Imam OhjL£UTÜ$TAD DUINSTREEK De Club de Limetz maakt zich op voor de reis naar Frankrijk Kamernood studenten te Leiden hoog gestegen a C* ixu\/(k> Redder moest zichzelf redden Opzichter N. Eduard nam afscheid van gem. dienst ^ONDERDAG^3IILIUM958_ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Rector Magnificus van de Leidse Universiteit, prof dr S. E. de Jongh, deelt ons mede, dat het tekort aan kamers voor studenten in het komen- de academiejaar waarschijnlijk groter zal zijn dan ooit. Het Kamerbureau heeft in juni eil juli nog 256 studenten kunnen onder brengen, maar nu is de schaarse voor raad kamers, behoudens de zeer du re dan wel zeer slechte of afgelegene, nagenoeg uitgeput. Qndanks de aanwinst van 112 ka mers in het paviljoencomplex naast het station en het kort geleden aange kochte pand Oude Vest 31, wordt het tekort becijferd op ongeveer 400 ka mers. De Universitaire autoriteiten „TICTORIE" OP HET N.K.S.-KAMP TE BERG EN DAL Men bericht ons; Nadat we ons een paar dagen heb ben moeten behelpen met teiltjes water, wanneer men gich wilde was sen, was woensdagmorgen tot onze grote vreugde de waterleiding yoor de wasgelegenheden klaar. Het is een waar genot zich weer met vol doende water te kunnen opfrissen, Na de traditionele ochtendgymnas tiek, het bijwonen van de H- Mis en het ontbijt, waren er vppr de och tend atletiekwedstrijden vastgesteld, Op het programma stonden hardlo pen, hoogspringen, verspringen en balwerpen, Door de overweldigende deelname vervielen al terstond de nummers hoogspringen en versprin gen. Het la aan onze meisjes niet ge lukt om bij het hardlopen en bal- werpen pen prijs te behalen, Wel kwamen Marian Bergers, TrUUS v, d. Ppe] en Bep Burgmeijer in de hal ve finale, maar toen werden ook zij uitgeschakeld. 's Middags zijn alle kampbewoon- sters onder leiding van de gehele kampstaf een bezoek gaan brengen aan de H. Landstichting, Op de heenweg kreeg Ineke Glazen pech aan haar fiets, De snelbinder was ge heel om de as heen gedraald. Met veel moeite en hulp van voorbijgan gers is het euvel verholpen, Het" be zoek aan de H. Landstichting was erg mooi en boeiend maar ook zeer ver moeiend. Om 5 uur was iedereen weer terug in het kamp, alwaar er weer voortreffelijk avondeten op ons stond te wachten. 's Avonds konden de meisjes deel nemen aan diverse balspelen of gaan zwemmen in het naburige bad. De meeste meisjes van „Victorie" gingen zwemmen om zich alvast een beetje te trainen voor de zwemwedstrijden, die vandaag op het programma staan en die in het zwembad van Nijme gen gehouden worden, Zij nemen de gehele dag in beslag, Vanochtend om 10 uur was het ook te Berg en Dal droog maar pan de frisse kant voor de zwemwedstrijden. De stemming onder de deelneemsters van „Victo rie" is opperbest en we vermaken ons uitstekend. maken zich over deze ontwikkeling zeer bezorgd, omdat het immers voor de vorming van de studenten zeer ge wenst is dat zij in Leiden temidden van hun medestudenten wonen. Gelukkig is een verbetering aan staande: het dankzij de financiële steun van het Rijk, de Gemeente Lei den de Centrale Stichting Studenten huisvesting in aanbouw zijnde grote studentenhuis aan de Haagweg zal in september van het volgend jaar aan 222 studenten een uitstekend onder dak bieden. Het tekort zal daarmede echter niet zijn opgeheven, te minder omdat het aantal ingeschreven stu denten steeds sneller toeneemt: dit academiejaar met 150 tot bijna 4700, welk aantal verwacht wordt geleide lijk te zullen stijgen tot omstreeks 7500 in 1970. Volgens het investerings plan van de Universiteit zal voor ruim 2.000 studenten nieuwe woonruimte moeten worden geschapen. Het spreekt dan ook vanzelf, dat thans de voorbereidingen worden getroffen voor de uitwerking van nieuwe bouw plannen. Nieuwe bouwplannen verlichten echter niet de nood van dit ogenblik. Daarom hpopt de Rector, dat vele burgers, die één of metr kamers kun nen missen, deze aan studenten zul len willen verhuren. Deze hulp is voor de Universiteit vooralsnog on misbaar. Zij, die daartoe bereid zijn. kunnen desgewenst gebruik maken van het studentenkamerbureau, Ra penburg 6, tel. 23905. PRONONCE voor Uw LINGERIE Leiden Oegstgeest Breestraat 65 Geversstraat 41 Tel. 21800 Te!. 28917 Burgerlijke Stand Geboren: Maria Catharina d. v. P, de Koning en A. H. Similon, Jan z. V. G. Zandbergen en E. Gravekamp. Ariea d. v. C. de Mol en P. den Hol lander. Fredericus Petrus z. v, W. J. Koree en C. Devilee. Gehuwd: E. P. van der Eisch en C. C. Krijger. Overleden: I, M, van Velzen 71 j. echtgenote v,; C. J. van Spengen. R. M- Rothschild 53 j. echtgenote v,; K. Kramer, p. Buwalde 61 j. man, Agenda Leiden DONDERDAG 3; JULI. Leidse Bloemenweek. Kindgrporso. KaasmarktStadhuisplein. 8 u. nam. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. ZATERDAG 2 AUGUSTUS, Leidse Bloemenweek. Rijnsburgs Bloemencorso. Intocht in Leiden: 15.30 uur nam. Avondcorso: Jan van Houtkade 20.30 uur nam. DE AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN. Leiden: Apotheek van Dneaum. Mare 110. tel. 20406. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. DIJBEEN GEBROKEN. Olie-glad. De vijftienjarige Klaas Martij n uit de Lusthoflaan te Leiden heeft gis teren bij een val op het trottoir van de Prinsenstrat, het linkerdijbeen ge broken. De iongen kwam op de fiets vanaf de Herensingel de Prinsen straat inrijden en moest in de bocht uitwijken voor eep paf op de rijweg speelden. Het voorwiel van de fiets raakte de trottoirband en de jqngen kon niet overeind blijven. H)j werd door de E.H.D. naar het ziekenhuis gebracht. ROUTE KINDERCORSO. De route van het kindei'corso heden avond 8 uur is als volgt: Kaasmarkt, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Kort Rapenburg, Breestraat, Gange tje, Botermarkt, Stadhuisplein. LISSE Raadsagenda. De raad der ge meente Lisse vergadert vrijdag avonds tc 8 uur. Agenda o.a.: invoe ring van werkclassificatie en presta tiebeloning voor het gemeenteperso- neel; wijziging van de gemeentelijke bezoldigingsverordening en salaris maatregelen per 1 april 1958i mede werking tot uitbreiding van de speel- plaats der St. Jozef kleuterschool (Beekbrug); verkoop van grond t.b.v, de bouw van een nieuw Groene Kruis- gebouw; krediet voor aanleg van de Trompstraat; krediet voor verdere verbetering van het wegdek van de le Poellaan. Rijwieltoerisme De heer Jac, Faas, heeft wedérom deelgenomen aan de 24 uurs nachtrit 'rond het IJsselmeer, een afstand van 365 km. Voor deze grote tocht, welke startte vanaf Baarn via Amsterdam, Afsluit dijk, Heerenveen, Zwolle en verder naar Harderwijk en Amersfoort, eindpunt wederom Baarn, waren 05 deelnemers. Bij Heerenveen waren er 8 uitvallers, de overigen hebben deze tocht geheel beëindigd. Het weer tijdens deze zeer lange tocht was slecht, veel regen en storm. De prestaties van Faas was des te groter, daar hij toen hij deze tocht geheel had volbracht, nog vanaf Baarn naar Lisse per fiets huiswaarts keerde, deze afstand bedraagt 80 km., waardoor hij in totaal 445 km, in weer en wjnd heeft afgelegd. Faas ontving voor deze schitte rende prestatie een medaille. Voorts vernamen wij, dat hij ge durende de zomermaanden aan vele rijwieltochten zal deelnemen, in to taal hoopt hij 45.00 km af te leggen, ruim 3000 km heeft hij er al op zit ten. NOORDWUK Gisteravond omstreeks tien uur is de 21-jarige P. C. van der Griend uit Noordwijk aan zee om het leven ge komen nadat hij uit een auto was ge slingerd, die met grote snelheid tegen een boom in de bocht van de weg in de wijk Vogelenzang te Bloemendaal reed. De bestuurder, die de auto te Katwijk had gehuurd, werd zwaar ge wond en is opgenomen in het marine hospitaal te Overveen. Twee dames uit Breda, die met vakantie te Noord wijk waren en de rit meemaak ten, werden met lichtere verwondin gen opgenomen in de Mariastichtng te Haarlem. WARMOND OPENING SPEELWEIDE. Onder -grote belangstelling vond gis termiddag in aanwezigheid van het voltallig college van b.en w, de hoof den der scholen en de gemeente-ar chitect de opening plaats van de nieu we speelweide. De voorzitter van de vereniging „Speelvreugde" wethou der P .F. Vergeer sprak een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking, waardoor deze speelweide tot stand kon komen. Ook de gemeente-archi tect met zijn staf komt bijzondere dank toe aldus spreker, want ook zij hebben veel bijgedragen tot de tot standkoming. De burgemeester bracht een woord van dank aan het bestuur van de vereniging „Speelvreugd" voor 't genomen initiatief det met zulk een succes bekroond is. Deze speelweide is niet de permanente, want deze zal binnen een of twee jaren In de om geving van de Julignastraat worden aangelegd maar wegens het grote ge brek aan speelruimte kon hièrop niet worden gewacht en is deze tussenop lossing gevonden. Ook hij sprak dp wens uit, dat de kinderen naar harte lust zouden genieten en vertrouwde er op dat de oudei*s, door lid te wor den van de vereniging, het werk van de vereniging zouden steunen, Hierna werd door hem het hek geopend en de vlag gehesen waarna de kinderen ir groten getale direct van de speel weide gebruik maakten. Vooral de hierop aangebrachte schommels, wip pen, klimhuizen enz. hadden hun bij zondere belangstelling en er was reeds terstond een gezellige sfeer die de beste verwachtingen geeft voor de toekomst. Na de opening begaven de vele genodigden zich naar hotel de Zon, waar door het bestuur der ver eniging een thee werd aangeboden. JUBILEUM ARCHITECT BAKKERS Zaterdag a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer A. J. P. Bakkers als architect in dienst dezer gemeente trad. Zeer veel is tijdens zijn archi tectschap in deze gemeente, zowel op stedebouwkundig als landschappelijk gebied tot stand gekomen. Wij behoe ven slechts te wijzen op de bouw van vele villa's en middenstandswonin gen; de woningwetwoningen zijn toe genomen van 31 tot 126. In de land schappelijke sfeer kwam tot stand het prachtige sportpark met zijn mooie wandelsingels, het mooie wandelpark „Groot Leerust" en de op vele plaat sen aangelegde prachtige plantsoe nen, Vooral het creatieve werk heeft zijn volle belangstelling maar in een Over een afstand van dertig tQt veertig meter was gisteren het weg dek op de rotonde van het Stations plein spiegelglad doordat er olie ge morst was. Een paar motorrijders hebben er de ongemakken van mo gen ondervinden: ze kwamen bij het nemen van de bopht met hun voertui gen te vallen. Gelukkig bleef de schade beperkt tot enkele krassen en deuken. De gemeentereiniging heeft het euvel verholpen door het strooien van zand- kleine gemeente moet de architect nu eenmaal van alle markten thuis zijn, want hij is de vraagbaak van ieder een en voor alles. Buiten zijn officiële functie bekleedt de heer Bakkers nog veel andere functies, Hij is p.m. se cretaris van de afdeling Zuid-Hollend van de bond van hóófden van ge meentewerken, lid van de redactie commissie de Technische Gemeente stem, penningmeester van de kring Zuid-Holland Noord van de bond hoofden van gemeentewerken, tech nisch adviseur van de woningstich ting „Warmunda", enz. Een gemeente-architect timmert letterlijk en figuurlijk langs de weg zodat op al zijn werkzaamheden Steeds de schijnwerper van de publie ke belangstelling staat. Hij weet dit zeer goeu want als men zijn kantoor binnenkomt treft de bezoeker direct een groot borrl waarop met forse let ters staat: Wie timmert aan de straat, Moet veel berispens horen. Het is de beste raadt Hem daar niet aan te storen. Het gemeentebestuur wil nu eens een ieder in de gelegenheid stellen de heer Bakkers als stille werker achter de coulissen met dit jubileum te com plimenteren en heeft derhalve beslo ten hem een receptie aan te bieden op zaterdag a.s. des namiddags van 3 tot 4 uur. N00RDWIJKERH0UT Bij gladiolendiefstal op heterdaad betrapt. In de nacht van maandag op dinsdag j.l. heeft de wachtmees ter der Rijkspolitie B. Haerser uit de Zilk een tweetal gladiolendleven op heterdaad kunnen betrappen. Het tweetal had van het land van Konijnenburg Mark bij de Corne- liabrug reeds een 800 gladiolen met bollen en al uitgetrokken en voor vervoer klaargelegd. VVSB-nieuws. De nieuwe trai ner van VVSB, de heer Van Altena uit Rotterdam zal heden met de trai ning beginnen. Het trainingsschema is voorlopig vastgesteld op dinsdag en donderdag van 7 tot 8 uur voor de junioren en van 8 tot 9 uur voor de senioren. VVSB 1 zal deelnemen aan de wedstrijden om de KNVB-bekpr. Deze wedstrijden beginnen op zondag 17 augustus. Op zaterdag 2 augustus spelen het le en 2e elftal in Rijnsburg tegen Rljnsburgse Boys 1 en 2 nederlaag wedstrijden. Beide wedstrijden van gen om 7 uur aan. VVSB 1 komt als volgt uit. Doel: P. Peeters; achter: C. Peeters en M. de Groot; midden: M. Groot, H. v. Pari don en E. Groenewoud; vóór: C. Koomen, C. v. d. Togt, C. Meijer, J. Nederstigt en J. v. d. Voort. WSB 2 heeft de volgende opstel ling: doel: A. v. d. Voorn; achter: Jac. Duivenvoorden en K. v. d. Berg; Ft Meeuwenoord, P. Warmerdam en P. Nulkes; vóór: A. Groot, J. v. d. Burg, P. v. d. Lans, H. v. Eeden en C. Marlij nen. Er zijn in Leiden drie soorten men sen; Dat zijn degenen, die wel eens geboord hebben dat een „Club de Limetz" naar Frankrijk gaat, dege nen die menen dat de Club zich spe cialiseert op het schoonmaken van kerken en de derde groep wordt ge vormd door de velen, die ondanks een grote interesse, niets van de club weten. En voor deze drie groepen speciaal is het dat dit geschreven werd. Voor de zesde maal gaat nu de Club de Limetz naar Frankrijk om het contact met de bevolking van het tweelingdorpje Limetz-Viliez (350 inwoners) wat te verstevigen, nadat een eerste kiem werd gelegd toen jongens en meisjes van i Wateringen en) Leiden er indertijd orde op za ken kwamen stellen. Het eerste doet is nu niet meer het schoonmaken van het oude grijze kerkje. Het gaat er thans om, dat wat gewonnen werd, te behouden. En heel bescheiden durven we te beweren dat dat vrij aardig blijkt te lukken, gezien het spontane verlangen van de bevolking naar de komst van de Nederlanders, Als de bus stopt onder het dichte lover van de bomen, die het kerkje omgeven, dan zijn ze daar allemaal: de burgemeester, mr G. Hauchecor- pe, met zijn goedige (dooh niet zeer zelfverzekerde) glimlach: een grijns van het ene oor naar het andere. Daar zijn ook de twee wethouders, die zo in de gemeentepolitiek door kneed zijn, dat ze beseffen, dat men zich als wethouder maar het best wat achteraf kan houden. Als het nog niet al te laat is, zit ook Tonya, zich schurend tegen de deurpost, voor haar woninkje. Ze zit daar als er in het dorp wat gaande is en ook, zomaar, omdat de zon schijnt. Natuurlijk is er ook pastoor A. Smitz, die zijn blijdschap over de komst van zijn jonge landgenoten verbergt achter een gastvrije glim- iach en die beslist nie) meer spreekt, dan hij noodzakelijk vindt. Zo lang reeds in Frankrijk, weet hij hoe kost baar een woord is. Hij heeft evenwel de eigenschap ergens te zijn en door zijn aanwezigheid houdt hij het hele dorp in evenwicht, Gistermorgen te omstreeks kwart voor elf reed de heer A. J. J. v. d. Eshof, employé bij de gem. reiniging te Leiden in een auto de v. d. Werf- straat uit en wilde de brug over de Oude Singel overrijden. Langs de Oude vest kUkend zag hij drie knaap jes, die schreeuwend wegliepen, ook meende hij iets in het grachtwater te zien bewegen, Hij reed de brug op, zette zijn wagen op het midden stij en stapte uit de auto, Op dat ogenblik kwam juist het lichaampje van een kind boven wa ter. De heer v. d. Eshof bedacht zich geen moment en sprong geheel ge kleed (hij droeg een overall) te wa ter. Hij kreeg het kind, een 3-jargi jongetje te pakken en wist het haar geweest, maar nu kwam er een man toelopen die het kind aannam en er mee weg liep, Men bekommerde zich verder niet meer om de redder, die het met de zeer zwaar geworden kle ding net erg gemakkelijk had. Hij kwam op eigen "kracht aan wal. Een van de meest aotieve dorpe lingen is wel mr Alexis, waard van „Des Fleurs" het culturele centrum van de samenleving en op zijn ma nier tracht hij al direct na aankomst van de Leidenaren hun verblijf zo i aangenaam mogelijk te maken. Dan is er Marius, de -dorpsdwaas, en de man die uit Bretagne komt. Hij kan zijn geboorteland niet vergeten en prijs het elk uur van de dag met Cajvadog. Daar komt ook de postbode, die het niet zo nauw neemt met zijn kan tooruren en die soms wel een halve dag wegblijft om wat brieven rond te brengen en met de geadresseerden te praten over dingen, die het dorp en de grote wereld bezighouden. De heer Picandet, de onderwijzer, wéét dat hij de enige intellectueel is in het dorp (en dat is hij ook) en daarom beschouwt hij de opschud ding, die de Club de Limetz teweeg brengt, met enige reserve. Zijn echt. genote daarentegen, gewend vastbe raden de sc' aoljeugd te regeren, be vordert al direct met voortvarend heid het contact mat de Hollanders. Dat zijn de mensen, waaronder ge durende een week de clubleden zich mengen, die ze elke dag zien en die ze op 15 augustus, het feest van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, het oogstfeest, allemaal samentreffen In #de kerk, die ze gewoonlijk beter van 'bulten dan van binnen kennen. En dat is dan, waarom de Club de Limetz nu al vow de zesde keer naar Frankrijk gaat. Voor de zesde maal Voor de zesde keer Limetz, Dat brengt speciale zorgen met zioh, Want de Club de Limetz heeft verplichtte- gen tegenover zijn leden en de in woners van Limetz, waai' men niet licht overheen lopen kan, Daar Ugt het feit dat zij niet alléén maar va- can tie gaan houden .n het vriendelü ke dorpje aan de Seine. Dat óók, na tuurlijk, maar niet op de eerste plaats, Zij gaan or wat doen. Folkloristi sche dansen, volksliederen, een mas kerspel en een pantomime staan op het program en koortsachtig wordt op de repetities gewerkt om alles ep gladjes in te krijgen. Daar zien de Franse vrienden naar uit. Zij verheugen zich elk jaar op het samentreffen Want ook de Fran sen zijn druk aan het repeteren. Het is met een zekere voldoening dat de Club de Limetz mag constateren dat pok in Limetz, naar het voorbeeld der Leidenaren een soort jongerenbewe ging Is ontstaan, die satpen met de Leidenaai's een culturele avond gaat verzorgen. Voor de zesde mnal zal men zwer ven door de mooie omstreken van Li metz, genieten van Parijs en van al les wat het schone Frankrijk bieden kan. Op 15 augustus zullen Fransen en Leidenaars tezamen de Hoogmis vie ren en wij mogen dit gerust een bele venis noemen. Denken wij aan het vo rig jaar toen de Mis werd opgeluis terd door hoornmuziek van een Chor de Chasse en zang van de Nederlan ders. Ook dit jaar zal dat weer zo zijn en zeker zal het kleine kerkje tjokvol zijn met devote gelovigen. Mogen wij voorts wijzen op de ban den van vriendschap die tussen Lei denaars en de inwoners van Limetz zijn ontstaan. Elk jaar, zo ook nu als wij 1it schrijven, vertoeven en kele inwoners van Limetz bij gast-1 vrije Leidenaars. Zo kunnen ook som-1 mige Limetzsers meepraten over het leven in Leiden. Van deze plaats hartelijk dank Laatste Berichten Op verzoek van de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties heeft de Nederlandse regering zich bereid verklaard, op korte termijn nog zes officierén ter beaohikking te stellen van de waarnemersgroep van de V.N. in Libanon, Daardoor wordt het totaal aantal Nederlandse officieren, gedetacheerd ip Libanon, gebracht op zeventien, inclusief een officier van gezondheid. aan alle families die gastvrijheid ver lenen aan onze Franse vrienden. Op 11 "ugustus a.s. zal de club weer vertrekken. In uw eigen Leidse Cou rant zult u de belevenissen van de groep van dag tot dag kunnen vol gen. En voor velen die één of meer dere keren zijn meegegaan en nu door omstandigheden de reis niet meemaken, zal het lezen van deze verslagen enig heimwee veroorzaken, om het vele schoons dat zij daar eer der beleefden. JOOP KOEVOETS, Chsf d'équipe. Marktberichten GOUDA. 31 juli, Kaas Aanvoer 176 partijen. Notering: eerste kwali teit 1,90—2,00; tweede kwaliteit 1.80 Na bijna 40 jaar Markt en haven Vanmorgen heeft opzichter N. Eduard, de markt- en havendienst te Leiden na bijna veertig jaar verlaten, omdat hij pensioengerechtigd is. De heer Eduard begon zijn loopbaan als bruggewachter, later werd hij tot op zichter benoemd, Hij werd op de eerste plaats toege sproken door wethouder J. v. Schaik, die sprak van de weemoed, maar ook van de dankbaarheid van dit moment. De scheldende opzichter treedt uit het maatschappelijk gebeuren, maar hij neemt een schat van herinnerin gen aan een mooie tijd met zich mee. De heer Eduard heeft in verschillen de functie's in de markt- en haven dienst gewerkt. Sinds 1941 bekleedde hij zijn huidige functie. En h;j kende m deze periode ple zierige en minder plezierige momen ten. De marktmensen kunnen heel gezellig en humoristisch zijn en zij houden van kwinkslag, daarnaast is de dienst gebonden aan vele bepalin gen, die vereisen, dat er strikt de hand aan gehouden wordt, De heer Eduard heeft tussen deze twee zijden van het werk het juiste midden ge vonden. De heer F, van Dissel, voorzitter van de personeelsvereniging van de markt- en havendienst richtte zich eveneens tot de jubilaris in een ge moedelijke, maar hartelijke rede, waarin hij een vergelijking trok tus sen oude en huidige toestanden in de markt- en havendienst. Veertig jaar geleden was het amb». van brugge wachter het laagst betaalde in de ge meentelijke dienst, hoewel de ambte naren gemiddeld 83 werkuren in de week maakten. Er is een strijd om verbetering ge voerd en de heer Eduard heeft in de ze strijd zijn aandeel gehad, Hij was ook een der leden van het jubileumcomité, dat in 1925 werd op gericht en dat in de loop der jaren is Uitgegroeid tot een personeelsvereni ging, waarvan het grootste deel van het markt- en havenpersoneel bij is aangesloten. Hij beschreef de schei dende opzichter als een humaan chef, een man, die na een snelle reactie steeds tot een rechtvaardig oordeel over het optreden van zijn onderge schikten kwarn, Voor sommige jonge ren was hü zelfs als een vader. Na mens de P.V. schonk hij de heer Eduard een gebakstel. Historisch. De heer M. Weima, directeur van de markt- en havendienst overpeinsde dat de heer Eduard een historische fi guur is, omdat hij van de 63 jaar markt- en havendienst er veertig heeft meegemaakt. Hij heeft dus de snelle groei "an deze dienst op de voet gevolgd. Om enige aardige cij fers te noemen; in de 63 jaar markt en havendienst hebben 75 miljoen mensen de warenmarkt bezocht on kwamen 2739,009 varkens op de var- kensmarkt. Maar ook ln zijn werk en als persoon heeft de heer Eduard his torie gemaakt. De directeur tekende hem als een goede, kundige en ijveri ge medewerker en een karaktervol mens. Er spraken nog mevr. G J. Jans- sen-Gelderman, die het woord voerde namens de marktkooplieden en een fruitmand overhandigde, de heer J. Stikkelorum, die sprak namens de af deling Leiden van de bond van markt-, straat- en rivierhandelaren en heer Otto Segijn, namens de markt-exploitanten. Laatstgenoemden boden sigaren aan. De heer Eduard sprak tenslotte een welgemeend dankwoord. ■s HERTOGENBOSCTI, 30 juli, Vee Op de markt werd aangevoerd 0744 stuks vee, zijnde: 2334 runderen 307 graskalveren, 701 vette kalveren, 318 nuchtere kalveren, 239 schapen, 14 geiten, 400 lammeren, 03 fokzeu- gen, 389 slaehtvarkens, 28 lopers, 1891 biggen. De prijzen waren, behoudens uit- nderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: meik en kalfkoeien 725—1250; gulste koeien 650—960; kalfvaarzen 760— 1225; klemvaarzen 725—975; guiste vaarzen 075—825; pinken 460 - 675; graskalveren 275—475; nuchtere kol veren voor fok- of mesterij 75—225; weideschapen 45—70; lammeren 80— 65, draehtige zeugen 300—300, lopers 6878; biggen 45—02, alles pei stuk. Slachtrunderen: «.an voer 709 stuks. Extra kwal. 3,20—3.35; le kw, 3.05— 3.20; 2e kw. 2.75—3,00; 3e kw. 2.60— 2.75; vette stieren 2.80—3,10; worst koeien 2.50--2.65, alles per kg gesl. gew,; vette kalveren le kw, 2.75 3.05; 2e kw. 2.35—2.05, 3e kw. 2.10— 2 30; nuchtere slachtkalveren 1,50— 1 80; Slacht varkens i.08—1.78; slacht zeugen le kw. 1 52—1.58; 2e kw. 1.44 1.49, alles per kg lev. gew.; vette schapen 05—95; vetto lammeren 65— 85, nuchtere slachtkalveren 52,50 77.50, alles per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoei groot, handel stug, prijzen staanue, gulste koelen: aanvoer groter, handel kalm, prijzen iets gedrukt; jongvee: aanvoer ge woon, handel traag prijzen minder vast; vette kalveren: aanvoer nor maal. handel levendig, stijf duurder; nuchtere slachtkalveren: aanvoer minder, handel willig, prijzen ruim gehandhaafd; schater, en lammeren: aanvoer ruimer, handel stroef prijs houdend; fokzeugeir aanvoer groter, handel goed, prijseer op gelijk niveau lopers en biggen. aanvoer groter, handel iets gedrukt, prijzen niet goedkoper; slachtvee: aanvoer als vorige week, handei van prima kwa liteiten ongeveer prijshoudend, min dere kwaliteiten handel en prijzen gedrukt; slachtzeugen: aanvoer min der, handel vlot, prijshoudend. TER AAR, 30 juli, Groente - Snij bonen 0.410.50; idem B 0.250.39; idem stek 0,25; stokprinsessebonen 0,50—0.72; stamprinsessebonen 0.26— 0,45; witte pronker? 0.250,29; idem Stek 0.18; tuinbonen 0.09 -0.i3; to maten A 0.37—0.49. Idem B 0.40— 0.49; idem C 0 20—0 34; idem CC 0.20 0.23; postelein 0 040.14; andijvie 0.130,15; aardappelen 0.050.08; rode kool 0,06 -0.07rabarber 0.06 0.16; kroten 0.06—0 13; waspeen 0.10 0.11; uien 0.160.17 alles pei kg; sla 0.05—0.03; bloemkool A 0 280.41; idem B 0.18—0,2"; idem C 0.10—0.15; paprika 0.05; komkommers 0.080.14 alles per stuk. öoskroten 0.020.04; bospeen 0 14—0.15, selderij 0.04; bos uien 0.13 alles per bos, zwarte bessen 2 00: kruisbessen 0,59; peren: suiker peren 0,17—0.10; kruideniersperen 0.34; appelen: Yeilow Transparant 0 370.49, alles per kg; meloenen 0.31—0,94, per stuk Augurken: fijn 0,84; fijnbastard 0.65; Dasterd 0.50 0.51; grof A 0.30—0.31; grof 1 0.22; CD 0.280.30; idem 2 0.14; idem afw. 0.08; E 0.07—0.08; idem geel 0.03. al les per kg. VINKEVEEN, 30 Juli. Groente Andijvie 711; capucijners 4877; doperwten II 4857; kroten 6--7; postelein 49; rabarber 1213; snij bonen 44—59; spinazie 11—32; stam- bonen 3053; tomaten 2050; tuin bonen II 1519; uien 15; pronkbo- nen 4850; waspeer 1016, alles per kg; komkommers 813, sla 3—6 per stuk; bospeen 14—27; peterselie 2—6; seldery 2—3 per bos. R.A.VEEN, 30 juli. Bloemen Asters 1020; Colvilleis 1517; Lia. trix*12—31; Dahlia 20—55; Gladiolen 1545; Lathyrus 14—19 per bos. Chrysanthen Delightfull 1417 per stuk; Ornithogalum 4—7; Lelies 22; Am. Anjers 4—12; Gerbera 9—10 p. stuk. Groente Tomaten A 27.0039.00 idem B 26.00—42.00; idem C 20.00— 32.00; kropsla 4.00--6.00; andijvie 10.0012,00; bospeen 16.0022.00; bloemkool 10.00—36.00; aardappelen 5.009.00; breekpecn 10.00; blauw schokkers 43.00 -64.00; capucijners 52.00; tuinbonen 14.00—19,00; dubb. stambonen 37.0049,00; snijbonen 30.0053.00. Augurken B 60.00; idem C 40.00— idem DA 30.00—31.00; idem D 21.00—22.00; idem E 7.00—9.00; idem CD 28.00 per 100 kg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3