Ruilverkavelingsplan „ADE" Medische diensten in Leiden en omgeving Opening van zaken in de buskwestie ZATERDAG 2 AUGUSTUS 195S DE LEIDSE COURANT PAGINA It De aanleg van Rijksweg 4a, als bestaan wordt er stukken door ver deel van de auto-snelweg Rotterdam-beterd". Amsterdam, dwars door de groene polders van het Lage Land, heeft voor de landbouw in het algemeen en voor de betrokken landgebruikers in het bizonder, nadelige gevolgen door versnippering van land. De gevolgen van deze schadelijke doorsnijdingen kunnen door ruilver kaveling grotendeels worden opge heven. Om dus de schade van de nieuwe weg voor de streek en voor de land- georuikers op te heffen, is in 1954 de actie voor ruilverkaveling ingevet en door een 20-tal polderbesturen, na intensieve voorlichting, aangevraagd. Na veel onderzoek, studie, overleg en afweging van diverse belangen, is hieruit het voorlopige ruilverkave- lingsblok „Ade'' ontworpen door de Cultuur-technische Dienst, met een gezamenlijke oppervlakte van circa •jOOo ha., gelegen in de gemeenten Geen wonder dus dat de aanvragen overweldigend toenemen! Meerdere exjcursies hebben wij kunnen maken met agrariërs en be langstellenden naar gereedgemaakte en in uitvoering zijnde ruilverlcave- lingsblokken. Steeds waren de men sen voldaan en vol bewondering voor bet gepresteerde werk en de verkre gen uitkomsten. Een oudere boer- cursist zei ons bij het bezoek eens openhartig: „Hier zou ik nog eens opnieuw wlilqn beginnen". In deze weinige woorden kwam het hele boe- renhart tot uiting. In Zuid-Holland is de ruilverkave ling pas laat op gang gekomen en da teert van de laatste jaren. Een af wachtende houding aannemen en kat-uit-de-boomkijkerij is daaraan niet vreemd. Niet gauw warm lopen voor nieuwigheden kan een deugd :ijn, maar gezien de beste resultaten Alkemade, Woubrugge, Leiderdorp, I elders, moeten wij nu met ruilverka Oegstge^st en Warmond. 1:or DIRECTE OORZAAK EN ANDERE GROTE LANDBOUWBELANGEN De Rijksweg 4a mag als directe oorzaak van de aanvragen tot ruil verkaveling gezien worden en als re den om deze ruilverkaveling met voorrang te behandelen en tot vlugge uitvoering te brengen. Gebruikmakend van deze omstan digheden, moeten voor deze ruilver kaveling verder gezien worden de mogelijkheden, die erdoor bereikt zullen worden ter verbetering van grote landbouwbelangen als: betere bemaling en waterbeheer sing (uitmalen en inlaten) met la gere kosten in de toekomst, betere en deels nieuwe waterlopen en wegen om rijdend het land te bereiken, nieuwe indeling van het land met aaneengesloten ligging en kort bij de bedrijfsgebouwen, ter besparing van tijd en arbeid bij alle werkzaamhe den en kansen voor voordeliger me chanisatie, om door dit alles op uit gaven beduidend te bezuinigen, ver nieuwing van bemalingsinstallaties als het nodig en rendabel is, lekken de kaden opknappen, en overtollige kaden slechten, overtollige boezem wateren en sloten dichten voor land- winst, te kleine bedrijven tot de grootte van een meer verantwoord bestaansniveau brengen, pogingen tot bouw van nieuwe boerderijen aan de nieuwe wegen, tegemoetkoming ?an de wensen van de bewoners met woningsanering, enz. Koftom, de bedoeling van de ruil verkaveling is: de voorwaarden voor de productie in een streek te verbeteren, een voor deliger bedrijfsvoering te verkrijgen met verlaging van allerlei kosten, om veling in ons gewest doorzetten en profiteren van de ruime, subsidies en de geboden kansen voor enorme ver beteringen. In Zuid-Holland zijn op heden voor ruilverkaveling aangevraagd ruim 107.000 ha. of wel 46 van de totale oppervlakte cultuurland. Er zijn 4 blokken in uitvoering, te weten: 1. Gemeente Noordwijk, het Lan- geveld met 275 ha. 2. Giessen-Nieuwkërk met 770 ha. (weiland). 3. Roelofarendsveen met 330 h.a. (tuinbouw). 4. Oude Oostdijk met 300 ha. Bij stemming is bovendien reeds aangenomen: Zegveld met 1600 ha. (weiland). Lage Landers, zorg ervoor dat je je voorrang blijft behouden en niet door de Zegvelders voorbij gestreefd wordt! HAD HET RUILVERKA VELINGS- BLOK „ADE" NIET GROTER KUNNEN ZIJN? Het is ons bekend, dat er een lich te teleurstelling leeft, omdat het voorlopige plan niet groter in om vang is genomen. Meer westwaarts, met inbegrip van de Zwanenburger- polder en omgeving, tot de grenzen van de bebouwing te Warmond, had het plan zich moeten uitstrekken, volgens de wensen van meerdere be langstellenden. Inderdaad was dan ook de nodige expansie van de ge meente Warmond met brugverbin- Öing meteen tot stand gekomen. Ook aan de zuidelijke grens van het blok 2ijn wensen voor uitbreiding. In de Doespolder en omgevende polders gelegen buiten plan ,Ade", hebben vele veehouders eigen bezit en tob ben met varen en moeilijke landbe- met venaging van auenei kus ten, om „oor dl. alles meer winst ui, de be-f «ilun^ huu wemrg huis land drijven te halen, waardoor in het hele gebied een grotere welvaart zal bereikt worden. IS IN HET BETROKKEN GEBIED NOG ZOVEEL TE VERBETEREN? Met respect wijzen wij op de ar beidzaamheid der boefenbevolking, die reeds zoveel uit hun gronden weet te halen. Zij durven een zware veebezetting met gemiddeld 1,9 stuks grootvee per h.a. aan. De melkpro ductie is behoorlijk goed, de vetwei- derij met hun mooie blaarkoppen is bekend. Deze resultaten worden bereikt onder omstandigheden, die verre van gunstig genoemd kunnen worden. De onbevredigende toestand van de waterbeheersing in de streek, met periodieke wateroverlast vanwege de nog velevuldig voorkomende wind- bemaling, de versnippering en ver spreide ligging van de percelen van vele grondgebruikers met tijdverlie zen en dure exploitatie van het ver afgelegen land, de slechte bereik baarheid van vele weilanden, de min der gunstige toestand van vele wa terwegen, kaden en bemalingsinstal laties, de indrogende gronden, enz. zijn als oorzaken op te noemen, dat de gronden nog niet aan hun top- productie toe zijn, dat de kosten en gebouwen wel in de ruilverkave ling liggen. Deze agrariërs worden bijgevolg onvoldoende gebaat door het huidige plan en enkele betrokke nen overwegen zelfs om tegen te stemmen. Wij hebben alle begrip voor deze moeilijkh.-den! Toch moeten wij deze landeige naars uitdrukkelijk r.anraden om vóór te stemmen. Als het plan „Ade" aangenomen en in uitvoering is, zul len wij alles in het werk stellen om hun bezit in ruiverkavelingsverband te brengen, om hen aansluitend te gerieven. Laat daarom „Ade" een goed begin worden en de rest kan aanvullend - volgen. DE KOSTEN VAN DE RUILVERKAVELING „ADE" Na oplevering zullen de kosten als ruilverkavelingsrente 30,per ha. gaan bedragen. Dat is lang niet ge ring en meerderen zien daar erg te genop. Bij de verwachting van een dalende tijd is dat ook begrijpelijk. De landgebruikers moeten echter eens goed en rustig overwegen, dat de kosten van de feitelijke toestand van heden, door mindere ontvangsten en extra uitgaven, belangrijk hoger zijn. Nu 2itten alle grondbezitters op hoge kosten door: 1. tijdverlies door verafgelegen land. 2. extra kosten door varen voor kunnen verlaagd worden en dat daar-1 melken, hooien, mestvaren, enz. door de bedrijfsuitkomsten opgevoerd j 3. meerdere arbeidskosten en min- kunnen worden ter bereiking van een beter bestaan, ook Is de conjunc tuur daalt, ja vooral dan. Tevens wordt de streek beter ont sloten, om de bewoonbaarheid, het vervoer, de handel, de middenstands bediening te bevorderen en de voor zieningen met drinkwater, electrici- teit, telefoon, enz. te vergemakke lijken. HOE ZIJN DE RESULTATEN VAN RUILVERKAVELING IN ANDERE STREKEN? De beste bewijzen van wat door ruilverkaveling te bereiken is, zijn te bekomen en voor ieder te zien ïr. andere gebieden. Sinds 1924, het begin, zijn ongeveer 110 ruilverka velingen in ons land klaargekomen en in voorbereiding ruim 400 blok ken met een gezamenlijke grootte van bijna 600.000 h.a. Een feit is dat de Cultuurtechni sche Dienst het werk niet kan bijhou den. Vele aanvragen zullen lange ja ren moeten blijven rusten. Door de Rijksweg 4a is bereikt dat de voorgenomen blok „Ade" bij voor rang is te behandelen en in uitvoe ring te brengen. Daarvan moet geprofiteerd wor den. Over heel Nederland, in alle pro vincies, liggen de ruilverkavelingen verspreid, slechts pover in Zuid- Holland. Overal hebben de ruilverkavelin gen weldadig gewerkt en grote ver beteringen gebracht. De bewoners, en speciaal de agrariërs zijn er vol lof over en voelen de voordelen tast baar in hun portemonnaie. Ronduit wordt verklaard: .Ruil verkaveling is een weldaad voor de streek en zijn bewoners; het boeren- deer tijd voor productief werk door het lange onderweg zijn. 4. het verafgelegen land is meest al het armste land, met lage K. en P. cijfers, door de karige bemesting en daarom minder productief, terwijl het toch de volle pacht of hypotheek rente vraagt. 5. door de wateroverlast komt er mindere groei, gaan de koeien laat naar buiten in het voorjaar en vroe ger op stal in het najaar. En wat kost een week langere stal tijd niet? 6. De kosten van bemaling zijn hoog en worden verergerd door lek kende kaden en niet doelmatig wer kende bemalingsinstallaties. Iedere veehouder, die even nadenkt en rekent, kan inzien, dat uit tal van uitsparingen van tijd en kosten en mindere uitgaven, na de ruilverka veling en door de verbeteringen er van, de ruilverkavelingsrente dubbel kan betaald worden en dat er dus nog een beduidende en aantrekkelijke winst overschiet. En dat is nu de ma teriële kant waar het om gaat. Om de streek vooruit te helpen, om de welvaart te verhogen, zetten de wetenschapsmensen zich in, wordt 62 rijkssubsidie in de kosten ge geven, ten bedrage van 4.970.000,— draagt Rijnland ƒ250.000,bij, vo teert de Rijkswaterstaat f 500.000, De belanghebbenden mogen goed be denken, dat nu de tijd aangebroken is, om deze voordelen voor hun zelf en voor hun nageslacht binnen te ha len. Deze kans komt geen tweede keer! NOG EEN ANDERE ZAAK VAN KOSTEN Stel eens voor dat het ruilverka velingsplan niet wordt aangenomen. Vanzelfsprekend lopen dan de grond gebruikers alle verbeteringen mis. Allerlei hoge kosten, die boven aangegeven zijn zullen echter blij-1 ven. Bovendien komen er extra hoge kosten bij en wel: a. De slechte toestand van de vele kaden is niet te bestendigen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland zal de nodige verbeteringen voorschrij ven, met niet geringe kosten voor de polders. b. Meerdere polders krijgen hoge kosten aan hn bemalingsinstallaties. Ook dat zal in een hogere omslag te merken zijn. c. De bedrijfsonkosten zullen on verantwoord hoog blijven. d. De mechanisatie-mogelijkheden, door gebrek aan arbeidskrachten en dure arbeid, kunnen onvoldoende benut en tot voordeel gebracht wor den. De enig juiste conclusie kan slechts zijn: De ruilverkaveling is ons beste en voordeligste redmiddel, voor de hele verdere toekomst. HET COMITé VAN ACTIE: (van tegenstanders) Het komt ons onjuist voor om aan het schriftuur van het comité van actie enige aandacht te besteden. Het is zeer te batreuren dat dit verspreid is. De heren begrijpen niet dat ze zelfs hun eigen belangen tegenwerken. Wij raden in volle ernst alle grond bezitters aan, de getekende en afge geven of verzonden volmachten te rug te vorderen; zelf op 5 augustus naar de stemming te komen en de ruilverkaveling met hun stem en hun oppervlakte te bevorderen. Daarin, en daarin alleen, ligt het algemeen streekbelang en de belan gen van elke eigenaar en ook van elke pachter afzonderlijk opgesloten voor de toekomst van u en uw kin deren. Nogmaals: annuleer uw verleende volmacht, kom ter vergadering te Roelofarendsveen op 5 augustus om 9.45 uur en breng zelf uw stem uit. Bij het begin van de vergadering, vóór de stemming, is dit alles nog in orde te maken. 5 AUGUSTUS 1958 WORDT EEN ZEER BELANGRIJKE DAG VOOR HET HELE GEBIED Zelden zullen de mensen met grondbezit in de onderhavige streek voor zo'n belangrijke beslissing heb ben gestaan. Het gaat over: óf het laten voortbestaan van de oude onbevredigende toestand met veel te hoge kosten naar verhouding tot de baten uit de gronden en be drijven, wat vooral in dalende con junctuur erg zal gevoeld worden, óf wel met moed en overtuiging de nieuwe weg van de ruilverkaveling bewust kiezen, om tot betere netto resultaten in de bedrijven te komen, in elk bedrijf afzonderlijk, en de hele streek tot meer welvaart, bestaans zekerheid en bewoonbaarheid te hel pen brengen. In vrijheid en volgens gezond oor deel kunt u uw stem als bevorderaar van de ruilverkaveling uitbrengen, in welbegrepen eigenbelang en in het belang van het algemeen in de hele streek. De toekomst zal uitwijzen dat de vóórstemmers gelijk hebben ge had, en uw kinderen zullen u waar deren. DE NEDERLANDSE LANDBOUW EN DE EUROMARKT Slechts heel in het kort willen wq wijzen op de afzetmogelijkheden van onze zuivelproducten op internatio naal niveau. De inwerkingtreding van de Euro- markt kan voor onze export mooie perspectieven openen. Willen wij ten volle kunnen profiteren van die grotere markt, dan zullen wij aan dacht moeten besteden aan toene mende concurrentie bij de afzet. Om daaraan het hoofd te bieden zullen kwaliteitsproducten en produceren tegen lagere kosten de voornaamste wapens zijn. Onze gronden zullen daarvoor in de beste condities moeten zijn. Slechts één conclusie is hieruit te trekken: Het is dringend noodzakelijk onze agrariërs eendrachtig sa menwerken en de handen in elkaar slaan, om door ruilverkaveling juist tot die gewenste kostprijsverlaging te komen, om in de toekomst staan de te blijven en een redelijk inko men te halen. TOT BESLUIT: Ruilverkaveling is in het belang van alle eigenaars van gronden door de te verkrijgen betere groei- en be drijfsomstandigheden, en de waarde stijging van de gronden dientenge volge, die aan hen ten deel valt Ruilverkaveling is in het voordeel van alle pachters door meer produc tieve grond, hogere opbrengsten, la gere kosten door aaneengesloten en kort bij huis liggende gronden, met uiteindelijk hogere winstmogelijk heden, waaruit de ruilverkavelings- kosten met voordeel te bestrijden zijn. Ruilverkaveling houdt in: opheffing en vooruitgang van het hele blok en een meer gezonde toekomst voor de bewoners. Jonge mensen, denk aan uw toe komst en help mee om vele vóórstan. ders te vormen. De volmachten van het actie-co mité moeten waardeloos gemaakt worden, door de grondbezitters zelf naar de vergadering te doen gaan, om hun stem mondeling uit te bren gen. Moge het in het blok „Ade" ook eens zo worden, wat een veehouder van middelbare leeftijd uit een ruil- verkavelingsgebied zei: „Vroeger, vóór de ruilverkaveling hebben wij altijd hard gewerkt en geploeterd voor ons bedrijf en ons vee; nu, nè de ruilverkaveling werkt ons land en ens vee voor ons". E. J. M. KOLFSCHOTEN, Roelofarendsveen. C. P. VERGOUWEN, Voorhout. 31 Juli 1958. HAZERSWOUDE Chauffeur keek niet uit. Gister morgen reed een bromfietser uit Den Haag op het rijwielpad langs de Rijn dijk nabij de maalderij „De Hoop". Een chauffeur van een personenauto reed aldaar van de weg dwars over het rijwielpad een erf op en lette niet op het verkeer op het rijwielpad. Het gevolg was dat de Hagenaar werd aangereden. Met een gebroken onder arm en een gekneusd onderbeen werd het slachtoffer door de GGD naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Jongen aangereden. Gistermid dag reed een brandstoffenhandelaar met zijn auto over de Dorpsstraat, plotseling kwam het 4-jarig zoontje van de arbeider Wanders met zijn step voor de auto de straat overste ken. H gevolg was dat hij door de auto werd aangereden en tegen de straat werd gesmakt. Het ventje bleef op de straat liggen. Het werd bij zijn ouders in de woning gedra gen terwijl inmiddels dokter Meijst werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en een hersenschudding en ontvellingen aan hoofd en handen constateerde. KOUDEKERK 25 JAAR KANTOORHOUDSTER. Gisteren herdacht mej. T. Pieter man, kantoorhoudster van het PTT- kantoor alhier, het feit, dat zij 25 jaar in dienst was van de PTT. Op 1 mei 1952 ontving zij de vaste aanstelling als kantoorhoudster van het kantoor alhier. Zij volgde vanaf 1 december 1949 haar vader op die vanaf 1920 tot die datum kantoor houder is geweest. Gistermorgen brachten de heren Habermehl en Tupker, resp. direc teur PTT-kantoor Leiden en referen daris haar een bezoek. De heer Habermehl overhandigde haar met een enkel woord een en veloppe met inhoud namens de P^T. 's Avonds werd het feit in de fa miliekring met het personeel verbon den aan dit kantoor op gezellige wijze herdacht. De jubilaresse neemt in de ge meenschap van ons dorp een belang rijke plaats in. Als kantoorhoudster van deze ge meente heeft zij veel werk te verrich ten maar op welk tijdstip van de dag men ze ook aantreft, niets is voor haar te veel. Ze is in hart en nieren èen echte PTT-dienaresse. LEIMUIDEN Tragisch sterfgeval. Vrijdag avond had de 23-jarige Marry Michel met haar enige en jongere zusje een bezoek gebracht aan Kudelstaart. Op de terugweg fietste zij langs de West einder plassen op de Here weg. Ze werd onwel en overleed ter plaatse. Het meisje dat op een atelier werkte was zeer asthmatisch, Geslaagd. Mej. Nellie Uittewaal slaagde te Utrecht voor het diploma L.O.-Ftans. Z0ETERW0UDE In de gisteravond gehouden raads vergadering waren afwezig de heren Van der Geest en Wesselingh. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat G. S. nu goed keuring hebben verleend tot de uit voering van het werk: verbetering van de Zuidbuurtseweg. Zonder ver wijl is aan de aannemer N. Overde- vest het werk opgedragen. Omtrent het bouwrijp maken van het bouwgebied Hoge Rijndijk kon worden megedeeld, dat de aanbeste ding op 5 augustus zal gehouden wor den. De voorstellen van b. en w. tot het aangaan van een geldlening van 26.000 voor de verlichting gedeelte Europaweg (viaduct) en een van 69.000 voor de verbetering gedeel te Zuidbuurtseweg werden aangeno men. Een rondvraag werd iliet gehouden en zo was de vergadering in tien mi nuten afgelopen. Kinderfeest KA.B. Zondagmid dag wordt voor alle schoolgaande kinderen van de K.A.B. een kinder feest gegeven in het parochiehuis. Het Theater Miniatuur zal met een groot programma optreden. BOSKOOP Gevonden voorwerpen. Zwarte portemonnaie, huissleutel, pop, witte kindersok, zilveren armband, kinder zonnebril, rood kindermutsje, bruine heren portemonnaie, rode broche met ringklem, rood gummilaarsje, leefnet, broche negerinnekop, paarse zonnebril. Inlichtingen bij de Rijkspolitie op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 14 en 16 uur. Geboren: Petrus Johannes Theo- dorus zn van C. J. Vermeulen en J. P. van der Meulen; Evert Hendrik zn van T. C. Rodenburg en C. J. Pij pers; Hendrik Willem zn van J. P. van der Willik en H. C. Rentes; Jo hannes Lucas zn van P. Bruné en P. G. Mulder; Andreas Johannes Maria zn van A. H. Groenendijk en A. de Wit. Leiden De artsen v. Wingerden, Wijdicks, Teeuwen, De Bruijne, Plei ter. Apotheek Doezastraat 31. tel. 21313: apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Bodegraven Dokt. D. Ragay, tel. 2030; zuser E. de Groot, tel. 2599. Hazerswoude Zr v .d. Holst, tel. 255. Katwijk a. d. Rijn Dokt. C. J. Hagen, tel. 3222; apotheek Prinsestr. 5, Katwijk Zee Katwijli Zee Dokt. T. Lodder, tel. 2424; apotheek Princestraat 5. Koudekerk a. d. Rijn Zr v. d. Holst, Hazerswoude, tel. K 1714255 Langeraar Dokt. J. Nooter, Woubrugge, tel. K 1729104. Leiderdorp Zr v. d. Holst, Ha zerswoude, K 1714255. Lisse Dokt. J. M. van Dijk, te). 3134. Nieuwkoop Dokt. G. J. Bremer, tel. 103. Nieuwveen Dokt. J. Nootef, Woubrugge, tel. K 1729104. Noordwijkerhout Vervanger van dokt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest Dr H. Varekamp en J H. Meissner, tel. 21916; apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Roelofarendsveen Dokt. v. d. Bijl en dokt. v. d. Werf. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dokt. A. W. Bots, tel. 7393. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorschoten Dokt. Th. J. Thies, tel. 2520; zr Gezondheidscentr., telef. 2177. Warmond Dokt. A. W. Bots, tel. 7393. Wassenaar Artsen E. M. N. Oos- terbaan, tel. 3056 en dr H. D. Boer, tel. 9124; apotheek Siderius, Joh. de Wittstraat 9, tel. 3806. Woubrugge Dokt. J. Nooter, tel. 104. Zoetermeer Dokt. J. H. N. de Bruyn, tel. 3059; zr J. Th. Asperslag, tel. 3530. Zwanimerdam Dokt. G. J. Bre mer, Nieuwkoop, tel. K 1725103. Wij verzoeken oi.ze corresponden ten ervoar te willen zorgdragen, dat de opgaven van dokters- en apothe kersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de redactie zijn. Gemeenteraad vaii Lisse De vergadering van de gemeenteraad, die gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester mr Th. M. J. de Graaf werd gehonden, kreeg een 26 punten tellende agenda te behandelen die over het algemeen weinig dis cussie uitlokte. Het waren voor het grootste deel voorstellen van formele aard en slechts een enkele maal vond de raad daarin stof tot praten. De rondvraag bleek voor de aanwezigen, zoal niet het belangrijkste dan toch wel het interessantste deel van de vergadering te zijn omdat op een desbetreffende vraag van de heer C. H. Steenwinkel Jr, eindelijk de kaar- teD op tafel werden gelegd met betrekking tot de beruchte kwestie van de busroute. Veel hoop werd de voorstanders van wijziging niet gelaten al moet gezegd dat het laatste woord, i.e. het definitieve besluit van de hoofd inspecteur voor het verkeer, nog niet is gevallen. Groene Kruis voor de bouw van een nieuw wijkhuis. Eveneens werden goedgekeurd een voorstel met betrek king tot de verlenging van de Wagen straat naar de Wilhelminastraat, kre dieten voor de aanleg van de Tromp straat en verdere verbetering van het wegdek le Poellaan (wethouder Mes man: „Nu afdoende"), en de aanleg van 't tweede gedeelte plantsoen Nas- saupark, dat een bedrag 22000,— vraagt en indertijd is opgeschort. Bij 'n voorstel tot wijziging van de politieverordening, waardoor de ge meente meer armslag krijgt bij het tegengaan van het vuilnis-storten op wegbermen, plaatste de heer v. Leeu wen de opmerking dat zulks in het hoogseizoen dus tijdelijk niet al tijd te vermijden is en of b. en w. daarmee dan wel rekening wilden houden. De raad was niet voltallig; afwezig waren wethouder A. Tibboel (CHU) en de leden J. Akerboom en W. P. v. Dijk, beiden KVP. Na vaststelling der notulen van de drie laatste raadsvergaderingen en een lange lijst van ingekomen stuk ken van formele aard, rapporteerde de heer J. de Koning (KVP) dat de commissie tot onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw gekozen le den van de raad geen enkel bezwaar van toelating (meer) had. Zonder discussie bing de raad ac- coord met het aangaan van een twee tal geldleningen, n.l. een ter grootte van 96.000.— door de Bank voor Nederl. Gemeenten en een van 10.000,— door het bestuur van de Ned. Herv. Kleuterschool om te die nen voor de verbouwing van deze school. Personeelszaken. Een nota betreffende de invoering van de werkclassificatie en prestatie beloning ontlokten bij de heren J. de Koning (KVP), P. v. Leeuwen (Pvd A) en M. Montangne (AR) enige vra gen en opmerkingen die door de bur gemeester en wethouder A. de Vries (CHU) werden beantwoord en recht gezet. De raad ging daarna, zij het schoorvoetend, met de nota accoord. Accoord ging hij ook met de voorge stelde salarismaatregelen ten behoe ve van het gemeentepersoneel per 1 april 1958, een voorstel tot wijziging van de bezoldigingsverordening, de toekenning huurcompensatie en duur te toeslag over het tweede halfjaar 1958, en salarisvoorzieningen van se cretaris en ontvanger over hetzelfde tijdvak. Hamerstukken. Eveneens zonder op of aanmerkin gen werd de nieuwe gemeentevlag geel-blauw-geel definitief vastge steld. Ook was de Raad van mening dat tegen een extra, eenmalige subsi die aan V.V.V ten bedrage van 640, in verband met door deze vereniging gemaakte extra kosten voor de ver siering van de Randweg geen bezwaar was, terwijd voorts een aantal onder wijszaken eveneens zonder discussie werden aanvaard, zodat de St. Jozefs kleuterschool wat meer tegels op de speelplaats, de St. Lucia-kleuter- school enkele hulpmiddelen voor li chamelijke oefening, de Openbare La gere school nieuwe landkaarten en de Gerf. school een nieuwe centrale ver warming krijgen. Wegen en grond. De raad ging accoord met de ver koop van een perceeltje grond dat niet met name werd genoemd, alsme de van 1140 M2 ad 25,aan Het Nieuwe tooningbouwplannen. Het enige punt van de agenda vóór de rondvraag dat een brede bespre king vroeg was de aanvrage van een krediet voor 't doen ontwerpen van woningb.plannen De plannen (van Woningbouwvereniging „Volksbe lang") betreffen z.g.n. hoogbouw Men wil ze klaar hebben als de plan nen kunnen worden gerealiseerd en dat kost 11.500,—. De heer Barnhoorn (KVP) infor meerde naar de bewoningscapaciteit. Zijn daarin verschillen en hoe liggen dan de verhoudingen? De heer J. de Koning (KVP) zegt aanvankelijk wel bezwaren tegen hoogbouw te hebben gehad. Deze zijn wat afgenomen maar spr. vraagt zich af of er in verband met de hogere bouwkosten dus hogere huur wel voldoende belangstelling voor zal bestaan. Zullen ze nog in trek zijn wanneer vraag en aanbod elkaar wat meer gaan benaderen? De heer M. Montagne (AR) vraagt hoe het komt dat het plan voor de bouw van 35 woningwetwoningen hetwelk reeds Ln het derde kwartaal van 1957 bij de provinciale directie voor de volkshuisvesting en de bouw nijverheid werd 5 .gediend, thans nog niet afgewikkeld is, terwijl zelfs ern stig betwijfeld moet worden of nog in de resterende maanden van 1958 toe stemming tot gunning zal worden ontvangen. De voorzitter beantwoordt de ver schillende vragenstellers. Spr. wijst er op dat de flatbouw zich niet leent voor grote gezinnen; de capaciteit is minimaal 4, maximaal 6 gezinsleden. De plannen zullen voorzien in 108 hoogbouwwoningen, echter wel niet in één zet „neer te poten" doch ver moedelijk en helaas getempori seerd. De bedoeling van de woning bouwvereniging is de helft 4 pers., de helft 6 pers. capaciteit. Overigens beschikt de gemeente niet over con crete gegevens van de woningbehoef te maar de woningen zouden ook in streekbehoeften kunnen voorzien. De heer C. v. d. Aardweg (KVP) zegt bezwaren te hebben tegen hoog bouw en deze bezwaren te handha ven en dus bezwaar maakt tegen het voorstel, waarop de voorzitter ant- woordt dit niet te bergijpen omdat dit punt voorzien is in het door de raad aanvaarde uitbreidingsplan. j Wethouder A. Mesman (KVP) zegt, antwoord op de vragen van de heer Barnhoorn dat het voorstel uit voerig is behandeld in de commissie» van de bedrijven. Het gaat hier om de practische uitvoering van het uitbreidingsplan. De busroutc. Een der vragen die door de heer C. H. Steenwinkel Jr (AR) bij de rond-- vraag werden gesteld betrof de kwes tie van de busroute. Spr. vroeg of er nieuwe gezichtspunten zijn en of re cente perspublicaties al of niet juist zijn. Burgemeester de Graaf zet daarop uiteen dat in het college van b. en w. op een gegeven moment de stelling werd geponeerd dat het merendeel der reizigers ,dat belang had bij het verkeer over de Randweg, ook be lang had bii het verkeer in de rich ting van het oude centrum. Indien dit waar zou blijken te zijn zou dat met zich meebrengen dat db route langs de Randweg in zuidelijke richting niet noodzakelijk -ras en het midden- standsbelang tot volle gelding moest worden gebracht. B. en w. zijn van mening dat ge steld moet worden dat de Inspectie v. h. verkeer en de N.Z.H. op de eer ste plaats letten op het belang van het vervoer maar indien het vervoers- belang zich daartegen niet verzet, an dere belangen mede in overweging dienen genomen te wórden en er evtl. geen bezwaar zou bestaan tegen een route over het 'ierkant. pe wense lijkheid van een enquête werd be pleit. De Inspectie kon zich met dat standpunt verenigen en zou trachten de zaak voor de opening van de Keu kenhof te regelen. Intussen rees er bij de Inspectie twijfel aan de juistheid van een wij ziging. De gemeentelijke enquête liep niet zo vlot en bovendien maakte de N Z.H., overigens begrijpelijk, be zwaar tegen wijziging vlak voor de keukenhof. De enquête werd intussen voortgezet, er kwam actie en reactie, b. en w. handhaafden hun ingenomen standpunt. Zelfs al zou iets minder dan de helft voor de vierkantroute zijn dan nog wilden b. en w. route wijziging bevorderen. De thans bekende gegevens wijzen echter in de richting van de Rand weg,, 50 voor, 25 onverschillig en slechts 25 voor het Vierkant. Dat is dus anders dan aanvankelijk werd verondersteld. De zaak kan ech ter momenteel door b. en w. mèt de Inspectie niet worden bekeken omdat de hoofdinspecteur van het verkeer met vakantie is. Op grond van de uitslag der enquê te kunnen b. en w. geen positief ad vies geven ten gunste van het Vier kant en zijn derhalve ten opzichte van een routewijziging niet optimis tisch. De conclusie die getrokken is naar aanleiding van een in de plaatselijke weekbladen gepubliceerde brief van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, n.l. dat de kwes tie thans alleen nog afhangt van b. en w. is onjuist en ook niet eerlijk, aldus mr de Graaf.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9