FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN 5)e made tieht naai Mexica Na, HUI3ERS Made-haninyen op hun haede maai de wintel Hoge taille voor de vrouw in 1959 Met de tepet Met een leuke hoofddoek ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Parijse modeontwerper Louis Feraud schiep deze „Mexicaanse" man tel voor kille dagen. Kleurige strepen van ruwe geweven stof geven er iets vlots aan; de zachte witte voering van satijn maakt het dragen extra be haaglijk. De naam is „Mirador". Melkoorlog door handel verloren De Zwolse melkhandel aren hebben gisteren het hoofd in de schoot ge legd. Met ingang van vandaag gaan de melkbezorgers de hoge trappen van de flats weer op. Zij hebben de oorlog verloren, om dat de coöperatie medegedeeld had, dat zij onder aandrang van haar le den de actie niet langer kon steunen. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Geboarteaankondigingen (Advertentie) Oegstgeester meisje al een week vermist Sinds vorige week vrijdag wordt een meisje uit Oegstgeest vermist. Het is de zeventienjarige Tineke Westrik, die werkt bij de Rotogra vure te Leiden. Zij had verleden week aan haar dief gevraagd, of zij iets vroeger naar huis mocht om naar de tandarts te gaan. Maar zij ging niet naar de tandarts, maar stap te op de trein, die haar naar een on bekende bestemming heeft gebracht. Enige malen al is Tineke van huis weggelopen, maar altijd weer terug gekomen. Meestal ging aan het ver dwijnen een boze bui vooraf, en dat was ook nu het geval. Waarschijn lijk is zij naar Duitsland gegaan en op haar toeristenkaart de grens ge passeerd. De heer Westrik is wel bezorgd, maar hij kent nu het klappen van de zweep; Tineke komt in elk geval wel weer boven water. Waarschijnlijk is zjj naar haar oude vakantieadres in Duitsland, waar zij twee weken doorgebracht heeft en zeer enthou siast van thuis kwam. Sergeant-majoor kreeg f 1500 voor één idee Een sergeant-majoor heeft 1500 gulden gekregen uit de Rijksideeën bus. Het is de hoogste uitkering die ooit betaald is door de ideeënbus commissie van de Rijksoverheid. De sergeant-majoor is chef van de cover-afdeling van de 180 T.D. basis centrale werkplaats te Utrecht. Daar lag een grote partij Engelse banden, die na de standaardisatie niet om de Amerikaanse velgen van 9 bij 16 pas ten, omdat de velgdiameter niet 16, maar 15 was. Bij het remmen zou den de Engelse banden op de Ame rikaanse velgen doorslippen en de binnenband zou worden vernield. Nu kwam de sergeant-majoor Noor op het idee, op de hiel van de 'band enkele dunne laagjes rubber aan te brengen, waardoor de band de ge wenste maat kreeg. De omgebouwde banden bleken volwaardig te zijn. Een aantal dames in het Victoria-hotel te Amsterdam was dinsdag niet alleen óp, maar ook tussen haar hoede(n). De dames tonen nl. van dinsdagochtend tot donderdagavond de nieuwe wintercollectie hoeden van de gezamenlijke Nederlandse hoedenfabrikanten. De fo to geeft hiervan een beeld. Van links naar rechts de mo dellen: „Marianne", een hoedje in de nieuwe kleur Don go, met sportieve opslag een geboorde rand; „Desiree", een nauwsluitend exclusief model met stiksels in de bol, en „Diana", een vlot cloche-model. Aan alles komt een eind en het kan soms een troost zijn, dit te be denken. Niet wanneer men, nog ver van het eind van de maand verwij derd, reeds de bodem van de huis houdbeurs ziet schemeren maar wel bijvoorbeeld wanneer men bij aan houdende regen, gedwongen is, zijn vakantie thuis door te brengen. Aan alles komt een eind en zo ook aan onze wekelijkse wedstrijd „Fo to-toto voor speurneuzen". Een jaar lang hebben de lezers van de Leid- se Courant uit Leiden maar ook uit de omringende gemeenten en soms zelfs uit andere steden, om wed strijd gezocht naar de meest afge legen en meest voor de hand liggen de plekjes, waarnaar de fotograaf zijn camera had laten knipogen. Het is een rubriekje geworden, dat bij zeer velen in de smaak viel, getuige het grote aantal inzendingen, dat we kregen. Het is daarom wel met enige spijt dat we er een eind aan maken. Verandering van spijs doet eten en dat is de reden, waarom we na de vakantie met een nieuw puzzel hoekje bij u zullen aankloppen. Wat dat wordt zullen we u nog niet verklappen. Wel willen we alvast zeggen, dat de prijzen binnen het bereik komen van iedereen, die de krant goed leest. De vorige week Het raadselachtige beeldje, waar van we u de vorige week de plaats lieten bepalen, heeft vele hoofdbre- kens veroorzaakt, ook bij degenen, die Leiden op een prikje meenden te kennen. De Universiteitsgebou wen aan het Rapenburg waren ech ter de enige „tempelresten", waar op de vage omschrijving, die we bij het beeld gaven, betrekking konden hebben, en daar werd het beeld ook gevonden door de heer P. v. d Berg, Rapenburg 68 te Leiden. Het vreemde beeld staat op het z.g. der de dak en het is te zien vanaf de oostzijde van het Rapenburg, onge veer ter hoogte van de Universi teitsbibliotheek. De heer Van der Berg krijgt de prijs spoedig toegezonden. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Van 10 tot en met 16 augustus DE PAPRIKA, die al weer ge ruime tijd verkrijgbaar is, is een vruchtgroente die in ons land nog niet zo heel veel wordt ge bruikt. De onrijpe vrucht is groen, de rijpe rood. De scherpsmakende soorten worden gedroogd tot spe cerij (paprikapoeder) en van de niet scherpe kan men allerlei heer lijke gerechten bereiden (bijv. op verschillende wijze gevulde papri ka's, paprikaboter, paprika-ragoüt en paprika-saus), maar ze kan ook als onderdeel van gerechten heel goed dienst doen (bijv. rijst met paprika, enz.). Daar het vitamine C-gehalte van paprika bijzonder hoog is, is het te wensen, dat deze gezonde vrucht ook in ons land spoedig zal inburgeren. ZONDAG: Gevulde paprika's, verse braadworst, bloemkool, aardappe len, vruchtensla met slagroom. MAANDAG: Bloemkoolsoep, roer ei met tomaten, gebakken aard appelen. DINSDAG: Gehakt, andijvie, aard appelen, meloen. WOENSDAG: Gebakken champig nons, princessebonen, aardappel puree, custardvla met bessen- compöte. DONDERDAG: Gebakken lever, snijbonen, aardappelen, druiven. VRIJDAG: Kaasbouillon met ei, haringsla. ZATERDAG: Kerrierijst met sla en tomaten, yoghurt. De vrouw zal in 1959 een hoge taille hebbenals we tenminste de grote Franse modehuizen mogen geloven. De foto-combinatie laat een drietal ontwerpen zien van Virginie. Links: „Fandango" is een ensemble voor overdag; vervaardigd uit groene wollen stof; de ceintuur van dezelf de stof is breed. B(j het ensemble kan een passende mantel worden ge dragen Ook weer uit hetzelfde materiaal. Midden: „Calypso" is een jurkje voor de namiddag. Satijn frambozenkleur. Een grote witte ceintuur breekt het japonnetje. Rechts: „Barcarolle is een baljurkje voor het jonge meisje, gemaakt uit rode velours. Recept: Gevulde paprika's Vier gewassen rode paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en inhoud verwijderen. De helften in een platte vuurvaste schotel leg gen, met zout en peper bestrooien en met boter en iets water 10 min. smoren. In iedere helft dobbel steentjes kaas leggen en een ei erop breken. Wat zou erover strooien en de paprika's- in de oven zetten, tot dat de eieren gestold zijn. Recept: Kaasbouillon met ei Per persoon: 1 ei, i/3 kopje room, 1 flinke eetlepel geraspte kaas, wat gehakte peterselie, 2 delen bouillon. In een soepterrine de eieren met de room, de kaas en de gehakte peterselie tot een soepele losse massa klopptn en hierop, onder voortdurend roeren de hete bouil lon gieten. De soep met een garde nog even luchtig opkloppen en daarna opdienen. Hoe zit dat de vorm van een lepel is fei telijk niets anders dan de uit beelding van een holle hand. Volgens dit idee moet iemand in de grijze oudheid te werk zijn gegaan en hem hebben na gebootst uit de tanden van een wild zwijn, een hertegewei en zelfs later uit klei en hout. toch schijnt men met dit soort lepels niet gegeten te hebben /\OK AL IS HET ZOMER en v/ kunnen de temperaturen ge- schikt zijn voor onze zomerjapon- netjes, dan is het toch niet uitge- s| sloten, dat er een fris briesje staat. Vele dames zullen het dan beslist jj= niet erg vinden, wanneer de heer- lijke zomerwind eens met haar l'ok- ken speelt, maar een en ander is afhankelijk van onze stemming en van de omstandigheden. Die kun- nen namelijk zo zijn, dat we ons dit spelen van de wind met ons §H haar niet kunnen permitteren, want we moeten er netjes uitzien en ons haar moet als het even kan zo goed mogelijk blijven zitten. H= Goed, dan kunnen we een hoed j|s opzetten, maar afgezien van het flp feit, dat er dames zijn die (foei!) geen aardig zomerhoedje bezitten, is ook elk zomerjurkje niet ge- schikt om er een bepaald hoedje bij te dragen. In vele gevallen H! kunnen we gelukkig volstaan met een leuke hoofddoek. Een hoofd ig doek van dezelfde stof als onze jurk doet het altijd goed. Kijkt u maar H§ eens naar onze illustratie waar het §H model een heel eenvoudig en luch- tig zomerjurkje draagt, dat geen enkele pretentie heeft en waarbij de hoofddoek van dezelfde stof heel gezellig staat. Ook een hoofddoek van een con- trasterende kleur kan een aardig effect geven, maar het is bij dit |p alles een kwestie van keuze en sj§ smaak. Dit geldt ook voor de ma- nier waarop de hoofddoek gedragen wordt. We kunnen zo'n doek op verschillende manieren knopen en u doet er goed aan, die verschil- lende manieren eens voor de spie ts gel te proberen om zo te zien wat het beste staat. ■llllllllllllllillllllllllllKilllllllllll Zo kan een hoofddoek veel bij dragen tot het perfectioneren van onze verschijning, dus het is de moeite waard om er aandacht aan te besteden. en dienden zij in hoofdzaak om er iets mee op te scheppen. Vloeistoffen dronk men n.l. zo uit kommen en schalen. het waren de Egyptenaren, die de lepel als eetgerei gingen K- zigen; zo behoorde hij reeds omstreeks 5000 vóór Chr. tot de voorwerpen die de faraos op hun dodenreis meekregen in hun sarcophaag. Ze warer dan van ivoor, goud of jade vervaardigd. ook toen nog werden de vloei stoffen zo uit de kommen ge slurpt en werd de lepel hoofd zakelijk voor die spijzen ge bruikt, die men niet met de vingers eten kon. bij de oude Grieken was de lepel in hoofdzaak in gebruik om er iets mee uit te scheppen. De Romeinen hadden echter al lepels voor kookdoeleinden voor soep én zelfs voor eieren. gedurende de middeleeuwen was de lepel lange tijd slechts bij de aanzienlijken in gebruik. Het werd daar een ware le- pelkultus. Een oorkonde uit die tijd vermeldt, dat er zes tot acht rijk versierde zilveren le pels naast het bord van elke gast lagen en dat elk gerecht met een andere lepel moest worden gegeten. in de 16de eeuw begon de le pel eindelijk burgerrecht te verkrijgen. Bij de boerenbevol king vond men een honderd jaar geleden nog uitsluitend houten lepels. daar deze op de duur niet be vielen ging men over tot het vervaardigen van metalen le pels. maar deze hadden het nadeel, dat zij spoedig gingen roesten (oxyderen). Men ging dus over tot een betere con structie, maar pas de moderne metaalbewerkingsindustrie zorgde voor een werkelijk doelmatig voorwerp, dat +hans een dagelijks onontbeerlijk at tribuut is geworden. U kunt niet alles weten Gymnastiek- en tennisschoenen moeten, als ze erg vuil zijn, opge vuld worden met kranten, afgeno men worden met een sopje, liefst met een borsteltje. Dan naspoelen met water. Daarna wit maken met dressing of poeder en laten drogen. Is de voering van de hiel van uw schoen losgegaan, haal dan eerst het vuil' tussen voering en over- leder weg. Trek de voering flink omhoog, bestrijk voering en hiel- leder met een goede solution of synthetische lijm en druk de voe ring goed vast, nadat de lijm eerst goed gedroogd is. Met „au bain marie" verwarmde spiritus of alcohol kan men ball point vlekken verwijderen. Er zijn rooktabletten in de han del, waarmede men motten vrij af doende kan bestrijden. Bij drogis ten en apothekers zijn ze verkrijg baar. Berijders van bromfietsen mogen op de grote weg net zo min als motorrijders naast elkaar rijden! Glanzende plekken in kamgaren verdwijnen door een behandeling met in water verdunde geest van salmiak (1 op 10). Hiermede de plek natmaken en nabehandelen met een in warm water natgemaak te borstel. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12