Dit krijgt U vanmiddag en vanavond te zien Siylaai caióa met aueiutaed aan yCadiaCen Lage, sombere wolken boven bloemenzee Luxe wagen van Albert Paauw (26) mooiste wagen van het corso Nare dingen rond Bartje uit Assen ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT Dit krijgt U vanmiddag te zien. En wij kunnen U uit de eerste hand zeggen, dat het de moeite waard is, ondanks vlagen regen en harde wind even het huis uit te komen om dit corso te aanschouwen. Maar U beseft dan niet, wat er allemaal gisteren en vannacht aan voor afgegaan is. Dit is ongeveer het beeld: lage wolken hangen boven Rijnsburg, zo nu en dan laat zo'n zwarte wolk een zware regenlast vallen, het klettert tegen de ruiten van „Flora" in Rijnsburg. Buiten is het guur, maar in de zalen van deze bloemenveiling heerste een echte zomer-sfeer. Tienduizen den bloemen werden met kwistige hand uitgedeeld en verspreid over de vele corsowagens, die naar de ideeën van de Amsterdamse bloemsier- kunstenaar Kiersch waren gemaakt. De heer Kiersch was zelf bij dit mas saal versieren de gehele nacht aanwezig. Hij verdeelde zijn aandacht over de vijftig wagens, die met vele kleu ren bloemen werden opgetuigd. Bedrijvigheid. Men heeft er geen idee van tot welk een bedrijvigheid de mens diep in de nacht in staat is. De stemming bleef er de gehele nacht in, vanmorgen werd er in de cantine achter een versterkend kopje koffie nog hard gelachen om onbe duidende zaken, maar de binders lie pen wel, toen het uur vorderde met holle ogen wat verwezen door de grote ruimte van de Flora-hal. We kwamen de heer M. v.d. Heul, besuurs lid van de buurtvereniging Centrum uit Rijnsburg tegen. Hij vertelde, dat hij al sinds gistermorgen vijf uur in de weer is voor de corsowagen van zijn vereniging „Zomer", en hij is lang niet de enige. Maar het resultaat is in overeenstemming met de moeite die men zich gegeven heeft. „Hopen op zon". De Flora-hal was één kleurenzee, en dat zal het vanmiddag in de stra ten ook zijn, hopen wij. Het zou geen overbodige luxe wezen, indien de zon dit kleurige tafereel met haar stralen zou opvrolijken. We moeten helaas vaststellen, dat de voortekenen he denmorgen niet gunstig waren. Buien en veel regen. Maar het kan verke ren. Het corso vanmiddag staat in het teken van de gladiool, die bloem, die zo kenmerkend is voor de bloemkwekerijen van Rijnsburg. Gladiolen ziet men in vele variaties, men staat er van te kijken, hoeveel variaties men van één bloem kan maken: van tere pasteltinten, naar felle gele en roden, zelfs bijna zwarte bloemen zijn op de wagens aan gebracht. In het algemeen moeten wij de op merking maken, dat de wagens niet verzinken in de bloemen. Geheel naar de stijl van de heer Kiersch, die niet van bloemenpakhuizen houdt. Hij vindt dat de bloemen een versie rend element zijn, en dat de lijnen van het ontwerp en de harmonie van de kleuren belangrijker zijn dan de hoeveelheid bloemen. Naast de gladiolen, zagen wij ook de z.g. dompers veel toegepast. De vuurpijlachtige zwarte lisdodden doen het goed tegen de achtergrond van lichtere gladiolen. We zagen ook anjers en tijgerlelies maar deze dure bloemen waren uiteraard in gerin gere hoeveelheden en hoofdzakelijk alleen bij de prachtig versierde luxè- wagens toegepast. Deze foto als een „ode" aan de Corso-nimfen, die vanmiddag weer en wind moeten trotseren en toch hun aangeboren charme moeten bewaren. Enthousiast. Terwijl we dit schrijven overwe gen we: zijn we niet te enthousiast; is de eerste indruk niet te mooi ge weest en kan dit corso de vergelij king met andere jaren doorstaan. Dit laatste zeker. Bloemenliefhebbers zullen als altijd ook van dit corso genieten, maar hier en daar vonden wij de optuiging van de wagens wel iets te magertjes. Houdt u van corso's dan zult u ook van deie bloemenstoet zeker genieten. Enige voorbeelden. U zult zeker genieten van de wa gen „Zomer" (20) van de buurtver eniging „Centrum", die de vele gla diolen en lisdodden op harmonische wijze heeft geschikt. De lustrumwagen van de perso neelsvereniging „Flora" (5) is sierlijk opgebouwd met gladiolen in vele kleuren, lijsterbes en verschillende soorten kasplanten. De praalwagen van de buurtver eniging Smidstraat „Crescendo" (14) valt eveneens op, door de bouw en de kleurschakeringen. Bijzondere aandacht vragen we voor de praal wagen „Pauwenoog", waar de ont werper en de binders tot een prach tige en gedurfde schakering van hel oranje tegen een zwarte achtergrond zijn gekomen. Als wij ons niet ver gissen komt deze wagen voor een prijs in aanmerking. Wagen 32 „Kleu renpalet" van de buurtvereniging „Bestevaer" uit Noordwijkerhout is origineel met de schilderij es en de schildersattributen in kleuren. De jongelieden van deze buurtvereni ging, die voor de eerste maal mee dingt in deze bloemenstrijd, verdie nen een pluim voor hun prachtige werk. „Diana" (22) de godin van de jacht is eveneens zeer oorspronkelijk en smaakvol van samenstelling. Het is een praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Rijnsburg die naar het ontwerp van de heer Kiersch de jacht en daarmede de herfst in zijn gouden en donker-groene tinten schitterend verbeeld hebben. Vermelden wij ook de praalwagen van de Coöp. Boerenleenbank (34) „Bloemenland" die de rijkdom van Hollands bodem uitbeeldt. Vruchten zijn geëtaleerd in een schat van bloe men en planten. Aardig is de „Waterskiër" van de buurtvereniging Sandtlaan. Het ont werp is origineel, de bloemen zijn wat karig geschikt en niet geheel op elkaar ingesteld. Tenslotte nog de ,Chinoise" (6), praalwagen van de buurtvereniging Kanaalstraat, die zeker faam geniet, omdat zij al enige malen achtereen beslag wist te leggen op eerste prijzen en ook waardering verdiende om de originaliteit van de ontwerpen. Reclame Er rijden ook enige schone recla mewagens mee, waar de reclame slechts bijzaak en de bloemen hoofd zaak zijn. Alb. Paauw heeft veel van deze wagens op de hem bekende wijze ontworpen. Wij noemen de wagen van Lexington, die bijna ge heel werd opgebouwd door een Rot terdamse bloemiste, mej. Gerritsen, de leuke wagen met boertje en boe rinnetje van De Koning uit Leiden en ,lady in fur" van v. Essen Pelte rijen N.V., die bovendien aandacht vraagt omdat Miss Holland 1954, mej Cock Harteveld uit Leiden er een bij zonder charmant cachet aan geeft. Mej. Harteveld draagt een Nertz- raantel ter waarde van 25.000. Dus niemand kan beweren, dat het geen duur corso is, dat vanmiddag door Rijnsburg. Oegstgeest en Leiden rijdt. De route 3.45 uur n.m.: Stationsplein, Sta tionsweg, Rijnsburgersingel, Mare- singel, Herensingel, Zijlsingel, Utr. Veer, Plantagelaan, Levendaal, Ko- revaarstraat, Breestraat, (ong. 4.30 uur), Noordeinde, Witte Singel, via Koepoortsbrug naar Jan van Hout kade. Het corso wordt afgewisseld door verschillende muziekcorpsen. Avond-corso 9 uur n.m': Jan van Houtkade, Jan van Houtbru-g, Zoeterwoudse Singel, Plantage, Utrechtse Veer. Zijlsingel, Herensingel, Maresingel, Rijnsbur gersingel, Stationsweg, via Rijnsbur- gerweg naar Oegstgeest en via Leid- se Straatweg, Geversstraat, Leidse Buurt en Rijnzichtweg naar Rijns burg. „Chinoise" met een echt Chinese „Riksja" afkomstig van het Museum van Volkenkunde te Rotterdam, dat het enige exemplaar van Nederland bezit. Chinees en Chinese zijn de charmante Lanje Fu en haar broer Te Young Fu, die door hun afkomst prachtig voor deze rol geschikt wa ren. Praalwagens kwekers: eerste prijs: 38, lente, gezamenlijke kwekers; tweede prijs: 22 Diana, gez. kwekers van Rijnsburg; 3e pr.: 17, Pauwen oog. Praalwagens verenigingen: le pr.: 42, herfst, Grossiers en exporteurs- vereniging Rijnsburg; 2e pr.: 4, lus trumwagen, personeelsver. „Flora", ■Rijnsburg; 3e pr.: 25, Rijnsburgse en Leidse damvereniging. Paal wagens buurtver.: le pr.: 20, Zomer, buurtver. Centrum, Rijns burg; 2e pr.: 6, Chinoise, buurtver. Kanaalstraat; 3e pr.: 14, Crescendo, buurtver. Smidtstraat; 4e pr.: 28, Hollands Glorie, Sandtlaan; 5e pr.: 32, kleurenpalet, buurtver. Bestevaer. Praalwagens bedrijven: le pr.: 34, Bloemenland, Coöp. Boerenleenbank, Rijnsburg; 2e pr.: 44, Cig. Import Cy. 3e pr.: 8, Glorie van Holland, B. de Koning, Leiden. Mooiste wagen van Corso: 26, Luxe wagen Alb. Paauw, Rijnsburg. Luxe wagens zonder reclame: Ere prijs: 26, Alb. Paauw; le pr.: 21, P. v. de Bosch en Zn., Rijnsburg; 2e pr.: 16, Nic. den Heijer, Rijnsburg; 3e pr.: 7, fa. Vollebregt, Rijswijk; 4e pr.: W Zandbergen, Rynsburg; 5e pr.: 31, P. Ravensbergen, Rijnburg. Luxe wagens met reclame: Ere prijs: N. V. Het Motorhuis; le pr.: 15, W. v.- Egmond, Rijnsburg; 2e pr.: 39, Rijnlands Automobielbedrijf, Leiden; 48, fa. Noort, Rijnsburg; 3e pr.: 12, Kamsteeg's Automobielbedrijven n.v. garage v. d. Mey en Post, Rijnsburg; 4e pr.: 9, fa. Teekens, Leiden; 18, Zuiverfabrieken Menken n. v., Wassenaar; 5e pr.: 50, De Monyé Rijnsburg; 13, Kamsteeg's Automo bielbedrijven, n,v. Schiphol vestigde weer record De maand juli heeft een nieuw record opgeleverd voor het aantal passagiers, dat van Schiphol is ver trokken op op Schiphol is aangeko men. Er werden niet minder dan 113.630 inkomende en uitgaande passagiers afgehandeld. In de maand juli van het vorig jaar bedroeg dit aantal ruim 96.000 en in juni van dit jaar 99.335. Een statistiek geeft aan, dat juli 1957 tot nu toe de topmaand voor het verkeer op de luchthaven is ge weest. Toen bedroeg het aantal in komende en uitgaande pasagiers 102.839. Dit aantal is dus thans aan zienlijk overschreden. Imker bood koningin logies aan Dezer dagen verzocht een goede kennis aan 'n bijenhandelaar te Uch- gelen bij Apeldoorn om een bijenko ningin te leveren. De bijeenman dook in een van zijn korven en ontdekte er twee van deze vorstinnen. Een haalde hij er uit, maar toen merkte hij, dat het reeds een verge vorderd uur was. Het diertje zou dus ergens moeten overnachten. De bijenhouder had er al gauw iets op gevonden en deed de koningin te zamen met wat voedsel in een koker tje. Een koningin der bijeen heeft echter warmte nodig en daarom bond hij bovendien het koninklijk paleisje op zijn lichaam en kroop daarna in bed. De andere morgen bleek, dat de koningin geen enkele last had onder vonden van deze manier van logeren en zij kon in goede welstand aan de nieuwe eigenaar worden afgeleverd. VEE DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. In de buurtschap Lo, in de gemeen te Eibergen, zijn vrijdagavond een pink en een vaars, eigendom van de wed. B. H. Vervaardt, door de blik sem getroffen en gedood. Een heer uit Netterden, viel gistermiddga om drie uur met zyn bromfiets in de Hoofdstraat te Ter- borgh. Hij werd overreden door een vrachtauto met aanhanger, die op hetzelfde moment passeerde, en op slag gedood. Boer en boerin op de wagen „Glorie van Holland" van B. de Koning, Leiden. Zwartmakerij Vandaag is in het kort geding het beeld van Bartje, geesteskind van de schrijver Anne de Vries, voor de president van de arrondissements rechtbank te Assen gevoerd. Toen in 1955 Bartje door de Amsterdamse beeldhouwster Suze Berkhout werd vervaardigd en zijn standplaats kreeg op het gazon aan de Noordersingel te Assen, zijn er verschillende ver velende dingen gebeurd. Bartje werd ontvoerd en in Gro ningen teruggevonden aan de voeten van het beeld van 'n lieftallig meisje in een der parken. Later heeft een onverlaat Bartje van zijn sokkel ge stoten, waarbij hij beide benen brak en nu vormde hij dan het onderwerp van twee advocaten, die trachtten te bewijzen, dat een Asser warenhuis niets in de weg gelegd kon wordon om cqpiëen van Bartje te laten ver vaardigen tegen een verkoopprijs van 4.95, niettegenstaande het recht om dit te doen door de beeldhouwster was geschonken aan een plateel- fabriek in Schoonhoven. Dat ge beurde reeds drie jaren geleden en sindsdien werd endeze copieën in tal van Asser kunstzaken verkocht, ech ter voor de prijs van 6.75. De eige- „Kleurenpalet" van buurtvereni ging „Bestevaer" uit Rijnsburg. naar van het warenhuis had welis waar voor de verkoop door de pla- teelfabriek te Schoonhoven ingescha keld willen worden, maar de man, die de beeldjes in Assen importeerde weigerde dit pertinent, omdat de kunstzaken er bezwaar tegen maak ten, dat Bartje ook in een warenhuis zou worden verkocht. De warenhuis- houder liet toen bij een onbekende firma andere beeldjes vervaardigen, echter precies gelijkende op die van Schoonhoven. Ze waren weliswaar afwjjkend van kleur, nl. wit en git zwart (Bartje als nikkertje) maar dat kon de eigenaar van het waren huis niet schelen. Suze Berkhout maakte tegen deze verkoop bezwaar, omdat, aldus haar pleitbezorger, de warenhuishouder duidelijk profiteerde van de reclame, die door eiser was gemaakt. Het wa renhuis maakte ook inbreuk op de auteursrechten, stichtte verwarring onder het publiek en voerde oneer lijke concurrentie. De verdediger van de warenhuis- directie wees er op, dat het waren huis gedwongen was de beeldjes er gens anders te laten maken, omdat de importeur ze niet wilde leveren aan zijn cliënt. De eisers 1 ebben geen recht tot klagen of tot het instellen van een vordering, zo meende hij. Maar die deden dat toch. Zij vroe gen de recher het warenhuis te ver oordelen to een dwangsom van ƒ500 voor de verkoop van elk pseudo- beeldje. De rechter zal dinsdag uitspraak doen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10