S)e CcicbeSou^cmt m De Veiligheidsraad moet zelf beslissen over topconferentie Antwoord Eisenhower aan Chroesjtsjef Hel presl Veiligheidsra ad i Het Midden-Oosten-probleem moet breed bezien worden Tunnel onder de Beringstraat Koelkast J.P.van Berge Henegouwen Rebellen willen geen verkiezingen in Libanon „Hef volkis nu aan de macht Viering van 15 augustus Vijfduizend het in „dienders geweer Wisselend bewolkt HOE wordt het weer? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. ZATERDAG 26 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14469 (JO va" de Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. min. Telefoontjes f 1.50 President Eisenhower heeft vrijdag premier Chroesjtsjef van de Sowjetr Unie voorgesteld dat dé permanente afgevaardigden naar de Veiligheids raad der V.N. bijeenkomen om een besluit te nemen over voorwaarden en een tijdstip voor een topconferentie over het Midden-Oosten. Voorts meent de president der V.S., dat de topconferentie niet beperkt dient te zijn louter een bespreking van de zaken Libanon en Jordanië, maar ook „veel breder vraagstukken" dient te behandelen. „Naar mijn mening", aldus Eisenhower, „is de onzekerheid van de vrede en veiligheid in grote mate te wijten aan het gevaar waarin kleine landen zijn gebracht. Het zou de bedoeling van de Verenigde Staten zijn om de specifieke incidenten, die gij ter sprake brengt, in dat brede verband te be handelen. Als men anders te werk zou gaan, zou men blind zijn voor de lessen van de geschiedenis". Ook de oorzaken moeten besproken worden Engeland en Frankrijk, om recht streekse of niet-rechtstreekse agres sie tegen kleine lar.oen te stuiten be tekende, dat de vrije teugel gelaten werd aan een oorlog, die tot een we reldoorlog zou uitgroeien. Deze voor spelling kwam helaas uit. Eisenhower, brengt ook de reso lutie van de Algemene Vergadering van 1950 in herinnering, waarin het aanzetten tot burgeroorlog :n het be lang van een vreemde mogendheid ab een van de ernstigste misdaden *wordt veroordeeld. De Amerikaanse president spreekt de hoop uit, dat door middel van de Veiligheidsraad maatregelen t.a.v. het Midden-Oosten genomen kunnen worden, die de vrede daar hechter maken en zodoende de vrede elders bevorderen. HET HANDVEST REGELT HET Eisenhower zegt in zijn brief aan Chroesjtsjef, dat het Handvest van de V.N. de voorwaarden bepaalt waaronder landen die geen lid zijn van de Raad aan zijn besprekingen kunnen deelnemen. De Verenigde Staten zullen, aldus Eisenhower, zich in dit opzicht aan het Handvest hou den. De Amerikaanss president zegt verheugt te zijn, dat Chroesjtsjef nu de verantwoordelijkheid van de Ver enigde Naties erkent en zijn .oor spronkelijke voorstel, dat het aan zien en het gezag van de Verenigde Naties ernstig ondermijnd zou heb ben, heeft teruggenomen. De voorde len van een behandeling in de Vei ligheidsraad is, dal hiervoor vaste regels gelden en het daarom niet no dig is te improviseren. Wat de agenda aangaat zijn de V.S. het ermee eens, dat deze beperkt moet blijven tot een bespreking van de vraagstukken van het Midden- Oosten, met inbegrip van de oorza ken ervan. Eisenhower herinnert Chroesjtsjef eraan, dat de tweede wereldoorlog ontstond door een reeks rechtstreek se en niet-rechtstreekse aanvallen te gen kleine landen. In maart 1939 had het hoofd van de toenmalige Russi sche communistische partij er de aan dacht op gevestigd, dat het falen van niet-agressieve landen, waaronder Verlenging van geofisisch jaar De Russische geleerden, die deel nemen aan de werkzaamheden van het internationale geofysische jaar, wensen verlenging van deze weten schappelijke onderneming met één jaar. Zij zullen dit de volgende week te Moskou voorstellen op een zitting van het speciale comité voor het in ternationale geofysische jaar. Prof. Wladimir Beloroesof, lid van de academie van wetenschappen der Sowjet-Unie, schrijft in de „Praw- da", dat een groot aantal wetenschap pelijke werkzaamheden niet op 31 December a.s. kunnen worden onder broken. Vele geleerden in andere landen delen deze mening, aldus prof. Be loroesof. De Amerikaanse senaatscommissie voor handelsaangelegenheden bestu deert thans een Sowjet-Russisch voor stel voor de aanleg van een tunnel onder de Beringstraat, tussen Alaska en Siberië. Warren Magnuson, de democrati sche voorzitter van de commissie, deelde vrijdag mede, dat hij de Sow- j et-Russische autoriteiten om nadere bijzonderheden had gevraagd van dit project, waaromtrent kortgeleden op de wereldtentoonstelling te Brussel mededelingen zijn gedaan door Arka dy Markin, lid van de Sowjet-Russi- sche academie voor wetenschappen. Magnuson verklaarde nog, dat een dergelijk voorstel aan het einde van de negentiende eeuw reeds van Ame- kaanse zijde is gedaan. Het was afkomstig van de „spoor wegkoning" E. H. Harriman, de va der van de huidige gouverneur van de staat New York, Averell Harriman. Magnuson verklaarde, dat verwe zenlijking van het Sowj et-Russische project „reusachtige mogelijkheden" voor Europa, Azië en Amerika zou openen. Hij wil het voorstel tot in bijzonderheden met autoriteiten van Alaska en Canada bespreken. 60 liter SLECHTS f 375.-. bij de SPECIAALZAAK Firma Aalmarkt 4, Tel. 32176 Betaling in overleg DE DEELNEMING VAN ISRAëL Uit gewoonlijk goedingelichte bron is in New York vernomen, dat Israël formeel heeft gevraagd deel te mo gen nemen aan een topconferentie over het Midden-Oosten. De Israëlische regering zou tevens te kennen hebben gegeven, dat zij zich niet gebonden zal achten door besluiten die zondei Israëlische deel neming zouden worden genomen. Pakistan, Perzië en Turkije, de drie overgebleven Mohammedaanse lan den van het Pact van Bagdad, zul len aan president Eisenhower eens luidende nota's zenden om te pro testeren tegen de voorgenomen deel neming van India aan een topconfe rentie over het Midden-Oosten, zo heeft het Pakistaanse persbureau uit gezaghebbende Pakistaanse bron in Karatsji vernomen Deze drie landen zouden erop wil len wijzen, dat India geen enkele direct belang in het Midden-Oosten heeft. HET KREMLIN WAARSCHUWT TURKIJE Radio-Moskou meldt, dat het Krem lin de Turkse regering donderdag jl. een nota heeft overhandigd, waarin Turkije wordt gewaarschuwd tegen „elke aanval op Irak". In de nota wordt de aandacht ge vestigd op berichten, volgens welke Turkije voorbereidingen zou treffen om binnen enkele dagen militaire operaties tegen Irak te beginnen. Volgens dezelfde berichten zou ko ning Hoessein van Jordanië Turkije „mogelijk een officieel voorwendsel" voor een actie tegen Irak verschaf fen. „De Sowj et-Unie acht het haar plicht Turkije te waarschuwen voor zijn verantwoordelijkheid voor de waarschijnlijke gevolgen van een ge wapend conflict in dit gebied. De Sowj et-Unie hoopt, dat Turkije niet in vereniging met de aanvallers zal handelen ën dat het geen han deling zal begaan, die de toestand in het Midden-Oosten zou kunnen ver ergeren", aldus de Sowj et-Russische nota. Zolaug Sjamoen president is De leider van de Libanese rebel len Saeb Salam heejt gisteren ver klaard, dat de rebellen niet zullen toestaan dat presidentsverkiezingen Sjamoen zou lichamelijk een uit geput man zijn. Hij is bereid het uiterste in het werk te stellen ten einde een verzoening tussen de twee (of meer) kampen in zijn land te "bereiken. Zelf wil Sjamoen in alle stilte verdwijnen, wanneer hij de partijen heeft kunnen samenbrengen tot het aanwijzen van een gemeen- worden gehouden zolang president schappelijke kandidaat voor het pre- ie macht is erC sidentschap. Sjamoen nog aan de zich buitenlandse troepen in Libd- non bevinden. „Volgende week zul len er geen verkiezingen zijn" aldus Salam. Zijn verklaring brengt een harde klap toe aan de hoop op een spoe dige oplossing van de Libanese cri sis. Het pailement zdl donderdag bijeenkomen voor een verkiezing, waarvan velen hoopten, dat zij bet einde van de crisis zou betekenen. „De Libanese revolutionairen zul len het kiezen van een president in de schaduw van tanks, vliegtuigen, vloten en vreemde troepen niet toe laten", aldus Salam tegenover de pers. In Beiroet wordt vernomen dat president Sjamoen de vorming van ïen coalitieregering op uiterst brede oasis overweegt, ten einde de hard nekkige binnenlandse onenigheden Advertentie I te beëindigen. Gevechten in Beiroet. In het gedeelte van Beiroet dat rondom de Al Khayad heuvel is ge bouwd, het hoogste gedeelte van de stad, is het vrijdagavond tot felle gevechten gekomen tussen opstande lingen en regeringstroepen. Naar schatting veertien personen sneuvelden. Amerikaanse troepen waren niet bij de strijd betrokken. Het vuurgevecht, voornamelijk tussen sluipschutters van beide par tijen, was het hevigste sinds de Amerikaanse troepen aan land gin gen. Chinese „vrijwilligers". Duizenden gedemobiliseerde com- munistisch-Chinese „vrijwilligers" hebben de afgelopen dagen bij be togingen zich bereid verklaard voor het Arabische volk te vechten, aldus meldt het persbureau Nieuw China. Alleen al in Peking hadden 100.000 vrijwilligers bijeenkomsten gehou den. Op soortgelijke bijeenkomsten in Shanghai is gezegd, dat als de Amerikaanse en Britse imperialis ten" niet onmiddellijk het Midden- Oosten verlaten, de vrijwilligers de wapens willen opnemen om het Ara bische volk en de wereldvrede te verdedigen. Voor het monument van lt.-gen. Sir Stanley Maude, die in 1917 Bagdad uit handen van de Turken redde, zit een Iraakse soldaat met een machine geweer (een Vickers?). Links op de achtergrond staat een legerwagen (onmiskenbaar van Amerikaanse makelij). Het monument is in disorde; overal liggen losse stenen; de waterstraal, welke nog uit het monument komt, loopt in een oude schoen Waar mogelijk en waar onmogelijk Aan de Kath. Vereniging van Grootwinkelbedrijven en overige an dere instanties is door het Neder lands episcopaat een schrijven ge zonden, waarin voor de noordelijke bisdommen van Nederland (Utrecht, Haarlem, Rotterdam en Groningen) op de feestdagen van 15 augustus en 1 november geëxcuseerd wordt van de verplichting tot liet zich onthou den van „slafelijke arbeid". De bisschoppen hopen evenwel, dat degenen, voor wie de omstandig heden minder ongunstig liggen, zich bereid zullen tonen deze feestdagen te blijven vieren op de gebruikelijke wijze. De bisschoppen hebben de bedoe ling de kwestie van de viering dezer feestdagen aan en nader onderzoek te onderwerpen. Ook Wickie vond eerlijk zeemansgraf Het zoeken naar de witte muis „Wickie" die woensdag in de neus- kegen van een Thor-Able-raket een reis van 9.600 km heeft gemaakt, is opgegeven. De raket werd woensdag gelan ceerd vanaf de Amerikaanse proef- basis te Cape Canaveral. Men heeft de neuskegel niet kunne.i terugvin den, doordat de radiozender niet werkte. Donderdag hebben zeven vliegtuigen nog vergeefs gezocht in het zeegebied bij het eiland Ascen sion in het zuiden van de Atlanti sche Oceaan. Dit otusmer bestaat uit 12 pagina's ft De foto laat de grote chaos zien, welke heerst in de slaapkamer van de tijdens de staatsgreep omgekomen prins Abdul Hlah van Irak. Een Iraakse soldaat vond tussen de puinhopen een portret van koning FeiaaL Als Chroesjtsjef naar New York kotnt Uit 22.000 „dienders" van New York zullen naar men verwacht circa 5.000 man gekozen worden voor bewakingsdiensten als de top conferentie in New York gehouden mocht worden. Zij zullen patrouilleren in de stra ten, de menigte in bedwang houden, het verkeer omleggen en de gebou wen, open ruimten en monumenten, bewaken om te beletten dat een 1 moordenaar-in-spe zijn plannen ten uitvoer legt. Men houdt er voorts rekening mee dat er circa 2.000 soldaten in de stad en omgeving gedetacheerd zullen worden om de politie onmiddellijk te hulp te kunnen snellen ingeval van nood en de toeg^pgswegen tot het V.N.-kwartier te bewaken. Deze sol daten zullen waarschijnlijk stellin gen betrekken in de omgeving van het V.N.-kwartier en gewapend worden met machinegeweren en licht luchtdoelgeschut. Verder zullen hefschroefvliegtui gen van de politie en het leger en patrouillevaartuigen van de marine, kustwacht en politie worden inge schakeld. Binnen deze ring zullen de speciale manschappen van de vei ligheidsdiensten der deelnemende landen opereren. Het is mogelijk, dat het hoofd van de Russische geheime politie, gene raal Serof, binnenkort naar New York zal komen om een en ander zelf te regelen. Een woordvoerder van de Russische delegatie bij de V.N. verklaarde echter, dat de Rus sen geen maatregelen ter bescher ming van Chroesjtsjef zullen nemen zolang het niet zeker is dat de top conferentie doorgaat. Van doorgaans welingelichte zijde is meegedeeld, dat de politie van New York en de mannen van de veiligheidsdienst zullen trachten van de Russen de verzekering te krijgen dat Chroesjtsjef tijdens zijn verblijf in de V.S. niet afwijkt van een nauwkeurig omlijnd program ma. Een depressie, die gisteren bij Ier land was gelegen, verplaatste zich in de richting van Noord-Engeland. Het regengebied van dezt storing trok de afgelopen nacht en vanmorgen over ons land. Plaatselijk viel vrij veel neerslag. Van gisteravond 7 uur tot vanmorgen 7 uur werd in Bra bant ongeveer 15 mm. afgetapt. Ach ter de storing om stroomt tijdens het weekeinde onstabiele Oceaanlucht van gematigde breedte naar ons land. In verband daarmede wordt voor morgen wisselende bewolking ver wacht met plaatselijk enkele buien, in hoofdzaak in het binnenland. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). WISSELENDE BEWOLKING Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien in hoofdzaak in het binnenland. Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 27 Juli zon op 04.52; onder 20.39; maan op 17.55; onder 01.48. 27 Juli zon op 04.54; onder 20.38; maan op 18.44; onder 02.45; Hoogwaterstanden 27 Juli v.m. n.m. 12.40. 28 Juli v.m. 1.10; n.m. 1.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer half bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. motregen regen zwaar bew. geheel bew. regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. niet ontv. onbewolkt licht bew. niet ontv. onbew. half bew. niet ontv. onbewolkt 28 Korreltje Vergeet geen weldaden dan die welke gij zelf bewezen hebt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1