Leidse tenniskampioenschappen voor een goed deel verregend Nederlandse Jeugdploeg keerde uit de West terug Amsterdamse „kunsthandelaar" bracht oude meesters in discrediet Botsing op rijksweg 5)e £ief,de aan Manen 'VBIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT Overigens: weinig verrassingen De banen van de tennisclub Room burg lagen donderdag weer geheel blank. Slechts tegen de avond konden weer wat spelers de baan op gaan. De geplaatste spelers kwamen zonder kleerscheuren door de eerste ronde en ie herkansingsronde. Wel was de lijst wat topzwaar door het uitvallen van Van Eysden en daardoor kregen enkele spelers een ongedachte kans wat verder e komen dan gedacht. Toch boden de „slachtoffers" goed tegenstand. Bart 'unt was de enige die zelfs een set wist e winnen en wel tegen Holleman, maar was verder kansloos. Frans Engelenburg hield Adema van Scheltema goed bij, maar bleek op de sleutelpunten nog teveel missers te heb ben vooral op de service. Scheepe was zeer tactisch tegen Lansdorp, speelde beheerst en zuiver ondanks zijn gebles seerde knie, stond in de tweecle na ver lies van de eerste set 35 achter, over leefde drie matchpunten, stond dreigend 0p g5 vóór, bleef goed bij, maar moest na 10 gelijk door vermoeidheid de partij laten gaan. Tegen Dominicus werd deze inspanning hem noodlottig, op 22 in de beslissende set moest hij opgeven. Jam mer! J. Noordman kwam in de herkan- ising tegen Karamoy, zo langzamerhand een traditie op dit toernooi, leidde in de eerste set opeens met 31, maar vond het toen mooi genoeg en liet de eer aan zijn tegenstander. Barendregt won in B de tweede set in Koole, maar toen werd het wel duis ter voor de gebrilde „Leidse Houter" 8-6 4—6 6—2. UIT HET DOCOS-KAMP TE BERG EN DAL Men schrijft ons: Na 's avonds eerst lekker gegeten te hebben, waren de jongens verzadigd. Kamp-aalmoezenier Rector Grimbergen, die ook districtsadviseur is van de NKS, vereerde Docos met een bezoek, hetwelk ook door de jongens en leiders zeer op prijs werd gesteld. Als gast van Docos werd hem een kopje koffie en koek ge serveerd, wat hij een leuke geste vond. 's Avonds werd er een vossenjacht ge organiseerd, die de jongens flink liet zoeken, maar wat Docos ook vond, geen vos. Terug in 't kamp werd er verteld, dat de vos al gevlucht was. Al met al een leuke avond. Na 't avondgebed ging ieder na een geslaagde dag van sport spel slapen. De andere dag had Docos een zwaar programma te verwerken. Allereerst kwamen wij uit tegen Hoonhorst A (groep A) die wij buiten verwachting dige tegenstand boden. Het half time was de stand nog dubbelblank. Vlak na rust scoorde A. Kohlbeck een keurig doelpunt; 1 minuut voor tijd werd het echter toch nog 11 na een solo-ren een der spelers der tegenpartij. Einduitslag 11. In deze wedstrijd speel de Tom van Duin een prima wedstrijd. In de tweede wedstrijd werd aange treden tegen P.H. A. Na 5 min. scoorde P. Kerstens een prachtig doelpunt. Met deze stand kwam de rust. Na rust werd het een gelijkopgaande strijd. Vlak voor het einde maakte C. den Edel uit een prachtige voorzet van W.- Rosdorrf er 2—0 van. Met deze stand kwam het ein de. Nu moesten de Docos-mensen aan treden voor een van de nummers van de vijfkamp (vérspringen). Voor Docos sprong W. Rosdorff 't verst (4.45 meter). C. den Edel was hier tweede met een sprong van 4.40. Als derde werd er een opmerkelijke prestatie geleverd door Fritz Kok (4.25 meter), terwijl hij van de Docos-groep juist de kleinste is. Om 12 40 uur werd de derde voetbal wedstrijd gespeeld en wel tegen de kam pioenen der A-klasse W.S.V. A. Deze wedstrijd had een bijzonder tintje voor Docos, daar hieraan een weddenschap voor de jongens vastzat. Zij vochten als leeuwen, maar er was toch geen houden aan. Uitblinkers in deze wedstrijd waren N. Overdevest, W. Piasmij er en P. Kers tens, terwijl keeper Henny Kamerling uitstekend zijn heiligdom verdedigde. Het slot was in ieder geval, dat Docos de weddenschap won en alle jongens een consumptie rijker werden. Hierna werd aangetreden voor het hardloopnummer. Hierbij werden goede tijden gemaakt. De snelste man was hier W. Rosdorff in de tijd van 11 sec.; 2e was N. Over devest in 11.1 sec. en 3e W. Plasmijer in precies 12 sec. De estafette werd ge lopen door W. Rosdorff, N. Overdevest, W. Plasmijer, A. Hoogduin en A. van Berge Henegouwen. Dit nummer werd gelopen in precies 1 minuut. De afstan- ':n was 5 maal 80 meter. De laatste wedstrijd werd gespeeld te gen Roda B. Hier ging de vermoeidheid een woordje meespreken. Tóch pres teerden zij het om ook deze wedstrijd te winnen. Einduitslag 21 voor Docos. De laatste wedstrijden werden bijge woond door de voorzitter der jeugdcom missie, de heer Wanst en het bestuurs lid, de heer Fr. Verzun, die op bezoek waren gekomen. De verfrissing voor de jongens kwam echter van boven, daar het de hele mid dag al regende. Voor de avond stond er een film op het programma. Laten we hopen dat het weer een beetje op knapt. De dames-dubbel B (Hermans-Burge meesterTeurlings-Sluyters) werd door de eersten vlot gewonnen. Vandaag kan men in A enkele goede partijen tegemoet zien. Enkele geplaat sten kwamen hier tegenover elkaar' en met het oog op de nationale kampioen schappen werden deze ontmoetingen na tuurlijk dubbel interessant, aangezien velen ook daar tot de geplaatsten be horen. Uitslagen: Tournooi A: Heren-enkelspel: J. H. GorisK. Thomas 61 61; J. H. Go- ris—K. Tulleken 6—1 6—0; W. A. Domi nicusE. R. Scheepe 61 36 22 te ruggetrokken; D. StadmeyerK. Tho mas 61 61; R. LandsdorpE. R. Scheepe 62 108; R. KuypersD. P. van Galen Last 62 64; R. Gurowitsch F. Engelenburg 62 63; R. Kuyper J. Koerts 64 63; G. L. Adema van ScheltemaF. Engelenburg 64 75; A. L. van MeegerenB. Punt 61 60; H. van de Weg—M. Karsten 6—1 ^-4; L. KaramoyJ. Holleman 61 62; L. KaramoyJ. Noordman 63 61. Heren-dubbel: J. KoertsJ. Holleman versl. F. R. BonteE. Lalisang 61 60. Tournooi B: Dames-enkelspel: mej. C. van Regteren Altenamej. E. Herman 6—3 6—2. Heren-enkelspel, le ronde: K. Rijpma J. van Batenburg 97 20 opgegeven; 2e ronde: C. J. KooleJ. Barendregt 86 46 62; P. VeentjeK. Rijpma 60 10 opgegeven; 3e ronde: R. Moo- lenaarJ. Monod de Froideville 62 6—0. Gemengd Dubbel: mevr. A. A. Baren dregt en J. Barendregt versl. M. de Jon ge en B. Punt 60 64. Dames-dubbel: le ronde: mevr. S. B. Ubbink en rriej. A. Pino versl. mevr. M. v. d. Wijngaard en mevr. Duiver man 5—0 opgegeven; 2e ronde: mej. E. Herman en mej. Y. Burgemeester versl. mej. C. Tuerlings en mej. J. Sluyters 6—4 6—1. Heren-dubbel: Th. J. Thies en W. J. de Jong versl. J. W. Janssen en J. v. Ba tenburg 61 7—5. Tournooi C, heren-enkel, 3e ronde: D. de BruynH. J. Ubbink 86 06; A. C. CoemansC. Verdoes 64 46 64; W. TemminkJ. Ttreur 62 86. Heren-dubbel: J. T. Ubbink en H. J. Ubbink versl. A. v. d. Heyden en J. van Eisen 79 62 63. Gemengd dubbel, 2e ronde: mevr. C. Staverman en E. Havinga ersl. mej. T. Kasten en H. an Zwieten 6—3 63; me vrouw I. Bor en Th. W. Cassa versl. mej. A. J. Tieleman en C. H. W. O ver dij king 6—3 9—7. ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN Morgenmiddag om 3 uur en zondag middag om 1 uur organiseert de afde ling Leiden der KNAU de jaarlijkse strijd om de persoonlijke Leidse atletiek- titels. De sterkste atleten van alle in Leiden en omstreken gevestigde verenigingen hebben voor deze wedstrijden inge schreven en ongetwijfeld belooft het op vele nummers een aantrekkelijke strijd te worden. De wedstrijden hebben nog een internationaal tintje gekregen door de deelname van een tweetal atleten uit Oxford. Hoogtepunten in het program ma beloven te worden de 400 m. dames op zaterdagmiddag en de 800 m. heren op zondag. Deze wedstrijden zullen zeer zeker weer een hoogtepunt worden in de grote reeks, welke de afdeling Leiden dit jaar reeds heeft georganiseerd. KOMT ELLIOTT ONDER DE 3,50? Het nieuwe wereldrecord op de mijl van Herb Elliott (Australië) heeft de atletiek-experts er weer toe gebracht zich af te vragen, welke de absolute limiettijd voor deze afstand wel is. Allen zijn het erover eens. dat Herb Elliott nog sneller kan dan de 3 min. 54.5 sec. van woensdag. De onttroonde wereldrecordhouder, de Australiër Lan- dy, verklaarde zelfs, dat Elliott onder de 3 min. 50 sec. kan komen. Misschien zal dat dit jaar. tijdens de wedstrijden in Scandinavië gebeuren, anders het vol gend jaar, aldus Landy. Voor dr. Roger Bannister, de man die het eerste de mijl onder de vier minuten liep, staat het ook vast, dat Elliott nog sneller kan. „Iemand, die de laatste ronde in 55 sec. aflegt, kan, wanneer hij zijn krachten wat meer verdeelt, zeker een betere tijd maken". Bannister gelooft overigens, dat de wereldrecords op alle afstanden, de sprint misschien uitgezonderd, nog scher per gesteld kunnen worden. ROEIEN DE EUROP. KAMPIOENSCHAPPEN Bij de Internationale Roeifederatie zijn de volgende inschrijvingen binnengeko men voor de Europese roeikampioen- schappen voor dames, die op zaterdag 23 en zondag 24 augustus te Poznan (Po len) zullen worden gehouden. Vier met stuurvrouw: Tsjechoslowa- kije, Hongarije, Zuidslavië, Roemenië, Denmarken, Zweden, Duitsland, Rusland en Polen. Dubbel Vier: Nederland, Hongarije, Roemenië, Oostenrijk, Duitsland, Rus land en Polen. Dubbel Twee: België, Tsjechoslowa- kije, Hongarij, Roemenië, Duitsland, Rusland en Polen. Opgetogen over een prachtige reis en over de in de West ondervonden bijzon der hartelijke gastvrijheid is gistermid dag om half drie de Nederlandse jeugd- voetbalploeg uit de West op Schiphol teruggekeerd. Alle officials (het waren er oorspronkelijk 8, doch bondstrainer Elek Schwartz is op Curagao achterge bleven) en alle 16 spelers waren ge kleed in de speciaal voor deze reis ver vaardigde blauwe jasjes. „We zijn bijzonder tevreden over het spel van onze jongens", zei de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., nadat hij met het gezelschap uit het K.L.M.-lijntoestel was gestapt, dat de groep uit New York op vader landse bodem terugbracht. „Ik weet uit mijn hoofd niet wie er topscorer is ge weest, maar ik geloof Janssen, die al door midvoor heeft gespeeld. Uitblin kers wil ik overigens niet noemen". De ploeg heeft in totaal 3 wedstrijden gespeeld: 2 in grote hitte op een zandig terrein op Curagao ('s middags om half vijf) en de derde bij kunstlicht 's avonds op een prachtig veld in Paramaribo. Terwijl de eerste twee matches ietwat moeilijke overwinningen voor de Neder landers opleverden (31 en 21), won nen zij in Suriname liefst met 9—2. Scheidsrechter Leo Horn leidde de laat ste wedstrijd 'op Curagao, die in een 21 zege eindigde. De D.O.S.-speler Kraay was telkens aanvoerder. Alle spe lers zijn minstens 1 maal in het veld geweest, want er werd na de rust nogal eens gewisseld. De tournee heeft in to taal twee weken geduurd. Trainer Schwartz blijft nog 14 dagen op Curagao, aldus vertelde de heer Brunt, en wel om daar trainers en vooraanstaande spelers van voorlichting te dienen in een korte, maar drukbezette cursus, waarbij hy ook enige trainings- lessen zal geven. De zestien spelers (jeugd tot 23 jaar) waren: Althoff en Van Heeswijk (beiden Blauw-Wit), Bosselaar, Van Dijk, Van der Lee en Schilder (Sparta), Coenen en Rutten (MW), Den Engelse (ADO), Fransen (GVAV), Groot en Janssen (Stormvogels), Kraay (DOS), Kruiver (PSV), Moulijn en Veldhoen (Feyen- oord). De KNVB-officials waren voor zitter Schroder, vice-voorzitters Mar tens en Egberts, de secr.-penningmeester Brunt, scheidsrechter Horn, trainer Schwartz, TC-lid Steinvoorte en een radioreporter. CRICKET FLAMINGO'S—M.C.C. VERREGEND De tweedaagse wedstrijd tussen de cricketploegen van de Flamingo's en de M.C.C. te Bilthoven is verregend. Op de tweede dag kwam M.C.C. in de tweede innings niet verder dan tot 33 voor 2, waarvan Cooke 11 not out. H. van Weel de nam beide wickets voor 12 runs. Daarna maakte de regen een einde aan de ontmoeting. WATERPOLO De gecombineerde poloploeg van AZPC (Amersfoort) en HZPC (Den Haag) heeft het vijfdaagse internationale waterpolotoernooi in Rotterdam gewon nen. De beslissende ontmoeting tegen het Hongaarse vluchtelingenteam werd met 86 gewonnen. De combinatie heeft in dit toernooi het beste waterpolo laten zien. Ook op de laatste avond was zij het sterkst, al was het schieten slecht verzorgd. Tegen de verhouding in hadden de Hongaren bij rust een 31 voorsprong en zelfs werd het 41 alvorens onze landgeno ten goed op schot geraakten. De doel punten voor de Amersfoorts/Haagse combinatie werden gemaakt door Smol (4), Van Dorp (2) en Wim Mosterd (2) In de resterende ontmoeting tussen de Nederlandse Bondsploeg en Polytechnic Londen won de bondsploeg (voor de eerste maal) met 43 (rust 20). De eindstand luidt: AZPC/HZPC- comb. Duisburg Hong. Vlucht. Polytechnic Bondsploeg 4 2 2 0 6 4 2 115 4 2 0 2 4 4 112 3 4 10 3 2 23—16 23—16 21—26 15—16 12—20 ZWEMMEN WESTDUITSE ZWEMBOND DREIGT De Westduitse zwembond is boos op de Fina. De internationale zwemfedera- tie heeft de bond namelijk medegedeeld, dat de vrije slagzwemmer Hans Zierold en de schoonspringer Herbert Bahrendt geen deel' kunnen uitmaken van de Duitse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen in Boedapest. Belde zwemmers zijn enige tijd geleden uit Oost-Duitsland naar het westen ge vlucht en na protesten van de Oost- duitse zwembond heeft de Fina erkend, dat Bahrendt en Zierold niet gerechtigd zijn nu al voor West-Duitsland uit te komen. De Westduitse bond heeft zich op het standpunt gesteld, dat van een verande- i ring van nationaliteit geen sprake is om dat Bahrendt en Zierold ..Duitsers wa ren en Duitsers zijn gebleven". Daarbij is het dreigement uitgesproken, dat. in- j dien de Fina het startverbod handhaaft, West-Duitsland wel eens van deelneming aan de Europese kampioenschappen zou kunnen afzien. De beslissing zal een dezer dagen tij dens de in Gelsenkirchen te houden Westduitse kampioenschappen worden genomen. SCHAKEN DE TOERNOOIEN VAN DE K.N.S.B. Te Dordrecht werden gistermorgen de toernooien van de KNSB voortgezet met o.a. de partijen voor de vijfde ronde van de strijd om het nationaal open kampioenschap en de partijen uit de vierde ronde van de competitie voor de nationale damestitel. De resultaten wa ren: Open kampioenschap van Nederland (5e ronde): BoonBredewout afgebr., DiemerDe Ruiter afgebr.. dr. Visser Jansen 01, ir. Van Donkv. Weezei 1, Kayserdr. Mulder afgebr., Arons Hoogendoorn 10. Verder zijn gisteren enkele afgebro ken partijen uitgespeeld. Bij de heren waren de resultaten: vierde ronde: Van WeezeiVisser 10; vijfde ronde: Boon Bredewout V*DiemerDe Ruyter 10, KaiserMulder 01. De stand na vijf ronden luidt: 1. Die mer 4 pnt.; 2. Boon en Van Weezei ieder 31/: pnt.; 4. en 5. Jansen en Bredewout ieder 3 pnt.; 6. 7. en 8. Visser, De Ruyter en Mulder ieder 2'/t pnt.; 9. Arons 2 pnt.; 10. Van Donk l'/e pnt.; 11. en 12. Hoogendoorn en Kayser ieder 1 pnt. Kampioenschap van Nederland dames (4e ronde): mevr. Heemskerk Sr.mevr. Van Veen V», mevr. Vreekenmej. Stegeman afgebr., mevr. Roodzantmej. mr. Die Klerck afgebr., mevr. Van der Kliftmej. F. Heemskerk Jr. afgebr. De uitslagen der afgebroken partijen waren: vierde ronde: mevr. Vreeken mej. Stegeman 10, mevr. v. d. Klift mej. Heemskerk 14), mevr. Roodzant mej. De Klerck opnieuw afgebroken. De stand na vier ronden luidt: 1. mevrouw Heemskerk 3'/* pnt.; 2. mevr. Vreeken 3 pnt.; 3. en w. mej. De Klerck en mevr. Roodzant ieder 2 pnt. plus 1 af gebroken partij; 5. mej. Stegeman 2 pnt.; 6. mevr. Van der Klift l'/t pnt.; 7. mevr. Van Veen 1 pnt.; 8. mejuffr. Heemskerk 0 pnt. HET INTERZONALE TOERNOOI TE BAD PORTOROZ In het interzonale schaaktoernooi te Bad Portoroz zijn gisteravond de afge broken partijen uit de eerste en tweede ronde gespeeld. De resultaten waren: lste ronde: AverbachCafdoso Vs SanguinettiMatanovic »/sOlafsson Szabo 10, PetrosianSherwin 10; 2de ronde: MatanovicPanno FilipSanguinetti '/sl/t, CardosoLar- sen lli»/t, RosettoBenkoe >/t De stand is thans: 1. Benkoe, Fischer, Olafsson, Tahl en Petrosian ieder l>/i pnt.; 6. Bronstein, Averbach, Larsen, Sanguinetti, Panno, Pachman, Matano vic, Filip, Cardoso. Gligoric en Neiklrch ieder 1 pnt.; 17. Rosetto pnt uit 1 partij; 18. De Greiff en Szabo ieder V* pnt.; 20. Sherwin 0 pnt. uit 1 partij; 21. Füster 0 pnt. POSTDUIVEN WEDVLUCHT SINT-GHISLAIN Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Chislain-Hornu, gelost te 7.50 uur met z.w.-wind. Nulpunt 196.62 km. De Bonte Duif. In concours 173 vo gels, le duif te 10.31.21 uur. G. van Al- bada 1, 3; J. Krekelaar 2, 8; F. Bink 4, 6; W. Wolters 5, 9; W. Nagtegaal 7; J. Noordervliet 10. Kampioenschap Vitesse. 1. N. Ouds hoorn 222.97 pnt.; 2. G. van Albada 200.32 pnt.; 3. W. Wolters 182.41 pnt. Kampioenschap Fond. 1. G. van Albada 126.46 pnt.; 2. N. Oudshoorn 124.04 pnt.; 3. W. Wolters 121.66 pnt. L.P.C. In concours 206 duiven, le duif te 10.34.22 uur. J. Kukler 1, 5, 6; M. de Lange 2; P. Groenendijk 3, 8, 9; D. Mosseveld 4; P. Teske 7; H. van Alphen 10. Columba. In concours 95 vogels, le duif te 10.34.uur. R. P. de Graaf 1, 3. 6, 7. 9; G. J. Oude Elferink 2, 4, 5, 8. 10. De Blauwkras. In concours 144 vo gels, le duif te 10.36.06 uur. H. Moenen 1; W. Ravensbergen 2; J. Noordermeer 3: G. Grebel 4, 10; Gebr. Gijsman 5; P. Hansen 6; J. Rozier 7; A. Kop 8; J. J. Wervelman 9. De Vriendenclub. In concours 355 vogels, le duif te 10.36.12 uur. F. Hof man 1; Chr. Borst 2; N. Bemelman 3, 8; J. Staffeleu 4, 10; H. Mooten 5; J. Jansen 6; C. Castelijn 7; C. v. Cleef 9. Bij onwetende Denen Nederland, het land van de „Oude Meesters", heeft in Denemarken weer veel van 2ijn crcdietwaardigheid verloren door het optreden van een Amsterdamse handelaar, de 47-jarige E. P. Deze wordt er van verdacht, in een dubieuze schilderijen-affaire, on der valse voorspiegelingen, een Deen se fabrikant het bedrag van 2P.0.000 Deense kronen (bijna honderd vijftig duizend gulden) te hebben afhandf' gemaakt. De commissaris van politie in de Deense stad Aalborg heeft thans aan Interpol verzocht, de man die voort vluchtig is, te arresteren. Tezamen met zijn collega-„kunst- handelaar", August Kunstier had de Amsterdammer „zaken" gedaan in West-Duitsland. In juli verlegden ze evenwel hun werkterrein naar Dene marken, waar ze met grote voortva rendheid verkenden, welke Deense industriëlen er wel voor hun activi teiten in aanmerking zouden komen. Toen ze er achter waren maakten ze met veel zwier keurig gekleed en met een dure Mercedes hun bezoe ken bij de slachtofferlin-spé. Sprookjes. De Amsterdammer vertelde dat hij 17de en 18de eeuwse „meesters" te koop had. Een Braziliaanse miljoenair zou er wel wat voor voelen, doch de koopman wilde zijn geld direct heb ben. Hij kwam tenslotte op het voor stel, dat de fabrikant de schilderijen kocht om ze eventueel later weer aan de Braziliaan door te verkopen. In dat laatste geval zou de fabrikant er nog een flinke som op kunnen verdie nen. De meesten van de fabrikanten gingen niet op de voorstellen in maar er was er één, die toehapte en in een keer 290.000 kronen in schilderijen in vesteerde. Dat moedigde de beide „kunsthan- Omstreeks half zes gistermiddag is op de verkeersweg UtrechtDen Haag, onder de gemeente Waarder, een grote personenauto door de schei dingsheg gevlogen en heeft op de an dere rijbaan een touringcar uit Den Haag reramd. Door de botsing raak te ook de chauffeur van de bus de macht over het stuur kwijt en vloog op zijn beurt door de heg naar de an dere rijbaan. Hier kon de chauffeur van een gro te vrachtauto dank zij grote tegen woordigheid van geest een tweede botsing voorkomen. De personenauto werd bestuurd door de heer Aronsohn uit Drieber gen. Hij wilde een bestelwagen pas seren en slipte daarbij. Zijn wagen sloeg over de kop en ging door de scheidingsheg. Op de andere rijbaan kon de eerste van twee achter elkaar rydende bussen de rondtollende per sonenwagen nog ontwijken, de twee de kwam er mee in aanraking. De h-.ur Aronsohn kreeg een zware her senschudding en diepe snij wonden. Hij werd naar het r.k. ziekenhuis te Woerden overgebracht. De personenauto werd vernield, de bus zwaar beschadigd. De inzit tenden van deze bus, Scheveningse vrouwen, die terugkeerden van een zendingsdag te Driebergen, werden later door een andere bus opgehaald. Vier vrouwen die licht gewond wer den, konden ter plaatse worden ver bonden. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT WERKKAMP. Donderdag heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina een volkomen onver wacht bezoek gebracht aan het oecu menisch internationale werkkamp, dat gedurende de maand augustus wordt gehouden aan de Velderslanen te Apeldoorn. De bedoeling van dit kamp is, dat de kampeerders, afkom stig uit diverse landen waaronder Amerika, Japan en Portugal, gedu rende hun verblijf bouwen aan een buurthuis voor de bewoners van deze wijk, die zich moeilijk aanpassen. delaren" te zeer aan. Ze waagden nog een kans en bezochten rijke koop lieden te Viborg en Aalborg. Dat werd hun ongeluk. Terwijl de eerste de beide mannen wegstuurde en de politie belde, ging de tweede met hen in onderhandeling en nam tegelijker tijd contact met de politie op. Toen de Deense recherche arriveerde aan de woning, waar de twee oplichters hun slag dachten te slaan, zat de Amsterdammer achter het stuur van de dure Mercedes van zijn collega. Zonder zich om hem te bekommeren, ging de man er met de wagen van door. De Duitser werd gearresteerd en in arrest gezet. Wel echt, niet kostbaar? De vluchtende Nederlander daver de even later met een snelheid van 100 kilometer door de slagbomen aan de Deens-Duitse grens. De Deense re cherche nam 34 schilderijen in be slag. De totale waarde daarvan zou slechts 11.000 kronen bedragen. On derzocht wordt nog, of de certifica ten echt zijn. De Amsterdammer be vindt zich thans weer in Nederland. Het Schepengericht te Iserlohn in West-Duitsland veroordeelde hem op 2 juni na een Westfaalse schilderijen- affaire tot 5 maanden een straf ge lijk aan zijn voorarrest op grond van oplichting en valsheid in ge schrifte. De Duitser, Kunstier, beweert, dat hij zijn aandeel in de buit nog niet heeft ontvangen. Het ligt niet voor de hand, dat de Amsterdamse koopman door Interpol zal worden gearresteerd. Het is in Nederland namelijk te allen tijde on mogelijk, een Nederlander uit te le veren. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. S.05 Gym voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Lichte muz. 12.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Bas en pia no. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Vara-Varia. 13.20 Iiawaiianmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Swingmuz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Gram. 15.35 Omr. ork. en solist. 16.30 Wees veilig uit, caus. 16.45 Gram. 16.5 Vakantietips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ritm. muz. 18.45 Gitaarspel. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gespro ken poqtret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.059 Lichte muz. 20.35 Promenade ork. 21.15 Zijn vrouw, hoorsp. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 De Knopendoos. 22.35 Opsporing verzocht. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00. Nws. en kath. nws. 13.20 Int. muzikaal uitwisselingsprog. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Lichte muz. 15.30 Koor zang. 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Gram. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Gram. 18.25 Prome- nade-ork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Gram. 20.10 Lichtbaken,caus. 20.25 Act. 20.40 Gram. 21.10 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 17.0017.40 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journ. en weerover- zicht. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30—22.00 Franse chan sons. In de pauze (21.10): De oude draaidoos. door L. A. Cunningham 29) En nu zat hij hier op deze morgen in zijn groot en eenzaam huis, ter wijl daar buiten een fijne mistige motregen hing. Het gras en de strui ken waren doordrenkt van het wa ter; uit de dakgoot druppelde het voortdurend. Het was niet een stemming om er veel troost uit te putten. Natuurlijk zou het heel an ders geweest zijn binnen in hem, als de zon had geschenen, als de vogels gezongen hadden, als alles warm en droog was geweest. Hij trok een oude regenjas aan, zette zijn grijze vilthoed op, en nam de wandelstok die hij gevonden had. Het was een oude stok van essen- hout, die hij had ontdekt in een kast in de hal. De greep ervan was gepo lijst door het gebruik door vele Westcott-handen. Hij liep naar buiten. In de boom gaard rook het naar de vochtige aarde; van de takken lekten drop pels op zijn kleren. Hij voelde hoe de vochtige wind langs zijn gezicht streek en genoot van deze streling. Hij beklom de grote dijk en waadde door de mist die hier, langs de rivier hing. Wat hij hier zocht wist hij misschien zelf niet, maar het moest zijn instinct geweest zijn, dat hem hierheen deed komen. Want op eens zag hij haar. Manon kwam te voorschijn uit de witte muur van mist, slank en donker. Waterdrup pels glansden op haar zwart haar. Zij bleven tegenover elkaar staan en spraken eerst geen woord. Zij hadden genoeg met elkaar aan te zien. „Manon", zei hij dan en nam haar handen in de zijne. Een ogenblik later lag zij in zijn armen. „Manon, jij bent mijn alles; alleen voor jou leef ik". „Ja", fluisterde zij, „ik weet'het: 't Is bij mij hetzelfde. En wat er bui ten ons gebeurt, wat anderen zeg gen, het kan me niets schelen". „Laten we spoedig trouwen", zei hij. Maar tegelijkertijd was er een stem in hem die hem zei: hoe kun je dat vragen; waarvan wil je haar onderhouden? Heb je het recht, ter- wille van je persoonlijke verlangens dit meisje in opstand te laten komen tegen haar familie? Kun je haar dat alles doen vergeten, als zij door haar verwanten zal zijn uitgestoten? Kun jij alles voor haar zijn? „Ik zou van thuis weg kunnen lopen", zei ze, „en zo lang bij een vriendin gaan wonen. Ik heb ge dacht, dat ik hen allen kon verla ten, en vergeten wat zij voor my gedaan hebben. Ik dacht, dat ik de eerste vrouw van het geslacht der Labrettes kon zijn, die haar geboor terecht opgaf voor een vreemdeling. Uit liefde „En kun je dat niet?" Hij begon zich te verdedigen. „Is de liefde dan niet het voornaamste??" „Ik weet het niet. Hoe kan ik dat weten?" „Dat moet je hart je vertellen. Als je van iemand houdt, komt er al het andere niet meer op aan. Ik zal je doen vergeten, Manon, wat je op geeftHij hield ineens stil. „Ik ben een gek", verweet hij zich, „ik ben verwaand, ik denk dat ik al die opofferingen waard ben, en ik bén het niet. Ik ben ook niets. Ik ben de laatste van mijn geslacht, en ik ben er maar een armzalig vertegen woordiger van. Een arme ridder, die de schat wil roven van de ster ke vijand". „Je bent helemaal niet arm, en je familie en vrienden mogen trots op je zijn. Ik heb mijn vader horen zeggen, dat je al je geld hebt weg gegeven om de schulden van je va der te betalen, en dat je.... dat je niets moest hebben van dat rijke meisje, ofschoon jij je met dat hu welijk er ineens bovenop zou ge holpen hebben „Goeie, weet je dat?", stamelde Lynn geschrokken. „Hoe is je vader daar achter gekomen? Het is „Het is waar, dat is het voor naamste. En het is precies iets voor jou om dat te doen. Het doet me voelen, dat ik je niet waardig ben, Lynn. „Jij!" Hij lachte, zoals men om een kind lacht dat iets heel .dwaas zegt. „Ik ben absoluut geen partij voor jou. Ik ben veel minder..., maar ik houd van je, dat is alles wat ik tot mijn verdediging kan zeggen. Ik heb je nodig. Ik bezit niets dan dat oude huis, dat land, en me zelf'. „Dat is genoeg. Het is alles wat iemand zou kunnen vragen. Maar ik kan vandaag geen besluit nemen. Ik kan nu niet denken. Je moet me tijd geven". „Ik ben bang, dat als ik je nu laat gaan, er iets verschrikkelijks zal ge beuren. Ik heb er een voorgevoel van, dat je onder invloed van je fa milie van mij zult vervreemden. Ga me., Manon, dan zal ik je naar je vrienden of je familie brengen, waar je zo lang kunt zijn tot we gaan trouwen". „Ik durf niet. Je zou er verschrik kelijk veel last mee hebben. En je hebt al je tijd en je krachten no dig, om te zorgen dat je zelf een toekomst schept. Laten we wachten; misschien komt er nog wel een op lossing. Ik kan nog niet opstandig worden tegen mijn familie. Het is voor een meisje heel moeilijk om te blijven vechten en vol te houden, als iedereen van haar dierbaarste verwanten tegen haar is. Laat me daar nog mee wachten; Laten we alles nog geheim houden. Je kunt er van op aan, dat wat er ook gebeurt ik nooit met een ander zal trouwen". Hij voelde zich wanhopig. Wat had hij aan wachten? Haar familie zou zich nooit met hem verzoenen. Bijna twee honderd jaar waren de Westcott's hun vijanden geweest, zodat er niet langer gewacht be hoefde te worden om te zien of zij vriendschappelijker gevoelens zou den krijgen. Ook Manon voelde dit. En toch kon zij de moed niet vinden om nu, op dit ogenblik, weg te gaan van Grand'mere Marthe, haar vader en de anderen. Dat leek zo iets wanho pigs; tot zo'n uiterste noodzaak was het eigenlijk toch nog niet geko men! En wat zou er niet gebeuren, als zij zich aan Lynn's kant plaatste? In haar familie kon dit dodelijk zyn voor het slachtoffer, wist zij. „Geef me tijd", smeekte ze, ter wijl ze haar handen vrijmaakte. „Ik moet gaan. Tot ziens!" Zij vluchtte weg in de mist, die haar verzwolg. Tuisen hen in stond nu een muur, olind, verblindend en verraderlijk. De - muur van de Tantramar, van het land, van de polders, waartussen zij thuis hoorde. Hij stond hier, hij, de Westcott, als een vreemdeling; ofschoon zijn fa milie hier al geslachten lang ge woond had. Het was hem duidelijk, dat, nadat de Westcotts in de loop der eeuwen langzaam waren afge zonken van hun oorspronkelijk hoog standpunt en de Bretonse boeren, de Labrettes, voortdurend gestegen waren in de maatschappij, hij nu niet kon komen, als de laatste van zijn geslacht, om gemakkelijk en eenvoudig de schoonste en de edelste van de dochters van de vijand te winnen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5