Brusselse hoteliers zijn boos op de redering over toeristenbeleid bij de Expo Oliebuisleiding door de Sahara Scherp Gevecht in Zuid-Vietnam Uitsluiting in Amerika EN TRALIE flaming Fire' van Wigchert, Santpoort, won de wisselbeker DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Volgens woordvoerders van de Brusselse hotelbedrijven kan gesproken worden van een ware débacle met het oog op de logeergelegenheid voor de vele bezoekers aan de Expo. Er wordt zelfs gezegd dat de 14000 bedden, waarover het hotelwezen in Brussel beschikt, regelmatig en grotendeels ODbezet blijven cn men wijt dit aan de „onverantwoorde propaganda" van de Belgische regering voor het bouwen van z.g.n. motels met een capaciteit van 8000 bedden hetwelk, gevoegd bij de slaapgelegenheden op kampeer terreinen en 10.000 officieel geregistreerde particuliere adressen te Brussel, tot gevolg heeft dat de hotelbedrijven circa 65% minder overnachtingen boeken dan normaal. Niettegenstaande het feit dat dagelijks 180.000 perso nen de wereldtentoonstelling bezoeken. De secretaris-generaal van het Bel gisch syndicaat van hotel- en restau rant-organisaties, de heer A. Kanau, beklaagt zich over al deze zaken in het Nederlandse blad „Horeca". Het stond reeds lang vast, aldus de heer Hanau, dat er te veel bedden in Brussel beschikbaar waren en daar om werd de Belgische Commissaris generaal voor het toerisme door de hotelorganisaties gewaarschuwd te gen het bouwen van nieuwe hotels. Daardoor kwam het aantal beschik bare bedden in Brussel na de oorlog nimmer boven de 14.000. Ook de Bel gische regering is er tijdig op ge wezen dat het gros van de verwach ten massale toeloop naar de Expo zou kunnen worden opgevangen. Niet tegenstaande dit werden overhaast motels met in totaal 8000 kamers op gericht. Daardoor waren zelfs op de dag van de opening der tentoonstel ling de Brusselse hotels onderbezet en deze toestand duurt nog onver minderd voort. In het najaar zal een aanvang wor den gemaakt met de aanleg van twee oliebuisleidingen, die jaarlijks 27 mil joen ton olie van de Sahara naar de Middellandse Zee kunnen vervoeren, zo is maandag te Parijs bekendge maakt. Uit olievondsten te Edjele, Tiguen- tourine en Zarzaitine is gebleken, dat dit olieveld in het oostelijke gedeelte van de Sahara in belangrijkheid het olieveld in de centrale Sahara, dat naar raming 500 miljoen ton groot is, begint te evenaren. De Creps, een maatschappij, waar in de Franse regering en de Konink lijke Shell samenwerken, is van plan een buisleiding van 24 inch aan te leggen, die dit gebied met de Tune sische kust verbindt en jaarlijks 12 a 13 miljoen ton olie kan vervoeren. Naar verwachting, zal de eerste tan kerlading in het najaar van 1960 aan de kust aankomen. Van het centrale Saharaveld Hassi Messaoed naar Bou gie aan de Algerijnse kust zal een buisleiding van 400 mijl worden aan gelegd. Deze leiding, met de bouw waarvan eveneens spoedig zal wor den begonnen, zal aan het einde van 1959 reeds 4 miljoen ton olie per jaar kunnen vervoeren. Zij zal naar ver wachting in 1962 een capaciteit heb ben van 14 miljoen ton per jaar. IN FRANKRIJK VERONGELUKT Een auto met vier Nederlanders is gisteravond op de rijksweg no. 2 nabij Soissons in Noord-Frankrijk door on bekende oorzaak bij een kruispunt van de weg geraakt en over de kop geslagen. Voor zover thans bekend zijn daarbij vrij ernstig gewond: de bestuurd-r, de 36-jarige A. Kranen burg uit Castricum, de 21-jarige mej L. Bose* en de 20-jarige studente, mej. E. Hogenbirk, beiden uit Am- ssterdam. De 23-jarige student S. E. Brown eveneens uit Amsterdam werd licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. POTLOOD en GEEST Veel dagtoeristen. „Horeca" tekent bij de ontboeze mingen van de heer Hanau aan dat het percentage dagjasmensen op de Expo van het begin af aan groter is geweest dan men heeft verwacht; dit is vanzelfsprekend van grote in vloed op de bezetting van de hotels. Als gevolg van de berichten kort na de opening van de tentoonstelling, toen abnormaal hoge prijzen werden geconstaeerd, werden vele bezoekers kopschuw en trokken voor over nachtingen naar de omgeving van Brussel of naar de kust. Dit wordt in Brussel wèl met ver ontwaardiging van de hand gewezen, er zal een sterke prijzenbinding zijn en by overtredingen wordt krachtig ingegrepen, maar men ontkomt toch niet aan de indruk dat vreemdelin gen, vooral zij die de taal nie ken nen, vrb dikwijls worder. „geëxploi teerd" op minder elegante wijze. Terug uit Libanon Een eerste bataljon Amerikaanse mariniers ongeveer 1.500 man - zal Libanon woensdag verlaten. Dit is door de Amerikanen officieel mee gedeeld. In een communiqué van de Ame rikaanse legerleiding wordt meege deeld, dat men woensdagochtend te Beiroet met de inscheping begint. Tot deze maatregel is in overleg met de Libanese regering en generaal Siehab, die onlangs tot president van Libanon is gekomen, besloten met het oog op de verbetering van de binnen- en bui tenlandse veiligheid van Libanon al dus het communiqué, dat herinnert aan de verklaringen van president Eisenhower en minister Dulles vol gens welke de Amerikaanse troepen slechts zolang in het land zouden blij ven als de Libanese regering wense lijk acht. Een gevecht tussen Zuid-VieUia- mese strijdkrachten en bendeleden, die een plantage bij Dautieng hadden geplunderd, heeft 38 mensenlevens geëist aldus een maandag te Saigon uitgegeven communiqué van de Zuid- Vietnamese regering. Talrijke perso nen werden gewond. Volgens net communiqué heeft de bende grote vernielingén op de plan tage aangericht en is zij rnet een aan zienlijk bedrag verdwenen. De rovers lieten dertig doden op het terrein van de strijd achter Zij voerden verscheidene gewonden met zich mee naar hun -schuilplaatsen. De verliezen van de strijdkrachten wa ren acht gevallenen m elf gewonden De ^ranse professor Frederic Jo- liot-Ourie, winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde, is in de nacht van zondag op maandag in zeer ernstige toestand opgenomen in een zieken huis te Parijs. Aardgas ontploffing in Oostenrijk Twee-en-twintig toeristen zijn maandag te Feyeregg bij Linz (Oos tenrijk) gewond, toen een gids aard gas aanstak, dat uit een minerale bron stroomde. Drie der toeristen twee Duitsers en een Zwitser zijn er ernstig aan toe en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij de rondleiding langs de mine rale bron te Feyeregg is het de ge woonte, dat de gids de aanwezigheid van aardgas demonstreert door het uitstromende gas aan te steken. Dat is tientallen malen goed gegaan, doch toen de gids maandagavond het aardgas aanstak, schoot een krach tige steekvlam uit de bron en werd de verhoging, waarop de gids de toeristen stonden, vernield. Verschei dene toeristen liepen brandwon den op. Transportbedrijven in 11 westelij ke staten van de Verenigde Staten zijn maandag begonnen met sluiting van de bedrijven, waardoor uiteinde lijk 100.000 mensen werkeloos zullen worden. Het besluit van de vervoersmaat schappijen is genomen naar aanlei ding van een staking in Californië van leden van de bond van vracht autochauffeurs. Een woordvoerder van de werkge vers heeft gezgd, dat de sluiting bui nen twee of drie dagen in de volgeu- de staten voltooid zal zijn: Californië, Arizona, Nieuw-Mexico, Colorado, Utah, Nevada, Oregon, Washington, Idaho, Montana en Wyoming. Zowel de bond als de werkgevers hebben erin toegestemd het vervoer van aan bederf onderhevige, medi sche en dringend nodige goederen (maar geen benzine) te handhaven. japans congres tegen kernbewapening Zes duizend Japanse afgevaardig den hebben dinsdagochtend de ope ning bijgewoond van het vierde con gres tegen kernbewapening, dat vrij dag zal worden gevolgd door een wereldcongres voor ontwapening op kerngebied. Aan dit laatste zullen honderd af gevaardigden uit twintig landen deel nemen. Een geestdriftig onthaal viel ten deel aan de groep afgevaardigden, die onder leiding van een Boeddhis tische priester een „vredesmars" van 1.40o km van Hirosjima naar Tokio hebben gemaakt. KORTE golf Twee treinen zijn dinsdag och tend niet ver van het station Londen Bridge in Zuid-Londen met elkaar in botsing gekomen Zeven personen zijn gewond naar een ziekenhuis overge bracht. Zij bevonden zich in twee rijtuigen, die ontspoord waren. ïn Algerië is maandag tussen Les Attaf? en Rouina een personen trein tot ontsporing gebracht door middel van een mijn. Drie militairen kwamen om het le ven en een werd gewond. Ook ver scheidene niet-militaire inzittenden van de trein werden gewond. Twee personentreinen zijn maandag nabij het dorp Sterlington in de Amerikaanse staat New York recht op elkaar ingereden, waardoor zeker vijf personen zijn omgekomen en ongeveer dertig zijn gewond. LADING NIET GOED BEVESTIGD ladders en zeilen van de vrachtauto geslingerd en op de voorbijgaande Een chauffeur uit Rotterdam moest auto's terecht gekomen. Eén auto liep terecht staan, omdat hij op 17 juni ernstige schade op. De officier van op de rijksweg 4a te Leiderdorp met een vrachtauto had gereden, waar van de lading niet goed bevestigd was. Bij het rijden waren planken. Speciale Gladiolenkeuring In Haarlem No. 515. Horizontaal. 1. stelsel, 6. lor, 7, zeehond, 9. voorzetsel, 10. voor, 12. voorz-tcel, 13. bunzing (Zuid-Ne- derl.), 15. azijn, 16. vreemde munt, 17. telwoord, 19. muzieknoot, 21. ach ting, 22. lengtemaat afk.), 23. tel woord, 25. plechtige gelofte, 26. stuk vlees. Verticaal: 1. gem. in N.-Brab., 2. lengtemaat in Engeland (afk.), 3. romp, 4. bijwoord, 5. insektje, 6. snel-1 peFi United States, Salman; gestreept, heid (Fr.), 8. vermaard, 10. zeker -- - - - -- Maandag heeft in het Krelagehuis te Haarlem de jaarlijkse speciale Gla diolenkeuring plaats gehad met als inzet een wisselbeker voor de beste variëteit, gekozen uit de hoogst ge noteerden in de verschillende kleu ren. De uitslag van deze keuring was als volgt: Kleur: lichtrood, variëteit: Flaming Fire, inzender: C. J. Wigchert &Zn, Santpoort, (wisselbeker); donkerrood, j Oscar, Konijnenburg Mark, Noord- wijk; abrikooskleur, Apricot Yellow. A. J. Preyde, Breezand; smoky, Pa poea, H. J. Salman Zn, Noordwijk: wit, Wembley, P. Visser Cz., St. Pan- eras; geel, Flowersong, Kon. Mark; donkerblauw, Blue Conqueror, Sal man; gevlekt. Mary Housley, Salman; licht blauw, Marie Luz, P. v. d. Meer Cz., Noordwijk; licht rose, Gabrielle, Preyde; donkerrose, Roman Holiday, Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim; zalmkleurig, Norvica, Salman; pur- kaartspel, 11. dorp in Limb, onder Nederweert, 13. deel van een vis, 14. telwoord, 18. kleur, 20. Europeaan, 22. bijwoord, 24. ontkenning (Eng.), 25. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. ah, 3. slot, 7. aloë, 9. alm, 11, ami, 12. Emma, 14. gade, 16. de, 18. maal, 20. even, 22. e.a.. 23. Oslo, 25. lamp, 27. oog, 29. sta, 30. aard, 32. kort, 33. en. Verticaal: 2. ham, 3. s.o., 4. leed, 5. tam, 6, om, 8. liga, 10. lade, 11. arme, 13. meel. 15. alom, 17. enig, 19. aalt, 21. voor, 24. spar, 26. aak, 28. ode, 29. si, 31. at. My Love. Preyde; roomkleurig, Mag- dalena, v. d. Meer; oranje, Victoria, Visser; oranjerood, Patriot, Salman; lila, Pandion, Salman; zwart, Indone sia, Salman. Behalve bovengenoemde prijswin- ners hadden de verschillende inzen ders nog diverse soorten opgesteld waarvan vele een Getuigschrift van Verdienste of het Getuigschrift le klasse behaalden. P. Visser Cz., St. Pancras, niet minder dan elf variëtei ten. Het Getuigschrift le klasse behaal den een drietal variëteiten van Ko nijnenburg Mark, Noordwijk, t.w. Groene Specht, groengeel met kar mijn vlekje, de donkerrode Oscar, die ook uit de bus kwam als de beste in die kleur, en de scharlakenrode Herman v. d. Mark. De oranjerode Ambrosia van H. J. Salman Zonen, Noordwijk, werd eveneens begiftigd met le klasse. „Verdienste" behaalden voorts nog de zalmkleurige Long Island van K. Kooi, St. Pancras, de lichtrode, wit- gevlekte Rütli van P. Bijvoet Co., Overveen, en Venice Bels, lichtro- se, die was ingezonden door Jonk man-Hulsebosch, Sassenheim. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING IN HAAGS CAFé Gistermiddag zat de 62-jarige C. F. uit Hoorn in een Haags café. Hoe wel de man zijn verteringen had be taald, drong men er op aan, dat hij dit nogmaals zou doen, iets waar voor F. natuurlijk niets gevoelde. Toen F. het café wilde verlaten, greep de 33-jarige bierhandelaar A. S. hem beet en sloeg de man bewusteloos. Bijgekomen, gaf de caféhoudster de 50 jarige M. C. hem zijn portefuille terug, waaruit 250 bleek verdwe nen. F. deed aangifte bij de politie, die A. S. en M. C. arresteerde alsme de twee buffetjuffrouwen, de 30- jarige A. C. de K. B. en de 18-jarige M. E. I. S. Bij onderzoek kwamen uit het tasje van M. C. twee bankbiljet ten van honderd gulden te voor schijn, die F. toebehoorden. De man had namelijk de nummers van de bankbiljetten, die hij op zak had, ge noteerd. Uit de cafélade werden twee bankbiljetten van 10.- in beslag ge nomen eveneens eigendom van F. BOSPARK KIKKERPOLDER Vanmorgen is voor de eerste maal officieel gebruik gemaakt van het bospark in de Kikkerpolder, dat in de toekomst gebruikt zal worden als openluchttheater voor Leiden. Enige honderden kinderen van de katholieke vakantiebezigheden heb ben op de heuvelachtige zijde van het park plaats genomen en onder een tent, tegenover de geluidsspie- gel (eer. vijver) traden artiesten op. Vanmiddag zullen andere groepen van de vakantiebezigheden zich in dit park verzamelen. Wij hopen hierop morgen terug te komen. Volgens het jaarverslag van het legermuseum te Leiden bedroeg het aantal betalende bezoekers in 1957: 6795. Het getal militaire bezoekers is achteruitgegaan met niet minder dan 1503, zodat het totaal met de niet betalende bezoekers op 8750 gesteld kan worden. 200 Flessen op straat Om half zes gistermiddag vielen op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg 200 lege melkflessen van een vrachtauto van de Landbouw De scherven lagen over de gehele weg verspreid en de politie moest het verkeer in de juiste banen leiden Personeel van De Landbouw heeft voor de opruiming gezorgd. De tienjarige Herman Maas, wonende aan de Geregracht is gis termiddag op de hoek van de Gere gracht en het Levendaal op de f door een scooter aangereden. De fiesende jongen gaf geen voorrang aan de scooter. Door de E.H.D. werd hij met een hersenschudding thuis gebracht. Repetitie r.k. Harmonie De heren musici van de r.k. Har moniekapel worden opgewekt in elk geval de repetitie hedenavond om acht uur in de zaal aan de Maria Gij- zensteeg bij te wonen. Burgerlijke Stand Geboren: Jozef Franciscus Maria zn van C. van der Lugt en T. M. Pe ters; Hendrikus Bernardus zn van H. B. van Ginkel en E. Wassenaar; Hen- dricus Cornells Thoedorus Anthonius /an W. K. van Bohemen en Q. J. Engel; Robert zn van H. P. Meijer en C. J. Ellerbroek; Michael Nelson zn van N. Williams en M. C. Bos; Willemina Hendrika dr van H. Ver- bree en W. Ferwerda; Jannetje dr van A. van Zeist en H. van Oosten; Hendrik zn van H. Smit en P. den Os; Gerardus zn van J. Zee en J. G. Doeve. Gehuwd: B. Lambooy en A. Rob bers; J. T. Parlevliet en M. E. Steen bergen; J. de Vries en E. M. Bink: J. L. Ciere en O. T. Small; W. F. A. Vermaak en N. Kriek. Overleden: E. E. Jansson 71 jr, weduwe van F. van der Zee. justitie achtte het gelukkig dat geen passagiers door de wegslingerende planken getroffen waren. Hij eiste 60 boete of 15 dagen. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot 50 boete of 5 dagen. BOTSING MET DE TRAM Een handelaar uit Katwijk aan den Rijn stond terecht, omdat hij op 30 maiart, rijdende met zijn auto op de Zeeweg te Katwijk de trambaan was overgestoken en niet tijdig had gestopt voor de naderende tram met gevolg een zeer ernstige botsing, waardoor veel schade was aangericht. Verdach te verklaarde de tram niet gezien te hebben. Zijn auto was ook vernield en mij moest nog de schade aan de tram- maatscbappij vergoeden. De kanton rechter mr. de Bruyn veroordeelde verdachte tot 30 boete of 10 dagen. ZONDER RIJBEWIJS GEREDEN Een groot aantal personen uit Lei den en een chauffeur uit Sassenheim stonden terecht, omdat zij in juni met 'n auto, 'n motorrijwiel of met 'n scooter gereden hadden, zonder dat zy een rijbewijs hadden. Zij werden veroordeeld tot f 25 en 30 of 10 da gen. De in beslag genomen goederen werden teruggegeven. Natuurvrienden op excursie Het is lang geen rare gedachte ge weest van het bestuur van de Leid- se aquariumver. „De Natuurvriend" om in tegenstelling met de gebruike lijke vergaderingen, de leden deze maand een luchtig program voor te schotelen in "e vorm van een excur sie naar twee „topaquaria" uit de in middels in het binnen- en buitenland beroemd geworden „Leidse School" De heer W. Zwart, eigenaar van een dezer aquaria heette de bezoe kers welkom, doch dit welkom werd direct teniet gedaan door dat fan tastische aanblik, welke men te zien krijgt bij het bet'eden van de huis kamer. Al gauw regende het vragen op de eigenaar, waarbij al spoedig bleek, dat we in de heer W. Zwart een plantenliefhebber en -kenner bij uistek terugvinden. Met vele waar devolle tips, over opbouw, inrichting, onderhoud, planten en.... een fan tastische indruk van een gezelschaps aquarium werd het +weede „top- aquaritim" van de heer J. Visser on der de kennersloupe genomen. Direct springt hier de meesterlijk geplaatste plantengroepen, die door de heer Visser zo uit de vrije hand zijn neer gelegd, in het oog. Het geheim tot zo'n harmonisch onderwaterschoon heid is het goed korthouden van de planten, zodat het verband van de plantengroepen onderling behouden blijft, aldus de eigenaar. De samenstelling van de vele plan tengroepen w.o. Cryptocoryne bec- ketti, nevilli, het z.g. Leidse plantje enz., deden vele liefhebbers verstomd staan. In beide aquaria viel de smette loosheid der plantenbladeren op. Al met al een excursie, die de deel nemende leden veel voldoening heeft gegeven. Belichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. BIJNA VERDRONKEN De heer L. v. Nispen uit Leimuiden moest vandaag rijexamen doen in Leiden. Zeer gehaast, nam hij de brug bij O. Wetering, daar de Nieuwe We tering gesloten was. Hij had 't onge luk, dat de tas met geld e:d. van zijn patroon vastraakte aan 't stuur, zodat hij de bocht niet kon nemen, en par does de Wetering in reed. De 3e keer dat hy boven kwam, (genoemde v. Nispen is de zwem kunst niet machtig) waren er men sen die hem een stok toereikten. Een huis binnengebracht, bemerkte hij dat hij bij één zijner beste klan ten was. Toen hij verkleed was, bracht men hem snel naar Leiden, zo dat het rijexamen toch door kon gaan op de afgesproken tijd. Alles paste hem precies, zodat wij niets aan hem meer konden merken, maar deze keer lachtte hy eens niet. Oude Rijn 54, Leiden Leidse agenda DINSDAG, 12 AUGUSTUS. Expogé. Lezing door mej. H. Tol Harmonie, 8 uur nam. Circus Bever. Voorstelling 8 uur nam. Schuttersveld. WOENSDAG 13 AUGUSTUS. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. VRIJDAG, 15 AUGUSTUS. Orgelconcert door Feike Asma Piésterkerk, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. Bakker Korff (t.e.m. 15 septem ber). Museum voor Volkenkunde: Ten toonstelling Japanse penseeltekenin gen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie V. d. Werfpark 1: Tentoonstel- lnig geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet der Rijksuniversi teit, Klokcteeg 25 Foto's Magnum- groep; tekeningen Th. W. E. Loh- mann en J. G. Wertheim (t.e.m. 30 augustus); werkdagen geopend 25 uur. Zon- e.i feestdagen gesloten. APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminacark 8, tel. 26274. De films in de week van 8—15 augustus zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino; „Kind hearts and coronets", 18 jaar. (Matinée: „Dik Trom", alle leeftijden). Lido: „Sieben Mal in der Woche" 14 jaar. Luxor: ..De drie zingende muske tiers", 14 jaar. Trianon: „Vader heeft het moeilijk". alle leeftijden. Rex: „The bridge en the river Kwai", 14 jaar. Vóót honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 12 Augustus 1858. Leyden. Uit een goede bron vernemen wij, dat de heer J. F. de Ruyter de Wildt vergunning zou gevraagd hebben aan Z.Exc. den minister van Koloniën, om, uit eigene middelen, en, het geen nog veel meer zegt, onder zijn persoonlijke leiding, eene kolonisatie op het in den Molukken Archipel gelegen eiland Boeroe te ondernemen, en, zijn wij wèl onderrigt, dan moet dit aanzoek bij den minis ter zeer gunstig zijn opgenomen. ONMIDDELLIJK VRIJGESPROKEN VAN POGING TOT MOORD. De 34-jarige fabrieksarbeider Ph. C. uit Diemen is vanochtend terstond na de behandeling van zijn zaak door de rechtbank in Amsterdam vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde poging tot moord. De officier van justitie en de raadsman hadden even eens op vrijspraak aangedrongen. De verdachte was ervan beschul digd, dat hij nu bijna 3 jaar geleden, in november 1955, op een kwade dag de keel had dichtgeknepen van zijn toenmalige echtgenote. Uit het dos sier las de president voor wat er ge beurd was. De vrouw was na een ru zie op zondag 16 november het huis in Loosdrecht (waar het gezin toen woonde) uitgelopen en had troost ge zocht bij een vriend in Hilversum (met wie 'e thans gehuwd is). Ver- dacnte was haar daar 's avonds gaan opzoeken en had haar tevergeefs ge vraagd terug te komen. De volgende maandagochtend moest hij aan zijn t werk, maar hij wilde de 5 kleine kin deren niet alleen laten, ging weer naar Hilversum en vroeg zijn vrouw opnieuw naar huis terug :e gaan. Zij wilde dit echter eerst met haar vriend bespreken, die niet thuis vas op dat moment. Woedend greep haar man haar tenslotte beet, zij riep om hulp en de volwassen dochter van haar vriend kwam haar te hulp. De man keerde naar huis terug en riep huilend de hulp in van zijn over buurman, een opperwachtmeester der rijkspolitie. Die zocht samen met een maatschappelijk werkster de vrouw in Hilversum op en wees haar op haar plicht voor haar kinderen te zorgen. Diezelfde avond ging zij te rug naar huis. Het huwelijk liep toch spaak en be gin 1956 volgde er een scheiding. In de afgelopen lente kwamen er op nieuw ernstige onenigheden tussen verdachte en de moeder van zijn kin deren, die aan hem waren toegewe zen. Zij meende dat hij haar niet voldoende gelegenheid gaf om de kinderer te bezoeken. Bovendien voerde ze aan, dat hij de kinderen tegen haar opstookte. „Ik heb de kin deren destijds niet in de steek gela ten", zei zij, „ik liep weg, omdat hij de gaskraan openzette." „U hebt dus nu pas aangifte ge daan van dat oude geval, omdat hij u dwars zat met de kinderen?" vroeg de president en zij beaamde dit van ochtend als getuige. De opperwacht meester verklaarde vervolgens, dat ze destijds met geen woord over de zo genaamde poging tot moord gerept had. Van blauwe plekken op haar hals had hij die dag niets gezien Conform de eis sprak de recht bank de verdachte derhalve meteen vrij. ONDEROFFICIER BEMIDDELDE BIJ VRIJSTELLING OF AFKEURING VAN DE MILITAIRE DIENSTPLICHT Het Hoog militair gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenmorgen de zaak behandeld van de adjudant onderofficier en administrateur IJ. C. B. uit Voorburg, werkzaam bij de sectie geestelijke gezondheidszorg te Den Haag. Onder meer was B. ten laste gelegd, dat hij in strijd met zijn plicht rekesten heeft opgemaakt om uitstel van eerste oefening te ver krijgen en dat hij daarvoor giften heeft aangenomen. De Krijgsraad te velde west had B. bij vonnis van 26 maart vrijge sproken van het ten laste gelegde doch de auditeur-militair was hier tegen in appel gegaan. Bij de behandeling hedenmorgen voor 't Hoog Militair Gerechtshof verzekerde B. nogmaals, dat hij slechts uit hulpvaardigheid en mens lievendheid en nimmer uit winst bejag heeft gehandeld. Hij erkende wel eens giften o.a. een van 2000 te hebben ontvangen, doch had hier om nimmer gevraagd. De advocaat-fiscaal meende, dat beklaagde zich chromelijk heeft mis dragen en administratief hierover het laatste woord nog niet is gezegd. Overigens zag hij echter geen enkele mogelijkheid tot strafrechtelijke ver oordeling in deze zaak. Het opstellen van de verzoekschriften is niet in militaire dienst geschied en hierdoor is geen schade voor de dienst ont staan. Hij requireerde dan ook be vestiging van de vrijspraak. De raadsman van B. legde er de nadruk op, dat zijn cliënt niet ge handeld heeft uit hoofde van zijn militaire functie, doch slechts ge bruik heeft gemaakt van de in dienst opgedane ervaring. In dit verband maakte hij een vergelijking met een inspecteur van belasting, die zich ves tigt als belastingconsulent. Het geld. dat B. ontving heeft hij dan ook niet aangenomen als ambtenaar. Deze be loningen werden overigens steeds achteraf gegeven en B. vroeg hier nimmer zelf om. Raadsman vroeg om bevestiging van de vrijspraak door de Krijgsraad. Het Hoog Militair Gerechtshof zal volgende week uitspraak doen. Bij koninklijk besluit is tot rector- magnificus benoemd voor het studie jaar 1958-1959 aan de Rijksuniversi teit te Leiden, prof. dr. H. J. Lam.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2