Politie overviel een Pools klooster Scherp Half augustus naar de maan Zelfs de vlooien sloegen op de vlucht voor stank van 28 katten Harry Morgan koos vier sportlieden voor Amer. tournee DINSDAG 29 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 l> WEET U HET OOK NIET Vraag: Route van Leimuiden via Afsluitdijk naar N.O.-polder; hoeveel km.? Antwoord: Leimuiden, Amsterdam, Hoorn, Den Oever, Afsluitdijk, Bols- ward, Sneek, Hommerts, De Lem mer, Emmeloord; afstand 180 km. Vraag: Route per fiets van Roelof- arendsveen over A'dam naar Enk huizen en terug over Bergen; hoe veel km.? Antwoord: R'veen, Leimuiden, Aalsmeer, Amsterdam, Watergang, Purmerend, Hoorn, Enkhuizen; af stand 85 km.. Enkhuizen, Westwoud, Wognum, Heerhugowaard, Koedijk, Bergen, Alkmaar, Heiloo, Beverwijk, Haarlem, Hillegom, Nieuw Vennep, Leimuiden, Roelofarendsveen; af stand 110 km. Vraag: Route per auto van Voor hout naar Losser"; hoeevel km? Antwoord: Voorhout, Sassenheim, Leimuiden, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Holten, Gooi, Enschede, Losser; af stand 200 km. Vraag: Route per bromfiets 'van Leiden naar Leerdam; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Ameide, Meerker, Leerdam; afstand 65 km. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Braunschweig, hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn,, Deventer, Hengelo, Gronau, Rheine, Osnabrück, Minden, Hannover, Braunschweig; af stand ruim 500 km. Vraag: Over rondvaarten in Rot terdam. Antwoord: In Rotterdam is een rondvaartdienst van de „Spido", pon ton Willemsplein. Vertrektijden iede re dag vanaf 4.30 uur en vervolgens om de drie kwartier. Tarieven 2. p. p., kinderen 414 jaar 1.75, be neden 14 j. vrij vervoer. Vraag: 1. Hoe heet de Belgische VW en wat is haar adres in Brus sel. 2. Over Belgische francs. Antwoord: 1. In België is het Vreemdelingenverkeer in handen van de staat en heet Commissariaat Gene raal voor het Tourisme. Het hoofd kantoor is gevestigd in Brussel. Daarheen kunt u schrijven. 2. Vreemd geld kunt u bij elke bank bekomen. Daar kunt u ook de dagkoers verne men. Vraag C. v. d. G. Hoeveel be draagt het maximumloon waarvoor teruggave nog mogelijk is. Ik ben scholier. Antwoord: Wanneer u minder dan 1500 inkomen hebt genoten, dus loon, plus rente e.a., kunt u de inge houden loonbelasting terugvragen. U moet daarvoor aan de inspectie der belastingen een aangiftebiljet vragen en daarop volledig aangifte van uw inkomen doen. Vraag W. V. Over snelheidsrecords motorvoertuigen (auto's, motoren en motorboten). Antwoord: Wil de geachte vragen steller zijn volledige naam en adres opgeven aan Redactie Vragenrubriek Leidse Courant, dan ontvangt hij schriftelijk antwoord. Vraag: Route per fiets van Delft naar Helmond en Schinnen; per auto van Voorhout naar Schinnen. Antwoord: Delft, R'dam, Dor drecht, Zevenbergschen Hoek, Bre da, Tilburg, Eindhoven, Valkens- waard, Weert, Maasbracht, Echt, Sittard, Leyenbroek, Schinnen; af stand 200 km. Voorhout, Leiden, Bo degraven, rijksweg naar Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond, Sittard, Schinnen; afstand 230 km. Vraag: Route per fiets van Roelof arendsveen naar Galder; hoeveel km.? Antwoord: Roelofarendsveen, Al phen, Boskoop, Gouda, Ammerstol, Groot Ammers, Gorinchem, Raams- donksveer, Oosterhout, Breda, Galder; afstand 100 km. Kardinaal WisjinskPs bureau geplunderd Volgens een mededeling van de bisschop van Czestochowa heeft een groep leden van de Poolse staatsvei ligheidsdienst vorige week maandag huiszoeking gedaan in het klooster van Czestochowa, een bekend heilig dom in Midden-Polen De politie zou het bureau van kar dinaal Wisjinski in het klooster heb ben geplunderd. De politiemannen hadden het klooster doorzocht en boeken, reke ningen en geluidsbanden meegeno men. Een man, die hen wilde tegen houden was neergeslagen. Kardinaal Wisjinski heeft een pro testbrief geschreven aan de staats- Het gaat er heet naar toe in Algerije Onder een gloeiend hete zon zijn Franse troepen maandag slaags ge raakt met krachtige rebelleneenheden in Algerije. Volgens Franse berichten zouden 117 rebellen het leven hebben ver loren, maar over Franse verliezen werd niets gezegd. Wel werd ver klaard, dat 94 soldaten van het slag veld gedragen moesten worden met een zonnesteek. De laatste dagen is het aantal aan slagen in Algerië zeer toegenomen. De ernstigste gevolgen had een aanslag op de weg Algiers-Constan- tine, waarbij een onderofficier en zijn uit drie personen bestaande ge zin om het leven kwamen. Te Algiers zijn bij de ontploffing van twee handgranaten negentien personen gewond. Elders werden bij aanslagen acht tien personen gewond en één gedood, werkzaamheden van het instituut werden gevraagd. De overval vond plaats voordat het klooster inlichtingen had verstrekt. Tijdens de overval waren enige tientallen pelgrims in het klooster. De telefoonlijn was tevoren afgesneden, aldus kerkelijke autoriteiten. In de avond verzamelden de pel grims zich op de binnenhof van het POTLOOD en GEEST No. 505. Horizontaal: 1. sprong, snel le beweging, 3. bedekking van een ge bouw, 5. pers. voornaamw., 6. melk- schaap, 7. voornaamw., 9. boom, 10. oude lengtemaat, 12. plomp, 14. onbep. voornaamw., 15. plaats in N. Brab. bij Eindhoven, 16. over, langs, 17. tel woord, 19. muzieknoot, 21. slede, 22. lage zijde van een schip, 24. meisjes naam, 25. voegwoord, 26. hoofddeksel, 27. opening ener fuik. Verticaal: 1. pers. voornaamw., 2. visje, 3. aanwijzend voornaamw., 4. lengtemaat (afk.), 5. spelonk, 8. boomloot, 9. gelijk, 11. inhoudsmaat, 13. telwoord, 16. strookje, 18. zuster, 20. bekend dier, 21. streling, 23. waarmerk, 25. maanstand. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 504. Horizontaal: 1. solidee, 7. Ne, 8. os, 10. id, 12. Est, 14. op, 15. eva, 17. sar, 18. kroot, 19. als, 21. are, 23. as, 24. alm, 26. nu, 27. mi, 28. en, 30. serviel. Verticaal: 2. on, 3. Lee, 4. dot, 5. es, 6. sieraad, 9. spreeuw, 11. D.V., 13. spoel, 14. o.a. 16. aks, 17. sta, 20. L.S., 22. R.N., 24. air, 25. mei, 27. me, 29. Ne. commissie voor de kerken, die in 1956 een „vredesverdrag" tot stand bracht tussen de R.K Kerk en de staat. De werkzaamheden in het klooster schijnen de communistische autoritei ten reeds veel zorg te hebben gege ven. Vanuit het klooster zouden na melijk ongecensureerde strooibiljet ten zyn verspreid. In juli zond de openbare aanklager een brief aan het in het klooster gevestigde kardinaals instituut, waarin inlichtingen over de klooster om te protesteren tegen de overval. De politie liet reserves aanrukken drie auto's met 200 man. Alle lichten in het klooster werden uitge draaid en de politie ging met de gum mistok op de menigte in. In betrouwbare kringen te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida wordt meegedeeld, dat de Amerikaanse luchtmacht tussen 15 en 17 augustus zal trachten een kunstmaan een baan te laten be schrijven rondom de echte maan. In die tijd zal de maan in verhouding dicht bij de aarde staan. Er zal een drietraps Thor-Able raket worden gebruikt. De reis zal naar verwachting 2Va dag duren. De geleerden hopen, dat de kunstmaan ook veel gegevens zal zenden over de van de aarde afgewende kant van de maan. Verwacht wordt, dat de satelliet tenslotte weer in 't zwaarte- veld van de aarde terecht zal komen en vervolgens in de dampkring zal verbranden. Prof McKelvey van de medische fa culteit van de universiteit van Min nesota heeft dinsdag te Sydney ge zegd, dat er in de Verenigde Staten een nieuw vaccin tegen kinderver lamming is bereid, dit via de mond kan worden ingenomen en bijna tota le immuniteit belooft. Volgens prof. McKelvey dit vaccin veel beter dan dat van Sail:. Over twee of drie jaar zou het vaccin van Salk geheel zijn vervangen. Er zullen in de winter met het nieuwe middel op grootscheepse schaal proeven worden genomen in Mexico en Colombia. Een belangrijk voordeel van het nieuwe vaccin boven dat van Salk is, dat het niet alleen verhindert, dat iemand de ziekte krijgt, maar ook voorkomt, dat hij de ziekte bij zich draagt en verspreidt, aldus prof. Mc Kelvey. Vakantie-ongelukken in de bergen Bij een verkeersongeval in de om geving van Innsbruck zijn drie Ne derlandse vakantiegangers ernstig gewond geraakt. Het zijn de 44- jarige heer H. Stemerdink, zijn 39- jarige echtgenote mevrouw W. Ste merdink en zijn 15-jarig dochtertje Margaretha Stemerdink, uit Apel doorn. De heer Stemerdink reed met zijn gezin op een weg nabij Achenkirche, toen van de andere kant, in een on overzichtelijke bocht, een autobus naderde. De bestuurder van de auto bus remde in de bocht, waar de weg daalde, wel sterk af, doch doordat het wegdek nat was bleef het remmen zonder voldoende uitwerking. De auto van de heer Stemerdink werd van de weg gedrukt en zwaar be schadigd. De drie genoemde inzit tenden werden ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis Solbad Hall worden overgebracht. De overige inzittenden Van de Nederlandse auto, wier namen niet bekend zijn, kwa men er zonder letsel af. Het ongeluk op de Piz Bernina. De Nederlandse bergbeklimmer, die in Zv/itserland op de Piz Bernina dodelijkt verongelukt is, blijkt mr. J. L. Wansink te zijn, die sedert het najaar van 1957 als advocaat te Rot terdam werkzaam was, waar hij ook woonde. Hij was een zeer bekend en er varen bergbeklimmer. Hij was lid van de Koninklijke Nederlandse Al pen Vereniging. Mr. Wansink is prae- ses geweest van het Leids Studenten corps en voorzitter van de Neder landse studentenraad. Hij was onge huwd. In Luxemburg verongelukt. Gisteren is de 48-jarige Neder landse wijnhandelaar J. de Haas uit Vught om het leven gekomen bij een auto-ongeval in Luxemburg nabij Roost. Hij was met zijn vrouw, zijn doch ter en mevrouw A. H. in zijn auto onderweg naar Ettelbrueck, toen zijn wagen in een haarspeldbocht in bot sing kwam met 'n slippende Luxem burgse auto. De heer de H. werd ern stig gewond en is een uur na het ongeval overleden. De overige inzit tenden werden allen min of meer ernstig gewond. Getergde Hagenaar trad handelend op Een vlooienheir, vluchtend voor de stank in het woninkje van de bejaar de mevrouw B. en haar 28 katten, zocht een onderdak bij de andere be woners van de Mallemolen te Den Haag. Tot het uiterste getergd door die kleine springers heeft gisteren een van de buren, de heer N. Reyn what 's a name? een ruit inge slagen bij zijn bejaarde buurvrouw en met de sympathie van het hele straatje spoot hij door het gat een cylinder insectenvergif leeg in het vervuilde huisje. De heer Reyn was de hele nacht in de weer geweest omdat hun baby werd belaagd door de bloedzuigende insecten. In en bij de wieg hadden ze er wel tien gevangen en na die tien besloot de gebelgde vader tot actie over te gaan. Men kan het optreden van de man niet zien als „een daad van agressie" als men de voorgeschiedenis kent. Twee jaar geleden kwam mevr. B. in het hofje bij de Mallemolen, om dat zij uit haar woning was gez*-t, wegens de verregaande staat van ver vuiling, waarin zij die had gebracht. De buurtbewoners zagen, hoe zij haar meubeltjes naar binnen liet dragen maar wat zij niet zagen was een uit gebreide kattenfamilie, die de inhoud vormde van een der verhuiskisten. Onder de goede zorgen van „het vrouwtje" begon die na enige tijd aan snelle gezinsuitbreiding. De aanwezigheid van de lievelings dieren warden de bewoners van het witte straatje eerst gewaar, toen een doordringende geur door deuren en ramen in hun huizen binnendrong. Men ontdekte al dn, dat de vrouw van haar huis een grote kattenbak had gemaakt, die nooit werd gerei nigd. Nog wat later begon de opmars van het vlooienleger door de buurt. De buurtbewoners begonnen een of fensief met requesten en klachten maar ze kregen geen gehoor. Men zag in de Mallemolen soms midden in de nacht de lampen branden omdat men er slapeloos bleef door de vlooien plaag. Gisternacht nog dunde een vrouw er de vlooiengelederen uit met der tig koppen maar er kwamen wel drie companieën op de begrafenis. Dat al les werd uiteindelijk de heer Reyn te bar. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. Dat kan de dader echter niet bekom meren: hij hoopt dat zijn optreden de autoriteiten eindelijk heeft wakker- geschud. En de buurt is nu vol goede moed, dat stank, vuil, vlooien en mevrouw B. nu gauw verdwenen zul len zijn. Vraag: Route van Nieuwe Wete ring naar Hoenderlo; hoeveel km.? Antwoord: Nieuwe Wetering, Lei muiden, Uithoorn, Loenersloot, Hil versum, Amersfoort, Barneveld, Ot- terlo, Hoenderlo; afstand 95 km. Vraag: Route per fiets Rijpwete- ring naar Bilthoven; hoeveel km.? Antwoord: Rijpwetering, Alphen, Woerden, Utrecht, Bilthoven; afstand 55 km. Vraag: Kan men langs de Rijksweg (autoweg) van Oegstgeest naar Schip hol rijden? Antwoord: Het fietspad loopt slechts tot even voorbij Abbenes. Daar leidt het fietspad van de autoweg af naar Badhoevedorp en Schiphol. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Maastricht; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht, Houten, Culemborg, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Maasbracht, Sittard, Maastricht; afstand 240 km. Vraag Route van Alphen naar Val kenburg; hoeveel km? Antwoord: Zelfde route als hierbo ven tot Sittard, Geleen, Wijnands- rade, Valkenburg; afstand 230 km. Vraag: Route per fiets van Voor hout naar Den Helder; hoeveel km.? Antwoord: Voorhout, Lisse, Haar lem, Alkmaar, Krabbendam, Stolpen, Den Helder; afstand 100 km. Vraag: Ik wil gaarne inlichtingen hebben over het beroep van kinder verzorgster. Antwoord: U kunt twee richtingen uit, n.l. voor kinderverzorgster in een koloniehuis en daarbuiten. In het eer ste geval heeft opleiding plaats in het koloniehuis, dus intern en indien dit niet uw bedoeling is, kunt u zich het beste wenden tot de Centrale Raad voor de kinderuitzending, Zeestraat 73 te Den Haag. Men kan u daar ge gevens verstrekken over verzorgster in allerlei richtingen. Veelal wordt als eis gesteld leeftijd van 17 jaar of ouder. Ook op de meeste huishoud scholen kan men een opleiding vol gen, Ulo is veelal wel de minste voor opleiding. Ook de gewestelijke ar beidsbureaus geven gaarne allé ge wenste inlichtingen en adressen. De salarissen zijn natuurlijk verschil lend, particulier zal het salaris ho ger zijn dan b.v. in een koloniehuis, dus de beantwoording van die vraag moeten wij achterwege laten. Vraag: Op welke wijze kan men boeken vrijwaren tegen motten e.d.? Antwoord: Door geregeld onder houd, d.w.z. uitkloppen ook van bin nen, veel luchten enz. Dat is wel het allerbeste middel. Motten houden nu eenmaal van rust, dus geef ze die rust niet en het resultaat is succesvol. Vraag: Wij zijn van mening dat de St. Salvadorklok in de Utrechtse dom toren 110 kg weegt, terwijl een ander van mening is, dat het gewicht 250 kg bedraagt en weer een ander zegt van 50 kg. Wat is juist? Antwoord: U bent er alle drie wel een „beetje" naast, want die klok weeg 8227 kg. Vraag: Kunt u mij inlichtingen ge ven omtrent opleiding enz. tot kap ster? Antwoord: Wij raden u aan de ge wenste inlichtingen te vragen aan de stichting Ned. Vakscholen voor kap sters, Oudenoord 12 te Utrecht. In de maand augustus wordt een nieuw prospectus uitgegeven, waarin alle gewenste inlichtingen opgesomd zijn. U kunt daar ook inlichtingen krijgen over een opleidingsmogelijkheid in uw omgeving. Geeft u dan op waar u woont, dit hebt u in de brief aan ons niet gedaan, vandaar dat wij u niet volledig kunnen inlichtenI Vraag: Mijn anthurium (flamingo- plant) krijgt veel bladeren met gele randen. Wat ie doen? Antwoord: Vermoedelijk heeft uw plant te veel in de zon gestaan. Gere geld gieten en de bladeren af en toe met een vochtige spons afnemen, of met de bloemenspuit bewerken en eens in de veertien dagen kunstmest toedienen van mei tot augustus. Om de twee of driejaar verpotten, liefst in februari, in een mengsel van ge lijke delen bosgrond en gehakt mos. De pot moet goed van potscherven voorzien zijn, terwijl de plant niet te diep mag worden geplant en de aarde mag niet te vast worden aangedrukt, opdat de lucht in het grondmengsel kan toetreden. Deze plant kan verme nigvuldigd worden door deling. In de winter houdt zij van een verwarmde kamer met een temperatuur van niet minder dan 60 gr C; ze staat dan graag op het zuiden. Vraag: Kunt u mij zeggen of er in Valkenburg (L.) een hotel of vakan tiehuis bestaat voor alleenstaande da mes? Zo ja, wat is het adres? Antwoord: De Katholieke Vakan tiehuizen en Jeugdherbergcentrale, Nachtegaalstraat 60 bis, Utrecht, waarvan u lid moet zijn en een leef tijd hebbende liggende tussen 14 en 30 jaar, verstrekte ons het adres Hout- helerweg 19 te Valkenburg. Bent u ouder dan 30 jaar, dan verwijzen wij u naar de V.V.V. te Valkenburg. Vfaag: In welke plaatsen van ons land zijn zeevaartscholen gevestigd? Antwoord: Te Amsterdam twee, n.l. de Kweekschool voor de Zeevaart, Prins Hendrikkade 189, Centrum en de Zeevaartschool v/h Zeemanshuis, Foeliedwarsstraat 31, Centrum; te Delfzijl, Noorderkweekschool voor de Zeevaart „Abel Tasman", Abel Tas manplein 4; te Groningen, „Academie Minerva", Petrus Driessenstraat 3, te Den Helder, Zeevaartschool, Anker park 27; te Rotterdam, Zeevaart school, Pi eter de Hooghweg 129; te Scheveningen, Zeevaartschool, Vis sershavenweg 56; op Terschelling, „Willem Barentzschool", Bgm. van Heusdenweg 14; te Vlissingen, „De Ruyterschool" (voor stuurlieden, ra diotelegrafisten en scheepswerktuig- kundigen), Boulevard Bankert 60. Voorts zijn er in den lande 24 Visse rij- en (of) binnenvaartscholen en enkele matrozenopleidingen. Vraag: over diverse huurproble- men. Antwoord: Gezien de inhoud van 'enkele van uw vragen, waaruit wij de conclusie trekken, dat er hier „iets niet in de haak" is, moeten wij met onze antwoorden alle voorbehoud maken. 1) Het is een huurder niet toege staan geen huur meer te betalen als er enige kleine reparaties verricht moeten worden. In dit verband kan alléén de kantonrechter' de huurder machtigen de gemaakte kosten van de huurprijs af te trekken. De ver schuldigde huur moet echter altijd betaald worden. 2) Wij kunnen niet aannemen dat een burgemeester een advies zal ge ven om geen huur meer te betalen. 3) Indien er huurschuld is, kan de verhuurder ontruiming verzoeken bij de kantonrechter. Dit verzoek moet ingediend worden via een gerechts- kundige. 4) Huurachterstand is doorgaai: verhalen op de huurder. In welk ver band stelt u die vraag, heeft deze wellicht iets te maken met uw vraag 2? Dan geldt ^ok hier weer: wij moe ten het antwoord op deze vreemde vraag schuldig blijven, wij kunnen niet aannemen dat een burgemeester er toe zal medewerken, dat er iets ge daan of nagelaten wordt, dat wette lijk niet in orde is. 5) Een huurder dient toe te laten de nodige reparaties te verrichten. Hij kan voor uitgaven komen te staan, die bij tegenwerking nadeel kunnen opleveren voor het pand en bijkomende kosten. Aantekening: als u ons niet precies vertelt wat hier aan de orde is, dan kunnen wij geen behoorlijke ant woorden geven. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dinsdag 29 Juli 1858. Leyden Men verneemt dat van 1 October aanst. aan de miliciens van de ligting van 1854 vergunning verleend is om zich in het huwelijk te begeven. Donderdagavond zal de 24-jarige Amerikaanse student Harry Morgan in het KLM-vliegtuig naar New York stappen, waarbij hij vergezeld wordt van vier jonge mannen uit Zweden, Italië, Zwitserland en Nederland, die tezamen een tournee van zes weken door de Verenigde Staten zullen ma ken. Harry Morgan verbleef in 1953 tijdens de overstromingsramp in Zee land, waar hij in Dreischor meegehol pen heeft de nood te lenigen. In die tijd kwam bij hem de gedachte op om elk jaar enkele jonge mensen tussen de 20 en 30 jaar mee naar Amerika te nemen voor een uitgebreide reis door alle staten, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen dat Europese jonge mensen, wier ouders financieel niet draagkrachtig zijn, kennis maken met de gewone Amerikaanse burger. Door uitwisseling van gedachten en door beter contact in het algemeen zou het op een dergelijke good will-tournee mogelijk zijn mede te werken aan het bevorderen van een goede verstand houding tussen de volkeren. In 1956 heeft Morgan voor de eerste maal twee Nederlandse jonge mensen mee genomen en in 1957 trok hij vier jon gelui aan uit Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk en Denemarken. De gelden, die hiervoor nodig waren, zamelde Morgan in door mid.iel van aandelen van 1 dollar. Ook dit jaar had hij de beschikking over enkele duizenden dollars, wederom afkomstig van 1 dollar-aandeelhouders in Amerika. Tijdens een reis van drie weken in West-Europa koos Morgan de volgen de jongelui: 1. Co Rentmeester uit Arnhem, employé bij een tabaksfirma, junior skiff-kampioen van Nederland, 22 jaar. Hij heeft nog nooit gevlogen. Rentmeester werd gekozen uit 19 kandidaten. De keuze is tot stand ge komen dank zij de bemiddeling van het NOC en de KLM. 2. Giocome Gambino uit Rome, 27 jaar, slaapwagenconducteur van be roep. De Italiaanse jongeman zal lif tend naar Nederland komen, omdat hij financieel niet draagkrachtig ge noeg is om de reis naar Amsterdam te betalen. Eerst van Amsterdam af zijn de vier jonge mannen namelijk de gast van Harry Morgan. 3. Bill Nylind uit Stockholm, 20 jaar, kantoorbediende, een vroegere skikampioen der juniores. De Zweed reist per Scandiravie-expres naar Amsterdam. 4. Hans Elsaesser uit Burgdorff, Zwitserland, een 27-jarige bouwkun dig tekenaar, die tijden? zijn militai re dienst als straaljagerpiloot fun geerde. Hij zou begin september in het huwelijk treden, maar zijn meis je vond het goed, dat het huwelijk werd uitgesteld tot na de terugkomst van haar verloofde. Elsaesser komt met het KLM-vliegtuig donderdag naar Amsterdam. Om 7 uur donderdagavond komt het kleine gezelschap in de Ica-hal van de Amsterdamse luchthaven bijeen. Doortje Jongsma, de Amsterdamse onderwijzeres en Izak Geelhoed, de man van de gemeentereiniging in Dreischor, die in 1956 met Morgan naar Amerika zijn gegaan, zullen de „nieuwelingen" uitwuiven. De trip door Amerika zal per auto worden gemaakt, waarbij 8000 mijl wordt af gelegd. De jonge mensen zullen bij Amerikaanse families worden onder gebracht en voorts de gast zijn van de steden Greenwich (Connecticut), Dayton (Ohio), Kansas City (Missou ri) en Selinas (Califomië). Het viertal keert op 19 september van New York op Schiphol terug. HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: Gerardus Johannes v. d. Helm 24 jr en Antje Gerarda Maria Bonnen 22 jr; Gabriel Café 30 jr en Lammerdina Hartgerink 22 jr; Frans Jacob Nanne Pik, 27 jr en Mar garetha Gerritdina Neefjes 22 jr; Cornelis Rinkel 27 jr en Christina Vreeken 21 j; Gerardus Petrus Grim bergen 27 jr en Maria Pieternella v. Nobelen 27 jr. Gehuwd: R. de Boer en M. Kooij; A. Romeijn en H. H. M. Oostrum; P. Th. v. Altena en G. H. A. Steevens; J. Weij en M. M. Bokhorst; C. Brus- sen en E. Daim; J. Smid en E. E. Aaf- jes. UIT DE OMGEVING LISSE Geboren: Theodorus M., zn v. J. H. Hulsbosch en C. Huitema; Neeltje J. A., dr v. L. Rhijnsburger en A. Duin dam; Wilhelmus N. E., zn van J. A. Augustinus en M. J. Broekhof! Albert J., zn v. J. Segers en M. Gebraad; Maartje, dr v. C. v. d. Oever en E. M. D. Helms; Andreas J. M., zn v. G. M. v. d. Aart en A. C. Seysener; Dirk E., zn v. B. v. Leeuwen en N. E. Wijn tjes; Jacobus E., zn v. E. J. Annaert ij J. D. M. Wesseling; Raymond A., zn v. A. Benjamins en A. P. Hengst; An na E., dr v. E. G. Kip en L. B. Buter; Steven M., zn v. S. L. Roes en I. S. Schalij. Overleden: Theodora v. Tol, e. v. L. v. Dijk, 72 jr; Gerritje Sluimers, e. v. C. de Jong 74 jr; Geertruida M. Da mes, e. v. N. C. Berbee, 40 jr; Gerar dus Arrachart, e.v. L. S. de Wolf, 81 j. Ondertrouwd: L. I. v. d. Voort uit Sassenheim en M. F. A. v. Rooiien; H. W. Demmink, Sassenheim en H. J. P. M. v. d. Veld. Getrouwd: J. H. Zwetsloot en F. S. L. Beijk; M. v. d. Voet en E. Möhl- mann; C. v. d. Velden en E. v. Don gen. KATWIJK Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal a.s. donderdagavond om half acht worden gehouden. De agende ver meldt o.m. de navolgende punten: verhuur van het sportpark Nieuw- Zuid aan de Katwijkse voetbalvereni ging Quick Boys; voorlopige vaststel ling van de gemeenterekening over 1956; aangaan van geldleningen, groot resp. 192.000,— en 35.000,—; ver strekken van kredieten voor aan schaffing van een roltrommelvuilnis- auto en een veegmachine; verlenen van krediet voor uitbreiding van het elektriciteits-hoogspanningsnet; ver lenen van kredieten voor verbetering van de wegverbinding Katwijk-Lei den; vaststelling van regeling voor de inning van marlet geld $n tot wijzi ging van de regelen m.b.t. de controle op de met geldelijk beheer en met boekhouding belaste ambtenaren; be noemen van vier leden van de markt- commissie; beschikbaarstelling van krediet voor verbetering van een zandbak in het complex woningen Wassenaarseweg-Baron van Wasse- naerlaan; wijziging van het huishou delijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim; vast stelling van een nieuwt verordening houdende voorzieningen tegen be smettelijke ziekten in scholen; verle nen van medewerking ex art. 72 der lagre onderwijswet 1920 t.b.v. de ge reformeerde school aan de Sluisweg en de Dr T. Th. de Visserschool; ver goeden van reiskosten als bedoeld in a\V .1? ^er lager onderwijswet 1920; wijziging van de gemeentebegrotin gen 1957 en 1958; wijziging van de begroting 1958 voor het gemeentelijk grondbedrijf. WASSENAAR BOTSING TUSSEN TWEE DUITSE JONGELUI Op de hoek van de Groot Hoef ijzerlaan en de Hogeweg reed gis teren de 18-jarige D. uit Olfen (Did) met zijn bromfiets met grote snelheid tegen een personenauto, bestuurd door de 18-jarige mej. D. uit Bocholl (Duitsland). O. kwam te vallen en liep vrij ernstige verwondingen op aan het hoofd. Op advies van dokter Oosterbaan is hij naar het Haagse gemeenteziekenhuis aan de Zuid wal vervoerd. De auto en de bromfiets werden beschadigd. „De Spartaan" reed wielerronde van Kerkehout. Een 25-tal leden van de Haagse wielervereniging „De Spartaan" heeft gisteravond in de buurtschap Kerkehout een wedstrijd gereden over 60 ronden (ongeveer 40 km) ter opening van de feestweek, die de buurtvereniging Kerkehout en omgeving heeft georganiseerd. 2r was vrij veel belangstelling voor deze wedstrijd, die een vlot en sportief verloop had en niet verstoord werd door regenbuien en valpartijen. De dames en heren van het Wassenaarse Roode Kruis zaten werkloos aan de kant gelukkig! Na enkele ronden reeds werd het duidelijk dat A. van Egmond deze wedstrijd zou gaan winnen. Maar van Egmond is dan ook niet voor niets aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen op de wereld kampioenschappen voor amateurs! Van Egmond nam na enkele ron den een voorsprong, die hij halver wege de wedstrijd had vergroot tot bijna een minuut. Na ongeveer 35 ronden had hij het peloton van on geveer 10 renners te pakken. Hij bleef in deze groep, won terloops nog enkele sprintpremies en zege.icrde met een ronde voorsprong. J. Jansen, die het peloton intussen was ont vlucht. legde beslag op een eervolle tweede plaats. Gijs van Rhijn uit Wassenaar won de sprint om de derde plaats. J v. d. Putten, C Ha- meling en L. Althuizen wonnon de 4e tot en met de 6e prijs. De prijzen werden na enkele toe spraken door de heren Geerligs en Ammerlaan uitgereikt in de grote feesttent, die de buurtvereniging op het terrein van de sportvereniging Wassenaar heeft laten opzetten in verband met de feestweek.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2