tobt Mariaparochie Meerburg speelt .Bernadette' in de open lucht De Zonnige Zeurpiet Snellere voorziening in vakatures in de rijksdienst Rotterdam wenst nog meer annexatiegebied VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 C.P.D. opgeheven De in de rijksdienst voorkomende vacatures zullen in de naaste toe komst op de meest doelmatige en snelle wijze door geschikte sollicitan ten worden vervuld. Bij het vervullen van de vacatures zal grote aandacht en zorg worden geschonken aan het herplaatsen van de wachtgeld gestel de of uitkering genietende rijksamb tenaren in functies, voor de vervul ling waarvan zij geschikt worden ge acht. Deze werkwijze is een gevolg van het feit, dat de centrale personeels dienst met ingang van 1 september aanstaande wordt opgeheven. Een ko ninklijk besluit van anderhalve maand geleden heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor de personeelsvoor ziening voor de rijksoverheid. Het bu reau personeelsvoorziening van de rijksoverheid, dat onder de directie van de rijkspsychologische dienst is gesteld zal veel werk op het terrein van de personeelsvoorziening gaan verrichten. In de nieuwe opzet zal elke vaca ture, die in de personeelsbezetting van een departement of daaronder ressorterende burgerlijke rijksdienst of rijksinstelling ontstaat, aan de mi nister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en P.B.O. gemeld moeten worden. Dit geldt met uitzondering van vacatures van onderwijzend en docerend personeel en speciale door de minister aangewezen functies of groepen van functies. De minister zal een opgave doen van ten hoogste zes personen, die naar zijn oordeel in aanmerking komen voor de vervul ling van de vacatures, dan wel mee delen, dat geen opgave zal worden gedaan. De minister kan volstaan met het doen van een opgave van een of EEN MODELZAAK OP LEVENS GEBIED (Op de Jaarbeurs}. Op de a.s. Najaarsbuers, die van 2 tot en met 11 september te Utrecht zal plaatsvinden, zal wederom een af deling Voedings- en Genotmiddelen aanwezig zijn. Een 75-tal firma (vorig jaar 54) zal in deze kwalitatief en kwantitatief uitgebreide groep, die in de Irene- hal en Beatrixhal op het Vreden- burg wordt gehuisvest en lotaal een netto-expositie-oppervlakte van 2.000 m2 beslaat, haar produkten expose ren. Het merendeel der inzendingen is van Nederlandse herkomst. Daar naast zullen voedings- en genotmid delen van vooraanstaande buitenland se fabrieken worden tentoongesteld, afkomstig uit West-Duitsland, Enge land, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Zwitser land en Argentinië. Een noviteit in deze afdeling van de Najaarsbeurs zal zijn de introduk- tie van een nieuw winkeltype. Dit zal onder de naam „Paspartoe" worden gelanceerd in de lijn vèn het ontwerp vestigingsbesluit van Staatssekretaris dr. G. M. J. Veldkamp ten aanzien van een algemeen levensmiddelenbe- drijf, doch los van het feit of en hoe dit^ ontwerp zal worden gerealiseerd. Er zal ter beurze een modelzaak worden getoond, die naast kruide nierswaren verpakt brood, zuivelpro- dukten, groente, fruit en aardappe len, diepgevroren vlees, vis en kip zal omvatten. Dit onderdeel van de groep voe dings- en genotmiddelen zal worden verzorgd door de 24 bij de ORSI (de coöperatieve vereniging u.a. van* op reklamegebied samenwerkende in dustrieën) aangesloten Nederlandse fabrikanten. Tijdens de Najaarsbeeurs zal aan de voorlichting ten behoeve van de be langstellende detaillisten grote aan dacht worden besteed. Op de parterre van de Vredenburg- gebouwen is voorts de groep winkel inrichting en verkoopautomaten on dergebracht. Deze afdeling, waarin 44 firma's een plaats hebben gevon den, geeft een nagenoeg volledig beeld van Nederlands fabrikaat en import op het gebied van winkelin richting en verkoopautomaten. meer personen, die een wachtgeld of een bepaalde uitkering genieten. Bij de nieuwe gang van zaken zal worden gestreefd naar de vorming van een geregistreerd aanbod van ge gadigden naar een functie in rijks dienst. Er wordt slechts tot registre ring overgegaan, indien reële plaat sing mogelijkheden voor de betrokke ne aanwezig lijken te zijn. VADER VOND ZUN VERDRONKEN ZOON Nabij de groenteveiling te Noord- Scharwoud-e is gistermiddag de 13- jarige André Dinder zonder dat iemand het bemerkte te water ge raakt en verdronken. Toen de ouders later op de dag ongerust werden over zijn wegblijven, ging de vader met anderen op zoek. Het was de vader, die het stoffelijk overschot van zijn zoon vond. Stucadoorspatroons eisen: f25— voor elke dag „modelwerken" Woensdagmorgen wordt voor de Haagse arrondissementsrechtbank een kort geding behandeld, waarin de stu- cadoors-patroons de stucadoors-werk- nemers beschuldigen van contract breuk. De C.A.O. van de stucadoors ver biedt de uitsluiting die de patroons op hun werknemers, die een lang- zaam-aan-staking waren begonnen, met ingang van maandag j.l. wilden toepassen. Daarom wil men nu met een ge rechtelijke procedure een einde aan de actie maken. De eis luidt, dat de werknemers een boete van 25 gulden wordt opgelegd voor elke dag dat zij niet of gedeetelijk werken. RECH fZAKEN GLAZENWASSER LICHTTE TOONBANKLADE Een 42-jarige glazenwasser uit Leiden werd door de Haagse politie rechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en vijfentwintig gulden boete of vijf dagen. Op 20 maart had verdachte te Rijnsburg in een café een greep in de toon banklade gedaan, toen de eigenaar even weg was. Deze was er echter op verdacht geweest en had zijn vrouw gezegd goed op te letten. De verdachte betoogde nu, dat de man hem voor een paar gulden zou heb ben afgezet en dat hij daarom zijn geld had willen terugnemen. De politierechter meende, dat verdachte in het café aan gokautomaten te veel naar zijn zin had verloren. „Ik sta goed bekend", zei verdachte. In de oorlog en kort daarop was hij echter al negenmaal veroordeeld. ONDANKS BEKENTENIS VRIJGESPROKEN Een 21-jarige chauffeur uit Lei den zou op 28 maart op een fiets in de Haarlemmerstraat hebben gere den, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde, samen met een vriend, die ook te veel op had en die niet meer kon fietsen. Die vriend werd aangehouden en moest mee. Ver dachte trok hierop partij voor zijn vriend en wilde hem meenemen. Er ontstond een volksoploopje, maar uiteindelijk nam de politie beide verdachten mee. De verdachte stond nu echter al leen terecht voor het fietsen onder drankinvloed, maar een agent ver telde als getuige, dat hij niet kon vinden dat verdachte te erg onder de invloed was. Hij had hem niet zien rijden. ,,U zult er wel verbaast over zijn, omdat u het zelf hebt toe gegeven, maar er is geen enkele ge tuige die uw verklaring over het onder drankinvloed rijden bevestigt" zei de rechter en hij sprak de chauffeur vrij. Ruim 1500 ha Aan de Rotterdamse raadsleden is door b. en w. 't voorstel verzonden, om aan de koningin het verzoek te richten (art. 157 gemeentewet) de ge meentegrenzen van Rotterdam, Ro zenburg, Spijkenisse en Geervliet te wijzigen. Het gaat hier om het Bot- lekgebied. De bedoeling is, dat de grenswijzi ging zal omvatten a) Van de gemeente Rozenburg 631.40.50 ha, waarvan 474.77.95 ha grond en 156.62.55 ha water. b) Van de gemeente Spijkenisse 782.95.01 ha, waarvan 650.82.36 ha grond en 132.12.65 ha water. c) Van de gemeente Geervliet 137.37.31, waarvan 136.39.59 ha grond en 0.97.72 ha water. Het gehele aan Rotterdam toe te voegen gebied beslaat derhalve in totaal een oppervlakte van 1551.72.82 ha, waarvan 1261.99.90 ha grond en 289.72.92 ha water. Opstallen slopen. Wat de in het Botlekgebied staan de opstallen betreft merken b. en w. PROCURATIEHOUDER VEROORDEELD. De rechtbank te Breda heeft giste ren in voortgezette behandeling de procuratiehouder van het bijkantoor van de Rotterdamse Bank te Roosen daal, H. J. H., wegens verduistering van 125.000,, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, daarbij incorpererend een delict, dat tevoren achter gesloten deuren was behandeld. De officier van justitie persisteerde bij zijn eis van twee jaar gevangenisstraf onvoorwaarde lijk, met aftrek van voorarrest. op, dat het de bedoeling is deze zo spoedig mogelijk te slopen, voorzover voor de uitvoering van het Botlekplan nodig. Hiervan zullen worden uitge zonderd negen woningen aan de Kerkdijk te Rozenburg, waarvan de afbraak thans niet urgent is. Ten wes ten daarvan staan nog twee woningen aan de Kerkdijk, die wel bij de grens wijziging zijn betrokken, maar buitpn de onteigening zijn gehouden. Dit is ook het geval met twee sluiswachters woningen nabij de Hartesluit onder Spijkenisse. B. en w. merken voorts op, dat nog slechts een gering aantal bewoners aangetroffen wordt in de onder Ro zenburg en Spijkenisse vallende ge deelten. De grenswijziging laat de be staande woongedeelten van de betref fende gemeenten geheel intact. weer of geen weer melk wee/ ui j/eeu Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed WIELRIJDER GEDOOD De 54-jarige J. H. E. Schilling uit IJmuiden is donderdagavond om streeks elf uur op de rijksweg tussen Velsen en Haarlem om het leven ge komen toen de man ter hoogte van Santpoort plotseling op de fiets de weg overstak en daarbij werd aang reden door een personenwagen uit Rotterdam. De heer Schilling werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het Antoniuszieken huis te IJmuiden-oost. Goede verstaanders hebben maar één oogwenk nodig In Pulchri Studio b do jury op het ogenblik bezig uit te maken wie dit jaar de Jacob Maris-prijs in ontvangst maf nemen. De jury bezig met haar moeilijke taak. Vertegenwoordiger speelde Don Juan en stal bij tal van vrouwen Eigener beweging heeft zich bij de recherche te Amsterdam een 31-jarige vertegenwoordiger uit Hilversum ge meld, die in de afgelopen twee maan den in Amsterdam en Den Haag dief stallen pleegde bij jonge vrouwen, die bij bedroog. Het net van de politie was reeds zo nauw dichtgehaald, dat de verte genwoordiger geen andere uitkomst zag, dan zichzelf te gaan aangeven. De recherche zette haar drijfjacht in, nadat een door verdachte bedrogen vrouwen van de oplichting aangifte had gedaan en de officier van justitie aan de chef van het Bureau Overtoom opsporing, aanhouding en voorgelei ding had verzocht van de vertegen woordiger. De Don Juan knoopte relaties aan met allerlei vrouwen en bewoog hen dan onder allerlei mooie voorspiege lingen geld af te staan. Hij deinsde er zelfs niet voor terug het geld weg te nemen, bij zijn geliefden. De verdach te heeft zich ook in het verleden schuldig gemaakt aan dergelijke practijken. Hij werd toen eenmaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Wie in deze dagen langs de Zoeter - woudse Hoge Rijndijk fietst, kan het overkomen, dat hij plotseling luid „Maria" hoort roepen. Weest niet be vreesd: er ligt geen moeder in het water die om hulp roept, maar u hoorde dan de luidsprekers op het terrein van de Goede Herder waar druk gerepeteerd wordt voor het le kenspel van Henri Ghéon: Bernadette. We zijn eens op het geluid en het schijnwerperlicht afgegaan. Het is duidelijk, dat dit geen werk is van een clubje alleen. We zien hele scha ren van mensen, mannen, huismoe ders, meisjes en enkele kinderen. Enkele technici werken met micro foons, waarvan er een tiental aanwe zig. zijn. Ze hebben ook een batterij schijnwerpers, die het brede decor moeten verlichten, al aangeschakeld. Rustig en beminnelijk loopt de regis seur, de heer Wim Nijhof, hier en daar naar groepjes spelers om nog iets te bespreken. We klampen hem even aan om een foto te maken. Aan stonds wordt er bij de grot een groep geformeerd, zoals die voorkomt in het spel. Er worden wat kleden uit gespreid, want het gras is nat, het heeft ook de hele dag geregend. „Moet dat zó, in mijn vacantierok?" vraagt Bernadette. Ze heeft een kinderlijke stem en een expressief gezicht. Volgens de regisseur heeft ze zich helemaal in haar rol van Bernadette ingeleefd. Ja het moet zo, het is maar een repetitiefoto. Het plaatje wordt geschoten en de spelers ver dwijnen naar de nabijgelegen school om zich te kleden. Parochieel hoogtepunt in het Lourdesjaar. Met de heer Nijhof en met de ka pelaan, die als lezer ook aan het spel meedoet, maken we nog een praatje. De kapelaan vertelt hoe er op de pas torie een folder van het Lekenspel terecht was gekomen. Pastoor en hij zelf zagen dit beiden als een schone mogelijkheid voor 'n mariaal hoogte punt in dit jaar. De parochie is toege wijd aan Maria Onbevlekt Ontvangen en heeft dius wel bijzondere verplich tingen. Bij gelegenheid van 't feest van Maria's Verschijning, 11 februari, was er, tesamen met de Hoogmadese Maria-parochies al een mooie bede tocht gehouden dwars door de pol ders, die volgend jaar ook zeker zal worden herhaald. Nu zou het spel aan vele parochianen de gelegenheid ge ven hun mariale devotie nog meer te verinnigen. Ook de toneelclub Liefde voor Toneel was aanstonds enthou siast. En zo begon het. Vele parochia nen zijn er bij ingeschakeld, ook mensen, die nog nooit eerder aan iets hebben meegedaan. En dit, zo vindt de kapelaan, is al van veel betekenis. Worst ter ere van Sint Clara bezorgt goed weer. En bent u niet bang voor de regen, wagen we op te merken. Mijnheer Nijhof lacht eens. Is het niet heerlijk droog? We hebben voor deze repeti tie een grote worst geofferd ter ere van de heilige Clara. Een oud mensje in de parochie zit er nu lekker van te smullen en wij hebben goed weer. Natuurlijk, je hebt een groot geloof nodig, maar daarmee kan je dan ook bergen verzetten. En voor zaterdag, morgenavond, komt er een worst me neer En als het toch regent? Nu dan blij ven de kaarten geldig voor een her opvoering. Intussen komen de spelers terug uit de school. Het is 'n prachtig gezicht, al die costuums van Baskische vrou wen en mannen. Pastoor Peyramale. compleet met bef en strik, loopt met een grote stoel op zijn hoofd, die in het huisje van de Soubirous moet ko men. Een heel huisje waarachtig, waarvan de voorkant is opengelaten. Een kleine jongen, met een groen pakje en een plastic waterval om zich heen danst rond terwijl hij een versje repeteert. Hij speelt bij het riviertje de Gave. De repetitie gaat beginnen. Wie niet nodig is, trekt zich terug achter de grot of op de plaats van het publiek, waar plaats is voor wel 600 toeschou wers. Er worden dan uit de stad dan ook nog vele belangstellenden ver wacht. De regisseur opent met gebed: Vader in de hemel, Uw leven is een eeuwig spel van liefde met Uw Zoon en Uw heilige Geest. Wij vragen U voor dit ons spel: zend onder ons uit diezelfde Goede Geest, die de wereld zal herscheppen. Dat wij als kinderen van Maria, eenvoudig als Bernadette, met blijdschap en zonder eigenwaan onze taak mogen vervullen, bezield alleen door Uw geest van waarachti ge Liefde. Dan begint de proloog. Maria ver schijnt in de grond en begint haar sa menspraak met de kleine jongen, die de Gave is. Wij zijn toen heengegaan, maar om zaterdagavond terug te ke ren, als in de parochie van de Meer burg het wonder opnieuw ten leven komt van Maria en het kleine her derinnetje Bernadette. NIEUWKOOP Geb.: Cornelis Gerardus z. v. J. G. Bocxe en C. van Koert; Freddie z. v. J. A. v. d. Lek en C. A. Meijer. Corne lis z. v. P. Rodenburg en J. v. d. Broek. Overl.: M. E. Backer, 81 jr, weduwe van W. A. de Gelder; P. de Pater, 83 jr, weduwe van J. Slingerland. Getr.: M. A. van Trigt, 27 jr. won. te Zevenhoven en H. M. Eijs, 2-2 jr. (30)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8