Wethouder van bloemenweek Schaik opende in burgerzaal Bruid verdronk een avond voor haar huwelijk Aantrekkelijke turndemonstraties op het Stadhuisplein Willem V. raakte na hevig gevecht met politie zijn vrijheid weer kwijt Wim Zaalberg, Leiden won sprint in Heeze Herr Oberbiirgermeister WOENSDAG 30 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Vuurwerk trok duizenden Gistermiddag heeft wethouder J. C. van Schaik de Leidse bloemen week officieel geopend in de burger zaal van het Leidse stadhuis, waar een tentoonstelling van bloemsier- kunst is ingericht. Belangstellenden stonden al voor vieren voor de poort van het stadhuis. Éérst moesten ech ter de genouigden nog naar binnen om de ofiiciële opening bij te wonen en de woorden te spreken en de drankjes te drinken, die op zulke mo menten aan de orde zijn. Maar het blijkt wel, dat een tentoonstelling trekt in deze regenachtige vakantie- tijd. De vakantiegangers zoeken het binnensüuis en op deze tentoonstel ling vinden zij, beschermd tegen re gen en wind, echter het stukje natuur dat zij moeten ontberen. De plechtigheid werd op de gebrui kelijke wijze ingeleid met de ont vangst van de officiële genodigden, onder wie de wethouders Van Schaik en Jongeleen, hoofden vim dienst van de gemeente Leiden, raadsleden, bestuursleden van Leidse verenigin gen en organisaties, bestuur van VVV, Kamer van Koophandel, Maat schappij voor nijverheid en handel, enz. enz. De wethouder loco-burgemeester (de burgemeester is met vakantie) hield vervolgens op uitnodiging van de voorzitter van de VVV te Leiden, de heer Groen, e._n toespraak, waarin hij het comité Rijnsburgs bloemen corso en de VVV feliciteerde met het lustrum en met deze prachtige lus trumtentoonstelling in de Burg' - zaal. „Men is er in geslaagd aeze bloemenweek tot een luisterrijk eve nement te maken en dit is onder meer te danken aan de bloemsierkunste- naar, de heer G. J, Kiersch, de mede werkende leden van de buurtvereni gingen, groepen van kwekers in Lei den, de heren Galjaard en Voorbach van gemeentewerken en vele ande ren". De wethouder sprak ook over de geest van samenwerking tussen Leiden en Rijncburg. Agrarische belangen botsen dikwijls met ste delijke, maar spr. is er van over tuigd, dat goed begrip altijd tot een gunstige oplossing kan leiden. Yvonne Kiersch bood hierna bloe men aan aan mevr. Van Schaik en zij deed dit, nadat zij door' de heer A. Zandbergen van het corso-comité hiertoe was uitgenodigd. De genodigden hadden hierna een beperkte gelegenheid om de bloem stukken te bekijken. De zaal was n.l. vrij vol en het was moeilijk om tussen de belangstellende, druk-koutende menigte nog veel van de schone ge wassen des velds te zien. Velen ziullen ongetwijfeld nogmaals detze schone expositie bezoeken. BLOEMENVUÜRWERK Het aantal belangstellenden voor het bloemenvuurwerk gisteravond om half elf schatten wij op ruim tien duizend. Wij hadden niet gedacht dat op dit tamelijk late uur nog zo veel Leidenaars op de been zouden komen. De stemming zat er echter al in en als of het een drie oktoberdag gold zag men hier en daar onder de jon gelui een bescheiden begin tot hos sen. De verpreiding van de menigte over het Schuttersveld verliep uit- Yvonne Kiersch reikt bloemen over aan mevrouw Van Schaik, echtgenote van de wethouder Loco-burge meester. stekend. Het is van een kant een ge luk, dat Leiden nog over zulk een uitgestrekt veld kan beschikken. In de toekomst als de bebouwing hier haar beslag heeft gekregen zal mén niet licht een veld vinden, dat op gelijke wijze aan zijn doel beant woord. Om vijf minuten over half elf ging de eerste vuurpijl de lucht in. In snel tempo ontbrandde vervol gens het ene stuk na het andere. We zagen een bloemenmeisje, dat een ruiker omhoog stak, enige andere aardige bloemstukjes, een stuk, dat het corso van zaterdag a.s. aankon digde en tenslotte een opwekking om de tentoonstelling in de burgerzaal te bezoeken. Om vijf voor elf stroom de het veld weer leeg. Aan de zijde van molen de Valk was enig gedrang omdat hier een grote menigte door het hek naar buiten moest, Maar de uittocht verliep rustig en ordelijk. Om zeven uur gisteravond omzoomden duizenden Leidenaars, zowel grote als kleine, het Stadhuisplein. Tot over de Korenbeurs stond men opeenge pakt om getuige te zijn van de veelbelovende turndemonstratie, welke werd gegeven door leden van de Nederlandse keurturnploeg. Eerst om over half acht nam het festijn een aanvang, doch de tijd werd inmiddels gedood met het in ontvangst nemen van de rose, rode of witte anjers welke bij honder den tegelijk door meisjes onder het publiek werden verdeeld. Nu en dan vloog een regen van deze bloemen door de lucht en eenmaal op de grond werden ze een fleurige prooi van gretige kinderhanden. Het weer hield zich best en men kon zeggen, dat de avond werd begunstigd door een frisse zomertemperatuur. Concentratie, bewondering en bloemen Om half acht dan marcheerden de deelnemers aan de demonstratie het plein op: zes dames van de dames- keurploeg van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond met de leidster voor op en zes heren, onder wie leden uit de jeugdkeurploeg onder aanvoering van'de kampioen van Nederland, de befaamde Klaas Boot. Ook de dames telden trouwens een Nederlands kampioene onder haar leden nl. Bep Drommel. Het waren twee keurkorp sen dat werd gedurende het op treden wel overduidelijk die er zijn mochten. Meer dan een uur duurde het aan trekkelijke programma, dat aan de PAONONCE voor Uw ONDERGOED Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 (Advertentie) belangstellende toeschouwers werd voorgeschoteld. Begonnen werd met ringen heren, waarbij de eerste staal tjes lichaamsbeheersing werden ge toond. Vooral wanr.eer Klaas Boot zijn plaats innam bij de andere" oefeningen was dit nog meer het ge val werden er vele halzen op dè achterste rijen nog eens extra ge strekt. Fraai werk was ook te zien bij de turnsters op de evenwichtsbalk 10 cm. breed aan de bovenzijde. De koprollen of de hele slag rond op een voet en de gestrekte vroegen heel wat bewondering bij de kijkers en concentratie van de demonstrerende dames. Precies hetzelfde kon gezegd worden bij de brug voor heren. Na de brug ongelijk voor dames, met ogenschijnlijk veel passen en meten om onder de bovenste legger door te komen hetgeen altijd feilloos lukte, vormden enkele spectaculaire oefeningen aan de rekstok het slot- optreden van de heren-tumploeg. Vooral de achterwaartse duik van Klaas Boot, waarbij hij even horizon taal boven de grond kwam te zwe> ven, ontlokte aan de duizenden een hartgrondig „ooohhh"; alvast een voorproefje van het vuurwerk, later op de avond, het was dan ook even bekoorlijk voor het oog. Na de laatste oefening van de avond, ringen voor dames een zwaaiende en soepele apotheose werden de leden van de beide turn- korpsen als een kleine waardering voor hun prestaties en uit dank voor de schone genietingen boeketten Rijnsburgse bloemen aangeboden na mens de stichting „Rijnsburgs Bloe mencorso". Een luid applaus onder streepte dit gebaar nadrukkelijk. Leiden is geconfronteerd met een tak van sport, waarvoor in Nederland he laas feitelijk nog te weinig belang stelling bestaat. Misdrijf of tragisch ongeval? Gistermorgen in alle vroegte werd in een ondiepe poldersloot te Bent huizen het ontzielde lichaam gevon den van de 30-jarige mej. D. v. d. V. uit Zoetermeer. Op verdenking haar van het leven beroofd te hebben, is korte tijd later haar verloofde, een 37-jarige land arbeider uit Benthuizen, gearresteerd en naar de psychiatrische inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam ge bracht, waar hij juist zaterdag als patiënt tijdelijk was ontslagen. Het paar zou vandaag in het huwelijk zijn getreden. Nadat het paar maandagavond een bezoek had gebracht aan een zuster van mej. v. d. V. te Benthuizen, stelde de man voor, nog een wande lingetje te maken om de dierbare plekjes uit hun verlovingstijd weer eens te zien. Bij die plekjes was de walkant van een poldersloot waarin maar 50 cm. water stond. De sloot kanten lopen daar vrij steil af. 's Nachts om half drie kwam de man bij zijn zwager binnenstruike- len: verwilderd en overdekt met modder en kroos. Uit zijn verward verhaal maakte men op, dat het meisje plotseling onwel was gewor den en in het water was gevallen. Men ging met de overspannen man mee en vond het lijk van de jonge vrouw voorover in ongeveer 'n halve meter water. Het lag binnen het be reik en met gemak tilden twee man nen het op het land. De patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust heeft gis termiddag sectie verricht. Daarbij werden geen sporen van geweldple ging vastgesteld. Wel bleek, dat het meisje in verwachting was en dat de landarbeider de vader zou zijn. Zijn afkomst pleit tegen de man en op grond ook van het milieu waaruit hij afkomstig was, hadden de ouders van het meisje ernstige be zwaren tegen een huwelijk. Reeds een keer eerder was een trouwdatum vastgesteld maar toen liet de bruide gom op het laatste moment verstek gaan. Op de overledene was niets aan te merken. Ondanks alle bezwaren van haar ouders verliet zij haar huis, om haar schoonmoeder te gaan ver plegen, toen die ziek werd. Na de dood van de moeder bleef het meisje in het huis te Benthuizen wonen. Ze zou daar na het huwelijk ook in trekken. De verdachte was lange tijd als trische inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam. Voor die tijd werkte hij als landarbeider. Hij stond even wel niet goed aangeschreven omdat alle samenwerking met hem onmoge lijk was. Toen het paar nu voor de tweede maal besloten hadden tot een huwelijk, werd de man zaterdag tijdelijk uit de inrichting te Leid schendam ontslagen. Benzine weer duurder Met toestemming van minister prof. dr J. Zijlstra zullen in ons land gevestigde verkoopmaatschappijen van aardolieprodukten met ingang van vrijdag opnieuw de prijs van benzine en enige oliesoorten verho gen, meldt de „Tel." Benzine wordt dan 0,3 cent per li ter duurder. Deze prijsstijging is een rechtstreeks gevolg van het oplopen der z.g. Gulf-prijzen, die voor de af zet van olieprodukten overal ter we reld de doorslag geven. Nog steeds blijft de benzine in Nederland aan merkelijk goedkoper dan in de mees te andere landen in ons werelddeel. De nieuwe prijsverhoging zou geen verband houden met de jongste ont wikkelingen in het Midden-Oosten. In West-Europa beschikt men thans namelijk over aanzienlijke buffer voorraden. JONGEN ERNSTIG VERBRAND Het 12-jarige zoontje van de fami lie De Jong te Sprundel heeft gister avond bij het spelen met een fles wasbenzine ernstige brandwonden opgelopen. Zijn U-jarige speelgenoot. Jackife Huybregts, kreeg geen ver wondingen toen de fles benzine door nog niet opgehelderde oorzaak ont plofte. Laatstgenoemde schrok echter zodanig, dat hij de benen nam en zijn vriendje als een laaiende fakkel op het erf achterliet. De buren van de familie Huybregts, die het felle vuur op het erf zagen, kwamen toegescho ten en kpnden het vuur doven door de jongen in een deken te wikkelen. De jongen, die toen al derdegraads verwondingen had, werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis „Charitas" in Roosendaal overge bracht. SCHILDER VERONGELUKT Gistermiddag is in de Lod. van Deysselstraat te Amsterdam een 41- jarige schilder met een stellage van 13 meter hoogte op straat gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. De schilder verrichtte werkzaamhe den op een rijdende stellage die door een rukwind van het trottoir schoot en daarna kantelde. De man werd van grote hoogte op het dak van een ge parkeerde auto geslinger^, en kwam vervolgens enige meters verder ep straat terecht. Bij een paarden-premiekeuring te Raalte kreeg een 41-jarige land bouwer uit Schalkhaar een trap van zyn paard en was op slag dood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen ach ter. Vermommen hielp geen zier... Een beruchte Leidenaar, de 36-ja- Men was hem echter al op het rige Willem V., die op 7 juni j.l. uit spoor gekomen. Reeds enkele dagen het Huis van Bewaring n te Utrecht wist de Haagse recherche met zeker- ontvluchtte, is gisteren door de Haag-1 heid. dat V. zich regelmatig in Den se politie gegrepen en naar Utrecht Haag ophield. Gistermorgen was teruggezonden. Willem, die nog eeni blijkbaar de kans rijp om hem weer jaar of zes gevangenisstrai voor de boeg had, was gedetineerd in Leeu warden, maar vertoefde tijdelijk in Utrecht voor een behandeling in de kliniek van prof. Baan. V. is zo'n belangrijke figuur, dat op de avond van zijn lataste ontsnap ping op 7 juni zijn beeltenis overal op de Nederlandse televisieschermen verpleegde opgenomen in de psychia- verscheen. De Tour der Verenigde Naties KAASOORLOG IN EEN NIEUWE FASE? Volgens de Sütdeutsche Zeitung zal de „kaasoorlog" op de Westduitse markt na een korte wapenstilstand waarschijnlijk een nieuwe fase in gaan. De Deense kaasproducenten willen zich namelijk niet aan hun prijstoezeggingen houden. In Den Haag wordt vernomen dat geruchten over Deense kaasaanbie dingen tegen lagere prijzen ook de Nederlandse regering ter ore zijn ge komen. Den Haag heeft hierover contact opgenomen met de Duitse re gering. Daar echter concrete gege vens niet beschikbaar zijn, is er voor de Nederlandse regering geen aan leiding afschaffing van de export heffing te overwegen. De exportheffing maakt deel uit, van een regeling, die voorlopig tot 30 september a.s. geldt. Begin sep tember zullen de partijen bijeenko men om te bezien hoe de regeling werkt Bloemen van de burgemeester (Telefonisch van de tourverslaggever) De jongelui hebben inderdaad in Breda de bloemetjes buiten gezet. De Bredanaars hebben de jongelui hun manier ingehaald en hier was het kontakt met de bevolking veel spontaner, dan tot nu toe elders. Zo doende hadden onze jongens veel la ter, dan de afspraak was, getelefo neerd. Met deze gezellige avond nog in het hoofd trok de gesloten for matie vanmorgen naar Heeze. De nog sterke wind was nu bond genoot en het was droog. De middag boterham werd vlak voor Eindhoven soldaat gemaakt. Voor de sprint van vandaag, die 3 km voor Heeze moest beginnen, mocht iedere ploeg één man aanwijzen. Voor Leiden I werd dit W. Zaalberg en voor Leiden II Rob Breedeveld. En weer hielden beiden de eer van Leiden op race-ge bied hoog. Vlak vóór de finish iagen ze op de 3e en 4e plaats. Wim Zaal berg zag toen kans om te demarre ren en stoof 20 meter vóór het pelo ton over de eindstreep. Rob werd vierde en kwam zodoende voor de eerste maal in het nieuws. Wim Zaalberg beleefde nog een heel plechtig moment. Toen hij van Een van de spectaculaire zweef-duik- sprongen, vertoond tijdens de gister avond op het Stadhuisplein gehou den turndemonstraties door keur korpsen van het Kon. Ned. Gymnas- tiekverbond. z'n fiets stapte om een ontmoeting met „miss Tour" te hebben, kwam de edelachtbare heer burgemeester van Heeze hem persoonlijk de bloe men van zyn gemeente overhandi gen. Ook de vertegenwoordiger van het Produktschap voor Zuivel stond weer met de eierenkaart klaar. Deze offi ciële huldiging, de eerste in deze tour, zal Wim voorlopig wel niet ver geten. De stemming in het Leidse kamp is vandaag uiteraard opperbest. In de klassementen komen de Lei denaars op eervolle plaatsen voor: v. Weizen 5e, Kloosterman 8e, Zaal berg 12e in het algemeen klassement. Alle Leidenaars behoren tot de eer ste dertig en „Ome Joop" is zó .>ver hen te spreken. Leiden II staat nu op de derde en Leiden I op de ze vende plaats in het ploegenk'asse- ment Toen wij belden zat de hele kara vaan net aan de aardappelen, dop erwtjes en speklappen. Een van de Duitsertjes in de Tour der Verenigde Naties heeft zich vandaag in de gele trui ge werkt. Toen hij aan de burge meester van Heeze werd voor gesteld en deze naar zijn naam informeerde klonk het trots: „Rudolf Karl Kirsch, Herr Ober biirgermeister". in te rekenen. Drie rechercheurs gingen in een jeep op pad en zowaar, men had geluk. Interesse voor gereedschap Op de hoek Lange Beestenmarkt Zuidwal liep een man, die ondanks een fikse zwarte snor en een hoornen bril, waarvan de glazen later uit vensterglas bleken te bestaan, geheel beantwoordde aan het signalement van Willem. Onopgemerkt bleef de jeep de man volgen totdat hij op de hoek van de Zuidwal voor een etalage bleef staan kijken. Het was een ge reedschapswinkel, in de inhoud waar van de heer V. ten zeerste geïnteres seerd was, waarschijnlijk was hij van plan zijn instrumentarium uit te breiden Zover is het evenwel niet geko men. De politiemannen sprongen kwiek uit de wagen en gingen tot de aanval over. Willem is echter voor geen kleintje vervaard, daar is hij nu eenmaal bekend om, en dat on dervonden ook de drie rechecheman- nen. Met zijn geweldige kracht deel de V. links en rechts klappen uit, zo danig dat de rechercheurs zich op nieuw moesten groeperen voor een hernieuwde aanval. Recherche hield hem eronder De kluwen vechtenden rolde heen en weer en tenslotte was men aan de waterkant van de Zuidwal be land. De dienaren der wet kregen hier eindelijk vat op de man en V.'s klappen werden mmder. Rollend en schoppend gleed hij bijna samen met een rechercheur het water in, maar voor het zover was kwam politiever- sterking opdagen. Het was nu ge beurd en met vereende krachten werd Willem, die nog steeds zich te weer stelde en de hele buurt bij el kaar schreeuwde, in de politiejeep gedragen. Men installeerde hem op de achterbank waar drie rechercheurs boven op hem gingen zitten. De heren namen ditmaal liever geen halve maatregelen; men wist V. de handboeien aan te leggen en voor de zekerheid stak men een flinke stok in zijn rechter broekspijp, zodat de arme jongen met geen mogelijk heid er een behoorlijke sprint uit had kunnen halen als hij tijdens de rit naar het bureau zijn ontsnappings reputatie eer had willen aandoen. Willem zit nu weer in Utrecht; wie weet, alweer met verhuisplannen

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5