S)e &2idóeSoti/Yant Luchtbrug naar Jordanië afgebroken Verklaringen van Chroesjtsjef over het Midden-Oosten Amerikaanse praktijken Dighenis kondigt bestand op Cyprus af Ir. Franke schort ontslagaanvraag op Koel weer Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14477 CHROESJTSJEF stuurt geen „VRIJWILLIGERS" Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p mun. Telefoontjes f 1.50 Geen vrijwilligers Het officiële Sowjet-Russische persbureau „Tass" meldt, dat de Sowjet-premier Chroesjtsjef eind verleden week tegenover Indische journalisten, die hij in het Kremlin heeft ontvangen, heeft verklaard, dat in de besprekingen, die hij in juli te Moskou met president Nasser van Egypte heeft gevoerd, „overeenstem ming is bereikt over de noodzakelijk heid om alle maatregelen te nemen voor de handhaving, van de vrede in WAT WIL PEKING? MEN WEET BIJ Chroesjtsjef ook nooit waar men aan toe is. Ter wijl iedereen dacht, dat hij in het Kremlin zat te wachten op het ant woord van de Wfesterse mogendheden inzake de topconferentie teneinde zo spoedig mogelijk van repliek te die nen, bleek hij drie dagen in Peking te hebben vertoefd. Wat hij allemaal met Mao Tse Toeng besproken li°?ft, kan men lezen in het communiqué, dat 0 ze na afloop hebben opgesteld. De vraag is nu maar, of ze nog iets besproken hebben, dat niet in het communiqué staat. En daar voor interesseert m..i zich het meest. Op de eerste plaats zou men nl. wel eens graag willen weten, waarom Chroesjtsjef het zo drin gend nodig vond om persoonlijk met de Chinezen te gaan praten. Peking is nl. niet naast de deur. Het meest urgente vraagstuk is op het ogenblik het probleem van het Midden-Oosten, maar men kan moeilijk veronderstellen, dat China een bijzondere interesse heeft bij de oplossing van deze vraagstukken. Tenzij men aanneemt, dat Mao enige meer dan gewone belangstel ling heeft voor de topconferentie, welke de Russen naar aanleiding daarvan willen organiseren. Zoals men weet, heeft Chroesjtsjef het laatste voorgesteld om premier Nehroe van India erbij te betrekken als min of meer neutrale vertegen woordiger van Azië. Heeft Mao zijn vriend Chroesjtsjef soms op de vin gers getikt en gezegd, dat hij (Mao) z.i. meer in aanmerking behoorde te komen als vertegenwoordiger der Aziatische volken dan Nehroe? Tot nu toe heeft men in de Uno Mao niet erkend als vertegenwoordiger van China, als hoedanig nog altijd Tsjang Kai Sjek fungeert, wiens heerschappij zich in feite niet ver der uitstrekt dan Formosa. Het is mogelijk, dat Mao nog weer eens wil proberen om erin te komen. In deze gedachtengang past ook het ongewone dralen' van Moskou met 'n antwoord op de jongste voorstel len van het Westen. Er worden ook andere verklarin gen gegeven, welke overigens even zeer gis":ngen zijn. Men meent bijv. ook wel, dat Mao heeft aangedron gen op een verscherping van de koude oorlog, tot welke mening dan ae veroordeling van Tito's revisio nisme aanleiding zou hebben gege ven. Er blijven echter nog vele andere mogelijkheden open, welke men wellicht pas door het verloop der gebeurtenissen bevestigd zal zien. het Midden-Oosten en de onafhanke lijkheid der Arabische staten". Hij voegde hieraan toe: „Er be stonden geen meningsverschillen tus sen Nasser en mij". „De landingen van Amerikaanse troepen in Libanon en van Engelse eenheden in Jordanië zijn onderno- tuigd te zijn, dat de Amerikaanse en Ver. Staten, die zich gesteld zagen tegenover zeer sterke druk van de openbare mening, „niet openlijk spreken over hun pogingen, om het houden van een topconferentie te belemmeren". „Zij pogen hun verzet te verbergen door het opwerpen van allerlei pro cedurevraagstukken, die volgens hen een hinderpaal zijn voor hen voor het houden van een topconferentie. De Britten nemen onder de huidige omstandigheden eenzelfde standpunt in als de Amerikanen", aldus Chroesjt sjef. De Sowjet-premier zei ervan over men met het oog op een aanval op de Iraakse republiek, en het ont ketenen van een oorlog in het Mid den-Oosten, teneinde de Verenigde Arabische Republiek te vernietigen en toestanden te scheppen, die zou den leiden tot een terugkeer van de oude koloniale orde. De aanvallen zijn echter, onder de' druk der volken, gedwongen ge weest hun agressief optreden te ver hullen. Doch terwijl zij naar de schijn min der agressief zijn gaan handelen, blij ven zij hun krachten verzamelen. Onder deze omstandigheden moeten vredelievende volken buitengewone waakzaamheid aan de dag leggen". De topconferentie. Chroesjtsjef zei ook nog, dat de Britse troepen tenslotte uit Jordanië zullen worden teruggetrokken, „om dat de volken van deze landen niet zullen rusten, voordat dit bereikt is", waaraan hij toevoegde: „De legers der kolonisators zullen dan, overdekt met schande, moeten vertrekken". In antwoord op een vraag zei Chroesjtsjef, dat deelnemng van bui tenlandse vrijwilligers aan de ge beurtenissen in het Midden-Oosten „een echte oorlog" zou betekenen. Het is naar zijn mening beter als er niet zo'n oorlog komt en er „vrij willigers noch sodaten" naar Libanon worden gestuurd. Weigering van Israël Syrië en Jordanië hebben elkander maandag wederzijds beschuldigd van het sluiten van hun gemeenschappe lijke grens. Te Damascus werd van officiële zij de verklaard, dat Jordanië een verbod had ingesteld op het reizen tussen beide landen. En 'n woordvoerder van de Jordaan se regering verklaarde te Amman, dat Syrië de grens met Jordanië in de nacht van zondag op maandag heeft gesloten en dat Jordanië daarop heeft gereageerd door Syriërs te beletten de Jordaanse grens te overschrijden. Israel heeft Groot-Brittannië en de V. S. doen weten, dat de vluchten met troepen en voorraden naar Jordanië via het Israëlische luchtruim onmid dellijk stopgezet moeten worden, zo is van gezaghebbende zijde in Jeruza lem vernomen. Men voegde hieraan toe, dat beide landen Israël zondag verlof hadden gevraagd de vluchten voort te mogen Opstandelingen vielen Prapat aan Uit Medan is gemeld dat opstande lingen in Noord-Sumatra de politie post in Prapat, het vacantie-oord aan het Toba-meer, hebben aangevallen en ontwapend. Dit was de tweede maal in deze maand, dat dit bugalowdorp door op standelingen werd aangevallen. Na een felle strijd, die enkele uren duur de, werden de aanvallers door d< regeringstroepen teruggeslagen. Terrorisme op West-Java. De laatste dagen zijn door benden van de Daroel Islam-beweging in West-Java dertien fnensen om het leven gebracht, terwijl meer dan 100 woonhuizen door de benden in brand werden gestoken. Voorts werden nog omstreeks 350 woonhuizen geplun derd. De terroristen opereerden voor namelijk ten noorden en ten zuiden van Bandoeng. zetten. Israël had echter toestemming hiervoor geweigerd en geëist, dat d# vluchten worden stopgezet. In Amman helde men over naar de mening, dat de regering van Israël Groot-Brittanië verzocht heeft de vluchten te staken i.v.m. een Russi sche waarschuwing aan Israël. Een Britse militaire woordvoerder in Jordanië verklaarde, dat de Britse troepen op het vliegveld van Amman „ruim voldoende levensmiddelen en andere voorraden hebben". „Wij zijn volstrekt niet bezorgd", aldus de woordvoerder. IRAKS OLIE-POLITIEK. Nu het nieuwe regime in Irak door de meeste der westelijke mogendhe den is erkend, verwacht men in inter nationale oliekringen te Londen, dat het volgende „gebaar" van de nieuwe heersers in Bagdad een herziening zal zijn van de overeenkomsten, die met de westelijke oliemaatschappijen wer den gesloten, hetgeen later gevolgd zou kunnen worden door een nationa lisatie zonder meer van de Iraakse olie. Men verheelt echter in genoemde oliekringen niet, dat elk verlangen met betrekking tot een herziening van de overeenkomsten in overeen stemming zou zijn met een briefwis- De leider van het Amerikaanse vak verbond van vrachtrijders, Frank Kierdorf, heeft men gisteren met brandwonden overdekt gevonden vlak voor het ziekenhuis van Pontiac (Mi chigan, V.S.). Hij was juist uit een snel wegrijdende auto gesmeten. Kier dorf weigerde te zeggen, die hij was en daarom moest men aan de hand van zijn vingerafdrukken zijn identi teit achterhalen. Volgens de politie is Kierdorf ver moedelijk door gangsters gemarteld. Zijn vakbond stond er voor bekend, dat er afpersingen plaats vonden, zo als die o.a. bekend zijn uit de film „Het waterfront". Wie niet aan de leiders betaalt krijgt de kans niet om aan de slag te gaan. Kierdorf is vorig jaar reeds voor een senaatscommissie moeten ver schijnen, op beschuldiging van intimi datie-pogingen van kleine vervoers ondernemingen. Hij weigerde toen te getuigen. seling van 1951, waarin de Iraq pe troleum, de Mosul petroleum en de Basrah petroleum uitdrukkelijk Irak het recht toekenden, een wijziging te verlangen, wanneer één van zijn na buurlanden betere voorwaarden zou verkrijgen dan een verdeling van de winsten in gelijke delen. Er zijn inderdaad onlangs nieuwe overeenkomsten door Saoedi-Arabië, Koeweit en Perzië met verschillende maatschappijen gesloten, die over het algemeen voorzien ir een vergroting van de royalties, die aan de concessie- landen worden betaald. Men vreest echter te Londen, dat het nieuwe re gime in Irak nog onverzoenlijker zal blijken te zijn dan de andere landen van het Midden-Oosten. De nieuwe leiders in Irak bereiden reeds op dis crete wijze de weg door te verklaren, dat de Sowjet-Unie, die bereid is de olie in Irak te exploiteren, genoegen zou nemen met een winst van tien procent. SJEHAB ZEI NIET VEEL. Generaal Foead Sjehab, de nieuw gekozen Libanese president, heeft maandagavond in zijn eerste toe spraak voor radio-Beiroet gezegd, dat Libanon er naar zal streven, dat de buitenlandse strijdkrachten zich uit het land terugtrekken. Hij noemde oprechtheid in de verhouding met an dere Arabische landen en eerbied en vriendschap in de betrekkingen tot andere landen de grondvesten voor vrede en eer voor Libanon. Sjehab verzocht zijn landgenoten de eenheid van het land te bewaren. In Beiroet wordt vernomen dat het kabinet-Sami-el Solh mogelijk bin nen 48 uur zal worden vervangen door een overgangskabinet, hetgeen, na de verkiezing van generaal Sjehab tot president, de tweede fase zou zijn in het streven, om de Libanese crisis op te lossen. Springen trekt Vliegende Koning" aan Het Engelse parachutisten-regiment in Amman heeft een demonstratie gehouden, waarbij koning Hoessein aanwezig was. Foto: koning Hoessein betast de stof van een valscherm en laat zich de bijzondere kenmerken uitleggen. In juli vielen 97 doden Dighenis, de leider van de Eoka, de verzets-organisatie der Griekse Cy prioten, heeft in pamfletten die maan dagavond in de Cyprische hoofdstad Nicosia zijn verspreid, een onmiddel lijk ingaand bestand afgekondigd „in alle operaties tegen de Britten en Turken". Dighenis stelde de volgende voor waarde: „Indien de uitdagingen der Britten en Turken, ook na het door ons afgekondigde bestand, aanhou den, behoud ik mij na 10 augustus a.s. Van handen Achudden en auióten datten Premier Nikita Chroesjtsjef van de U.S.S.R. en het staatshoofd van communistisch China, Mao Tse-Toeng hebben overleg gepleegd in verband met een eventueel te houden topconferentie. Foto: nadgt een gemeen schappelijk communiqué was ondertekend, volgde een stevige handdruk. het recht voor een onmiddellijke te genactie te gelasten". Dighenis' bestandsaankondiging komt na een golf van gewelddaden, die zich in de laatste tijd in Cyprus heeft voorgedaan. Alleen reeds in ju li vielen er 97 doden, hetgeen meer is dan in welke maand ook van de veer tig maanden, die de wanordelijkhe den op Cyprus thans hebben geduurd. Bij wijze van tijdelijke maatregel mogen vrouwen en kinderen van Britse militairen zich niet meer bij dezen op Cyprus voegen. Deze maat regel is afgekondigd, nadat in het af gelopen weekeinde twee Britse mili tairen, een sergeant en een kolonel, door schoten in de rug werden ver moord, de eerste tenvijl hij met zijn zoontje aan de hand aan het winkelen was en de tweede terwijl hjj de bloe men in zijn tuin stond te begieten. De maatregel zal tot nader order van kracht blijven. Een officiële woord voerder ontkende, dat op het ogen blik de evacuatie van reeds op Cy prus verblijvende gezinsleden van Britse militairen werd overwogen. Naar de moordenaars van de twee Britse militairen wordt nog gezocht. In de loop van maandag zijn twee Turken en twee Grieken om het le ven gekomen. De twee Turken, hulp politiemannen, werden doodgeschoten toen zij door Larnaca in het zuiden van Cyprus fietsten. Een Griek werd doodgeschoten in de Turkse wijk van Nicosia, de andere kwam om het le ven doordat een bom, die hij bij zich had, ontplofte. Ruim twee duizend man Britse troepen zetten inmiddels hun operatie tegen de Eoka, de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie, in het oosten van het eiland voort. BRAZILIAANSE KINDEREN ZOEKEN HUN OUDERS Na de ontploffing van een muni tiedepot bij Rio de Janeiro op vrij dag jl., welke gelukkig weinig slachtoffers eiste, heeft de Brazili aanse politie nog steeds de zorg over een 350-tal kinderen, die in de pa niek van hun ouders gescheiden werden en nog niet terecht gebracht konden worden. Slechts vier mensen raakten door de ontploffing gewond, maar in twee noodziekenhuizen moesten ruim hon derd mensen voor zenuwtoevallen behandeld worden. De directeur-generaal van de Voed selvoorziening, ir. J. A. P. Franke, zal het nader beraad over de aangekon digde wijzigingen in de organisatie van het ministerie van Landbouw af wachten. Het lid van de Tweede Kamer, de heer F. den Hartog (WD) heeft op vragen aan de minister van Land bouw, dr. Vondeling, ten antwoord gekregen dat de invloed van de direc teur-generaal van de voedselvoorzie ning op het internationale beleid ze ker niet zal verminderen, zij het, dat het interne beraad nog niet is afgeslo ten. Naar aanleiding van dit antwoord verneemt het ANP dat ir. Franke aan minister Vondeling heeft medege deeld, zich onder deze omstandighe den verplicht te voelen voorshands de ontwikkeling van dit beraad af te wachten. Hij zal dan ook de uitvoe ring van zijn aan de minister kenbaar gemaakte voornemen om eerlang zijn functie neer te leggen, opschorten. Pot met zilveren munten gevonden Bij het slopen van enige panden, in verband met uitbreiding van de Zutphense Spaarbank, vond men en kele zilveren munten. Dit scheen op een grotere hoeveelheid te wijzen en inderdaa, bij verdere naspeuringen, stiet men op een zware pot, welke enkele duizenden munten bevatte. De Zutphense Spaarbank heeft de pot veilig in een kluis opgeborgen. Vol gens experts dateren de munten uit de 15e eeuw. KNAAP ONDER MESTKAR. Een elfjarige jongen uit Veendam, die logeerde bij een veehouder te Lemmer is gistermiddag onder een kantelende mestkar terecht gekomen en gedood. De jongen speelde met twee andere jongens op de kar en daarbij moet het paard zijn geschrok ken. Het dier week ver uit, zodat de kar in de sloot kantelde. Twee van de jongens konden veilig van de wa gen springen, maar de elfjarige logé, die aan de linkerkant zat, kwam on der de lading terecht. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de afgelopen 24 uur bleef de luchtdruk nabij de Azoren hoog ter wijl in de omgeving van Hongarije een nieuw hogedrukgebied ontstond. Ten noorden van deze maxima staat in de hogere luchtlagen een krachtige westelijke luchtstroming. Hierin bevond zich een actieve de pressie, die vanmorgen juist ten noorden van Schotland aankwam. Ze ging vergezeld van een stormveld, dat echter van beperkte omvang was. Aan de zuidzijde van de storing stroomde ook vandaag vochtige lucht naar onze omgeving. Morgen zal met westelijke winden geleidelijk wat drogere lucht worden aangevoerd, waarin enkele opklaringen kunnen voorkomen. Het blijft echter koel weer. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELVALLIG. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en west. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 6 Aug. zon op 05.08; onder 20.23: maan op 22.48; onder 12.31. Hoogwaterstanden 6 Augustus v.m. 7.05; n.m. 7.30. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI zwaar bew. 17 C. STOCKHOLM »i 18 OSLO onbewolkt 19 KOPENHAGEN licht bew. 19 ABERDEEN geheel bew. 17 LONDEN motregen 19 AMSTERDAM geheel bew. 18 BRUSSEL zwaar bew. 20 LUXEMBURG onbewolkt 16 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX mist 25 GRENOBLE zwaar bew. 25 NICE licht bew. 27 BERLIJN onbewolkt 23 FRANKFORT zwaar bew. 24 MüNCHEN onbewolkt 20 ZüRICH mist 22 GENèVE licht bew. 23 LOCARNO half bew. 27 WENEN onbewolkt 23 INNSERUCK motregen 24 ROME mist 30 AJACCIO onbe volkt 25 MADRID licht bew. 34 MALLORCA onbewolkt 29 ALGIERS half bew. 29 Korreltje Het hoogste streven ener vrouw moet steeds zijn, vrouw te blijven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1