DUINS TREEK KATWIJK Vliegers tegen vliegers Door de dienstdoende officier van het Marine Vliegkamp Valkenburg werd de politie verzocht de aandacht van de vliegerende jeugd er op te vestigen dat door het vliegend per soneel van het kamp veel overlast wordt ondervonden van zich vaak op grote hoogte bevindende vliegers. Het gebeurt zelfs dat op een hoogte van ca. 300 meter nog vliegers wor den aangetroffen. Uiteraard kan dit voor het militaire luchtverkeer, dat in de omgeving van het vliegkamp dikwijls op geringe hoogte vliegt, uiterst gevaarlijke gevolgen hebben. De jeugd wordt daarom dringend verzocht de lengte van het vlieger touw drastisch te beperken. Diefstal Een achttienjarige Duitse kampeerder werd betrapt, toen hij in een zaak aan het Noord- einde trachtte winkelgoederen te stelen. De knaap werd door de poli tie ingerekend en op last van de justitie over de grens van de Hei mat gezet. Bromfietser reed door In de Nachtegaallaan werd gisteren een achtjarig meisje omver gereden door een bromfietser en liep ver moedelijk een hersenschudding op. De bromfietser, wiens identiteit tot dusver niet kon worden vastgesteld, reed door zonder zich om zijn slacht offer te bekommeren. De politie stelt een onderzoek in. Collecte De gehouden collecte ter versterking der kas der Oranje vereniging bracht in Katwijk-Rijn 395.po. HILLEGOM PASTOOR J. M. J. VAN HOUTEN 40 JAAR PRIESTER. Op het feest van Maria Hemelvaart herdenkt de z.e. heer J. M. J. van Houten, pastoor van de St. Marti- nusparochie te Hillegom zijn 40-jarig priesterfeest. Na zijn priesterwijding in 1918 volgde zijn benoeming tot ka pelaan te Bergen N.-H. Daarna was hij nog in deze bediening werkzaam te Beverwijk en Amsterdam (Von- delkerk). Na enige, jaren godsdienst leraar te zijn geweest van het r.k. meisjes-lyceum aan de Reinier Vinck-- lerskade aldaar, volgde de benoeming tot pastoor te Edam. Vanuit dit oud- Hollands stadje vertrok pastoor Van Houten naar Den Haag. Nadat hij ge durende 14 jaren de lasten van de grote stadsparochie van St. Jeroen had gedragen, volgde in augustus 1956 zijn benoeming tot pastoor van de St. Martinusparochie te Hillegom. Pastoor Van Houten is dus nog maar kort in Hillegom. Amper twee jaren. En toch heeft hij in die korte tijd, tijd weten te vinden om al zijn parochianen te bezoeken en is hij er in geslaagd de harten te winnen van de parochianen van St. Martinus. Voor alles en boven alles is hij pries ter en herder, brandend van liefde voor het Huis des Heren en in het bij zonder ook vol hartelijke belangstel ling voor het zangkoor en alles wat daarmede samenhangt. In de loop van het laatste jaar werden in de kerk een geluidsinstallatie aangebracht en een aantal kerkelijke paramenten aangeschaft. Er is volop aanleiding om het 40- jarig priesterfeest van pastoor Van Houten op bijzondere wijze te vieren en daarvoor zullen de parochianen van de St. Martinusparochie dan ook wel zorgén. Donderdagavond om 6 uur zal de feesteling aan de kerk arriveren. Daar zullen dan zijn opgesteld ver schillende jeugdverenigingen, mis dienaars, bruidjes en de r.k. harmonie „Crescendo". De muziek van Crescen do zal de eerste feestklank zijn en als zodanig het hartelijk welkom voor de feestvierende herder. Daarna zal de pastoor zich naar de kerk begeven door de zich aan weers kanten van het plein opgestelde jeugd en voorafgegaan door het feestcomité, de misdienaars, bruidjes en vergezeld van zijn familie en geestelijken. In de kerk zal kapelaan J. de Bou- vère een welkomstwoord spreken na mens de parochianen. Daarna zal er een plechtig Lof worden gecelebreerd. Vrijdag 15 augustus, vanouds de dag waarop in het Haarlemse diocees de priesters werden gewijd, is er om 10 uur een plechtige Hoogmis,, op gedragen door de jubilaris met assis tentie van zijn drie heerbroers. Een van deze drie zal de feestpreek hou den. Om 2 uur is er een officiële recep tie in hotel Flora voor genodigden. Tijdens deze bijeenkomst zal het ca deau der parochie worden aangebo den. Deze receptie zal ongeveer drie kwartier in beslag nemen. Om kwart voor drie ga»n de deu ren open <?m de overige parochianen de gelegenheid te geven de feestvie rende herder te feliciteren met zijn veertigjarig jubileum. Om 5 uur wordt met een plechtig Lof en „Te Deum" het feest besloten. Geboren: W. H. Kauffman en G. v. Trigt z. N. G. Turkenburg en M. G. Warmerdam z. H. J. Schoonderwoerd en A. E. Woitkowski z. P. van der Meer en M. I\ Schiedewind z. Getrouwd: J. H. Nuhoff en I. K. L. Metzlar. L. H. Waasdorp en W. J. M. van Dril. Overleden: P. C. de Heyer m 57 j. P. Wevers vr. 52 j. echtgenote van P- S. van Maris. M. Brouwer vr. 52 j. echtgenote van C. P. Bakker. NOORDWIJK AAN ZEE Vuurwerk. Het vuurwerk te Noordwijk, dat reeds enige malen werd uitgesteld, gaat in elk geval he denavond door. HAARLEMMERMEER Geboren: Elisabeth Geertrui, dr v. G. Pruissen en H. S. Mulckhuijse; Marja Magdalena, dr v. A. v. d. Torre en W. J. v. Leeuwen: Paul Gerard Wilhelmus, zn v. F. H. M. Dirks en M. M. Stroot; Edward Jacobus Maria, zn v. C. A. H. Neering en D. Prins; Hendrikus, zn v. G. van 't Land en N. van Berkel; Peter, zn v. M. van Bostelen en W. Konjer; Robertus Cor nells Leonardus, zn v. J. J. G. Lirb en J. Th. Dinnissen; Tjakoo Willem, zn v. H. Kamst en C. G. de Jonge; Marjon Elisabeth, dr v. W. H. Ber- kenvelder en E. Admiraal; Bob, zn v. K. A. Piet en H. Mehagnoul; Nicolaas zn v. K. Bokhorst en S. J. Roden- burgh; Jeanette, dr v. A. Lanser en J. Pols; Cornelia Fijtje, dr v. W. F. Delissen en C. Willemstein; Cathari ne Barbara, dr v. N. P. Dekker en G. Bakker; Antonius Philippus Maria, zn v. H. C. J. Philipse en E. van Oeffe- len; Jannetje Margje, dr v. J. Malie paard en J. J. Verboom; Rudolf Hen- dricus Joseph, zn v. J. J. Pijnaker en M. Nibbering; Alida, dr v. J. L. Swaan en E. de Vries; Martinus Johannes, zn v. P. N. M. Snoek en A. M. van Wees. Ondertrouwd: Christianus Johannes de Tree 28 jr en Willemke Alink 21 jr; Johannes v. d. Ban 34 jr en Jo hanna Hendrika Vermeulen 28 jr; Eisse Kamphuis 26 jr en Geertruida van Veen 27 jr. Willem Gijsbertus Jo hannes Baas 33 jr en Jansje Maria Knook, 22 jr; Josephus Jacobus Don ker 25 jr en Maria Wilhelmina van 't Hof 23 jr; Dirk Reede 27 jr en Jo hanna Klazina Ruighaver 20 jr; Dirk Janmaat 27 jr en Wilhelmina Donker 27 jr; Franciscus Adrianus v. d. Put te, 28 jr en Adriana Anna Maria Baars 21 jr. Gehuwd: F. Café en L. Kartgerink; A. G. Bakkenhoven en J. Th. Mes man; C. Rinkel cn Chr. Vreeken. Overleden: Alida van Meerbeek, 84 jr, wed. v. H. v. d. Burg. RIJNSBURG Zeldzaam zakenjubileum Op 13 augustus zal het zeldzame feit worden herdacht dat de kruide nierszaak van de Fa. C. P. v. Stijn aan de Dubbelebuurt 100 jaar bestaat. De tegenwoordige eigenaars de heer en rpevr. Boskamp ziullen met mevr. de wed. v. Kuieren, die op 11 auig. haar 90ste verjaardag hoopt te vie ren, die te herdenken temidden van vele cliënten en zakenrelatie's. Van 10.30 tot 11.30 is er receptie, waarbij tevens de geheel verbouwde en naar de eisen des tijds ingerichte winkel zal worden heropend. De zaak is in 1852 door de heer H. Barendse gesticht, deze beheerde te vens een vergunning en later nog een brandstoff enhandel De bramdsstoffenzaak werd later opgeheven en na het overlijden van de heer Barendse ging de vergunning over aan de heer C. v. Schie. De heer J. v. Kuieren, die de heer v. Schie opvolgde moest ingevolge wettelijke bepalingen de vergunning opheffen en behield alleen de krui denierszaak men aanverwante artike len, welke later geheel beheerd werd door zijn wed. mevr. v. KuierenBa rendse. Op jeugdige leeftijd verleende diens dochter haar al veel hulp in de win kel waarvan zij nu sinds 22 jaar eige naresse is, na het overlijden van haar echtgenoot de heer C. P. v. Stijn, huwde zij met de heer P. Boskamp die nu dus mede-eigenaar is, en meer speciaal zijn aandacht ook wijdde aan de afd. sigaren. Het zal het jubilerende echtpaar in deze dagen zeker niet aan belang stelling ontbreken, want velen zullen gaarne van de gelegenheid gebruik maken om dit sympatieke echtpaar te feliciteren, waaraan wij gaarne onze felicitatie aan toevoegen met de beste wensen voor de toekomst. SASSENHEIM Marsconcert Adest Musica Adest Musica Harmonie en Drumband zal op zaterdag 9 augustus a.s. te 8 uur een marsconcert geven op het muziekpodium aan de Parklaan. Geboren: Paulina Maria Ber- nardina dr van J. J. Ammerlaan en A. J. Heemskerk; Andreas Joseph Pancratius zn van H. M. van der Vlugt en Th. H. Witteman; Cornelis Johannes Petrus zn van C. J. P. Kie- bert en A. A. Th. Stokman; Hendri ka Johanna dr van W. Barnhoorn en J. P. van Reenen; Cornelia Elisabeth Maria dr van J. C. J. Kiebert en W. J. M. van der Eerden; Josephus Adrianus Maria zn van A. J. van der Poel en M. A. J. Eist; Maria Anna dr van N. A. Lammerse en J. M. M. van der Voorn; Adriana dr van A. van Breda en L. Luijt; Wilhelmina Catharina dr van L. J. Turk en A. M. Schoorl. Ondertrouwd: W. Vliem 31 j. en C. van der Plas 22 j.; H. A. J. Hou- dijk 26 j. en J. J. Homan 24 j.; L. W. Passchier 25 j. en G. G. M. Vrijburg 23 jaar. Getrouwd: A. C. Lindhout en A. Bette. Overleden: A. L. M. Sliepenbeek 59 jaar. VOORSCHOTEN Aanrijding Op het rijwielpad naast de Veurseweg geschiedde gis termiddag ter hoogte van de Knip- laan een ernstige aanrijding tussen drie bromfietsers. De heer C. v. d. M. uit Rotterdam haalde twee naast elkaar rijdende bromfietsers in, ter wijl uit tegenovergestelde richting een bromfiets kwam, bestuurd door J. P. J. v. Z. uit Leidschendam. Bei de bromfietsers reden ongeveer met een snelheid van 40 km tegen elkaar Van Z bekwam een handfractuur vraag AGFA films (Advertentie). en een enkelwond. Hij werd naar St. Antoniushove te Voorburg ver voerd. V. d. M. bekwam een hersen schudding en enige gekneusde rib ben. Hij werd naar het huis van zijn verloofde te Voorschoten vervoerd. Een achter van v. Z. rijdende brom fiets W. H. de K. kon zo snel niet remmen en hij kwam te vallen. Hij kwam er zonder letsel af. Aanrijding Gistermiddag kruis te een personenauto, bestuurd door B. K. uit Voorschoten, de Voorscho- terweg nabij de Hofweg en verleen de geen voorrang aan een brom fietser J. Th. R. ut Den Haag. Een aanrijding was het gevolg. De duo- passagiere van H. J. van R. bekwam vermoedelijk een heupfractuur en werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. De mate riële schade was gering. SVLV De veteranen van SVLV spelen zaterdagmiddag om 4 uur op het sportpark een wedstrijd tegen de veteranen uit Oegstgeest. De op brengst van deze wedstrijd wordt afgedragen aan de Harmonievereni- gng St. Laurentius die een extra steuntje best kan gebruiken. R.K. Vacantievreugd Katholiek Vacantievreugd had deze week te kampen met regen. Het beloofde uit stapje naar Duinrell kon dinsdag niet'doorgaan. Gastvrij opende het Marine Opkomst Centrum M.O.C. echter de poorten voor de jonge burgers en burgeresjes. Zonder weerstand werd de filmzaal „ver overd" en genoten de kinderen van de films, waar natuurlijk Oliver Hardy en Stan Laurel, Charly Chap lin en nog meer komieken in optra den. 's Middags ging de stoet weer naar het M.O.C. waar een bonte middag werd voorgeschoteld door de heer Hans Cordan en echtgenote. Beiden wisten de jeugd de gehele middag te boeien met jongleren, popenkast en enige clownnummers. De zaalbewonertjes schrokken wel een beetje toen de heer Cordan zon der meer een fiets op zijn bovenlip zette. Gisteren regende het weer, zodat de kinderen zich moesten ver maken in het katholiek Bondsge- bouw. De morgen werd weer door gebracht met het kijken naar enige films. Zeer in de smaak viel de hoofdfilm „Toverknikker", het ver haal over een jongetje met een wonderknikker, die al zijn wen§en vervulde, 's Middags werd het pro gramma weer verzorgd door mr. •Janno, die thans het sprookje „Alladin en de wonderlamp", half als toneelstuk en poppenkast voor het voetlicht bracht. Origineel was de vondst van de speler om zich door de tovenaar uit het stuk te la ten omtoveren al pop of als mens. Volgende week dinsdag gaat vacan tievreugd naar Meijendall en don derdag naar de diergaarde „Blij- dorp" in Rotterdam. Geslaagd De heer P. Appel, on derwijzer aan de St. Jozefschool te Voorschoten slaagde in Den Haag voor de Hoofdacte. VOORHOUT GEMEENTERAADSVERGADERING VAN 10 MINUTEN. De raad van Voorhout was gister avond in een spoedeisende zitting bijeengeroepen. Op de agenda ston den twee punten t.w. nazien geloofs brieven van de heer H. A. Allard, die als nieuw raadslid een zetel in de nieuwe raad zal bezetten voor de K.V.P. en de rondvraag. In een voorgaande raadsvergade ring had de commissie voor het on derzoek der geloofsbrieven, bestaan de uit de heren drs. J. H. Derksen, mr. J. J. Weve en A. Eigenbrood, die van de heer Allard wel goed bevon den, aldus burgemeester Smolders. Echter in verband met het vervullen van een nevenfunctie, t.w. voorz. van de commissie tot wering van school verzuim, meenden zij de vraag te moeten stellen of dit niet in strijd zou zijn met de aanvaarding van een eventuele zetel in een raad. Burgemeester en wethouders heb ben deze zaak aan de hand van de wet nagezien en geen bezwaar hier omtrent ontmoet. De raad kiest een commissie tot wering van schoolver zuim en deze leden kiezen zelf een voorzitter etc. B. en w. stellen daarom voor aan de raad om de heer Allard te accep teren, waartoe zonder hoofdelijke stemming werd besloten. Hierna sprak de voorzitter als zijn mening uit, dat de leden mogelijk geen behoefte zouden hebben aan een rondvraag, hetgeen ook werkelijk zo bleek te zijn. Hierdoor was deze ver gadering in tien minuten tijds afge lopen. Niet aanwezig waren wethouder Derksen door verblijf in het buiten land en de heer Ant. v. d. Lans. WASSENAAR ONDANKS REGEN TOCH GROTE DRUKTE OP ZOMERFEEST De regen heeft gistermiddag veel afbreuk gedaan aan de optocht, die gehouden werd in het kader van het zomerfeest van de Oranjevereniging. Toch was de belangstelling langs de route bijzonder groot. De muzikanten van Excelsior en van St. Laurentius uit Voorschoten en van de drumband van de gymnastiekvereniging „Irene" hadden zich door de regenbuien niet laten afschrikken en zorgden voor marsmuziek. De optooht had een behoorlijke lengte. Voorop gingen, zoals gebrui kelijk, de kinderafdelingen, waarin een fraai met bloemen versierd ato- mium en een sprookjesstoet veel ap plaus kregen. Daarachter kwamen re clamewagens, waarvan er enkele op vielen door originaliteit en fraaie ver siering. De jury had voor het vertrek van de stoet de inzendingen beoordeeld p de Prinsenweg. De voornaamste be kroningen waren: Kindervoertuigen: 1. Koos v. d. Plas; 2. Kinderen Ruyg- rok; 3. J. Willem Miehels; 4. Hanneke Stegeman; 5. Marian Burghuis. Kin deren te voet: 1. Kinderen Knijnen- burg; 2. Kinderen Verhezen en v. d. Wal; 3. Yvonne Admiraal; 4. Kin deren van Horn; 5. kinderen van Goor en Wielders. Kinderfietsen: 1. Mannie van Wissen en kinderen van der Plas; 2. kinderen van Hoek en van Laar; 3. Ada van der Hulst; 4. Joke van Wissen; 5. Louise v. d. Berg. Poneywagens: 1. Kindereiv Kortekaas en Kniinenburg. Fietsen: 1. P. van Ginkel. Motorrijwielen: 1. C. Koot. Verenigingen: 1. kinderkoor Eupho- nia; Reclame-auto's: 1. Assurantie kantoor Beek en Zonen; eveneens le prijs aannemersbedrijf gebroeders van Keppel; Tweede prijzen: Loodgie- tersbedrijf Bouna en Schildersbedrijf Winnubst; lerde prijzen: Wijnhandel Vos en Schildersbedrijf Voorham. 's Morgens waren er op het Burcht plein ringrijden gehouden voor brom fietsers en voor ruiters. Vooral de ringstekerij op paarden trok veel be langstelling. Alle deelnemers maak ten vijf rondjes rond het plein en Snijbloemen in eigen tuin, door G. Kromdijk Uitg. Gebrs. Zomei en Keunings, Wageningen. De zomertijd schiet alweer op, het seizoen van bloemen in eigen tuin is alweer voorbij, voorzover het de zor gen betreft om ze erin te hebben. Maar een boek als „Snijbloemen in eigen tuin" komt nimmer te laat. Het zal ook volgend jaar en vele vol gende jaren zijn nut afwerpen. In de winter kan men bovendien de kwe kerij bestuderen en dat zal heel ge makkelijk en bevattelijk gaan, aan gezien de schrijver G. Kromdijk, op vlotte en overzichtelijke wijze hier aanwijzingen geeft.* Het is een boek, waaruit ieder, die 'n tuin heeft, iets kan opsteken over de manier waarop hij deze tuin 'n inderdaad zomers aanzien kan geven. ..Schuld en boete", door F. M. Dostojewski Uitg. Het Spectrum, Utrecht. De verhalen van Dostojewski ade men de sfeer van het Russische land; pessimisme en zwaarmoedigheid zijn gemengd met gelatenheid, die nu en dan in diabolische felheid kan over slaan. Dostojewski is bewogen door het leven van de miserabele mens, in de sleur van het dagelijkse leven en hij schreef „Schuld en Boete". Nadat hij alle graden van hevigheid in het denken doorlopen had. Daarom is dit boek een bezonnen en een tamelijk hecht verhaal geworden, in tegen stelling tot de romans, die hij eerder publiceerde. Het is de geschiedenis van de stu dent Raskoljinikow, die een moorde naar wordt, omdat hij aan zichzelf wil ontsnappen. Later komt hij tot een vrijwillige schuldbekentenis, dank zij de verheffende invloed die zijn liefde voor het meisje Sonja op hem uitoefent. Deze beroemde roman van de 19e eeuwse Russische schrijver is thans in twee delen in de Prismareeks ver schenen in een voortreffelijke verta ling van S. van Praag. „De toekomst is reeds begon nen", door Robert Junck Uitg. Lannoo Tielt, Den Haag. Robert Junck, bekend van lezingen en radiopraatjes, zegt in zijn nieuwe boek, dat „de toekomst reeds begon nen is" en hij vertelt, hoever de techniek in Amerika gevorderd is. Men leest over landbouw en veeteelt toegepaste psychologie en atoom kracht. Het is allemaal wat huive ringwekkend en de schrijver slaagt er wonderwel in zijn persoonlijke misnoegen over de onnatuurlijkheid van deze tijd aan de lezer over te dragen. „Mijn jeugd in New Orleans" door Louis Armstrong Uitg. W. de Haan N.V., Zeist Louis Armstrong, bekend trompet tist, heeft aan een publicist over zijn leven verteld, deze heeft er een mooi verhaal van gemaakt en dit in de ik vorm opgedist. Méér nog dan door de muziekhis torische achtergrond vraagt dit boek de aandacht om de hemelschreiende sociale toestanden, die in Armstrongs jeugd in New Orleans en andere gro te negercentra van Amerika heer sten. Armstrong en mét hem de schrij ver zijn zeer openhartig, zó openhar tig dat strikt voorbehoud voor gees telijk volwassenen gemaaktmoet worden. Leven en kunst in de ijs tijd", door prof. Herbert Kühn Uitg. W. de Haan N.V., Zeist. Met prof. Herbert Kühn kan men in de Phoenix Pocket-serie een reis maken door de grotten van Zuid- Frankrijk en Spanje en al zwervend krijgt men een goede indruk van het leven en de kunst in de ijstijd. We kruipen met de expeditie onder meer kregen tien keer de kans een ring te steken. De uitslagen waren: Op bromfietsen: 1. G. de Kort; 2. J. Remmerswaal; 3. J. v. d. Ploeg. Op paarden: 1. H. J. van der Kraats; 2. A. Binnendijk; 3. K. Olie hoek. Het verdere programma vermeldde nog twee wedstrijden in het kuipjes- steken om geldprijzen. De wedstrijd voor deelnemers boven 17 jaar, die in de vooravond gehouden werd, trok zeer veel kijkers. De accordeonvereniging DVS con certeerde 's avonds op het Dorpsplein. En de drukte op het kermisterrein duurde tot laat in de avond. Geboren: Rosalia Joanna Wal- burga Maria dr van H. J. J. van Bie- sen en jvr. T. P. M. M. von Fisenne; Frederiic Willem Marie zn van J. A. M, Jansen en E. W. P. Wildschut; Cornelize dr van D. Kraaij en A. Kraaij. Ondertrouwd: C. H. J. van Deur- sen en M. S. A. E. Meershoek; J. J. v. d. Kleij en M. P. M. Huibers. Gehuwd: W. J. van Veen en M. M. T. l'Ami; T. C. M. v. d. Zalm en M. G. Kathmann; T. G. Molthoff en M. A. Togt; G. A. Henkes en J. Geers; J. Kuijt en C. Noort; R. Geerling en P. H. Haefen; A. G. S. van Rams- horst en A. du Celliée Muller. Overleden: J. M. van Loenen 68 j. ('s-Hage), geh. gew. met P. Gordijn; Elisabeth M. Schreiner 52 j.; Ymkje Everts Boontje 81 j., gh. gew. met H. Oberman (Voorburg); Dirk E. Lokkers 3 maanden ('s-Hage); Hei- na A. Frerichs 74 j., geh. met B. van Dijl; Hendrik Inja 52 j. ('s-Hage); Cornelis J. Oostdijk 55 j. ('s-Hage). in de gewelven van Lascaux, Dor- donge, en reproducties van oer-oude muurschilderingen zorgen er voor dat de lezer geïmponeerd wordt door de zuivere, trefzekere tekenkunst van zeer verre voorouders. Het is een leesbaar, hoogst populair, maar we tenschappelijk verantwoord, boek. „Zo wordt de kerk bestuurd" door Heinrich Scharp Uitg. Lannoo Tielt, Den Haag. Heinrich Scharp heeft een boekje over het bestuur van de katholieke kerk geschreven. Het is in het Ne derlands vertaald door Lambert van Rijssel en nu is de Nederlandse lite ratuur een duidelijk boekje over dit onderwerp rijker. De schrijver for muleert kort en zakelijk, hij ontleedt het kerkelijk bestuur, spreekt over de pauskeuze, de congregaties etc., maar zijn leerstellig betoog is tevens doordrongen van een diep geloof in de eeuwigheid de kerk. Het simpele leven", door Ernst Wiechert Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuid-Holland- sche Uitgevers Mij., Den Haag. Het werk van Ernst Wiechert is doortrokken van een diepe ernst, maar gekruid met een fijnzinnige humor. Het toont aan dat het leven niet zo gecompliceerd is, indien men naar waarheid en waarachtigheid wil zoeken. De hoofdpersoon in dit ver haal keert na de oorlog 1418 naar huis terug en hij vindt slechts pro blemen, daar de aandacht van zijn vrouw gericht is op materiële wel vaart en van zijn zoon op een snelle carrière. Hij zoekt redding in een nieuw, simpel leven als visser op een eiland in een streek van grote meren en hier komt hij met de wereld in het reine en geeft leiding aan het le ven van zijn vrouw en zijn kind. „Mijn beloofde land", door Molly Lyons BarDavid Uitg. Ad. M. C. Stok, Forum boekerij, Den Haag. „Mijn beloofde land" is Israël. De schrijfster van dit boek, van huis uit een Canadese, woont daar, met haar Nederlandse man en 4 kinderen. Zij geeft een vrouwelijk-babbelend re laas van het leven in Israël. De lezer krijgt een goede indruk van de moei lijkheden en mogelijkheden van dit land en hij wordt enige uren aange naam bezig gehouden. „Voor jou bloeit geen boom" door Eva Müthel Uitg. De Fontein, Utrecht-Antwerpen „Wat doe je daar?" vroeg de be waakster. „Ik keek naar buiten". „Dat is verboden. Waarom hou je je niet aan de voorschriften?" „Daar buiten bloeit een boom". De bewaakster keek, alsof zij aan Hanna's verstand begon te twijfelen. Dan zei zij langzaam, terwijl ze iede re lettergreep beklemtoonde: „Die boom bloeit niet voor jou". Dit stukje tekst tekent de sfeer van dit boek goed. Zij werden gespro ken tot een vrouw, die aan de andere zijde van het ijzeren gordijn tot vijf en twintig jaar dwangarbeid was veroordeeld. De schrijfster heeft de stemming meedogenloos scherp weer gegeven. Zij was daartoe ook goed in staat, omdat zij zelf tot 25 jaar dwangarbeid werd veroordeeld en in 1954 werd vrijgelaten. Het is een goed-geschreven en goed-samenge- steld boek, obsederend, schokkend, maar ook bemoedigend door een on verwoestbare menselijkheid. „Durf het leven te begrij pen". door mgr. Fulton J. Sheen Uitg. Zonnewende, Kortj-ijk. Mgr. Fulton J. Sheen, hulpbisschop van New-York, is een bekend Ame rikaans geestelijke. Hij houdt veel causeriën voor de radio, lezingen en hij schrijft tractaatjes over allerlei actuele onderwerpen. Ook de politiek Wilt U iets weten? Vraag: 1. Route per fiets van Voor schoten naar Schaft; hoeveel km. 2. Route van Nieuwkoop naar Ruurlo niet over de Veluwe en van hier naar Schaft; hoeveel km? Antwoord: 1. Voorschoten, Ypen- burg, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Zevenbergschenhoek, Breda, Til burg, Hilvarenbeek, Vessem, Steen- sel, Westerhoven, Schaft; afstand 140 km 2. Nieuwkoop, Bodegraven, Utrecht, eist. Ede, Arnhem, Dieren Baak, Vorden, Ruurlo, Hengelo, Doe- tinchem, Kilder, Beek, Babberik, Pan- nerden, Nijmegen. Grave, Uden, Veg- hel. Eindhoven, Valkcnswaard, Schaft afstand 285 km. Vraag: Route per rijwiel van Lei den naar Drunen via Utrecht en via Rotterdam; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Houten. Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Bruchem, Heusden, Elshout, Drunen; afstand 105 km. Leiden, Zoetermeer, Rotter dam, Rijsoord, Dordrecht, Willems dorp, Lage Zwaluwe, Geertruiden- ber, Raamsdonkveer. Capelle, Waal wijk, Drunen; afstand 110 km. Vraag: Route per auto van Voor hout naar Bramsche; hoeveel km? Antwoord; Voorhout, Sasscnheim, Leimuiden, Aalsmeer, Uithoorn, Hil versum, Apeldoorn, Deventer, Hen gelo, Oldenzaal, Bentheim, Rheine, Hopten. Recke, Bramsche; afstand 265 km. komt in zijn praatjes nog wel eens om de hoek kijken; het is zijn goed recht ook het zijne te zeggen over dit hoofdstuk in het maatschappelijk leven. Mgr. Sheen is een rustig be toger, hij gaat met zijn uiteenzettin gen niet overhaast te werk, maar zijn beelden zijn oorspronkelijk en hij weet het hart van de zaak te ra ken. Daarom luistert men graag naar hem én.... leert men misschien het leven te begrijpen. ..Woninginterieurs" door B. N iegemanBrand „Woonmogelijkheden en Wo- ningvormen" door ir A. M. Key. Serie ..Wonen in de Lage Landen" Uitg. Scheltema en Holkema N.V., Amster dam, en Brusse N.V., Rotter dam. Als vierde en vijfde aflevering in de serie „Wonen in de Lage Landen" zijn thans verschenen een tweetal geschriften, als bovengenoemd, die ieder voor zich in de tegenwoordige behoeften voorzien. Evenals in de drie reeds eerder verschenen delen is het zeer dui delijke en goede fotomateriaal, hier met bijbehorende plattegronden e.d. van grote waarde omdat het de over het algemeen zeer beknopte tekst aanvult op een wijze die meer zegt dan vele lange hoofdstukken Al mo ge de tekst echter summier zijn, in alle beknoptheid ook zeer gedegen. Ir Key stelt op de eerste plaats de woning als achtergrond voor het ge zin en behandelt voor de vragen: in dividuele of massale woningvoorzie ning en laag- of hoogbouw. Alles verduidelijkt met schetsen en teke ningen waardoor ook de situering van bouwblokken in de grote steden b.v. voor de leek zeer wordt verdui delijkt. NiegemanBrand behandelt het (moderne) interieur in de woning, niet zozeer in de vormen dan wel in de plaatsing der meubelen. Extremi teiten zijn daarbij over het algemeen vermeden maar wel gaat men zich bij het zien van de foto's zo langzamer hand afvragen of het moderne meu bel, zoals wij dat tegenwoordig ken nen, niet op weg is eveneens op te gaan in een massaliteit die op den duur even eentonig wordt als het stoelen-en-tafeldom van voorheen. Een groot aantal schetstekeningen van interieurs vullen het goed foto werk op prettige wijze aan. Na het eindexamen stude ren? Uitgave in opdracht van het ministerie van O. K. W. door de Staatsdrukke rij, 7e druk 1957. Een royaal en kostbaar uitgevoerde vraagbaak voor hen die, na afloop van een middelbare studie, door wil len gaan met al of niet academisch onderwijs. Enkele overzichten over de geschiedenis van het universitaire onderwijs in binnen- en buitenland en over het studentenleven in zijn vele facetten zijn in het 130 bladzij den tellende op zwaar kunstdrukpa pier uitgevoerde boekje opgenomen. Minister Cals gaf het een voorwoord mee. Zij, die de vraag: „Na het eindexa men studeren?" voor zich zelf nog niet geheel hebben beantwoord, zul len er goed aan doen deze handlei ding aan te schaffen. De prijs is slechts 0.75. Het Ontwaken der Mensheid door Herbert Kühn Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Ant- w er pen. Herbert Kühn, hoogleraar aan de universiteit van Mainz, heeft in dit werk getracht een beeld te geven van de lichamelijke en geestelijke evolutie van het huidige menselijke geslacht vanaf het verschijnen van de mens op de aarde. De schrijver doet dit aan de hand van cultuurvondsten bij het grottenonderzoek en een be schrijving cn analysering van fos siele menselijke resten die in de loop der laatste eeuwen zijn te voorschijn gekomen. Kühn doel dit op boeiende wijze, filosofisch niet al te diepgaand maar de ernstige lezer is voorals ge neigd bij enkele van zijn stellingen een vraagteken te plaatsen. Hoewel het laatste woord over de evolutie theorie nog lang niet is gezegd kan men moeilijk aan de logica van Kühn's betoog ontkomen. Een uitgebreide literatuurlijst en naamregisters verhogen de waarde van deze pocket in niet geringe mate.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9