Racen gaat de Leidse ploegen beter af werken met bezem en Drenthe ligt weer in Nederland Een golf van hulp overspoelt de polders rond Gouda NIVEA Min. Vondeling kampeert in de Haagse Koekamp Bejaarde heer uit Vlissingen gedood bij autobotsing te Hoofddorp „Bartje" en de justitie DONDERDAG 31 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Woensdag is Hr Ms jager „Drenthe" na een verblijf in de wateren rond Nederlands Nieuw Guinea in de haven van Den Helder teruggekeerd. Op de bijgaande foto zien we het schip tijdens het afmeren. Na de gesel van het vuur Een golf van medeleven, zoals die niet meer is gevoeld sinds de Waters noodramp '53, heeft de polders rond Gouda en Haastrecht overspoeld. De mensen popelen er bijna om iets te kunnen doen voor de gezinnen die dinsdagnacht door de gril van een dronken brandstichter have en goed hebben verloren. Inderhaast is er door burgemeester mr. L. C. A. Le pelaars een comité in het leven ge roepen, dat gelden verzamelt om die te zijner tijd naar behoefte onder de slachtoffers uit te keren voor hef aankleden van hun nieuwe boerde rijen, als de verzekeringspenningen tekort mochten schieten. Maar ook van particuliere zijde stroomt de hulp toe. De sociale dienst van Haastrecht heeft gezorgd voor kleding en huis raad. Er is althans geld ter beschik- kink gesteld van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, die met de boerinnen inkopen is gaan doen. De getroffenen ondervinden op tal van andere manieren de overstelpen de hulp. Wildvreemden hebben hen in hun auto geladen om in Gouda dekens te gaan kopen. Een schoen magazijn uit de pijpenstad belde op: „Kom maar met het hele gezin schoenen passen". Onder de boeren in de omgeving zal de vraag rond gaan om in het najaar ieder één voer hooi ter beschikking te stellen van de getroffenen, dan hebben zij ten minste een volle hooiberg, als daar aan de grootste behoefte is. Inmiddels kan men al niet meer spreken van daklozen want alle drie gezinnen hebben voorlopig een dak boven het hoofd. Met open armen. Nadat dinsdagmorgen om acht uur de branden waren geblust, stapte de burgemeester binnen bij de heer P. van Dijk, die als vrijgezel geheel al leen een boerderij bewoont. Voordat de burgervader nog maar met één woord had kunnen reppen over het doel van zijn komst, stelde de jonge boer zijn hele boerderij ter beschik king van het gezin Boere. Dat kan nu, tien minuten gaans van zijn oude behuizing het bedrijf voortzetten. Er gens tussen Haastrecht en Stolwij- kersluis staat nog een boerderij, die bewoond wordt door een oude vrouw. Het. is thans voor negentig procent zeker, dat de familie Streefland er haar tenten zal opslaan. Het gezin Vis uit Gouderak zal in een leeg staand huis zijn intrek nemen. De gezinnen blijven dus bijeen, en dat biedt een mogelijkheid te meer om door te werken. Uit de hele geschiedenis is eens te meer gebleken, dat er voor veel te lage bedragen verzekerd wordt: een van de gedupeerden had juist de vorige week zijn polis laten verho gen tot 40.000 gulden. Voor vernie- wing van een gelijkwaardig bedrijf zal veel meer nodig zijn. Van Mont- foort is de brandstichter gisteravond overgebracht naar Gouda. Adjudant de Rooy van de Rijks politie te Haastrecht wilde de man wel graag een beetje in zijn nabij heid houden, maar niet in Haastrecht zelf. De man die ijzer sterk is, mocht eens ontsnappen. Maar een andere reden is de houding van de bevol king. De mensen zijn niet haatdra gend en over pen vaar dcrnen de scherpste kantjes wel van hun wrok gesleten. Maar toen de politie giste ren met de boosdoener langs de af gebrande boerderijen kwam rijden, wilden de verhitte boeren hem te lijf gaan. Tielse veerboot kart nu beter uitkijken De veerboot te Tiel is thans de eerste rivierpont, welke is uitgerust met fadar. Voorheen werd bij een dichte mist de veerdienst gestaakt, wat een grote handicap voor het verkeer betekende. Foto: het radarscherm op de rivierpont te Tiel. Voor 'vetvrij' zonnebaden zonnebrand lotion Mooi, gezond bruin worden zon der ook maar één pijnlijk plekje. Gebruik daarvoor Nivea zonne brand-lotion. Vetvrij - dus het laat Uw huid niet glimmen. Nivea zonnebrand-lotion schenkt U een stralende teint. kleine fits f 1.10 DOOR GASVERGIFTIGING OMGEKOMEN. Tengevolge van gasvergiftiging is de 80-jarige M. Tunders in zijn wo ning aan de Adrianastraat te Rotter dam om het leven gekomen. Buren, die gistermorgen een sterke gaslucht roken, waarschuwden de politie, die zich toegang verschafte door de voordeur in te trappen. Zij vond de tachtigjarige man levenloos op zijn bed liggen. Direct werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel ge transporteerd, waar men constateer de, dat hij was overleden. Vermoed wordt, dat de oude man eergisteravond per ongeluk het gas- kraantje heeft laten openstaan. De „Tour der Verenigde Naties" De bezemwagen werkloos Toen gistermorgen de rennerskara vaan Heeze verliet,*reden de Leidse ploegen voorop met in hun midden Wim Zaalberg, die de bloemen van de burgemeester aan zijn stuur had ge bonden. Prachtig weer en wind in de rug gaven de renners goede zin en zo peddelden zij op Venlo aan. Saoco van die „Bezemwagen" heeft nu niet zo veel meer te doen. Er wordt veel beter gereden en zodoende is een doodenkele lekke band het enige, waar zijm hulp voor gevraagd wordt. Vandaag moesten op een prachtig recht stuk, vlak voor Venlo, alle jon gens, die de laatste dagen nog niet gesprint hadden, hun nummertje meeblazen. 't Was een zeer grote groep, waaronder vier Leidenaars. De strijd ging hoofdzakelijk tussen Utrecht en Leiden. Er ontstond een kopgroep van 10 man, waaronder al le Leidenaars en drie Utrechters. De Leidenaars wachtten even te lang met het aanzetten van de sprint. Toch kwamen er nog goede plaatsen uit de bus. L. v. Eyk, één van de Utrech ters won. Mees Mosseveld werd 4e. Op de zesde tot en met de achtste plaats kwamen Henk Schuchhard Eric Faber en Wim v. d. Zeijden. Hierna trok men Venlo binnen, naar de Brandweerkazerne, midden in de stad. De komst van de Tour was hier niet aangekondigd, maar toen zij hun kwartier hadden betrokken, kregen de renners vooral bij het uitdelen van het eten erg veel bekijks. De gastheren in Venlo hadden blijkbaar zoveel animo gevonden om voor „Miss Tour" te' spelen, da' er maar liefst vier jongedames aan de finish wacht ten. Zo moest Mees Mosseveld met z'n vierde plaats er ook nog „aan gelo ven" zoals de jongelui dat noemen Koos v. Velzen is opgerukt naar de derde plaats in het klassement. Van dier Walle uit Arnhem, die de Gele Om zijn zoons niet teleur te stel len kampeert minister Vondeling op het moment met zijn twee kinderen in de Koekamp te 's-Gravenhage. Hij heeft zijn tent hier opgeslagen en hij kookt er zijn potje zelf. Pa en zoons amuseren zich kostelijk. De minister van landbouw had eigenlijk aan zijn zoons beloofd, dat zij een week met vakantie naar Apel doorn zouden gaan. Dit feest moest worden uitgesteld, wegens de drukke werkzaamheden op het departement. Nu kookt de bewindsman voor zijn kinderen, maar gaat dagelijks ook naar het departement. In de Koekamp bevinden de Von delingen zich temidden van de her ten. De minister slaapt ook in de tent. Boerderij brandde als een fakkel Vier volwassenen en vijf kinderen hebben vannacht nauwelijks het vege lijf kunnen redden uit een fel bran dende eeuwenoude boerderij aan de dijken onder Langweer-DoniawestaL De twee gezinnen hebben zich in nachtgewaad in veiligheid kunnen stellen, nadat één van de bewoners van de boerderij was gewekt door het geloei van de vlammen in een 40 me ter lange schuur achter het woonhuis. De kap van deze schuur, die van riet en pannen was, is in brand geraakt, vermoedelijk door broei van het hooi, dat onder deze kap lag opgeslagen. Na een kwartier brandde het statige voorhuis ook ails een fakkel, zodat de drie stralen van de vrijwillige brand weer uit Langweer tot niet meer in staat waren dan de brand te beletten over te slaan naar een nabijgelegen boerderij. Het woonhuis n et de schuur en een losse schuur zijn een totale prooi der vlammen geworden. Er is geen vee bij de brand omgekomen. De boerde rij was te laag verzekerd voor nieuw bouw. Drie gewonden Een 76-jarige oude heer ui». Vlis singen is woensdagmiddag te Hoofd dorp om het leven gekomen bij een botsing tussen de auto, die door zijn schoonzoon bestuurd werd en een vrachtwagen van een expeditiebe drijf te Hillegom. Het ongeluk gebeurde op de krui sing van de rijksweg, Amsterdam Den Haag en de Venneperweg. De bejaarde heer J. v. Oyen zat links achterin de auto van zijn 56- jarige schoonzoon, de heer Hendriks uit Rotterdam. Naast hem zat zijn echtgenote en naast de bestuurder diens vrouw. De laatsten werden bij de botsing ernstig gewond. De heer Hendriks kreeg lichter verwondin gen, en werd evenals de twee dames naar het Academisch Zieken huis te Leiden gebracht. Het stoffe lijk overschot van de heer Van Oyen is naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen de auto met de familie, die uit Amsterdam kwam, bij de Venneperweg linksaf wilde slaan in de richting van Rot terdam. Juist toen de heer Hendriks zijn wagen onder het viaduct wilde laten draaien, naderde uit de richting Rotterdam een vrachtwagen van een expeditiebedrijf uit Hillegom, bestuurd door een 43-jarige chauf feur uit Nieuw Vennep. Met de voorzijde ramde de vracht wagen de personenauto in de flank, waardoor deze een slag om maakte en met de linkerachterkant tegen het hekwerk aan de overzijde van de weg geslagen werd. Links achter, waar de heer Van Oyen zat, kwam de botsing tussen auto en hekwerk het hardst aan. De auto werd ingedrukt en de bejaarde heer vrijwel op slag gedood. Trui in Rotterdam verspeelde, heeft hem in Venlo weer bemachtigd. Toen wij Koos vroegen, wanneer hij in de Gele Trui dacht te komen, had hij hier niet veel moed op. „Tegen die Van der Walle is niet op te werken", verklaarde hij, „Die is met 'n bezem en dweil in z'n handen geboren". De punten voor het schoonmaken van w.c.'s en het dweilen van gangen en zalen, wegen in de „Tour der Ver enigde Naties" klaarblijkelijk zeker zo zwaar als de punten voor het „ra cen", Toch gokken de Leidenaars nog overwegend op „racen". Van de acht tot nog toe verreden sprints hebben zij er ook vijf gewonnen, maar dat is nog niet genoeg om de Gele Trui te bemachtigen. Er is enige gerechtelijke deining om Bart je, het geesteskind van de auteur Anne de Vries. Naar aanlei ding van deze figuur en dit beroem de boek in de Nederlandse roman literatuur heeft de beeldhouwster Suus Berkhout indertijd een beeldje gemaakt, dat een ereplaats in Assen kreeg. Sedertdien zijn heel wat co- pieën van dit beeld gemaakt. De meeste werden vervaardigd met toe stemming van de beeldhouwster en naar het model van de oorspronke lijke Bartje. Er is echter sinds kort een nieuw Bartje op de proppen ge komen, dat een getrouwe namaak is van de originele. En dat hebben in Assen een reèks mensen niet geno men. Zij hebben een zakenman voor de rechter gedaagd en deze heeft al een gerechtelijk exploit gehad, waar in hem werd aangezegd het vervaar digen van de Bartjes-beelden te sta ken. De zakenman beweert echter, dat het »zo maar beeldjes" zijn en geen Bartjes. maar daar neemt men geen genoegen mee Wie het beeldje ziet zegt zonder aarzeling, dat het Bartje is. Zo komt dit Asser jongetje, na zijn bewogen bestaan, ook nog met de justitie in aanraking. Inbraak en bevreesde ooggetuigen De laatste tijd worden in Velsen nogal eens diefstallen gepleegd. Uit een kamp van Engelse padvinders in de Heerenduinen verdween een be drag van 500 gulden in Engels geld. Bovendien worden de 44 retourbil jetten voor de boot Engeland-Frank- rijk van de jongelui vermist. Aan de Wijkerstraatweg hebben een echtpaar en een bejaarde groot moeder een slapeloze nacht beleefd toen zij een inbraak voor hun ogen zagen gebeuren in een dameskapsa lon. Zij waren zo bevreesd, dat ook bij hen zou worden ingebroken. 1at D. J. Lambooy 12'/, jaar hoofdred. A.N.P. Op vrijdag 1 augustus zal het 12 Va jaar geleden zijn, dat de heer D. J. Lambooy werd benoemd tot algemeen hoofdredacteur van het A.N.P. Dirk Jacobus Lambooy is op 2 augustus 1893 te 's-Gravenhage gebo ren. Hij bezocht de Chr. H.B.S. te Rotterdam en studeerde vervolgens enige jaren aan de Technische Hoge school te Delft. Hij begaf zich daarop in de journalistiek en werd op 24-ja- rige leeftijd opgenomen in de redactie van „De Nederlander". In 1921 werd I hij Kameroverzichtschrijver voor dit blad. Bij de oprichting van de regerings- persdient in 1934 werd de heer Lam booy als adjunct chef aan deze dienst verbonden. Toen deze dienst na het uitbreken van de oorlog noodgedwon gen werd gestaakt en hij eind 1941 door de Duitse bezetting na gevan genschap werd ontslagen, trad de heer Lambooy op als hoofd van de in lichtingendienst voor burgers van het Nederlandsche Roode Kruis. Spoedig na de benoeming van de vertrou wensmannen in 1944 door de regering te Londen, werd hij aangewezen als secretaris der door de vertrouwens mannen ingestelde perscommissie. Op 6 mei 1945 hervatte hij zijn ar beid in overheidsdienst en werd bij de inwerkingtreding van de rege ringsvoorlichtingsdienst chef van de persafdeling van die dienst Met mgang van 1 februari 1946 trad de heer Lambooy op als alge meen hoofdredacteur van het Alge meen Nederlandsch Persbureau. De heer Lambooy heeft voorts o.m. zitting in het landelijk campagneco mité van het Nederlandsche Roode Kruis en in het bestuur van het de partement 's Gravenhage der Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij is officier in de Orde van Oran je Nassau, officier in de Orde van de Witte Leeuw van Tsjechoslowakije en draagt hij het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis. Bij het bezoek van president Coty werd hij benoem a tot commandeur in de Orde van de Zwarte Ster van Frankrijk. zij de gehele nacht voor de deuren en ramen van hun woning hebben gewaakt. Zij zagen hoe een jonge man het slot van de achterdeur van de salon vernielde en daarna het pand binnendrong. Een bedrag aan geld wordt vermist. De ooievaar vjas niet welkom Een tien maanden oude ooievaar uit het dierenpark in Emmen werd tij dens een visite bij de emu zó onhartelijk ontvangen, dat de vogel met een gebroken poot de vlucht moest nemen. In het Emmense Diaconessenhuis heeft men nu de gebroken poot in het gips gezet, in de hoop, dè vogel te kunnen behouden. Op de foto: de vogel krijgt tijdens de behandeling een spuitje van de dokter.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7