S)e CöidóeSoii/fca/nt Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Amerika heeft opbouwende plannen voor het Midden-Oosten Geen bezwaar tegen Arabisch nationalisme Vandaag komt Veiligheidsraad bijeen f1000.- Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., (7.50 p kwart. DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p mm. Telefoontjes 11.50 Verklaringen van president Eisenhower De Verenigde Staten zullen op de voorgestelde bijeenkomst van de Al gemene Vergadering over het Midden-Oosten hun uiterste best doen aan te tonen, dat zij gehandeld hebben in de geest van de Verenigde Naties en uitgaande van die geest, zouden zij de nadruk leggen op opbouwende zaken om de volken van het Midden-Oosten te helpen. Eisenhower weigerde na der aan te geven, welke opbouwende plannen voor het Midden-Oosten in gediend zullen worden. Het zei alleen dat de Verenigde Staten weten wat zij willen en dat zij bereid zijn met elk van de landen van het Midden- Oosten of met een groep samen te werken om hulp te bieden waar zij maar kunnen. ARABISCH NATIONALISME De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon sproot voort uit het geloof van de Verenigde Staten in de geest van het nationalisme. Als de Arabieren gezamenlijk hun nationalisme in een federatie of vergrote staat zouden willen uit drukken, zouden de Verenigde Sta ten er geen bezwaar tegen hebben, zei Eisenhower. De Amerikaanse troepen zouden uit Libanon teruggetrokken wor den als de Libanese regering meent de toestand in de hand te hebben. De Amerikaanse troepen zouden zich terugtrekken als er niet langer enig gevaar van niet-reehtstreekse agressie zou zijn, zo verduidelijkte Eisenhower nog. Wanneer ook de wettige regering van Libanon zou verzoeken om ontruiming van het land door de Amerikaanse troepen, Macmillan te Athene Premier Macmillan van Groot- Brittannië en sir Hugh Foot, gouver neur van Cyprus, zijn vandaag naar Athene gereisd voor „algemene be sprekingen" met de Griekse premier Karamanlis. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat Macmillan de eis van de Griekse regering heeft ingewilligd, dat de besprekingen een „algemeen karak ter" zullen hebben. De Grieken wil len niet, dat er gesproken zal wor den over de aanvaarding van het Britse plan voor Cyprus. In Griekse diplomatieke kringen heeft men er echter op gewezen, dat de Griekse regering toch wel bereid is over dit plan van gedachten te wisselen, mits ae volgende drie punten uit dit plan worden geschrapt: 1. De verdeling van Cyprus in een Grieks en Turks deel; 2. De instelling van twee geschei den assemblé's, een Griekse en een Turkse; 3. Elke bepaling die verband houdt met de scheiding in een Turkse en een Griekse gemeenschap. Ook naar Ankara Premier Menderes van Turkije heeft zich bereid verklaard, te An kara een onderhoud te hebben met zijn Britse ambtgenoot Macmillan. Deze wordt vrijdag te Ankara ver wacht. De opstand op Celebes Luitenant-kolonel Rukmito, com mandant van de regeringsstrijdkrach ten in Centraal Celebes, heeft op een persconferentie gezegd, dat het ver zet van de opstandelingen toeneemt. Op Celebes, zei hij, vechten nog 10.000 rebellen, die over „moderne Amerikaanse wapens" beschikken. Er waren aanwijzingen, dat de op standelingen nog steeds door vlieg tuigen van wapens worden voorzien. Rukmito is in Djakarta voor een bespreking. Grote plannen met Rostock De Oostduitse regering is van plan de havenstad Rostock te maken tot de grootste zeehaven van Oost-Duits- land. die de concurrentiestrijd met Hamburg zal kunnen opnemen. De haven van Rostock zal volgens de plannen een omslagcapaciteit van 7 miljoen ton krijgen. Alle andere zeehavens van Oost-Duitsland die eveneens zullen worden uitgebreid, zullen een gezamenlijke capaciteit hebben van 4 miljoen ton. Naar de Westduitse minister van verkeer, Seebohm, heeft verklaard, baren deze uitbreidingsplannen hem geen al te grote zorgen, daar de Oost duitse zeehavens geen behoorlijke aansluiting op het spoorwegnet en de binnenwateren hebben. Op een echte massale goederenomslag zullen de Oostduitse havens volgens minister Seebohm dan ook niet kunnen reke nen. zouden de Verenigde Staten aan dit verzoek gevolg geven. De Verenigde Staten moeten vol gens Eisenhower de pogingen van Arabische volken ,om hun rechtma tige economische verlangens sneller te verwezenlijken, steunen. Naar Eisenhower meent, zal het onmogelijk zijn een bijeenkomst van de Algemene Vergadering over het Midden-Oosten te beperken tot Li banon alleen. De oorzaken van de crisis in Libanon en Jordanië om vatten veel meer. De president gaf te kennen, het eens te zijn met de theorie, dat de Ohinese communistische leider Mao Tse Toeng een rol gespeeld heeft bij de verandering in de Russische tac tiek t.a.v. een topconferentie over het Midden-Oosten. Hoe groot die rol geweest was zou Eisenhower laten onderzoeken. Eisenhower was het er niet mee eens, dat elke kans op een topcon ferentie is verkeken door de jongste ontwikkelingen. Chroesjtsjef had aan het eind van zijn laatste brief het onderwerp opnieuw aangesne den. Als de Verenigde Staten van gevoelen zouden zijn, dat iets posi tiefs uit een topconferentie zou kun nen voortkomen, zouden zij natuur lijk bereid zijn deze bij te wonen. Maar een dergelijke bijeenkomst zou grondig voorbereid moeten worden, zo zei Eisenhower nogmaals. Ook radio-Moskou heeft woens dagavond in een uitzending voor Groot-Brittannië verklaard, dat een topconferentie nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Sommige Britse bladen trachten het publiek wijs te maken, dat de mogelijkheid van een topconferentie nu uitgeschakeld is, aldus radio- Moskou. De Sowjet-Unie is van me ning, dat deze bewering absoluut onjuist is. Van december af hééft de Russische regering aangedrongen op een topconferentie. Zij is nog steeds bereid om op elk tijdstip aan een dergelijke conferentie deel te nemen. Het woord is nu aan de westelijke mogendheden, aldus radio- Moskou. De koninklijke familie is woens dagavond aan boord van de jachten „Piet Hein" en „De Groene Draeck" in de haven van Genua aangekomen. In de ochtend was het gezelschap uit Alassio vertrokken. Frans referendum op 28 september Het Franse kabinet heeft woens dag besloten het referendum over de nieuwe grondwet van minister-pre sident De Gaulle op 28 september aanstaande te doen houden. Het ontwerp van de nieuwe grond wet wordt op het ogenblik bestu deerd door een commissie van ad vies. Het ontwerp en het oordeel van de commissie zullen vervolgens wor den voorgelegd aan het gehele kabi net, dat onder voorzitterschap van de president van de republiek, Coty, bijeen zal komen. Tenslotte wordt het ontwerp aan het volk voorgelegd. Zestig socialistische senatoren en partij afgevaardigden kritiseerden het ontwerp woensdag als een „ernstig gevaar" voor de republiek, welke kritiek door de parlementsfractie in een resolutie werd neergelegd. De Gaulle naar Afrika Generaal De Gaulle is voornemens nog vóór het einde van deze maand Frans-West-Afrika, Frans Equatoriaal Afrika, Madagascar en Algerië te be zoeken, aldus heeft een woordvoer der van het bureau van de minister president medegedeeld. De woord voerder noemde verder geen data voor deze bezoeken. Is spoedbijeenkomst Assemblee nodig? De Veiligheidsraad komt vandaag (20.00 uur Ned. tijd) te New York bijeen om een datum vast te stellen voor de buitengewone bijeenkomst van de Algemene Vergadering, waar om zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie hebben verzocht. Wanneer de raad doo' aanvaarding van de Russische of de Amerikaanse ontwerp-resolutie met een spoedbij eenkomst van de Algemene Vérgade- ring akkoord gaat, komen de afge vaardigden binnen 24 uur bijeen. Zeer waarschijnlijk zal de Alge mene Vergadering dar alleen nota nemen van het beroep, dat op haar wordt gedaan, en vervolgens tot vol gende week dinsdag of woensdag uiteengaan. Het merendeel van de delegaties en ook het secretariaat-generaal van Weerdienst IMC0S London seii Komende dagen voornamelijk tameliik koel en regenachtig maar met zonnige perioden. beste Nederlandse WIN een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200. A'dam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B K is bindend Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag. 11.9 uur zon. 0.1 mm neerslag Prijswinnaar: W J A Kuipers. Buys Ballotweg 72. De Bilt WAT IS IMC0S 7 International Meteorological Consultant Services weerkundigen, die het weer voor de gealliêerde operaties voorspelden. 'BIER-BAR' VOOR JONGE MENSEN Zet een emmer met water (waarin ijs en flesjes bier) op de grond Ga er omheen zitten, draai platen zing. maak plezier. Vier't met bierl BIER IS BEST VOOR BEIOEN Hij 'Weet je de overeenkomst tussen jou en je glas bier?' Zij 'Nou?' Hij - 'Jullie zijn allebei lang. blond en pittig P (Advertentie) de volkerenorganisatie zijn niet genomen met het denkbeeld van een buitengewone bijeenkomst van de Algemene Vergadering een maand voordat de vergadering in gewone zitting bijeenkomt. Men verwacht hoofdzakelijk beschuldigingen en te gen beschuldigingen te zullen horen, zonder dat er veel hoop bestaat, dat men tot een regeling voor het Mid den-Oosten komt. Waarom die spoed? In een aantal afvaardigingen leeft dan ook de wens om het demcoeeld van een „spoedprocedure" te laten varen, waardoor men de speciale bij eenkomst inzake het Midden-Oosten zou kunnen combineren met de nor male zitting welke midden-septem- ber begint. De Amerikanen en de Russen hou den echter nog aan de noodzaak van een spoedvergadering vast. De Ver enigde Staten zullen hun op achttien juli ingediende resolutie in zoverre wijzigen, dat zij de Verenigde Ara bische Republiek niet alleen van in menging in de binnenlandse aange legenheden van Libanon maar ook van indirecte agressie tegen Jorda nië beschuldigen, terwijl zij onge twijfeld ook het begrip „indirecte agressie" nader zullen omschrij ven. De Russen, die in hun eveneens op achttien juli ingediende ontwerp-re solutie om een bijeenkomst van de Algemene Vergadering ter bespre king van „het vraagstuk van de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon en van Britse eenheden in Jordanië" verzochten, eisen nu ook .,de onverwijlde- terugtrekking" van deze strijdkrachten. Daar naar hun mening deze kwestie een „be dreiging van de vrede" betekent, achten zij een spoedbijeenkomst noodzakelijk. Het is evenwel mogelijk, dat an dere delegaties vóór of op de bijeen komst van de Veiligheidsraad amen dementen op de Amerikaanse en de Russische ontwerp-resolutie zullen Nicolai van Kroetitsky in Nederland Gisteravond arriveerde met het K.LJVÏ.-toestel uit Moskou de metropoliet van de Russische Orthodoxe kerk in Moskou, Nicolaj van Kroetitsky en Colomna. Foto: rechts: metropoliet Nieolaj van Kroetitsky en Colomna. Links: archimandriet Dionysius, deken van de Russisch Orthodoxe kerk in Nederland, die o.a. ter verwelkoming aanwezig was. 5)e CLmeüdanen zijn nag niet meg uit JEifranan Regelmatig stroomt een grote hoeveelheid Amerikaans oorlogsmaterieel de haven van Beiroet in de Libanon binnen voor de Amerikaanse soldaten aldaar. Op deze foto zien we een suggestief beeld van het lossen van een vrachtauto die afkomstig is van een Amerikaanse basis in West Duitsland. indienen, met de bedoeling de by- eenroeping van de Algemene Verga dering uit te stellen. Frankrijk berust Frankrijk heeft zijn vaste afge vaardigde bij de V. N. doen weten, dat het geen bezwaar heeft tegen het beleggen van een buitengewone bij eenkomst van de Algemene Verga dering der V. N., hoewel Frankrijk het niet de beste manier acht om de vraagstukken van het Midden-Oos ten op te lossen, aldus is vernomen uit kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met het Franse minis terie van buitenlandse zaken. Eisenhower bereid zelf te komen President Eisenhower heeft woens dag op een persconferentie gezegd, bereid te zijn zelf een buitengewone zitting van de Algemene Vergade ring der V. N. bij te wonen als dit nodig of wenselijk mocht zijn. Eisenhower zei, niet te weten of de andere regeringsleiders in het alge meen ook bereid zijn naar de bijeen komst te gaan. Maar elke delegatie bij de V. N. zou door het regerings hoofd van het betrokken land kun nen worden geleid, aldus Eisenhower. Als hij het nodig of wenselijk zou achten zou hij zijns inziens aan de zitting kunnen deelnemen. Voor het ogenblik waren er echter nog geen plannen in deze geest, zo zeide de Amerikaanse president. Dit oummer bestaat uit 8 pagina s Nog altijd onbestendig Het weer in het grootste deel van Europa staat onder invloed van een uitgebreid lage drukgebied met een centrum boven de Botnische Golf. De koele oceaanlucht, die om dit lage- druksysteem naar het vasteland stroomt, drong de warmere lucht in het Alpengebied, Oostenrijk en Po len naar het zuiden terug. In Zwitser land en Zuid-Duitsland ging dit ge paard met onweersbuien. In onze streken wordt het weer bepaald door randstoringen, die af en toe regen veroorzaken. Tussen de storingen ko men gebieden met opklaringen voor, waarvan er één de afgelopen nacht ons land passeerde. De nachtelijke op klaringen en de geringe wind waren oorzaak van lage minimumtempera turen. In het binnenland daalde de temperatuur plaatselijk tot 7 a gra den. Een nieuwe randstoring, die giste ren ten westen van Ierland ontstond, trok in de afgelopen nacht over Zuid- Engeland in oostelijke richting. H*?t regengebied van deze storing bereik te vanmorgen het zuidwesten van Ne derland. Verder westelijk op de oreaan ligt een diepe depressie, dié zich lang zaam in de richting van Europa ver plaatst. De depressie wordt vooraf gegaan door een gebied met opkla ringen. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). LATER OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, later op klaringen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk veranderlijk, later uit westelijke richtingen. 8 Aug. zon op 05.11; onder 20.19; maan op 23.51; onder 14.34. Hoogwaterstanden 8 Augustus v.m. 8.35; n.m. 9.05. Het weer in Europa HELSNKI motregen C. STOCKHOLM zw. bew. 21 OSLO half bew. 19 KOPENHAGEN half bew. 20 ABERDEEN regen 17 LONDEN regen 18 AMSTERDAM zw. bew. 17 BRUSSEL licht bew. 19 LUXEMBURG half bew. 20 PARIJS regen 20 BORDEAUX zw. bew. 23 GRENOBLE regenbui 30 NICE zw. bew. 26 BERLIJN geh. bew. 25 FRANKFORT geh. bew. 24 MüNCIIEN regenbui 26 WENEN zw. bew. 26 INNSBRüCK regen 7 ROME onbew. 32 AJACCIO licht bew. 28 ALGIERS onbew. 32 ZURICH regen ^5 GENEVE zw. bew. 28 LOCARNO onweer 27 MADRID half bew. 36 MALLORCA licht bew. 31 Korreltje Om goed te kunnen werken, moet men zijn werk liefhebben.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1