1 E> „Met achtste Waelduiandet" Meer dan 2 millioen mensen maken dagelijks gebruik van de Londense Ondergrondse Zf scheid zusteis in Mazewwaude Std KOFFIE VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Nieuw contact tussen Irak en Egypte Een heer van middelbare leeftijd, gekleed in rokcostuum en hoge hoed, wandelde 't plaatskaartenbureau van het Bishop's Road Station, te Londen, binnen en vroeg een enkele reis per Metropolitan Line naar Farringdon Street, een afstand van nog geen zes kilometer. Deze heer verrichtte een historisch feit, want de datum op het kaartje was 10 januari 1863, de da tum waarop het eerste passagiers kaartje op de allereerste ondergrond se spoorweg werd uitgegeven. Inderdaad, ondergrondse spoorweg! De flegmatieke Engelsman uit de Vic toriaanse tijd stond zeer sceptisch te genover deze nieuwste ontwikkeling van het openbare vervoermiddel. De Britten waren langzamerhand reeds gewend geraakt aan het idee van het grote ijzeren monster, dat door het vredige Engelse landschap denderde ofschoon er nog vele mensen wa ren die veelbetekenend hun hoofd schudden en waarschuwden, dat de vindingrijkheid der mensen hen snel naar de ondergang zou voeren maar deze laatste uitvinding ging toch wel iets te ver! Het was op zijn minst gezegd, gevaarlijk. Hoe kon het dak van een tunnel stand houden als er grote stoomlocomotieven door zou den razen? En hoe zou men kunnen ademen? De passagiers moesten wel door verstikking om het leven komen. Maar de mensen uit die tijd zullen wel vreemd hebben opgekeken, toen het dak van de tunnel niet instortte en de passagiers niet door verstikking om het leven kwamen. Velen be schreven de reis tussen de twee sta tions echter als „een nachtmerrie". De rijtuigen waren vuil en spaarzaam verlicht door kleine gaslampen en ve le* ongelukkige passagiers werden van top tot teen bedekt met de zwar te roet der locomotieven. In die dagen, was de Metropolitan Line, afgezien van een aantal door paarden getrokken bussen, het enige openbare vervoermiddel om snel door de binnenstad te komen en het bleek al spoedig dat de lijn moest worden uitgebreid. Men trok hem door tot stations in Edgware Road en South Kensington. Tegen het einde van het jaar 1868 werd er tussen Gloucester Road en Westminster een nieuwe lijn geopend. Ofschoon deze lijn, de District Line, in particulier bezit was, vormde hij een verlenging van de Metropolitan Line. Gedurende de daarop volgende ja ren breidde beide lijnen zich in oos telijke en westelijke richting uit, dwars door de stad, tot zij in 1884, een cirkel hadden gevormd. De lijn stond van die tijd af bekend als de Circle Line (of Inne Cicle), een naam die hij nu nog heeft. Zevert en twintig jaar na de ope ning van de Metropolitan Line in december 1890 dus kreeg Londen' haar eerste electrische spoorweg. De ze lijn liep van King William Street,; in het centrum van de stad, onder de rivier de Theems door naar Stock- well, in het Zuiden. Bij de aanleg van deze lijn maakte men voor de eerste maal gebruik van zgn. „tubes", in plaats van tunnels. Gedurende de daarop volgende zes- tien jaar vond de opening plaats van nog drie zgn. „tube" lijnen de Cen tal Londen (van Shepherd's Bush naar de Bank van Engeland), de Pic cadilly Line (van Hammersmith naar Finsbury Park), en de Bakerloo Line (van Baker Street naar Lambeth). Tot 1910 werden deze lijnen door particuliere maatschappijen beheerd, maar in dat jaar gingen deze maat schappijen, op één na, een fusie aan en hieruit ontstond de London Elec tric Railway. De maatschappij, die zich niet aansloot, was de Metropoli tan Line; deze bleef tot 1933 in parti culiere handen. De London Electric Railway was eerzuchtig en begon spoedig aan het uitwerken van nieuwe plannen voor de ontwikkeling van de ondergronse spoorlijnen. Alle ondergrondse sta tions werden allereerst voorzien van liften om de passagier: naar en van de perrons te vervoeren. De eerste Men schrijft ons: Woensdag 6 augustus was voor de parochie Sint Michaël een nare dag! De zusters van het Allerheiligst Hart van Jezus, vroeger van „de Moerdijk", na de oorlog van Koningshof te Veld hoven konden ook ons klooster niet langer bedienen wegens gebrek aan zusters. Lang hebben we dit zien aankomen en dank zij de ijver van het kerkbe stuur van „het Zwaantje" mochten de 7 zusters nog een jaar langer blijven, maar nu was het dan ook onherroe pelijk afgelopen. De pastoor had zijn vacantie nog wat moeten verkorten om het afscheid officieel mede te ma ken. De kerkmeesters hadden een aardig idee om ook van deze zesde augustus ondanks alles, nog iets te maken. De kerk was goed gevuld, toen de herder van Sint Michaël de gezongen Mis opdroeg uit dankbaarheid voor wat de zusters in die 58 jaren voor de parochie hadden gedaan. Na afloop waren er velen, die de zusters nog even gedag wilden zeggen. Het had trouwens de paar laatste weken niet stil gestaan met de bezoeken ten af scheid. De verhuiswagens reden half elf weg en toen was het huis totaal leeg. Nog even een kopje koffie drin ken bij de buren en daarna een war me maaltijd in de pastorie, waar be halve de 7 zusters van „het Zwaan tje", nog 3 zusters van „het Moeder huis" en het kerkbestuur en father Vergeer van Mill Hill aan deelna men. De fotograaf nam nog een paar aardige foto's in de zaal en buiten. Om half vier namen we afscheid, toen „het busje" van de zusters voor reed en ook juffrouw Zuijdwijk nog een foto r ïm. Het laatste ogenblik was inderaaad een gevoelig afscheid, omdat de hele jeugd en ook zeer veel oudere mensen aan de eerwaarde zusters veel te danken hebben aan opvoeding en onderwijs. Enkele zus ters waren zelfs meermalen in Sint Liduina werkzaam geweest. Ook de zusters waren dankbaar voor de har telijkheid en het medeleven, dat ze aan de Oude Rijn bij katholieken en andersdenkenden hadden ondervon den. Elke maand zal de hele Congre gatie één dage al hun offers en gebe den ten hemel stuwen voor het gees telijk en tijdelijk welzijn van het Zwaantje. Zusters „vaarwel" en laat nog eens iets van u horen, waar ge terecht gekomen zijt. De parochianen van Sint Michaël leven en bidden met u mede. roltrap werd eerst in 1911 in Earl's Court in gebruik genomen. In 1933 werd de exploitatie van de spoorlijnen overgenomen door de London Passenger Transport Board, die op haar beurt de verantwoorde lijkheid in 1948 in handen gaf van de London Transport Executive. Maar desondanks vormden de oor spronkelijke plannen van de London Electric Railway Company steeds de basis van alle latere ontwikkelingen van de ondergrondse in Londen. Twee wereldoorlogen hebben de ont wikkeling van de plannen echter ern stig in de weg gestaan.' Maar nu zijn de verscheidene lijnen zo ver uitge breid dat zij ook de buitenwijken van Londen bestrijken. In totaal hebben de lijnen een lengte van bijna 500 ki lometer en er zijn 277 stations. Ruim 70 miljoen mensen meer dan veertien maal de totale bevol king van Groot-Britannië maken jaarlijks gebruik van de ondergrond se. Om juister te zijn, meer dan 2 mil joen mensen maken dagelijks gebruik van de nu comfortabele, uit zes tot acht wagens bestaande, ondergrondse treinen. Ieder rijtuig biedt zitplaats aan 40 tot 45 mensen en staanplaats aan 160. Op de spitsuren van 7 tot 10 's morgens en van 4.30 tot 7 uur 's middags is de dienst zo frequent dat er ongeveer iedere minuut in de binnenstad een trein vertrekt Een trein stopt bij een station gemiddeld 20 tot 25 seconden. Het is niet prac- tisch om extra snelle treinen te laten rijden, met het oog op de frequentie van de dienst en de korte afstanden tussen de stations; de treinen trekken echter zeer snel op: zij bereiken bin nen een kwart minuut een snelheid van 35 kilometer per uur en binnen één minuut een snelheid van 60 kilo meter. De treinen rijden van 4.30 uur Robert Murphy, de speciale afgevaardigde van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten, gefotografeerd (links) met de rebellenleider Saeb Salam in Libanon. Murphy heeft als lid van de Commissie voor goede diensten" een kort bezoek aan Libanon gebracht. 's morgens tot 1 uur 's nachts; men heeft dus slechts drie en een half uur voor het onderhouden van de rails, seinen enz. In deze korte tijdsduur wordt iedere meter van de tunnel ge ïnspecteerd. De in- en uitgangen hebben tijdens de spitsuren altijd problemen opge leverd, maar de meeste stations heb ben nu snelle roltrappen, die in beide richtingen 10.000 passagiers per uur kunnen vervoeren, met een snelheid van 60 meter per minuut. De langste roltrap bevindt zich in het station Leicester Square deze is 27 meter lang. Andere stations heb ben moderne, snelle automatische lif ten; de diepste bevindt zich op het station Hampstead deze is 60 ter diep. In een organisatie, die de verant woordelijkheid heeft voor zo veel treinen en passagiers, is het van het grootste belang, dat men alle risico's uitsluit. Dagelijks rijden er niet min der dan 6000 treinen over het onder grondse spoorwegnet, maar de voor zorgsmaatregelen welke alle elec- trisch werken zijn zodanig, dat slechts 1 op de 420.000 passagiers een ongeluk overkomt, welk ongeluk over het algemeen slechts van lichte aard is en in de meeste gevallen de fout is van de passagier zelf. De beweging van iedere trein wordt door vele vei ligheidsmaatregelen beschermd, en mocht één van deze ooit weigeren, dan zullen d-e overige nog in staat zijn een ongeluk te voorkomen. Storingen in het net komen slechts zelden voor. Iedere trein rijdt onge veer 10.000 kilometer zonder een mankement, dat niet in minder dan vijf minuten kan worden verholpen. Per 65.000 kilometer, die een trein af legt, komt er minder dan één fout in het seinsysteem voor. Van alle stations in het hart van Londen, is het station Piccadilly Cir cus, het drukste. Het verwerkt onge veer 600.000 passagiers per week. Dan volgens het station Oxford Circus met een totaal aantal passagiers per week van 550.000, en King's Cross, Liver pool Street en Victoria met elk 490.000 passagiers per week. Ieder jaar ontvangt de afdeling Ge vonden Voorwerpen van de London Transport Executive circa een half miljoen gevonden voorwerpen. Het informatie kantoor van bovengenoem de maatschappij behandelt per jaar 800.000 aanvragen om inlichtingen. „Prachtig" is een te veel gebruikt en misbruikt woord. Maar met een gerust hart kan men het voor de Lon dense ondergrondse gebruiken. De ondergrondse is eens betiteld en niet ten onrechte als het „Achtste Wereldwonder". (Advertentie) Predikanten vrij van betaling A.O.W.-premie Predikanten en kerkeraden, die principiële bezwaren hebben tegen de premiebetaling voor de Algemene Ouderdomsvoorziening (A.O.W.) kun nen vrijstelling van betaling verkrij gen, aldus heeft de minister van Fi nanciën, de heer H. J. Hofstra, beslist. De minister zal zijn ambtgenoot van Sociale Zaken van deze beslissing op de hoogte stellen. Predikanten en kerkeraden, die van het besluit gebruik willen ma ken, kunnen hun verzoeken, voor zien van gemotiveerde bezwaren in dienen bij de ontvanger der belastin gen, onder wie zij ressorteren. Te vens kunnen zij bij de aangifte voor de inkomstenbelasting mededeling doen aan de inspecteurs der belastin gen van hun bezwaren. De predikanten, die reeds een de finitieve aanslag voor de A.O.W.- premie ontvingen, kunnen hiertegen nu in beroep gaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7