2)e ÊcidóeSoii^cmt HET WATER STORTTE ZICH VAN DE BERGEN AF Toeristen in Oostenrijk werden meegesleurd Proef met A-raket t Midden-Oosten is thans rustig De topconferentie 14 Doden bij gevangenisoproer Generaal De Gaulle Amerikaanse Legionnair Directeur: C. M v HAMERS VELD, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr (0.59 p.w., I 2.55 p.mnd.. (7.50 p kwart. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14475 maar niet droog, in de Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes 11.50 doden, twee vermisten in Milistattermeer Vijf De wolkbreuk in Karnten (Oostenrijk), waarvan wij gisteren melding maakten, blijkt een ware ramp te zijn geweest. Minstens vijf personen zijn omgekomen, twee zijn er vermist en vier ernstig gewond. De schade wordt geraamd op 50 miljoen schilling. De doden zijn: drie Oostenrijkers, een Engelsman en een Duitser. Vele tientallen vakantiegangers in dit gebied hebben al hun bagage en hun auto's verloren toen zij ijlings de vlucht moesten nemen. Aan velen wordt thans in opdracht van de autoriteiten gratis voedsel en kleding verstrekt. Volgens sommige berichten zouden in geheel Oostenrijk zestien personen om het leven zijn gekomen. VAN GEEN GEVAAR BEWUST Het water stortte zich op de stad jes Millstatt, Pesenthein en Bodens- dorf, nadat zich kort tevoren een ge weldige wolkbreuk had voorgedaan in het nabije gebergte. Maar aange zien geen regen viel aan de oever van het Millstatter meer, waar zich vele toeristen bevonden, waren de mensen zich niet bewust van het ge vaar dat dreigde, totdat het water zich met donderend geweld op een afstand aankondigde. auto's die voor de bioscoop gepar keerd stonden, werden weggespoeld. De verliezen van de buitenlandse toeristen zullen door de Oostenrijkse regering worden vergoed. Vele mensen hebben geld geschon ken voor vakantiegangers, die vrij wel alles hebben verloren. BONN IN DE STORM Een stormfront, gepaard gaande met wolkbreuken, is vrijdagavond I over West-Duitsland getrokken. Het Daarna kwam het opzetten, alles volgde de Rijn en trok daarna naar met zich meeslepend in zijn meedo- ^et Zwarte Woud. Bomen werden genloos geweld. Bruggen werdenontworteld, takken werden afgerukt, vernield en een groot kampeerter rein werd verwoest. Volgens de Oostenrijkse politie zal het nog verscheidene dagen duren, voordat de verbindingen weer nor maal kunnen functioneren. Door de overstroming zijn.verschei dene huizen vernield te Radenthein, een dorpje bij Millstatt. Auto's van het leger rijden af en aan om het rampgebied van drinkwater te voor zien. De bergbeekj es zijn door zware slagregens veranderd in woeste stro men, die rotsblokken, bomen en vee met zich meevoeren. In een bioscoop in Bodensdorf wer den de bezoekers verrast door het wilde water. Twee mensen werden door de stroom meegesleurd. Ook de De Amerikanen hebben gisteren een kernlading in een geleid projec tiel boven Johnston-eiland in de Stil le Oceaan tot ontploffing gebracht. Het is voor het eerst, dat een proef neming met een dergelijk wapen be kend is gemaakt. De explosie vormde een onderdeel van de huidige reeks proefnemingen van de Verenigde Staten in, het Stille- Zuidzeegebied. De ontploffing was zichtbaar op de Men zag hier een verblindende lichtflits en twee paddestoelvormige wolken. Na enige ogenblikken wer den de wolkenlagen rood van kleur. De proef was een voorbereiding voor het onderzoek, dat tot doel heeft een wapen te ontwikkelen, dat in staat is intercontinentale raketten in de ruimte te vernietigen. bouwstellingen bezweken en tram leidingen werden vernield. EUROPA-ZEGELS 1958. Evenals in 1956 hebben de landen van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal besloten dat de Euro pa-zegels voor 1958 in alle zes landen dezelfde voorstellingen zullen dra gen, vertolkend de gedachte: „De Eu- ropese post vereniging in dienst van Speciaal de hoofdstad Bonn werd1 de Europese gedachte". Het ontwerp zwaar getroffen. Nog laat in de is van de Nederlander A. v. d. Vossen, avond waren de brandweer en afde- De zegel geeft als voorstelling de let- lingen van het Roode Kruis bezig om ted E met daarop een duif als sym de straten van de hoofdstad vrij te maken van omgevallen bomen en dikke takken. In Bonn en in vele andere plaatsen liep het openbaar vervoer vast. Volgens de eerste be richten is een persoon omgekomen. HITTEGOLF IN ITALIë In Italië heerst een hittegolf. De hoogste temperatuur 42 graden Celsius in de schaduw werd te Turijn gemeten. De sinds donderdag vermiste zes tienjarige Nederlandse bergbeklim mer Johan Maarten Dijkstra uit Ge leen is vrijdag levenloos in een rots spleet van de Hindenburg-berg, in de omgeving van Klagenfurt in Oosten rijk, aangetroffen. De jeugdige Dijkstra was donder dagmiddag begonnen met een bestij ging van de westelijke helling van de berg. Hij had tegen zijn moeder gezegd dat hij haar, een uur na zijn vertrek, vanaf een der rotsen op zijn weg zou toewuiven. De jongen heeft dit gedaan en schijnt hierbij te zijn uitgegleden en omlaag te zijn gestort. Frans smaldeel teruggetrokken De Amerikaanse troepen, die giste ren in de haven van Beiroet zijn ont scheept, blijken genie-troepen, be- voorradings-eenheden en bemannin gen van hefschroefvliegtuigen te zijn, die worden gebruikt voor ambulance- doeleinden. Er is dus geen sensationele wen ding van de toestand in Libanon in het spel. Van de andere kant heeft het Fran se smaldeel bij de kust van Libanon met het oog op een vermindering van de spanning in dat gebied order ge kregen naar Toulon, in Zuid-Frank rijk, terug te keren. Het smaldeel be staat uit de kruiser „De Grasse" met escorte vaartuigen. Vraaggesprek met Hoessein. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vraaggesprek met een corres pondent van het Franse blad „Le Fi garo" gezegd, dat Jordanië evenveel hulp van de vrije wereld verwacht als de communisten hun vrienden hel pen. De koning zei, dat infiltraties aan de noordelijke grens van Jordanië rentie over het Midden-Oosten. Koning Hoessein verklaarde desge vraagd geen verzoek aan de V.N. te zullen doen om strijdkrachten te zen den. „Wij hebben onze vrienden ge vraagd ons te helpen tot wij in staat zijn voor onze eigen verdediging zorg te dragen. Als wij onszelf alleen kunnen verdedigen, zullen de Britse troepen vertrekken". Engeland erkent bewind in Irak. Engeland heeft gisteren de nieuwe regering van Irak officieel erkend. Men verwacht in Londen dat de erkenning van het nieuwe Iraakse be wind door de Verenigde Staten van daag zal volgen. President Eisenhower heeft pre mier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie schriftelijk meegedeeld, dat hij zijn vaste vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad opdracht zal geven om een speciale topvergadering op of omstreeks 12 augxistus te verzoe ken. „Als een dergelijke vergadering tot stand komt", aldus de brief, bool. De zegels zijn in twee waarden n.l. 12 ct. en 30 ct., de 12 ct. is schar laken-rood en blauwe lijn, de 30 ct. is blauw en rood. De zegels zullen verkrijgbaar zijn van 13 sept t/m 12 november 1958. Voor frankering blijven zij geldig tot 31 december 1959. De zegelgrootte is 25 x 36 mm. en de beeld rechthoek is 22 x 33 ming van kleinere landen aan de topconferentie. Het Russische stre ven tot beperking duidt erop, dat men geneigd is weinig rekening te houden met de wensen, de waardig heid en de veiligheid van kleine landen. De Sowjet-Unie stemt wel toe. Westelijke diplomaten te Moskou voorspellen, dat de Sowjet-Unie de Amerikaans-Britse voorstellen be treffende een topconferentie in hoofdzaak zal aanvaarden, maar zij houden rekening met verdere proce dure-onderhandelingen. Premier Chroesjtsjef heeft weliswaar zelf voorgesteld eerder dan 12 augustus bijeen te komen, doch dit tijdstip is het eerste dat het westen heeft ge noemd en men verwacht, dat de Russen hiervan geen kwestie zullen maken. Oliebuisleiding door Europa Negentien internationale oliegroe- pen hebben een gemeenschappelijke maatschappij opgericht, welke het plan moet bestuderen voor een olie buisleiding, die de Middellandse Zee met de Rijn zou verbinden en moet Generaal Foead Sjehab, die tot nieuwe president van Libanon is benoemd. „Hoop ik die bij 'te wonen en ik hoop daarvoor regeringssteun te dat u dat ook zult doen". vinden. Amerika heeft geen bezwaar tegen een vergadering buiten New York, als het maar niet in Moskou is. En geland heeft zich bij dat standpunt aangesloten. Eisenhower zegt in zyn brief, het zeer onjuist te vinden, dat Chroesj tsjef de indruk wil vestigen, dat de Amerikaanse regering probeert een vertragingspolitiek te voeren door moeilijkheden te maken over de procedure. „De verschillen tussen ons betreffen niet de procedure, maar zij zijn van principiële aard". De president noemt o.a. de deelne- Generaal De Gaulle is onderscheiden met de gouden medaille van het Amerikaanse legioendoor de Pa- rijse commandant van het veteranen-legioen Russel Porter. Foto: van links af: Russel Porter, generaal De Gaulle en de legionair Carl Batter, die behulpzaam is. De maatschappij, de „Société du Pipe-line Sud Europeën", heeft plan nen om ruwe olie door een buislei ding te vervoeren van een Franse Middellandse Zeehaven naar land inwaarts gelegen raffinaderijen aan de Rijn in het hart van een indus triegebied, dat zich uitstrekt van Zwitserland naar het Saargebied en Lotharingen en de centra van Mün- chen, Stuttgart, Würtzburg, Frank fort en Mannheim omvat. De toene mende energiebehoeften van dit ge bied overtreffen snel het kolenaan- bod.^De oliemaatschappijen zien zich voor het probleem gesteld, hoe zij dit gebied van de zware stookolie kunnen voorzien, die het nodig heeft. Doordat de zware stookolie, die op het ogenblik geproduceerd wordt in raffinaderijen aan de kust, niet over lange afstanden door buisleidingen vervoerd kan worden, werd beslo ten, dat de ruwe olie in de ver- bruiksgebieden zelf geraUineerd zou worden. Straatsburg, dat ligt aan het kruis punt van spoor- en waterwegen, werd voor de vestiging van twee raffinaderijen gekozen. Er wordt thans een plan onderzocht voor de aanleg van een oliebuisleiding van 76 centimeter doorsnee van de Fran se oliehaven Marseille-Lavera naar Straatsburg. Deze zou dan verlengd kunnen worden in noordelijke rich ting via Keulen naar Rotterdam. Wanneer de olielevering uit het Midden-Oosten zou worden afgesne den zouden de raffinaderijen te Straatsburg gevoed kunnen worden met ruwe olie uit het westelijke halfrond via het noordelijke deel van deze verbinding van zee tot zee. Schuldenaar veroor loofde zich grapje Een groothandelaar in vlas die se dert het vorig jaar bij versohillende boeren in Middenmeer voor 380.000 gulden in het krijt staat, heeft zijn schuldeisers vanuit een vakantie-oord in Oostenrijk, waar hij momenteel verblijft, allemaal een ansichtkaart gestuurd. De boeren hebben deze geste maar weinig kunnen waarde ren, vooral niet omdat het deze dagen ploeteren is om de nieuwe oogst bin nen te krijgen, aldu^ meldt „De Volkskrant". Zestig ontsnapten Zoals gisteren gemeld, zijn 60 ge vangenen ontsnapt bij 'n oproer in een gevangenenkamp bij de Israëli sche stad Haifa. De gevangenen over vielen de wapenkamer, sloten hun bewakers op en leverden een vuurge vecht van twee uur met aangevoerde politieversterkingen en legereenhe den. Elf gevangenen, twee bewakers en de onderdirecteur van de gevange nis werden gedood, tien gevangenen en een bewaker raakten gewond. De gevangenen sneden de telefoon lijnen door en ramden de deur van de wapenkamer. Eenmaal gewapend overweldigden zy hun bewakers, die geketend werden en opgesloten in de cellen. Eén bewaker had kans gezien te vluchten en telefoneerde van een na bijgelegen nederzetting uit om ver sterking. Politie en soldaten omsin gelden het kamp. De gevangenen openden het vuur, en zo ontstond een fel gevecht da. twee uur duurde. Zes tig gevangenen hebben kans gezien te ontvluchten, men vermoedt naar Jordanië. De aangevoerde versterkingen be stormden de gebouwen en maakten zich meester van de wachttorens. Kort nadien was het gezag hersteld. Er werd onmiddellijk appèl gehou den, en begonnen met de ondervra ging van de nog aanwezige gevange nen. In het kamp bevonden zich 600 I gedetineerden allen Arabieren, die waren veroordeeld voor overvallen en sabotage op Israëlisch grondge- bied. De politie vermoedt dat zij hulp hebben gehad vanuit het buienland. Belastingen gaan weer tol heffen Het departement van financiën heeft medegedeeld, dat binnen enkele maanden de definitieve aanslag- regeling van de inkomstenbelasting 1956 alsmede van de vermogensbe lasting 1957 voltooid zal worden. Ook de nadere voorlopige aanslagen voor de inkomstenbelasting 1957 zullen dan worden opgelegd. Het blijft wisselvallig De storing, die gisteren uit Zuid- Frankrijk kwam opzetten, verplaatste zich naar Zuid-Zweden en nam be langrijk in diepte toe. De storing ver oorzaakte in ons land regen en plaat selijk onweer. De grootste hoeveelheid werd door Twenthe gerapporteerd, namelijk 16 m.m. Achter de storing stak een krachtige westelijke wind op, die tamelijk droge oceaanlucht aan voert. Daarin komen enkele lichte buien voor, afgewisseld door opklarin gen. Over de Britse eilanden nadert nu een rug van hoge druk, zodat de luchtdrukverschillen kleiner worden. Deze rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een depressie, die in een versneld tempo over de oceaan koerst. Het ziet er naar uit, dat mor genmiddag de bewolking van deze depressie zal binnendrijven, daarna gevolgd door regen. Het weer be houdt dan ook een wisselvallig ka rakter. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). TAMELIJK KOEL WEER Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Krachtige tot matige westelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 Augustus v.m. 5.30; n.bm. 5.55. 4 Augustus v.m. 6.05; n.m. 6.25. Hoogwaterstanden 3 Aug. zon op 05.03; onder 20.28} maan op 21.37; ondei 09.21. 4 Aug. zon op 05.05; onder 26.26; maan op 21.59; onder 10.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bewolkt 21 C. STOCKHOLM regen 22 OSLO regen 21 KOPENHAGEN onbewolkt 20 ABERDEEN licht bewolkt 17 LONDEN zwaar bewolkt 21 AMSTERDAM regenbui 22 BRUSSEL half bewolkt 24 z\v ~ar bew. 27 half bewolkt 24 zwaar bew. 31 onbewolkt 34 onbewolkt 29 half bewolkt 28 onbewolkt 30 onweer 31 zwaar bewolkt 32 licht bewolkt 33 onweer 32 half bewolkt 32 onbewolkt 34 LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbewolkt 37 onbewolkt 32 onbewolkt 38 mist mist 37 Korreltje Vrees God, maar vriend wees nooit vreesachtig Zijt kinderlijk, nooit kinderachtig. (Guido Gezelle).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1