Stal Wagenaar blonk uit op de Kortebaandraverij te Stompwijk Romy Zora werd winnaar* Ria Kitty vierde geplaatst Ned. jeugdploeg versloeg Suriname met 9-2; rust 8-0 Voetbaldistrict benoemde de heer J, Duindam tot erelid 5)e £ief,de aan Manen DONDERDAG 31 )ULI 1958 DE LEtDSE COURANT PAGINA 5 De jaarlijkse harddraverij van „Nooit Gedacht" te Stompwijk is gisteren on der grote belangstelling en prachtig zo merweer gehouden. Dat die belangstel ling van de trouwe bezoekers (en be zoeksters) van het grote paardensport- feest verwacht werd, behoeft geen na der betoog, want zij zullen hun harddra verijvereniging niet gauw in de steek laten. Maar dat het weer zo prachtig was, betekende een meevaller, die de grootste .nurks uit huis zou halen. En de bezoekers hebben weer kunnen genieten van goede paardensport. Er waren 20 van de aanvankelijk 26 inge schreven paarden opgekomen, maar de kwaliteit was er niet minder op gewor den. Het programma was in twee helften ingedeeld. In de strijd der eerste tien kwam geen enkele kamprit voor, want hier wonnenin twee ritten Thea Corne lia van Roulette Hanover, Opveger van Torero, Rolandus van Klingsor, Ria Kitty van Titan Hanover en Rita Bond van Quirinus. In de tweedè helft van de eerste omloop "ging het niet zo gemakke lijk, wel een bewijs, dat de onderlinge krachten niet veel verschilden. Ronny Zora won gedecideerd in twee ritten van Reine du Maire en Rita Belwin van Uncle Sam. Ureka.' die in de eerste rit tegen Trekduif S nagenoeg niet liep, won daarna in twee ritten. Rita Belwin had drie ritten nodig tegen Uncle Sam, door dat beide paarden in de tweede rit wer den gediskwalificeerd. Tilly Hollandia won na kamprit van Upsala Pento en Rita BH van Red Star. Zo bleven er tien paarden over voor de tweede omloop en hier viel in vier ge vallen-de beslissing na twee ritten. Alleen Thea Cornelia besliste de strijd in haar voordeel na vier ritten. De eerste rit ver loor Thea Cornelia, de tweede verloor zij, in de derde werd zij met Rita Bel win gediskwalificeerd, maar in de vier de rit viel de beslissing in haar voor- i deel. Opveger ging aan de haal. De strijd tussen Rita B.H. en Opveger voor de tweede omloop bracht nogal sensatie. Na de eerste rit werd Opveger uitgeschakeld aan de start wegens te te vroeg passeren van de startlijn en in de tweede rit sloeg het paard op hol, toen de sulkey een lichtmacht aanreed. Het paard rende met de sulkey achter zich de baan op, terwijl de berijder C Swart (tevens eigenaar van he1 paard) van het voertuigje geworpen was. Te vergeefs trachtte men het paard tot staan te brengen, doch natuurlijk tever- Zondag 3 augustus wordt in het Gof- fertstadion te Nijmegen tijdens een na- tionaal concours hippique het Neder lands kampioenschap springen 1958 ver- Werkt. Het kampioenschap dat het predikaat „de Grote prijs van Nijmegen" draagt, wordt gehouden in twee manches en is i open voor die combinatie, die zich in I j de vier voorafgaande selectie-wedstrijden I hebben gekwalificeerd. Er zijn 42 in schrijvingen, waaronder die van de na tionale kampioen 1957 Willy Scheeren uit Vught die met Audacieux in de ring I verschijnt. geefs. In de uitloop na de finish slaagde een pikeur erin Opveger op te vangen. Het paard bezeerde zich iets aan een der benen, doch na korte tijd kon het weer deelnemen. De pikeur Swart kwam er ook met een lichte verwonding af. Na de tweede omloop bleven voor de vijf prijzen over: Rita BH, Ureka, Thea Cor nelia, Ronny Zora en Tilly Hollandia C. Ronny Zora lootte vrij en was dus ze ker van een der drie eerste prijzen. Rita BH en Thea Cornelia wonnen hun twee ritten, resp. van Ureka en Ria Kitty, welke twee dus om de vierde en vijfde prijs moesten kampen. Hier versloeg Rita BH in twee ritten haar concurrente Ureka. In de strijd van de drie eirste prijzen won Ronny Zora na drie span nende ritten van Rita BH, waarbij laatst genoemd paard in de laatste rit op 50 meer van- de finish werd uitgeschakeld wegens draven. Ronny Zora werd daar mee. eerste prijswinnaar en in de strijd om de twee en derde prijs bleef Rita BH winnaar van Thea Cornelia. De uitslag werd alto: 1. Ronny Zora, eig. J. Wagenaar, ber. J. Wagenaar Jr, Een snapshot uit een der spannende ritten tussen Thea Cornelia tot het laatste toe een der kanshebbers op de zege Ria Kitty. Thea Cornelia werd tenslotte derde, Ria Kitty vierde. 2. Rita BH, eig. en ber. Jb. Haan, 3. Thea Cornelia, eig. Gebr. Knijnenburg, ber. A. Th. Knijnenburg, 4. Ria Kitty, eig. J. Wagenaar, ber. J Wagenaar Jr, 5. Ure ka, eig. en ber. C. Cwart. Totalisator cöte: le omloop: 2 pl. 1.30, 12 pl. 1.60, 20 pl. 1.40; 2e omloop 5 pl. 1.40, 7 pl. 1.60, 1 pl. 1.70; 3e om loop: 5 pl. 1.60, 1 pl. 1.50. omzet le omloop 6091.50, 2e omloop 2950.50, 3e omloop 1278, totaal 10320. _Na afloop verenigden het bestuur, de winnaars en genodigden zich in „Het Blesse Paard", waar de burgemeester van LeidschendamStompwijk, de heer N. A. C. Banning, in een geestige toe spraak de prijzen aan de diverse win naars uitreikte. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de heer dr. G. A. Scha- lig, gevolmachtigde van de Bond. Vandaag was het de tweede dag van het feest, des morgens voor de kinderen, des middags voor de ouderen in de vorm van een Concours Hippique De lichtwedstrijd tussen de ploegen van Suriname en Nederland (onder 23 jaar) gisteravond gespeeld is met 9-2 door Nederland gewonnen. De wedstrijd werd gespeeld onder ide ale weersomstandigheden en op cc. voortreffelijke grasmat. In de eerste helft lag het tempo zeer hoog maar na de rust was het aanmerkelijk minder. Het Surinaamse elftal bleef verbeten door vechten tegen een overmachtige tegen stander zodat deze fair gespeelde wed strijd, in weerwil va het klasseverschil de 10.000 toeschouwers tot het einde boeide. In de zeer snelle Nederlandse voor hoede was Moulijn de grote man. Prompt werden alle dekkingsfouten in de Su rinaamse verdediging, en dat waren er heel wat, afgestraft met het gevolg, dat voor de' rust een korfbalscore werd be reikt. In de tweede helft deed de Nederland se aanval het kalm .aan en liet men de achterhoede het werk doen. Toen kon den de zwoegende Surinamers, wier moedig volhouden bewondering afdwong, tweemaal het net vinden. Maar hun ge brek aan taktisch inzicht bleef toch ook toen duidelijk merkbaar, terwijl er ook geen twijfel aan bestond welke van de twee ploegen het best getraind was. In de tweede helft moesten in beide elf tallen nogal wat wijzigingen worden aan gebracht, en toen tegen het einde Fran sen uitviel speelde Nederland met tien man verder. In de 13e minuut opende Moulijn de score, en 4 minuten later bracht Jansen de stand uit een corner op 2-0. Daarna scoorden Den Engelse in de 25e minuut Jansen met een kopbal in de 35e en wederom Jansen in de 37e minuut. Toen het scorebord 5-0 aanwees werd Macnack in het Surinaamse doel vervangen door Klieger. Het hielp weinig en Rutten en Groot (2x) zorgden er voor, dat de rust met een 8-0 voorsprong voor Nederland inging. Toen de tweede helft vijf minuten oud was viel Rutten uit wegens een blessure. Kruiver ging rechtsbinnen spelen en Alt- hoff kwam in het veld als rechtshalf Drie minuten later kreeg Moulijn de bal listig toegespeeld door Kruiver en hij bracht de stand op 9-0. Daarmee was de doelpuntenhonger van de bezoekers gestild, en kregen de beste Surinaamse spelers, de rechtblnnen Wilson, en de linksbuiten Nynals gelegenheid twee te- genpunten te scoren. De laatste fase van de door de Surinaamse scheidsrechter Letnom niet sterk geleide strijd had een ietwat rommelig karakter. Veldhoen viel in voor van der Lee bij Nederland, en bij Suriname werd Sanchez door Buyne en Graanoogst door Beek vervangen Maar tot het einde toe bleef het publiek ae ontmoeting geboeid volgen. ATLETIEK HENK VISSER GERUIME TIJD UITGESCHAKELD De Eurdpese recordhouder versprin gen Henk Visser heeft, naar thans blijkt, zondag bij de interlandwedstrijd Neder landDuitsland in Nijmegen een blessu re opgelopen, die hem voor geruime tijd uitschakelt. Desgevraagd verklaarde de secretaris van de nationaal technische commissie en de KNAU de heer J. Moerman niet te weten hoelang Visser niet aan wed strijden kan deelnemen. „We kunnen niet in de toekomst kijken, Visser staat onder behandeling van dokter Wille- brand en met hem wordt nog overleg ge pleegd". Henk Visser is opgenomen in de Ne derlandse atletiekploeg, die over veertien dagen naar Stockholm vertrekt om deel te nemen aan de Europese kampioen schappen. Men schrijft ons: De wielerwedstrijden konden geen doorgang vinden vanwege de regen. Het overige sportprogramma ondervond geen vertraging. Bij het nummer „raak de paal" behaalde Kees Kallenberg het meeste aantal punten van de DOCOS- groep door 13 punten in de wacht te slepen. Vervolgens werd de lange af stand gelopen en op de 600 m. werd Hans Niezing no 1 van de DOCOS-groep. Hierop volgden Bram Bijl, Theo van Kan, Jan v. Polanen en no 5 werd Lodi Kallenberg. Joop v. d. Meer en Bram Bijl voelden zich nog in 't geheel niet vermoeid en liepen in de juniorengroep nog de 1200 m. mede. Beiden liepen deze volledig uit. In de leidersbijeenkomst werden nog enige bijzonderheden medegedeeld. Aan het kamp nemen deel 399 personen, hierbij zijn inbegrepen de kampstaf en .de jeugdleiders van de deelnemende verenigingen, 29 elftallen nemen deel aan de voetbalcompetitie, die getimed is op 1600 minuten. De vermoeidheid spreekt nu ook een woordje mee bij de deelnemers en in de 2e nacht waren de knapen al spoedig in Morpheus ar men. Met volleybal werden door Docos betere successen behaald. Van de 5 ge speelde volleybalwedstrijden won Docos er 3 en verloor er 2. De atletiek werd op de sprint be oefend. Op de 60 m. was de beste tijd van A. Hendriks, 9 seconden. Een van de leiders, de heer P. v. d. Berg, trok met een aantal jongens naar de Belgische grens, terwijl de overigen bezoek ontvingen van de families Vrize- koop, Hendriks en Kennis, allen uit Leiden. Drie Docos voetbalelftallen kwamen binnen de witte lijnen. Er werd echter door geen der Docos ploegen een doel punt gescoord. De uitslagen waren als volgt: Docos (a)Reusel Sport (a) 03; Docos (b)Zwaluwen Vooruit (b) 00: HMW (a)Docos (b) 20; Docos (c) Zwaluwen Vooruit (c) 0—4. De ver eniging Zwaluwen Vooruit komt uit Utrecht en HMW uit Hooge Mierde. 's Middags kwamen de C-adspiranten van Docos opnieuw in het veld en won nen zowaar met 20, dank zij 2 doel punten gescoord door J. Degen en K. Kallenberg, die via voorzetten van G. van Kan tot doelpunten wisten te ko- In het kamp vernamen we ook de in deling van Docos I in de a.s. competitie. De conclusie was wel, dat zeker de pen ningmeester van Docos geen lachend gezicht zal trekken nu Docos in plaats van Bollen- en Rijnstreekploegen alle maal clubs uit Den Haag en Omgeving zal ontmoeten. Behalve sport en spel wordt het kampprogramma 's avonds vaak aan gevuld met ontspanning. Zo genoten alle kampbewoners dinsdagavond van een filmprogramma, dat af was. De woensdagmorgen werd ingezet met een zwemprogramma dat in l»/a uur was afgewerkt. De Docosleden namen deel aan 25 m. vrije slag en de estafette 4 x 25 m. In de series zwom Tonny Tet- teroo het snelst van de Docosgroep nl. 21.6 sec op 25 m. en Adrie Bergers 22.8 sec. In de zwemestafette deden 3 Docos- ploegen mee, maar geen behaalde als eerste de eindstreep. Vervolgens begon het nummer esta fette van de vijfkamp. De a-adspiranten bereikten hier de zeer goede tyd van 47.4 op 5x60 meter. Deze ploeg be stond uit H. Niesing, A. Bijl, A. Hen driks, J. v. d. Meer en Theo van Kan. Inmiddels kreeg de Docosgroep be zoek van de heer J. Wanst, voorzitter van de jeugdcommissie van Docos met zijn zoon. Hij was getuige van de diver se activiteiten in het kamp. Alle jongens ontvingen een tractatie. In de middaguren werd er weer volop gevoetbald. Docos (a) speelde tegen Zwaluwen Vooruit (a) en won met 10 uit een voorzet van H. Niezing door Joop v. d. Meer. De keeper Jan la Ri viere wist zijn heiligdom voor verder onheil te vrijwaren, al beleefde hij enige angstige ogenblikken toen hij zijn doel reeds verlaten had, maar gelukkig wist Bram Bijl een doelpunt te voorkomen door een fraaie safe in de bedreigde hoek, al was de indruk, dat hij de bal met zijn vingertoppen aanraakte, het geen de scheidsrechter echter niet con stateerde. Docos (c) kwam uit tegen Hulst (d) en speelde met de rug tegen de muur dubbel blank. Ook met volleybal werden enige wed strijden gespeeld. Docos (a) verloor met 155 van Lenig en Snel uit Den Haag. Docos (c) volleyde beter en won met 1510 van Zwaluwen Vooruit (d) uit Utrecht. W. Ooyendijk scoorde 6 punten. Tenslotte speelde Docos (b) te gen VVP (c) in de voetbalcompetitie. Docos wist haar sportieve tegenstander met 30 te verslaan. De doelpunten kwamen van Peter Luykx, Johnny ter Beek en Frans v. d. Klugt, 2 doelpun ten hiervan kwamen uit een fraaie hoekschop, genomen door Rino Tetteroo. VNL IN HET JEUGDKAMP TE VUGHT Na een goede nacht brak de derde dag van onze kampweek aan. Het weer op deze dag was zeer goed, terwijl ook de stemming ondanks de nog steeds niet zo beste resultaten prima bleef. 's Morgens volleyde VNL tegen Spirit Deze wedstrijd ging met 153; 158 verloren. De tweede set was tot 88 zeer spannend, doch daarna ging het vlug naar 158 voor de tegenpartij. 's Middags was het hardlopen; de laarvergadering District Leiden NKS De Nederlandse Katholieke Sport bond district Leiden afd. voetbal, nam tijdens zijn algemene ledenver gadering, welke gisterenavond werd gehouden in de Kleine Burcht te Lei den, wederom afscheid van 'n pionier voor de sport. De heer J. Duindam stelde nl. bij de verkiezing van be stuursleden zijn functie ter beschik king en sloot daarmede een 30-jarige diensttijd voor de sport en vooral voor de R. K. voetbaljeugd af. De voorzitter, de heer A. A. C. Dusée, noemde hem de „stille wer ker", die tijdens vergaderingen nooit een woord te veel sprak, een man waarvan wel eens gezegd werd: „Wie is dat toch, die man achter de be stuurstafel?" Vast staat echter, aldus de voor zitter, dat de heer Duindam veel, zelfs zeer veel heeft gedaan voor onze voetbalsport. Namens het bestuur van de N.K.S. district Leiden afd. voetbal, stelde de voorzitter daarom voor, de heer J. Duindam te benoe men tot ere-lid van deze afd. Met een spontaan applaus werd dit voor stel door de aanwezigen begroet en aanvaard. Deze vergadering, welke werd bij gewoond door afgevaardigden van bijna alle katholieke voetbalvereni gingen van het district Leiden, had naast de benoeming tot ere-lid van de heer Duindam, een zeer vlot en prettig verloop. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer A. A. C. Dusée, de sportvrienden, die het afgelopen jaar overleden zijn, nl. W. Hofstra (Tey- lingen) Groeneboom (S.J.Z.) en N. van Dijk. De aanwezigen stortten kort gebed voor hun zielerust. Zeer uitvoerig gaf de voorzitter vervolgens een overzicht van de ver richtingen van de N.K.S. en van de belangrijkste gebeurtenissen in dit district. Hij noemde de uitreiking van een pauselijke onderscheiding aan de heer H. Hoogervorst; het benoe men tot drager van het insigne van verdienste van de K.N.V.B. afd. Lei den van de heer C. Boeker (voor zitter D.O.S.R.); de opening van het S.V.L.V.-sportpark en het houden van de tournooien om de Bisschops beker en de Rector Vesterbeker op deze nieuwe terreinen; De heer Dusée vond het eleursteliend, niets te hebben vernomen van de vereni ging Meerburg; ook een teleurstel ling vond hij het feit, dat er nog steeds jeugdelftallen wedstrijden spe len zonder goede en gediplomeerde jeugdleiders. Een zeer grote teleurstelling is ook de regeringssubsidie vooi de jeugd. Van het weinige, dat ter beschiking was gesteld, werd bij de bestedings beperking dit ook nog geschapt. Een voetbal-toto is verboden en de K.N.V.B.-toto blijkt niet mogelijk te zijn. Weet de regering wel wat de jeugd leiders, de sportjeugdleiders, doen? Gelukwensen sprak de voorzitter beste prestaties onzerzijds waren hierbij achtereenvolgens P. Post 13.2 sec; P. Wijfjes 14.1; Sjaak Boetekees, Th. de Bruin en J. Post ieder 14.2 sec. Deze vyf personen liepen ook de es tafette. Zij bereikten de zeer goede tijd van 66 sec., waarmee ze in hun serie eerste en in de totaaluitslag tweede werden. Des middags was het bezoek; 2 leden onzer vereniging vereerden ons met een bezoek, hetgeen zeer op prijs werd ge steld. UIT HET „GROEN WIT" KAMP Men schrijft ons: Na de opening zijn we er met de fiets op uitgetrokken. Nu, we weten wel, dat we in Berg en Dal zijn! Wat een bulten zijn hier. We hebben zo de omgeving verkend en zijn toen op het warme eten aangevallen. We moesten wel lang wachten op de soep en na verschillende hongerkreten geuit te hebben hadden we toch succes. Heerlijk! Daarna stamp pot andijvie. Het was prima, hoewel er natuurlijk weer bij waren, die het lust ten! Gemma, Cobi en Toos hadden dienst, dus afwassen geblazen, Na het eten hadden we een jachttocht, waar we diverse spoken en knallen hoorden. Wat 'n angst hebben we gehad en we waren het spoor nog kwijt. We zaten bij de witte ploeg en vonden nog een brief. De rode ploeg had gewonnen en na de tocht en avondgebed was het slapen! Nu het was direct stil. De meiskes voelden hun beentjes best. De volgende morgen hard gewerkt voor de inspectie en we kregen dan ook een pluim. Tiny en Thea moesten de vlag hijsen. Nu gaan we de gehele dag erop uit de bossen in, maar zonder fiets. Tot morgen. uit aan de adressen van D.O.S.R.; K.R.V. en V.V.S.B. 2 i.v.m. de be haalde kampioenschappen en pro motie. Hij wenste S.V.L.V. en Docos 2 een spoedige terugkeer toe. Na woorden van dank aan de pers voor de prettige medewerking, en na gewezen te hebben op de verplichting van de R. K. verenigingen om voor scheidsrechters te zorgen, vooral nu gebleken is, dat 40 van het aantal elftallen dat deel neemt aan de com petitie van de K.N.V.B. afd. Leiden, katholiek is en het aantal katholieke scheidsrechters slechts 25 bedraagt. Na belangstelling te hebben ge vraagd voor de bijeenkomten voor de dagelijkse besturen en de hoofd jeugdleiders, kon in een snel tempo de agenda afgewerkt worden. Bij de mededelingen gaf de voorz. een uiteenzetting over de z.g. gese lecteerde jeugdcompetitie van de KNZB en gaf te kennen, dat de ka tholieke verenigingen beslist geen slechter figuur zullen slaan dan de vorige keer. Voor de keurige verzor ging van het jaarverslag kreeg de secretaris de heer P. F. S. Biegstraa- ten woorden van lof toegezwaaid, waarna de L.A. Mooy-wisselprestatie- prijs werd uitgereikt aan de voorzit ter van MMO, de heer P. C. Beers, Reeds 4 jaar werd deze prijs uitge reikt, waarvan 3 x aan MMO. Voor zitter Dusée feliciteerde de heer Beers met deze prachtige prestatie. Tot afgevaardigde in het bestuur van de KNVB afd. Leiden werd her benoemd de heer P. J. v. d. Berg. De verkiezing van het bestutu- van de NKS district bracht ook geen moeilijkheden met zich mee. De heer J. v. d. Hoeven kreeg wederom het vertrouwen van de vergadering, ter wijl in de vacature van de heer J. Duindam werd gekozen de heer P. C. Beer- uit Hoogmade. Rector L. P. M. Vester zal weder om worden voorgedragen als lid van de commissie van beroep van de KNVB afd. Leiden. De rondvraag bracht enkele belang rijke onderwerpen ter sprake. Vooral de aanvraag om koninklijke goedkeu ring op de statuten maakte de tongen los. Een dergelijke aanvraag betekent voor vele verenigingen een lijdens- weg. Ook het jeugdleidersprobleem werd nog eens uitvoerig besproken, terwijl ook de bisschoppelijke bepalingen t.a.v. het jeugdvoetbal nader werden toegelicht. De ere-voorzitter de heer Hooger vorst kon aan het eind van deze ver gadering er nog steeds geen spijt van hebben enkele jaren geleden te hebben bedankt, vooral nu hij zag, dat er een actief bestuur achter de groene tafel zit. De voorzitter kon daarna met een gerust hart deze vergadering sluiten, nadat hij de verenigingen een zeer prettig seizoen had toegewenst. WIELRENNEN WERELDRECORD VOOR FAGGIN Bij de Italiaanse kampioenschappen voor profs in de achtervolging heeft Leandro Faggin de vijf kilometer gere den in 6 min. 6,4 sec., gemiddelde snel- heid 49.127 km/u. Dit is een nieuwe wereldrecord voor vijf kilometer met staande start op op er banen. Het oude stond sinds 8 sept. 1956 met 6 min. 8.8 sec. op naam van de Zwitser René Strehler. Faggin, Messina, de Rossi en Gandini hebben zich in de halve finales van het Italiaanse kampioenschap achtervolging profs geplaatst. Bij de amateurs ging de finale tussen Ernesto Bono en Vallotto. Bono won met een tijd van 5 min. 0.2 sec. voor de vier kilometer, gemiddelde snelheid 47.968 km/u. Klaas Buchly heeft van de Luxemburg se wielersportbond een uitnodiging ge kregen om op 12 augustus met de volle dige Nederlandse Tour de France-ploeg naar Luxemburg te komen. De Neder landers zullen daar samen met de Lu xemburgse renners gehuldigd worden en vervolgens in een wegwedstrijd uitko men waaraan ook de Belgische tour- ploeg deelneemt. DE RONDE VAN HET WESTEN De derde etappe van de ronde van het Westen voor profs van Rennes naar La Roche-sur-Yon over 239 km is ge wonnen door de Belg Aerenhouts in 6 uur 9 min. 25 sec. De uitslag luidt ver der: 2. Dupont (Fr.) 6.09 32; 3. Schoub- ben (Belg.) z.t.; 4. Kosec (Fr.) z.t.; 5. van Aerde (Belg.) z.t. De Fransman No- vak heeft de leiding in het algemeen klassement. door L. A. Cunningham 22) Jeanneton kwam binnen met een stuk Stilton-kaas in een grote aarden schotel. Het middenstuk van de kaas was uitgehold, en daarin was robijn rode Port gegoten. De oude dame gaf Jeanneton een goedkeurend knikje, toen deze de van wijn doortrokken «aas op tafel plaatste. Jeanneton zette nu twee kleine kommetjes neer, een ojj Grand'mère Marthe en één op de Plaats tegenover haar. Het waren blauwgeglazuurde drinknappen, die nog dateerden uit de voor-vorige eeuw. «Is Pierre op komst?" «Hij komt zo, Madame Labrette. Hy is klaar met schrijven, en heeft *o juist Louis met de brieven naar I ot. Benoit gestuurd". I «Mooi zo". t kneden klonk de bel van bonis' fiets; men hoorde hem tegen oe hond zeggen, dat hij beter deed tnet thuis te blijven, want dat anders de automobielen hem vast en zeker tot gehakt zouden maken. Het geblaf van de hond eindigde in een gejank van pijn, en daarboven uit klonk de ruwe stem van Pierre, die het beest beval: „Ga liggen, en schei uit met dat verd.... lawaai". Het werd weer sil. Grand'mère Marthe kon nu weer het zoemen ho ren van de bijen onder haar raam, het tinkelen van de klokjes van het vee dat werd bijeengedreven. Dan klonken de zware stappen van Pierre op de trap; zijn massieve figuur ver scheen in de deur, voorafgegaan door het gloeiende puntje van zijn sigaar. „Bon soir, ma mère". Hij trad binnen, en liet zijn zwaar liahaam in een stoel bij de tafel val len. „En, Pierre?" Ze vroeg het heel kalm, maar haar scherpe ogen namen haar zoon goed op, terwijl hij met een grote houten lepel wijn en kaas in de kommen schepte. „Je hebt dus de hoeve van de Westcotts nog niet". „Neen, nóg niet". Pierre slurpte luidruchtig 'n mondvol wijn. Grand' mère Marthe nam veel kleinere hap- js, maar zij nam er drie tegen Pierre een. „Maar ik zal ze wel krijgen". Hij veegde zyn lippen af met een grote zakdoek, die hij met een snel gebaar weer terug stak in zijn bin nenzak. „Vast en zeker krijg ik ze. U weet, ma mère, wat dat betekent voor u en voor mij, en voor allen die de naam Labrette dragen. U weet, hoe die hoeve bijna twee eeuwen lang een doorn in ons oog is geweest. Hoe zij een herinnering was aan de vreemde overheersers, die ons volk eens onderdrukt hebben en ons van ons eigen land verdreven. Ja, de grond is er doortrokken van ons bloed. Wat die jongen bezielde om mijn aanbod te weigeren, begrijp ik niet. Misschien is het zo'n handels- trucje, dat hij in Montreal geleerd heeft. Maar het zal hem niet veel baten. Hij beseft niet, dat hij met Pierre Labrette te maken heeft". Grand'mère Marthe lachte on merkbaar achter haar kanten zak doekje. Hoor die grootspraak weer eens aan! Wat een groot man was die Pierre tochde Heer van Tan- tramar, heerser over duizenden hec taren! Voor haar was hij nog steeds het kleine jongetje, Pierrot, dat di rect vuurrood werd, met zijn voetjes op de -grond stampte en tranen van woede huilde, als iets hem niet naar de zin was. En zoals hij nu op schepte, had hij het al als kleine jongen gedaan. Het lijkt wel of een man nooit groot wordt, dacht ze. Zo als hij jong is, is hij ook oud. Maar ze zei: „Het verlopen van die hypotheek zal hem wel anders doen praten, hè? Vijf duizend dollars is veel geld, en als ze dat al betalen kunnen, hebben ze er nog niets anders voor dan de hoeve in een vervallen staat. En wat kan die voor hen betekenen? In vroeger jaren hebben zij er zich ook nooit veel aan gelegen laten liggen. En deze jonge Westcott had het huis zelfs nog nooit tevoren gezien, wel? Hij wilde zeker meer dan je betalen wou? Je bent slim, je bent „rusé" zoals alle Labrettes. Je zult er wel makkelijk aankomen, als het blijkt dat zij de schuld niet kunnen vol doen". „Maar hij kan betalen, zegt hij". „Maar waarom zou hij betalen? Waarom wil hij het huis houden?" „Hij zegt, dat het het huis van zyn voorvaderen is, en dus wil hij het in de-familie houden". „A zo", overwoog Grand'mère Marthe. „Dan is hij een ander mens dan zy'n vader of zelfs als zijn groot vader. Die zijn van het land naar de stad getrokken, om schepen te bou wen. En toen die zaak verliep hadden zij geen kracht genoeg, en waren zij te verweekt door de vroegere rijk dom, om hier nog terug te komen. Ik dacht dat de Westcotts al slapper en verwijfder geworden waren. Zij waren verwend, wilden geen hand arbeid meer verrichten. Het is een veeg teken, Pierre, als mensen ver geten dat hun handen gemaakt zijn om mee te arbeiden; als ze denken dat ze die hebben om ze met juwelen te versieren". „Dan zijn wij een ander volk ge weest", stemde Pierre toe. „Wij zijn steeds sterker geworden, en de ster ken overwinnen altijd". „Maar toch schijnt die jongeman uit ander hout gesneden te zijn", wierp Grand'mère Marthe op. „Bah! Een stadsmens! Ik ken die lui. Die krijgen al blaren op hun handen van het golfspelen en het cocktails drinken". Terwijl hij dit minachtend zei, had Pierre echter het beeld voor zich van een sterk, mannelijk gezicht, van ogen die geen vrees kenden; iets, wat hem op die kamer van het hotel een sterk gevoel van minderwaardig heid gegeven had. De oude dame liet zich zo niet uit het veld slaan. „Misschien is hij er een van de oude garde", overwoog ze. „Misschien is hij een buitenbeentje, wien de liefde voor het land in het bloed zit. Ik weet, dat zulke afwijkingen en uitingen van oude familie-eigenschap pen meer voorkomen. De aanleg van de grootvader slaat dan, met voorbij gaan van vader en zoon, op het kind van het kleinkind over". „Deze snuiter is niet goed wijs", verklaarde Pierre bot. „Uit zijn brief zou iedereen opgemaakt hebben, dat hij kwam om het zaakje te verkopen, en als puntje bij paaltje komt, ver andert hij van idee". „Ik vraag me af wat daar achter zit", zei Grandmère Marthe. ,,'t Is gek", stemde Pierre in. „Ik ben er van overtuigd „Waarvan?" „Dat hij de hoeve niet te exploi teren weet. En geld om het anderen te laten doen, heeft hij niet. De fami lie zit op zwart zaad. Zij hebben de tijd gehad, dat zjj zich rijk wisten te maken met de wapens en de zweep. Grote mijnheren waren het! En wij waren maar boeren. Verdraaid! Op dezelfde manier probeerde die vlegel me te behandelen: alsof ik een boer was! Maar ik zal hem leren! Wfl zijn nu de baas, en ik zal hem bloed en water doen zweten!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5