Wie puzzelt mee Hollandweek I begon met totaal gebrek aan wind weekelykse cponycke 5)e £iefde can Manen ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT Horizontaal: 1. south Kensington OPLOSSING VAN VORIGE WEEK. (afk.), 3. boodschapper, 7. trots, 10. kanaalpeil (afk.), 12. boomscheut, 14. het eerst ontstaan, 16. vreemde munt, 17. lelieachtig gewas, 18. tussen (Fr.), 19. oude boomtronk, 20. pret, 21. eind, 22. vriend (Fr.), 24. vaartuig, 25. eierpannekoek, 27. raadsel, 29. lid woord, 30. water in Friesland, 32. Horizontaal: 1. kobalt, 6. bojaar, 11. roe, 12. eigen, 14. dra, 15. Og, 16. ag- naten, 18. M.O., 19. Brit, 20. sein, 22. primo, 25. Reest, 27. Ate, 28. gei, 30. toe, 31. en, 32. egelvis, 35. Ra, 37. esp, 38. A.M., 39. o.d., 40. Eva, 41. nu, 42. klaroen, 45. in, 46. Ida, 48. kar, 49. trustee (afk.), 33. behoudens vergis- avé, 51. slang, 53. Adèle, 55. lied, 57. singen (afk. Lat.), 34. plaats in de oven, 58. o.a., 60. snepper, 62. ba, 63. schouwburg, 36. rivier in Engeland, 38. slede, 40. voedsel, 41. op zichzelf bestaande, vollatig, 42. lidwoord, 43. kluit, klont, (Z. Nederl.), 45. bijb. fi guur, 46. gem. in N.Brab., 49. oriënt express (afk.), 50. bill of sale (afk.), 51. dam langs een water, 53. ontken ning (Eng.), 55. rivier in N.O. Italië, 58. wijnsoort, 61. gem. in N.Brab., 62. priem, 64. staafje om een rad vast te zetten, 65. soort hond, 66. gem. in N. Brab., 67. blos, 69. dunne overjas, 70. kippenloop, 71. vergramd, 73. water in Z.H., 74. afkorting van dyne, 75. zijde, 76. als 17 hor., 77. railroad (afk.). Verticaal: 1. dalende weg met hin- drenissen (skisport), 2. zuil, 4. voor zetsel, 5. provincie van Nederland, 6. slot, 7. vreemde munt, 8. arbeider die turf of kurken riemt, 9. slede, 10. tent, 11. overhemdenstof, 13. stad in Span je, 15. mount (afk.), 16. wilde ezel, 21. als 30 hor., 23. voorzetsel, 26. Ro meinse legerafdeling, 28. land in Eu ropa, 31. dorp tussen Franeker en Sneek, 32. rivier in Rusland, 34. ge vangenis (bargoens), 35. boomloot, 37. ik (Lat.), 38 oude wijnmaat, 39. gem. in Gelderl., 44. gem. Utrecht, 47. buidel, dot (gewestelijk), 48. onzin- ng, 50. deel van een tram, 52. smer- gel, bruin of blauw metaalachtig ge- stente, 54. tovenaar, 56. gem. in Dren te, 57. voorzetsel, 59. telwoord, 60. wijnglas, 63. kasteel, 64..kille, hoogte in Z.-Amerika, 68. bijwoord, 71. schei kundig element (afk.), 72. ga (Eng.). Zoals te doen gebruikelijk stellen we ook deze week weer twee prijzen van vijf gulden in het vooruitzicht voor inzenders van een goede oplos sing op de hierbij afgedrukte kruis woordpuzzel. Wie naar die prijzen wil meedingen moet er zorg voor dra gen, dat zijn oplossing voor a.s. don derdagmorgen, 12 uur, in het bezit is van de Puzzelredactie van de Leidse Courant. Onder leiding van mgr J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, vertrekt 5 augustus de 66ste nationale bede vaart van Nederland naar Lourdes. Hierbij heeft de Montfortaanse bede vaart zich aangesloten. In overeen stemming met de Pauselijke ency cliek over Lourdes van 2 juli 1957 is de intentie van deze bedevaart ge wijd aan een algemene christelijke vernieuwing. Ditmaal gaan ongeveer 1500 pelgrims mede. De zieken, die met de witte trein reizen, staan on der medische verzorging van dr C. Dijkstra uit Breda, geassisteerd door dr H. van Son, Oudenbosch voor de oranjetrein, en dr W. v. d. Sande, Baarle-Nassau voor de blauwe trein. De bedevaart komt 13 augustus in Nederland terug. era, 65. ieder, 66. men, 67. richel, nijpend. Verticaal: 1. kroep, 2. oog, 3. Be, 4. legio, 5. tint, 6. Bets, 7. oneer, 8. A.D., 9. arm, 10. raout, 13. ga, 16. armee, 17, niets, 19. bit, 21. neo, 23. ransuil, 24. bel, 26. serviel, 28. gemak, 29. ivoor, 31. een, 33. gal, 34. Ide, 36. aan, 42. kanis, 43. rad, 44. nader, 47. dal, 50. ven, 51. snoer, 52. genie, 53. averij, 54. eland, 56. deel, 57. open, 59. Ari, 61. pd, 62. ben, 64. a.c., 66. me. Deze week zijn de gelukkige win naars van de twee prijzen: de heer Th. Wiering, Van Limburg Stirum- straat 1 te Noordwijk en mej. J. E. Neervoort, Melchior Treublaan 44 in Leiden. Zij krijgen hun beloning zeer spoedig toegezonden. De Zweed Bo Ekelund, lid van het IOC, heeft bij het secretariaat van het IOC te Lausanne een voorstel ingediend om het aantal deelnemers aan de Olym pische Spelen te beperken. Het internationale olympische comité zoekt reeds lang naar een mogelijkheid om het aantal inschrijvingen, dat bij elke olympiade groter wordt, niet boven een bepaald maximum te laten uitkomen. Tot dusverre stuitten echter vrijwel al le desbetreffende plannen op de tegen werking van de internationale sportfede raties. Om deze redenen lijkt het plan van Bo Ekelund bijzonder interessant. Het beoogt een procentuele vermindering van het aantal deelnemers per nummer, al naar gelang van de belangrijkheid van de sport. Het voorstel gaat uit van 5000 of 6000 inschrijvingen. Aan elke tak van sport zou dan een bepaald percentage van dit totaal mogen deelnemen. Bo Ekelund stelt z'. de verdeling als volgt voor: Atletiek 20 procent, zwem men 7, roeien 7, schermen 6, wielrennen 5, schieten 5, voetbal 5, basketball 5, turnen 5, boksen 4,5, worstelen 4,5, zei len 4, kano 3,5, waterpolo 3.5, gewicht heffen 2.5, hockey 2,5, paardensport 2,5, schoonspringen 1,5, moderne vijf kamp 1 en als reserven 5 procent. Als men deze verhouding aanhoudt, zou bij een inschrijving van 8000 deelne mers, op de atletieknummers 1200 dames en heren starten: ann de moderne vijf kamp zouden dan 60 atleten mogen deel nemen. Aan het voorstel zitten echter nog enige haken en ogen. Aan het olympisch hockeytournooi zouden volgeos het voorstel namelijk slechts 150 heren mogen deelnemen. Bij de huidige regeling worden echter zes tien landen tot het eindtournooi toe ge laten. Dit zou betekenen dat elk team ten hoogste uit tien spelers zou bestaan. VOETBAL VSV BLIJFT SEMI-PROFVERENIGING VSV blijft lid van de semi-profselectie van de KNVB. Het besluit werd gister avond met 83 tegen 47 stemmen genomen op een buitengewone algemene verga dering, na langdurige discussies. In VSV was een sterke stroming, die terugkeer wenste naar het amateurvoetbal. ATLETIEK SPRONG NAAR DE VRIJHEID RECHTSZAKEN Praktizijnskantoor van TH. J. VAN DER HEIJDEN Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 (Advertentie) Maanden lang heeft de 42-jarige Hon gaarse atleet Ferencz Nagy zich getraind in het polsstokhoogspringen. Echter niet met het doel zich voor te bereiden op de een of andere atletiekwedstrijd. Neen, hij deed het om te ontvluchten. werkfe h™ i'h ovlr d? Ho!S,JÏS,rekken CrOP uit Tot tenrijkse grens, die niet alleen afgeba- kerd is door een ijzerdraadversperring, Behalve de jongens zijn de leiders ook in actie gekomen. Op donderdagavond kwamen ze binnen de witte lijnen tegen de voetbalvereniging uit Zundert. Van Docos deed mede de .eer P. v. d. Berg en hij was opgesteld als linkshalf. De leiders behaalden een 3-2 overwinning. In de middag waren diverse groepen op stap geweest. 2 partijen gingen de Bel gische grens over en bereikten zelfs Turnhout. Moe en voldaan keerden ze huiswaarts. Het sportprogramma werd tot 'n goed einde gebracht door het spe len van finales. Docos (c) was alleen candidaat voor de volleybal maar ver loor in de halve finale al haar wedstrij den, UIT HET GROEN-WIT-KAMP. Men schrijft ons: Na de opening donderdagmorgen zijn we naar Nijmegen getrokken voor de zwemwedstrijden in het Goffertbad. In verschillende series hebben we meege daan, doch alleen in de serie 25 m schoolslag wist Thea Heemskerk zich ir de halve finale te plaatsen. In de finale werd ze helaas geslagen. Wel wist Vic torie een 3e plaats te bemachtigen, de verdere prijzen waren voor de zwemver enigingen. Na het zwemmen zijn we de stad ingegaan om inkopen voor thuis te doen. Wat hadden we veel te kopen! Dat worden verrassingen voor thuis. Natuur, lijk waren er weer 2 te laat voor V en D. en dat waren weer Betty en Hanny die altijd zoek zijn. Eindelijk was alles compleet en zijn we op huis aangegaan We kwamen te laat voor het eten en er was niet meer voor allemaal. De rest kon na een uurtje eten en kreeg geen pud ding meer. Helaas, maar we hebben ons lot dapper gedragen, 's Avonds een leuke filmvoorstelling. Om elf uur lagen we op bed en het was heel snel rustig en de leidsters gingen zelf ook direct. Gister morgen pas om 7 45 wakker. Weer hard gewerkt voor de inspectie. We hadden w.c. dienst en Tiny en Anneke wisten wat ze te doen hadden! Joke en Toos hebben de vlag gehesen en na de ope ning zijn enkelen nog wat in het dorp doch tevens door een mijnenveld. Be houden belandde Nagy op Oostenrijks grondgebied en daar vroeg hij de poli tie om asyl. Ruim 5 uur over 24 km. lange baan Hoe het mogelijk was, dat het wed strijdcomité van de Holland Week I, welke gisteren op de Loosdrechtse plas sen aanving, er toe kwam bij de heer sende windstilte toch een 24 km lange wedstrijdbaan te laten varen, begrijpen we niet, maar het gevolg was, dat de schepen, die in de morgen waren ge start, vijf zes uur nodig hadden om de finish te bereiken en velen hadden er niet aan gedacht hun twaalfuurtje mee te nemen Neen, de wind, die zovele weken de zeilers tot het uiterste had gebracht, liet hen bij deze Hollandweek-inzet volko men in de steek en niemand behoefde beducht te zijn, dat er bij 'n dergelijke weersgesteldheid iets zou kunnen ge beuren, dat hen in moeilijkheden kon brengen, of het moest een onweersbui zijn. Deze hing 'n groot deel van de dag wel dreigend over de mooie Loosdrechtse plassen, maar daar bleef het ook bij en in de namiddag kwam er enkel wat re gen uit los. opgestuurd en voor enkele andere klas sen werd de voorgeschreven lange baan ergens op de plassen afgekort. De deelname in de Flying Dutchman- klasse droeg ook ditmaal nog 'n inter nationaal tintje door de inschrijving o.m. van de Nieuw Zeelander R. M. Si- mich, terwijl enkele anderen verstek hadden laten gaan. Maar deze gast in het grote veld van Vliegende Hollan ders kwam er helemaal niet aan te pas, want hij eindigde ergens achter in het veld. Weer waren het oude bekenden, die om de eer der overwinning streden Ditmaal was het C. Th. Gülcher, die doordat hij met zijn bemanning veel lichter was dan anderen, met de zege ging strijken. Wel had Verhagen de leiding genomen, doch die verspeelde hij door een minder gunstige slag naar de wal. Gülcher kwam toen aan de kop nog even bedreigd door Jac. Kraan en Kamerling, maar het lichtgewicht won het ditmaal gedecideerd. In de Finnjollenklasse nam Karei War burg weer de leiding. Hij geraakte op onbegrijpelijke wijze weer ver voor. maar toen hij ergens in volkomen wind stilte terecht kwam, moest hij netjes wachten tot de anderen hem genaderd waren. Toen deelden dezen hetzelfde lot en gezamenlijk ging men naar de finish, waar Warburg toch als eerste over de lijn ging. Overigens, hier en daar waren weer verschillende oude bekenden: Bart Kraan in de 12 M2 klasse, H. Prins bij de Olympiajollen, J. Dwarshuis bij de 16 M2 Streepklasse en H. J. Greevelink in de Pampusklasse. J. Aarts was in de Vrijheidsklasse winnaar vóór de Jong, Schmitz, C. de Haas en Kesting, A. D. Zur Muhlen in de Sternklasse vóór o.a van der Winden en Amons, maar in de 12 Voetsjollen zegevierde weer J. W. van Weel. De Jeugdklasse was ditmaal gesplitst in scheepjes roet dacron- en katoenen zeilen, waardoor ieder een kans Heincke bij de katoenen zeilen. Flying Dutchmanklasse: 1. C. Th. Gül cher, 2. Jac. Kraan, 3. B. Verhagen, 4. F. Kamerling, 5. J. D. Schooneveldt. 12 M2 Sharpieklasse: 1. B. Kraan, 2. D. Hoekstra, 3. D. C. v. d. Linden Jr. Vrijheidsklasse A: 1. J. H. Aarts, 2. St. de Jong, 3. H. Schmitz Jr., 4. C. de Haas Jr., 5. J. F. Kesting. Olympiajollenklasse A: 1. H. Prins, 2. Sj. Haaksma, 3. W. H. Stellingwerf. 16 M2 Streepklasse: 1. J. F. Dwars huis, 2. A. A. Taselaar, 3. J. P. van Dijk, 4. R. Siebrand, 5. G. van Drunen. Pampusklasse: 1. H. J. Greevelink, 2. E. van Essen, 3. C. Saur, 4. B. A. Labou- chere, 5. A. Arendse. WIELRENNEN. TOURSLACHTOFFER CONSTANT WOUTERS OVERLEDEN. Constant Wouters, de secretaris-gene raal van het Pare des Prinses in Parijs, die op de slotdag van de Tour de France de valpartij met André Darrigade ver oorzaakte, is donderdagavond in het zie kenhuis Boucicaut aan zijn verwondin gen overleden. De heer Wouters bevond zich bij de laatste bocht voor de finish, juist toen de renners elkaar in een felle sprint de étappe-zege betwistten. Hij boog zich nieuwsgierig naar voren en raakte daarbij André Darrigade, die op dat mo ment reeds vrijwel zeker was van de overwinning. Beiden werden tegen de baan geworpen. Darrigade kon later nog met de Franse nationale ploeg de ere- ronde maken: de official moest echter ijlings naar het ziekenhuis worden over gebracht. De medische hulp baatte he laas niet. RONDE VAN HET WESTEN De vijfde etappe van de Ronde van het Westen de 227 km lange rit Nantes naar Lorient is gewonnen door Roger Hassenforder. Novak bleef leider in de algemene rangschikking. De Belg van Aerde be hield zijn eerste plaats in het punten klassement. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Morgen wordt de tweede rit voor de zo mercompetitie gereden. De afstanden zijn: A en B klasse 75 km, C klasse 51 km en D klasse 34 km. Start 10 uur te Oud-Ade. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD. Het 14-jarige Amerikaanse zwemster- tje Chris von Slatza heeft gisteravond te Topeka ((Kansas) het wereldrecord op de 200 meter rugslag, sedert 17 mei 1957 in het bezit van Lenie de Nijs met 1,1 sec. verbeterd. Valkenklasse A: 1. J. Prins, 3. P. J. Bakker, 4. B. Balder, 5. J. H. de Wilde. Finnjollenklasse: 1. K. H. Warburg, 2. H. Sleeswijk, 3. J. J. Huurman Jr. c* ii i a t"\ t u, 16 M2 Puntklasse: 1. J. H. Lagendijk, Sternklasse: 1. A. D. Zur Muhlen, 2. 2. N. Wolfswinkel. Y' pinden, 3- T- Amons, 4. M. Eg-| Jeugdklasse (kunstvezel): 1. W. Hove- berts, 5. F. Loozer. ling, 2. B. Saur, 3. J. C. de Winkel 12 VoetsjoUenklawe A I J. W. van Jeugdklasse (katoen): 1. M. Heineke. Weel, 2. J. Boelhouwer, 3. W. H. Hol- 2. Tj. de Vries, 3. K. van Tienhoven Een afscheyd valt niet licht, vooral als men veel jaeren, wel veertich jaeren langh, syn plichten heyt gedaen. Dat ondervond dees weeck een braeve schoolmaitresse, joffer H. Haverkort, die thans is heengegaen. Ghants Warmond nam alsoo en van haer goede diensten op hertelycke wys met weemoed oock daerby afscheyd van deese vrouw met veele goede wenschen en wat daerby behoort! Ick voegh de myne by. In Ley den oock een afscheyd. Een honderd jaerigh clooster gingh daer voor goed teloor. De Liefdezusters syn uyt onser steede wegh, hun werek was hier gedaen, Oock hier viel 't afscheyd swaer. Nu synse heengegaen. Se swarmen allen uyt naer veelderhande streecken om daer opnieuw te doen hun oude liefdewerek. Men sal se in de Pelicaenstraet noode missen; vergeeten doen we niet, daervoor waeren te sterek de banden die de stad aen deese nonnen bond! In Langeraer gingh eynd'lyck toch de lochtballon naer boo ven ter seminaerievaert. En ghants het dorp liep uyt om dat bedryf te sien. De bisschop was gecoomen, het weer was goed en niets dus wasser om de vlucht te stuyten. Se steegh omhoogh en verre kilomeeters gingh s' als een reusenbol langihs 't blauwe swerek als eenen grooten kooghel, waermeede, naer we hoopen, de kooghei (van de bouw) gaet eynd'lyck door de kerok. In Alphen wasset feest, daer wierd in Avifauna dees weeck (sinds ruym twee jaer) 't miljoenst besoeck bereyekt. De vooghels vieren feest en quetteren en queelen en singhen 't hoochste lied voor hen die naer se kyekt. De Valcken omdermeest, die moet dat wel playsieren; al is een valck niet argh gesien in 't pluymenchoir, voor ditmael is sulx mis. de Valcken syn hun vrienden en gaen met hunne vriendschap nogh veele jaeren door. Dat isset voor vandaegh, myn lieve leeseressen, ick wensche U een weeck, ghy beste leesers myn, van weynigh wind en storm en harde reeghenvlaeghen maer prachtig soomerweer en heel veel sonneschyn. En yeder op syn tyd syn nat jen en syn drooghjen en wat het leeven maeckt verder behaeghelyck. Al syt Ghe, net als ick, soo arrem als ie mieren: oock sonder dicke beurs is dan het leeven ryek. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Advies. Juffrouw Zeurkous zit bij de dokter te vertellen, hoe slecht zij het maakt. „Ik voel me zo vreselijk zwak, dok ter". „Neem dan eens een goed staal- praeparaat." „Dat heb ik al gedaan, maar het helpt niets. Ik blijf zo zwak, dat ik nauwelijks honderd meter kan lopen, Kunt u me niets anders aanraden?" „Neemt u dan een taxi", luidt het advies. Uit de rechtszaal. De procureur- generaal, die een getuige verhoort, zegt op strenge toon: „Enne.getuige, zegt u me eens: is deze beklaagde identiek aan de man, dde u tegen kwam op die een zame weg. De getuige kndkt ijverig en zegt; „Ja meneer." Dan staat de advocaat van de be klaagde op en vraagt: „Getuige, vertelt u mij eens, wat betekent „identiek"? De getuige kijkt verwonderd en zegt: „Gut, meneer, dat weet ik niet!" Die radio toch! „Het regent dat het giet en de radio heeft gisteren nog mooi weer voorspeld. „Heb ik je niet altijd gezegd, dat ons toestel niet deugt." „Jan zegt, dat ik ee- klassiek profiel heb. Wat is eigenlijk klassiek?" „Alles wat oud is, Thea!" Optimist. Een metselaar valt van hoge steiger. „Het beroerdste van ales is", verzucht hij onder zijn val, „dat ik dadelijk weer acht verdiepingen hoog zal moeten klimmen." Te vergezocht. Twee heren be spraken met elkaar de vakantie die ze achter de rug hadden. „Ik heb het heel pleizierig gehad", zei de een. „Ik maakte kennis met een deurwaarder en ben goeie vrien den met hem geworden." „Maar kerel," zei de ander, „daar voor hoefde je niet zo ver weg te gaan, met een deurwaarder had je bij mij ook kennis kunnen maken, die komt bij mij als kind aan hus!" Dat kon uituomen! Het jonge meisje ging naar een partijtje bij haar grootmoeder en droeg een avondja pon zonder rug. „Kind, kind," schudde grootmoe der het grijze hoofd. „Kennen jullie da helemaal geen schaamte meer? Daar heeft je moeder je toch zeker niet in gezien? Die zou zeker niet goedvinden, dat je deze jurk draagt." „Dat denk ik ook niet," gaf de bak- vis^ lachend toe, „want, ziet u, het is haar japon." 24) Ze was heel blij, dat haar groot moeder verboden had het licht aan te steken. Want het leek haar, dat iedereen aan haar zou kunnen zien hoe gelukkig zij was. Ze voelde dat haar wangen gloeiden, dat haar ogen moesten glanzen. Hoe graag had zij hun allen verteld van het wonder volle dat haar overkomen was. Maar zij zouden het niet eens trachten te begrijpen. Zij stonden achter een muur van eeuwenoude vooroordelen; daar buiten konden zij onmogelijk een standplaats kiezen. Geen van hen zou het ooit begrijpen. Zij kon den haar zelfs tegenwerken zo veel zij konden. „Het is een prachtige kwaliteit", zei Grandmère Marthe goedkeurend, „en de stof lijkt me heel aardig. Wat zul je er weer leuk uitzien, en wat zullen de jongens naar je kijken. Maar denk er aan, meisje neem de juiste, als je er een neemt. Doe niet dwaas!" „Wat bedoelt u, Grand'mère?" P door L. A. Cunningham „Ooh, niets. Ik dacht zo maar iets. Ik ben al zo verschrikkelijk oud, dat je het me maar niet kwalijk moet nemen als ik soms iets raars zeg. Je zult wel het beste weten wat je doen moet; ik ben er van overtuigd, dat je geen gekke dingen zult doen". Beneden in de hal sloeg Jeanneton op de gong. Grand'mère stond op, recht en sterk. Ze boog zich over Manon en legde haar verweerde wang tegen het gezicht van het jonge meisje. Zo stonden daar de jeugd en de ouderdom zwijgend naast elkaar en keken naar buiten. „Pierre vraagt zich af, waarom ik naar de zon kan kijken, en waarom ik zo van haar houd. Hij begrijpt het niet Maar ik zal het jou vertellen; jij zult het verstaan. De zon is het enige in het leven dat niet veroudert. Altijd blijft zij fris en jong; als ik naar de zonsondergang kijk, weet ik dat die er precies hetzelfde uitziet als toen ik nog zo jong was als jij". Grand'mère Marthe legde haar arm om de schouders van Manon en samen gingen zij naar beneden. Maar Manon voelde niet dat de oude dame op haar steunde. Grand'mère Marthe kon nog best geheel alleen gaan en staan; ze kon zelfs nog- steun ver lenen aan anderen. Beneden in de hal, onder aan de trap, wachtten Pierre, Lucien, Ludovic en Louis. Manon voelde voor een ogenblik hoe de oude arm zich stevig om haar sloot, alsof die haar wat van de oude kracht wilde overgeven. Nog hingen er de volgende morgen mistbanken over de Tantramar, toen Lynn zijn hotel verliet en op weg ging naar zijn huis. De dag beloofde mooi te worden. Dauw lag dik op het gras, de vogels zongen allerwegen en de zon deed haar best om het witte mist-tapijt op te rollen. Het was goed, op zo'n dag vroeg op te zijn. Het was goed, op zo'n dag een bijzondere reden te hebben om te leven .„Vreemd", over dacht hij, „dat ik eerst naar dit boe rendorp moet komen om te leren wat het leven waard is". Een eind voor hem uit over het veld doemde een lange gestalte op, met een breedgerande hoed op. Het was een man, die langzaam voort stapte, met een kist gereedschappen onder zijn arm. Lynn haalde hem in, en zei hem goedenmorgen. „Bonnefoy Gaudet", stelde de man zich voor. Hij was oud en had een, eigenaardig suf gezicht. Hij had bijna helemaal geen kin. „Allemachtig", dacht Lynn, „als dit de zoon is, dan moet de moeder wel honderd zijn, ongeveer. Geen. wonder dat die notaris me vreemd aankeek, toen ik hem vroeg of Bonnefoy geen broekje meer was!" „Moeder is al een eind vooruit ge lopen", mummelde Bonnefoy; „zij „Heb je daar veel last van?", vroeg Lynn met belangstelling. „Ik niet", zei ae man, „zij. Die pij nigt haar zo, zegt ze, dat het is of de duivel haar op de hielen zit met zijn riek en dan vliegt ze. Ze is een bijzondere vrouw, mijn moeder". Lynn had er niet veel vertrouwen in, maar hij kon toch niet ontkennen dat madame Gaudet een flinke loop ster was. Ze zat op een omgekeerde emmer te wachten bij de keuken deur, toen zij het huis bereikten. Ze sprong op en maakte een buiging. Het was een klein, rond vrouwtje, dat spriethaar had. Ze bleef op haar bezem staan leunen met haar hoofd schuin opzij, als een nieuwsgierige mus. Toen Lynn de deur openmaakte, dwarrelde weer terstond het stof om hem heen; met een wanhopige blik in het rond vroeg hij zich af, waar men moest beginnen om die smeer boel op te ruimen. Maar vóór hij nog de moed had gevonden een voor stel te doen, kwam madame Gaudet in acte. Lynn gaapte van verbazing. De oude vrouw was bewegelijk als een jong meisje; ze verplaatste zich zo snel door de kamers, dat het soms was of zij op en neer sprong. In een ogenblik tijd had Bonnefoy, op welke wijze dan ook, het vuur aangemaakt en alles, wat maar water kon opne men, op de kachel gezet, waar het weldra kookte. Intussen danste zijn moeder door de keuken, bezemde alle spinnewebben omlaag, joeg het stof door de ramen, begoot de vloer, schrobde alsof het stukwerk was, en zong daarbij een zeer krijgshaftig lied. Bonnefoy kookte water, water, en repareerde alles wat er stuk was aan hengsels, sloten, enz. Nu eens hoorde men hem achter in de stallen timme ren, dan voor het huis, dan weer in de kelder; soms ook scheen het, dat hij op hef dak zat. Hij vertegenwoor digde een heel leger timmerlui. Toen tegen de middag de wagen kwam, die het huisraad van het station bracht, dat Lynn in Moncton had ge kocht, was zijn kamer dan ook gereed. Onder de krachtige leiding van madame Gaudet, die over Bonnefoy sprak als „de jongen", schoot het werk geweldig op. „Het had hier nog veel smeriger kunnen zijn", herhaalde ze voortdurend. „Maar het is een vobrnaam huis, en daarmee is het net als met voorname mensen: die maken zich niet zo smerig als het gewone volk". In twee of drie dagen zou alles achter de rug zijn, ver zekerde ze. Het was merkwaardig welk een veranderd uiterlijk de hoeve kreeg onder deze bedrijven. Het ging als met een oud en vervuild schilderij, waarvan opeens de gloedvolle kleu ren oplichten, als de restaurateur er de bedekkende laag vuil heeft ver wijderd .Het huis kreeg een bijzon dere, rijpe kleur. Men onderscheidde nu weer de glans van teak-hout, eb benhout, mahonie en rozenwortel, kostbaar materiaal, dat Lynn's voor ouders met veel moeite van verre hadden laten aanvoeren. Het marmer kreeg weer leven en het koper glans de feestelijk. Het leek een verrijzen uit de dood. Drie dagen later nam Lynn af scheid van de brave Luc en de goede Madeion en verliet La Maison Si- mard, om voor de eerste maal onder eigen dak te gaan slapen. Hij had in deze drie dagen Manon niet meer gezien, maar hij had veel nagedacht, en hij was tot de over tuiging gekomen, dat het niet zo on mogelijk was, de hoeve tot welvaart te brengen, althans: er een behoor lijke kostwinning uit te slaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8