Geen ,Stafkapel' in Anne Frankfilm? Huwende onderwijzeres mag voortaan aanblijven Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Chefarme,,4 Emu viel een ooievaar aan Mevrouw vergat de inbreker haar pas S)e £iefde aan Manen WOENSDAG 30 JULI 195S DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Ein Lied, zwei, drei De stemming was eruit in 1944 Nadat enkele musici door de op roep van de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond uit solidariteit met hun stakende collega's in de Amerikaan se filmindustrie hun medewerking aan de Anne Franklilm hadden ge weigerd, heeft de 20th Century F'ox een groepje studenten van het Am sterdamse conservatorium en enkele figuranten bereid gevonden om Duitse militaire kapel uit te beelden. Bij de repetities bleek gisteren ech ter, dat deze amateurflimspelers te weinig leken op de stram marche rende Duitse muzikanten anno 1944. De filmmensen overwegen thans om deze scène te veranderen en de mi litairen desnoods zonder muziekin strumenten te laten marcheren. Het uit de oorlogsjaren bekende Duitse soldatenlied „Erika" zou in de film evengoed gezongen kunnen worden. Het werkverbod voor Nederlandse musici, dat van kracht is sedert zo wel de Nederlandse Toon-kunste- naarsbond als de Nederlandse Katho lieke Bond van Musici en Artiesten ihun leden hebben opgeroepen geen medewerking te verlenen aan op namen van filmmaatschappijen i voor de verfilming van „Het dag boek van Anne Frank" van weinig betekenis, zo deelde een zegsman Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.Ou AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstan den. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip; caus. 11.15 Piano recital. 11.35 Gram. 11.45 De avond zon van het Heidendom, caus. 12.00 Theater-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Orgelspel. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en piano. 13.30 De jacht op de dader, hoorsp. 15.05 Cabaret. 15.50i g Él van de 20th Century Fox filmmaat schappij mee. Zoals reeds eerder gemeld lag het in de bedoeling om in de Anne Frankfilm een marcherende Duitse militaire kapel te laten optreden om wat locale oorlogssfeer in de rolprent te brengen. Om technische redenen zouden de muzikanten alleen de be wegingen behoeven te maken; de muziek zou later in Hollywood woi- den ingelast. Het betreft hier een kleine scène, die van ondergeschikt belang is. Tot nu toe is men hieraan echter nog niet toegekomen omdat het werkschema van de opnamen in Amsterdam iets is verti-aagd. De N.T.B. wijst erop dat het geens zins haar bedoeling is om juist de opnamen van de Anne Frankfilm te bemoeilijken. De oproep aan zijn lo den geldt de medewerking aan alle filmmaatschappijen, waar musici in staking zijn. Aan het rijksarbeidsbu reau in Den Haag is reeds verzocht geen bemiddeling te verlenen Dij de tewerkstelling van musici voor film opnamen. Van de zijde van de 20th Century Fox deelde men mee dat de moei lijkheden met betrekking tot de mu ziekopnamen in Amerika nog niet geheel zijn opgelost. Vele leden van de American Federation of Musicians, die de staking had uitgeroepen, heb ben zich inmiddels aangesloten bij een nieuwe vakbond, die eventueel GLIE IN DE BIESBOSCH De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij deelt mede, dat zij een, vooralsnog bescheiden, pompende olieproduktie heeft verkregen in haar eerste exploratieboring nabij Wer kendam in de noordoost-hoek van de Biesbosch. Weg levensgevaarlijk door gemorste olie Maandagmiddag zijn op de Ant werpse Straatweg, nabij Bergen op Zoom, binnen een half uur drie men sen met hun voertuig geslipt en ge wond geraakt. Klaarblijkelijk was een vat olie, dat per vrachtauto vervoerd werd opengegaan, waardoor een glibberige laag op het wegdek was gevormd. Het eerste slachtoffer was een bromfietser uit Schiedam, die tegen de grond sloeg. Zelf kon hij zijn val nog breken maar zijn echtgenote, die achterop zat smakte met haar hoofd tegen de keien en raakte bewuste loos. De volgende ongelukkige was een marechaussee uit Souburg, die op zijn scooter de straatweg volgde. Hij werd zwaargewond in een zieken huis opgenomen. Een tweede scooterrijder, die even later slipte, kreeg slechts enige ont vellingen en kneuzingen. De Rijks politie nam maatregelen om verdere ongelukken te voorkomen. LAATSTE BERINNERING AAN „GOOISE MOORDENAAR" Morgen zal de laatste herinnering aan het destijds zo beruchte tram- wel met de filmmaatschappijen lotlijntje van Amsterdam via Naarden een akkoord zou kunnen komen. Zo- naar Hilversum, de Gooise stoom- lang de toestand in Amerika echter nog onzeker is, moeten de filmmen sen afwachten wat er van de mu ziekopnamen in Hollywood terecht zal komen, aldus een zegsman van de 20tih Century Fox. tram, verdwijnen. Dan zal het laat ste goederentreintje met enig offi cieel vertoon over de drie vier ki lometer rails, die er bij Bussum nog over zijn, rijden. Direct daarna zul len de rails worden opgebroken. K.V.P.-senatoren opperden bezwaren Eerste Kamer ook accoord Auiiuc ecu vct-yuwit leei vdiv vuui' c™ Het voorschrift, dat onderwijzeres- gewoon, voortgezet en uitgebreid la- ^mmen gevangenschap geboren Voordr. 16.05 Gram. 17.00 Voor sen bjj het openbaar onderwijs ont- iicrrl 17 4 Cram 1 R flO Wws 1 R 1 5 ~ii1 t.n.. de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Wat is en wil de A.A.?, caus. 18.20 Lichte muz. 18.50 Sportpraatje. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festi val: Residentie-ork. en solist. (In de pauze: 20.50—21.05 Voordr.). 22.10 Act. 22.25 Amus. muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Orgel en zang. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NC RV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ka merkoor. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boer ren. 12.35 Land- en tuin-b.meded. 12.38 Gram. 12.55 Opening 8e Congres Kir- che in Nol, rep. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.30 Lichte muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Inst. kwint. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Bas-bariton en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Lichte muz. 19.50 Pol. caus.: A.R. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Spoorzoeken door Eu ropa. 21.30 21.30 Het Midden-Oosten, kruitvat van de wereld, rep. 21.45 22.00 Periodieken-Parade. 22.10 Or gelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Radiophilharm. ork. en soliste. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS 20.00 Journ. en weerbêr. NCRV: 20.20 Kunstrubriek. 20.45 Walt Dineyfilm. 21.30 Gilbert et Mar- cellin, spel. 22.00 Dagsluiting. RADIO VATICANA. 25.67 M; 31.10 M; 41.21 M; 48.47 M; 196 M. 17.00: „Jonge kunstenaars spelen voor de Vatikaanse Radio" (VII): muziek van Verdi, Boito, Puccini, Ci- lea, uitgevoerd door Gabriella Ansol- di, sopraan; aan de vleugel: Anserigo Tarantino. slagen moeten worden als zij trou wen, verdwijnt binnen afzienbare tijd, nu de Eerste Kamer het betref fende wetsontwerp heeft aanvaard. Tégen waren de katholieke Kamer leden Gielen en Derksen, die het niet in het belang van het gezin achten als de moeder buitenshuis werkt. Daar stelden de minister van Onder wijs mr. Cals en mevrouw Luyckx, beiden eveneens K.V.P.'ers tegenover, dat de ouders nu zélf de verantwoor delijkheid krijgen. Pas als er sprake is van ernstige misstanden dient de overheid in te grijpen. In plaats van een wettelijk voor schrift om de huwende onderwijze res te ontslaan, is er voortaan de mogelijkheid voor de gemeentebe sturen om bij verordening het hu welijk van een onderwijzeres als ont slaggrond op te nemen. Het is hierdoor een zuiver plaatse lijke kwestie geworden. De heer Derksen (KVP) was van mening, dat het kind de dupe van deze ontheffing wordt, maar me vrouw Luyckx voerde aan, dat het zo'n vaart niet loopt met de ont wrichting van gezinnen van werken de vrouwen. Onderzoekingen op dit gebied hebben geen alarmerende be richten opgeleverd. Prof. Gielen was zeer positief in zijn uitspraak. Hij stelde vast, dat het bevorderen van arbeid voor de gehuwde vrouw eer der een nadeel dan een 'oordeel is voor de geestelijke gezondheid van het volk. De heer Gielen vond aanhang on der zijn partijgenoten Zegers, Schuur man, Van Lieshout, Maenen en Hoog. Deze senatoren waren echter bij de stemming niet meer aanwezig. De voorzitter Jonkman deelde naar aanleiding hiervan mede, dat de he ren de boodschap hadden achtergela ten, dat zij tegen gestemd zouden hebben, indien zij bij de stemming tegenwoordig waren. Dit was de eer ste maal, dat Kamerleden op deze wijze vooraf hun stem kenbaar ma ken. Door de Eerste Kamer zijn nog an dere wetswijzigingen aangenomen. Onder meer: het verkeersonderwijs wordt als onderdeel van „aardrijks kunde" een verplicht leervak voor ger onderwijs. Spaans kan op ULO-scholen als facultatief leervak worden toege voegd. Voorts heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming het re geringsvoorstel aangenomen om en kele categorieën gepensioneerden, die nog niet voor A.O.W.-uitkering in aanmerking komen compensatie te ge ven voor de jongste huurverhoging. Kindertoelagen voor gepensioneer den worden iets verhoogd. Communistische propaganda. De Eerste Kamer heeft gisteren het verzoek van de communist Seegers om de regering vragen te mogen stellen over de toestand in het Mid den-Oosten afgewezen. De fractie voorzitters stelden vast, dat zij wei nig voor dit stukje communistische propaganda voelden. V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De^ vier geneesmiddelen van Chefarine „4 worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wannear andere middelen falen. •gin pijnen cn gritp. Gaschikt voor ét gevoeligste maag, w«nt dia wordt fc.ich.rmd door hit bestanddeel Chafarox. Geld voor restauratie in eigen zak gestoken Een Haarlemse timmerman, de 44- jariige J. B., had een huisje gekocht op een veiling. De woning was vol komen onbewoonbaar; er was geen lioht, geen gas en een toilet ontbrak ook nog. Het lukte hem evenwel drie huurders voor het pand te vinden, nl. een weduwe uit Bloemendaal, een ambtenaar en een vertegenwoordi ger. Van alle drie wist hij 800 los te krijgen, zogenaamd om het huisje te restaureren en van de nodige be hoeften te voorzien. Dat is nu meer dan een jaar gele den en inmiddels is er niets aan het huis gedaan. De ambtenaar en de ver tegenwoordiger betrokken intussen de woning en eisten van de timmer man, dat hij zijn beloften, waarvoor zij immers hadden betaald, zou nako men. Toen de huisbaas in gebreke bleef wendden de huurders en de weduwe zich tot Bouw- en Woning toezicht die de reparaties zelf liet uit voeren. Er is nu een aanklacht tegen de timmerbaas ingediend en hijzelf zit thans op het politiebureau inge sloten. Gistermiddag om kwart over twaalf heeft een 29-jarige luitenant vlieger uit Arkel een noodlanding moeten maken op de vliegbasis Leeu warden, kort nadat hij van het veld was opgestegen met een Hunter- straaljager. Toen hij in de lucht was merkte hij namelijk, dat er iets aan de motor van het toestel haperde. Met een scherpe bocht keerde hij bo ven de startbaan terug om het vlieg tuig daar aan de grond te zetten. Door de sterke rugwind bleek de uit loop van die baan echter te klein, zodat het vliegtuig in een sloot be landde. De piloot bleef ongedeerd. SPORT De iu het Noorderdierenpark te ooievaar die, nu 10 weken oud, reeds vluchten maakt, daalde na een vlucht in de ren van de emu, die van dit bezoek niet was gediend, en het dier dusdanig aanviel, dat het een poot brak. De vogel werd in het Diaci» nessenhuis te Emmen opgenomen, waar men groot respect voor een ooie vaar toonde. Onder assistentie van 4 zusters moest de vogel een langdurige chi rurgische behandeling ondergaan, waarbij een gipsverband werd aan gelegd. Het vogeltrekstation te Leiden, dat de vogel heeft laten ringen, was be nieuwd, of deze in gevangenschap geboren vogel de ouders zou verlaten om de trek naar het zuiden mee te maken. Mocht de poot niet genezen, dan zal worden getracht de ooievaar van een kunstpoot te voorzien. En liep in de sterke arm De Arnhemse politie heeft binnen recordtijd een diefstal van 11 mille opgehelderd en het geld terugbezorgd. Een 32-jarige boekhouder uit Arn hem was door financiële moeilijkhe den zo in het nauw gebracht, dat hij besloten had bij zijn werkgever, de heer Z. uit de Rosendaalsestraat te Arnhem, in te breken. Hij was er van op de hoogte, dat die meestal een vry groot bedrag aan contanten in huis had en hij wist waar hij die moest zoeken ook. Toen de vrouw van de werkgever thuiskwam ontdekte ze dat tijdens haar afwezigheid de\slaapkamer was opengebroken en dat uit de linnen kast, die eveneens was geforceerd een geldkistje met het bedrag van 11.000 igiulden was verdwenen. Er was al spoedig enige verdenking gerezen tegen de boekhouder en de reoherche stelde daarom met bekwa-1 me spoed een onderzoek in in zijn huis. Op het ogenblik dat de recher- j cheurs daar arriveerden, stopte voor het huis een taxi, waarin verdachtes echtgenote gezeten was. Ze was op I weg geweest naar het station doch had onderweg gemerkt, dat zij haar paspoort had vergeten. Op de terug weg liep zij in de armen van de po litie, die haar koffers met grote zorg aan een onderzoek onderwierpen. Men vond daarin het opengebroken geldkistje en bij fouillering bleek dat de vrouw het gestolen geld bij zich droeg. Daarop werd de vrouw gear resteerd. Even later wist de politie ook de hand te leggen op He dief, die op weg was van Doetinchem naar Arnhem en die het plan had, tezamen met zijn vrouw de wijk te nemen naar Duitsland. VOETBAL ALGERIJNSE VOETBALLERS ZOEK. Vier Algerijnse voetballers, allen Mo hammedanen. die deel uitmaakten van het spelerseffectief van de Havre A.C.. worden vermist. Zij waren viei dagen geleden uit Lc Havre vertrokken, naar zij meedeelden voor een kort uitstapje naar Parijs. Men vvemoedt nu, dat zij via Zwitserland op weg zijn naar Noord-Afrika om zich bij de talrijke andere Algerijnse spelers te voegen, die Frankrijk in april j.l. hebben verlaten. Naar verluidt zijn nog vele an dere Algerijnen benaderd, die zich ech ter door een samenloop van omstandig heden niet bij de spelers van Le Havre hebben kunnen aansluiten. VNL IN HET JEUGDKAMP TE VUGHT Men schrijft ons: De tweede kampnacht werd er goed geslapen, terwijl het traditioneel weer regende. Gisteren was het somber doch droog. De wedstrijden waren niet zo succesvol. Maandagavond bereikte H v. d. Berg een eervolle 8e plaats bij een 300 m veldloop, waaraan plm. 30 aspiran ten meededen. De VNL-leider bereikte een 5e plaats bij een veldloop voor lei ders. De eerste voetbalwedstrijd tegen NEVO ging met 4-1 verloren. De Lei- denaars speelden een slechte wedstrijd alleen Koos Wesselman was aardig op dreef en scoorde het enige tegenpunt De tweede wedstrijd ging tegen „Spirit". Na een rommelige wedstrijd werd het 1-1, Henny Breedevelt maakte het doel punt. Bij het volleybal verloor VNL bei de wedstrijden, tegen NEVO met 15-1 15-7, tegen Spirit met 15-10, 15-5. On danks de cijfers was deze laatste wed strijd een mooie en spannende. We gaan ondanks enkele nederlagen vrolijk ver der! JAARVERGADERING LEIDSCHE FOOTBAL CLUB Gisteravond hield de LFC haar alge mene jaarvergadering in de cantine aan de Boshuizerkade. Toen de heer F. van Waveren te 20.30 uur de vergadering opende waren er een 50-tal leden aanwezig, alsmede enkele ereleden en leden van verdienste. In zijn openingswoord schetste de voorzitter de gang van zaken gedurende het afgelopen seizoen, sprak zijn voldoe ning uit over de prestaties der elftallen en zegde dank aan degenen, die steeds klaar stonden het nodige ter verfraaiing en verbetering van de accomodatie van terrein en clubhuis te verrichten. Het is wel jammer, dat momenteel nog geen uitvoering aan de verdere plannen tot verbetering der accomodatie kon wor den gegeven, aangezien de Sportstichting tot heden nog niet in staat was het no dige materiaal te verschaffen. Spreker kon voorts tot zijn voldoening vaststellen, dat de verhouding met de zusterverenigingen, w.o. ook de ver UVS uitstekend is en spr. zag in de toe komst, ook met de vereniging van het betaalde voetbal in Leiden, hechte sa menwerking mogelijk. Het groot aantal punten van de agenda werd vervolgent vlot afgewerkt. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de vereniging finantieel gezond is. Echter bleek eveneens zeer duidelijk dat zonder eèn behoorlijk aantal bezoe kers de begroting moeilijk sluitend was te maken en het ophouden van de KNVB-pool voor vele amateurvereni gingen een noodtoestand zou inluiden De aftredende bestuursleden worden herkozen. Als secretaris trad de heer A. H. v. d. Burg en als commissaris de heer A. Kruit toe. Ook het voorstel tot contributie ver hoging werd na uiteenzetting door de voorzitter vlot geaccepteerd. De verho ging zal na overleg met de zustervereni gingen t.z.t. worden doorgevoerd. Ging de bestuursverkiezing wel zeer vlot, het samenstellen van de verschil lende commissies leverde meer moei lijkheden op. Zo is het niet mogelijk ge bleken een voldoend aantal leden bereid te vinden in de elftalcommissie voor de j lagere elftallen zitting te nemen, zodat deze werkzaamheden voorhands door de bestuursleden zullen moeten worden ver- j richt. Slechts enkele leden gaven zich op voor de rondvraag, w.o. de heer J. Neu teboom sr, die namens de vergadering dank zegde voor al hetgeen door het bestuur was verricht. Te 11.00 uur kon de heer van Waveren deze wel zeer pret tig verlopen vergadering sluiten. WIELRENNEN VAN HOU WELINGEN EN BUIS NAAR WERELDKAMPIOENSCHAP AMATEURSTAYERS Aan het wereldkampioenschap stayers voor amateurs, die op 5, 0, 8 enlO augus tus a s. in het Alfred Rosch-stadion te Leipzig worden gehouden, zullen voor Nederland van Houwelingen (Sassen- heim) en Buis (Aalsmeer) deelnemen. Op 5 en 6 augustus zullen series en op 8 augustus de herkansingen worden ver reden. Alle wedstrijden over 50 km. Op i zondag 10 augustus gaat de finale over een uur. DE RONDE VAN HET WESTEN De tweede etappe van de Ronde van het Westen voor profs van Granville naar Rennes over 184 km is gewonnen door de Fransman Everaert in 4 uur 49 minuten 11 seconden. De uitslag luidde verder: 2. Novak (Fr.): 3. Rems (GB); 4. Scodeller (Fr.); 5. Saint (Fr.) allen z.t. In het algemeen klassement heeft Eeveraert de leiding. CRICKET ENGELAND WINT VIERDE TESTMATCH TEGEN NIEUW ZEELAND Engeland heeft de vierde testmatch tegen Nieuw Zeeland gewonnen met een innings en 13 runs. De tweede Nieuw Zeelandse innings leverde slechts «5 runs op. De eindscore was: Nieuw Zeeland 267 en 85. Engeland 365 voor negen wickets (gesloten). Engeland heeft de eerste vier wed strijden van de rubber van vijf alle ge wonnen. Tony Lock, de linkshandige spinner uit Surrey, boekte de beste bowling cij fers van al zijn testmatches door zeven wickets te nemen voor 35 runs. Zijn vijfde slachtoffer, de 20-jarige John Spar ling, hielp hem aan zijn honderdste wicket in testmatches. De Nieuwzeelanders. die in hun twee de innings op 30 voor nul stonden, had den 68 runs nodig om een nederlaag met innings te ontgaan, maar zij faalden er barmelijk op een door de regen aange taste pitch, die in de zonneschijn op droogde. De pace bowler Brian Statham luidde de laatste acte in door Bert Sutcliffe uit te gooien. Daarna deed Lock vrijwel wat hij wilde tegen batslieden, die niet opgewassen waren tegen zijn listig en agressief bowlen. ZEILEN NED. ZEILERS IN MUNCHEN. De Nederlandse zeilers in de Flying Dutchman-klasse, Schooneveldt. Jager en Glilcher. hebben tijdens de Sternberger zeilweek te München goede prestaties geleverd. Zij eindigden alle drie onder de eerste zeven in het algemeen klas sement. Totaal waren er 5 races en kwa men 53 jachten aan de start. De uitslag luidt: 1. Kuke (Berlijn); 2. J. Schooneveldt (Amsterdam); 3. Hirtch (München): 4. Haist (München); 5. U. Jager (Lemmer); 6. Ludwig (Wenen); 7. K. Th. Gülcher Naarden). WATERPOLO. MERWEDE—SLEUTELSTAD 7—3 Gisteravond werd voor de eerste klas se C heren van de zomercompetitie van de KNZB gespeeld de waterpolowedstrijd Merwedede Sleutelstad. De ontmoeting eindigde in een 7-3 zege voor Merwede. DE ZIJL—RZPC 14—0. Om aan alle onzekerheid een einde te maken behaalde de Zijl gisteravond op nieuw een grote zege. waardoor èn de Zijl èn VZV (Vlaardir.gen) gelijk eindig den zodat een beslissingswedstrijd voor een plaats in de le kl. van de KNZB nodig is. Veel had de wedstrijd niet om 't lijf, want de gasten brachten er niets van terecht en reeds voor rust werd het door Stokhuls (3x), Hensing (2x) en Bergman (3x) 8-0. Ook de tweede helft gaf eenzelfde spelbeeld. v. Tol (lx) Plezier (lx), Hensing (lx) en Stokhuis met Bergman zorgden voor de resterende doelpunten. Verdere uitslagen: De Zijl 3—WZC 1-3; De Zijl 2—SVH 3 1-3. POSTDUIVEN „Dc Rijnklicvcrs" (Leiderdorp). Wedvlucht met oude duiven vanaf Orle ans; dit was het laatste station vanaf Esschen tot Bordeaux en 2 x Orleans. In concours 91 duiven om 6 uur met z.w. wind in vrijheid gesteld, aankomst le duif 12 u. 52 fn. 3 sec., snelheid 1230.30 m.p.m,, laatste prijswinnaar 1 op 4 13.49.06 met 1083.75 m.p.m. Uitslag: J. v. d. Wal 1 en 7; A. Rooda 2; M. Jonge- leen 3. 6. 9; Truijers Jr 4; Chr. v. d. Pluym 5; H J. Kettenis 8 en H. en J. v. Alphen 10. Tegelijk werd ook het 3e concours jonge duiven 1958 gehouden op Vil voorde, afstand plm. 137 km; in concours 332 duiven, gelost om 7.45 uur met z.w, wind, aankomst le duif 9.28.05, snelheid 1307,53 m.p.m., laatste 9.42,15 met 1158.45 m.p.m. Uitslag: 1. N. Hoogervorst; 2. J. v. d. Wal 3. 5 en 9: H. B. Bonneur 4: M. A. v. d. Wilk 6; Lolkes dc Beer 7; M. Reierse: 8 A. v. d. Dop en 10 Truijers. door L. A. Cunningham 21) Hij bleef buiten staan tot ze in St. Bennoit kwamen. Hij zag de avond komen opzetten en de schaduwen van de dijken over de velden langer worden. Hij voelde ziohzelf klein worden in een wereld, die volgesta- peld lag met kleine en grote intriges en valstrikken. Hij ging naar binnen om zijn kran ten te halen. Manon was even achter gebleven, terwijl de oude man reeds de gang inliep. Van dit korte ogen blik, vóór de trein het station binnen liep, maakten zij nog even gebruik Hij sloeg een arm om haar heen, en zij legde een hand op zijn schouder. „Ik houd van je", fluisterde zij. „Onthoud dat, wat er ook komt". „Manon", zei hij, „ik zal je nooit opgeven". „Wees dan voorzichtig, beloof me dat, en laat niemand iets merken. Wacht totdat ik een eind voor je uit ben". Zij kusten elkaar. Dan liet hij haar uitstappen en wachtte even voor hij haar volgde. Buiten zag hij haar wegrijden in de auto, waarmee Lucien haar was ko men afhalen. Lynn wandelde naar zijn hotelletje en keek naar de sterren. Hij vond dat ze vandaag bijzonder mooi schit terden. Maar het was dan een prach tige en merkwaardige dag geweest. HOOFDSTUK IV. Iedere avond, van vijf uur af zat Grand'mère Marthe in de ouderwetse eikenhouten leunstoel met de hoge ru>g en keek uit het venster. Zij bleef daar zitten tot Jeanneton beneden in de hal de gong luidde voor het avond eten, en bewonderde intussen de zonsondergang. Die was elke dag weer anders; er kwamen er nooit twee, die precies aan elkaar gelijk waren. Nooit waren er twee hetzelfde geweest in de vele tientallen jaren van haar leven. Zij schenen 'n voorbeeld voor de wereld, die altijd dezelfde blijft in haar dage lijkse sleur. De mensen geven niet om de ondergaande zon; zij wachten weer op het opkomen van de nieuwe dag. Alleen zij die ogen hebben om te zien - en hoe scherp waren niet die van Grand'mère Marthe! leren iets uit de zonsondergang. En dat is: de grootheid van God en de kleinheid \an de mens. Vanavond speciaal keek Grand' mère Marthe peinzend naar het kwij nende licht, en toen het Angelus klepte van het kleine grijze kerkje in de verte murmelde zij: „Van de morgen wake tot de avond hope Israël op de Heer; want bij de Heer is barmhartigheid, en bij hem is overvloedige verlossing", en het leek wel of zij barmhartigheid inriep voor haar eigen volk van Tantramar. Ze zouden die avond laat dineren. Manon zou pas tegen donker van Moncton terugkeren jn Lucien was naar het dorp Cormier om een paar oude brieven te bestuderen, die een vioolspeler daar in een antieke kist gevonden had. Maar Pierre zou dadelijk bij haar komen. Hij was op het ogenblik bezig enkele brieven te schrijven beneden. Hij zat daar al bijna de hele middag. De hemel zag nu 1 elemaal rood. Bijna even rood was deze middag het gezicht van Pierre geweest, toen hij terug kwam van St. Benoit. Hij had door het huis gelopen iet gebalde vuisten; ze dacht, dat hij er iets van krijgen zou. Ze wist precies wat er in hem omging. Grand'mère Marthe kende hem; ze kende alle Labrettes. Ze had meer Labrettes gezien en ge kend dan enige andere vroüw die in die heetbloedige familie getrouwd was op Manon Girard na, die nóg langer geleefd had dan Marthe, en :n rumoerige tijden, toen het gemakke lijker was de mensen te leren kennen. Het was niet zo gemakkelijk tegen woordig, de mensen te leren kennen. Pierre kende zij, en ze las zijn karak ter als een boek met grote letters. Ook Ludovic, die in de oorlog .ge weest was, en die toen hij er van terug kwam nog minder sprak dan voor die tijd, kende zij, voor zover men iemand kan kennen die zich niet uit. En met de anderen had zij hele maal geen moeite. Zij kende Pierre's broers en zusters, en hun kinderen dokters, advocaten, geestelijken, kantoormensen, huisvaders en huis moeders. Maar dan was daar Manon. En die kende zij niet. Dat ergerde haar wat. Zo'n stokoude vrouw als 2ij moest toch wel weten wat er in een jong meisje om kon gaan. Van andere meisjes wist zij dat ook wel, maar van Manon niet. Toch hoopte zij daar mettertijd nog achter te komen. Het was wel moeilijk om je te herinneren hoe je zelf gedacht cn verlangd had, vijf en tachtig jaar geleden. Natuur lijk was je toen dwaas geweest, alle jonge mensen zijn dat. Maar tot nu toe had Manon nooit laten merken, dat zij niet op een huwelijk met Mar cel Vaubln gesteld was. Zij had zich heel verstandig gedragen, en gedaan of zij begreep wat van haar afhing. Maar sinds Manon's thuiskomst was er iets gaande. De oude dame glimlachte raadselachtig en streek langs haar kin. Pierre zo' dat wel in orde brengen. Pierre was daar de aangewezen persoon voor. Natuurlijk raadpleegde hij haar altijd voor hij iets begon, omdat zij nu eenmaal het hoofd van de familie was, en óók omdat zij het beheer had over de na latenschap van haar overleden man dat wil zeggen: over bijna alles wat de Labrettes bezaten. Pierre er kende haar dus gaarne, maar zij wist dat hij bij zichzelf zijn eigen mening als alleen de juiste erkende, en dat hij haar aanzag voor een oud, afge leefd mens. En tóch had Grand'mère Marthe een veel bredere kijk op mensen en dingen; tóel waren de verschillende verbeteringen, die in de loop der jaren waren aangebracht en die hun voordeel hadden opge leverd, haar uitvindingen geweest. Dadelijk zou Pierre haar dus weer komen raadplegen: een gebaar van hem, meer niet. Voor zichzelf had hij natuurlijk zijn plan allang klaar. Hij vond zichzelf de ware drijvende kracht hier. en hij glimlachte om het respect en het ontzag, dat het land volk haar toedroeg. Hij was de baas hier; zijn woord was liet laatste als het er op aan kwam. Als hij soms al eens iets deed volgens haar voorstel, dan nog liet hij het tegenover ande ren voorkomen, alsof Grand'mère Marthe alleen maar iets gezegd had wat hij zelf al lar.g had bedacht. De oude dame v/ist dit alles, en zij glimlachte er maar eens om. Zij was te oud om zich over zulke dingen nog boos te maken. Als Pierre in zijn aan matiging meende, dat hij zo omtrent de Heer van Tantramar was, dat zijn beslissingen steeds juist en zijn oor delen steeds onfeilbaar waren och, waarom zou zij hem dai genoegen niet gunnen? Als het ooit nodig zou zijn, zou zij wel laten blijken dat zij sterker was dan hij, steiker dan zij allen bijeen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7