I SeCekiseSou/fca/ttt ALGEMENE VERGADERING KOMT VANDAAG BIJEEN Een zeldzame eenstemmigheid in de Veiligheidsraad IN ÏORDANIË IS HET NOG NIET RUSTIG Na een debat van zes uren VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. H480 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 Het schouwspel van eensgezindheid Met een ongebruikelijke haast ontstellende! eensgezind heid heeft de Veiligheidsraad gisteren besloten tot een spoedbijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Het verrassende van dit besluit was niet, dat het genomen werd, want dat stond bij voorbaat vast, nu zowel de Westerse wereld oL~ Rusland zo'n bij eenkomst hadden aangevraagd. Het wonderlijke was, dat er zo wei- 0 nig geharrewar aan vooraf is gegaan;' want haken en ogen waren er genoeg. Amerika had n.l. aan de Veilig heidsraad een bijeenroeping van de Assemblee gevraagd in een resolutie, waarin als motief werd aangegeven: de bespreking van de indirecte ag sie van de zijde der Verenigde Arabi sche Republiek van Nasser. Omge keerd had de Sowjet-Unie zo'n bijeen roeping aangevraagd met het motief: veroordeling der Amerikaanse en Britse agressie en derhalve bevel tot terugtrekking van bun troepen uit Libanon en Jordanië. Het lag voor de hand, dat de Russen niet van te vo ren zouden gaan toegeven, dat men in de Uno Nasser moest veroordelen, terwijl de Amerikanen en de Britten onmogelijk een resolutie in de Veilig heidsraad konden aanvaarden, waar in bij voorbaat reeds hun actie in het Midden-Oosten als „agressie" werd bestempeld. De Brit Pierson stelde-daarom voor, de Amerikaanse resolutie zodanig te wijzigen, dat daarin alleen gespfoken werd over kwesties van het Midden- Oosten. zonder nadere aanduidingen. De Amerikanen gaven toe en de Rus Sobolef bleek toen zowaar bereid om de Russische resolutie met huid en haar in te slikken. Zodoende werd de Amerikaanse resolutie (zonder scherpe kanten) met algemene stem men aangenomen! Dat de Rus tijdens het debat de Amerikanen er de schuld van gaf, dat de topconferentie nie doorging, was te verwachten, waarop de Amerikaan Lodge Chroestsjef even in het zon netje zette en erop wees, dat deze plotseling van gedachten veranderd was na zijn reisje naar Peking. Zo kunnen wij ons dus voorberei den op een hartig debat van enige dagen in de Algemene Vergadering. Vanavond komt zij reeds bijeen, doch het grote debat volgt pas volgende week, als de .zware jongens" naar New York komen. Als ze tenminste komen, want de room is nu wel een beetje van de melk af. De „aller- zwaarsten". Eisenhower en Ohroesjts jef, zullen vermoedelijk wel verstek laten gaan, evenals Macmillan, De Gaulle en Nehroe. Gearresteerd in Caïro De Nederlander Max Rap en zijn vrouw Johanna zijn donderdag in Cairo gearresteerd. Het echtpaar zou wegens moord gezocht worden. Zij zullen nog deze week op transport ge steld worden. Dit deelde een zegsman van Interpol in Cairo mee. Het ëchtpaar is oorspronkelijk af komstig uit Enschede, waaruit het enige maanden geleden met de Noor derzon vertrok nadat de man een auto had gestolen. De man is monteur van beroep. Via Frankrijk is het ech- paar in Noord-Afrika 'terecht geko men, waar het de moord gepleegd zou hebben, waarvoor het thans ge arresteerd is. Slachtoffers van eigen terreurmethoden Frank Kierdorf, de man van de Amerikaanse vakbond van autovet- voerders, die naar men zich zal her inneren dezer dagen met brandwon den overdekt voor een ziekenhuis te Pontiac werd neergelegd, is thans aan zijn verwondingen bezweken. Het schijnt, dat Kierdorf het slachtoffer is geworden van zijn eigen terreur methode. Volgens de apenbare aanklager van de staat Michegan zou n.l. gebleken zijn, dat 'Kierdorf zijn brandwonden had opgelopen bij een poging om een chemische wasserij, die geen extra bijdrage aan zijn vakbond wilde le veren, in brand te steken. Het ver haal dat hij bij zijn opname in het zie kenhuis deed, dat hij n.l. door twee mannen was onsvoerd en in een bos met benzine was overgoten en in brand gestoken, was geheel uit de duim gezogen. Bij de brand in de che mische wasserij was een ontploffing ontstaan en deze is de oorzaak gewor den van Kierdorfs brandwonden. Tankschepen in aanvaring Bij een aanvaring tussen twee tank- boten bij de ingang van de haven yan New Port op Rhode Island zijn vijf tien zeelieden om het leven gekomen. Twaalf worden vermist. Op de beide schepen, de „Gulfoil" van ruim 10.000 ton en de kleinere Graham", ontstond brand. De eerste tanker was leeg, maar de „Graham" was met benzine geladen. Men is het vuur imiddels meester geworden. Zes-en-twintig zeelieden zijn naar bet ziekenhuis gebracht |"\E ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties komt vandaag (vrijdag) om 22.00 uur Nederlandse tijd in speciale spoedzitting bijeen voor een debat over het Midden-Oosten. De Veiligheidsraad nam het besluit tot het uitschrijven van deze bijeenkomst gisteravond met algemene stemmen. Deze zeldzame eenstemmigheid tussen de elf leden van de raad kon wor den bereikt, nadat de Brit sir Pierson Dixon en Jorge Ulueca van Panama op een Amerikaanse resolutie amendementen hadden voorgsteld, welke aan Russische bezwaren tegemoet kwamen. Nadat de geamendeerde Amerikaanse ontwerp-resolutie was aanvaard trok de Sowjet-afgevaardigde zijn voorstel voor een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering ter aanbeveling van de onverwijlde terug trekking van de Amerikaanse en de Britse strijdkrachten uit Libanon en Jordanië, in. Hij verklaarde echter, dat de Sowjet-Unie streeft naar „doel treffende maatregelen" om de terugtrekking te bewerkstelligen. Door de Amerikaanse en de Britse „agressie" was er z.i. in het Midden-Oosten het gevaar van een oorlog ontstaan. Dit vraagstuk hing als een zwaard van Da- mokles boven de Algemene Vergadering. In de loop van het debat, dat zes uur duurde, had de Amerikaan Cabot Lodge de Russische beschul digingen „de gebruikelijke volko men valse voorstelling van zaken in het Midden-Oosten en ir de Veilig heidsraad" genoemd. Hij zei, dat de Amerikaanse troepen uit Libanon zullen worden teruggetrokken, zo dra de V.N. de zaken daar overne men. Naar aanleiding van het feit, dat Sobolef de V.S. en Engeland verweten had, dat er door hun toe doen geen topconferentie tot stand is gebracht, zei Lodge, dat Chroest- tsjef zelf van mening was veranderd na zijn besprekingen met Mao Tse Toeng in Peking. Overigens wees de Canadese af gevaardigde Ritchie op de moge lijkheid, dat er gedurende de zitting van de Algemene Vergadering „ge legenheden zullen zijn voor een in formeel en vruchtbaar overleg" om te komen tot een topconferentie. De bijeenkomst van de Algemene Vergadering van vandaag zal hoofd zakelijk gewijd zijn aan procedure kwesties, zo wordt vernomen in kringen die in nauw contact staan met de voorzitter, sir Leslie Munro van Nieuw Zeeland. De vergadering zal een commissie voor de geloofs- Automaten-truc De houders van automaten in de Westduitse stad Darmstadt zitten in zak en as. Er zijn nl. onverlaten, die ontdekt hebben, lat de Duitse munt stukken van een mark precies de zelfde afmetingen en hetzelfde ge wicht hebben als de Mexicaanse munt van 10 centavo. Het enige ver schil is, dat de Duitse mark z'n geld waard is, maar de Mexicaanse cen tavo practisch waardeloos is. Deze Mexicaanse munten worden thans in allerlei automaten aangetrof fen, waar men een markstuk in moet gooien, zoals sigaretten-automaten, automaten voor filmrolletjes en ook wisselautomaten, welke 10 tien-pfen- ningstukken wisselen voor een mark. De vraag is nu mear, hoe komen die centavo's in Darmstadt, daar er geen enkele bank is, welke Mexicaanse munten leveren kan. brieven instellen en een agenda aan vaarden, waarvan het hoofdpunt zal zijn „kwesties, door de Veilig heidsraad behandeld op zijn 838-ste bijeenkomst op 7 augustus". Deze kwesties betreffen de toestand in Libanon en Jordanië. Men verwacht dat de bijeenkomst spoedig verdaagd zal worden, waar schijnlijk tot volgende week woens dag. Volgens doorgaans welingelich te kringen zullen dan, wanneer het feitelijke debat begint, verscheidene ministers van buitenlandse zaken, zoals Dulles van de V.S., Sydney Smith van Canada, Selwyn Lloyd van Engeland en Fawzi van de Ver enigde Arbaische Republiek, naar New York zijn gekomen. De aan wezigheid van deze ministers zou de Sowj et-regering er toe kunnen brengen, minister Gromyko af te vaardigen. Dit zou, volgens ge noemde kringen,, besprekingen ach ter de schermen onder auspiciën van secretaris-generaal Hammars- kjoeld zeer waarschijnlijk maken. Aan dovemansoren geklopt. Nadat de Veiligheidsraad tot een bijeenkomst van de Algemene Ver gadering had besloten, deed Cabot Lodge een dringend beroep op de Sowjet-Unie om het storen van bui tenlandse zenders te staken en de perscensuur op te heffen, opdat het Sowj et-volk en de volkeren van Oost-Europa van alle standpunten, zoals die op de zitting van de Alge mene Vergadering uiteen zullen worden gezet, kennis kunnen nemen. Tot Sobolef zei Lodge: „Laat uw volk de beschuldigingen horen, die u hebt geuit en laat ook de antwoor den horen, die andere volkeren op deze aantijgingen geven. Laat uw landgenoten kennis nemen van de vrees, welke kleine volkeren in vele delen van de wereld voor Sowjet- agressie, zowel rechtstreekse als in directe, koesteren". De Russische afgevaardigde ver klaarde hierop, dat het Sowjetvolk „niet minder goed geïnformeerd is dan de volkeren van andere landen. Het Sowjet-volk begrijpt zeer goed, wanneer er van agressie sprake is, van welke kant deze komt en tegen wie zij is gericht", aldus Sobolef. De dertigjarige Terence Cutts is donderdag voor de veertiende maal uit een Britse gevangenis gebroken De vorige maal dat hij ontvluchtte, was in februari. Arrestaties van terroristen De Kolonel inspecteert haar regiment "1 Prinses Margaret, die „Colonel in Chief" is van de Canadese Hooglanders, gefotografeerd bij de inspectie van het regiment „Highland light Infantry" Ontario. De prinses droeg bij deze gelegenheid een nieuw vaandel over aan het regiment. Rechts van haar de commandant van het regiment, majoor W. D. Gerrard. Demonstratief gebaar? In Jordanië zijn, naar officieel wordt meegedeeld, twintig leden van een bende aangehouden, die ten doel had „vreedzame burgers te terrorise ren" door springstof te plaatsen in buitenlandse en regeringsgebouwen. Gemeld wordt, dat de meeste ben deleden artsen, studenten en ambte naren tussen de 20 en 30 jaar zijn. Er is „een grote hoeveelheid" springstof in beslag genomen. De Jordaanse overheid deelt mee, dat de activiteit van de groep aan de dag is getreden na de arrestatie vorige week van een studente aan de Amerikaanse universiteit in Am man, Nadia Saba Soelti geheten, en haar verloofde Stephen Theodor, die daar eveneens studeerde en Libanees staatsburger is. Volgens de politie opereerde de groep al twee jaar. Zij zou financieel zijn gesteund door agenten van de Ver. Arabische Republiek in Beiroet en Damscus. MEER BRITSE TROEPEN. Gisteren zijn in Jordanië Britse versterkingen aangekomen. De mili tairen (Schotse jagers) zijn met troe pentransportschepen in Akaba aan gekomen. Te Washington wordt aangenomen dat de Verenigde Staten kort na het ic mocroliib- /jof ■dt-ïhoy, begin van de spoedzitting van de Al Het is mogelijk, dat de Britten door ffemene Vortraderin^ vand* de bezetting van de haven van Aka ba de zuidelijke toegang vanuit zee tot het land willen openhouden, zodat zij minder afhankelijk zijn van de aanvoer door middel van de lucht brug over Israël. De Israëlische rege ring had nl. de vorige week de vluch ten over haar grondgebied verboden, doch heeft ze thans weer tijdelijk toe gestaan. „ZACHT LIJNTJE" IN LIBANON, Generaal Foead Sjehab, die kortge leden tot president van Libanon is ge kozen, schijnt succes te hebben met zijn „pacificatiecampagne" voor zover deze tenminste betrekking heeft op de inzameling van wapens van extre mistische groepen. Op onopvallende wijze trokken soldaten donderdag naar verschillen de punten in Beiroet en begonnen daar met het inzamelen van wapens die openlijk werden gedragen door deze groepen Een Amerikaanse militiare woord voerder verklaarde donderdag dat de bewegingen van de Amerikaanse troepen „zo ongeveer tot stilstand zijn gekomen" Er wordt echter wel normaal ge patrouilleerd. De patrouilles blijven binnen circa 25 km van Beiroet en worden in geen geval naar de gebie den van de opstandelingen gestuurd, aldus de woordvoerder. IS DEZE KLOOF NIET TE OVERBRUGGEN? Dit is de autobahn MünchenBerlijn bij Hof: het punt, waar het IJzeren Gordijn oost en west in tweeën deelt. De kloof, die tussen de beide heuvelruggen ligt, kan men symbolisch noemen voor de kloof tussen Oost- en West- Duitsland. gemene Vergadering van de Verenig de Naties over het Midden-Oosten be reid zijn bijna 2.000 militairen uit Li banon terug te trekken. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei den donderdag, dat de mogelijkheid van een vroegtijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Liba- nan niet uitgesloten moet worden ge acht. Het doel van deze beperking var de Amerikaanse strijdkrachten zou zijn de Russische beschiuldigingen van agressie te doorkruisen. Als eerste afdeling zal dan waar schijnlijk een bataljon mariniers ter sterkte van 1.800 man Libanon verla ten, aldius hebben Amerikaanse amb tenaren meegedeeld. Deze terugtrek king zou dan geschieden op initia tief van de regering te Washington en niet op verzoek van de Libanese regering. Hier en daar wat regen Een storing, die van Zuid-Enge- land over ons land trok, bracht gis teren op de meeste plaatsen langdu rige regenval. Mede daardoor werd 't een van de koudste dagen van deze zomer. In De Bilt schommelde het kwik in de middag om 13 graden. In de loop van donderdagavond begon het weer op te klaren bij de nadering van een zwakke rug van hogere luchtdruk, die voorafgaat aan een nieuwe oceaandepressie. De nachte lijke opklaringen hadden opnieuw voor de tijd van het jaar zeer lage minimumtemperaturen tot gevolg. De sterke afkoeling veroorzaakte plaat selijk mist, die in de ochtend over ging in laaghangende bewolking, maar later kwamen op de meeste plaatsen opklaringen voor. De oceaandepressie verplaatst zich slechts langzaam in oostelijke rich ting. Vanmorgen splitste zich een ge deelte af, dat met regen over Zuid- Engeland in de richting van Frank rijk koerst. Deze afsplitsing zal in ons land tijdelijk veel bewolking ver oorzaken met hier en daar wat lichte regen. Daarna zal geleidelijk iets warmere oceaanlucht tot onze omge ving doordringen. Woensdag 13 augustus zal mgr. m. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, geen audiëntie verlenen. Advertentie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond, opgemaakt te 11.15 uur) PLAATSELIJK REGEN Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Hoogwaterstanden 9 Augustus v.m. 9.40; n.m. 10.10. 9 Aug. zon op 05.13; onder 20.17; maan op onder 15.33. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG BORDEAUX GRENOBLE NICE PARIJS BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRüCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA mist 19 c zwaar bew. 19 licht bew. 18 regen zwaar bew. 16 regen 18 half bew. 14 zwaar bew. 18 zwaar bew. 18 zwaar bew. 20 half bew. 23 half bew. 32 zwaar bew. 20 zwaar bew. 18 licht bew. 22 regen 17 regenbui 18 licht bew. 21 onbewolkt 23 regen 24 regen 17 licht bew. 31 onbewolkt 26 mist 30 half bew. 33 zwaar bew. 32 Korreltje Wit gij onkruid uit een kinderhart roeien, gebruik dan geen te scherp wapen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1