3)e£cid4e(Sou/tant Chroesjtsjef mening benut de van De afwijkende Gaulle Acht hooibergen in brand gestoken 1 De Gaulle liet Chroesjtsjef ontglippen Hij wil nu weer een vijfmogendheden conferentie Amerika steunt het Bagdad-pact H. Vader op Gastel Gandolfo 5 Boerderijen bij Gouda afgebrand Rustiger weer De Amerikaanse mariniers zijn niet te benijden Directeur: C. M v. RAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. DINSDAG 29 JULi 1958 49ste JAARGANG No. 14471 Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mJn. Telefoontjes f 1.50 Deelneming van Arabische staten niet nodig De Sowjetrussische premier, Nikita Chroesjtsjef, heeft maandag, in een beantwoording van de jongste Westerse nota's over een topconferentie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er botweg van beschuldigd een „debat over het Midden-Oosten voor het forum der wereldopinie te willen vermijden". Hij beschudigde Groot-Brittannië ervan onder Amerikaanse druk te zijn teruggekomen van zijn eigen voorstel, om in de Veiligheidsraad een top conferentie te doen houden. Hij verklaarde zich accoord met het voorstel van generaal De Gaulle en zei, er mee in te zullen stemmen, indien besloten werd dat de topfunctio narissen van Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en India te Genève, Parijs, Wenen of Moskou bijeen zouden komen. Hij waarschuwde, dat een Westerse „vertragingstaktiek" ernstige gevolgen zou hebben voor hen, die haar toepasten. Chroesjtsjef spreekt thans niet meer over deelneming door Arabische Staten aan een topconferentie. DE KANSEN NIET GESTEGEN In kringen der Verenigde Naties te New York heeft Chroesjtsjefs ant woord op de Westerse nota's de hoop op een spoedige bijeenkomst van 's werelds voornaamste regerings leiders sterk doen verminderen. HET IS DE GAULLE'S PLAN Chroesjtsjef doet verder uitkomen dat het z.i. voor de regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten moeilijk zal zijn, zijn voorstel voor het houden van een vijfmo- gendhedentopconferentie in Europa te verwerpen, „daar dit gebaseerd is op het jongste plan van generaal De Gaulle". Hij meent ook dat een dergelijke bijeenkomst "op korte termijn kan worden georganiseerd, daar hierover niet door alle elf leden van de Vei ligheidsraad behoeft te worden ge stemd". In zijn brief aan president Eisen hower merkt Chroesjtsjef nog op: „De Sow jet-regering is nog steeds van mening, dat het een gebiedende noodzaak is, onverwijld, met deelne ming van secretaris-generaal Ham- marskjoeld, een vijfmogendheden- topconferentie te houden. Wat betreft de plaats van bijeen komst merken wij op, dat premier De Gaulle de wens heeft geuit, dat een dergelijke bijeenkomst in Euro pa wordt gehouden. Wij steunen dit voorstel". De Sow jet-premier zegt verder, dat zijn regering Indische deelne ming belangrijk acht. DE GLADDE CHROESJTSJEF DEGENEN, die zo graag een topcon ferentie willen, kunnen generaal De Gaulle bedanken voor zijn „hulp", want dank zij De Gaulle's afwijkend standpunt is de kans op zo'n samen treffen van politieke kopstukken ge ringer dan ooit. Chroesjtsjef heeft onmiddellijk profijt getrokken van de omstandig heid, dat de Westelijke mogendheden niet één lijn trokken, en hij heeft een bespreking van het Midden-Oosten probleem binnen het kader van de Verenigde Naties getorpedeerd. Men weet hoe het gegaan is. 0 Het voorstel van een topconfe rentie over het Midden Oosten, en wel op zeer korte termijn, was van Chroesjtsjef. Amerika en Engeland stemden toe, maar dan binnen het ka der van de Verenigde Naties. In de Veiligheidsraad zouden dan als bij zondere gedelegeerden de topfunctio narissen van de leden-landen optre den, terwijl verschillende andere lan den, welke geen leden maar wel be trokkenen waren, zouden worden uit genodigd. Chroesjtsjef ging daar op in, mits Nasser en Nehroe mee zouden mogen komen. Maar de Franse premier De Gaulle bleek andere plannen te hebben. Met negering van het zwaar overwegende principe, dat het Westen tegenover de Sowj et-Unie als een eenheid voor de dag moet komen, handhaafde hij zijn aanvankelijk reeds afwijkende mening, dat er een conferentie van topfiguren noodzakelijk was, buiten de Verenigde Naties om en in een Europese stad. Aha, dacht Chroesjt sjef, de heren zijn het niet met elkan der eens, daar moet ik gebruik van maken. Prompt trok hij zijn bereid heid om met de Veiligheidsraad in zee te gaan in en schoof hij zijn oorspron kelijk denkbeeld om met z'n vijven het vraagstuk van het Midden-Oosten op te lossen weer naar voren. De Rus sische politiek is steefis geweest om de wereldproblemen zoveel mogelijk te bedisselen „en petit comité", in een klein en beperkt onder-onsje, ter wijl het streven van de Verenigde Staten juist is, de verantwoordelijk heid te laten bij de staten-gemeen- schap der Verenigde Naties. Het streven van Moskou ligt de autoritaire generaal De Gaulle blijk baar ook beter, vooral in dit geval, omdat de generaal dan zijn rivaal in Noord-Afrika, Nasser, een hak kan zetten bij het oplossen van de kwes- tie-Algerië. Het was aardig uitgekiend door de generaal, maar hij houdt te weinig rekening met Chroesjtsjef, die hem te glad af is. In elk geval zitten we weer eens in de puree en kunnen wij ons troosten met de gedachte, dat evenals zovele andere problemen ook het probleem van het Midden-Oosten zich zelf wel zal moeten oplossen. Volgens Chroesjtsjef wensen de Verenigde Staten „klaarblijkelijk niets te doen, om een einde te maken aan de agressie in Jordanië en Liba non". Hij beschuldigt voorts koning Hoessein van Jordanië, „die het ver trouwen van zijn volk heeft verlo ren en thans op buitenlandse troe pen vertrouwt", er van een mars naar Bagdad voor te bereiden. Een overeenkomstige beschuldiging wordt aan het adres van Turkije ge richt. Omtrent de besprekingen te Lon den van leiders der staten die aan gesloten zijn bij de Bagdadse ver dragsorganisatie, zegt Chroesjtsjef, dat deze „de indruk wekken van een samenzwering tegen de Arabi sche staten en het voorbereiden van nieuwe aanvalsplannen". Kom maar naar Moskou Hij merkt tenslotte op, dat, „wan neer het gaat om het verzekeren van de veiligheid van de deelnemers aan een topconferentie, de Sowjet- Unie gaarne bereid is te Moskou bijeen te komen en de- verantwoor delijkheid te dragen voor de veilig heid der betrokken staatslieden". Sommige diplomaten vrezen, dat de nadruk, die de Sowj et-premier heeft gelegd op de noodzaak van het uitschrijven van een vijfmogend- breken. hedenconferentie, om tot een rege ling van de vraagstukken betreffen de het Midden-Oosten te komen, de voorgestelde topconferentie mogelijk zal torpederen, daar het westen juist gewezen heeft op de noodzakelijk heid, om de regeringsleiders in het kader van de Veiligheidsraad bijeen te doen komen. Ook meent men, dat het uiten van scherpe beschuldigingen aan het adres van Groot-Brittannië en Verenigde Staten de kansen, om de standpunten van Engeland en Verenigde Staten aan de ene en de Sowjet-Unie aan de andere kant na der tot elkander te brengen, niet heeft verbeterd. De meest optimistische waarne mers in kringen der Verenigde Na ties voorzien op zijn best langgerek te meningsuitwisselingen om de thans ontstane nieuwe impasse te door- Aanvaardbare candidaat Generaal Foead Sjehab, de stafchef i - T j van het Libanese User, is maandas gelegenheden van Jordanië mengen - P r»m naar nnrnst to Tnaion Hu iiot wa- JORDANIë BESCHULDIGT SYRJë Een Jordaanse militaire woord voerder heeft maandag de Syrische legerautoriteiten er van beschuldigd dat zij zich in de binnenlandse aan- door een groep parlementsleden uit het regerlngs- en oppositiekamp, als mede door neutrale personen kandi daat gesteld voor het presidentschap. De verkiezing van de nieuwe presi dent door de Kamer van Afgevaar digden zal donderdag worden gehou den. Er zijn reeds andere kandidaten, maar men verwacht, dat de generaal donderdag na de eerste stemming als enige kandidaat zal overblijven. De 56-jarige Sjehab wordt als een niet-politieke figuur beschouwd, die zowel de achting van de regerings- aarahangers als de c»i -.tandelingen ge niet. Hij is een Maronitische christen. Hij bezooht Franse militaire scholen en is getrouwd met een Fran^aise. Waarnemers zijn van mening, dat de kandidaatstelling van Sjehab de eerste positieve stap naar beëindiging van de opstand is. Voorts geloven zij dat de verkiezing van een nieuwe president de inleiding zal zijn tot terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Libanon. Neutralisering van Libanon De premiers van Engeland, Tur kije, Perzië en Pakistan, alsmede de Amerikaanse minister van buiten landse zaken hebben maandag aan het ejnd van de eerste dag van de conferentie van de Bagdad-raad te Londen een verklaring ondertekend, waarin zij zeggen vastbesloten te zijn hun collectieve veiligheid te handha ven en zich te verzetten tegen di recte of indirecte agressie. De V. S. verklaren met de landen van de ver dragsorganisatie waarvan zij niet volledig lid zijn in deze te zullen samenwerken en spoedig akkoorden te zullen aangaan om deze samen werking te realiseren. De ministers zijn met het oog op de recente gebeurtenissen tot de slot som gekomen, dat het bestaan van het verdrag meer dan ooit nodig is. Het besluit van de V. S. om afzon derlijke defensieverdragen met Tur kije. Perzië, Pakistan en Engeland te sluiten, betekent dat de V. S. zonder volledig lid van de verdragsorgani satie te worden, thans wel de ver antwoordelijkheden van het lidmaat schap op zich nemen. Minister Dulles heeft verklaard, dat Amerika liever het risico van een oorlog zal lopen dan dat het zijn vrienden in de steek zal laten. Minister Dulles is gisteravond nog naar Washington vertrokken. Hij verklaarde bij zijn vertrek naar Washington, dat het Amerikaanse be sluit „een zeer duidelijke stap voor uit betekent". Volgens conferentiekringen hebben de deelnemers aan het overleg in het algemeen ingestemd met de Ameri kaanse politiek van neutralisering van Libanon onder de bescherming van de V N. Wanneer men er in zou kunnen slagen, Libanon een speciale neutrale status te geven, dan zullen, zo redeneerde men, de Amerikaanse troepen uit dat land kunnen worden teruggetrokken. Het vraagstuk van de Britse troe pen in Jordanië werd ingewikkelder geacht, omdat een uiteenvallen van dat land weer het begin van een strijd tuseen Israëliërs en Arabieren zou kunnen zijn. daar onrust te zaaien. Hij liet wa pens van Britse en Australische makelij zien, welke acht Syrische infiltranten bij zich hadden, toen zij zondag bij de grens werden aange houden. Volgens de Jordaanse woordvoer der was er in het begin van deze maand in het zuiden van de Negep v-oestijn een karavaan aangehouden met wapens en munitie. De somkke- laars waren ontsnapt. Aarslag op premier van Libanon Premier Sami Solh van Libanon is vandaag ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Toen hij van zijn villa in de bergen naar zijn kantoor in Bei roet reed, ontplofte er in een auto, die langs de weg geparkeerd stond, een zware bom. De wagon die voor die van de eerste minister reed, werd van de weg geworpen. Volgens de eerste berichten zijn de vier inzittenden om het leven geko men. Een motorrijder die de premier begeleidde, werd ernstig gewond. De chauffeur van de premier wist echter de macht over het stuur te behouden en zonder ongelukken de ravage op de weg voorbij te rijden. Als de bom een fractie van een se conde later zou zijn ontploft, zou de premier volgens ooggetuigen de aan slag niet hebben overleefd. De 73-jarige Sami Solh is in zijn negende ambtsperiode als premier. Hij is pro-Westers gezind. Paus Pius XH heeft zijn zomeresidentie in Castel Gandolfo weer betrok ken. Bij zijn aankomst aan de grens van het dorpje werd hij traditiegetrouw door de burgemeester Marcello Costa, verwelkomd. Dader is gegrepen Het depressiegebied boven de Noordzee trok langzaam verder en boog daarbij naar hei noorden af. Dinsdagmorgen lag de kern enkele honderden kilometers ten westen van Zuid-Noorwegen. In Schotland viel zeer veel regen. Vele plaatsen meld den in 24 uur tijds ongeveer 50 milli meter. Een van de oceaan afkomstig storingsgebied trok snel in noord oostelijke richting over Zuid-Enge- land langs ons land naar de Noordzee. Na deze storing volgt een nog in be tekenis toenemende rug van hoge- luchtdruk, welkt zich vergezeld van opklaringen dinsdag in de loop van de morgen van het westen uit over ons land begon uit te breiden. Dit zal aanleiding.geven tot rustiger weer, waarbij de temperaturen weer hoger zullen worden. De Libanese rebellen hebben een Amerikaanse jeep met mariniers aangehouden en gearresteerd. Hier zien we een van de mariniers terwijl hij met de handen omhoog door een gewapende opstandeling naar het hoofdkwartier wordt gebracht. Later zijn de Amerikanen echter weer vrijgelaten en aan de Libanese politie overgedragen, Vijf boerderijen tussen Gouda en Montfoort zijn totaal afgebrand, drie zijn er ternauwernood gered en 21 mensen zijn dakloos geworden nadat een brandmaniak uit Gouda, de 35-jarige fabrieksarbeider K. de M, in de afgelopen nacht tussen half een en drie uur zijn werk had ge daan. De man reed dronken op een bromfiets over de provinciale weg en wierp, langs een zestien kilometer lahge route, brandende lucifers in hooibergen zolang hij lucifers had. De brandweren uit Gouda en uit de hele streek rond die stad, die de steeds weer nieuwe branden te be strijden kregen en de politie, die de zich snel verplaatsende dader ach tervolgde, hadden een haast hope loze taak. Eindelijk werd hij tussen Gouda en Gouderak gegrepen. Hij werd overgebracht naar Montfoort, waar hij vlot bekende. De brandweren van Gouda, Mont foort, Haastrecht, Gouderak, Oude water en Berkenwoude waren van morgen tot negen uur aan het werk. Doordat de hooibergen in deze streek meestal dicht bij de woningen staan werden de bewoners van de boerderijen gelukkig bijtijds wakker. Met huilende kinderen op de arm konden zij zich al redden. Overal waar de maniak geopereerd had zorgde de straffe wind ervoor, dat in de kortste keren alles in vuur en vlam stond. De eerste hooiberg, die de maniak in brand stak, lag in Willeskop. Deze behoorde toe aan de heer W. Spruit. De brandstichter bleef even naar de resultaten van zijn werk staan kijken, waarna hij de bewo ners van de aan deze hooiberg gren zende boerderij hielp met het weg halen van de inventaris. Iedereen dacht hier met hooibroei te maken te hebben en terwijl de brandweer trachtte het een en ander te redden, stapte de M. op zijn brommer om zijn weg naar Haastrecht te vervol gen. Even later zag de Montfoortse po litie zich een rode gloed aftekenen in deze richting. Drie politiemannen sprongen op een motor met zijspan en zetten de achtervolging in. De M. was hun echter steeds te vlug af. In Haastrecht stond de boerderij van de heer P. Boere, die een gezin heeft van zeven personen in brand en terwijl de Montfoortse politie met haar Haastrechtse collega's overleg de wat er verder te doen stond, za gen de mannen een nieuwe gloed aan de hemel verschijnen. Slechts enkele kilometers verder brandde de hooiberg van de heer W. Houdijk. Het woonhuis kon hier ge lukkig worden gespaard. Het einde was echter nog steeds .niet in zicht, want opnieuw ontwaarde de Mont foortse politie een felle gloed, af komstig van de boerderij van de heer B. Streefland, die eveneens geheel in vlammen opging, waarbij een ge zin van negen personen dakloos werd. De boerenfamilies, die hoorden dat alles het werk van een maniak was, werden woedend. Ook de Montfoort se politie werd steeds feller gebeten op de man die dit alles aanrichtte. De dader gevat. De politie bleef de dader volgen. Op het ronde verkeersplein in Stol- wijkersluis vlak bij Gouda, waar vier wegen op uitkomen, zou zij het spoor wellicht kwijt zijn geraakt, in dien zij niet weer een rode gloed had ontdekt. Ditmaal in de richting Gouderak. Hier stond de boerderij van de heer K. van der Vis in brand. Toen de politiemannen de dijk naar Gouderak opreden, naderde juist een bromfietser. Toen deze de politie, die haar voertuig middenop de weg had gezet, was genaderd, herkenden de politiemannen in hem de man die behulpzaam was geweest bij de eerste brand in Willeskop. Zij twijfelden er niet aan of hij was de brandstichter. Na een korte worste ling werd hij overmeesterd. Hij vertelde de politie, zelf afkom stig te zijn uit een boerenfamilie. Hij had het thuis echter zo bont ge maakt, dat men hem geen onderdak meer wilde verschaffen. Als hij dan een paar borrels op had, werd hij door razernij overvallen. De getroffen gezinnen hebben bij buren en familieleden onderdak ge kregen. Persoonlijke ongelukken ge beurden er niet maar de schade, die nog niet valt te taxeren, beloopt zeker enige honderdduizenden. Advertentie. Dil nummer bestaat uit 8 patina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND Op de meeste plaatsen droog weer en perioden met zonne schijn. Matige tijdelijk zwakke wind tussen west en zsuid. Enige stijging van temperafcu/ur. 30 Juli zon op 04.57; onder 20.35; maan op 19.58; onder 04.54. Hoogwaterstanden 30 Juli v.m. 2.55; n.m. 3.25. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 20 C. STOCKHOLM geheel bew. 21 OSLO regen 16 KOPENHAGEN 18 ABERDEEN 13 LONDEN half bew. 22 AMSTERDAM zwaar bew. 21 BRUSSEL it 24 LUXEMBURG regen 24 PARIJS zwaar bew. 25 BORDEAUX n 30 GRENOBLE onbewolkt 32 NICE 24 BERLIJN zwaar bew. 25 FRANKFORT regen 27 MüNCHEN half bew. 27 ZURICH ii 29 GENèVE zwaar bew. 30 LOCARNO half bew. 27 WENEN licht bew. 27 INNSBRUCK half bew. 26 ROME onbewolkt 32 AJACCIO 26 MADRID 37 MALLORCA 30 ALGIERS mist 30 Korreltje Daar is geen beter buitensporigheid dan een overvloed van dankbaarheid.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1