l<£w n^Zva, FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN '1 Hoorntje SCHUDEI's CITROEN De Parijse wintermode Snelverband in elke reisbagage ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT Coningin Elisabeth bij de paardenrennen ALPHEN AAN DEN RIJN EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER H. ROZESTRATEN. Zondag 17 augustus a.s. hoopt pa ter Benedito Rozestraten o.f.m. (Hen- dricus Theodorus Rozestraten), des Koningin Elizabeth van ingeland ?s voor het eerst na haar ziekte weer in het openbaar verschenen en wel ter gelegenheid van de „Goodwood-ra ces", de grote paarden rennen. Foto: koningin Elizabeth op de renbaan in gezelschap van de hertog van Rich mond en Gordon. morgens om 9 uur zijn eerste plechti- ge H. Mis aan God op te dragen in de parochiekerk van de H. Bonifacius te Aplhen aan den Rijn. Pater Benedito Rozestraten, die op 5 juli 1930 te Alphen a. d. Rijn werd geboren, ontving 7 oktober 1953 met een aantal Franciscaanse confraters te Alphen a. d. Rijn van de Bisschop de zending en vertrok kort daarop naar Brazilië waar hij in Divinipolis zijn theologische studiën voltooide. Daar ontving hij op 4 augustus 1957 de H. Priesterwijding en droeg aldaar zyn eerste H. Mis op. Thans is pater Benedito met „De Louis Lumiére" op de thuisvaart. In Le Havre stapt hij aan wal en ver volgt zijn reis per trein naar het va derland waar hij 14 of 15 augustus a.s. hoopt te arriveren. Gelaten, zonder opwinding zullen we het maar weer eens een keer proberen; voor de tweede maal. Ergens boven, waar de regen ligt opgeslagen in onmetelijke reser voirs welke geledigd worden zodra er genoeg mensen zijn die tussen twee buien door nog zo graag even naar de zon zouden willen kijken, daarboven dus staan ze weer klaar. We hebben het zelf gelezen en ook Ukkel is vastberaden: neerslagvla gen kunnen het weerbeeld in de ko mende dagen ongunstig beïnvloeden. Dat kan ons maar gezegd zijn, we zullen het als kennisgeving aanne men. Er resten ons echter nog enkele dagen verstrooiing welke we zouden willen doorbrengen ver van de plaats vanwaar wij tot nu toe dagelijks onze medemensen tot nerveuze aandoeningen brengen met het publiceren van onder auspi ciën van De Bilt water- en storm- meldingen. En van welke plaats wij het een enkele keer wagen te bestaan hoe dikwijls schamen wij ons niet voor dit bedrog gouden bergen te beloven: een tikkeltje warmte en een zuchtje wini. We wilden ons nu een paar weken verder gaan schamen voor het mede schuldig zijn aan bozigheden, die het leven van de mens zo vaak dreigen te vergallen. We nemen echt al ge noegen met een drijfnatte vakantie; we willen onszelf best met 'n kluitje in het riet sturen, hoevelen zullen we niet in hetzelfde riet kunnen be groetenallen met een dergelijk kluitje? Wat we allemaal in de vakantie kunnen gebruiken is geduld en een brede visie. Om ons dat aan te leren zijn ervaren mensen nodig, liefst zij, die met open ogen het jachtige levenstempo in het ootje durven ne men. Wij zagen van de week twee dames, die wij onder de verzamel naam van „bejaarden" zouden willen brengen, op het punt een verlaten weg over te steken. Aarzelend staken ze van wal. De een zag wel een reële kans om in goede gezondheid aan de overkant te komen, maar de tweede was daar nog niet zo zeker van en hield de eerste vast aan haar mouw. Tijdens dit gemanoeuvreer passeerde er in alle kalmte een auto, waarop de voorzichtige dame haar metgezel lin verontwaardigd toevoegde, ter wijl ze de ander terugtrok naar de stoep: „Zie je nou wel, mens, je kunt veel beter vijf minuten wachten!" Over brede visie gesproken EEK. NIET OP VERKEER GELET Aan de dr. van Peltlaan, kruising Natte weg te Bergen-Binnen is gis tel-middag de 72-jarige wielrijder C, Zwakman, wonende aan de Dorps straat te Bergen, door een bus van de dienst AlkmaarBergen aangere den en dodelijk verongelukt. Het slachtoffer stak zonder op of om te zien dit drukke kruispunt per fiets over. Het stoffelijk overschot is naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. DUB8€l GtSTOOrTf .a AvS NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN Een zwarte demon op de nok van een dak. Dit is toch heus ook Lei den, al zou men denken, voor een tempelrest te staan uit het oude Inca-rijk, van cl Azteken of van de bewoners der Fidzji-eilanden. Dat zou natuurlijk toch niet onmo gelijk zijn, indien dit beeldhouw werk in het volkenkundig museum zou staan. Niets van dat al. Het beeld staat, blootgesteld aan weer en wind en onder invloed van de regen bedekt met een laag zwart stof, op de nok van het dak van een van de (vele) Leidse „tempel- resten", die thans in Leiden wel bijna de belangrijkste functie ver vult, stedelijk, zowel als nationaal en ook internationaal gezien. Het beeld staat zodanig, dat het op een bepaalde plaats vanaf de straat ge makkelijk te zien is, al staat het wat hoo" boven de grond. Daarom zijn we er wat dichterbij geklom men: als de berg niet naar Moham med komt We kunnen heus geen nadere aan duiding van het gebouw geven maar ve menen, dat u het met deze aanduiding wel vinden kunt en daarom stellen we weer de vraag: Waar staat dit beeld en van waar is het te zien? Wie het weet maakt kans op een bedrag van vijf gulden. De vorige week Het was bijna te gemakkelijk, de vorige week. Vestingen kan je nog camoufleren, maar Burchten niet Zelfs niet de Leidse Burcht en het wordt dan al moeilijker omdat er in Leiden maar één Burcht is. Van die Burcht hebben wij de trap naar de gaanderij gefotografeerd, onge veer vanuit het midden van de „kraal". Het was mevr. .M. C. van BerkelBentz uit de Coornhert- straat 7 te Leiden, die door For- tuna aangewezen de winnares werd van het bedrag van vijf gul den, die we in het vooruitzicht had den gesteld. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u voor al niet uw brief in te sturen onder vermelding van 't motto: Foto-toto. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. j| Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK H In de vakantie gaan we er heus =j niet altijd zelf op uit maar zullen ook wel eens logé's krijgen waar in voor, vooral zondags, de maaltijd dan wat extra feestelijk gemaakt zal worden en bovendien vooraf of Hl misschien ook 's avonds laat mis lij schien een borreltje geschonken zal worden. =H Een eenvoudig borrelhapje valt s altijd bij iedereen in de smaak maar van de huisvrouw wordt wel ver- wacht dat ze zich daarvoor niet lang in de keuken ophoudt. Zij moet de- len in de algemene feestvreugde en dat kan alleen maar wanneer ze haar hapjes zó kiest dat ze die niet op 't laatste moment hoeft te berei- Üf den. Dit is b.v. wél 't geval met be- legde toastjes, die beslist zacht wor- den als ze lang staan en met de warme borrelgerechtjes, maar alle mogelijke sandwiches, soesjes, ge- vulde eihelften, bloekjes kaas, domi- notjes, kaastruffels enz. daaren- tegen kunnen, mits maar koel weg- gezet, van te voren worden klaar- gemaakt. Zo moet, wat trouwens ook voor de maaltijden geldt, wel degelijk goed doordacht worden wat wél en wat niet op tafel gebracht zal worden zodat onze gasten voor wie we graag uitpakken, niet alleen van onze gerechten maar ook van Hf onze aanwezigheid kunnen genie- |H ten! 1Ü ZONDAG: kippensoep, wiener frï- cadellen, doperwten en wortel- i§| tjes, aardappelen, montagne russe. MAANDAG: verse capucijners met Hl spek en uien, aardappelpurée. Hl hangop. DINSDAG: gebakken lever, snijbo- nen, aardappelen (kleine) prui- Hf mencompóte. Hl WOENSDAG: eierbroodjes. prin- cessebonen, gebakken aardappel tje tjes, fruit. jfl DONDERDAG: risotto, citroenvla. Üf VRIJDAG: gevulde aubergines met kropsla, broodomelet. Hl ZATERDAG: pomlet in rijstrand, |H gestoofde komkommer, gebakken H! banaan. Recept: Montagne russe H§ 200 gr. biscuits, l'/i dl. rum of marasquin, 3 dl. melk of koffieroom 2 eieren, 40 gr. suiker, 10 gr. mai- zena, vanillesuiker en bessengelei. De biscuits met de marasquin of rum overgieten en laag om laag j=E met was bessengelei pyramidevor- sE mig op een schotel opstapelen. De melk of room aan de kook brengen Hl en al roerende bij de maizena, die met de eidooiers is aangemengd, gieten. In de pan de vla nog even laten doorkoken, de vanillesuiker en de suiker eraan toevoegen, -'e vla af laten koelen en over de bis- jü cuits gieten. Als alles goed koud is de massa bedekken met het stijf- geslagen eiwit. Recept: Gevulde aubergines Vier aubergines in de lengte door snijden, het zaad eruit halen, de rest met zout bestrooien en in de koekepan bakken. Een risotte ma ken van 100 gram rijst en hieraan nog 200 gram gebakken fijngesne den champignons toevoegen. Hier mede de aubergines vullen. De ge vulde aubergines in een vuurvaste schotel leggen, met kaas bestrooien en in de oven lichtbruin laten wor den. Het is mogelijk dat er vuil in een wond gekomen is. Het verwij- tt deren daarvan eist veel zorg en HH overleg. Wanneer dat ondoordacht en onoordeelkundig gebeurt, kan de schade groot zijn. H! Heel geschikt voor het. verwijde- ren van vuil uit wonden is het druppelen van waterstofsuperoxy- fH de in de wondopening. Deze vloei tje stof vormt bij aanraking met het wondvocht zuurstofbelletjes. Bij dit „uitbruisen" van de wond nemen de opstijgende belletjes allerlei vuil- deeltjes mee. die op deze wijze zon- 2Ü der weefselbeschadiging worden HH verwijderd. Bevinden zich in de wond gro- te= vere deeltjes, zoals steentjes en stuk- =s jes aarde, dan dienen die er voor in zichtig met een pincet te worden uitgehaald. In geen geval mag het reinigen van een wond op -uwe s wijze gebeuren, omdat het vuil dan juist in de weefselspleten wordt ge- drukt. Hf Weefselflarden. Bij elke wond bestaat er een ver- breking van het lichaamsoppervlak. Het optreden van zulk een defekt H| houdt tweeërlei gevaren in: bloe- ding en kans op infectie. Bij een door een scherp voorwerp veroor- zaakte snede zijn de gevaren het meest van de bloeding afkomstig, HH met de kans op infektie loopt het dan meestal nogal los. ==i Bij wonden met een groot opper- H|§ vlak en met onregelmatige randen, liggen de verhoudingen juist om- gekeerd. De rafels van het bescha- digde lichaamsweefsel sluiten de Hg geopende bloedvaten spoedig af, zo- Hl dat de bloeding tot staan komt. HH Tegelijkertijd echter bieden die weefselflarden juist schuilhoeken aan binnendringende bacteriën en de kansen op een slechte genezing tengevolge van een optredende in- IP fektie worden daardoor vergroot. Wï Goed afgesloten. §H Het is dus van belang hoe het fg oppervlak van een wond er uitziet iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiisiinniii en daar zal het van afhangen hoe er dient te worden gehandeld. De eni ge "ierste hulp die de leek kan ver lenen, bestaat in het doen ophouden van de bloeding en het nemen van maatregelen om infektie te voor komen. Beide dingen worden bereikt door het goed afsluiten van de wond. Er wordt een stevig verband aan gebracht, dat steriel moet zijn: dat wil zeggen vrij van bakteriën. Het zogenaamde snelverband, dat in kleine pakjes in de handel is, is hiervoor zeer praktisch. Het is der halve gewenst, dat zich in elk huis gezin, op elk kantoor, in elke werk plaats en in iedere reisbagage zulk steriel snelverband bevindt. Is de bloeding zeer heftig, dan is een krachtig drukkend verband meestal het beste middel. De be handeling van bloedingen uit een groot bloedvat kan hier niet wor den besproken, dat is een onderwerp voor de EHBO-cursus. Deskundige hulp Soms moeten rafelige wonden worden bijgeknipt. Dit maken van 't zogenaamde wondtoilet moet dan een arts worden overgelaten. In weer andere gevallen kan het nut tig zijn perubalsem in de wond te laten lopen of deze te bestrijken met jodiumtinctuur. Wonden van enige afmeting kun nen soms het best maar worden ge hecht. Wanneer men maar enigszins twijfelt of men de behandeling van een verwonding wel zelf af kan, is het verstandig dadelijk deskundige hulp te roepen. dr. H. W. Scalongne. U kunt niet alles weten Hebt u last van loswringen van uw snijbonenmolen, leg dan een vochtige doek tussen molen en ta fel en het euvel is verholpen. Groen uitgeslagen klinkerpaadjes maakt men schoon met een kokend- net is nu weer tijd, dat de grote modehuizen in Parijs hun collecties voor de komende winter laten zien. Foto: Jacueline Godars is van me ning, dat bont weer veel gebruikt zal worden. Het ontwerp, dat hier getoond wordt, is gemaakt uit een dure soort lamsbont. De trapeze- IUn is gevolgd, de ceintuur wordt hoog gedragen. Een mutsje van het zelfde bont, completeert het geheel. hete sodaoplossing. Naspoelen met schoon water. Jurken van tule stijft men met edelstijfsel. Behandeling volgens gebruiksaanwijzing op het pakje Direct na de onderdompeling op strijken. Een spons van nylon of schuim- plastic kan gereinigd worden in huishoudzeep. Goed uitspoelen en laten drogen. Een echte spons moet na gebruik steeds goed worden uitgespoeld, uit geknepen en gedroogd. Om slijmerig worden te voorkomen moet deze spons af en toe met warm water worden overgoten. Een slijmerig ge worden spons moet eerst worden uitgespoeld tot alle zeepresten ver dwenen zijn, vervolgens worden uitgeknepen en daarna 'n paar uur geweekt worden in water, waaraan azijn is toegevoegd. Tenslotte goed uitspoelen, uitknijpen en buiten la ten drogen. Gips wordt langzaam hard, indien men er wat spiritus aan toe voegt. Keukenkruiden moeten niet in de zon, maar in de schauduw ge droogd worden. Het water waarin eieren zijn ge kookt, is zeer -eschikt voor het schoonmaken van zilveren lepels en vorken. De voorwerpen afwrijven met een zachte doek. IJsvlekken in gewone zijde wor den gebet met lauw water. Eventuele kleurstof behandelen met wat tetra. Het doekje niet te nat maken. (Liefst betten). Vliegen zijn niet gesteld op: to matenplanten, azijn, creoline, laven del en pepermuntolie en wonder olie. Kleine gaatjes in rubber water slangen kan men dichtmaken met dikke terpentijn. Zonodig enige ma len bestrijken. De goede volgorde bij het af wassen is: glaswerk, zilver, kopjes enz., borden, messen en tenslotte de pannen. Een stofzuigerzak mag nooit uit gewassen worden, men moet vol staan met droog afborstelen. Als u een pension of zomerhuisje besproken hebt voor uw a.s. vakan tie en u kunt om een of andere re den daarvan geen gebruik maken, kan de pensionhouder u aan uw woord houden en betaling eisen, als u geen plaatsvervanger hebt. Een eventuele waarborgsom bent u kwijt. Wespen hebben een hekel aan ammoniak. Plaats derhalve een schoteltje met dit goedje in huis en de wespen verdwijnen. iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiii

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12