£aat&te gwet aan een janye ópattmafidet Vermist meisje weer thuis Na de kruik tewater Lesvliegtuig verongelukt Amsterdammer vlucht uit vreemdelingenlegioen Nederlanders in Lourdes Miniatuur-paardje in krentenbrood De apostolische taak van de vrouw MaMewatyetinyen in Medettand Twintig verstekelingen uit Indonesië mogen bijven DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 RIJPWETERING Pastoor Ouwendijk 40 jaar priester In het jaar- 1918 geschiedde de priesterwijding in het bisdom Haar lem voor het laatst op de 15e augus tus. En bij die laatste groep wijde lingen op deze Mariadag behoorde ook pastoor C. A. Ouwendijk. Op dezelfde dag had hij de benoeming in zijn zak tot weleerwaarde te War mond. Daarmee was de reis door het bisdom begonnen. Zowel in Noord en Zuidholland als in Zeeland heeft pastoor Ouwendijk zijn pleisterplaat sen gehad en met zijn laatste benoe ming ontsnapte hij nog juist aan in lijving bij het bisdom Breda. Het dierbaar ouderhuis is nu dicht in de buurt en dat is een onuit sprekelijke vreugde voor iemand die op zijn 64 jaar nog zijn moeder heeft. Het is wel jammer, dat juist nu dit priesterfeest voor de deur staat, de gezondheid haar in de steek heeft gelaten. Daarom zal de familie het feest niet bijwonen. Inmiddels zijn de programma's uit- geréikt voor de viering en nu hopen we maar op goed weer tijdens de blijde intocht op donderdagavond en op de feestdag zelf. De vlaggen gaan natuurlijk uit en alle deelnemers aan de stoet worden vriendelijk verzocht op tijd aanwezig te zijn. Donderdagmorgen 9 uur worden bruidjes en matroosjes verwacht bij de Kleuterschool om te oefenen. BOSKOOP Pastoor Lauwrier 40 jaar priester Vrijdag 15 augustus a.s., op het feest van Maria ten Hemelopneming, zal de zeereerw. heer J. J. Lauwrier, pastoor van de parochie St. Joannes de Doper te Boskoop, zijn 40-jarig priesterfeest vieren. Na kapelaan te zijn geweest te Oegstgeest en Vlissingen, volgde in 1920 zijn benoeming tot leraar aan het Seminarie Hageveld. In '1938 werd de jubilaris benoemd tot pas toor te Bennebroek en in 1941 te Amsterdam (Allerheiligste Rozen krans, Obrecht), waarna op 30 nov. 1951 pastoor Lauwrier tot herder in Boskoop werd aangesteld. In feite zullen de parochianen het feest vieren, want allen die deze zeer humane en geziene priester ken nen, weten, dat hij van uiterlijk ver toon, wanneer dit hemzelf betreft, niets moet hebben. Dit blijkt ook weer uit zijn wens (welke slechts na zeer veel moeite kon worden „los" gekregen) nl. een geschenk voor on ze kerk, bijv. een paar grote luid- klokken. Aan deze wens kon, dank zij de gulle giften en gaven van de parochianen, worden voldaan en zo werden zondagavond, tijdens het Lof, de nieuwe luidklokken gewijd en zul len zij op 15 augustus a.s voor het eerst hun stemmen over Boskoop laten klinken. Zij kregen de namen van Maria, St. Joannes de Doper en St. Jozef, terwijl de tekst aangeeft, dat zij zijn' geschonken door de parochianen aan hun pastoor ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterschap. De laatste, kleinere, klok dient ter vervanging van de thans aanwezige klok. Toch zal ook nog een persoonlijk geschenk worden aangeboden, als een mee-te- nemen-herinnering aan Boskoop. Donderdagavond zal de feesteling worden ingehaald vanaf de grens van de gemeente aan het eind van de Goudse Rijweg te ongeveer kwart over zeven. Voorafgegaan door de leden van de katholieke verenigin gen, zal men zich dan naar de kerk begeven, waar een Plechtig Lof zal worden gecelebreerd. De volgorde van de stoet is als volgt: 1. St. Joris-drumband; 2. r.k. Jongenskoor; 3. Gidsen en Verken ners; 4. voetbalver. G.D.S.; 5. gym- nastiekver. G.D.S; 6. muziekvereni ging Excelsior; daarna de verschil lende auto's met jubilaris en geno digden. Vrijdag 15 augustus om 10 uur zal de jubilaris in de parochiekerk een plechtige H. Mis opdragen, 's Mid dags om half 3 is er gelegenheid tot feliciteren in het r.k. Verenigings gebouw aan de Rozenlaan. De feestelijkheden worden beslo ten met een plechtig sluitingslof om half acht. DE KWAKEL Pastoor Versteeg 40 jaar priester Vrijdag 15 augustus a.s. hoopt pas toor Versteeg, herder van de paro chiekerk „St. Johannes Geboorte" alhier, zijn 40-jarig priesterjubileum te vieren. Hij stond als kapelaan te Middelharnis, Lisse, Velzen-Driehuis, Voorschoten, Heemstede, Dordrecht en Haarlem. In 1938 werd kapelaan Versteeg benoemd tot pastoor van de parochie De Weere in Westfriesland, in 1948 werd hij overgeplaatst naar Hilligersberg en in 1952 deed hij zijn intrede als pastoor alhier. Op spe ciaal verzoek van de jubilaris zal dit fees-t op sobere wijze worden her dacht. Er is een feestcomité samen gesteld en dit is erin geslaagd een aardig programma samen te stellen. Dit programma zal nog worden be kendgemaakt. OEGSTGEEST De 17-j. Tineke Westrik uit Oegstgeest is weer thuis, nadat ze vrijdag voor een week Leiden verlaten heeft. Zij had voorgewend naar de tandarts te zullen gaan, in plaats daarvan ging zij naar het station in Leden, waar zij in de trein richting Duitsland stapte. In de Eifel, waar zij de vacantie heeft doorgebracht, waarvan zij enthousiast terugkeerde, heeft zij ver schillende bezoeken afgelegd. Toen haar geld op was, kwam zij bij de politie terecht die haar prompt gra tis over de grens zette bij Vaals, waar haar vader haar nu heeft opge haald. Een dienstplichtig soldaat, A. H, D., 19 jaar, uit Naarden, maakte zich dit weekeinde na afloop van een feestje onrechtmatig eigenaar van een in Naarden geparkeerd staande auto, eigendom van een Huizer inge zetene, de heer C. de V. De militair gebruikte de wagen om enkele meisjes, gasten op een feestje, naar huis te brengen. Op de terug weg vloog hij op de Valsekampweg onder Hilversum uit een bocht. De wagen sloeg een paar maal over zijn kant en schoot toen het water van het zogenaamde Luiegat in, dat naast de Valsekampweg ligt. Door een duc- dalf werd de auto in zijn val geremd. De joy rijdende militair wist op het goede moment uit de wagen te ko men en zette liftend zijn tocht naar huis voort. Voorbijgangers óntdekten later de wagen, die enigszins uit het water stak en reeds door zijn eige naar als vermist was opgegeven. De politie achterhaalde de jongeman, die aan de marechaussee in Bussum werd overgegeven. Op de begraafplaats Rhijnhof vond gistermorgen onder overweldigende belangstelling de begraafplaats plaats van de 16-jarige Reinier Rietnoven, die tengevolge van een botsing in de Acht van Chaam om het leven kwam. Men ziet hier de schat van bloemen bij de groeve. Onder de aanwezigen ziet men Wout Wagrtmans, de vijfde van rechts. Eén inzittende gedood Maandagmiddag omstreeks half vier is op de vliegbasis Eindhoven een les vliegtuig met straalaandrijving van het type T 33, een „Shooting Star" van de Koninklijke Luchtmacht tij dens de start neergekomen en in brand geraakt. Een der twee inzitten den werd hierbij gedood, de ander ge wond. Het toestel moet bij de start van de baan zijn geraakt waarna het in brand is gevlogen. Een der inzitten den slaagde er in uit het vliegtuig te kruipen, de ander kwam in de vlam men om. De gewonde heeft ernstige brandwonden opgelopen, hij is naar een ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. De omgekomen vlieger is de 26-ja- rige tweede luitenant L. N. van Dijk uit Eindhoven. Hij was gehuwd. De tweede inzittende was de 26-ja- rige vaandrig K. P. ten Hove uit Veldhoven. JONGEN VIEL VAN FIETS. De negenjarige Wim Marteyn uit Arnemuiden is gistermorgen, tijdens een fietstochtje, op de Binnendijk te Nieuw- en St. Joostland van zijn fiets gevallen omdat hij het stuur niet vasthield. Bewusteloos bleef hij lig gen. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Tijdens dit transport is hij overleden. Sjors Schol uit Amsterdam is na vier jaar ontsnapt uit het Vreemde lingenlegioen van Frankrijk. Dat is al een prestatie op zichzelf, want het ge lukt slechts zelden een legionair uit de dienst te ontkomen. Sjors is nu 21 jaar. Vier jaer gele den ging hij naar Frankrijk en van daar naar Noord-Afrika om in het le gioen dienst te nemen. Waarschijnlijk werd hij door een avontuurlijke geest voortgedreven; hij laat zich niet uit over zijn motie ven. Hij kreeg er in elk geval genoeg Rond 2100 zieken en gezonde Ne derlandse pelgrims, welke onder lei ding van de V.N.B. waarbij de Mont- fortaanse bedevaart is aangesloten, een week in Maria's genadeoord te Lourdes vertoeven hebben zondag de Nederlandse dag gevierd. In de on dergrondse Pius-X basiliek werd door de vader van de Nederlands® pelgrimage, mgr. Hubiers, de pontic fikale Hoogmis opgedragen; 'smidr dags hadden de Nederlanders de leit ding bij de grote Sacraments-proces- sie. Het allerheiligste werd in deze triomfale rondtocht van Christus Eucharisticus gedragen door de Bel gische bisschop mgr. de Smedt. Eer der in deze week heeft mgr. Huibers op de plaats waar Maria aan Berna- dette verschenen is, een ontroerende toespraak gehouden tot de Neder landse bedevaartgangers. Hij spoorde de pelgrims aan toch vooral dankbaar te zijn jegens Ma ria, omdat zij hen heeft uitverkoren op deze heilige plaats te mogen ko men in dit jubeljaar als vertegen woordigers van een menigte van vol keren. Mgr. Huibers noemde het een zeer groot voorrecht te mogen staan in de grot waar Maria tot de gehele wereld gesproken heeft door het kleine meisje. De zieke pelgrims zijn met de ge zonde samen gekomen bij de kapel van Bernadette om gedurende een uur gezamenlijk onder leiding van de aalmoezenier der zieken, rector Roozen, Maria hulp en kracht af te smeken. Deze week werden de heiligdom men bezocht door kardinaal Agagia- nian, patriarch van Armenië en pro- prefekt van de Propaganda Fide te Rome. Hij werd te Lourdes ontvan gen door mgr. Théas en mgr. Maury. In de middag nam de kardinaal deel aan de Sacramentsprocessie. Onder de menigte volkeren die deze week naar Lourdes zijn gekomen bevinden zich o.m. bedevaarten uit Armenië, Vietnam, Griekenland, Ivoorkust, Martinique, Canada, Ierland, Turkije, Mexico, India, Ethiopië, Libanon en Guadeloupe. Tijdens deze bedevaart is voor het eerst een aantal leden van hte dio cesane comité in actie getreden. Zij waren belast met het onderhouden van het contact tussen de pelgrims, welke over een groot aantal hotels in de stad zijn ondergebracht. Boven dien waren zij ingeschakeld als tus senpersonen tussen de bedevaartlei ding en de pelgrims. Tengevolge van blikseminslag is in Berlicum (N.-B.) een grote boerderij in vlammen opgagaan. De boerderij werd bewoond door twee gezinnen: het echtpaar Van Lok ven en een pas getrouwde zoon met zijn vroqw. Daar het dak uit stro bestond en bovendien erg droog was, was het spoedig een vlammenzee. Honderden meters ver vlogen de vonken. De be woners konden in allerijl die bran dende woning verlaten. van en heeft al lang op een kans ge loerd. Deze kwam toen hij met nog zeven man uit zijn regiment werd gekozen om in Parijs deel te nemen aan de parades ter gelegenheid van de Nationale feestdag op 14 juli in Frankrijk. Sjors schreef aan zijn ouders, dat zij hem omtrent deze tijd in Parijs konden ontmoeten. Zijn vader snapte echter de diepere be doeling van deze brief en maakte alle voorbereidingen voor een even tuele vlucht. Hij nam een koffer met wat kleren mee en reed met zijn vrouw in zijn aujo naar de Franse hoofdstad. In Parijs maakten de ouders met hun zoon dikwijls wandelingen, als Sjors niet behoefde te oefenen voor de parades. Zaterdagavond vóór de parades be sloot men te ontsnappen. Even bui ten Parijs gooide de jongeman zijn uniform uit en trok de nieuwe kleren aan ,die zijn vader bij zich had. Vóór de Franse grens kroop de vluchteling in de bagagekoffer van de auto; hij werd zorgvuldig toegedekt met aller lei spullen. De douane controleerde echter niet eens de passen. Sjors wacht nu tot hij in militaire dienst moet; waarschijnlijk in okto ber. Zijn ouders zijn nu met vacantie en Sjors past nu op in de naaima chinehandel van zijn vader. In Bemmel is de eerste pony-jaarmarkt gehouden. Foto boven: de markt werd geopend door de commissaris der koningin in de provincie Gelderland, mr H. F. Bloemers, door een groot „krentenbrood" aan te snijden, waaruit een pony paard je te voorschijn kwam. Foto onder: „kennersblikken" Studieweek van „De Graal" Van 2 tot 10 augustus is onder de tenen. Deze thema's werden ingeleid titel „De apostolische taak van de C^Groot Yan het Philoso- phicum te Warmond, en door mgr. prof. dr J. Willebrands, onlangs be noemd tot bisschoppelijk gedelegeer de voor het oecumenische werk, die sprak over „De zorg van de Kerk voor de gedeelde christenheid." Voorts werden inleidingen gehouden door OA ,dr. M. de Jong, secretaris van het 90 deelneemsters met een grote ver-1 bisdom Rotlerdami over onkerkelijk- scheidenheid van beroepen hebben heid, de heer C. M. Thoen, een der vrouw gericht op actuele noden in Nederland" op het nationaal en inter nationaal centrum van de Graalbewe ging „De Tiltenberg" te Vogelenzang een studieweek gehouden. Ongeveer zich bezonnen op haar verantwoorde lijkheid als christenvrouw in het mi lieu waar haar taak ligt. In de eerste helft van de week werd behandeld het wezen van het chris ten zijn en de grote problemen met betrekking tot de eenheid der chris- De minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Repu- liek, Fawzi, is op doorreis naar New York enige uren in ons land geweest. tVe zien hem hier (links) met de ambassadeur van de V.AJEL in ons land, Hassan Saki, op SchiphoL directeuren van het Kaski, die de aandacht vestigde op de geestelijke ontwikkelingsgebieden in de grote steden van Nederland, terwijl mej. L. Leichner een geïllustreerde le zing hield over haar ervaringen bij de „Ontmoeting van de Islam en het christendom in Marokko". Mej .dr. L. Allard, tot voor enkele maanden hoogleraar in de culturele anthropo logic aan de universiteit van Djakar ta, hield een causerie over de reli- gieuse situatie in Indonesië, terwijl de eerste weekhelft werd besloten met een voordracht over de experi mentele poëzie in Nederland en Vlaanderen door Theo Govaart. De tweede helft werd ingezet met een inleiding over de geschiedenis, de ontwikkeling en de activiteiten van de Graal als apostolaatsbeweging, gegeven door mej. J. Bulte Mej. R. Donders, internationaal hoofdleidster, belichtte de essentie van de graal- ideologie. Dr. J. C. Groot zette zijn in de eerste helft begonnen serie inleidin gen voort met de onderwerpen: „Ma ria de eerst-verloste" en „Huwelijk en maagdelijkheid als christelijke boodschap aan de wereld". Mej. D. Groothuizen, hoofdleidster van de Ne derlandse Graal, hield een op de praktijk afgestemde inleiding over „De Vrouw in het beroepsleven", ter wijl dra. T. GovaartHalkes op boeiende wijze het thema „De vrouw in het gezinsleven" behandelde. Met betrekking tot de besproken onderwerpen werden een viertal dis cussiegroepen gevormd. De studieweek werd besloten met een feestelijke bijeenkomst, samen met de jonge vrouwen van 15 ver schillende nationaliteiten die op de Tiltenberg haar apostolische vor ming ontvangen. Tientallen verstekelingen zijn met de grote uittocht uit Indonesië naar Nederland gekomen. Twintig van hen hebben nu officieel vergunning ge kregen in Nederland te blijven. Zij mochten de Kruisberg, het gesticht waarin alle verstekelingen opgeno men waren, direct verlaten. Het is nog niet bekend, wat het lot zal zijn van de 93 overige verstekelingen, die nog in de Kruisberg te Doetinchem verblijf houden. De justitie stelt nog een onderzoek in of zü allen in Nederland kunnen blijven. De twintig genoemde verste kelingen kwamen zo wees het on derzoek uit voor een visum in aan merking Zij worden onder hoede ge steld van de .C.K.P., de stichting cen traal comité van kerkelijk en parti culier initiatief voor sociale zorg, ten bate van gerepatrieerden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5