32 Pastoorswisseling aan de Hartebrug-kerk te Leiden In Arnhem gezellig besloten Benoemingen in de Orde der Minderbroeders-Franciscanen Nieuwe boiknakmachines maken vele sigarenmakers overbodig Vlootdagen van Russische Zwartezee-vloot ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Pater Lohuis opgevolgd door pater Tijnagel Door het proviniciaal bestuur van de Orde der Minderbroeders Francis canen is benoemd tot pastoor te Den Haag, parochie van de H. Paschalis, pater Nicolaus Lohuis. In zijn plaats is tot pastoor van de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen' (Hartebrug) te Leiden benoemd pa ter Ceslaus Tijnagel, thans gardiaan van het St. Bonaventura-klooster te Leiden. PASTOOR LOHUIS. Na een vruchtbaar pastoraat van 9 jaren gaat Pastoor Lohuis de Harte- brug-parochie te Leiden verlaten. Ontegenzeggelijk is in de loop van deze jaren het een en ander tot stand gekomen, dat nog lange tijd getuigen zal van zijn doortastend, priesterlijk werken in deze hem zo dierbare pa rochie. Het is ons allen bekend hoezeer de luister van de Liturgie hem ter harte ging. Wij denken hierbij o.a. aan de vernieuwing van het hoogaltaar, aan de aanschaf van degelijke, fraaie pa ramenten, aan dc restauratie van het orgel, aan zijn belangstelling voor de kerkzang en aan de vernieuwing van de Misviering, opdat zijn parochianen goed zouden begrijpen, dat de H. Mis de hoogste daad van Godsverering is. Nog juist op tijd vond hij de moed de kerk in- en uitwendig te laten res taureren en schilderen en zeer er kentelijk vöor het meeleven van de parochianen in deze kon hij spreken over de „kwartjes-actie". In de pastorie bracht hij eveneens de nodige verbeteringen aan. Pastoor Lohuis was een gastvrij man. Hij ging recht op zijn doel af, hetgeen o.a. tot uiting kwam in zijn woord op de preekstoel en in het on derhoud van mens tot mens.. En naar zeer velen, die op een of andere wij ze in nood waren kon hij luisteren, hen aanvoelen en metterdaad helpen. In dankbaarheid voor al het goede in de Hartebrug-parochie gepres teerd, wensen wij Pastoor Lohuis Gods rijkste zegen in zijn nieuwe standplaats. Pastoor Nicolaus Lohuis. PASTOOR TIJNAGEL. De nieuwe pastoor van de Harte brug-parochie, Henricus Josephus Tij- nagel, die als kloosternaam Ceslaus aannam, is geboren te Rotterdam op 22 juli 1904. Na zijn lagere studies gemaakt te hebben aan het St Dominicus-college te Nijmegen, studeerde hij enige ja ren wijsbegeerte aan de universiteit te Fribourg in Zwitersland. In 1925 is hij ingetreden in de Orde der Franciscanen. Na de gebruikelijke studies en opleiding ontving hij op 6 maart 1932 de priesterwijding te Weert. Na enige jaren as.sistentie-pater ge weest te zijn in het klooster te Woer den, was hij 2 jaar lector in de philo sophic te Venray; daarna 7 jaar lec tor in de sociologie te Maastricht. Achtereenvolgens was hij daarna kapelaan te Delft (Burgwal), Haar lem (Nieuwe Groenmarkt), Den Haag (St. Paschalis) en sinds 1952 gar diaan van het klooster van het St. Bo- naventura-lyceum te Leiden. Tijdens zijn verblijf te Leiden was pater Tijnagel gedurende 3 jaren godsdienst-leraai aan het St. Agnes- lyceum voor meisjes. Hij is ook gees telijk leidsman van een dames-club „De Kern". De benoemingen van pastoor Lo huis en pastoor Tij nagel gaan in met 12 augustus a.s. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen Pastoor Ceslaus Tijnagel. COMBINATIE SPORTZAAL- I NOODKERK TE VALKENSWAARD In Valkenswaard is in samenwer king tussen overheid en kerkelijke autoriteiten een oplossing gevonden ten aanzien van een snelle bouw van een noodkerk. In het uitbreidings plan Geenhoven zijn zowel een kerk als een sportzaal nodig. Men heeft in overleg met de gemeente, het bis dom, de provincie en het rijk, als mede de inspecteur van het Lager Onderwijs besloten tot de bouw van een sportzaal, welke voorlopig ge bruikt zal worden als noodkerk door bouwpastoor L. A. van Oort. Deze situatie is enig in ons land. Bij de bouw van de sportzaal wordt het interieur als het ware niet afgebouwd. De tussenmuur van de eigenlijke zaal en de opbergruimte wordt niet opgetrokken, evenmin de tussenmuur, welke de zaal scheidt van het gedeelte, waarin in de toe komst de toiletten, kleedkamers en douchecellen worden ondergebracht. De leidingen voor deze toiletten en douchecellen worden wel aange bracht. Architect W. F. van de Kerkhof, te Eindhoven zal bepaalde voorzie ningen niet in het gebouw aanbren gen, maar heeft hiermee wel reke ning gehouden. In de toekomst wordt het mogelijk gemaakt om, wanneer pastoor Van Oort beschikt over een definitieve kerk, welke zal worden toegewijd aan de H. Jozef, het ge bouw binnen recordtijd af te bouwen en het zijn oorspronkelijke bestem ming te geven. De opbergruimte wordt dan priesterkoor, terwijl de ruimte waar architect van de Kerk hof de toiletten, kleedkamers en douchecellen geprojecteerd heeft, bij De „Tour der Verenigde Naties" De laatste dag in de „Tour der Het algemene klassement is ge- Verenigde Naties" leek wel iets opwonnen door J. Walle uit Arnhem de echte Tour de France", 's Mor- j voor Bouwman uit Utrecht. Tot de gens werden de witte petjes nat ge- eerste tien behoorden K. v. Weizen maakt om wat verkoeling te hebbenen A. Kloosterman uit Leiden, die en 's middags regende het weer dat i als 6e en 7e geklasseerd werden. De het goot. andere Leidenaars behoorden allen Deze dag werden er weer twee bij de eerste dertig en maakten dus sprints verreden, 's Morgens reden de twaalf kleinsten van wie twee Nijmegenaartjes Kuhnen en Arts respectievelijk 1 en 2 werden. Leidenaars hadden op Arts gegokt, daar zij zelf geen kleinere hadden bij deze twaalf. Toen de Tour in de stromende regen op de markt in Wageningen aankwam, werden ze daar eerst door de Burgemeester, namens het Ge meentebestuur begroet. Hij zei het kort te zullen maken, maar het heeft nog wel een half uurtje geduurd voor hij klaar was. Toen wist een der jongens op te merken, ,,'t Was niet zo heel erg hoor, want door weekt waren we toch al". Bij de wielerbaan, die door de re gen niet bruikbaar was, werd een baan uitgezet. Hier mochten de vijf beste sprinters nog eens voor de laatste maal hun krachten meten. De Arnhemmer Felise, die de situatie hier goed kende, maakte daar dank baar gebruik van. Toen de anderen dachten, dat zij nog verder moesten, trok hij de sprint aan, maar was toen gelijk als eerste over de finish. Koos v. Weizen was weer aan zijn het kerkgedeelte wordt getrokken, wiel gaan hangen en werd met een waardoor ruimte is ontstaan van 21 bij 12 meter en plaats biedt aan 450 personen. De lerarenkamer is be stemd voor sacristie of doopkapel. Met de bouw wordt half augustus begonnen en het ligt in de bedoeling de noodkerk met Kerstmis in ge bruik te nemen. halve lengte tweede. A. Klooster man was derde en W. Zaalberg vier de vóór Bouwman uit Utrecht. Bij het rijden van de ereronden, waarvoor veel belangstelling was, vertelde „Ome Joop" ook, dat de Leidenaars tot de beste sprinters van de Tour behoorden. Aansluitend op de onlangs ge houden „congregatio provincialis" der Nederlandse Minderbroeders provincie zijn door het nieuwe pro vincie-bestuur de volgende keuzen en (of) benoemingen gedaan: GARDIAANS Gardiaan voor het klooster te Weert: Dignus Koot; te Maastricht: Gilbertus Lohuis; te Venray: Silva- nus van der Meer; te Alverna: Sera- pion Pronk; te Woerden: Arcadius van der Hoeven; te Vorden: Joannes Dings; te Nieuwe-Niedorp: Arthur Bredero; te Bleyerheide: Tarcisius Bertels; te Nijmegen: Winand Gus- sen; te Katwijk a. d. Rijn: Oswin van der Lubbe; te Heerlen H. Franciscus: Humilianus de Klein; en te Leiden: Patritius Mikx. PASTOORS Op voordracht van de hoogeerw. pater provinciaal Castulus van den Eijnden O.F.M. zijn door de hoogw. exc. bisschoppen der respectievelijke diocesen benoemd tot pastoor: te Amsterdam H. Antonius Mo- zes en Aaron): Engelbertus Engels; te Amsterdam H. Franciscus: Ve- nantius Wortelboer; te Delft H.H. Nicolaas en Gez.: Eobanus Blom; te Gorinchem: Nevolon Schimmel; te Gouda H. Jos.: Juniperus Gron- heid; te Den Haag H. Paschalis: Nico laus Lohuis; te Leiden Onb. Ontv.: Ceslaus Tij nagel; te Woerden: Josue Groen; te Lich tenvoorde: Mariophilus Celie; te Bolsward: Gandulf Bertels; te Coevorden: Eugenius Triene kens; te Veenhuizen: Isaias Onings; te Hernen bij Wijchen: Berardus van der Werf te Haren bij Megen: Adiutor Riet- jens; te Heerlen H. Franciscus: rector: Humilianus de Klein; te Venray Zeven Smarten: rector: Wolfgang Schmitz. KAPELAANS Thomas Pothof te Heerlen, H. Franciscus, tevens vicarius; Euche- rius Bannier te Venlo, H. Joseph, tevens vicarius; Diodorus Polanez te Gouda, H. Sacrament; Domitius van de Burgt te Venray, Zeven Smarten; Fabianus van den Brom te Leiden, H. Leonardus; Faustinus Vrijmoed te Haarlem, H. Ant.; Fridolinus Huis- sen te Den Haag, H.H. Ant. en Lo- dewijk, evenals Petronius Kesseler; Plautus Dirks te Rotterdam, H.H. Ant. en Rosalia; Prosper Vergeer te Delft, H.H. Nicolaas en Gez.; Rega- latus Pollmann te Amsterdam, H. Antonius; Roland Maarschalker- weerd te Den Haag, H. Antonius; Seraphinus Elschot te Franeker; Severus Peeters als bouwpastoor naar Wijchen; Theotonius Gante- voort naar Sittard, H. Ant.; Willi- brord Evers naar Venlo, H. Joseph; Wulfram de Goede naar Delft, H. Joseph. Verder zijn aangewezen als rector van het St. Willibrorduscollege te Katwijk aan den Rijn, Dr. Oswin van der Lubbe; conrector te Maas tricht, St. Annadal: Jacobinus Ros malen; Rudolf Pans voor het pensio naat Jerusalem te Venray. Voor de bedrijfszielzorg te Zaandam: Roma- nus Sutorius. Voor de Ecclesiagroep (Brabant en Limburg) Servulus Ridder. Voor de Kath. Soc. Jeugd zorg te Haarlem: Valens Meijs. In de plaats van Dr. Odulphus van der Vat, die naar Brazilië te rugkeert is benoemd tot secretaris voor de buitenlandse missiën: pater Philippus Tetteroo, die als missiona ris van Nieuw-Guinea op verlof in Nederland is. Tot prefect van de studies is her benoemd Dr. Bertulf van Leeuwen, die lector S. Theologiae wordt te Alverna; te Weert is als zodanig be noemd Dr. Didacus Braun. Tot lec tor van de kerkgeschiedenis te Ven ray: drs Martialis Bak; en te Alver na drs Sigismund Verheij. Tot magister clericorum te Alver na: Monulphus van den .Eijnden; en i renmakers overbodig. geen slecht figuur. De Branieprijs was voor v. d. Lin den uit Utrecht, die deze gewonnen had, door zijn grap bij de Tourzus- ter en het melken van een koe. Het ploegenklassement is gewon nen door Rotterdam; Leiden II was vierde, Leiden I 6e van de twintig ploegen. Dit is zeker een eervol re sultaat. A. Kloosterman, W. v. d. Zeijden, Kees Mosseveld en Rob Breedeveld hebben blijkbaar nog niet genoeg van het rijden. Zij komen vandaag per fiets uit Wageningen naar Lei den. De anderen zijn gisteren door een der vaders in zijn auto meege bracht. Gisteren heeft zich in de vijver van het kasteel Oost te Valkenburg (L.) een verdrinkingsgeval voorgedaan daar pen tweeling, de meisjes Mo nique en Marion Obers, 2'/t jaar oud, al spelend te water waren geraakt. Een juist passerend wandelaar, de heer Noteboom uit Nieuwe Tonge sprong, toen hij een van de kinderen zag drijven, gekleed te water en slaagde er in Marion veilig op de wal te brengen. Voor Monique kwam deze hulp echter te laat. Men heeft nog gepoogd kunstmatige ademhaling toe te pas sen doch dit heeft niet meer mogen baten. De eerste soda van de n. v. Kon. Ned. Soda Industrie te Delfzijl is ge ëxporteerd ovearzee. Deels met deze soda beladen vertrok gisteren de 310 ton metende kustvaarder Bella- trix naar Abö in Finland. Tijdens afwezigheid van de be woners is donderdag ingebroken bij de fam. K. aan het Kastanjeplein te Rotterdam. Uit een kast werd een ijzeren geldkistje meegenomen, waar in 1000,zat. Ongerustheid bij sigarenmakers Binnen drie jaar zullen enige dui zenden sigarenmakers overbodig worden als het revolutionaire indus triële proces in de sigarenindustrie niet geremd wordt. Tot deze conclusie komt de Alge mene Ned. Bedrijfsbond voor de ta bakverwerkende Industrie in het laat ste nummer van heh orgaan van deze bond. Het verbruik van sigaren loopt ge leidelijk terug. Dit is een van de oor zaken, dat een aantal bedrijven nood gedwongen personeel heeft moeten ontslaan of tot verkorting van de ar beidstijd is overgegaan. Er zullen echter nog ingrijpender maatregelen plaats vinden door het in bedrijf stellen van compleet-bol- knakmachines. Onder de werkers in de sigaren- industrie is momentael ernstige onge rustheid te constateren. De compleet- bolknakmachine is in staat een tech nisch moeilijk model te maken. De onderneming, die deze machine heeft uitgedacht, zal vermoedelijk nog dit jaar dertig machines in bedrijf stel len. Elke machine maakt tien siga- Dr. Donulus van Mun ster. Kritiek op verkeers situatie bij Utrecht Het Tweede-Kamerlid de heer Daams (P.v.d.A.) heef de ministers Samkalden en Algera vragen gesteld over de verkeertekens, die Rijks waterstaat in overleg met de politie aangebracht heeft op het verkeers plein Oudenrijn bij Utrecht en die tot doel hebben het verkeer er toe te bewegen over te gaan tot z.g. voor sorteren. Het Kamerlid neent dat de aldus feitelijk op het verkeer uitgeoefende dwang tot het begaan van verkeers overtredingen (verkeersovertredin- Het ligt in de bedoeling, dat ge durende de volgende drie jaren tel kens 50 machines worden geplaatst, zodat aan het einde van 1961 in totaal 180 compleet-bloknakmachines vol op zullen produceren. Indien de pro ductie en het verbruik over 1957 als maatstaf worden genomen, dan zul len er in januari 1962 in totaal 1800 sigarenmakers door deze machines overbodig zijn geworden. Bosjesmachine. Met de invoering van de compleet- bolknakmachines is evenwel nog geen eind gekomen aan de industriële ont wikkeling. Men experimenteert mo menteel met een ander soort machine, terwijl ook reeds een z.g. bosjesma chine in gebruik gesteld is, die het werken uit houten vormen overbodig maakt. De sigarenindustrie heeft een begin gemaakt met de volledige mechanisa tie en het is een kwestie van tijd dat men even goed een moeilijke sigaar als een sigaret met de machine kan maken. De loonbesparing als gevolg van de invoering van deze machines is voor de werkgevers van bijzon dere betekenis. VRAGEN OVER WEIGERING VELSENS BURGEMEESTER OM DUITS TE SPREKEN. De voorzitter van de KVP-fractie in de Velsense gemeenteraad, de heer J. Nuyens, heeft aan b. en w. vragen gesteld naar aanleiding van de wei gering van burgemeester Kwint om tijdens een officiële ontvangst van een groep Duitse en Engelse jongeren op het stadhuis een begroetingswoord in het Duits te spreken (ook een woord van welkom tot de Britten bleef toen achterwege). Gevraagd wordt o.m. of het juist is, gen althans gezien vanuit het uit- dat het college het verzoek van de gangspunt, dat in de recente juris prudentie werd ingenomen ,nl. dat voorsorteren op ronde verkeersplei nen verboden is) welhaast onvermij delijk zal leiden tot ongewenste puz zels met betrekking tot het vaststel len van de verantwoordelijkheid bij verkeersongevallen en daaruit voort vloeiende schade. De heer Daams vraagt of de minis ters niet menen dat thans wel op zeer korte termijn wijziging van de betrokken bepaling in het wegen verkeersreglement noodzakelijk is geworden. Velsense jeugdraad voor deze ont vangst hetzij eenstemmig, hetzij bij meerderheid van stemmen, heeft in gewilligd. En indien 't antwoord be vestigend is, of daaruit dan geconclu deerd mag worden, dat de jeugduit wisseling met Duitse jongeren de in stemming van het college had, Voorts wordt gevraagd of het niet mogelijk ware geweest, onder respectering van de persoonlijke gevoelens van de bur gemeester, de officiële ontvangst zo danig te organiseren, dat datgene achterwege blijft waaraan men alge meen in den lande aanstoot neemt. Op het perron van Hengelo heb ben een moeder en een dochter el kaar na 32 jaar weergezien. De moe der is de 72-jarige mevrouw Horac- sek uit Boedapest, 'wier dochter Lau ra in 1922, toen zij 7 jaar oud was, met een kindertransport naar Ne derland ging. Het kind verbleef des tijds twee jaar in Borne, waar het liefdevol werd verpleegd. In Boeda pest teruggekeerd bleken de gezins omstandigheden daar zodanig te zijn, dat men het meisje slechts met de grootste moeite een goede opvoeding zou kunnen geven. Het kind keerde daarom naar Nederland terug en bleef sindsdien in Borne Telkens waren er weer moeilijkheden om „naar huis" te gaan. Het kind werd hier groot, trouwde, kreeg zelf kin deren, maar bleef met haar moeder in schriftelijk contact. Dat is nu ver anderd in een persoonlijke omgang, want de moeder kreeg deze week on verwacht vergunning voor een va kantiereis naar Nederland. Gisteren arriveerde zij in Hengelo. Voorlopig zullen moeder en dochter slechts met behulp van een tolk kun nen praten, maar ze hebben goede moed, dat deze spoedig overbodig zal zijn. In de haven Sebastopol worden vlootdagen gehouden door de Russische Zwarte Zee-vloot. Foto: een over zicht van de feestelijkheden op een der vlootdagen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7