3)e Ccidóe6oii^cmt Macmillan bereikte geen overeenstemming te Athene Zeven jaar handhaving status quo op Cyprus Ned. auto botst tegen Belgische bus Murphy niet pessimist over Midden-Oosten Rapport van V.N. over atoomstraling Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 1 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20326 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 2.55 pjmid.. f 7.50 p kwart. MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14482 Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct P nun. Telefoontjes f 1.50 Verdeling van eiland zonder grenslijn Er is zaterdag te Athene een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de minister-president van Groot-Brittannië. Macmillan, en die van Griekenland Maramanlis, een „zeer openhartige en zeer volledige gedachtenwisseling hebben gehad en het erover eens zijn, dat hun besprekingen zeer nuttig zijn geweest". Er kan echter niet worden gezegd, dat hun standpunten in alle opzichten met elkaar stroken, aldus het communiqué. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff, verklaarde, dat er een nuttige uitwisseling van inzichten had plaatsgevonden maar dat er geen voortgang was gemaakt. Averoff zei in antwoord op vragen van journalis ten dat hij pessimistisch gestemd was. Van betrouwbare Britse zijde werd daarentegen vernomen, dat er in principe overeenstemming is bereikt over handhaving van de status quo op Cyprus voor de tijd van zeven jaar. In die tijd zal getracht worden één of andere vorm van zelfbestuur te vinden. ZEVEN JAREN LANG GENOEG. Van Britse zijde is vernomen, dat de Grieken op bepaalde punten be zwaren hebben tegen het Britse plan zeven jaar lang de status quo op Cy prus te handhaven. Deze zeven jaar zijn lang genoeg om orde en rust op Cyprus te herstellen en kort genoeg om de Grieken en Turken niet te ont moedigen in hun verlangens naar een eigen regering, aldus Macmillans oor deel. Naar verluidde, is Griekenland het er mee eens, dat een periode van ze ven jaar kan bijdragen tot herstel van de orde. De twee ministers-presi denten zijn het er over eens, dat er geen vorderingen in de richting van een politieke oplossing kunnen wor den gemaakt, zolang het bloedvergie ten voortduurt. In Britse kringen werd vernomen, dat aartsbisschop Makarios en allé andere verbannen Cyprioten naar het eiland zullen mogen terugkeren, indien het huidige bestand lang ge noeg duurt. Volgens minister Averoff is tijdens de besprekingen niet beslo ten, dat Makarios zal terugkeren. SPOEDIG EENS IN ANKARA. Macmillian is zaterdagmiddag per vliegtuig uit Athene naar Ankara ver trokken, o.a. vergezeld van de gou verneur van Cyprus, Foot. Reeds zondag heeft hij het overleg met zijn Turkse ambtgenoot Mende- res over de kwestie-Cyprus beëindigd. Aanvankelijk zouden de twee staats lieden maandag nog een onderhoud hebben, maar dit was niet nodig, daar men de besprekingen al had voltooid. Vandaag keert hij naar Londen terug. Een woordvoerder van de Turkse regering heeft zondag te Ankara ge zegd, dat de Turkse eis Cyprus te ver delen niet noodzakerlij kerwijs bete kent, dat er een grenslijn over het eiland dient te worden afgebakend met de Grieken aan de ene en de Turken aan de andere zijde. Het be ginsel van verdeling zou verwerke lijkt kunnen worden in een Brits- Grieks-Turks bestuur over het lad, Turkije hoopt, dat er Britse troe pen op het eiland gelegerd blijven. Deze troepen kunnen dan beperkte gebieden bezet houden, waarover het Britse gezag volledig gehandhaafd blijft, aldus deze Turkse woordvoer der. ECHTGENOTE VAN ARGENTIJNSE PRESIDENT NAAR C SSTEL GANDOLFO Morgen zal de echtgenote van de Argentijnse president Frondizi door de H. Vader in zijn zomerverblijf te Castel Candolfo in bijzondere andiën- tie worden ontvangen. De laatste maal dat een echtgenote van een president van Argentinië werd ontvangen was in 1952 toen Eva Reron de paus bezocht. Deze audiën tie heeft later vele politieke verwik kelingen en onaangenaamheden met zich meegebracht, omdat de paus Eva Peron niet hartelijk genoeg naar haar zin had ontvangen en haar niet de door haar verwachte onderscheiding had verleend doch slechts een rozen krans had gegeven. DE TOESTAND OP CYPRUS. Gemaskerde mannen hebben zon dagavond nabij het dorp Tokhni in het zuiden van Cyprus een Grieks- Cyprische politieman doodgeschoten, aldus is officieel te Nicosia bekendge maakt. Britse troepen, hebben overal op Cyprus versperringen en controle posten aangebracht, toen zondag de tijdsduur van het door de Eoka-leider Dighenis afgekondigde bestand ver streek. Dighenis had gezegd, dat zijn illegade organisatie zich het recht voorbehield de strijd zondag weer te hervatten, indien in de één of andere vorm de provocatie door de Britten en de Turken zou voortduren. Ook Nederland een stukje kunstmaan? Volgens het Britse blad „Daily Express" koestert men in Engeland plannen een kunstmaan af te schie ten, later gevolgd door een raket naar de maan. Beide plannen zouden in samenwerking met bepaalde Euro pese Navolanden worden verwezen lijkt, zo schrijft de wetenschappelijke medewerker van dit blad. die in dit verband Frankrijk en Nederland noemt. De Britse minister van bevoorra ding, Aubrey Jones, heeft maandag tegenover verslaggevers te Mel bourne in Australië (waaraan hy momenteel een bezoek brengt) ver klaard, dat Engelands nieuwste ra ketten, de „Zwarte Ridder" en de „Blauwe Straal", gemakkelijk voor de lancering van een kunstmaan ge bruikt zouden kunnen worden. Met beide raketten zullen eerst daags in Australië proeven worden genomen. Vijf doden Zaterdagnacht is een uit Brussel komende Nederlandse personenauto, die 6 personen vervoerde, nabij Ton geren (Belgisch Limburg) tegen een bus gebotst, tengevolge waarvan vier personen op slag werden gedood en twee zwaar gewond werden. Een der gewonden is later in het ziekenhuis overleden. De andere gewonde ver keert in levensgevaar. De personenauto is vermoedelijk tijdens de rit van de weg geraakt; bij pogingen van de bestuurder om de auto weer op het verharde wegdek te krijgen is de personenauto met de te gemoetkomende bus, die arbeiders vervoerde, gebotst. De auto werd door de bus enkele meters meegesleept vervolgens tegen een langs de weg staande boom in elkaar gedrukt. De personenauto werd bestuurd door de aannemer J. H. Corstjens uit Echt. Deze werd op slag gedood, evenals zijn 16-jarige (oudste) zoon J. Ch. Corstjens en het echtpaar Ge- rards, te weten de 22-jarige landbou- Irak wil meer wiost uit de olie Robert Murphy, de speciale afge zant van president Eisenhower naar het Midden-Oosten, is zondag te Lon den aanegkomen voor overleg met Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken. Hij verklaarde over de toestand in De glimlach van de Russische heer De nachtelijke zitting van de Veiligheidsraad Is ernstig genoeg toch vindt de Russische afgevaardigde Sobolef gelegenheid voor een glimlach, als zijn landgenoot Arkadef hem iets in het oor fluistert. Tijdens deze zit ting werd een aanvang gemaakt met de bespreking van de toestand in het Midden-Oosten. het Midden-Oosten niet pessimistisch te zijn. In Libanon had men z.i. enor me vooruitgang gemaakt De door de pas gekozen president, generaal Sje- hab, onderschreven politiek zou tot een verzoening leiden, zo meende Murphy. Behalve in Beiroet is hij ook in de hofdstad van Jordanië, Irak, de Ver enigde Arabische Repbliek, Ehtio- pië en Griekenland geweest. Onder de 108 burgers en militairen, die in Irak terecht zullen staan, be vinden zich vier voormalige premiers van Irak. Voorts zijn er ook 18 voor malige ministers, onder wie de Jor- daniër Koeloesi Kreiri, die plaatsver vangend minister van buitenlandse zaken van de Iraaks-Jordaanse Unie is geweest, en generaal-majoor Ra- rik Araf, ex-chef van de Iraakse ge nerale staf. Het proces zal worden gevoerd voor een speciale militaire recht bank. De Iraakse regering heeft zater dag een wet afgekondigd, welke maximaal voorziet in levenslange ge vangenisstraf voor personen, die door een militaire rechtbank schuldig worden bevonden aan samenzwering tegen de nationale veiligheid. Een regeringswoordvoerder zei, dat levenslang in de praktijk acht of ne gen jaar gevangenisstraf betekent. EINDE LUCHTBRUG. Er is zondagavond* een einde geko men aan de luchtbrug van de Ameri kaanse „Globemasters" tussen Cyprus en Jordanië. De „Globemasters" heb ben voorraden aangevoerd voor de Britse troepen in Jordanië. De vlieg tuigen zijn teruggekeerd naar hun basis te Adana. De luchtbrug is verscheidene da gen onderbroken geweest, omdat Is raël bezwaren had gemat»kt tegen vluchten boven zijn grondgebied. De vluchten waren vorige week woens dag hervat. Men meende te Nicosia, dat het ein de van de luchtbrug in overeen stemming is met de plannen en niet moet worden toegeschreven aan Israë lische bezwaren. Volgens in Taipeh ontvangen berichten zijn zondag Chinees-natio nalistische oorlogschepen, die ge steund werden door kustgeschut, bij het nationalistische eiland Matsoe in gevechten gewikkeld geraakt met vier communistische Chinese vaar-, tuigen, vermoedelijk kanonneerbo ten. De communistische vaartuigen werden op de vlucht gejaagd en één er van zou gezonken kunnen zijn, aldus de berichten. wer J. M. Gerards en de 20-jarige echtgenote H. W. M. Gerards-Tubee eveneens uit Echt. De andere twee inzittenden, die ook uit Echt afkom stig waren, namelijk de 20-jarige dienstbode M. H. Slabbers en de 24- -jarige mijnwerker J. W. G. Tubee moesten zwaar gewond in het zieken huis te Tongeren worden opgenomen. Mejuffrouw S. is daar aan haar ver wondingen overleden. De heer T. verkeert in levensgevaar. Van de inzittenden van de bus werd niemand gewond. DE IRAAKSE PETROLEUM INDUSTRIE. De nieuwe Iraakse minister van economische zaken, Ibrahim Koebbah, heeft zaterdag verklaard, dat zijn re gering niet van plan is de olieindus trie te nationaliseren. Wel hoopt Irak de kwestie van de winstverdeling spoedig met de Iraakse petroleum- maatschappij te bespreken. Deze maatschappij, waarin Britse, Franse, Nederlandse en Amerikaanse maatschappijen een gelijk aandeel hebben, betaalt 50 procent van haar winst aan de Iraakse regering. Irak heeft zelf geen kapitaal in de onder neming. In 1951 is afgesproken, dat de kwestie van de winstverdeling op nieuw zou worden bezien, als een na burig land van enige oliemaatschap pij een groter percentage dan 50 zou krijgen. Inmiddels hebben Pe'rzië en Saoedi-Afabië van Italiaanse en Ja panse maatschappijen een hoger per centage toegezegd gekregen. Irak produceert ongeveer 25 mil joen ton olie per jaar. De wereldpro- duktie is 850 miljoen ton. Russ sche krachtcentrale De Sowjet-Unie zal alles doen om er voor te zorgen, dat er een einde komt aan „de militaire interventie" in Libanon en Jordanië, zo heeft pre mier Chroesjtsjef zondag verklaard. Hij sprak ter gelegenheid van de in gebruikneming van de reusachtige waterkrachtcentrale te Koeibysjef in Midden-Rusland. De oorlogsdreiging in het Midden- Oosten noemde hij nog zeer acuut. Rusland en zijn bondgenoten zullen een „vreedzame buitenlandse poli tiek" blijven volgen, maar zij zullen tezelfdertijd alles doen om „de zeer agressieve kringen in het westen te breidelen", aldus Chroesjtsjef. De nieuwe centrale, waaraan zeven jaar is gewerkt, wordt de grootste ter wereld genoemd. Zy wordt van Moskou uit een afstand van 900 km bediend. In de geweldige ma chinehal zullen slechts vier mannen dienst doen. De voltooiing van de centrale vormt de eerste stap naar de totstandkoming van een eenvor mig krachtnet voor Europees Rus land. De centrale bevat twintig tur- binogeneratoren met een capaciteit van 2.100.000 kwu. Naar Chroesjtsjef meedeelde wordt het project de Lenin-Wolga-centrale genoemd. De premier zei, dat men meer geld moest investeren in de zware industrie. Baby geruild tegen auto Een Amerikaans echtpaar, Ready geheten, is in Tulsa gearresteerd om dat het zijn zoontje van 5 maanden heeft geruild tegen een vrachtauto. De eigenaar van de auto, Jesse Les ter Burger (42) erkende, dat hij de „transactie" had afgesloten en werd toen eveneens gearresteerd. Ready was met zijn vrouw onder weg naar Californië om daar werk te zoeken. Tegen Burger zei hij: „Misschien kom ik na een paar jaar weer terug om het kind weer in te ruilen". Hij voerde zijn boot onder het ijs van de pool De foto laat de commandant van de .Nautilus", William Anderson, zien. De atoom-onderzeeboot heeft een succesvolle tocht onder het Noordpool-ijs gemaakt. Anderson werd door president Eisenhower onderscheiden in het Legioen van Verdienste. Zo laag mogelijk houden De radioactieve neerslag, die het gevolg is van kern wapenonlploffin gen, doet de sterkta van de atoom straling in de wereld steeds meer toe nemen, hetgeen nieuwe en voor een belangrijk deel onbekende gevaren voor de huidige en toekomstige we reldbevolking met zich mee brengt. Dit is de voornaamste conclusie van het rapport, dat de wetenschappelij ke commissie van de V.N. zondag heeft gepubliceerd over de uitwer king van de atoomstraling op de mens en zijn omgeving. De straling waaraan de mensheid momenteel bloot staat, aldus het rap port, is in hoofdzaak afkomstig van natuurlijke bronnen, van medische en industriële toepassingen en van be smetting van de omgeving door kern explosies. Radio-actieve besmetting van de omgeving als gevolg van de explosies van kernwapens veroorzaakt een steeds hoger worden van het wereld- stralingspeil. Dit houdt nieuwe en grotendeels onbekende gevaren in. De volle omvang van de schade die door straling wordt aangericht kan niet direct worden overzien, daar de lichamelijke gevolgen van bestraling zich pas later openbaren de com missie geeft een tijdsduur van tussen eenentwintig jaar en ook de gene tische gevolgen pas later aan het licht komen. Minder standvastig Tijdens het weekeinde kwam boven Scandinavië en Midden-Europa een gebied van hoge druk tot ontwikke ling, dat langzaam naar het oosten beweegt. Langs de westelijke flank van dit gebied bewoog een boven Spanje ontstane storing via Frankrijk en België naar ons land. De activiteit van de storing bleef klein. In Frankrijk veroorzaakte ze slechts ver spreide, soms evenwel zware buien. In ons land onweerde het de afgelo pen nacht voornamelijk in de ooste lijke provincies. Geen van de waarne mingsstations meldde echter meer dan 1 mm regen. Na het passeren van de storing ruimde de wind naar zuid west en stroomde koelere lucht het land binnen. Bij de Azoren is een krachtig gebied van hoge druk ont staan, dat zich over de Golf van Bis- caye en Spanje gaat uitbreiden. In verband hiermede komt er boven de Oceaan een westcirculatie tot ontwik keling, zodat voorlopig geen zomerse dagen meer mogelijk zijn. Oceaansto ringen, die in de westelijke stroming meebewegen, zullen het weer een minder standvastig karakter geven, waarbij de neerslagkansen in het noorden van het land groter zijn dan in het zuiden. Daarom acht de commissie het van belang dat het stralingspeil voor zo ver dat door mensen kan worden be- invloed zo laag mogelijk wordt ge houden. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). GEMATIGDE TEMPERATUREN Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige zuid westelijke wind. Gematigde tem peraturen. 12 Aug. zon op 05.18; onder 20.12; maan op 02.18; onder 18.04. Hoogwaterstanden 12 Augustus v.m. 0.50, n.m. 1.30. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 14 C. STOCKHOLM onbewolkt 21 OSLO half bewolkt 22 KOPENHAGEN onbewolkt 21 ABERDEEN licht bewolkt 18 LONDEN zwaar bewolkt 28 AMSTERDAM onbewolkt 25 BRUSSEL zwaar bewolkt 28 LUXEMBURG zwaar bew. 27 PARIJS licht bewolkt 29 BORDEAUX regenbui 27 GRENOBLE onbewolkt 30 NICE onbewolkt 25 FRANKFORT licht bewolkt 29 MüNCHEN licht bewolkt 27 ZüRICH mist 31 GENèVE onbewolkt 30 LOCARNO onbewolkt 29 WENEN half bewolkt 28 INNSBRUCK onbewolkt 31 ROME onbewolkt 33 AJACCIO onbewolkt 27 ALGIERS onbewolkt 33 MADRID onbewolkt 34 MALLORCA half bewolkt 34 Korreltje Belangstelling is het zout des le vens.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1