Wie puzzelt mee f De Zonnige ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De kinderen vertellen Beppie v. d. Zalm. Zoeterwoude heeft bij het plaatje op haar postpapier een verhaaltje gemaakt. MIENTJE EN CE EENDJES Mientje moest voor haar moeder naar de groenteboer om appels te halen. Op de terugweg kwam ze langs een roei- land, waar veel mooie bloemen stonden. Vlug wipte ze over het hek en begon bloemen te plukken voor haar moeder. Terwijl ze zo bezig was hoorde ze op eens piepen. Ze ging op het geluid af en daar zag ze twee kleine eendjes. Mientje wist niet wat ze doen moest. Als zij ze daar liet zitten, gingen ze dood van de honger. Maar opeens dacht ze. ik neem ze mee. Moeder zal wel zeg gen, wat ik er mee moet doen. Ze zette ze in een mandje en liep er mee naar huis. Moeder vond het leuke beestjes en zei: „We zullen proberen om ze groot te krijgen". Hennie en Thea Belt Zoeterwoude ko men elk met een verhaaltje. Hennie be gin maar: Freddy en z(jn konijntje. Bonzo was de naam van een lief wit konijntje. Zijn baasje heette Freddy. Op een mórgen toen Freddy Bonzo wilde gaan voeren, stond het hok open en Bonzo was er niet meer in. Huilend ging hij naar binnen en hij vertelde het aan vader en moeder. „Stil maar", zei moeder, „Na 't ontbijt zullen we gaan zoeken". Vader en moe der aten veel te langzaam naar Freddy's zin. maar toen ze eindelijk klaar waren gingen ze dan toch zoeken. In het ko lenhok, in het bos. op de weg. En weet je waar het vandaan kwam? Zal ik hei zeggen? Onder de rode kool, waar hij zich lekker te goed zat te doen. Ga maar in je mandje liggen, Nog eens blaffen! wat is dat? O, daar zie ik 't, die stoute kat. Stoute poes, wil jij 'ns heengaan, Moeder houdt er ook niet van, Dat je hier zo loopt te snoepen. Al de melk uit de kan. En 't brood, dat ik vanmorgen. Voor m'n Fanny ueb bewaard. Daar ligt 't, afgeknabbeld. In 't boekje van de haard. En is het de beurt Thea. KABOUTERTJE WITBAARD Alle paddestoeltjes moesten geverfd worden en Witbaard was de verfkapou- ter. Hij was heel trots op zijn baard. Hij was spierwit, maar hij wou nog een mooiere baard dan de andere kabouters hebben. Hij kreeg van de koning verf om de paddenstoeltjes te verven. En wat deed hij nu? In de nacht ging hij zijn baard rood maken met de verf van de padden stoelen. Hij dacht: nu ben ik vast het mooiste, maar toen de andere kabou ters hem zagen, lachten ze hem allemaal uit. Wat nu gedaan? Hij ging in de tob be met warm water Ér ging wel veel rood af, maar de baard werd helemaal vies en vlekkerig. Nu kon hij niet meer trots zijn op zijn witte baard, maar ook niet op zijn rode. HET ROLLENDE WIEL „Ons geheim", zeiden Marijke en An nette tegen elkaar. Ze waren bij de bu ren in de poort, waar nooit iemand kwam. Wat daar allemaal stond? Een oud karretje met wal dakpannen en nog een oude fiets. Er stond een hoge schutting en als je daar overheen keek, zag je zo op de weg. Maar dat ging niet, want zij waren te klein. Opeens zag Marijke dal het achterwiel los zat, ze pakte het beet. zette hem tegen de schutting en ging er I op staan, maar dat was nog te laat. Ze ging eens thuis kijken en daar zagen ze een laag trapje staan. „Marijke jij aan dat eind en ik hier! Dan zetten we die voor de poort neer. Marijke haal jij ook een busje water!" Toen Marijke het gehaald had gingen ze op het trapje staan. Daar kwam een meneer aan. Ze gooiden het water op z'n hoofd. O, wat werd hij kwaad. Hij keek, maar kon niet begrijpen waar al dat water vandaan kwam. De twee meis jes hielden zich achter 'de schutting verborgen. „Marijke weer water halen en vlug opschieten want daar komt weer iemand aan". Annette gooide het busje weer leeg. maar zag te laat dat het een politie agent was. De agent werd geweldig kwaad. Hij ging naar hun vader en moe- der en ze kregen hun verdiende straf Tlny Oostdam Zoeterwoude kende een versje uit het hoofd. Ze vindt dat r.ó aardig, dat ze het voor ons op komt zeg gen. MIESJE MET HAAR HONDJE Hoor dat kleine ding een keffen, Hondjelief scheelt er wat aan. Heeft iemand van de buren Jou soms kwaad gedaan? NAAR DE SPEELTUIN „Zouden we morgen eens naar de speeltuin gaan?" zei moeder op een dag tegen Wim en Riet. De kinderen waren zó blij dat ze van blijdschap in de hoog te sprongen en ze sprongen zó hard, dat er een plant omviel. Alle aarde viel er uit en het plantje was kapot. Moeder vond het gelukkig niet zo erg. Ze ruim de de boel gauw op en de kinderen hiel pen mee. Ze gingen gauw eten en toen naar bed. „Droom maar lekker van de speel tuin". zei moe. De volgende morgen waren ze al vroeg wakker. Ze sprongen uit bed en liepen dadelijk naar het raam om te zien of het mooi weer was. Het was mooi weer. „O, wat fijn", riep Riet. „Het zonnetje schijnt lekker, kom gauw ons aankle den en dan naar beneden. Om half elf gingen ze al met de bus mee. De bus reed hard en ze waren er gauw. Ze liepen eerst naar de glijbaan, eerst Wim en toen Riet. Wat ging dat fijn en zo lekker hard. Ze gingen die dag op alle dingen en toen ze overal op ge weest waren, gingen ze naar huis. Het was een fijna dag geweest. Ria v. d. Geest, Zoeterwoude. Is dat verhaaltje echt gebeurd Ria? Foei, foei wat erg. DAT KV AM ER VAN Kees en Henk waren dikke vrienden en zo als altijd liepen nu ook gearmd „Joh", zei Kees, „wat zullen we gaan doen?" „Ik weet 't niet. Weet jij iets?" „Nee, ik ook niet". Terwijl ze zo liepen te praten, kwa- I men ze aan de speelgoedwinkel van me vrouw Jansen en daar ging juist een schilder de trap op om het huis te schil deren. Ineens kreeg Henk een idee. „Joh als straks de schilder weg is gaan we aan de trap duwen net zo lang tot die pot verf er af valt". „Ja reuze!" Ze hadden al een kwartier staan kij ken toen mevrouw Jansen riep: „Schil der kom je even een kopje thee drin ken?" „Ja. mevrouw, ik kom". „Dat is onze kans", fluisterde Henk De schilder kwam de trap af en ging de winkel binnen. De jongens begonnen aan de trap te duWen en te schudden en opeens kantelde de verfpot, boven op de jongens. Hun haren en kleren za ten vol. „Wat moeten we beginnen", stotterde Kees. „Ik ga naar huis". „Ik ga ook". Daar liepen ze naast elkaar, klevend en druipend van de verf. Hun moeders waren vreselijk boos en 't duurde lang eer ze schoon waren. Toen kregen ze een pak slaag en moesten gelijk naar bed. De volgende morgen moesten ze nieuwe verf kopen van hun zakcenten en ze moesten het zelf bij de schilder bren gen. Ineke en Ria Caspers Noordwijk twee nieuwe niehtjes die hartelijk welkom zijn. Ineke heeft haar eesrte verhaaltje gemaakt. EEN ONGELUK Jantje ging steppen op de rijweg en dat mocht niet van moeder. Daar kwam een auto aan. Jantje ging vlug op zij maar gelijk kwam er een fietser aan en die kon niet meer remmen. Toen viel Jantje vlak voor de fiets, die over hem heen reed. Gillend bleef hij liggen. Hi kon niet meer opstaan. De politie kwam er bij en ze brachten hem naar het.zie kenhuis. Daar moest hij een week blij ven. Eigen schuld. Piet en Klaas waren op straat aan het spelen. Daar zagen ze langs de kant van de weg een auto met een lekke band. „Klaas laten we eens gaan kijken". Ze renden de straat over. „Kijk het is onze buurman, die drie weken geleden verhuisd is". „Hallo jongen. Gaat het nog goed?' riep buurman verrast. „Ja hoor, best" riep Klaas blij „Mogen we helpen?" „Ik ben haast klaar jongens". Na een half uurtje was de band weer heel en de auto vertrok. Piet rende zon der uit te kijken de straat over en gelijk kwam er een auto aan. Geschreeuw en het knarsen van de De TWAALF HONDJES 1 1 - 3 pen en zei dat Piet een zware hersen schudding had en ook een gebroken rech terarm. Het kwam allemaal gelulzkig weer goed, maar hij moest lang in het ziekenhuis blijven. Truus de Jong Zoeterwoude stuurde ons een grappige tekening van een speel tuin: zweefmolen, schommels, wip. glij baan, zelfs de ijscokar ontbrak niet en j natuurlijk ook kinderen met ijsjes. Leuk Truus! Je gaat zeker graag naar de speeltuin. Ina Kroft Ter Aar. Nee Ina, je bent helemaal niet te oud om mee te doen. De oplossingen waren goed. Heb je lang moeten zoeken? Dik Duljnhoven Warmond. Ook alles prima in orde en de hartelijke groeten van ons terug. Ben je over gegaan? Ze lijken bedrieglijk veel op elkaar en toch zijn er maar twee helemaal het zelfde. Wie vindt ze het vlugst. IS ONZE POES TOCH GEEN TIJGER EEN RAKETVLUCHT NAAR MARS I 's Morgens 18 juli word ik wakker ge maakt door mijn bediende Filip. „Morgen chef. Het is 6 uur. U start om 8 uur', zei hij „en we moeten nog voorbereidingen treffen. Wil u dus op schieten?" Even later was ik klaar. Gauw ging ik naar mijn technici, die klaar ston den bij het radarscherm. „Morgen heren. Staat de Havik I al in de stellages?" vroeg ik. „Zeker mijnheer U zou wel om half 8 kunnen starten". „Nu dan zullen we dat maar doen. Afgesproken?" „Zeker mijnheer. U kunt op ons reke- nen". Even later ging ik met de lift naar de navigatiecabine, waar ik mijn ruimte- pak aantrok. Op de klok was het nog maar 100 sekonden vóór de vertrektijd. Gauw keek ik langs het dasbord of alle meters in goede staat verkeerden, toen ging ik in m'n zachte stoel liggen en op de klok zag ik, dat ik nog 1 sekonde de tijd had. Daar ging de bel. Ik drukte op de startknop en met ontzaglijk veel lawaai, schoot ik de ruimte in. 10 Minuten na de start kwam ik weer bij. Door de geweldige druk was ik buiten westen geraakt. Direkt riep ik de basis op: „Hallo, hier Havik I, over, ik roep station Solo, over". „Hier station Solo, over. Hier station Solo, over". „Hoe maakt u het?" „Goddank goed. Wil Valepo de in structies geven!" „Hier Valepo. Haal de startkleppen in, versnelling verminderen. U kunt uw ruimtepak wel uitdoen, maar het zal wel koud zijn in de cabine. Over 10 mi nuten bent u bij de tussenlandingsplaats 10. 890 km van Mars verwijderd. Over en sluiten". Opeens hoorde ik lawaai en daar kwam mijn zoon Antoon te voor schijn. Wordt vervolgd. Nog kwamen goede oplossingen in van: Quirini en Ineke v. d. PUk, Langcraar; Peter Klein, Lucie Noordman, Malti Vo gelenzang, Maria Vogelenzang, Jannie v. d. Akker, Leiden; Toos Lieverse, Wim Kraan, Hoogmade, Cobi Hogeboom, Dick Oudshoorn Rijkwetering, Hans \mmer- laan, Hazerswoudc; J. Witteman, Alie v. Leeuwen, G. Niersman, Voorschoten; Anneke Klink. Ineke Elsgeest, Marian v. d. Hoorn, R.veen, Ria v. d. Geer, An nie v. d. Lans, Voorhout, Nellie Roese Bep Schuur, Elly Heemskerk, Corrie v. Nierop, Ria Dolle, Zoeterwoude, Ineke Caspers, Annie Zandbergen, Leonie v Went, Noordwijk, Marie Valetijn, Lan- geraar, Hans Hoogervorst, Ter Aar; Cor rie en Rita v. Egmond, Oude Wetcrinf. rie en Rita v. Egmond, Oude Wetering, king. Cobie v. Winsen, Warmond, "lans v. d. Meer. Leumuldcn, Nellie v. d. Salm Hoogmade, Annie v. Wit Alphen, WiU'e Luyben, Zevenhoven, Gijs v. Diemen Nieuw Vennep, René v. Dam, Katwijk, Corrie v. Santen, Leidschendam, Hans Teunissen, Nieuwkoop, Marian v. Hage Sassenlieim. Beste kinderen we gaan 14 dagen op vakantie en daarna verwacht ik weer veel briefjes met verhaaltjes. Wie maakt iets over een fijne vakantiedag? We wensen jullie allemaal een pret tige vakantie met veel zon. D a g alle maal. TANTE JO EN OOM TOON. Men heeft vele jaren lang gedacht, dat de tijger een van de familieleden van de huiskat zou zijn. Nu hebben ech ter enige wetenschapsmensen door ver schillende proeven (onder andere bloedproeven) aangetoond, dat tussen de kat en de tijger helemaal geen uitgespro ken verwantschap bestaat, ofschoon het volgens hun uiterlijk toch wel zo lijkt De onderzoekingen hebben als resul taat opgeleverd, dat de kat *ot dezelfde familie behoort als de Chietah, het pijl snelle gevlekte luipaard, ook wel Ge- pard genoemd die het wereldrecord in hardlopen bij de dieren behaald. TOEN HET LEVEN OP DE KRAKATAU TERUGKEERDE 1 2 3 4 5 6 7 8 K 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 |40 41 42 43 I 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 M54 55 56 57 58 59 gêC 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 Horizontaal: 1. stad aan de Moezel, 4. ik (Lat.), 6. landschap in de Pelo ponnesus, 9. foei, 10. hoofddeksel, 12. kaasworm, 14. Rom. munt, 16. einde, 18. hoofdstad van Sumatra's oostkust, 20. klankweerkaatsing, 22. schande lijk, 24. evenmens, 26. gebod, 27. ver taald stuk, 30. orient expresse (afk.), 31. afsluiting, 32. uitroep, 33. deel van de mond, 35. honingbij, 36. dorp in N.Brab. bij Asten, 38. jneisjesnaam, 40. vreemde munt, 41. spoedig, 42. huid, 43. zaadkorrel van een vrucht, 44. spitse bek van een vogel, 46. ver zoekschrift, 48. voorzetsel, 50. water in Z.H., 52. achting, 53. afgelegen, 55. op dezelfde plaats (afk. Lat.), 57. werper van handgranaat of bom (ge schied.), 60. katholieke encyclopedie op kwamen er weer mensen met boten en die gingen op het eiland Krakatau wonen. Ze brachten cultuurgewassen en huisdieren mee en bovendien ook ratten, vliegen en onkruidzaden. EEN PAAR WOORDEN OVEP. SPEELKAARTEN In augustus 1883 zijn er op het eiland Krakatau, dat tussen Java en Sumatra ligt, twee vulkanische uitbarstingen ge weest. Het hele eiland werd met as be dekt en al het leven op het eiland werd vernietigd. Negen maanden later werd het eiland zorgvuldig door een Belgi sche natuurkundige onderzocht. Het ge lukte hem één enkele eenzame spin te vinden. Afgezien van dit diertje was hel eiland verlaten en leeg. Zelfs op het na burige eiland dat 21 kilometer verdet weg lag was al het leven verdwenen. He was door de hete as gedood, die op he eiland neer geregend was. Drie jaren la ter in 1880 reisde een Nederlandse on derzoeker naar Krakatau. Hij vond ver schillende grassoorten en varens. De za den en sporen waren van ver weg de wind over de zee gekomen. Langs de kust groeiden andere planten, het zaad hiervoor was door de golven aan land gespoeld. Tien jaren later vonden een groep we tenschapsmensen het eiland met bomen begroeid en omgeven door een rand ko kospalmen. Tegen de boomstammen groeiden orchideeën. De hele kleine zaad jes waren door de wind meegenomen en soms ook plakken ze aan de poten van de vogels vast. Insekten en spinnen wa ren nu overal te zien. Een paar hage dissen en slangen werden er ook gezien. Hun voorvaderen waren op drijfhout naar het eiland gekomen. Spoedig daar- De eerste kaarten die ooit gemaakt werden, waren zeer kostbaar en zeld zaam, omdat ze met de hand geschilderd waren en van zeldzame symbolen voor zien. Ze waren gemaakt van b.v. ge droogde bladeren, dun hout, ivoor, leer of schildpad of soms ook van zijde. Pas toen men de papii molen en de boekdrukkunst uitvond, kon een spel kaarten pas door een eenvoudig man ge kocht worden. Zolang er kaartspelen geweest zijn, zo lang zijn er ook geweest, die door te bedriegen probeerde het geluk een hand je te helpen. En om dit bedriegen on mogelijk te maken of toch in ieder ge val moeilijker te maken hebben de fa brikanten van speelkaarten alles ge daan, wat in hun macht lag. Ze hebben de versiering aan de achterzijde zoveel mogelijk gelijk gehouden. De grootte en de dikte en de kleur werd iedere keer weer onderzocht, om te kijken of een enkele kaart geen sterkere kleur heeft zodat er geen scheuren en kentekentjes in kunnen komen en bovendien zijn ze nog afwasbaar, als de kaarten eens sme rig mochten worden. DE TWAALF HONDJES Oplossing. Het zijn no. 1 en 9. (afk.), 61. neusklank, 63. onregelma tig neervallend haar, 65. plaats op de kust van N. Afrika, Hannibal werd er verslagen door Scipio, 66. de geza menlijke hoeveelheid, 69. klinknagel, 70. bijwoord, 71. het einde (muzielc), 73. rijtuig op twee wielen (Indonesië), 75. meisjesnaam, 76. ongaarne, 77. opening, 78. zijtak Douro. Verticaal: 1. het voedsel der Israë lieten in de woestijn, 2. schouwburg, 3. bijwoord, 4. gemeente in Gelder land, 5. familielid, C. bekende afkor ting, 7. het gezantschap, 8. sprong, 9. kleur, 11. meisjesnaam, 13. munt in Eng. Indië, 15. vette zelfstandigheid, 17. Deo favente (afk.), 19. deeg, 21. Rom. munt, 23. vaartuig, 25. vis, 28. rondzwervende herdersstammen, 29. lief kind, 31. zijtak Elbe, 34. specerij, 35. boom, 36. bid (Lat 37. onder richt, 39. gezond (Eng.), 45. talentvol, 47. oude Nederl. munt, 48. gekeperde wollen stof, 49. vlinderbloemige plant, 51. tijdrekening, 53. huid, 54. zuiver gewicht, 56. gem. ir Utrecht, 58. aan loop, 59. de naam van Jezus in de kcran, 60. eiland van Griekenland, 62. stapelmeter (afk 64. voedsel, 67. laag schoven op de dorsvloer, 68. Eu ropeaan, 72. dat is (afk. Lat.), 74. lid woord. Ook deze week weer geldt de leuze: Wie voor donderdagmorgen, 12 uur a.s. een juiste oplossing bezorgt of doet bezorgen aan de puzzelredactie van dit blad, dingt mee naar een van de beide prijzen van vijf gulden. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. S.K., 3. bode, 7. prat, 10. kp, 12. lot, 14. primair, 16. ore, 17. aloë, 18. entre, 19. knar, 20. lol, 21. end, 22. ami, 24. aak, 25. omelet, 27. enigma, 29. de, 30. Ee, 32. tr„ 33. e.e., 34. loge. 36. Dee, 38. arre. 40. ei, 41. integraal. 42. de, 43. klot, 45. Noë, 46. Made, 49. o.e., 50. b.s., 51. ka. 53. no, 55. Brenta, 58. madera. 61. Son, 62. els, 64. pal, 65. dog, 66. Uden, 67. kleur, 69. demi, 70. ren. 71, toornig,73. Lee, 74. dn, 75. kant, 76. aloë, 77. Rr. Verticaal: 1. sla'om, 2. kolom, 4. op, 5. Drente, 6. eind, 7. p.ra, 8. riemer, 9. ar, 10 kraam, 11. perkal. 13. Tole do, 15. mt, 16. onager, 21 Ee. 23. in, 26. legioen, 28. Ierland 31. Edens, 32. Terek, 34. lik, 35. ent, 37. ego, 38. aam, 39. Ede. 44. Loenen. 47. doedel, 48. absurd. 53. balkon, 52. amaril, 54. ma giër, 56. Roden, 57. te, 59 al, 60. ro mer, 63. slot, 64. puna, 68. er, 71. Ta, 72. go. DE PRIJSWINNAARS. In de loterij onder de juist inzen dingen op de puzzel van de vorige week was het geluk met mevr. A. SchenkJacobs. Van der Veldstraat 45 te Lisse en met D. van Rijn, Kas tanjelaan 3 te Leiderdorp. De beide winnaars krijgen hun prijs zo spoe dig mogelijk toegezonden. DE KOLONIST DANIEL BOONE Omstreeks 1770 woonde Daniël Boone in de kolonistenkolonie Boonesborough, die kolonie was dus naar hem genoemd Het was in Kentucky in Amerika, en zoals alle kolonistenkolonies in deze tijd. bestond ze uit een groep huizen, die door palisaden omgeven waren dat wil zeg gen, door zeer sterke omheiningen, die van stevige palen gemaakt waren. In de palisaden was een solide poort, die met een weer gesloten werd, als er iemand door heen gegaan was. De vrouwen en kinderen mochten bijna nooit buiten de ze omheining komen, omdat ze bang wa- ren, dat de Indianen op het oorlogspad waren. Alleen de mannen trokken er op uit om te jagen in de grote bossen en oerwouden. 2. Op een koude winterdag was Daniël Boone op jacht geweest. Plotseling kwam hij weer naar huis gereden. „Iemand heeft de hoofdman Kink Cornstalk ge dood", riep hij, „de Shannie-Indianen z(jn op het oorlogspad, niemand mag buiten de palisaden komen. Boone wist meer over Indianen, dan de meeste an dere kolonisten. Toen hij nog een jon gen was, was hij met ze bevrind ge weest, en hij kende vele van hun ge heimen. Hij wist ook, welke gevoelens de Indianen jegens de blanken koeste ren, die immers al hun land hadden af genomen en al het wild voor hun ogen doodschoten. H(j wist ook hoe wild en wreed de Indianen konden zijn, als ze iemand haten. *P (31)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11