij op 21 augustus wordt verwacht. Van Madagascar reist de premier in dag etappes via Brazzaville, Abidjan, Conakry en Dakar naar Algiers, waar hij 27 augustus wordt verwacht en waar hij vermoedelijk twee dagen zal blijven voor hij terugreist naar Parijs. In september zal De Gaulle een rondreis langs de grootste Franse steden maken. Tijdens de grote wedstrijden om de Houden-beker, die in Seattle (V.S.) zijn gehouden, vloog racer Bill Munce met zijn supersnelle motorboot tegen een vaartuig van de kustwacht op. Hij werd gewond in het water geslingerd (midden boven). Twee opvarenden van de kustwachtboot werden ook ge wond. De beide schepen zonken onmiddellijk. Sinds 8 augustus j.l. was de invoer van Nederlandse tomaten in België weer toegestaan, nadat dit reeds van- of 31 mei verboden was geweest. Er leek dus weer handel in tomaten op België mogelijk. Dat zal echter zeer kort du*en want thans heeft België bekend gemaakt dat op 14 augustus de grens weer dicht gaat voor Neder landse tomaten. De exportmogelijk heden duurden dus nog geen week. In Nederlandse tuinbouwkringen wordt de verontwaardiging over de herhaaldelijke Belgische grenssluitin- gen steeds groter. België neemt deze maatregelen op grond van de bepa- Zelfde weertype In de luchtdrukverdeling zijn de laatste 24 uur geen belangrijke ver anderingen voorgekomen. Over het zuidelijk deel van de oceaan strekt zich van Florida tot aan Spanje een krachtig gebied van hoge druk uit. Het heeft met een barometerstand van 1031 mb zijn centrum nabij de Azoren. Op het ncordelijk deel van de oceaan is een complex gebied van lage druk ontstaan, waarin verschil lende kernen voorkomen. Tussen beide druksystemen in staat over de gehele breedte van de oceaan een op het Engelse Kanaal gerichte weste lijke stroming. Hierin bevindt zich een warmte-front, dat vanochtend Zuidwest-Engeland bereikte. De lucht achter dit front is van subtro pische oorsprong en zal morgen ook tot in ons land doordringen. In ver band hiermede is er een lichte stij ging van de temperatuur te verwach ten. De vermoedelijke ontwikkeling van een storing boven de Ierse Zee en het passeren van het warmte- front brengen tevens enige regenval met zich mee. lingen in het landbouwprotocol en de geldende minimumprijzen in het eigen land. Komt de prijs van een produkt in het eigen land beneden de vastgestelde minimumprijs dan wordt de invoer stopgezet. Oil nummer beslaat uit 8 pagina's In omgekeerde richting als de „Nautilus" De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt dat de Amerikaanse atoomduikboot „Skate" het voor beeld van de Nautilus heeft gevolgd en eveneens onder het ijs van de noordpool is doorgevaren. Uit de bekendmaking blijkt, dat en Algerië. Hy gaat de volksstem,- de „Skate" de tocht in tegenoverge- noL ctpldp riphfinr alc Hp Vontilnc" bnoft ming van 28 september over de nieu we Franse grondwet voorbereiden, zo is dinsdag in Parijs bekendge maakt. Op 20 augustus vertrekt de gene stelde richting als de „Nautilus" hgeft gemaakt en wel van de Atlantische naar de Grote Oceaan. Londen (Ver. Staten) was vertrok ken, is dinsdag om 2.47 uur Ned. tijd de pool gepasseerd. Ongeveer 65 km verder kwam de duikboot in een ijs veld aan de oppervlakte en de com mandant maakte melding van een passering van de pool. Daarop zette de „Skate" zijn tocht onder het ijs voort. De „Skate" is de derde atoomduik boot, die in de V.S. is gebouwd. In maart j.l. vestigde het vaartuig een record door in acht dagen en elf uur van de VS onder water naar Enge land te varen. Twee maanden later werd een nieuwe record gevestigd, nu door 31 dagen en vijfeneenhalf uur De „Skate", die op 30 juli uit New onder water te bly ven. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPNIEUW REGEN Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijde lijk regen. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. 14 Aug. zon op 05.21; onder 20.08; maan op 04.36; onder 19.18. Hoogwaterstanden 14 Augustus v.m. 2.30; n.m. 3. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 22 c. STOCKHOLM zwaar bew. 22 OSLO regen 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 ABERDEEN zwaar bew. 21 LONDEN half bew. 19 AMSTERDAM zwaar bew. 20 BRUSSEL geheel bew. 20 LUXEMBURG regen 26 PARIJS licht bew. 21 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE zv/aar bew. 27 BERLIJN licht bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 22 MuNCHEN zwaar bew. 18 ZüRICH zwaar bew. 20 GENèVE zwaar bew. 22 LOCARNO half bew. 24 WENEN onweer 23 INNSBRUCK regen 17 ROME zwaar bew. 33 AJACCIO half bew. 29 ALGIERS zwaar bew. 30 MADRID onbewolkt 30 MALLORCA zwaar bew. Korreltje Alleen naar de bomen, die vruch ten dragen, werpt men stenen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1