Leiden aangename rustpleister in Tour der Verenigde Naties Rustmaar 's avonds passagieren Utrechtse maden hadden geen trek in chemicaliën Leiden-I bracht étappe-zege mee naar huis Middenstandsexamens Leiden en omgeving 2 jaar geëist voor roofoverval RECHTZAKEN De prijs van de consumptiemelk De bezemwagen heeft aftrek VRIJDAG 25 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het was gistermiddag rond vier uur weer erg miezerig en voor je ple zier ging je niet onder de drup staan, maar op de Mare vertoonde zich toch een ander beeld dan in overeenstem ming was met de weersomstandighe den. Voor outsiders was het wel heel duidelijk.hier is iets te doen. Tientallen mensen stonden in de omgeving van het St. Antoniusclub- huis, bij de Marekerk, ginds op de brug; sommigen, vooral manmoedige vrouwen, hadden zich langs het trot toir opgesteld, regen of geen regen, en anderen weer stonden weggedrukt tegen huisdeuren of muren. Leiden was gisteren de pleister plaats van een echte TourDe- Tourkoorts had gisteren velen te pak ken en de spanning waarmee men in de richting van de brug over de Oude Vest keek was voelbaar. De Tour der Verenigde Naties was in aantocht en ouders, familieleden, kennissen en andere bewonderaars en nieuwsgieri gen zorgden voor een passende en tourage. Men keek zijn ogen uit naar de wit te petjes der knapen en een schok ging door de menigte, welke tegen half vijf al tot een paar honderd men sen was uitgegroeid, toen over de brug twee gewone knaapjes, maar met een witte pet, de Mare op kwa men rijden. Voorlopers? Neege wone pechvogels, die bij Sassenheim van de route waren afgeweken en eigenlijk fier om het ongewone één liet trots een lekke band zien de thuishaven eerder hadden bereikt dan ,de anderen. Ben van hen was maar' zijn neus achterna gereden, daar was het echter dan ook een Lei- denaar voor. Natuurlijk de brug Maar klokslag vijf uur was het dan toch zover. Prompt gingen de bomen van de brug neer en werd het weg dek ter plaatse omhooggeklapt om een schuit te laten passeren. En dat is altijd een gewis teken, dat er iets anders aan de hand is dan alleen een schipper een plezier doen. In de Tour de France staan de rijders ook tou- jours voor een gesloten overweg. Zo ook nu. De brug was niet zo gauw voor het ongeduldige verkeer vrijge geven of de eerste voorrijder, heel za kelijk op een bromfiets en zo fris als een hoentje, kwam triomfantelijk als een Opperstalmeester de komst van de rennerskaravaan aankondigen. Vlak daarop verscheen Ome Joop zelf, brommerd en wel, martiaal zijn mannen aanvoerend op weg naar de eindstreep, ergens in de Caecilia- straat, waar de poorten van een gast vrij Clubhuis wijd open stonden om de jonge kerels hun welverdiende rust te gunnen. Vermoeid, doch stoer tot het einde reden de jongens langs de applaudisserende, glunderende en bezorgd kijkende toeschouwers. Het zat er weer op voor vandaag. Binnen in de zaal stonden lange rijen tafels en stoelen gereed, iets wat nog niet was voorgekomen, want de knapen hadden tot nu toe nog moeten eten op de vloer maar ge woontegetrouw hokten alle 120 ren ners bij elkaar op de grond, ploeg bij ploeg, om instructies voor de komen de avond en de post, die door de on vermoeide „tourzuster" werd uitge deeld, in ontvangst te nemen. Het was een echt gezellige, toffe boel daar in dat Antoniusclubhuis gis- De brug is weer vrij en de karavaan legt de laatste vijftig meter af; de vierde etappe zit er op. termiddag. Hier en daar werd een robbertje gevochten, voo rde gein en dan werd er even „heidaar" ge roepen en was de orde weer hersteld. Er werd gedraafd en gesjouwd, slechts hier en daar was het wat rus tiger de heimwee heeft al een paar slachtoffertjes gemaakt in deze Tour maar het was een stel jongens bij elkaar en die zijn niet gauw te beda ren. Pas bij het sein: eten halen, ver flauwde het rumoer en de jongens de den zich later te goed aan een stevige pot, gloeiend heet, helemaal afkom stig uit Arnhem, van de Tourkeuken in Musis Sacrum. Pas tóen, geloven we, voelden de rennertjes him benen. Beobachten in die Himmel. De Leddse Tourrijders konden gas teren heerlijk thuis eten en slapen en honderd uit vertellen van hun bele venissen op hun onvergetelijke va- kan tietocht. De anderen gingen de zelfde avond nog uit. „Heute abend Sternewacht, beobachten in die Him mel" was blijkbaar duidelijk genoeg voor drie Duitsers om zich met graag te op te geven voor een bezoek aan de Leidse Sterrewacht, welke door de helft van de karavaan werd be^ zocht; het andere gedeelte zwierf on der deskundige leiding door het Mu seum van Volkenkunde en er waren er zelfs een paar, die een bioscoop je pikten, ze hadden per slot van reke ning pas „gebeurd"; op hun soldij wa ren ze allemaal wild Tour der Verenigde Naties Te Leiden zijn gesléagd: L. Starre- veld, Alphen; J. v. Staveren, Hazers- woude; W. P. J. V. Steijn; A. J. van Straalen, Zoetermeer; J. W. Swanen- burg; P. W. v. d. Tas, Zoetermeer; R. Teunissen; M. M. v. To:l-Moor; A. M. v. Tongeren, Abbenes; T. W., Tuk- ker, Voorschoten; F. G. Thijssen, Zoe terwoude; G. van Veen-van Straten, Zoetermeer; W. L. Vergeer, War mond; D. Verkaik, Warmond; G. Verkerk, Ter Aar; P. J. Verlaan, Leid- schendam; W. A. Verplancke, Voor schoten; G. J. Versteegen, Zoeter- woude; P. H. C. Versteegen, Zoeter- woude; G. J. Vervaart, Nieuw-Ven- nep; D. J. Visser; H. H. Visser, Nieuw- veen; M. A. J. Visser; S. Visser, Al phen; P. A. M. Vlasveld; H. H. M. v. Vliet, Alphen; A. j. v. d. Vlist; A. J. v. d. Voet, Oude Wetering; G. Vol- laard. Leiderdorp; P. Voorwinden, Benthuizen; Y. J. de Vos, Wassenaar; J. Vreeken; Kr. Vreeken, Oude We tering; J. Vreeswijk, Zoeterwoude; N. de Vries, Alphen; H. Th. Wamste- ker, Vlaardingen; G. M. Warmerdam, Noordwijkerhout; H. J. A. Welling; I. M. A. Desten; M. M. de Winter, Stomp wijk; P. H. L. Zonneveld, Voorschoten; J. N. M. Zuydervliet, Zevenhoven; H. M. A. J. Zwartjes, Koudekerk; E. H. M. Zwetsloot; P. G. M. Zwetsloot, Zoeterwoude; G. v Zwieten, Hazerswoude. Te Rotterdam zijn voor het Mid denstands-examen Algemene Han delskennis geslaagd: F. van Hoogen; C. Hooymans, Voorschoten; T. van Iterson, Rijnsburg; A. Kennis, Roe lof arendsveen; A. van Klaveren, Rijnsburg; C. Klein, Roelofarends- veen; B. Kluts; B. Koek; P. Koek, Leimuiden; M. Kromhout, Rijnsburg; Th. Straathof, Roelof arendsveen; W. van Tongeren; J. Uijttenboogaart; B. Verlaan, Oud Ade; J. Vink, Oegst- geest; L. Vlieland, Katwijk aan Zee; D. van Vliet; G. van Vliet; S. Voets, Hazerswoude. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Irr het Olympisch stadion in Amster dam werd als étappe-wedstrijd een ploe- genwedstrijd op de baan gehouden. Van iedere ploeg moesten drie man de baan op, waarvan de tijd van de derde man telde. Leiden I had vijf jongens, die in de laatste „Leidse-Jeugd-Tour" al eens op een baan gereden hadden. Leiden II had een echter maar twee. Mees Mos- seveld uit Sassenheim, die in deze ploeg rijdt, werd na veel vijven en zessen als derde man aangewezen. Nadat al enkele ploegen met meer of minder allure over de baan gegaan waren, kwam Leiden I met A. Kloosterman, W. v. d. Zeyden en W. Zaalberg aan de start. Van start of was voor ledereen duidelijk, dat deze ploeg veel sneller liep dan al z'n voorgangers. Het overne men van kop, het weer samensmelten als men even los van elkaar was gekomen, het ging allemaal zonder de remmen te gebruiken, waardoor geei enkel tijdver lies ontstond. In 1 m. 36 sec. legden zij de 2 rondjes af, Dit was tientallen se conden sneller dan hun vooorgangers. Een paar ploegen later kwam Utrecht in de baan. Ook deze ploeg vertrok zeer snel en bleef als een klit aan elkaar hangen. De Leidenaars hielden hun hart vast. Zonder kopverwisselen trok hier de kopman z'n ploeg tweemaal de baan rond. Geen gat viel tussen de drie ren ners. Dit leek nog sneller te gaan. Met een zucht van verlichting werd de tijd (1 m. 37 sec.) van deze ploeg in het Leidse kamp ontvangen. Goede derde. De volgende ploegen liepen lang niet zo gesmeerd en vormden geen bedrei ging. Als laatste kwam de tweede Leidse ploeg in 't strijdperk. Koos v. Weizen Fred Leemans en Mees Mosseveld start ten ook zeer snel. Ook hier ging aflos sen en gaten dichten geruisloos. Weer werd met spanning de tijd afgewacht. 1 m. 38 sec. was het resultaat. Leiden I won dus op de dag dat men naar de Sleutelstad ging. Utrecht was een prach tige tweede en Leiden II goede derde. Hierna ging het weer in de rij voor de 54 km naar Leiden. Na Vogelenzang, waar de boterham werd gebruikt, ging het op Leiden aan. De vrij grote belang, stelling was een extra verrassing voor de jeugdige renners. In de avonduren werden twee groepen jongens een uur lang bezig gehouden In de Leidse Sterrenwacht met een caus< rie. Hiervan maakten circa 50 deelneme' gebruik. Ook in het museum voor Vol kenkunde was voor een groep een ex cursie gearrangeerd. Hier kwamen 50 jongens kijken. Daar de jongelui geheel vrij waren om de stad in te gaan of naar een van deze twee mogelijkheden, is 't de leiding zeer meegevallen, dat zij ook voor deze onderwerpen zo'n grote belangstelling toonden. Teleurgestelde harddravers. Enkele jongens van de Leidse Ploegen konden niet erover heen komen, dat er niet méér hard gereden wordt in de „Tour der Verenigde Naties". Zij bleven thuis en gaan niet meer verder mee. De andere jongens hebben al weer zoveel aan hun vriendjes verteld, dat zij van morgen met nieuwe ploeggenoten ver st zrkt het verdere avontuur mede gingen maken. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft donderdag een roofoverval be handeld, die op 15 april jl. in de bos sen bij Helvoirt is gepleegd. Een 19- jarige jongeman uit Tilburg heeft daar samen met een zekere S. ge tracht een vertegenwoordiger, die in zijn auto in slaap was gevallen, met een knuppel bewusteloos te slaan en hem daarni van zijn geld te beroven. De vertegenwoordiger werd slechts licht gewond en riep om hulp, waar op de rijkspolitie er in slaagde, de beide jongemannen in te rekenen. Zij waren met nog vier anderen ont snapt uit het gesticht „Welkom" te Arnhem en hadden in de twee dagen van him vrijheid verscheidene dief stallen gepleegd, onder andere had den ze kledingstukken uit een gepar keerde auto te Grave weggenomen en fietsen gestolen te Grave en Gef- fen. De officier van justitie, was van mening, dat aan verdachten een laatste kans op een beter leven ge boden moest worden, door hem tot zijn 21ste jaar in de jeugdgevange nis Nieuw-Vosseveld onder te bren gen. Hij eiste tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr. Witlo, kon zich slechts bij deze eis aansluiten. Uitspraak van de rechtbank op 5 augustus. Chauffeur vervalste tramkaartjes Een 54 jaar oude buschauffeur van lijn 11 in Amsterdam heeft aan de recherche verklaard dat hij in een tijdsbestek van zes weken minstens 250 gulden heeft „bijverdiend" met de verkoop van gebruikte vervoer- bewijzen. Hij verwijderde de stempelinkt i van de kaartjes en verkocht ze dan j voor de tweede maal aan zijn passa giers. De fraude werd echter ontdekt door een controleur van het gemeen tevervoerbedrijf, die de politie alar meerde. Hoewel reeds een groot deel van de chauffeurs en conducteurs van de gemeentelijke vervoersbedrijf te Amsterdam is uitgerust met een nieuw soort stempel en stempelkus- sen, waarvan de inkt niet kan wor den uitgewist, was verdachte nog steeds in het bezit van het conven tionele stempeltype. De buschauf feur is vandaag voor de officier van justitie geleid. De rust weergekeerd in de Mr Treubstraat Tot grote spijt van vogels en hen gelaars die onbezorgde dagen hadden, is de madenplaag rond de Utrechtse beenzvvartfabriek bedwongen. De ge meentelijke reinigings- en ontsmet- tingsdienst heeft zoveel chemicaliën verspreid over het fabrieksterrein en de Mr. Treubstraat, die er langs loopt, dat de uittocht van het ongedierte is tot staan gebracht. Voor zover het personeel van de fa briek niet op vakantie was, heeft het de verdelgers ijverig geholpen door alle kieren en gaten in de muren van de fabriek en de opslagplaatsen met cement dicht te smeren. De arbeiders deden daarbij de vreemdste ontdek kingen. De maden bleken soms na enige tijd uit de verse cement naar buiten te komen. Men heeft nog steeds geen antwoord op de vraag, waardoor er nooit eer der zulk een massale madenplaag heeft plaatsgevonden, terwijl toch ook ih voorgaande jaren de fabriek Joh. Salman overleden Na een langdurige ziekte is giste ren te Haarlem overleden de heer Jo hannes Salman, oud-hoofdbestuurder van de Nederlandse katholieke land- arbeidersbond „St. Deusdedit". heer Salman bereikte de leeftijd van 70 jaar. Om zijn verdienstelijk werk voor de vakbeweging werd hij door het Vaticaan begiftigd met het ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". HET NIJVERHEIDSONDERWIJS BLOEIT. Op 15 oktober 1957 waren er bij het nijverheidsonderwijs 1,261 scholen en zelfstandige cursussen met tezamen 379.580 leerlingen, o.w. 193.933 vrou welijke. Dit blijkt uit een publikatie van het centraal bureau voor de statistiek over het nijverheidsonderwijs in het schooljaar 1957-1958. Sinds 1 januari 1957 st4?eg het aantal scholen en cur sussen fnet 26; het totaal aantal leer lingen nam met 9 pet. toe. Op de lagere technische dagscholen voor jongens steeg het aantal leer lingen met bijna 10.000 tot 78.919, bij de uitgebreid technische scholen met 1.200 tot 5.820. bij de hogere techni sche scholen met bijna 200 tot 9.489, bij de avondnijverheidsscholen voor jongens was de stijging gering, het aantal leerlingen bedraagt hier thans 50.274. ROTTERDAM WIL GRENS WIJZIGINGEN. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich gisteravond alleen de communisten waren tegen achter het standpunt van b. en w. gesteld, dat het nodig is bij de regering een verzoek tot grenswijziging in te die nen, waardoor het Botlekindustriege bied aan het grondgebied van de ge meente Rotterdam wordt toegevoegd, terwijl zo spoedig mogelijk daarna hetzelfde zal dienen te geschieden met betrekking tot terreinen begre pen in het plan Europoort. Augstig avontuur in Italië De chef va de afdeling jeugdvor- ming en volksontwikkeling van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer E. A. Schüt- tenhelm, zijn vrouw en zijn drie kin- HAAGSE RECHTBANK. ZIJN ACHTSTE VONNIS. Acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering vorderde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 33-jarige fabrieksarbeider uit Alphen aan den Rijn. Deze ver dachte, reeds zevenmaal eerder we gens diefstal veroordeeld, was in de nacht van 27 op 28 mei jl door de t Jniet afgesloten achterdeur een huis deren, op vakantiereis in* Italë, heb- aan de Javastraat te Alphen aan den ben gisteren nog juist op tijd hun i Rijn binnengedrongen. Hij had een auto kunnen verlaten, toen die op een aktetas weggenomen, waarin zich een bewaakte overweg bij Alassio tussen kostbaar Leicafotoapparaat bevond en de neergelaten slagbomen vast waseen belichtingsmeter De waarde van gedurende een vakantieweek sloot en de aangevoerde beenderen dan ook onverwerkt bleven opgeslagen. Een vermoeden maar meer ook niet is, dat de broeierige weersom standigheden van de afgelopen dagen de teelt en de groei van de vliegen- larven heeft bevorderd. De laatste dagen was het weer weliswaar kou der maar de beenderen hebben, voor zij naar de fabriek werden gebracht, al enkele dagen in slagerijen en slachterijen gelegen. Daar hebben de vliegen veel eitjes gelegd en eenmaal binnen de fabrieksmuren, kwamen de larven uit. De bewoners van de Mr Treub straat, die zich de laaste dagen erg ongelukkig hebben gevoeld, hopen nu, dat de insecticiden voorgoed een eind hebben gemaakt aan de zonder linge madentrek. BENOEMING BISDOM HAARLEM. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft eervol ontslag ver leend aan pater R. Pans, O.F.M. als moderator en godsdienstleraar van het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Ma ria" te Haarlem, alsmede aan pater A. Wilshaus, O.F.M als godsdienst leraar aan dit zelfde lyceum en be noemd tot moderator en godsdienst leraar, de weleerw. heer J. C. Nieu- wenhuis, die kapelaan was te Haar lem, parochie O. L. Vrouw Rozen krans en H. Dominicus. ZALIGVERKLARINGSPROCES Mgr dr ALFONS ARIëNS. Met de samenstelling van de kerke lijke rechtbank die het informatieve proces gaat voeren, dat de zaligver klaring van de dienaar Gods Alfons Ariëns gaat behandelen, is mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht thans gereed gekomen. Zondag 3 aug. des middags om 2 uur heeft in de pa rochiekerk te Maarssen de plechtige installatie plaats. Als postulator treedt op p>ater E. Lohman van het minder broedersklooster te Woerden. „In een gedeelte van westelijk Ne derland is de consumentenprijs voor melk per 6 juli niet met 1 cent per liter verlaagd, welke cent ten bate komt van het landbouw-egalisatie- fonds". Dit deelt minister Vondeling mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Egas over de prijs van de con sumptiemelk. De minister deelt voorts mee, dat bij het nemen van de beslissing een mogelijke prijsverlaging van de melk niet tot stand te brengen, werd over wogen, dat hierdoor een belangrijke vermindering van de subsidielast wordt verkregen. De prijs van de consumptiemelk in de niet gesaneerde gebieden van het westen des lands is als volgt: verre- kenprijs per 100 kg. melk van 3.7 pet. vet ƒ30.55. Aanvoer-, verwerkings- en administratiekosten 3.746. Totaal ƒ34.296. Minus de opbrengst van de vrijkomende boter en karnemelk ƒ3.011. 95.102 kg gestandaardiseerde melk kost ƒ31.285. 1 liter gestandaar diseerde melk kost 33.9 cent. GEWEHTSGRENZEN BACON- VARKENS GEWIJZIGD. In verband met de ongunstige prijsvorming voor de Nederlandse bacon op de Engelse markt en ge zien de toestand op de varkensmarkt hier te lande, heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de maximum-gewichtsgrens voor baconvarkens van 72 tot 70 kg. te verlagen. Dientengevolge zullen met ingang van maandag 28 juli a.s. tot nader order slechts varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tm. 70 kg. voor de baconbereiding worden be stemd. komen te zitten. Zij werden daarbij geholpen door buitenlandse vakantiegangers, die op een nabijgelegen kampeerterrein hun tijdelijk domicilie hebben. Sommige van die kampeerders ijlden naar het het gestolene was niet tot verdachte doorgedrongen, want hij had de ca mera voor drie tientjes aan zijn broer verkocht. De officier van justitie vond het een kwaadaardige diefstal en memo reerde dat verdachte reeds diverse station van Alassio om daar het per- ZWare straffen had gehad. Van alles soneel op de hoogte te stellen. Daar-1 was er aj aan hem gedokterd en de door kon de machinist van de treinofficier meende dat er nu maar een Genua-Ventimiglia nog juist op tijd onvoorwaardelijke terbeschikkingstel- gewaarschuwd worden: nog geen drie meter voor de verlaten auto stond zijn trein stil. trapte er niet in een an dere keer vertikt een fiets het eenvoudig. Dit laatste euvel overkwam een stevige Tourridder met een blonde kuif. Zijn band was lek en in afwachting van de wagen-in-de-nood ging hij zolang maar aan de kant zitten. Hij zat er nog niet lang of een Oom agent het was, geloven ling moest volgen .Uitspraak 7 augus- SCHOENMAKER WERD VRIJGESPROKEN. De bezemwagen rijdt niet voor niets mee in de Tour der Verenigde Naties. Dan heeft er een knaap weer een pijnlijke knie en kan niet meer fietsen als dat Duitsertje, dat als manifes tatie een grote witte doek om zijn been had gewon den en armzalig in de be zemwagen verdween, maai' 's avonds bij het vernemen van het Sterrewachtbe- zoek weer zo fris en mon ter als een week geleden was, maar de „Tourzuster" Blondgekuifde ridder maakte verkeerde indruk op 'n agent wij, niet ver van Amster dam verscheen en koes terde direct een grote arg waan toen hij de knaap, die er uit zag zoals een echte renner er behoort uit te zien, dus bestoft, be zweet en met vuile knieën, in de gaten kreeg. Omdat hij zou zijn doorgereden na een aanrijding voordat zijn identiteit bekend was vorderde de officier van justitie bij de Haagse politiérechter een boete van veertig gulden of acht dagen tegen een 52-jarige schoenma ker uit Roelofarendsveen. De schoen maker vertelde dat hij weliswaar op 31 december jl. met zijn bromfiets op het Noordeinde was doorgereden, maar dat hij niet in de gaten had ge had dat er een aanrijding was ge weest. Wel had hij een schok ge voeld, maar hij had gedacht dat alles nog goed afgelopen was. „Er was voor mij geen reden om af te stap pen", zei hij. De aangereden auto was echter wel degelijk beschadigd geweest. Voor de schuld aan de aanrijding was de schoenmaker veroordeeld tot vijftien gulden boete. Nu kwam hij er goed koper af, want de rechter achtte niet bewezen dat verdachte kon vermoe zemwagen getild als een I den dat er schade was en daarom goede oom betaamt. sprak hij de schoenmaker vrij. Het had geen haar ge scheeld, of de pechvogel had die dag de finish in Leiden niet gezien, want de agent stond erop om hem mee te nemen: ont snapte tuchthuisklanten schijnen er dagelijks bij bosjes te worden ingere- kenl in bepaalde streken van ons land. De agent dacht een goede vangst te doenUiteindelijk heeft Oom zelf de racefiets met de lekke band op de be- BEBOSSING LEEUWENHORST EN LANGEVELD. Ter beantwoording van vragen en opmerkingen van Prov. Staten geven Ged. Staten de volgende uiteenzet ting: 1. De herbebossing van het land goed Nieuw-Leeuwenhorst leek in derdaad aanvankelijk niet onverdeeld gunstig te zullen uitvallen. Het her- beboste gedeelte van Nieuw-Leeu- wenhorst is tijdens de bezetting op volkomen ondeskundige wijze kaal geslagen en is ook gedurende enige jaren na de oorlog aan sterke ver waarlozing blootgesteld geweest. De herbebossing moest derhalve op zeer ongustige grondslag plaats vinden. In de eerste jaren van de herbe bossing hebben zich tevens enige on gunstige klimatologische factoren voorgedaan, welke vrij ernstige scha de aan de beplanting hebben aange richt. Door een juist beheer is het echter mogelijk geweest deze moei lijkheden te boven te komen. Momen teel verkeert de herbebossing van Nieuw-Leeuwerihorst in een goede toestand. 2. De kosten voor de bebossing van pl.m. 50 ha. van het Langeveld, welke bij uitvoering als vrij-werk- object geraamd worden op 375.000, kunnen naar de mening van Ged. Sta ten onredelijk hoog genoemd worden. Daar het terrein gedurende ettelijke jaren slechts een zeer summier vege- tatiedek heeft gedragen, was de bo vengrond van deze oude duinterrei nen zeer verarmd. Een goede grond bewerking en zorgvuldig planten wa ren derhalve vereist. Deze noodzake lijke gedegen uitvoering van de werkzaamheden rechtvaardigt de kosten. Gezien de zorg, die aan deze bebossing wordt besteed, behoeft naar onze mening voor mislukking daar van niet te worden gevreesd»

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7