aan Matian R. Riethoven in Ronde van Chaam na valpartij overleden Nieuwe wereldrecords in de Atletiek Van Eysden viel uit wegens tennisarm 5)e fiefde DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 DE SPELREGELS Nu a.s. dinsdagavond de eerste honk balwedstrijd in Leiden gespeeld zal wor den we maakten hiervan gisteren reeds melding laten we hier voor de niet-kenners de spelregels voor honk bal in het kort volgen. Honkbal wordt gespeeld door twee ploegen van negen man, die elk negen innings spelen. Hetgeen wil zeggen: elke ploeg treedt afwisselend op als slag partij of als veldpartij. Dit veld bestaat uit vier honken opgevulde kussens die in de hoeken van een vierkant zijn uitgezet. De ploeg, die aan slag is, probeert steeds een speler op de hon ken te krijgen. Lukt dit en passeert deze via het eerste, tweede en derde honk het thuishonk, dan is er een punt (run) gescoord. De veldpartij in hoofdzaak de wer per en zijn secondant, de achtervanger moet het maken van runs voorkomen. Gooit de werper bijv. drie keer op de voorgeschreven wijze naar zijn achter- vanger, die vlak achter de „vijandige" slagman zit neergehurkt en mist deze laatste evenzovele keren, dan is hij uit. Hij kreeg „drie-slag". Worden drie slagmannen in één in ning uitgeschakeld, dan wordt gewis seld; de slagpartij wordt veldpartij en omgekeerd. Het spel begint dan opnieuw, met dien verstande, dat nu de werper en zijn makkers de bal proberen te raken. Op vele manieren kan een slagman „voor nul" aan de kant gaan. Heeft hij bijv. wel een projectiel afgevuurd, maar is hij later dan de door de veldpartij achterhaalde bal op een der honken, dan is zijn beurt voorbij. Hetzelfde geschiedt, als een van de veldspelers de weggeslagen bal vangt. Voor de werper gelden tal van regels hoe hij wel en niet mag gooien. Hij moet bijv. over de „thuisplaat" werpen, tussen oksel- en kniehoopte van de man. die er achter met de knuppel gereed staat. Een „hitter" kan zich naar harte lust uitleven, want er bestaan geen grenzen voor zijn slagvaardigheid. Des noods slaat hij de bal ver buiten het speelveld: dat levert bijn ploeg dan tenminste een (home) run op en de thuisclub bovendien de schadepost van een nieuwe bal. PERMANENT HONKBALSTADION IN AMSTERDAM De honkballers in Amsterdam zijn uit de nood. Het bestuur van de K.N.V.B. afdeling Amsterdam heeft dinsdagavond in een vergadering de bestuursleden van de K.N.V.B. een voorstel gedaan om op het sportpark aan de Jan van Galen straat een permanent honkbalstadion, met looppaden en werpersheuvel, in te richten. Na het bericht, dat het tijdelijke honk balstadion, waar de Europese kampioen schappen zijn gehouden, zou verdwijnen is dit een stap in de goede richting. Het bestuur van de K.N.V.B. afdeling Amsterdam heeft verder beloofd, dat wanneer de voetbal- en honkbalcompe titie op dit terrein in de knoop dreigde te geraken de honkballers voorrang zul len genieten. Het honkbalstadion, dat 5 10.000 toeschouwers zal kunnen bevatten wordt 10 augustus a.s. in gebruik genomen. Glenn Davis 400 meter horden De Amerikaanse atleet Glenn Davis heeft tijdens wedstrijden te Boedapest tussen Amerikaanse, Hongaarse en Tsje chische atleten het wereldrecord 400 m. horden verbeterd. Hij maakte een tijd van 49.2 sec., hetgeen 0.3 sneller is dan het oude wereldrecord dat sinds 29 juni 1956 (Los Angeles) met 49.5 sec. op zijn naam stond. Dat was ongetwijfeld het hoogtepunt van de tweede dag van de internatio nale wedstrijden tussen atleten uit Ame rika, Hongarije en Tsjechoslowakije. Zijn landgenoten Jones en Robinson wonnen de 110 meter horden beiden in dezelfde tijd, namelijk 13.6 sec. Charles Dumas zegevierde bij het hoogspringen met 2.11 meter. Hij faalde echter drie keer bij de 2.15 meter. De Tsjech Lan- sky werd tweede met 2.03 meter. De 200 meter werd een geheel Amerikaanse aangelegenheid. Collymore eerste in 20.9 sec., Ira Davis tweede in 21.2 en Segrest derde in 21.3 sec. Tom Courtney was oppermachtig op de 800 meter, die hij in 1 min. 47.sec. -aflegde, gevolgd door de Hongaren Szentgali en Kovacks, beiden 1 min. 47.7 sec. Al Hall won het kogelslingeren met 65.33 meter voor Harold Connolly, die 63.71 bereikte. De Hongaar Sandor Iharos bewees zijn kracht op de 3000 meter, door in 8 min. 04.2 sec. zijn landgenoot Szavo met 0.6 sec. te verslaan. Bij de dames leverde het Amerikaanse meisje Matthews een prestatie van we reldformaat bij het vérspringen. Zij nes telde zich met een sprong van 6.18 m. aan de kop van de ranglijst van dit jaar. Haar landgenote Willy White werd tweede met 6.08 meter. De 200 meter en het kogelstoten waren respectievelijk voor Williams (V.S.) in 24.1 sec. en Earlene Brown (V.S.)met 16.14 meter. De enige Hongaarse overwinning bij de dames was voor Marthe Antal bij het speerwerpen met 46.34 meter. De Leidse Tenniskampioenschappen De deelnemers aan het scheidsrechters- tournooi zijn gisteren wel aan hun trek ken gekomen. Ze hadden in 46 partijen de karis hun cijfers te verzamelen. De banen waren van 's ochtends tot 's avonds constant in gebruik. De spelers geven namelijk cijfers voor de geleverde sco- ringsprestaties en diegene met het hoog ste gemiddelde krijgt een prijs, beschik baar gesteld door Roomburgs oefenmees- ter E. Haazebroek. Het A tournooi werd gevoelig ver zwakt door het uitvallen van Van Eys den. De Davis-cup speler sukkelt met een tennisarm en kan nu vóór de Nat nale Kampioenschappen van 10 t.m. 18 aug. geen zware wedstrijden meer spe len. Volkomen begrijpelijk. Verder waren mooie knalpartijen te zien. Het vuurwerk DominicusVecntjer was wat eenzijdig, maar Oerlemans en Quarles gaven elkaar niet cadeau. De Delftenaren speelden er fris en vrolijk op los en Oerlemans won maar nét Nije- ZWEMMEN In Woerden hebben zes kandidaten voor de Nederlandse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen gisteravond de 200 meter vrije slag gezwommen, als onderdeel van de selectie voor de esta fetteploeg. Het resultaat was: 1. Herman Willem- se (Robben) 2.14.1; 2. Theo Hoogveld (Neptunus) 2.15.1; 3. Jaap de Jong (LZO) 2.16; 4. Leo Verburgt (PSV) 2.16.7; 5. Henk van der Linden (Zwem- lust) 2.17.3; 6. Bert Sitters (Het Y) 2.18.1. Na afloop van deze race hield de Australische zwemcoach Forbes Carlile voor een aantal trainers en bondsoffi- cials een lezing over de wijze, waarop de zwemtraining in Australië weten schappelijk is gefundeerd. CRICKET Op het SCHC terrein te Bilthoven wordt de tweedaagse cricketwedstrijd tussen de Flamingo's en het elftal van de MCC gespeeld. Op de eerste dag ging MCC 118 all out door matig batten, doch vooral door goed bowlen van Nederlandse zijde. De battingcijfers (alleen dubbele cij fers) van MCC waren: Murray 22, Coo ke 31, Hillwool 30 en Hill 10. Bowlingcijfers Flamingo's: Bakker 3 28, Leefting 1 voor 22, P. Maas 3 36 en Bijleveld 2 voor 16. De Flamingo's gingen voor 85 runs de kant, niet bestand als zij waren tegen de zeer sterke aanval van de Britse bowlers Chesterton en Waite. Battingsc\jfers Flamingo's: W. van Weelde 38, Bakker 10. Boyling MCC: Chesterton 7 voor 42, Waite 3 voor 29. In de tweede innings kwam MCC bij sluitingstijd op 11 voor 1. Het wicket viel door de hand van H. van Weelde. PAARDESPORT KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gisteren te Duin- digt gehouden draverijen luiden: Vivant Hollandia-prijs, 1900 m.: 1. W. H. Hollandia (W. H. Geersen) tijd 2.56.5, km.tijd 1.32.9; 2. Vliegende Hollander; Walewska Contessa. Totalisator: win nend f 4.80 (stal); plaats f 6.20, f 6.10, f 2.50; gekoppeld f 8.60; covercal f 10.70. Vita Kinley-prUs, 2040 m.: 1. Uriel (W. H. Geersen) 3.02.8, 1.29.6; 2. Very Nice; 3. Uranie Frances. Tot.: winnend f 2.10; plaats f 1.40, f 1.70, f 3.50; gek. 4.80; covercal f 4. Jonker-prijs, 1300 m.: 1. Xuthus Hol landia (M. Vergay) 1.58.4, 1.31.1; 2. Ze- ma S; 3. Xylophoon. Tot.: winnend f8.70, plaats f 1.50. f 1.20, f 1.50; gek. f 6.20, covercal f 4.10. Joffer-prijs, 1300 m.: 1. Zina S (A. S. Tesselaar) 1.59.7, 1.32.1; 2. Xelinotte; 3. X Mieke Hollandia. Tot.: winnend f 1.40, plaats f 1.20, f 1.60; gekoppeld f 2.30; covercal f 2.50. Wlm Hollandia-prijs, 2100 m.: 1. Uto pie (M. Bouwhuis» 3.03.5, 1.28.3; 2. Ukas; Uitloper. Tot.: winnend f 1.40; plaats f 4.30, f 2.f 4.50; gekoppeld f 17.80; covercal f 5.60. Walter Hollandia-prijs, 2040 m.: 1. Louis II (B. Neef) 2.56.8, 1.25.9; 2. Sagne d'Or; 3. Royal Heny. Tot.: winnendwonnen had, f 6.80; plaats f 2.30, f 3.30, f 4.50; gek. - f 14.80; covercal f 11. Morina-prljs. 950 m.: 1. Frimousse III (F. van Deuren) 1.02.4; 2. Missouri; 3. Ignatius. Tot.: winnend f 2.80, f 1.80, f 1.80; gekoppeld f 5.50; covercal f 3.80. Maharadja-prijs, afstand 1350 m.: 1. Irish Doll (A. J. Garrington) 1.22.1; 2. Heraut; 3. The Serpent of Iran. Tot.: winnend f 1.70 (stal); plaats f 2.50, f 2.40; gekoppeld f 7.70covercal f 3.10. Maharadja-prijs, 1350 m.: 1. Ungers- ma (G. W. Groos) 1.24.5; 2. Cold Water; 3. Dream Star. Tot.: winnend f 4.30 (stal); plaats f 2.10, f 2.10, f 1.80; gek. f 7.40; covercal f 7.30. Totalisator-omzet f 82.160,50. boer was te secuur voor Van Galen Last en Bolleman idem voor Bart Punt (36, 86. 75). Noordman stond wat onwen nig tegenover de gemaskeerde aanval len van Naarding. Het tempo was iets te hoog voor de Unicum-speler. Grim bergen en mej. Gribnru hielden de club eer in C beter hoog. Ze versloegen de Roomburgers Staverman en mevr. Wie- rikt. Marjan Wieriks en Richard Kasten deden het best tegen mej. Burgy en Ba- velaar. De kleintjes, die samen nog maar net 20 jaren tellen, wonnen fraai: 1—6, 6—4, 6—4. Monod moest in B en C heel wat verspelen. Won eerst in B van De Bruyn, toen in C van Meyer, maar daarna ging het echt niet meer en speelde de ver moeidheid hem parten. 63, 1012, 6—8. Uitslagen: A Tournooi: Herenenkelspel: W. A DomnicusP. Veentjer 60, 63; H. NijeboerD. P. G. v. Galen Last 6—4, 63; C. NaardenJ. Noordman 6—2, 63; H. OerlemansH. Quarles v. Uf- ford 36, 86, 75; J. HollemanP. Brunt 16, 63, 61. B. Tournooi: Damesenkelsspel: 2e ron de: mej. J. Overdijkinkmej. P. v. Windt 46, 60, 62; mej. C. Teur- lingsmej. J. v. Nispen tot Sevenaer 4—6. 7—5, 6—1. Herenenkelspel: 2e ronde: R. Mooie- naarB. Agterhorst 57, 63, 61; J Monod de FroiddevilleD. de Bruijn 6—0, 2—6, 7—5; 3e ronde: H. Voogt—P. Vetter 6—2, 6—4. Gemengd Dubbel: le ronde: J. Over dijkink en Cj. Kooien versl. P. v. d. Windt en K. Rijpma 63. 57, 76; mej. FetterP. Fetter versl. mevr. Girmscheid en N. Turlings 65. 62; mej. A. Pino en J. v. Steenis versl. mevr. V. Splinter en H. Wortelboer 26, 6—4, 6—3. Herendubbel: 2e ronde: K. Tulleken en L. Ripassa versl. B. Koekebakker en M Hofstede, 63. 60: Klasema en Hart versl. A. Moens en H. H. Miskotte 6—2 6—2. Troostronde Herenenkelspel: E. Ha- vinga—D de Bruijn 64, 6—3. Damesenkelspel: T. v. d. Neut—J Sluijter 3—6, 6—3. 6—4. C Tournooi: Damesenkelspel: le ron de: T. v. d. Neutmevr. I. Bor 46. 63, 64; 2e ronde: mevr. HoreeA. J Tilleman 7—5, 16, 1—6. Herenenkelspel: 2e ronde Koemans- M. v. Steenis 6—2, 9—7; G. Verdoes—Th. W. Cassa 60, 6—4; J. Monno de Froid deville—H. Meijer 6—2, 6—2; T. Okker K. Tamsma 6—3, 64; D de Bruijn— G. Lijsen 63, 63; W. TemminckL. Wittink 9—7. 7—5; T. Okker—F. J. de la Court 6—1, 6—1; 3e ronde: J. v. Stee nis—A. J. Stavermah 6—4, 8—6; M. Hof- sstede—H. v. Nes 6—2, C—3; E. J. Li- bourelJ. Monno de Froiddeville 3—6, 12—10, 8—6. Troostronde: A. H. GrimbergenA. M P: v. Aelst 6—2 6—2; R. Turlings—R. Westenbroek 64, 8—6. Gemengd Dubbelspel: mevr. S. B UbbinkH. J. Ubbink verrsl. E. Heij- mans—G. Verdoes 6—2, 6—4; mej. M. Wieriks en R. Kasten versl. mej. K. Murgy en W Bavelaar 1—6. 61, 64; mevr. de Wolff en P Hierniess versl. A Rodenburg en H. v. Ne" 5—7, 6—2, 6—3; mej. A. Pino en A. M. P. v. Aelst' versl. mej. J. Tieleman en J. J. F. Pino 3—6, 6^—4, 7—5; meji T. Gribnau en A. H. Grimbergen versl. mej. J. Wieriks en A J. Staverman. Na afloop der voetbalwedstrijden in Groesbeek werd er gegeten. Het eten is hier smakelijk, 's Avonds werd een aan vang gemaakt met het volleybalpro gramma, waarbij Docos moest uitkomen tegen RAC B. Na een voorselectie was het team als volgt samengesteld: A. Kohlbeek, C. Hoogduin. W. Rosdorff, A van Berge Henegouwen, C. den Edel, N. Overdevest. Na een gelijk opgaande strijd was de helft van de wedstrijd verstreken, toen A. van Berge Hene gouwen zijn slagbeurt kreeg. Door keu rig 3 punten te scoren, kreeg het team het nodige zelfvertrouwen, wat resul teerde in een mooie overwinning voor Docos (uitslag 159). 's Avonds werden de leiders uitgeno digd om het komende programma te bespreken, wat zeer geanimeerd was, te meer daar leider M. van Marwijk twee doosjes sigaretten in ontvangst kon ne men, die hij van Rector Grimhagen ge wonnen had, na een weddenschap be treffende de Leidse Omgeving. Op woensdag werd besloten dat Docos een vrije dag mocht hebben, die wij dan ook heerlijk rustig hebben doorgebracht in de omgeving van Nijmegen. Om 5 uur was de hele ploeg weer thuis en met een prettige herinnering aan Nij- men en vele ervaringen rijker. Het weer is nog steeds goed, wat we ook hopen voor de volgende dagen. De stemming onder de Docos-heren is buitengewoon, wat een prettige ge waarwording is voor de leiders, die het de jongens volledig naar de zin trach ten te maken. Vanavond gaan we ver der met het volleybalprogramma en we mogen hopen met succes. Rik van Steenbergen won in de sprint Op grootse wijze heeft het klassieke wielercriterium de Acht van Chaam zijn zestig jarig bestaan gevierd. Ruim zes tig duizend toeschouwers hebben bij goed weer een fraaie strijd in het sterk bezet te hoofdnummer, de wedstrijd voor profs, beleefd. Maar aan deze wedstrijd was een val partij voorafgegaan bij de strUd der nieuwelingen over 56 km. Een valpartij, die tenslotte een tragische afloop heeft gekregen doordat de Leidenaar R. Riet hoven ten val kwam en zodanige bles sures opliep, dat hij in de afgelopen nacht aan de gevolgen daarvan is over leden. Reinler Riethoven had in deze wed strijd steeds in de voorste gelederen ge streden en in de laatste ronde wrong hij zich los van de kopgroep om vla het langs de straatweg liggende rijwielpad de leiding te gaan nemen. Tegelijkertijd, dat hij de kop nam, boog een Jongen, die langs de weg de wedstrijd volgde, zich tevens naar voren en raakte daarbij de arm van de jonge renner, die daar op niet bedacht was en uit balans ge raakte. Hij reed nog tegen een toe schouwer op en smakte daarna tegen de grond. Hier kwamen nog enkele renners, die hun vaart niet konden stuiten, over hem heen en vijf moesten er naar het Sint- Laurens Ziekenhuis aan de Ulvenhout- selaan vervoerd. Vier hunner konden na verbonden te zijn weer naar huis, doch de jonge Riethoven bleek er ernstiger aan toe te zijn. HU had een schedel- basisfractuur opgelopen en is hedenmor gen in de vroegte aan de gevolgen over leden. Met Reinier Adrianus Riethoven is het leven van een veelbelovend jong wiel renner plotseling afgesneden. Dat hij aan leg had voor deze sport wordt wel be wezen door het feit, dat hij het vorig jaar als adspirant 38 overwinningen op zijn naam bracht. In mei ging hij over naar de nieuwe lingenklasse en reeds op 22 juni slaagde l HOOFDSTUK VI Morley Cross schreef aan Lynn uit Montreal: Ik hob van mijn lever, al van veel rare dingen gehoord, maar nog nooit van zo iets geks als dit. Ik kan er met heel m'n verstand niet bij waarom jij, een kerel die het vak volkomen kent en in staat is om in de korst mogelijke tijd schatrijk te worden, oppasser wilt worden bij een stapel koeien en kippen. Ik weiger zelfs te geloven dat het echt waar is. Kom dus maar spoedig te rug cn ga weer aan je werk. Na tuurlijk zal ik je met plezier je geld zenden. Maar als ik je een foede raad mag gaven, gebruik het an niet als losprijs voor de voor vaderlijke grond, maar ga ervoor naar een goede dokter en laat die eens kijken of er niets aan je te doen is. P.S. Als er een meisje achter zit, Rik van Steenbergen gaat zUn ere rondje rUden. hij er op het circuit van Zandvoort in het nationaal kampioenschap in deze klasse te behalen. BU de wedstrijd gisteren in Chaam lag hij in gewonnen positie.... De dood was echter sterker en sloeg onverbid delijk toe. Voor zijn ouders zijn vader heeft z'n levenlang in de wielersport gezeten en zijn familie is dit een harde slag, die moeilijk te overwinnen zal zijn. Mo gen zij gesterkt worden door de weten schap, dat deze frisse, jonge knaap in onschuld zijn liefde voor de sport uit leefde en er het slachtoffer van werd. Over de wedstrijden zelf nog het vol gende. In de eerste zes ronden er moesten 20 ronden van 8 km worden gereden bleef het bij mislukte uitlooppogingen. Toen echter Wout Wagtmans. G. Post en de Belg Leo Proost opnieuw uit het REINIER RIETHOVEN trouw haar dan en breng haar mee. Lynn lachte om deze brief, die Bonnefoy Gaudet voor hem mee bracht, gelijk met de melk. Bonne foy Gaudet knapte nu allerlei ge regelde en ongeregelde baantjes op voor Lynn, terwijl zijn moeder voor hem kookte en zijn kamers schoon hield. Het mens hield Lynn voor niet goed wijs en dat was een mening die zij deelde met de andere dorpe lingen. Niemand kon begrijpen dat een jonge monsieur, die geen geld had maar die toch een bekende per soonlijkheid was in Montreal, zich in het land van Tantramar wou ves tigen. En daarom ontstonden er praatjes en vertelden de mensen el kaar, dat er in het oude huis der Westcotts misschien een schat ver borgen was, die de oude Acadiërs, wier woning op die plek gestaan had, er begraven hadden. En deze veronderstellingen werden gesteund peloton wegtrokken en er in slaagden enkele seconden voorsprong te nemen, was de strijd voor goed ontbrand. Een veertiental renners voegde zich drie ki lometer later bij het kopgroepje. Het peloton trachtte voortdurend een einde te maken aan de vlucht, doch elke jacht liep op niets uit. Tenslotte ging de kop groep. die intussen tot 13 was geslonken in gezamenlijke sprint op de streep af. Rik van Steenbergen toonde zich de beste sprinter. Hij won in 3 uur 44 min. en 11 sec. De uitslag luidt verder: 2. Wim van Est (St. Willebrord) op een lengte; 3. Leo Proost (Belg.); 4. E. de Waal (Hontenisse)5. Piet de Jongh (Made)6. Arnold Ehlen (Broek-Slt- tard)7. A. van 't Hof Sassenheim)8. Jos de Beuckelaere (Belg.); 9. Jan Hij- zelendoorn (Amsterdam)10. G. Post (Vreeland), allen in dezelfde tijd als Van Steenbergen. De amateurs reden 168 km. De volle dige geselecteerde ploeg voor de strijd om de wereldtitel nam deel. De uitslag was: 1. G. van Dienst (Oud Beijerland) 4.07.08; 2. C. van der Horst (Standaard buiten) 3. B. van Enthoven (Amster dam). In de ochtendwedstrijd bij de nieuwe lingen (over 56 km) werd J. van der Smirren (Amsterdam) winnaar in 1.22.40 HUGENS WON VIERDE ETAPPE VAN DE RONDE VAN ZUIDSLAVlë, De Limburger Jan Hugens heeft de vierde etappe van de ronde van Zuid- Slavië, een rit van Rijeka naar Crik- vengica over 37 km gewonnen in 59 min. 04 sec. Tweede werd de Zuidslaviër Pe- trovic in 1 uur 26 sec. en derde de Duit ser Altvek in 1 uur 50 sec. De Nederlander Knoops werd achtste in 1 uur en 50 sec. Na de vierde etappe heeft de Roemeen Moiceanu de leiding in het algemeen klassement behouden Zijn tijd bedraagt 13.09.06. Tweede is Zi. rovnik (Z.-Sl.) 13.12.18, en der Petrovic (Z.-Sl.) met 13.12.38. Jar Hugens staat op de negende plaats met 13.16.15. In het ploegenklassement leidt Zuid Slavië met 39.40.02, gevolgd door Roemenië 39.41.23 en Polen 39.50.03. België is vierde en Ne derland vijfde. De vijfde étappe, welke gisteravond werd verreden leverde een overwinning op voor de Zuidslaviër Valvie. Hugens en Willems werden 4e en 5e geklasseerd. VAN HOUWELINGEN TWEEDE IN LEIPZIG De tweede voorwedstrijd van het we reldkampioenschap achter grote motoren voor amateurs is gisteravond te Leipzig gewonnen door de Oostduitser Wahl. Hij legde de 50 km. af in 44 min. 31.5 sec. De Nederlander Arie van Houwelingen werd tweede op 180 meter. Derde werd de Australiër Webb op 720 meter. VOETBAL. FORTUNA '54 SPARRINGPARTNER VOOR ZWITSERS ELFTAL De Limburgse ere-divisieclub Fortu- na '54, zal op 3 september a.s. in Zürich een wedstrijd spelen tegen het nationale team van Zwitserland. Herb Elliott op de mijl „Wonderboy" Herb Elliott, de 20-jarige Australische mijlloper en opvolger van zijn landgenoot John Landy, die zich na de Spelen van Melbourne uit de wed strijdsport terugtrok, heeft gisteravond in het met 19.000 toeschouwers bezette Santry-stadion te Dublin een fantastische race gelopen. Hij liep de mijl (1609 m.) in 3 min. 54.4 sec., dat is 3,5 sec. snél ler dan het officiële wereldrecord van John Landy die op 21 juni 1954 te Turku tot 3 min. 58.sec. kwam. Op 19 juli 1957 bleef de Engelsman Derek Ibbotson met 3 min. 57.2 sec. onder deze prestatie, maar de I.A.A.F. heeft dit „record" nog steeds niet er kend. De fenomenale prestatie van El liott, die werkt bij een oliemaatschappij in Melbourne, kwam tot stand in een zeer snel gelopen wedstrijd tegen tegen standers van formaat. Alle vijf lopers bleven beneden de vier minutengrens, namelijk Elliott, Mervyn Lincoln (Austr.) in 3 min. 55.9 sec., Ron Delany (Ierland) in 3 min. 57.5 sec., Murray Halberg (Nieuw-Zeeland) in 3 min. 57.5 sec. en de Australiër Albert Thomas, de man die op 9 juli jl. op dezelfde baan het wereldrecord drie Engelse mijlen ver beterde, in 3 min. 58.6 sec. De eerste vier bleven allen beneden het wereld record van John Landy. Elliott, die zich de laatste jaren de sterkste mijlloper van de wereld toonde, door zowel in Australië, Amerika en Europa elke te genstander te verslaan en die niet min der dan achtmaal onder de vier minu ten kwam, moest na afloop van de race voor de microfoon komen. Hij zei nooit tot zo'n tijd gekomen te zijn als zijn grote rivalen Mervyn Lincoln en Ron Delany niet zo'n hevige strijd hadden ge boden. door wat moeder Bonnefoy ver haalde. Zij had Lynn namelijk, toen zij haar nieuwsgierigheid niet lan ger meester kon blijven, de vraag gesteld: „Monsieur, is het werkelijk waar, dat u hier voor altijd blijft wonen?" Ze was bezig zijn kamer aan te vegen en joeg het stof over de tafel en het bed, als een Sahara-zand- storm. In afwachting van het ant woord leunde ze nu op haar veger en stond daar in het zondoorlichte stof als een heks in een stralen krans. „Ja", zei Lynn ernstig, „dat ben ik van plan". „Maar waarom toch, Monsieur? Zoekt u misschien eeneh verborgen schat?" Lynn grinnikte cn sloeg zijn ene hand in de andere. „U raadt het de eerste keer", zei hij. „Hét is iets kostbaars, dat alleen hier te vinden is". „En dus" vertelde madame aan Julie Leblanc, Phelonese Martel en Jeanne Belliveau, „is het duidelijk, dat deze jongeman de familieschat der Acadiëfs komt opgraven". En daar had zij volkomen gelijk in, want Manon was inderdaad de trots en het waardevolle bezit der familie Labrette. En het zou een buitengewoon moeilijke taak zijn, hun die schat te ontvreemden. Ma- non, het enige kind van Pierre La brette, dat voorbestemd was om te huwen met iemand van haar eigen ras, om het sterke geslacht der La- brettes te doen uitbreiden. Als Pierre had kunnen vermoeden waaruit die schat werkelijk bestond die Lynn zo ijverig zocht zoals de mensen uit het dorp hem vertel den dan had hij beslist amok ge lopen! Maar hij wist dat niet, en hij lachte zijn werkvolk uit dat hem over de schat sprak. „Een schatgra ver! Wat een gekkenpraat. En als het praatje waar is, dan is die Westcott nog een grotere zot dan ik dacht. Hij zoekt zeker potten met gouden Louis'? Als het werkelijk waar was dat daar zo iets in de grond zat, dan behoorde het aan ons, want de Labrettes zouden het er bevraven moeten hebben. Maar er begraven moeten hebben. Maar Nadat hij openlijk zo gelachen had, werd hij in stilte echter na denkend en streek zich met zijn harde vingers over zijn rooie kaken. Een schatMisschien was die Westcott wel veel gewiekster dan zij, en was er inderdaad iets van aan. Misschien had hij iets gehoord. ,,'t Is idioot om me er druk over te maken", besloot hij dan. „Die vent kan nooit zo iets gehoord heb ben. Laat hem maar denken en doen wat hij wil. Het resultaat zal zijn, dat ik die hoeve nog veel goed koper krijg dan ik ooit had kunnen denken. Hij kan op die farm niets beginnen, en wij hoeven ook niets te beginnen. Hij zal er vanzelf ver hongeren, want hij h»eft geen geld". Pierre herlas nog eens de brief die hij, in antwoord op de zijne, van Paul Frenette, zijn rechtskundig ad viseur in Montreal, gekregen had. Deze Westcott bezit niet meer dan een paar duizend dollar. Hij was eerst in zeer goede doen, maar hij is zo dwaas geweest de mensen, die geld verloren hadden bij zijn vaders faillissement, tot de laatste cent terug te betalen. Natuurlijk was hij daar helemaal niet toe ver plicht. Het gevolg van die dwaasheid is dan ook geweest, dat hij zelf aan lager wal is geraakt, terwijl de an deren, die alleen maar zaken hadden gedaan met zijn vader en niet met hem, geen cent nadeel hebben. Er zijn natuurlijk mensen die hem hier om bewonderen, maar tenslotte mag een zakenman geen Don Qui- chotte zijn. Ik voor mij geloof trou wens, dat die jonge man niet goed snik is. Zo weet bijvoorbeeld ieder een dat Miss Alyne Stairs, de doch ter van de grote bankier, zeer op deze Westcott gesteld is. Hij hoeft haar maar te vragen, om een der rijkste meisjes van Montreal tot vrouw te krijgen. Maar hij doet het niet. Verwondert u "zich er dus niet over, dat een jongeman, die al ver schillende dwaze dingen gedaan heeft in zijn leven, nu tenslotte, zonder een cent op zak, landedel man wil worden in het land van Tantramar. .lij heeft gelijk, dacht Pierre. Die Frenette weet het wel. De Westcotts zijn allemaal gekke lui geweest; speculanten, dobbelaars en drinkers en deze laatste Westcott kan zeer best de gekste van allemaal zijn. Maar deze gekkigheid van hem zal geld kosten. Wan zelfs een gek moet eten en drinken, en daar is geld voor nodig. Ook Lynn dacht na over zijn brief. Morley Cross' schrijven had hem een koude douche bezorgd. Hij wist nu hoe de wereld waarin hij vroe ger verkeerd had, zijn avontuur hier zou bekijken. Natuurlijk dacht men dat hij niet goed wijs was. Dat had men ook al gedacht, toen hij de slachtoffers van zijn vaders faillisse ment schadeloos stelde. (Wordt vervolgd) door L. A. Cunningham

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6