voordeel I voordeel IK HOU VAN DE GRUYTER Bagdad-Ianden laten Irak vrij een rol Marie-biscuits voor 20 cent CORNFLAKES TOMATEN PUREE De huiszoeking in Pools klooster 10 cent goedkoper WOENSDAG 30 JULI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Bestrijding van ondergrondse activiteiten Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de staatslieden, die hebben deelgenomen aan de te Lon den gehouden besprekingen der Bag- dadse verdragsorganisatie, waren de ministers over het algemeen geneigd bet nieuwe Iraakse bewind te erken nen. Er werd uitvoerig over van ge dachten gewisseld, of de politiek van de nieuwe Iraakse regering al dan niet door Cairo zou worden over heerst. Zolang dit niet duidelijk is, zijn de staten, leden der Bagdadse verdragsorganisatie, voornemens het aan Irak zelf over te laten of het lid der organisatie wil blijven, of hier uit wil treden. De ministers hebben, bij het be schouwen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten, onderscheid ge maakt tussen het Arabische nationa lisme en hetgeen zij het „Nasseris- me" noemden. Men was het er algemeen over eens, dat Turkije, Perzië en Pakistan nauwer moesten samenwerken bij het bestrijden van ondergrondse ac ties. De ministers der Mohammedaanse verdragsstaten oefenden scherpe kri tiek op de vijandige propaganda van Cairo en Damascus. Zij waren verder de mening toege daan, dat hun landen hun economi sche samenwerking moeten verster ken, waarbij speciaal de nadruk moet worden gelegd op het tot stand bren gen van rechstreekse weg- en spoor wegverbindingen. Alle ministers, die aan de Londense besprekingen hebben deelgenomen, keurden het zenden van Britse troe pen naar Jordanië en van Ameri kaanse militairen naar Libanon goed. De mogelijkheid van een oorlog tussen Israël en de Arabische staten, na een eventueel uiteenvallen van Jordanië, werd beschouwd als een factor, die het Jordaanse vraagstuk ingewikkelder maakt dan de toestand in Libanon. Als een manier, om een uiteenval len van Jordanië te voorkomen, werd het overnemen van de taak der Brit se troepen door een strijdmacht der Verenigde Naties genoemd. „Politiek" op Haïti De regering van Haïti heeft voor de derde maal in negen maanden een staatsgreep doorstaan. Na een gevecht van vier uur heb ben gisteren troepen van president Francis Duvallier een groepje rebel len, die een kazerne overmeesterd had, verslagen. De leider van de staatsgreep, Alix Pasquet, werd daar bij gedood. Pasquet zou maandagavond laat met een aantal volgelingen geland zijn op het vliegveld van Porte-au- Prince. De volgende ochtend vroeg sloeg hij toe: schildwachten werden gedood en de kazerne achter het pre sidentiële paleis viel in handen van de revolutionairen. Int'fcsen riep een omroeper van het radiostation ter plaatse de bevolking en soldaten op naar het paleis te gaan om de president te verdedigen. De toestand was erg verward. Ver slaggevers kwamen op straat een mi nister met een automatisch geweer tegen. „Ik weet ook niet wat er aan de hand is", zei hij. Later toen de kazerne heroverd was gingen grote groepen gewapen de volgelingen van de president door de straten, schoten in de lucht los send en de overwinning vierend. Onveilig W. Java De Indonesische legerleiding heeft een bataljon infanterie en een batte rij naar Djatiluhur, in West-Java ge zonden, ter bescherming van het le ven der 300 Fransen en Italianen, die daar werkzaam zijn bij de uitvoering van grootse kracht- en irrigatiewer- ken. In het afgelopen weekeinde heeft een goed bewapende bende van 50 opstandelingen der Darul Islam-be- weging een overval gepleegd op de nederzetting, waarbij de Italiaanse voorman Angelo Doro werd gedood. Het kantoor en de woonhuizen wer den geplunderd, terwijl de arbeiders onder bedreiging met vuurwapens hun horloges en portefeuilles, en zelfs hun brillen moesten afgeven. Na de overval werd het werk stil gelegd, omdat de arbeiders weigerden zonder bescherming door de werken. Na aankomst van de troepen werd de arbeid echter hervat. Aan het grootse project van Dja tiluhur werden ongeveer 140 Fransen en 40 Italianen. Zij bouwen een 90 meter hoge, en 1.800 meter brede dam, die 300.000 ha land zal kunnen bevloeiën. Voorts wordt een krachtin stallatie gebouwd met een vermogen van 180.000 lew, die de grootste in Zuid-Oost Azië zal zijn. Volgens ooggetuigen waren de ben deleden goed gekleed, goed bewapend en kennelijk goed georganiseerd. Vertegenwoordigers van de Franse ambassade bezoeken regelmatig het gebied, waar de werken in uitvoering zijn en dat tot dusver veilig werd ge acht. Het ligt omstreeks 130 km ten zuidoosten van Djakarta en niet ver van de door benden geterroriseerde residentie Priangan, waarvan Ban dung de hoofdplaats is. Alleen al in de eerste zes maanden van dit jaar werden in deze residentie door ben den van de Darul Islam ongeveer 400 dorpsbewoners gedood en voor 17 miljoen rupiah materiële schade aan gericht. In een officiële Poolse verklaring is dingsdagavond de beschuldiging geuit, dat het klooster van Szestoeho- wa, waar onlangs een huiszoeking is verricht, tegen de staat gerichte ge schriften drukte en verspreide. Er is één persoon gearresteerd en er worden processen voorbereid te gen „degenen die zich tegen de staatsautoriteiten verzetten". Het geofysische jaar Op de vijfde algemene vergadering van het comité voor het internatio nale geofysische jaar, die vandaag in Moskou begint, zal een grootscheep se poging worden gedaan om de ge gevens, die de satellieten en raket ten hebben verzameld, te ontcijferen en interpreteren. Na 13 maanden van onderzoek zul len de voornaamste geleerden uit de diverse landen, die mee hebben ge daan aan het voorbereidende werk, verslag uitbrengen van hun bevindin gen. Oost en West zullen in Moskou voor de eerste maal gegevens over sa tellieten op ruime schaal uitwesselen. Men verwacht, dat vele geleerden zullen aandringen op verlenging van het geofysische jaar, dat in juni 1956 begonnen is en volgens de plannen op 31 December 1958 moet eindigen. Schilders gevraagd Wij hebben plaats voor een goede schildersgezel, en een halfwas, alleen voor burgerwerk. Bii ge bleken geschiktheid vast werk. Schildersbedrijf Q. v. d. Kerkhof. Burg. Kete- laarstr. 36. Warmond. g Albert Heiin vraagt een verkoopster, leeft. ca. 18 jaar. Goed loon. afwisse lend werk Bedrijfskleding gratis. Eventuele reiskos ten worden vergoed. Aan melden. filiaal Willem de 7wijgerlaan 1. Voorscho ten. g Wie wil in Alphen a. d Rijn wonen? Stuur dan alle benodigde gegevens omtrent uw woning aan Ruilcombinatie postbus 9. Sassenheim. tg Serveerster. Melden dagelijks bij de gérant van Ruteck's Lunchroom. Sta tionsweg 11-17. fg Werkster. Melden da gelijks bij de gérant van Ruteck's Lunchroom. Sta tionsweg 11-17. g Wilt U in een andere plaats wonen, of in een kleinere woning? Uw ruil- voorstel spoedig insturen bii de Ruilcombinatie. Dostbus 9. Sassenheim. "g Gevraagd een persoon voor alle voorkomende werkzaamheden, liefst in bezit van rijbewijs C. bij W. Vink en Zn.. Brand- stoffenhandel. Geversstr. 9, Oegstgeest. tel. 22521. g Scooter kopen? Maak dan eerst een gratis proef rit op onze demonstratie ISO- of La Boheme-scoo- ter. Garage Bonnet. Le vendaal 132. Leiden, telef. 20624. 3T B.z.a. net r.k. meisje, in het bezit van diploma kinderverzorgster. Liefst Leiden ox omgeving. Br. onder no. 4309 bur. v. d. bl. g Iedereen is enthousiast. als wij uw matras over trekken met damast. Een één-pers. vanaf 19.50 twee-pers. vanaf 26.50. Smits bedden en tapijten- magaz. Mare 98. Vrouwen- steeg 9, tel. 23913. g Gevraagd tegen 1 sept. een flink meisje voor dag en nacht. Mevr. Cohen. Rijnsburgerweg 22, Leiden tel. 30720. tg Direct gevraagd een bekwaam verwarmings»- monteur, hulpmonteur en een aank. smidsknecht of jongen. Gevraagd een aank. mnl of vrl. kantoor bediende. In bezit Mulo- en typediploma 16 jaar. Bern. Schulte, Herenstraat 124, Voorhout. g Luxe autoverhuur. Wii verhuren o.a. Mercedes- diesel. Simca en Volks wagen. Uitsluitend nieuw materiaal Garage Bierman Voorhout, tel. 02532—7433 g Rooijackers en naaima chines een begrip: prima kwaliteit, voordelig, vlotte service! Vraag vrijblijvend bezoek aan huis en ook U zult overtuigd zijn. Naai machinehandel Rooijackers Leemansstraat 31. Leiden, tel. 31324. g Bakkersleerling of half was gevi. Gebr. Meijer. Brood-banketbakkerii. Zuideinde 7. Roelofarends- veen. g Schrijfmachines. Cliënt biedt door liquidatie di verse prima machines aan. met normale en brede wa gens. Nog volledige garan tie. Prijzen vanaf 69.-. Re sedastraat 2. Leiderdorp, tel. 24191 (K 1710). Na zes uur. g Rooijackers en naaima chines een begrip. Wilt U verzekerd zijn van prima kwaliteit. ervaren vak manschap en vlotte ser vice? dan uw adres: Naai-, machinehandel Rooijackers Leemansstraat 31. Leiden, tel. 31324. g Te koop aangeboden: Etna kookkachel; tevens een Velo-wasmachine. houten kuip. Te bevragen: Sint Jorissteeg 13. *2* Opklap-, wentel- en tuimelbedden. nieuw en gebruikt, dekplanken met gordijnrails, ruime sorte ring iedikanten. spiralen divanbedden, etagebedden, enz. Beter en voordeliger bij het bekende speciaal- adres: Wassenaar. Janvos- sensteeg 60. tel. 20143. g Leidse Autorijschool. Opleiding voor alle rijbe wijzen. Het door uw vrienden en relaties gere commandeerde adres. Uw vader leerde reeds bii ons rijden!. Hooigracht 66. tel. g Aangeboden: bloemis terij verg. A en B. koude of warme kas. koop of huur: J. Elstgeest. Zuideinde 99a Roelofarendsveen. tel. K 1713—291. g Tweeling kinderwagen te koop aangeboden, licht grijs. Kraayerstraat 14a. Leiden. 2? Rotan meubelen, wie gen. mandenwerk koopt 't voordeligst bii Fa. Van der Vaart. Lange Pie- terskerkkoorsteeg 24. tel. 30534. Speciaal adres voor reparaties en bekleden van wiegen. g Denk U er aan. heren. dat uw kapper J. de Looff van 410 augustus met vacantie is. Het juiste adres is en blijft Haarlem merstraat 273. Leiden. Ge- dipl. herenkapper, parf., byouterie. g Stipdonk's autoverhuur Het nieuwste materiaal met radio: Ford Consul. Opel Rekord. Morris 1000. Billijk tarief. Hooglandse Kerkgracht 30. tel. 31608. g Wegens vertrek: da mes. en herenfiets, com pleet 35.- p. stuk. Gründig radio. 6 banden van 1950 75.-; meisjesfiets als nieuw 55.-; sleestofzuiger 125 V. compleet 30.-: geyser, pri ma 30.-. Maresingel 3. g Damesrijwiel 10.-: in validewagens op luchtban den; divanbedden: spira len; kasten: ameublemen ten; dressoirs; schuiftafels: bureaus: bur. stoelen: di vans; boekenkasten: ka pokmatrassen: gordijnrails 1.- p. meter compl. Pluym Hogewoerd. Koopt inboe dels. Tel. 21266. g Twee clubfauteuils met vier stoelen 25.-: dressoir 25.-; uitschuiftafel 9.-: vloerkleed 7.50; 4 stoelen 5.-; rijwielen: autopeds: kapokbedstellen: bankstel: Diano; opklapbedden ledi kanten: accordeon: kinder wagen: kabinetkast. Nieu- wenburg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). 3? Verhuur zonder chauf feur. 4-5-6 pers. All risk- verzekering De zaak met de grootst mogelijke ser vice. billijke tarieven. Werkhoven's luxe auto verhuur. Van 't Hoffstraat 11. Leiden, tel. 22300. 2? Inzinkbare trapnaaima- chine in salonkast, 4 jaar oud, met garantie. Tevens Singer handnaaimachine. Evertsenstraat 48a, Leiden Dagbladreclame is niet te vervangen Beveiliging van Ned. Nieuw Guinea Geen atoomwapens In antwoord op schriftelijke vragen over maatregelen ter beveiliging van Nieuw-Guinea, die waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer Bakker, hebben de ministers Staf en Helders verklaard, dat op Nederlands Nieuw-Guinea geen atoomwapens zullen worden ge plaatst. Raketten maken reeds sedert jaren deel uit van de bewapening van een deel der aldaar gestationeer de vliegtuigen. De uitzending van militairen be treft in het bijzonder uitzending van kleine groepen specialisten op het gebied van luchtafweer, behorende tot de landmacht of tot het grond personeel der luchtmacht. Uitzending van dienstplichtigen van de landmacht, anders dan dat zij zich vrijwillig bereid verklaren kan eer^t na totstandkoming van een wijziging van de dienstplichtwet ge schieden. De beoogde aanpassingen zijn van geringe omvang en van niet-princi- piële aard. Een wijziging in het tot dus-verre gevoerde beleid is niet bij de regering in overweging. De Nederlandse regering heeft alle aandacht voor de Nederlandse positie met betrekking tot Nederl. Nieuw- Guinea. Regelmatig is de regering ter zake in contact met onze bond genoten en andere bij de handhaving van de vrede in dit deel van de we reld belanghebbende landen en In ternationale organisaties, zo wordt tenslotte verklaard Marktberichten WOERDEN, 30 juli. Kaas. Aan voer 135 partijen. Notering: le kwal. ƒ1,90—2.—, 2e kwal. 1,80—1,89, extra kwal. 2,012,26. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN, 29 juli. Augurken. Aug. B 68,—, idem C 50idem DA 30,00—31,00, idem D 23,00—24,00, idem E 8,50—9,50, idem CD 25,00—26,00, per 100 kg. TER AAR, 29 juli. Groente. Snijbonen 0,380,47, idem stek 0,26 0,27, witte pronkers 0,37; augurken: fijn 0,82. fijnbasterd 0,64 basterd 0,48—0,52, grof A 0,32—0,33, grof I 0.23—0,26, CD 0,28—0,34, idem II 0,08, E 0,070,09, idem geel 0,03. al les per kg. waar mijn moeder en grootmoeder ook al klant waren. Ook zij rekenden op die extra guldens van de kassabons. Je staat verbaasd hoe gauw die 10% korting oploopt. Juist omdat je in deze dure tijd op de kleintjes moet letten is 10% korting extra welkom. En elke week een nieuwe voordelige aanbieding. m dsju&'vte&k, m ^oYendcefo Bij elke aankoop van een pakje thee of een doosje theezakjes een pak twee blikjes amen 60 cent 10% KORTING DOOR eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3