WxU&i aewiaaxde Caat&te tu&t ap, ftuöóenfïeK&flaf, GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN F. J. MASTENBROEK Gasfornuizen en Komforen Voor föauwdudïiueili Hele hazelnoot, gevat in heerlijke van Houten chocolade I VAN HOUTEN stukken beter DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De nieuwe pachtwet N.V. Uitgeverij FED, Amsterdam. Bij de Uitgeverij FED is de twee de druk verschenen van „De nieuwe Pachtwet", d.w.z. de wettekst, zoals deze thans luidt, gevolgd door een korte toelichting van de hand van prof. mr. J. Valkhoff. De Pachtwet, welke oorspronkelijk van 1937 is, la ter tijdelijk opzij gezet door het Pachtbesluit, is grondig herzien in 1D55. Zjj heeft sindsdien thaar bruik baarheid bewezen en is vooral ook omdat zij veel z.g. dwingend recht be vat van grote betekenis voor de landbouw, zodat het ook voor velen van groot nut is de bepalingen van deze wet te kennen. Vandaar deze tweede druk reeds in de drie FED- uitgaven. Aquariumplanten II door dr. H. C. D. de Wit. Uitg. Hollan- dia, Baarn. Als een der laatste afleveringen van de grote aquariumencyclopedie „Het handboek van de aquariumlief hebber" is thans bij de uitgeverij Hollandia te Baarn verschenen het tweede deel van het boek over Aqua riumplanten, geschreven door de wel bij uitstek deskundige op dit gebied dr. H. C. D. de Wit. Dit tweede deel bevat vier hoofdstukken, handelend resp. over „bladrozetten op de bo dem", „in de bodem wortelende plan ten met drijvende bladeren", „krui pende stengels met rechtopstaande bladeren" en „opgerichte bebladerde stengels". Van alle in deze catego rieën thuishorende variëteiten (en dat zijn er heel wat, kijk het register achterin maar eens in) wordt de naam, het verspreidingsgebied, het uiterlijk en de biologie en verzorging aangegeven, dikwijls verduidelijkt met tekeningen. In het kader van dit omvangrijke naslagwerk weer een uiterst nuttig boek. „Amrita", door R. Prawer Jhabvala. Uitgeverij „De „Toorts". Een zeer waardevolle bijdrage in onze kennis omtrent levensomstan digheden en zeden in het moderne In dia, dat momenteel een stormachtige ontwikkeling doormaakt, is geleverd met dit levendig en tegelijk boeiend geschreven boek door de Indiase schrijfster Prawer Jhabvala. Het is een liefdeshistorie, maar de achter gronden zijn geheel verschillend van die welke ons zo gewoon zijn in de Westerse literatuur. De schrijfster mag met recht een ambassadrice van haar land worden genoemd, omdat zij voor India aandacht en tegelijk sym pathie weet te wekken. „Frederik Dingemans vraagt bescherming", door Martin Mons. Accolade-reeks. Het meesterschap van Martin Mons in het genre waarin Agatha Christie en Dorothy Sayers reeds lang hun sporen hebben verdiend komt steeds weer tot uiting bij het verschijnen van een nieuw boek van zijn hand. In elk geval staan de Engelsen niet meer alleen aan de top van de de tective-stories, Mons doet in geen ge val voor hen onder. Hoofdinspecteur Perquin toont zich weer van zijn bes te zijde en weet na spannende en in gewikkelde situaties klaarheid te brengen in een vergiftigingsaffaire in een bejaardentehuis. Een oude dame is van vergiftigde bonbons het slacht offer geworden, hoewel deze waren bestemd voor een van haar medebe woners, een zekere heer Dingemans, die al geruime tijd bij de politie om bescherming had gevraagd, omdat hij voelde, dat men het op zijn leven had gemunt. U kunt er van verzekerd zijn, dat de spanning u bij het lezen van dit boek geen ogenblik in de steek laat! „Noord-Zwitserland en het Tödi-gebied", „De kastelen aan de Loire, Bretagne, Nor- mandië" door Paul Der jeu en W. D. Laarhuis. Kos- mos-reisgidsen, uitgave „Kos mos", A'dam-Antwerpen. Deze populaire reeks is thans weer uitgebreid met twee gidsen met goede illustraties en kaartjes van bepaalde Zwitserse streken en het Franse beroemde kastelengebied langs de Loire, het typische Bretagne met zijn geheel eigen sfeer en het lang met Engeland verbonden geweest zijnde Normandië. Voor wie reeds met deze nuttige gidsen heeft kennis ge maakt, is geen aanbeveling meer no dig. „Handenarbeid buiten en Scheepjes in en buiten de fles", door Lütz de Jong, Sjoerd de Boer en Hil Bot- tema. Vrije Tijd-reeks. Uitg. Canteleer Utrecht. In deze „practische" boekjes wor den interessante richtlijnen en wen ken gegeven wat het eerste deeltje betreft voor werkzaamheden in ver band met het kamperen buiten, voor al nuttig voor scholen, jeugdorganisa ties enz. Handenarbeid kan een be langrijk onderdeel zijn van de va- cantie welke buiten in de vrije na tuur wordt doorgebracht. De meest voorkomende kampbenodigheden en gereedschappen vinden in het boek je een plaats; ook kan men leren aardige snij- en hakfiguren te pro duceren. De tweede titel spreekt voor zich. Jongens met maritieme aspira ties èn vaders met een hart voor knutselen kunnen thans een eigen flessescheepje bouwen! Maar ook voor modellen buiten de fles, als klompe- en plankescheepjes kan men hier terecht. „Vogels zonder kooi", door Karei Jonckheere. Uitg. Ad Donker, Rotterdam. De overbekende Vlaamse schrij ver heeft al duizenden boeken ge schreven en is bovendien een zeer be reisd man. Evenals Godfried Bomans dit in de „Volkskrant" heeft gedaan, pleegde ook Jonckheere in het Nieuw Vlaams Tijdschrift een aantal in- en uitvallen: korte en puntige stukjes, ironisch en humoristisch, doch altijd de spijker op de kop slaand wanneer hij actuele toestanden en belevenis sen onder de loupe neemt. Er valt veel te genieten van deze levendige, sierlijke taal van Jonckheere, het zijn proefjes literatuur van de bovenste (stijl) plank. „Trein 16.50", door Agatha Christie Uitgave A. W. Sijthoff's Uitgeversmij N.V., Leiden. Het is niet overdreven Agatha Christie in het schrijven van detec tive-romans een genie te noemen. In haar latere boeken is de ijdele Her- cule Porrot vervangen door de oude juffrouw Marple, een werkelijk kos- teliike vondst. „Trein 16.50" is een van de aardigste onder de romans van Agatha Christie, welke niet al leen uitmunten door de sluwe opzet maar ook door het talent van de schrijfster op een vrolijke manier zeer rake karakters te tekenen. De vertaling is vlot en de uitgave ver zorgd. „Keizer Julianus", door Jo seph Bidez Aulaboeken reeks van „Het Spectrum", Utrecht. Keizer Julianus, „de Afvallige" heeft in de christelijke geschiedsbe- schrijving geen goede naam. Niet ten onrechte, want hij wilde niet alleen de eredienst der oude goden herstel len, maar vervolgde daarbij ook het christendom. Niettemin was hij een bekwame, maar ook in vele opzich ten sympathieke persoonlijkheid. Jo seph Bidez heeft een volkomen ver antwoord beeld van de Apostaat ont worpen (waartoe hij de meest be trouwbare bronnen heeft geraad pleegd), welke de laatste heidense keizer recht doen wedervaren. Voor geschied-liefhebbers is dit zeer de gelijke boek een verrassing. Als de Katoen rijpt, door Gwen Bristow Zuid Holl. Uitg. Mij., Den Haag. In de bewerking van J. Wim Crom verscheen in de Cultuurserie bij de Zuid Holl. Uitgeversmaatschappij te Den Haag het interessante boekwerk „Als de Katoen rijpt-Een hoog staande roman uit het leven van de trekkers in de tweede helft der 18e eeuw, een brok levensgeschiedenis uit het harde leven der trekkers uit Nieuw-Engeland, Zuid Carolina, Louisiana, Connecticut. Heel de ge schiedenis van dit stukje Nieuwe Wereld trekt aan het oog voorbij en men ondergaat het leven van die trekkersfamilies van jaar tot jaar en van geslacht op geslacht. De lezer leert eruit wat rijkdom is en armoe de, hij leert ook wat vergane groot heid is en slavernij. Het is een leer zaam boek, dat men niet in één adem zal uitlezen het is in kleine druk 663 pagina's groot doch dat men telkens opnieuw weer graag ter hand neemt, omdat men eenmaal aan het lezen de lotgevallen der be trokkenen tot het einde toe wil ken nen. Geschiedenis der Klassieke Literatuur, door dr J. van IJzeren Prismaboeken, 2 delen, „Het Spectrum", Utrecht. Dr Van IJzeren, die niet meer tot de jeugd behoort hij werd in 1876 geboren brengt zijn otium met grote dignitas door er. verblijdde ons land met een voortreffelijke geschie denis van de klassieke literatuur, welke hij niet in chronologische volgorde maar volgens de genres be handelt. Ook het wetenschappelijk en wijsgerig proza van Grieken en Romeinen wordt besproken. Een ont zagwekkende belezenheid en kennis van de klassieke oudheid verwerkte de schr. in deze handige, vlotte maar ook degelijke boeken. Voor niet- classici verwijst hij telkens naar be staande Nederlandse vertalingen. Wij mogen dr Van IJzeren dankbaar zijn voor dit uitstekende overzicht Alleen de daken bleven nog te zien van een aantal oude trolley-bussen, die op een „bussenkerkhof" in Kansas City (V.S.) «tonden opgeslagen, toen de „Blauwe Rivier" buiten haar oevers trad en het omringende land bijna twee meter onder water zette. L. van Vliet geb. Handgraaf en fam., Middel'stegracht 13; M. Spruijtenburg en fam, gereedschaphouder, Dijkstraat 27; E. Sterk geb. Houthuis en fam, Hoflaan 5; J. Dogterom en fam, ban ketbakker, Vijf Meiplein 132; T. J. Creemers geb. van Poelwijk en fam., A. van Burenhof 51; H. E. Le Sueur en fam., v. Vollenhovenplein 87; R. Post- ma en fam. hoofdonderwijzer ULO, de L. de Kanterstr. 39; J. N. Mohrmann en fam, bedrijfsleider, Franchimontlaan 35; L. van Lohuizen en fam, onderwij zer, Zoeterw. singel 87; H. Moolhuizen, G. Kasteinstr. 9; J. J. van der Burg en fam. personeelschef, Vijf Meiplein 174, J. Molenaars en fam, drogist, Bevrij dingsplein 14; W. H. Gallas en fam, jur. adviseur, v. Vollenhovenplein 11, J. Be- nus en fam, arbeidsanalist, Vijf Meiplein 142; W. J. P. Vink, Merelstr. 38; B. Bassa geb. van Tricht, Bilderdijkstr. 17; H. L. J. Hamm, employé KLM, ^Doeza- sr. 7; E. A M. O. Ruis geb. Gehlmann, fotogr. laborante. Maredijk 7; C. A. Ca- rels geb. van Hameren, arb. wolfabr. Molenstr. 35; J. Brouwer, v. Olden- bafheveltstr. 34; J. M. Kerkvliet, mili tair, Noordeinde 2a; E. M. C. de Rooy, huishoudster, Kagerstr. 22; B. Groene- boom. Zeemanlaan 36; A. J. M. T. Pie- ters, journalist, Schelpenkade 47; J. van Gent, kok gr vrt, Boshuizerkade 43; E. M. Heerschop, Nic. Beetsstr 42a W. Boerema geb. Verburg, Zoeterw. singel 95; S. W. 'Jongeneel, cantinejuffr. Ko- ninginnelaan 9; E. G. Bijnsdorp, soc. werkster, Witte Singel 39; H. G. van Til geb. Hakkers, ab bij Roomburger- weg; E. J. Ellis, Koninginnelaan 88; I. Poppel', emaillist, Rijnsburgerweg 5, J. P. W. Slierings h. i. d. huishouding, Duizendraadsteeg 11; C. Slierings, h. i. d. huishouding, Duizenddxaadsteeg 11; G. J. BerghoTst, 1.1. verpleegster, Me- zenstr. 2; R. D. H. Ferguson, Wasse- naarseweg 2; H. H. M. Brusche, tim merman, Kanaalstr. 39; R. W. Wanner, Hartmanstr. 2b; F. van Akerlaken geb. Rogier, Drifstr. 2; G. Rosenboom, arts, J. van Goijenkade 13; E. van der Luijt, huisknecht, v. Vollenhovenpl. 39; E. H. Kuiper, verpleegster, Fagelstr 55; J. W. van der Linden, 1.1. verpleegster, Me- zenstr. 2; M. de Vos, verpleegster, Rijns burgerweg 5; A. W. Koster, radio-mon teur, Amstelstr. 1. M. G. Moojen en fam, Akkerhof 13, RijswijkZ.-H., J. Braakensieklaan 42; I. Koelink en fam, Warmonderstr. 4, Heiloo, Kennëmerstr. weg 242a; J. Borg en fam, de Goejestr. 42, Hazerswoude, Rijndijk 88; L. Guldemond en fam, Raamsteeg 63, Voorschoten, Prof. Zer- nikelaan 3; J. T. Marks geb. Zandvliet en fam., Herensteeg 23, Enschede, J. v. Veenstr. 12; A. van Herk geb. Konij nenberg en fam, Cobetstr. 51, Ver. Sta ten van Amerika; H. L. Smelik en fam. G. Kasteinstr. 90, Rotterdam, Blijven- burgsetr. 287 v; J. A. van Vulpen geb v. d. Hoek en fam, Vreewijkstr. 24, Til burg, v. Limburg Stirumlaan 51", S. Kruyt, Burggravenlaan 237, Ermelo, Ericalaan 57; L. A. van der Drift, Mare dijk 157, Sassenheim, F. v. Borsselenstr- 8; M. E. Thomas, Rijnsburgerweg 86, Haarlemmermeer, Hoofdweg 1126; B. Pollock, Rijnsburgerweg 159, Ver. Sta ten van Amerika; J. B. Huijnink geb. Alarm, Steenstr. 23, 's Gravenhage, To- renstr 116 I; A. A. van Dongen geb. Mulder, Cobetstr. 55, Diemen, Beatrix- laan 52 II; J. H. Vonk, Tomatenstr. 37, Coevorden, Markt 21; F. A. Schippers geb. Nawijn, Paviljoenshof 16, Gronin gen, Bezettingslaan 144; F. A. M. M. van Steenbergen, Rijnsburgerweg 10, Heems kerk, Ant. Morstr. 20; J. F. R. Harms, Joh de Wittstr. 36, 's Gravenhage, J. v. d. Heydenstr. 80; D. van de Wijngaard, Aloëlaan 30, Voorschoten, Stadwijkstr. 23; J. E. A. Walonker, Tit. Brandsma- laan'122, Ver. Staten van Amerika; S. M. C. Dokter, Witte Rozenstr. 38a. Tiet- jerksteradeel, Burg. Steenhuizenlaan 9; E. R. Doker, Schelpenkade 45, Purme- rend, Purmersteenweg 6; M. A. van den Hout, Spaarnestr. 7, Wassenaar, Mey- boomlaan 1; M. Buist, Hogewoerd 154, Voorschoten, Leidseweg 231; J. P. M. Kuit, Rijnsburgerweg 10, Duitsland; A. J. I. van Vianen geb. Konijnenburg, Rijnsburgerweg 10, 's Gravenhage, Ypersestraat 4; G. C. Juijken geb. Wessling, v. Hogendorpstr. 1, Waddinx- veen, Oranjelaan 20b; J. R. Floor, Hoogl. Kerkgrt. 14, Haarlem, Kenaustr. 2; C. F. van Leeuwen, Haarlemmerstr. 295 a, Voorschoten, Wijngaardenlaan 123; J. Rietveld, Oude Singel 192, Am sterdam, M. H. Trompstr. 11 II; H. A. Deinum, Terweepark 2, 's Gravenhage, Frankenslag 328; J. H. M. van der Vlugt, Boerhavelaan 26a, Rheden, Rem- brandtlaan 4; F. J. van der Laan, Boer- haavelaan 21, Utrecht, Cathrijnesingel' 128; C. J. Hameter geb. Goudsmit, Rijnsburgerweg 94, Voorschoten, Kon. Julianalaan 26; A. M. de Geus, Stad houderslaan 19, Rijswijk, Z.-H. Ruys- daelplein 19; J. W. Bakker, Hogewoerd 140, Amsterdam, Sarphatiepark 124; A. M. Bijl, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; L. Riethoven, Groen- oordstr. 32, Zandvoort, Marisstr, 34; J. van Nierop, A. v. Saksenstr. 10a, Spijkenisse, MA de Ruyterstr 4a; P. A. van Nierop geb. Loomans, Julianastr. 97, Spijkenisse, MA de Ruyterstr. 4a; C. J. M. Titulaer, Steenstr. 49, Rijswijk Z.-H., W. Pyrmontlaan 22; J. W. Kooi geb. Vlasveld, Lage Morsweg 49, Noot dorp, Kruisweg 3; M. F. G. M. Deser- tine, Utr. Veer 4, Bussum, Fred, v. Eedenweg 29; C. J. van Schaardenburg Rapenburg 110, Middelburg, Korte Noordstr. 42. K ctnö^tt ^en moe* s*°üWn kSTOP# i voorran? geven aan hel verkeer on de andere DANKBETUIGING Al degenen, die ons bewij zen van deelneming zon den bij het overlijden van onze lieve Man. Vader. Behuwd- en Grootvader JACOBUS CORNELIS SCHOONDERWOERD willen wij hierbij hartelijk danken. Mrs J. M. SCHOONDERWOERD— v. d. BERG Kinderen en Kleinkind R.R. 3 Mitchell. Ont., Canada. ARTS PRAKTIJK HERVAT VERLOVINGSRINGEN fC. DE KEMP] BOTERMARKT 12-LEIDEN Gebr Paes naast Stadsgehoorzaal B rees traaf 58 3? Zoekt U nog enige 2e h. motoren om od te knap pen. Valk a. d. H. Schouw. Voorschoten, heeft ze. In diverse prijzen. Alphen a. d. Rijn Abonnementen en adver- tentiën worden aangeno men door: J. L. VAN TOL ZEILMAKERSSTRAAT 19 Ziet onze grote sortering 4-vlams GASFORNUIZEN met afdekplaat reeds vanaf 199. JAN DE NIE ZONEN KORT RAPENBURG 10 TELEF. 20025 ROUWCIRCULAIRES ROUWKAARTEN ROUWDANKBETUIGINGS- KAARTEN BIDPRENTJES FOTO-BIDPRENTJES N.V. De Leidsche Couranf PAPENGRACHT 32 LEIDEN Van Houten Volnoot een ideale combinatie van knapperige hele hazelnoten en volle-melkchocolade. Verkrijgbaar als reep (30 cent) en als royaal tablet van 200 gram (1.85)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8