Nederlands biologische schatkamer bedreigd Boekhandelaar overtrad winkelsluitingswet De salariëring van middelbare ambtenaren Niet L. plakte zijn afscheidsbrief dicht Verliefde vrijgezel door zijn „bruid" in de (huwelijks)boot genomen Radar op de pont visie op televisie T*V. krijgt er een avond bij Slechts 17 kleuren op de spijskaart I DINSDAG 29 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Eigen karakter van de hora verloren „Hoewel de natuurbescherming goed georganiseerd is, is er geen re den op onze lauweren te gaan rus ten, daar wij gezien de snelle hui dige ontwikkeling zeer bezorgd zijn dat voor de wetenschap onver- vangoare natuurmonumenten verlo ren zullen gaan zoals de Biesbosch, de kalkrijke duinen van Voorne, het naai beroemde natuurreservaat „De in ornithologisch opzicht internatio- Beer" en de noordoosthoek van Twen te. Wij zullen daarom al onze krach ten moeten inspannen om deze en dergelijke natuurgebieden te behou den". Zo meent mr H. P. Gorter, di recteur van de vereniging tot benoud van natuurmonumenten in Neder land. Bedoelde vereniging, die nauw samenwerkt met de afdeling oud heidkunde en natuurbescherming van het departement van O., K. en W., heeft onder meer ten doel, het intact houden van bepaalde levensgemeen schappen van planten en dieren ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek. Daarnaast wil zij natuurterreinen voor de recreatie behouden, een doel stelling die soms met de eerste sa menvalt. De aanleiding tot de op richting der vereniging was het plan der gemeente Amsterdam om het stadsvuil in het Naardermeer te gaan storten. Het was toen de bekende Jac. P. Thijsse die het initiatief nam tot het in het leven roepen der ver eniging waarvan hij jarenlang secre taris is geweest. In verhouding tot zijn geringe op pervlakte, zo vervolgde mr Gorter, bevat ons land een bijzonder groot aantal verschillende landschaps- en vegetatietypen, elk met hun eigen fauna. Dit is toe te schrijven aan de bijzondere natuurlijke gesteldheid van Nederland: Een deltagebied van drie grote rivieren valt samen met het eveneens op de gehele wereld zeldzame verschijnsel va: een uit gestrekte waddenkust en met een brede duinenrij. Betreft dit alles nog slechts de alluviale gebieden, daarbij kdmt dat een groot gedeelte van ons grondgebied uit oudere diluviale gronden bestaat. Daar zowel de droge als de vochtige en drassige gronden minder of meer voedselrijk kunnen zijn is het te begrijpen dat talrijke mogelijke combinaties van deze om standigheden reeds moeten resulte ren in een groot aantal verschillende typen levensgemeenschappen. Behal ve door de bodemgesteldheid worden de verschillen in flora, vegetatie en fauna binnen ons land mede bepaald door het klimaat. Nu zijn speciaal de laatste eeuw door industrialisatie, vateronttrek- king, wegenaanleg, ruilverkaveling en door de uitbreiding der steden, de zogenaamde „woeste gronden" in snel tempo ontgonnen. Daardoor daalde hun totale oppervlakte van ruim 900.000 ha. in 1833 tot 205 a 210.000 ha. in 1950. Op die manier verdwenen onder meer de hoogveen, gebieden in Drente en oostelijk Over ijssel, en daarmee de overal in Ne derland verspreide blauwgras- of schraallanden, zo genoemd naar de blauwe kleur hunner vegetatie ge kenmerkt door zeer zeldzame plan tensoorten. Bovendien worden door de ontwatering van de omgeving en het voedselrijk worden van het wa ter vele vennen bedreigd. Daar de biologie tegenwoordig bij voorkeur haar onderzoekingen in het openluchtlaboratorium der natuur verricht zo bestudeert Wagenin- gen met het oog op de praktijk gaar ne de natuurlijke graslanden is het van het hoogste belang dat er voor de wetenschap geen onvervangbare terreinen verloren gaan. Dit alles is voor de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland dan ook aanleiding geweest om in de loop der jaren bedreigde natuurterreinen aan te kopr->, waarbij de natuurbe scherming zich als ideaal stelt een representatief voorbeeld te behouden van elke voor Nederland karakteris- Van Nelle bestellen Want bestellen is kopen „Schriftelijk bestellen is een vorm van kopen", meende de officier van justitie tijdens een zitting van de economische politierechter te Rotter dam gisteren, toen een Rotterdamse boekhandelaar op het beklaagden bankje stond. Hij had enige tijd te rug een avond belegd waarin de schrijver Antoon Coolen een cause rie hield over eigen werk. De boekhandelaar had toen circu laires verspreid waarop vermeld stond, dat hij die avond geen bestel lingen mocht opnemen. Maar de be zoekers konden wel schriftelijk aan hem opgeven welk boek zij, gesig neerd door Ant. Coolen, wilden heb ben. Op een kaart moesten zij dan invullen: „U gelieve mij ten spoedig ste te leveren"I „Als de boeken er alleen maar ter inzage hadden gelegen was er geen enkel bezwaar geweest", aldus de officier. Hij eiste een boete van 251 gulden. Ook de politierechter was van mening, dat er die avond koop overeenkomsten zijn gesloten zodat wel degelijk de Winkelsluitingswet is overtreden. Conform de eis werd de handelaar veroordeeld. Hii zal te gen het vonnis in hoger beroep gaan. tieke levensgemeenschap. De eerste aankoop was het Naardermeer. Op het ogenblik is zij eigenaresse van een zeventigtal terreinen. Van groot wetenschappelijk belang zijn onder andere de Dwingelose heide, de duinen van Voorne, plassen en moerasgebieden in noordwest Over ijssel (de Beulaker- en Belterwijde), en het Korenburger veen. Zijn met deze aankopen de nodige gelden ge moeid, ook het wetenschappelijk be heer der gebieden is verre van goed koop. Stond men vroeger bij dit be heer een „non-interventie-politiek" voor, sedert tien jaar wordt in de ontwikkeling der vegetatie waar dit nodig is ingegrepen om de weten schappelijke onderzoekers zoveel mo gelijk nut te verschaffen. Dit ingrij pen is namelijk noodzakelijk omdat ae verschillende gebieden na een be paald aantal jaren van karakter ver anderen: plassen groeien dicht en rietlanden worden op den duur bos gebied. Om zulk een ingrijpen met succes te kunnen doen verlopen, dient men over wetenschappelijke gegevens te beschikken en daarom worden op de desbetreffende gron den permanent proefvlakken inge richt aan de hand waarvan men het verloop der vegetatie kan nagaan. De resultaten van dit ingrijpen zijn bijzonder gunstig geweest want toen diverse milieu's in de vereiste toe stand waren teruggebracht, keerden ex verschillende verdwenen planten weer. Bij de beoordeling der diverse terreinen e.i het beheer der natuur monumenten, wordt de vereniging geadviseerd door het RIVON: rijks instituut voor veldbiologisch onder zoek ten behoeve van natuurbehoud. Dit instituut ressorteert onder Staats bosbeheer. Behalve de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land, zorgt ook het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen voor het in stand houden van na tuurmonumenten. Oorspronkelijk stichtte het rijk deze reservaten op gronden, die reeds zijn eigendommen waren, en onder beheer van het Staatsbosbeheer tot welks reserva ten o.a. de Bosplaat op Terschelling, de Mey op Texel en het Kootwijker- zand behoren. Na de ooi-log is het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen ook andere terreinen gaan aankopen, zoals de Strabrecht- se heide, de Ospelse peel en een deel der Zuid-Limburgse hellingbossen, beroemd om hun prachtige orchi deeën Van Nelle bestellen (Adv.) BLOEMKOOL-EXPORT NAAR BELGIë WORDT STOPGEZET. Opnieuw wordt een Nederlands tuinbouwprodukt toegevoegd aan de rij van produkten waarvan de export naar België is verboden. Met ingang van 30 juli is namelijk de export vei*boden van Nederlandse bloenikool naar ddt land. Deze maat regel is een gevolg van de prijsont wikkeling voor bloemkool op de Bel gische markt. Hoewel de laatste tijd de bloemkoolexport vanuit ons land naar dat land niet groo+ was, is men toch in Nederlandse tuinbouwkringen allesbehalve te spreken over deze herhaalde grenssluitingen by de ex port naar België. De drie samenwerkende organisa ties van overheidspersoneel, te weten het ACOP, de christelijke en de r.k. centrale van overheidspersoneel, heb ben de voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd over leg verzocht, het salarispeil der mid delbare ambtenaren opnieuw in be spreking te brengen. Affaire dr. O. Het onderzoek naar de doodsoor zaak van de bouwkundig tekenaar Lodder, die in de Leeuwarder Straf gevangenis door vergiftiging om het leven kwam, wordt nog steeds voort gezet. Daarbij komt men niet tot nieuwe en verrassende ontdekkingen. Wel worden uitslagen van oude on derzoekingen en oude stellingen be wezen. De gerechtelijke deskundige van het ministerie van justitie, prof. Froentjes, heeft een rapport uitge bracht over de ingewikkelde briefjes affaire uit de zaak Lodder, de twee de moordzaak, waarin dr O. zou zijn betrokken. Hierin komt de professor tot de slotsom, dat het speeksel, waarmee de z.g. „afscheidsbrief" van Lodder, die door cyaankali om het leven kwam, niet van hem afkomstig was; bet kan van dr O. zijn. Van Nelle bestellen (Adv.) SCHIP GEZONKEN OP USSEL- MEER. Bij de Rotterdammerhoek (onge veer 10 kilometer uit de kust van Lemmer af) op het IJsselmeer is gis termiddag om half vijf tijdens hevig stormweer het 897 ton metende mo torschip „Jo Smit" uit Oude Pekela, geladen met Duitse hoogovenslakken, vergaan. Door de hoge golven werden de ruiten van de woonroef verbrij zeld, waardoor het schip water maak te en binnen vijf minuten zonk. De vier opvarenden, twee echtparen, on der wie schipper G. J. Penner en zijn vrouw, slaagden er in, met de roei boot de Noordoostpolder te bereiken. Het schip ging met inboedel en la ding verloren. Het was een nieuw schip, dat pas zijn tweede tocht maakte. De reddingsboot „Hilda" uit Lem mer en de Lemster kotter no. 44 voe ren nog uit om de „Jo Smit" hulp te bieden. Zij waren gewaarschuwd door de kapitein van een tankboot, die ten gevolge van het slechte weer tever geefs had geprobeerd het in nood verkerende schip assistentie te verle nen. Toen de reddingsboot en de kot ter op de plaats des onheils arriveer den, bleek de „Jo Smit", die op weg was naar Groningen, reeds te zijn ge zonken. Valse pastoor deelde in de buit Een jonge vrouw en een valse pas toor hebben in het Belgische plaats je Maaseyk aan de Maas tegenover Roosteren een trouwlustige vrijgezel van zijn trouwlustigheid en van 15.000 Belgische franks beroofd. Het meisje, de 32-jarige Juulke. was dienster in het café, waar de 60- jarige vrijgezel stamgast was. Hij maakte haar het hof en na enige tijd schonk zij hem hart en hand. Toen besloot het paar de grote stap te wa gen. Maar enige tijd voor hét huwe lijk werd het bruidje bang: Juulke vertelde haar Willem, dat ze maar liever niet in het openbaar zou trou wen. Goede raad was duur maar toch heel dichtbij. Het was Juulke-zelf die met smachtende ogen het voorstel deed, het huwelijk te sluiten in de keuken van het etablissement, waar ze werkte. Er zou dan wel een pastoor komen om het huwelijk in te zege nen. De bruidegom stemde in. Het moest dan maar vlug gebeuren en om het een en ander voor de huishouding aan te schaffen, gaf hij zijn toekom stige echtgenote 15.000 Belgische francs (ƒ1125, Enige dagen later vond de huwe lijksvoltrekking plaats: in de keuken Van Nelle bestellen Myxomatose velt weer vele konijnen De bossen rondom het Drentse Die ver. vooral bij het landgoed Berken heuvel en de Staatsbossen, dreigen geheel van konijnen ontvolkt te zul len worden. Er heerst daar op het ogenblik de gevreesde myxamatose in zo'n mate, dat men vreest, dat de gehele konijnenstand aldaar zal wor den uitgeroeid. Door de jachtopzie ners worden dagelijks tientallen ko nijnen die aan de ziekte lijden afge maakt. In de omgeving hebben de fokkers hun tamme konijnen laten inenten. Gisteren is als eerste in Neder land het Tielse veer uitgerust met radar over de Waal gevaren. De ra- dar-apparatuur, Decca, is gemonteerd op een motorboot, welke aan de veer pont kan worden gekoppeld en de pont aldus bij mist en slecht zicht bij duisternis naar de overkant kan loodsen. en er was een pastoor. Maar de brui degom kreeg achterdocht: „Da was gene goeie pastor" dacht hij en hij ging eens op visite bij de Rijkswacht. Deze stelde een onderzoek in en het gevolg w;as, dat Juulke en haar pastoor werden gearresteerd: de pas toor was een vriendje dat deelde in de buit. Vreemde ontvangst van gasten Burgemeester weigerde Duits te spreken Tijdens een officiële ontvangst ten stadhuize van een groep Duitse en Engelse jongelui, die een week in Velsen te gast zijn, heeft de burge meester van deze plaats, mr M. M. Kwint, geweigerd de gasten toe te spreken. Hoewel B. en W. erin hadden toe gestemd het gezelschap te ontvangen had de burgemeester geweigerd Duits te spreken. De officiële begroeting in het Engels bleef toen ook achterwe ge. Mr Kwint onderhield zich verder uitsluitend met de Engelsen terwijl de wethouders zich voornamelijk met de Duitsers occupeerden. Het geldt hier een tegenbezoek, dat de Engel sen en Duitsers brengen. Vorige week waren Velsenaren op bezoek in Ber- gisch-Gladbach en vorige maand was een andere groep in de Engelse stad Guildford. Vrouw kreeg baby in handen geduwd Stom verbaasd bleef zondagavond op de Ceintuurbaan te Amsterdam een vrouw staan toen plotseling een aangeschoten man haar een kindje van 14 maanden in de armen stopte met de woorden: „Mijn vrouw is weg gelopen; zorg jü maar, dat het kind verzorgd wordt". De vader van het meisje had hier op aan de vrouw gelegd nog een borreltje te zullen gaan drinken waarop hij verdween. De vrouw was zo van haar stuk gebracht, dat ze niet had kunnen protesteren tegen het optreden van de haar volkomen on bekende man. Het meisje heeft ze naar het politiebureau gebracht, waar de kinderpolitie werd gewaar schuwd. De ouders zijn gisteren op gespoord en worden thans verhoord. De baby blijft voorlopig goed ver zorgd in een kindertehuis. H. Mis met militair eerbetoon Min. Stat signaleert misverstand Minister Staf heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Meulink (AR) over het ter beschikking stellen van mi litaire troepen voor eerbewijzen bij een pontificale hoogmis. De minister antwoordt, dat hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan een verzoek van de garnizoenscomman dant van Nijmegen om tijdens het Mariacongres „op basis van vrijwil ligheid" een militaire afdeling te la ten deelnemen aan „de pontificale hoogmis welke wordt opgedragen door mgr dr B. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht, en het pontificale uitgesloten plaats, zouden worden breerd door mgr P. Giobbe,- pause lijk internuntius". Geen van beide brieven bevatte ook maar enige aanwijzing, die bij de minister de indruk kon vestigen, dat de kerkelijke plechtigheden buiten een kerk of kerkterrein. dus op een door de desbetrefende bepalingen uitgesloten plaats, zouden worden gehouden. De motieven, die de minister heb ben geleid tot het geven van de ge vraagde toestemming, werden ont leend aan het ook voor de konink lijke luchtmacht geldende „voorlopig reglement op de eerbewijzen en het ceremonieel bij de koninklijke land macht". Bij nader onderzoek is de minister gebleken, dat de beide briefschrijvers zich niet hebben gerealiseerd, dat zij uitdrukkelijk erop ïadden dienen te wijzen, dat de plechtigheden buiten een kerk of kerkterrein zouden wor den gehouden. Verder is aan het hiervóór genoem de reglement de hand gehouden, de deelnemende militairen hadden zich vrijwillig bereid verklaard' aan de plechtigheden deel te nemen en wa ren ongewapend, zoals het reglement voorschrijft. Van Nelle bestellen (Adv.) BESTUUR N.V. BU1ZENFABRIEK „EXCELSIOR" AFGETREDEN. Commissarissen en waarnemend president-directeur van de N.V. Me- taalbuizenfabriek Maatschappij „Ex celsior" te Schiedam hebben, naar zij mededelen, bij hun aanstelling uit drukkelijk gesteld, na verloop van een korte door hen bedongen oriën tatie-periode te zullen mededelen, of zij zich daarna tijdelijk beschikbaar zouden willen stellen. Zij zijn thans tot de conclusie gekomen, dat een ba sis voor continuering van het bedrijf alleen kan zijn te vinden in maatre gelen, welker uitvoering aanmerke lijk meer tijd zal vragen dan waartoe zij zich van de aanvang af beschik baar hebben willen stellen. Onder deze omstandigheden menen commissarissen en waarnemend pre sident-directeur hun taak niet verder te moeten uitoefenen. Zij hebben daarvan mededeling gedaan zowel aan de houders van preferente aan delen-a als aan de trustees, bedoeld in het communiqué van 28 juni 1958 van de commissie, ingesteld bij be sluit van de algemene vergadering van aandeelhouders van 23 mei 1958. Daar de directie haar werkzaamhe den had hervat, is, in afwachting van nadere regelingen in de dagelijkse leiding voorzien. De Rotterdamsche Bank blijft voors hands bereid de regelmatig binnenko mende en naar haar mening daarvoor in aanmerking komende orders te fi nancieren, op de wijze als tot dusver re is geschied. Volgens de inspecteur en grafoloog, de heer Waltman uit Den Haag, zijn de briefjes wel degelijk van Lodders hand. Hieraan twijfelde tot nu toe eigenlijk niemand en het vermoeden wordt ermee bevestigd, dat dr O. er in geslaagd zou zijn, onder vals voor wendsel de briefjes te laten schrij ven door Lodder. Toen hij ze hem eenmaal afhandig had gemaakt, al dus die veronderstelling, was L. overbodig en zelfs gevaarlijk voor dr O. geworden. Hij heeft toen van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijn medegevangene uit de weg te Van Nelle bestellen Van Nelle bestellen (Adv.) (Van onze t.v.-medewerker) Diana Shore Show. Het Avro- programma van maandag heeft voor al accent gekregen door de zang van de beroemde gospel-singer Mahalia Jaokson, dochter van een havenar beider, tevens predikant in New Or leans. Deze zangeres weigert steeds in amusementsgelegenheden op te treden; zij zegt: „ik zing Gods mu ziek, omdat die mij hoop geeft". Daarom beperkt ze zich tot de gospel songs, dat zijn evangelisatie-liederen, geheel vrij van westerse invloeden en blanke kenmerken. Het Bolshoi-theater van Moskou. Het was geen rechtstreekse reporta ge, maar een opname uit de staats- opera van Hamburg, die zondagavond ook voor de Nederlandse t.v. ander half uur pure balletkunst bracht. Men heeft bewonderenswaardige fysieke inspanning weten op te brengen, vooral de ballerina Galina Ulanowa, met prachtige bewegingen in de so- lodans „De stervende zwaan" van Saint Saens. Er was een groot gezel schap op de been gebracht, dat tal van bekende ballet-nuimmers te aan schouwen en vooral te genieten gaf We doen slechts een greep, die ons het meest heeft bekoord: het Zwa- nenballet, de Spaanse dans en Doorn roosje van Tschaikowski, Don Qui- chotte van Leopold Minkus, Traume- rei en een Acrobatendans van Glière Giselle van Adam en een Wals van Chopin. De camera's waren behoor lijk ingesteld, maar de muziek van het orkest uit Detmold kwam vaak te hard over. „Hoe minder hoe meer". Onder deze titel heeft de NCRV een zomer se puzzel-quiz op het scherm ge bracht. Henk Reesink is er de leider van en hij heeft zijn best gedaan om de kijkers een inzicht te geven. Dat was niet eenvoudig, maar tijdens het spel kwam men er allengs beter in. We moeten aan dit gezelschapspe] nog even wennen; het is niet zonder intelligentie; visueel was het opvoe ren van levende beelden en film om de deelnemers ergens op attent te maken. „Papa, Mama, het dienstmeisje en ik". Dit is de titel van een avond vullende film, die dinsdag wordt ge draaid. De kijker wordt geconfron teerd met de belevenissen van een eenvoudig Parijs gezin. Er zijn al lerlei moeilijkheden, maar die wor den uit de weg geruimd tot tevreden heid van de ganse familie, en stellig ook van de kijkers. Deze comedie, die vooral steunt op het spel van de hoofdfiguren is met sobere zorg ge maakt. De sfeer is gezond, maar voor kinderen minder geschikt. Dit laat ste is een aantekening van de Kath. Filmcentrale. Vijftig gulden per minuut. Men vraagt wel eens, waarom de Neder landse televisie niet wat meer geld besteedt aan haar programma's. Voor op staat, dat de uitgaven worden be paald door de minister, maar dat desondanks elke uitzending gemid deld komt te staan op vijftig gulden perminuut. Dat is veel, maar vergeleken met het buitenland: zeer bescheiden. Want er zijn Europese landen, die p. minuut 300 tot 400 gul den mogen besteden. Het ziet er ver der naar uit, dat ingaande 1959 het aantal zenduren in Nederland wel zal worden uitgebreid, waardoor een geregelde uitzending op zondag mo gelijk wordt. Nu is de uitzendtijd per week beperkt tot twaalf uur, ver deeld over vier avonden. Nog een jaartje De Nederlandse Televisiestichting zal met ingang van 1 april 1959 meer zendtijd krijgen. De regering heeft namelijk medegedeeld er geen be zwaar tegen te hebben dat met in gang van die datum de zendtijd van de N.T.S. wordt uitgebreid van 12 tot 15 u-ur per wéék. Aldus wordt medegedeeld door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. Deze uitbreiding van drie uur brengt met zich mee, dat het aantal zendavonden gebracht wordt van 5 op 6 avonden. T.V.-loze zondagavon den zullen dan tot het verleden be horen. Overstromingen in het gebied van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires hebben de dood van tien per sonen veroorzaakt. 190.000 mensen zijn dakloos. De materiële schade is groot. Het Argentijnse blad „Critica" bericht zelfs, dat 60 mensen zijn ver dronken en 390 vermist worden. Nabij Opole in Zuidwest-Polen zijn een vrachtauto met 35 mensen en een passagierstrein met elkaar in botsing gekomen. Veertien mensen vonden de dood en ongeveer twintig werden gewond. Van Nelle bestellen (Adv.) Aetherklanken „Kleurstoffenbesluit" Toch alle tinten van de regenboog Jarenlang is er gedokterd aan een ontwerp-kleurstoffenbesluit, dat zich richt tegen het verwerken van scha delijke kleurstoffen in levensmidde len. Thans Ls te verwachten, dat het be sluit behoudens de koninklijke goedkeuring dezer dagen door mi nister J. G. Suurhoff zal worden af gekondigd. Het ontwerp van het besluit kwam tot stand door de werkzaamheid van de adviescommissie warenwet, waar in handel, industrie en wetenschap vertegenwoordigd zijn, onder voor- zittenschap van prof. dr. M. J. L. Dols te Den Haag. In den vervolge zullen nog maar 17 soorten kleurstof, die in het besluit met name genoemd worden, aan ons voedsel toegevoegd mogen worden. In dit beperkte assortiment zijn even wel alle tinten gegrepen. Zo zal het niet meer mogelijk zijn, na de invoe ring van het besluit, om vleessoorten van mindere kwaliteit of van oudere datum een fris rood kleui-tje te ge ven door middel van willekeurige chemicaliën. Er is dan nog maar één rode kleurstof voor alle voornoemde levensmiddelen toegelaten. Op de uitvoering van de nieuwe maatregel, die z:.'i grond vindt in de bestaande warenwet, zal worden toe gezien door de keuringsdienst voor waren. WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.09 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gym. vooi de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. x0.20 Voor de vrouw. 10.35. Gram. 11.00 Idem. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade orkest. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noord en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volks liedjes- en dansen. 16.IC Voor de zieken. 17.00 Vakantietrips. 17.50 Re geringsuitzending: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk.18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De betekenis voor onze tijd van de prehistorische gods dienst in het nabije oosten, door G. Thole Beishuizen. Tweede lezing: De lichtende Apis. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Lichte muz. 19.25 VARA- varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Tus sen ie regels door, caus. 20.15 Hol land Festival: Un Bailo in Maschera, opera. (In de pauzes 21.10 Voordr. ±22.00 Med. kron.). 23.00 Nieuv/s. 23.15 Dansmuziek. 23.5024.00 Socia listisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewi.de muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. IL'00 Gram. 11130 Omr. ork, 12.05 Bas en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Metropole ork. 13.50 Kamerork. en soliste. 15.10 Strijkkwart. en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscho- lair jeugd toernooi. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuziek. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven, caus. 18.30 Koorzang. 18.55 Gr. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus. muz. 20.50 Muzikale luister wedstrijd. 21.19 Amus. muz. (verv.). 21.45 Gram. 21.55 Balthazar Huyde- coper, een 18e-eeuws regent, caus. 22.10 Vocaal kwart, en clavecimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-bericht. 23.15—24.00 Pla- tennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.0017.40 Voor de kin deren. NTS: 20.00 Weekoverzicht. VARA: 20.30 „Wedden, Mylord?", klucht. Woensdag 30 juli: 22.15 Jezuieten- opvoeding. DRAADOMROEP (over de 4e lijn) woensdag 30 juli 1958, van 1820 uur Perle. de cristal; l'Eblouissante; Avionnette; Martelette; Polka des as; Rossignol; Montmartrois; Plaisance fox; En beauté; Mélimélo; Rose d'or; Brise Napolitaine; Espoirs perdues; Réveil du square; Pirouette; Gra- cieuse; Valse de l'abbaye; Balajo; Germaine; Feux follets; Ca gaze; Mazui-ka fantasie; Les ti'iolets; Flèche d'or; Rossignol et pinsons; Berger- ronnette; Pistonnade; Réveil des pin sons; Joyeuse tourterelle; Auteuil Longchamps; Glorieuse; Polka des amateurs; Tout l'amour que j'ai; Qu'est-ce que tu crois; Toi tu souris; The jolly coppersmith; Florena pol ka; Pennsylvania polka; Then I'ill be happy; I get along without you very well; Blauer Himmel; Meisterschafts- tango; Es wird in hundert Jahren wieder so ein Frühling sein; Parlami d'amore Mariu; A Luciana; Mia cara Carolina; Carmelita; Ricordo; I can't escape from you; Have you got any castles, baby; Darn that dream; What do I do; You're my everything; By the firesyde; Mr. Anthony's boogie; I've got my love to keep me warm; Cocktail boogie; Stormy weather. The mess is here; You brought a new kind of love to me; Everybody loves my baby.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6