SLMtLGAT Sbj mosm 7IPAKIOOF een £°udland dat I EN TRALIE DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dm} U- K A f* itob DE HOED BLEEF STAAN. Toen enige tijd geleden de Twent- ie Bank aan de Breestraat ging uit breiden en moderniseren, moest het oude ,,Huys metten Hoed" op de hoek van Breestraat en Diefsteeg het veld ruimen. Het gezicht van het oude geveltje dat als gevelsteen een hoed voerde, was door verbouwingen en ondeskun dige restauraties zo geschonden, dat Monumentenzorg en Oud Leiden er geen belangstelling meer voor had den. Het huis werd afgebroken, de Burgerlijke Stand Geboren: Hendrica Petrónella Cor nelia dr van C. P. Klerks en A. H. T. van Leeuwen. Katharinus Hendrik zn van C. J. D. de Bruijn en G. van den Dool. Johanna Lambertina dr v. N. J. Loupattij en A. E. Pattikawa. Henrlcus Johannes Jacobus zn van H. J. van der Poel en M. J. H. Gerse. Denis zn van J. Annema en N. de Leeuw den Bouter. Freddy zn van P. Groenendijk en W. J. Abspoel. Johanna Petrónella dr van J. J. Bleiji en D. W. de Lange. Huibertus Pieter zn van H. P. van der Luit en T. Cornelisse. Brigitta Yolanda Maria dr van M. Tuurenhout en A. M. Maas Meindert zn van J. G. L. Tervooren en K. de Boer. Robert Hendrik zn van H. L. Brinkhof en P. Wesseling. Maria Helena dr van H. Otto en J. M. Blikman. Yvonne Maria Anna Wil- helmina dr van H. van Tongeren en A. W. Huber. Gerrit Cornelis zn van G. C. van den Bos en A. W. Snaterse. Gehuwd: W. J. van den Berg en A. J. Kok. J. Keijzer en C, W. C. Poeliejoe. J. G. van Groeningen en E. van den Berg. H. Beukman en E. Bezemer. Overleden: M. de Meij 75 jr man. C. J. Felix 79 jr man. T. Beets 77 jr, man. J. N. Wassenaar 61 jr, man. M. J. van Katwijk 82 jr, wed. van K. v: Heusden. G. Springer 73 jr man. M. A. J. Jeekel, 34 jr man. R. Fuchs 58 jr, echtgenote van N. A. Jansen. gevelsteen verdween en niemand kon ons vertellen, wat zijn nieuwe func tie zou zijn. Zou hij terechtgekomen in een rariteitenverzameling of in de tuin van een liefhebber van antiqui teiten? De steen bleef weg, totdat de nieuwbouw aan de Breestraatzijde haar voltooiïng begon te naderen. Toen het steigerwerk niet langer de gevel aan het oog onttrokken hield, prijkte daar de oude hoed. geheel nieuw op gemaakt en van nieuwe linten voor zien. „Het Huys" is verdwenen: het is nu: „De Bank metten Hoed". Woningbouw. Onder architectuur van architect Th. N. J. Geels te Leiden, bouwt de firma Nic. Mol te Leiderdorp voor eigen rekening een dubbele villa aan de Cobetstraat voor een bedrag van ca. 100.000.—. „Cuneragroep". Morgenavond worden alle kabou ters, gidsen en kinderen, die meege daan hebben aan de operette op de gidsenhut verwacht om 7 uur i.v.m. het afscheid van Pater Maarschalker- weerd. Nogmaals uitbreiding van Zoölogisch lab. 1 Oktober a.s. zal het negenverdie pingen hoge Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat te Leiden in ge bruik worden gesteld. Hoe dringend echter het ruimteprobleem voor „zoö logie" was. blijkt wel uit het feit, dat binnenkort de uitbreiding van het oude laboratorium achter de nieuw bouw wordt aanbesteed. Het wordt een openbare aanbesteding. Deze uit breiding, aansluitend op de nieuw bouw, en de verplaatsing van de koe pel van de Sterrewacht (in de plaats waarvan de werkplaatsen gevestigd worden) zijn de laatste werken die het architectenbureau Van Oerle en Schrama hier onder beheer heeft. Agenda Leiden WOENSDAG 6 AUGUSTUS. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam Club de Llmetz Repetitieavond. Zang, volksdans en maskerspel. Schoolplein, Lorentzkade, 8 uur nam. St. Vincentlus Leiden. Schatgrave- rij. Strand Noordwijk tussen Huis ter Duin en Palace-hotel, half drie nam. DONDERDAG, 7 AUGUSTUS. Club de Limetz. Jaarlijkse afscheids avond. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur nam. APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargeomen door: Leiden: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel. 21313: apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085 Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m, 15 septem ber). Museum voor Volkenkunde: Ten toonstelling Japanse penseeltekenin gen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie V. d. Werfpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Burgerzaal Stadhuis. Bloementen toonstelling, 10—23 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 1—8 aug. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Zoek het maar uit", alle leeftijden. Lido: „Liebe, Sommer und Mu- sik", alle leeftijden. Luxor: „Droom eiland", alle leef tijden. Trianon: „The bridge en the river Kwai", 14 jaar. Rex» „Rokende revolvers", 14 jaar. Cs Middags: „Carnaval in Texas", alle leeftijden; donderdagcyclus: „High So ciety", 14 jaar). SPORT VBRBONI) VOOU VEILIG VLItKKK* L— I T~X I M dat geen goudland was HET STAAT VOOR DE MEESTE MENSEN ALS EEN PAAL BO VEN WATER: In het jaar 1492 ont dekte Columbus Amerika. Wij heb ben het op school tot in den treure geleerd uit de jaartallenboekjes. Er zijn geleerde verhandelingen ge schreven om die ontdekking uitvoe rig te beschrijven en natuurlijk te prijzen. Inderdaad was de reis van Columbus naar Amerika baanbre kend, want sedertdien werd de Nieu we Wereld geleidelijk aan opgeno men in de wereldhuishouding. Doch lang vóór Columbus de Atlantische Oceaan overstak, waren anderen hem voorgegaan. Lang vóór Columbus Amerika „ontdekte", hadden andere Europeanen Noormannen en hoogstwaarschijnlijk ook Ieren Amerika' niet slechts ontdekt, doch er zelfs i.2derzettingen of koloniën gesticht. Toen dat gebeurde, waren Moorse of Mohammedaanse heersers de baas op het Iberisch Schiereiland en zuchtten de Spanjaarden onder het juk der Khaliefen van Cordova. CHRISTOFFEL COLUMBUS werd in Genua geboren in het jaar 1446. Op ongeveer dertigjarige leef tijd ging hij naar Portugal. Hij was zeeman van beroep en maakte van Lissabon uit verre reizen, bij voor beeld naar IJsland en West-Afrika. Toen de grond van Portugal hem wat heel onder de voeten werd., nam hij met zijn zesjarig zoontje Diego de wijk naar Spanje, waar hij al spoe dig machtige beschermers vond. Met hen besprak hij het plan om een weg naar Indië (zoals men toen geheel Oost- en Zuid-Azië noemde) te zoe ken door westwaarts te varen. De Spaanse Kroon interesseerde zich voor die plannen en trad op als werkgever en reder van Columbus. Hij kreeg opdracht om te gaan naar 't Goudland of Dorado, want de goud dorst kwelde in die dagen de Span jaarden zeer. Van het bestaan van Amerika had Columbus niet het min ste besef. Hij meende, dat 't Dorado in Oost-Azië lag en dat hij er kon ko men door gestadig een westelijke koers te zeilen. Op 5 augustus 1492 vertrok hij uit de Andalusische haven Palis en op 12 oktober van dat jaar zette hij na een bewogen reis voet aan wal op een der Bahama Eilanden. Hij had Amerika ontdekt! Marco Polo. MET die ontdekking had hij inder daad een goudland gevonden. Dat be merkten zij, die in het kielzog van Columbus in de zestiende eeuw naar Amerika gingen en daar in Mexico en vooral in Peru grote hoeveelheden goud aantroffen. Zij brachten het naar Snanje, waar men opgetrogen was over de nieuwe rijkdommen. Maar het Goudland, 't Droomland El Dorado, had Columbus niet gevonden. Hij had het ook nooit kunnen vin den, omdat het in werkelijkheid niet bestond. Hoe is het dan te verklaren, dat het Columbus' instructie was om er heen te gaan? Dat Goudland was ontsproten aan het brein, neen, eigenlijk aan de pen 1 van een andere beroemde Italiaan, namelijk dr Venetiaanse koopman en ontdekkingsreiziger Marco Polo. Deze even ondernemende als weetgierige man had in de tweede helft der der tiende eeuw verre reizen gemaakt. Dwars door Siberië was hij langs de eeuwenoude „Zijde-Weg" (waarlangs de Chinese zijde Europa en Klein- Azië bereikte) naar China getrokken. De machtigste heerser aller tijden, te weten de Mongolenvorst en keizer van China Khublai Khan, interesseer de zich voor Signor Marco. Hij no digde de Italiaan uit om ter. hove te komen en ontving hem bijzonder har telijk. De „Heer der Wereld" (zoals Khublai Khan zich liet noemen) was namelijk een zeer gastvrij man en bovendien stelde hij er prijs op om zoveel mogelijk over andere landen en volken te vernemen. Marco Polo en zijn broeder Nicolo beleefden gulden jaren ;n het Rijk van het Midden (China). Omringd door de goede zorgen van China's heerser en hoge ambtenaren reisden zij bijna een kwart eeuw rond in dat verre land. Een schat van kennis de den ze op. Marco vooral was een vlij tig „student" en maakte over alles wat hij zag en hóórde aantekeningen. In 1295 aanvaardde hij de terugreis naar Italië, goeddeels over zee. Toen hij weer in Venetië was en daar begon te vertellen over zijn er varingen, geloofde men hem niet. Marco stelde echter alles te boek en pas na zijn dood begon men in te zien, dat hij toch heel veel waarheid had verteld en neergeschreven. Eén ding was echter beslist niet waar en dat was zijn verhaal over een of het ander Goudland! Het ware onbillijk, Marco voor die onjuistheid verant woordelijk te stellen. Hij had name lijk het verhaal over het fameuze Goudland niet door eigen waarneming verkregen. De ware schuldige was een Koreaans geleerde, die de „Heer der Wereld" allerhand fantastische mededelingen had gedaan over de rijkdommen van het tegenover China gelegen eilandenrijk Zipangoe (Ja pan). In Zipangoe hadden de „Heer der Wereld" en Marco Polo uit die Koreaanse bron vernomen waren de daken der huizen belegd met gouden- platen en de mensen aten er van gouden tafels. De „Heer der Wereld" geloofde het verhaal ten volle en rustte een expeditie uit om Zipangoe te onderwerpen en de schatten des lands onder zijn hoede te nemen. Die expeditie werd een grote mislukking, maar het verhaal van het Goudland bleef bestaan. Marco Polo bracht het naar ons we relddeel. Hier bleef het rondspoken in het brein van véél Europeanen. Het Goudland, Zipangoe, el Dorado. dat word Columbus' reisdoel. Hoe sterk het geloof in dat Goudland was, blijkt bij voorbeeld uit het feit, dat de Spaanse regering Colunjbus brie ven meegaf voor de Heerser van Zi pangoe. Raadselachtige blanken. COLUMBUS koerste dus westwaarts naar Zipangoe. Toevallig kwam hij in Amerika terecht. In de mening, dat hij de oostelijkste punt van Indië (Azië) had bereikt, noemde hij Mid- den-Amerika West-lndië. Dat er nog zoiets als de Pacific of Stille Zuid zee ligt tussen Oost-Azië en Midden- Amerika, werd hij pas gewaar na die naamsgeving. Columbus werd Spanje's eerste on derkoning in Amerika. Na enige ja ren van glorie volgde er voor hem een periode van schande. Hij verloor de gunst van de Spaanse Kroon. Hij stierf als een gebrekkig en ongeluk kig man in het jaar 1506 in de Spaan se stad Valladolid. In 1535 bracht men zijn stoffelijk overschot naar het West-Indische eiland Hispaniola en vandaar in 1795 naar de Cub. hoofd stad Havana. Enige verwarring met betrekking tot Columbus' nagedach tenis lijkt er echter wel te bestaan, want toen wij in Havanna waren, toonden drie ijverige gidsen ons op drie verschillende plaatsen het graf van die grote Genuees! Hoe dit zij, na Columbus gingen er veel Spanjaarden naar de Nieuwe Wereld. Zij trokken naar Peru, Mexico en West-lndië Goud en glorie waren hun doel. Zij kwamen daar als veroveraars, als conquistadores. Zij haalden er goud vandaan en brachten en het Christendom. Als veroveraars en goudzoekers waren zij ruw en somtijds meedogenloos. De missionarissen echter waren met de beste bedoelingen bezield en barm hartig. Terecht kan men zeggen, dat in Amerika het Kruis veel wonden heelde, die het Spaanse zwaard sloeg. Zonder twijfel waren de conquista dores moedige, in het oorlogsbedrijf ervaren kerels. Toch wekt het op het eerste gezicht verbazing, dat zij er met zo weinigen in slaagden om machtige, goed georganiseerde rijken als Peru en Mexico zo betrekkelijk gemakkelijk aan zich te onderwer pen. Iets minder verbazingwekkend is dit evenwel, als men weet, dat de Spanjaarden in den beginne in vele streken door de Amerikanen ont vangen werden als geziene en geëer de gasten, Waarom? Bij de Amerikanen van toen be stond een oud geloof, gebaseerd op profetische mededelingen, dat eens van verre Blanke Mannen over de zee naar Amerika zouden komen met een Blijde Boodschap voor de bevol king. Toen de Spaanse conquistado res dus, inderdaad over zee, in Ame rika kwamen, meenden de mensen daar, dat de profetie in vervulling was gegaan en behandelden zij de blanken als halfgoden en heilbren gers. Tegenstand en vijandschap ont loken pas, nadat de kennismaking met de Iberiërs enige tijd had ge duurd en de Amerikanen aan den lij ve hadden ondervonden, hoe hard de Blanke Mannen konden toeslaan. Doch toen was het plei eigenlijk al beslist. De Sproke der „Raadselach tige Blanken" ging onder in bloed en tranen. Over de historische achtergrond van die sproke en profetie zullen wij de volgende keer iets vertellen. ATLETIEK ROGER MOENS NIET NAAR. STOCKHOLM. Roger Moans, de wereldrecordhou der op de 800 meter, heeft te Brussel meegedeeld, niet te zullen deelnemen aan de Europese atletiek-kampioen- schappen te Stockholm. Hij was wèl door de Belgische bond geselecteerd. Moens voegde er aan toe, dat hij in de toekomst evenmin op andere wed strijden zal uitkomen voor België, tenzij de bond hem toestemming geeft om lid te worden van een andere ver eniging. De gehele kwestie is het gevolg van een geschil tussen de wereldre cordhouder en het bestuur van zijn oude club. Moens vroeg overschrij ving aan, maar de bond weigerde deze. Daarna werd de Belg lid van een Zweedse vereniging, doch kreeg als zodanig geen toestemming om aan wedstrijden deel te nemen. Tenslotte liep de kwestie zo hoog, dat Moens weigerde deel te nemen aan de landenwedstrijden BelgiFrank rijk en daarvoor werd geschorst. Deze straf werd hem vorige week kwijt gescholden. ZWEMMEN AUSTRALISCHE ZWEMSTERS IN ONS LAND Negen Australische zwemsters, sa men in het bezit van een tiental we reldrecords arriveerden hedenmor gen tegen tien uur op Schiphol, waar ze werden verwelkomd door de bondsofficials Geertje Wielema en Jaap Buiskool en door enkele be stuursleden van de Schiedamse Zwemclub. Het waren de vrije slag-zwemsters Dawn Fraser, Lorraine Crapp, Ilsa Konrads, Alva Colquhoun en Sandra Morgan, de rugslagzwemsters Ger- ginia Beckett en Ann Nelson, de vlinderslagspecialiste Beverley Bain- bridge en de schoolslagzwemster Barbara Evans. Het vrolijke, in groene blazers ge klede groepje, dat vergezeld door de leidster mevr. Williams en de coach Forbes Carlile, naai ons land is ge komen om het komende weekeinde in Schiedam aan de Nederlandse kampioenschappen deel te nemen, keek wel even bedenkelijk naar het grauwe, laag hangende wolkendek, waaruit de kille regen onophoudelijk neergutste. „Is het bad waar wij zwemmen overdekt?" was de eerste vraag van de lange Dawn Fraser, de wereldre cordhoudster op de vrije slag sprints, Een rilling ging over de negen rug gen, toen de meisjes hoorden, dat Groenoord een open bad is en dat de watertemperatuur er nu 18 graden C. bedraagt. Het gezelschap, dat de afgelopen weken heeft deelgenomen aan de spelen van het gemenebest in Car diff en aan de Franse kampioen schappen in Parijs, vertrok, nadat foto-*, film-, radio- en persmensen voldoende plaatjes en praatjes had der. gemaakt naar Boekelo, waar de Australische zwemsters wat zullen uitrusten van de vermoeiende wed strijdenreeks en waar zij zich zullen voorbereiden op de strijd in Schie dam. En het staat wel vast, dat de meis jes deze voorbereiding serieus ter hand zullen nemen, want heel de zwemwereld wacht gespannen op de eerste grote ontmoeting tussen de Australische en de Nederlandse top- zwemsters. De vrije slagzwemsters zien deze ontmoeting met vertrou wen tegemoet. Dawn Fraser zwom eer dezer dagen de 100 meter in 1.01.7 en Ilsa Konrads bleef in Parijs op de 400 meter onder de 5 minuten. De anderen, zoals Beverley Bainbrid- ge, Barbara Evans en de baby van de ploeg, de 14-jarige Ann Nelson, we ten echter dat zij van de Nederlandse zwemsters op cle rugslag, schoolslag en vlinderslag zeer grote tegenstand zullen ondervinden. En dat zij over de resultaten daarvan geen al te ho ge verwachtingen hebben, dat staken zij op Schiphol niet onder stoelen of banken. Alle tijden, die de Nederlandse zwemsters de laatste weken tijdens de selectiewedstrijden hebben ge maakt, moesten op tafel komen, en wanneer mrs Williams er geen ein de aan gemaakt had, zouden de meisjes er nog een uur over zijn doorgegaan. Berichten DE GROTE INBRAAK IN JUWELIERSZAAK TE AMSTERDAM Ongeveer 50.000 gld. bedraagt de waarde der gouden sieraden en bril janten, die het afgelopen weekeinde uit de juwelierszaak aan het Damrak in de hoofdstad zijn gestolen. De ver zekeringsmaatschappij heeft voor aanwijzingen, die leiden tot het op sporen van de buit, een beloning van 10 procent der waarde van de terug gekomen goederen uitgeloofd. DODELIJK ONGELUK. De 12-jarige Roelof K. uit de Oran jeboomstraat te Rotterdam is gister avond, toen hij in die straat op een verkeersheuvel hardlopende een tram van lijn 3 tegemoet ging, gestruikeld en tegen de achterkant van de wagen gevallen, Hij was zO ernstig gewond, dat hij naar het Westerziekenhuis moest worden vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij al overleden te zijn. DE DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN. Volgens mededelingen van de ster renwacht te Utrecht zal op 6 augus tus a.s. de vuurpijl van de derde Rus sische kunstmaan te zien zijn om 22.00 uur (M.E.T.) In het noord-oos ten op een hoogte van 30 graden gaande van noord naar oost. Om 23.47 uur in het zuid-westen op een hoogte van 70 graden gaande van west naar zuid. De kunstmaan is te zien om 0.56 uur in het zuidwesten op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid, 's-avonds om 21.50 uur in het noord-oosten op een hoogte van 20 graden, gaande van noord naar oost en tenslotte om 23.3J uur in het zuid westen op een hoogte van 40 graden gaande van west naar zuid. Op 7 augustus a.s. is de vuurpijl te zien om 21.54 uur (M.E.T.) in het noord-oosten op een hoogte van 30 graden gaande van noord naar oost en om 23.38 uur in het zuid-westen, op een hoogte van 80 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan is dan te zien om 1.25 uur in het zuid westen, op een hoogte van 25 graden, gaande van west naar zuid en om 22.21 uur in het noord-oosten op een hoogte van 30 graden, gaande van noord naar oost. VOLGENDE WEEK EEN AMERIKAANSE SATELLIET OM Dr MAAN? Het hoofd van de afdeling voor ra ketten van de nic.ai van het Ameri kaanse ministerie van defensie, dr Johnson, heeft vandaag te Washing ton tot een verslaggever gezegd, dat Verkeer voor de Leidse kantonrechter Voor de Leidse Kantorechter ston den gisteren en vandaag weer een grote reeks verkeerszondaars. Er wa ren kleine fouten gemaakt, die min of meer ernstige gevolgen hadden maar ook grove overt» edingen die ook ernstig beboet werden. Zo was er twijfel over de vraag of de vertegenwoordiger uit Den Haag op 3 mei 's middag- om twee uur dronken was geweest, toen hij op de Rijksweg bij Sassenheim komend van Amsterdam plotseling van rechts naar links was uitgeweken en in de heg langs de weg was gevlogen. De offi cier, mr. Agtenberg, vond het een vreemde, maar ook gevaarlijke wijze van rijden. Hij vertrouwde het niet helemaal en verdachte zei, dat de po litie ook al gedacl t had dat de zon derlinge manier van rijden aan het gebruik van alcohol was toe te schrij ven. Hij was echter bij zijn vertrek uit Amsterdam onwel geworden en bij Sassenheim verloor hij de macht over het stuur. Zijn wagen kreeg 1300 gulden schade. Het bewijs van dron kenschap werd echter niet geleverd. Dit bleek wel uit het requissitoir en de eis van de officier, die zei, dat het altijd wel een raadsel zal blijven en 60 gulden boete of 25 dagen hechtenis eiste. De kantonrechter maakte er vijftig gulden of twintig dagen van. Gevaar. Zo waren er nog enige gevallen Een chauffeur uit Hillegom had op juni met te hoge snelheid op de Lang- velderweg te Noordwijkerhout gere den. Hij had het leven van woonwa genbewoners, een oude man en een vrouw, die voor hur leven hadder moeten rennen, in gevaar gebracht. De kantonrechter legde 35 gulden of 8 dagen hechtenis op. Een chauffeur uit Alphen aar. den Rijn had onvoorzichtig achteruit gereden en had een bromfiets ge kraakt, die op de weg stond. Chauf feur en bromfietser hadden beiden schuld want laatstgenoemde had zijn fiets niet neer mogen zetten. Zij kre gen ook beiden 'n boete: de bromfiet ser 3.— en de chauffeur 15. Ook waren er enige gevallen van het niet verlenen van voorrang. Op het kruispunt ZeemanlaanKonin ginnelaan was op 14 mei een aanrij ding ontstaan tussen auto en scoote De automobilist had geen voorrang gegeven en deswege kreeg hij f 35 boete. De schade aan de scooter was groot geweest, maar waarschijnlijk al buiten het kantongerecht geregeld. Dan was er nog een aanrijding tussen paard en wagen en bromfiets. Op de Gravenlandseweg te Noordwij kerhout was de koetsier -an de paard en wagen linksaf geslagen zonder richting aan te geven. De bromfietser vloog tegen het paard op. De schade aan de brommer het paard schijnt er levend ofgekomen te zijn was niet vergoed en daarom vooral gaf de kantonrechter een vrij hoge boete, n.l. 60.—. Er was nog een geval, van een Leidenaar die met zijn vrachtauto i de Hooigracht bij het St. Elisabeth- ziekenhuis op 17 juni j.l. achteruit had gereden, waardoor hij een ge parkeerde wagen aanreed en vrij ernstig was beschadigd. Dit kostte hem 45 boete. Bouwverordening overtreden. Een pijnlijk geval deed zich voor bij een caféhouder in Noordwijker hout, die voor zijn kelner een garage tot woonhuis ombouwde waardoor de kelner met zijn gezin met drie ki deren onderdak had. Hij had hiervoor echter geen vergunning van b. en w gevraagd met het gevolg, dat de eige naar en kelner een boete kregen van 40 gulden of 20 dagen. Minder mooi was de houding van twee opkopers uit Leiden die op 26 maart van kinderen in Katwijk goederen hadden gekocht. Dit is ver boden en zij gingen dan ook beiden met een boete van 20 of 10 dagen naar huis. volgende week misschien de eerste poging zal worden gedaan een satel liet om de maan te aoen wentelen. Het ministerie hoopt deze week het tijdstip van d lancering vast te stel len en dit zal niet meer dan ongeveer Vijf dagen voor de proef geschieden, zo zei Johnson. Volgens Johnson is het niet de be doeling de maan te raken, maar de kunstmaan er om heen te doen cirke len en foto's te .naken van de zijde van de maan, die altijd van de aarde is afgewend. Het is nog niet vastgesteld welke vorm de satelliet zal hebben. Het wordt waarschijnlijk een cilindervor mige kunstmaan, die met alle instru menten 22 tot 24 kilogram zal wegen. Er zijn reeds verschillende typen kunstmanen gebouwd, aldus Johnson. De raket, waarmee de poging zal worden ondernomen, bestaat uit een „Thor" en twee trappen van de „Van- guard"-raket. l)e derde trap zal krachtiger zijn dan het overeenkom stige deel van de tot dusver gebruik te ,.Vanguard"-raketten. Johnson zei verder, dat zes minuten na het lanceren bekend inoet zijn of de drie trappen goed hebben gewerkt. Binnen anderhalf uur kan worden vastgesteld of de raket in haar koers is, maar het zal twee-en-een-halve dag duren alvorens de raket de maan bereikt, „indien hij tenmiste zover komt." Hij zei zeer tevreden te zullen zijn, indien de kunstmaan de maan tot op 32.000 of 48.000 kilometer zal nade ren. De ontsnappingssnelheid de snel heid nodig om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen is on geveer 40.000 kilometer per uur, al dus Johnson. Scheepsberichten ALDERAMIN 5 aug. te Karachle; CALTEX PERNIS (t.) 4 au«. v. Bahrein n. Kaapstad: CALTEX THE HAOUE pass. 4 aug. Perim n. Bahrein; OOOI- LAND pass. 4 aug. Ouessant n. Buenos Aires; HEEMSKERK 5 aug. te Antwer pen: KALINGA (t.) 5 aug. te Singapore; LEERSUM 4 aug. v. Bremen n. Mobile; MAASDAM 4 aug. te New York; MAAS- KERK 4 aug. v. Rangoon n. Calcutta; MUNTTOREN (t.) 4 aug. tc Banlas; SLAMAT 5 aug. te Napels: STRAAT COOK 6 aug. te Melbourne verwacht; ZUIDERKERK 5 aug. te Aden; AAQ- TEDIJK 4 aug. v. Beira n. Lorenzo Mar ques; ABBEKERK 5 aug. te Bangkok; AMSTELD1EP 6 aug. te Hongkong ver wacht; BLITAR 4 aug. v. Tandjong Prlok n. Tegal; EOS pass, 4 aug, Kaap Villano n. Antwerpen; GAASTERKERK 5 aug. to Maunilla; GANYMEDES pass. 4 aug. Wight en 5 aug. te Antwerpen verwacht; HALTHOR pass. 4 aug. Rhodos n. Volos; HERSILA 4 aug. te Antwerpen; LIBER TY BELL (t.) 3 aug. v. Philadelphia n. Mena al Ahmadi; MOLENKERK 5 nug. te Las Pnlmas; PRINS WILLEM IV 6 aug. te New Castle verw.; SALOUM 4 aug. te Dakar. Marktberichten BODEGRAVEN. 5 aug. Kaas. Aanvoei 136 partijen. Eerste soort ƒ1.92ƒ2.00, tweede sorot ƒ1.18 ƒ1.91. Extra soort ƒ2.012.21. Han del kalm. LEIDEN, 5 augustus. Vette varkens Aangevoerd 196 vette varkens. No tering: iiohte 1.75—1.80; slagers var kens 1.801.85; zeugen 1.55—1.63. Handel goed, afloop minder. ROTTERDAM 5 aup. Vee Aan voer 2998; Weektotaal 4789. 310 vet te koeien, 879 gebruiksvee, 310 vette kalveren, 320 graskalveren, 271 nuchtere kalveren, 45 varkens, 93 biggen, 70 paarden, 84 veulens, 588 schapen en lammeren, 28 bokken en geiten. Vette koeien 295—320, 270—285, 250260; vette kalveren 300325, 265295, 220265; graskalveren 500, 450, 300; nuchtere kalveren 80, 70, 60; biggen 60, 45 40, slachtpaar- den 235. 210, 200; veulens 450/ 350. 300, schapen 80, 70, 60, twee-jarige lammeren 80, 65, 55, kalfkoeien 1200, 975, 850, melkkoeien 1200, 975 850; varekoeien 825, 725, 660; vaar zen 900, 800 600; pinken 625, 500, 40U. Vette koeien: aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen als vorige week; vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen onverandeid; graskalveren: aanvoer groter, handel heel stil, prijzen als vorige week; nuchtere kalveren: aanvoer iets kleinei, handel vlug, prijzen als vorige week; biggen: aanvoer iets groter, handel matig, zelfde prijzen; slachtpaarden: aan voer kleiner, handel vlug, prijzen hoger; veulens: aanvoer groter, handel vlug, prijzen hoger; schapen en lammeren: aanvoer ruimer, han del stil, prijzen onveranderd; melk en kalfkoeien: aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onveran derd; varekoeien: aanvoer gewoon, handel stil, prijzen vooral niet ho ger; vaarzen en pinken; aanvoer als vorige week, handel heel stil, zelfde prijzen. RGI LOFARENDSVEEN. 4 aug. Bloe men. Dahlia 819, Liatrix 827, Gladiolen 1032; Ornithogalum 25 —45; Asters 13—18. Lathyrus 6—9 per bos. Chrysanthen: Millersdale 811; Delightfull 1214 per stuk. Am. anjers 29, Gerbera 6—7, Le lies 8—10 per stuk. Groente Tomaten A 43.00 53.00; idem B 41.0055.00; idem C 34.00—43.00; idem afw. 20.00—34.00; kropsla 3.008.00; andijvie 8.50— 11.00; bospeen 22.0023.00; boelm- kool 10.00—34.00, doperwten 45.00, dubb. stambonen 31.0042.00, pronk benen 26.00 -28.00, snijbonen 31.00 —48.00. augurken B 45.00—51.00, idem C 35.00, idem DA 24.00—26.00, idem D 20 00—22.00. idem E 6 00— 7.00, idem CD 19.00—20.00 per 100 kg. VINKENVEEN. 4 aug. Groente. Andijvie 910, Kroten 7, Postelein 9 14, Rabarber 1419, Pronkbonen 37 51, Snijbonen 4465, Spinazie 16—30, Stambonen 4153, Stokprinsen 49 55, Tomaten 20—56, Uien 17—18, Waspeen A II 1416 ct. per kg. Kom kommers 8—16, Sla 3—6 ct. per stuk. Bospeen 18—23, Peterselie 6—9, Sel derij 410 ct. per bos.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3