2)e Jiief.de Nu vergiste Amons zich in de wedstrijdbaan CLCó et düe tegeti/ft puiten Competitie-indeling zaterdagvoetbal Manen DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Derde dag van Hollandweek I DE DERDE DAG van de Holland- week I zette niet erg hoopvol in, want bij de ochtendwedstrijden viel er bijna voortdurende een druilerige re gen. Gelukkig evenwel was de wind geelbeven, een flinke bries zelfs, die een enkeling nog weer te machtig bleek, want ook deze dag ging niet voorbij zon der dat verschillenden met de plassen in werkelijkheid kennis maakten. Veel verrassingen deden zich overi gens op deze maandag niet voor. In de Flying Dutchmanklasse was het tradi tioneel bijna, dat Jac. Kraan won. Ge durende de gehele wedsrijd weer voer de hij het veld aan, gevolgd door Bqn Verhagen en als derde ditmaal door Engelsman W. L. Dawes. Het onderling verschil was evenwel nog altijd behoor lijk en de een vormde voor de ander hoegenaamd geen bedreiging. In deze volgorde finishten zij derhalve ook. Een aardige kopgroep vormde zich in de 12 m2. Sharpieklasse. Ditmaal ging Hoekstra aan kop. Van der Linden en Vlek volgden en in vierde positie lag B. Kraan. Deze werkte zich steeds ver der naar voren en toen hij op de tweede plaats achter Hoekstra finishte, protes teerde hij nog tegen nummer één, om dat hij bij het ronden van een dei boelen niet voldoende ruimte had ge geven. En terecht, want Hoekstra werd door de protestcommissie uitgesloten en zo werd Kraan eerste, waarmee hij de kans op de hoofdprijs niet weinig ver beterde. In de Vrijheidsklasse weer oude be kenden aan kop. C. de Haas won zijn tweede wedstrijd, Tepe werd tweede. Kesting derde. Mej. K. v. d. Stadt slaagde er einde lijk weer eens in als eerste in de Stern klasse te finishen. Ook hier werd door een der zeilers, evenals zaterdag in de Finnjollenklasse een baanfout gemaakt. T. Amons nam op de Vierde Plas een verkeerde boelrichting en verloor veel tijd om zijn fout te herstellen. Ware hij doorgevaren, het zou helemaal niet esg zijn geweest, want door een onbegrijpe lijk misverstand werden binnen het vijf- minutenschot twee verschillende banen van de starttoren aangegeven. Wellicht daardoor was Amons in de knel geraakt. Nu werd hij derde achter mej. Van der Stadt en Kalff. In de Olympiajollenklasse had Sj. Haaksma lange tijd alle pogingen in het werk gesteld om met Stellingwerf ge lijk aan de kop te komen op het mo ment, dat zulks zou gebeuren brak even wel de voorstag van zijn fokkezeil en de kans was verkeken. Toch slaagde hij er nog in als derde te eindigen. Stel lingwerf en Tournier bleven hem voor. Karei Warburg was in deze wedstrijd niet van de partij in de Finnjollenklas se, een kans dus voor een ander om te winnen. Dat deed Wim Maarse, ter wijl Sleeswljk en Leverland resp. de tweede en derde plaats veroverden. In de Valkenklasse ditmaal weer een andere winnaar: C. Rozendaal, die in de eerste wedstrijden nog niet in de prijzen was gekomen. Een aardig resul taat in zo'n groot veld van concurren ten: Wester, Staartjes en Rolf v. d. Baumen werden 2e. 3e en 4e. DOCOS-JUNIOREN IN BERG EN DAL Men schrijft ons: Zondagmorgen vertrok een groep van 12 jongens op de fiets uit Leiden naar Berg en Dal, een afstand van 130 km. De heer Wanst, voorzitter van de jeugd commissie, sprak bij het vertrek een kort woordje tot de jongens, waarin hij hun een prettig kamp toewenste. Na een vrij voorspoedige tocht (slechts één lekke band en een paar schramme tjes) bereikte de groep omstreeks 4 uur het prachtig gelegen kamp „Ons Erf" bij Berg en Dal. De eerste nacht ver liep traditioneel nogal onrustig, maar de stemming is best en het weer is goed. Gistermorgen om 7 uur ontwaakten de jongens en na een kussengevecht verliet men de tent om zich te wassen. Omdat het kamp nog niet geopend was, gingen we met de bus naar Nij megen. Omstreeks 12 uur waren we in 't kamp terug, alwaar wij onze eerste broodmaaltijd in onvangst konden ne men, die voortreffelijk smaakte, 's Mid dags om 3 uur werd het kamp officieel geopend door de heer H. W. van Turn hout. Spreker memoreerde het feit. dat deze kampen nu voor de 10e maal ge houden werden en roemde de leiders der verenigingen, die dit sportgebeuren in N.K.S -verband mogelijk maakten. Na het hijsen van de N.K.S.-vlag en het zingen van het Wilhelmus en „Aan U, o Koning der Eeuwen", werd begon nen met de verschillende sportnummers. Docos kwam uit in ,,'t raak de paal- schieten" en doelschieten. P. Luyster- burg was hier een kei in, daar hij zo wel in doelschieten als in 't nummer „raak de paal" het hoogste aantal pun ten vergaarde. C. Hoogduns was hier no. 2 in, W. Plasmeijer klassificeerde zich als derde, 't Weer hield zich aar dig, hoewel er af en toe een buitje viel. De stemming is prima onder de jongens. Morgen komt het voetbalprogramma aan de beurt, waarin Docos drie tegenstan ders in haar klasse moet bekampen. We zullen hopen met succes. De uitslagen luiden: Flying Dutchmanklasse: 1. Jac. Kraan; 2. B. Verhagen; 3. W. L. Dawes; 4. J. D. Schooneveldt; 5. J. Bol. 12 m-', Sharpieklasse: 1. B. Kraan; 2. T. Vlek; 3. D. G. v. d. Linden Jr.; 4. F. Udo; 5. H. van Dalfsen. Vrijheidsklasse: 1. C. de Haas Jr.; 2. J. R. Tepe; 3. J. F. Kesting; 4. P. de Reuver; 5. J. L. J. Gaillard. Olympiajollenklasse A: 1. W. H. Stel lingwerf; 2. B. Tournier; 3. Sj. H. H. Haaksma. 10 m~'. Streepklasse: 1. A. A. Tase- laar; 2. R. Siebrand; 3. J. C. J. Schiet; 4. E. W. v. d. Veen; 5. H. Molenaar. Pampusklasse: 1 E. van Essen; 2. W. Blok; 3. C. Saur; 4. ir. A. Cramwinckel; 5. C. Tjebbes. Sternklasse: 1. mej. K. v. d. Stad; 2. F. R. Kallf; 3. T. Amons; 4. H, Coops; 5. J. Lourens. 12 Voetsjollenklasse A: 1. W. H. Hol- trop; 2. T. Muntinga; 3. J. W. van Weel. Valkenklasse A: 1. C. Rozendaal; 2. A. Wester; 3. B. Staartjes; 4. E. A. A. Rolf v. d. Baumen; 5. C. Scherpel. Valkenklasse B: 1. J. P. Metselaar; 2. F. J. Appel; 3, H. Krom. 12 m2. Sharpieklasse B: 1. J. W. van Erven Dorens; 2. A. du Croix; 3. J. T. van Marle. Finnjollenklasse: 1. W. Maarse; 2. H. Sleeswijk; 3. G. J. Leverland. Vryheidsklasse B; 1. F. H. W. Olland; 2. P. J. Samson; 3. C. Kok. Olympiaklasse B: 1. G. W. Stelling werf; 2. J. G. Mulder; 3. J. J. Wesselo. 16 m2. Puntklasse: 1. J. H; Lagendijk; 2. B. s'Jacob. Jeugdklasse (kunstvezel): 1. J. C. de Winkel; 2. B. Saur; 3. W. Hoveling; 4. A. Kerkhoven; 5. P. J. Heijdacker. Idem (katoen): 1. L. C. Schut Jr.; 2. R. Albers; 3. Tj. de Vries. 12 VoetBjollenklasse B: 1. mej. M. Bootz; 2. J. F. R. Sieper; 3. W. v. Wijn gaarden. VOETBAL HET BEKERPROGRAMMA 1958 „De Sportkroniek" vermeldt het sche ma van de wedstrijden, die in de 1ste ronde om de Nederlandse Voetbalbeker worden gespeeld. Daarbij komen de vol gende ploegen uit Leiden en omgeving tegen elkaar: AlphenWassenaar, Blauw ZwartHillegom, Concordia HLFC, DOSRRoodenburg, WilhelmusTeylin- gen. DSORKAW, LugdunumAlphia, VVSBForeholte. VEP—Lekkerkerk. BolnesWoerden. WATERPOLO BONDSPLOEG VERLOOR OPNIEUW Het internationale waterpolotoernooi. dat in het zwembad „Het Haagsche Veer" te Rotterdam wordt gehouden, is gisteravond voortgezet met de wedstrij den Duisburg—Polytechnic (4—3; en Nederlandse bondsploegcombinatie AZ en PC en HZ en PC (1—6), De Nederlandse bondsploeg. die op 5 plaatsen verschilde van die. welke za terdag van Duisburg verloor (de ploeg was nu aanmerkelijk sterker), bleek on danks de aanwezigheid van de inter nationals Kniest (Neptunus, Arnhem) en Van der Toorn <GZC> tegen de com binatie van spelers van AZ en HZ en PC niet opgewassen. Voor de rust vielen er geen doelpunten, ofschoon het toen al duidelijk was. dat het verband en het plaatsen van de combinatie beter waren dan van de bondsploeg. Van Gelder stopte bovendien op uitstekende wijze enkele harde schoten van Dokter (SVH) en Van der Toorn. Toen Smol kort na de hervatting een lastig schot inzond, dat door Kniest niet Juist werd beoor deeld (01), was het hek van de dam. Van Dorp (2 en Smol voerden de stand tot 0—4 op. alvorens Smol (SVH) de eer kon redden (14). Van Dorp en Smol, die Wel heel goed op schot waren, brachten tenslotte de eindstand op 1—6. HONKBAL NED. NEGENTAL—„COLNELS" Het is de Zijl gisteravond niet gelukt in Woerden kampioen der 2e klasse te worden. Zij hebben de wedstrijd tegen V.Z.C. uit Vlaardingen met 24 ver loren. Het begin ging gelijk op en de aanvallen wisselden steeds. H. van Tol van de Zijl kreeg een paar schietkan sen. maar het lukte niet de bal in het doel te krijgen. In de 4e minuut ont stond er een kleine worseling voor het doel van V.Z.C. L. Stokhuizen maakte daarvan gebruik en scoorde met 'n hard schot het eerste doelpunt (10). VZC kwam daarna steeds meer in de aanval. Door een fout van een achterhoedespe ler kwam de gelijkmaker (11). W. Bergman deed goed zijn best. maar werd in het spel haast uitgeschakeld. Even voor de rust maakte VZC het tweede doelpunt (12). Na de rust kwam VZC meer in de aanval. Met een mooi doelpunt werd het 13. De spelers van VZC speelden alle ballen op hun midvoor. maar H. Bik was steeds op zijn post. De Zijl kreeg een strafworp tegen zich, die heel raar genomen werd, maar het doelpunt telde (14). Daarna werd de Zijl geheel over speeld. P. Roman miste nog een door slagbal. W. Bergman vocht er zeer hard voor en kreeg een paar schietkansen, doch de bal kwam steeds in de handen van de keeper. De Zijl kreeg nog twee maal een strafworp te nemen. Een hield de keeper er, maar de tweede belandde in het doel (24). Kort daarna floot de scheidsrechter voor het einde. WIELRENNEN DE RONDE VAN ZUIDSLAVIE De tweede étappe van de Ronde van Zuidslavië van Maribor naar Zagreb, afstand van 148 km. De honkbalwedstrijd tussen he Ne- j wonnen door de Roemeen Mouceanu in derlands 9-tal en de Amerikaanse leger- 3 uur^j rain 28 se(, T d d ploeg „Colnels die gisteravond te Am-Duilse7 Renz ln deze|(de lljd. De Ne. Qforrlnm ie Oounoolrl mnpet nn vnfHo sterdam is gespeeld, moest na de vijfde innings wegens het invallen van de duisternis worden gestaakt. De stand was toen 42 in het voordeel van de Amerikanen. Het was de laatste wed strijd, die in het honkbalstadion Mid- denmeer werd gespeeld. ZWEMMEN Voor de zomercompetitie van de KNZB zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen hiervan lulden: Prom. Ie klas. hoofdklasse: Neptunus (Amersfoort)Zian (Den Haag) 21. Beslissingswedstrijd le klasse A: DZV (Delft)—Zwemlust (Utrecht) 2—0. DZV is kampioen. Donderdag wordt gespeeld de wedstrijd DZVNeptunus. Wint de club uit Amersfoort, dan promoveert zij de hoofdklasse. derlander Jan Hugens bezette de 7de plaats in 3 uur 31 min. 43 sec. In het algemeen klassement heeft Moiceanu de leiding me 7 uur 23 min. 2 sec. POSTDUIVEN De Rijnklieveis. Kampioenschappen oude duiven: Vitesse: 1. C. M. van Dam met 491.38 pnt.; 2. Chr. v. d. Pluym met 480.55 pnt.; 3. H. J. Kettens met 454.99 pnt. Fond: 1 P. van Griensven met 263.94 pnt.; 2. A. Rooda met 240.28 pnt.; 3. Truyers Jr. met 228.47 pnt. Van Es- schen tot Bordeaux: 1. Chr. v. d. Pluym met 700.84 pnt.; 2. H. J. Kettenis met 624.39 pnt.; 3. W. Hoogervorst 604.87 pnt. De volgende 7 van de puntenhouders zijn: 4. C. M. van Dam met 583.84 pnt.; 5. J. v, d. Wal met 566.87 pnt.; 6. P. van Griensven 512.94 pnt.; 7. M. Jongs leen 508.98 pnt.; 8 A. Rooda 501.06 pnt.; 9. J. Truyers Jr. met 472.64 pnt.; 10. Wassenburg Brand met 434.73 pnt. Gisteravond heeft de voorzitter van de KNSB, mr. A. G. de Blecourt een drietal schaaktoernooien, welke ter ge legenheid van het 70-jarig bestaan van de schaakclub „Dordrecht" te Dordrecht worden gehouden, geopend. De burge meester van Dordrecht, mr. A. H. J. van der Dussen, verrichtte de eerste zet op het bord van Van Weezei, de open kampioen van Nederland, die zijn titel tegen elf rivalen zal verdedigen, en Bre- dewout, kampioen van de Oostelijke Schaakbond. Gelijktijdig begonnen de partijen om de nationale damestitel. De „grote bondswedstrijden", het 3e evene ment, heeft meer belangstelling getrok ken dan vorige jaren. Niet minder dan 138 spelers nemen aan dit toernooi deel. Tenslotte zijn er, binnen het raam van de grote bondswedstrijden, nog zes- en vierkampen georganiseerd. De uitslagen zijn: Open kampioenschap van Nederland: Van Weezei (Amstelveen)Bredewout (Zwolle) afgebroken; Arons (Naarden) Jansen (Waterlandkerkje) Van Donk (Dordrecht)Mulder (Bakel) Visser (Zwolle)Diemer (West- Duitsland) afgebroken, Boon (Breda) De Ruyter (Tie!) 1—0, Hoogendoorn (Dordrecht)Kayser (Alkmaar) '/t*/s. Dameskampioenschap van Nederland: mej. F. Heemskerck (Amersfoort)me vrouw F. Heemskerck (Amersfoort) 01, mevr. E. van Veen (Amsterdam)mevr. Na de officiële opening door de bur gemeester van Dordrecht, deed zich een incident voor, doordat de deel nemende dames protest aantekenden tegen de van tevoren gespeelde partij tussen mevr. Heemskerk en haar doch ter. Over het een en ander was mevr. Heemskerk so ontdaan, dat tij het plan had om van verdere deelneming af te tien. Op de foto: een hevig debat met de wedstrijdleiding; v.l.n.r.: wed strijdleiding, mevr. Fenny Heemskerk, mevr. A. v. d. Veen en mej. Heemskerk Roodzant (Rotterdam) afgebroken, mej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag)—mej. C. E. Stegeman (Utrecht) 10. mevr. M. C. Vreeken (Vlaardingen)mevr. J. O. van der Klift (Den Ha.ng) afgebr. De indeling van de zaterdagcompetitie ziet er voor West II als volgt uit: 2e Klas: ARC Excelsior M 's-Gravenz. SV Hoogvliet Kozakken Boys Quick Boys RVVH Spijkenisse Ter Leede Zwart Wit '28 4e klas B: Bodegraven DEVJO GWS Leiden Oegstgeest RCL Semper Altius Sportlust '46 SV '35 SVGT 3e Klas A: Capelle CSVD DOTO Monster Noord wijk - Ornas Rijnsburgse Boys VVGZ Woudrichem Zwaluwen Res. 2e klas ARC 2 DOTO Kozakken Boys 2 NSW 2 Quick Boys 2 Rijnsb. Boys 2 SSS 2 TSB 2 Zwaluwen 2 Zwart Wit '28 2 4e Klas A: Alphia Die Haghe Hoekse Boys JAC Katwijk Koudekerk De Lier RAS Schev. Holland Sport SVOW VWS Res. 3e klas A: CSVD 2 JAC 2 Leiden 2 Noord wijk 2 Ornas 2 Quick Boys 3 RCL 2 Rijnsburgse Boys 3 Schev. Holland Sp. 2 Semper Altius 2 Ter Leede 2 LAWNTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN „ROOMBURG" De Leidse tennisclub „Roomburg" is het afgelopen weekeinde met haar kam pioenschappen begonnen met het B-toer nooi. De wedstrijden voor het A-tour- nooi vangen indien het weer wil meewerken donderdag aan. De uit slagen zijn tot heden: Dames enkelspel: le ronde: mej. J. Y. Burgemeestermej. T. v. d. Neut 62 62; mej. E. Hormanmevr. A. A. Ba- rendregt 5—7 7—5 13—11; mej. J. H. Overdijkinkmej. J. Sluyter 75 64; mej. C. Teurlingsmevr. S. B. Ubbink 46 97 02; mej. J. van tNispen tot Sevenaermej. D. Bijloo *60 60. Tweede ronde: mej. J. I, Burgemeester mevr. V. Splinter 62 60. Heren enkelspel: le ronde: H. Oerle- mansF. Engelenburg 1012 9—7 6—3; A. MoensP. A. D. van Berge Hene gouwen 62 63; J. W. JanssensA, H. Ver hoef f 6—3 6—0; W. J. de Jong—G. Verdoes 62 63; P. FetterTh. J. Tries 6—0 6—1; M. R. van Gils—H. H. Miskotte 1—6 6—4 6—4; B. Punt—J. F. Streur 63 62; J. van SteenisM. Hofstede 75 62; T. Okker 62 61; N. TeurlingsH. J. Ubbink 11—9 75; C. J. KooleW. Temminck 64 61. Tweede ronde: H. OerlemansW. Koe- kebakker 64 64; C. KuilmanM. R. van Gils 64 6—4; D. P. G. van Galen Last—M. R. van Gils 6—4 6—4; H. Voogt B. Punt 6—4 1—6 7—5; J. van Steenis M. Karsten 3—6 6—2 6—3; J. W. Jans sen—E. Havinga 2—6 61 60. Derde ronde: C. KuilmanJ. v. Steenis 62 8—6. Dames-dubbelspel: le ronde: J. Y. Bur gemeester en mej. E. Horman versl. mej. J. Kasten en mej. T. Kasten 64 6—3. Gemengd dubbelspel: le ronde: mej. R. v. d. Drift en W. J. Jansen versl. mevr. S. B. Ubbink en H. H. Miskotte 61 46 62; mevr. G. Overbeeke en C. Kuilman versl. mevr. H. Kasten en L. Ripassa 63 6—3. C-tournooi. Dames-enkelspel: eerste ronde: mej. O. Kruismanmej. C. Wes tenbroek 60 64; mej. R. Vergouwen —mej. E. Heymans 6—0 6—1; mej. T. Gribnaumej. M. Wieriks 63 62; mevr. O. C. Horee—mej. E. Engelenburg 75 36 63. Tweede ronde: mej. A. Pino—mej R. Vergouwen 64 7—5; me vrouw L. Kuenenmej. O. Kruisman 8—6 6—3; mevr. S. B. Ubbink—mej. L. van Dorp 64 01; mevr. I. Bormej. T. Gribnau 6—4 2—6 6—2; mej. T. v. d. Neutmej. J. Tleleman 6—1 63; mej. L. van Uldenmej. A. H. Hooyer 60 6—1. Heren-enkelspel: le ronde: A. J. Sta- vermanP. Burgers 46 63 64; B. Agterhorst—F. P. J. van Straaten 6—2 6—1; H. J. Ubbink—H. Jagers 6—1 6—3; H. van NesP. Eduard 60 61; E. J. Libourel—J. B. Ubbink 60 62; A. L. ,r°-hoeff—R. Westenbroek 64 6—1; M HofstedeJ. M. Swart 62 16 64; T. OkkerH. Mulder 60 03; J. Ver doesC. J. Stokkermans 62 1—6 64; J. van SteenisH. v. Zwieten 64 60: R. Kasten—R. Teurlings 68 63 64. Tweede ronde: A. J. Staverman—J. J. Weve 60 61; B. AgterhorstJ. T. Ubbink 63 6—3, Dames-dubbelspel: le ronde: mevrouw Horree en mevr. Penders versl. mejuffr. Hooyer en mej. v. Roosendaal 60 6l; mevr. T. Gründeman en mevr. Canorinus versl. mej. W. Haarsma en mej. B. En gelenburg 75 57 62; mevr. J. v. d. Wijngaarden en mevr. Duijverman versl. mevr. Zitman en mevr. Kuenen 7—5 64. Tweede ronde: mej. T. v. d. Neut en mej. L. van Dorp versl. mej. Th. en O. Kruisman 60 63. Heren-dubbelspel: le ronde: A. v. d. Heyde en J. van Eisen versl. P. Bur gers en Ch. Gilhuys 6—1 2—6 6—1; A. Rijnbeek en A. L. Verhoeff versl. E. ten Hooven en F. P. J. van Straaten 6—1 63. Tweede ronde: C. A. Hollebrandse en J. Vlasveld versl. P. Eduard en R. Kasten 61 60; A. H. Grimbergen en C. J. Stokkermans versl. A. J. Staver man en E. Havinga 63 64. Gemengd dubbelspel: le ronde: mej. T. Katen en H. van Zwieten versl. mej. C Gribnau en C. J. Stokkermans 75 46 64; mevr. I. Bor en Th. W. Cassa versl. mevr. J. Zitman en J. P. van Leeuwen 63 63. AUTOMOBILISME Enzo Ferrari heeft ontkend, dat hij van plan zou zijn zich uit de zaken terug te trekken in verband met het verongelukken van Peter Collins tij dens de Grote Prijs van Duitsland op de Nürburgring. Hij zeide voornemens te zijn met zijn wagens te blijven deel nemen aan autoraces. Mike Hawthorn, een van de renners van de Ferrari-ploeg. leidt momenteel in het klassement voor het wereldkam pioenschap der coureurs. Peter Toen de Argentijnse coureur, Juan Fangio hoorde, dat Peter Collins ver ongelukt was. zei hij: „We zijn tot de absolute grens gekomen, deze jonge coureurs kunnen niet worden vervangen. Zijn dood betekent niet alleen een groot verlies voor de racesport, doch 2onder twijfel is opnieuw komen vost te staan, dat het noodzakelijk is. de veiligheid bij de races te verhogen". Voorts verklaarde Fangio, dat het noodzakelijk is een gewichtsgrens voor lichte wagens in te stellen. Er zouden tevens nieuwe reglementen moeten worden gemaakt, die een mini mum gewicht voorschrijven. De moei lijkheid op het ogenblik is. dat de wa gens voor de grote snelheden te licht zijn. Dit was de mening van Fangio. Het is nu dc vraag wat de internatio nale federatie zal doen. PAARDENSPORT PAT SMYTHE GEWOND De bekende Engelse amazone Pat Smythe is gisteren, terwijl ze deelnam aan een concours-hippique te Kingston in het graafschap Nottinghamshire ern stig gewond. Met het paard Tonada. dat gezamenlijk eigendom is van haar en en van de hertog van Norfolk, nam ze deel aan een springconcours. Bij de laat ste hindernis weigerde Tonada en de 29-jarlge Pat vloog uit he zadel en sloeg met een klap tegen de grond. Buiten bewustzijn, met hoofdwonden en een hersenschudding werd ze naar het zie kenhuis in Nottingham vervoerd voor een röntgenologisch onderzoek. In het ziekenhuis was zij weer tot bewustzijn gekomen en klaagde zij over pijn in haar nek. De behandelende doktoren verklaarden gisteravond dat haar toe stand redelijk was. Auto gehoorzaamde automatisch: 9 mensen gewond Zaterdag vond te Den Haag een verkeersongeval plaats, waardoor negen personen werden gewond. Een van hen moest in een zieken huis worden opgenomen, de anderen konden na behandeling huiswaarts keren. Op de hoek van de Oudemans- straat en de Gouverneurlaan raak ten een auto en een bromfietser elkaar. Daarbij werd niemand ge wond. De bestuurder stapte uit en liet de motor lopen. Talrijke be langstellenden stonden om de wa gen. Men was druk bezig, de schade cp te nemen en te regelen, toen een van de inzittenden per ongeluk op het gaspedaal trapte. De auto, die een automatische koppeling had. reageerde onmiddellijk. Tot grote schrik van de omstanders reed de wagen plotseling op hen in. Prof. dr. H. J. M. Weve, hoog leraar in oogheelkunde, direkteur van het ooglijdersgasthuis te Utrecht, meer dan 28 jaar lid van het St. An- toniujziekenhuis aldaar, is benoemd tot commandeur in dc Pauselijke orde van St. Silvester. De versierse len, verbonden aan deze orde, wer den hem tijdens een parochiële plechtigheid te Zeist uitgereikt. 26) Naast deze grotere mogendheden waren er nog verschillende neven en nichten, die echter weinig stem in het kapitaal hadden. In de zaal waar zij verzameld wa ren, werd met gulle hand cognac ge dronken door de mannen, en port door de vrouwen. De aan alle zijden neergezette sigaren vervlogen voor en na in rook; nog nauwelijks waren in de daardoor ontstane blauwe mist de gouden kettingen zichtbaar, die over de welgedane magen spanden. „Dit", zei Alphonse, de magistraat, terwijl hij in de ene hand zijn glas hield en in de andere zijn sigaar, „is een van de grootste familiebijeen komsten die we ooit gehad hebben, ja inderdaad de grootste". Hij keek rond met een scherp oog, en be studeerde stuk voor stuk de gezich ten, om te zien of misschien een der getuigen het hiermee, ongelukkig voor hem, niet eens was. Hij onder vond geen tegenkanting, en vervolg de: „Het zij mij vergund een dronk te door L. A. Cunningham wijden aan haar wier toekomst ons aller warme belangstelling heeft, Manon, een dochter, die haar vader eer aandoet, en waarop Pierre trots mag zijn". „Zij is een goed en gehoorzaam meisje", bevestigde Pierre; en hij zei het op een toon, die duidelijk liet horen: „Ik zou haar wel leren, als ze het niét was!" Lucien bracht nu verslag uit van de stand van zaken met zijn boek; hij genoot aller onverdeelde bijval met zijn prachtig werk. De redacteur deed enige ideeën aan de hand be treffende de uitgave van het boek, en iedereen vond hem zeer deskundig. Men haalde vervolgens de geschie denis op van Labrettes, die in vroe ger tijd in het openbare leven op de voorgrond waren getreden; Lucien liet uit zijn verzameling portretten van hen zien, die vooral opvielen door de ontzaglijke hoeveelheid baard, die deze oude knapen mee hadden rondgetorst in het leven. „Ik geloof niet", zei Pierre Labrette, uitspraak doende, „dat er enige an dere Acadische familie is, die zich kan beroemen op zo'n groot aantal leden van aanzien en betekenis. Niet alleen in het verleden, maar ook in het heden. Wij zijn ons zelf gebleven in de loop der jaren, en onze kinde ren zullen onze kracht en onze ras- 1 eigenschappen voortdragen in hun nakomelingen". Hij keek naar Marcel Vaubin die zo juist was binnengekomen, en nu zagen allen naar de nieuweling, glim- laohend en fluisterend. „Ik kan me de dag dat ik getrouwd ben nog zó goed voorstellen", zei Evangeline. De anderen konaen dat ook. Want de familie kon bij geen enkele gelegenheid bij elkaar komen, of zij moest weer opnieuw die taaie geschiedenis vernemen. „Ik kwam drie kwartier te laat. en mijn arme bruidegom moest al die tijd wachten. Ik heb me nog dikwijls afgevraagd wat hij toen wel dacht, en of hij niet bang was dat lk er met een ander van door was gegaan". Niemand kon zich voorstellen, dat er nog iemand zou geweest zijn, bui ten die goedzak van een dokter, die er prijs op zou gesteld hebben om door Evangeline aan de haak te wor den geslagen. Maar het zinspelen' op een geheimzinnige onbekende had een mysterie geschapen, dat van jaar tot jaar groter werd; haar man was langzamerhand gaan geloven, dat hij niet de enige pretendent naar Evan geline's hand was geweest, en dat hij een lot uit de loterij getrokken had toen hij van alle rivalen haar kreeg! Maar dit was een mening, die overi gens geen mens met hem deelde. Hij was een kleine, kale, ronde man; zy was een lang, dor en pezig mens. „Het was een prachtige dag, Angie", zei hij, bij de herinnering. „En ik dacht werkelijk, wat je ver moedde. Maar gelukkig bleek het niet waar". „Ik zou ook zeggen", lachte nu Al phonse, „dat iedere man die het voor nemen heeft een Labrette te huwen, een gelukkig man moen zijn, hein?" Marcel werd vuurrood en schoof ongemakkelijk in zijn stoel heen en weer. Misschien wisten de anderen er van, dat hij Pierre veel geld schul dig was. Het gaf hem een gevoel van minderwaardigheid; hij wilde wel dat zij hem niet de gunst hadden toege staan, aan hun bijeenkomst deel' te nemen. „Wanneer zal het gebeuren?", vroeg nu Hormidas Guay, de redac teur. „Zo gauw mogelijk. Jullie kunt er op rekenen dat de verlovingskaarten eerdaags verstuurd worden. Manon is nog wat verlegen, je kent dat, en zodoende is de datum nog niet vast gesteld". „Zeker", gaf de juwelier, Leon toe. Hij was een grote autoriteit inzake edelstenen, en zou desgevraagd, zon der enig nadenken, hebben kunnen zeggen welke edelstenen madame de Pompadour droeg bij een bepaalde receptie, en of zij meer hield van paarlen dan van diamanten. Ook schreef hij gedichten onder de schuil naam van Paul d'Amour en liet die drukken in de „Tribune" van Monc- ton. „Het is voor een meisje als Ma non een ontzaglijke stap het huwe lijk. Zó ontzaglijk, dat zij alleen daar van de draagwijdte kan overzien. Zij staat dit jonge kind op de drempel van een grote nieuwe we reld, en zij kan niet vermoeden wat zij daarbinnen vinden zal. In dat ge weldige gebouw zijn schitterend in gerichte zalen, waar de vreugde woont. Maar er zijn ook donkere schuilhoeken, waar pijn en zorg hul zen .Zij legt haar kleine hand echter met vertrouwen in de sterke hand van haar beminde, en hij zal haar geleiden. Waarlyk, het is een ont zaglijke stap, ontzaglijk". Ze keken allemaal of ze volkomen inzagen dat het ontzaglijk was. Leon had zijn dichterlijke geest wakker geroepen; hij maakte het plan, een gedicht over dit onderwerp aan Ma non op haar trouwdag aan te bieden. De twee eerste regels had hij reeds in het hoofd; hij verlangde erg naar eenzaamheid, en naar pen en papier. Hij voelde dat hij op het ogenblik een vers kon maken, dat Hormidas Guay de ogen zou uitsteken van jalouzie. Op dit ogenblik kwam Manon het vertrek binnen, aan de arm van haar grootmoeder. Ze liepen beiden fier en recht; ze hadden dezelfde donkere, schrandere ogen. die geen vrees ken den. Er was wel eens ge/egd, dat de familie Sonier, waaruit dé oude Mar- the stamde, zigeunerbloed in de aderen had. Indien dat zo was, wa ren de ogen daar om het te getuigen. Manon klampte zich iets vaster aan haar grootmoeder, nu zij de ogen van alle aanwezigen op zich gericht zag. Zij had nog iets gehoord van de laat ste woorden van haar oom, en er lag op haar gezicht een lichte blos. Zij maakte een buiging voor alle aanwezigen tezamen; zij merkte on dertussen op, dat Marcel Vaubin er ook was, en dat hij met oom Etienne bij het raam zat. Op Marcel's voor hoofd parelden zweetdroppels en zelfs op zijn blonde haar lag een vochtige glans. Hij lachte verlegen tegen Manon; Manon glimlachte automatisch terug en keek een an dere kant uit. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7