S)e Ccid6e0ot44cmt Topconferentie over Midden-Oosten in kader der Verenigde Naties Is nu Koeweit aan de beurt? In Irak is de toestand rustig V, N. Tegenvoorstel van het Westen aan Chroesjtsjef Koelkast i.P.van Berge Henegouwen Een oud symbool, een nieuw regiem Rusland steunt Japans compromis niet Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. 3 ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACBT 33 Telefoon; Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. DINSDAG 22 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14465 toch veiliger Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Vermoedelijk New York als conferentieplaats De Amerikaanse regering zal in antwoord op het voorstel van de Rus sische minister-president Chroesjtsjef, tot een topconferentie over het Midden-Oosten antwoorden, dat de besprekingen in de Verenigde Naties dienen te worden gehouden, aldus is in de nacht van maandag op dinsdag van doorgaans welingelichte zijde te Washington vernomen. Het voorstel van de Rus zal niet rechtstreeks worden afgewezen, maar in het antwoord zal worden gezegd, dat landen in de Verenigde Naties vertegenwoordigd kunnen worden door ieder, die door die landen wordt aangewezen. De Amerikaanse regering, zo werd van de doorgaans welingelichte zijde vernomen, zal de beschuldigingen in Chroesjtsjefs nota van agressie door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in Libanon en Jordanië van de hand wijzen. Dergelijke beschuldigingen behoren in de Veiligheidsraad naar voren te worden gebracht. Naar te Washington werd vernomen, zal verder in de nota worden uit eengezet, dat de Verenigde Staten op hun standpunt blijven staan, dat een topconferentie terdege moet worden voorbereid. het antwoord bekend maken van de Britse regering op Chroesjtsjefs voor stel om vandaag (dinsdag) in Genève een topconferentie te houden. Men verwacht, dat dit antwoord zal neerkomen op een voorstel topbespre- kingen over de situatie in het Mid den-Oosten te houden in het kader van de V.N. Het antwoord van de Britse rege ring is opgesteld na overleg met de NIET UITGESLOTEN. De Russische voorstellen sluiten volstrekt niet uit, dat de internationa le vraagstukken in het kader van de V.N. tot oplossing gebracht worden, zo schrijft het Russische regerings blad „Izwestia", geciteerd door Tass. Het blad verwijt de westelijke mo gendheden, dat zij het voorstel om een topconferentie te houden, ver werpen onder het voorwendsel dat deze vraagstukken door de V.N. op gelost moeten worden. In feite zoe ken de V.S. en Groot-Brlttanië een formule, aan de hand waarvan zij de Russische voorstellen kunnen afwij zen zonder zich daarbij te compromi- teren voor het forum van de wereld, aldus het blad. Premier Macmillan van Groot-Brit tannië zal vandaag in het Lagerhuis IN KALMER WATER Middenoosten is aan het kente ren. De spanning is weggeëbt, het gevaar voor een gewapend conflict van grote omvang is geweken. Het voorstel van Chroesjtsjef, om onmid dellijk een topconferentie over de situatie in het Middenoosten te be leggen, moge een propagandistische stunt van de eerste rang zijn geweest, het toonde toch ten duidelijkste 0 aan, dat de Sowjet-Unie zich wel tienmaal bedenken zal, voordat zij haar zo gemakkelijk gelanceerde dreigementen in de practijk brengt. Voor degenen, die het Amerikaanse en Engelse optreden met angst en vreze hadden gadegeslagen en nu al leen nog maar bezorgd-waren over de wijze waarop dit avontuur op aan nemelijke wijze zou kunnen worden beëindigd voor hen was het voor stel van Chroesjtsjef een opluchting. Daar lag de kans voor de Amerika nen en Engelsen om zich terug te trekken zonder hun gezicht te vér liezen. Maar zó eenvoudig was het toch ook weer niet. Want de Ameri kanen en Engelsen waren naar Liba non en Jordanië gekomen met een bepaalde bedoeling, nl. om aan de roofridderspractijken van president Nasser een halt toe te roepen. Daar om voelden zij er niets voor om als kwajongens met een berisping door Chroesjtsjef naar huis te worden ge stuurd. En daar zou heJ veel van weg hebben gehad, gezien alles wat er rond en bij het voorstel van een top conferentie was gezegd en geschre ven. Zeker, er moest een oplossing worden gevonden, maar daar was men reeds aan bezig in het kader van de Verenigde Naties. Waar Amerika en Engeland naar streven is: een in ternationaal politie-leger in het Mid denoosten. En dat komt er nooit op een topconferentie zoals Chroesjtsjef wil, maar wel (misschien) op een bij eenkomst van de U.N.O. Wil Chroesjtsjef dan met alle ge weld toch een topconferentie, welnu, dan kan dat gebeuren als de top figuren als leiders van de V.N. dele gaties optreden en als zodanig naar New York komen. Dat is de inhoud van het antwoord van Amerika en Engeland op Chroesjtsjefs voorstel. Het zou ons spijten wanneer het op treden van Amerika en Engeland in het Middenoosten geen resultaten zou opleveren ten bate van de ontwik keling van een internationaal politie- leger, dat in de toekomst ontsporin gen van dictators en andere eerzuch tige en heerszuchtige staatslieden binnen de perken zou kunnen hou den. Y.S., Frankrijk, de landen van het V.N.-troepen. Britse gemenebest en de permanente Navo-raad. Volgens welingelichte kringen zal Macmillan er in zijn antwoord bij Chroesjtsjef op aan dringen de be sprekingen te voeren in het kader van de V.N., en niet alleen met de leiders van Groot-Brittannië, de V.S., Frankrijk en India en de secretaris generaal van de V.N., Dag Hammars- kloeld. Het grootste deel der politieke waar nemers in Londen neemt aan, dat New York als plaats van samenkomst zal worden voorgesteld. De „Manchester Guardian" wijst er op, dat de regering-De Gaulle tot nu toe iets welwillender gereageerd heeft op Chroesjtsjefs voorstel dan de rege ringen van de V.S. en Groot-Brittan nië. Het blad meent, dat deze houding voortvloeit uit Fr ankrijks ergernis over het feit, dat het nauwelijks ge raadpleegd is inzake het Brits-Ameri kaanse ingrijpen in het Midden-Oos ten. IN DE NAVO-RAAD. De permanente Navoraad heeft maandag de westelijke houding te genover premier Chroesjtsjefs voor stel besproken. Volgens kringen van de Navo was men overeengekomen, dat de V.N. volledig moeten worden ingeschakeld. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft aangedrongen op de onmiddel lijke vervanging van alle buitenland se troepen in het Midden-Oosten door Rijk aan olie De berichten dat Sjeik Abdallah Salem el Sabbeh, vorst van Koeweit, in Damascus besprekingen heeft ge voerd met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, heb ben in Londen ongerustheid ver wekt. De belangrijkheid van dit sjeikdom aan de Perzische Golf, dat de grootste olieproducent ter wereld is (60 mil joen ton per jaar) heeft de Britse re gering'de vorige week maandag, toen in Bagdad de staatsgreep gepleegd werd, onmiddellijk erkend door troe pen te zenden naar Bahrein, waar se dert zondag het hoofdkwartier van de 24e onafhankelijke infanteriebrigade is gevestigd. Irak maakte reeds lange tijd aan spraak op Koeweit en Londen hield de vorige week rekening met de mo gelijkheid dat de rebellen een aan val op het sjeikdom zouden doen. Deskundigen achtten overigens het gevaar van een volksbeweging in Koeweit nog groter dan het gevaar van een buitenlandse aanval. De meerderheid van de 200.000 inwoners van Koeweit zijn Iraki's, Syriërs en Palestijnse Arabieren, bekend om hun sympathie voor Nasser. De autoriteiten vSn Koeweit heb- Damascus twee keer een onderhoud heeft gehad met president Nasser. BRITS FREGAT NAAR GATAR? De „Daiy Telegraph" weet te mel den, dat het Britse frëgat „Loch Insh" bevel heeft gekregen naar Ga- tar op te stomen. Er zou in dit olie rijke staatje aan de Perzische Golf een opstand wqjrden voorbereid te gen emir Ali bon Abdoellah de vorst van Gatar. Gatar is een Brits pro tectoraat. Achtenveertig mensen, van wie 42 vrouwen, zijn vermoedelijk ver dronken doordat maandag een pont op een meer 65 km van Coimbatore in Madras omsloeg. 12 mensen wer den gered. Zij wilden niet naar Irak Twee Zuidslavische soldaten, die, naar zij zeiden, vreesden naar Irak te worden gezonden om daar te vechten, zijn naar Oostenrijk uitge weken, waar zij om politiek asiel hebben verzocht, aldus is dinsdag ochtend te Wenen bekendgemaakt. Volgens de soldaten doen er on der Zuidslavische militairen te Ma- ribor aan de Oostenrijkse grens ge ruchten de ronde, dat er Zuidsla vische legereenheden als vrijwilli- gersformaties naar het Midden-Oos ten zullen worden overgebracht. 60 liter SLECHTS #375... bij de SPECIAALZAAK Firma Aalmarkt 4, Tel. 32176 Betaling in overleg Weer 'n verfactie in Djakarta Amerikaanse en Engelse gebouwen in Djakarta, waaronder ook dat van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, waren gistermorgen besmeurd met slagzinnen, waarin het optreden van deze landen in het Midden-Oosten wordt veroordeeld. Op kantoorgebouwen en op woon huizen van Amerikaanse en Engelse ingezetenen waren met rode verf leu zen geschilderd, zoals: „Jaagt de Amerikanen uit Libanon", „Veroor deelt de Britse interventie in Jorda nië" en „Handen af van Libanon". Deze verfcampagne kwam overeen met die, welke in december t^jen de Nederlanders werd gevoerd zij het dan op kleinere schaal. Nog staat de koninklijke kroon op een van de muren van het koninklijk paleis te Bagdad, maar de soldaten zijn revolutionairen en de koning leeft niet meer. Door overstromingen, welke New Dehli maandag na zware re genval troffen, zijn veertien mensen om het leven gekomen, van wie de helft door het instorten van hun huizen. Het verkeer werd onderbro ken en de meeste scholen werden gesloten. Toch geen veto? De Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad Sobolef heeft giste ren verklaard, dat hij het Japanse compromisvoorstel niet kon steunen. Dit voorstel beoogt het aantal V. N.- waarnemers in Libanon uit te brei den, teneinde de Amerikanen in staat stellen zich terug te trekken. De olie blijft vloeien Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meldt uit Bag dad, dat de Iraakse legerleiding maandagavond de legerpatrouilles uit ben besloten geen visa meer te ver- atlrrate" 7"? BaBdadJheelt terugge- strekken aan buitenlanders die naar Koeweit willen komen. Journalisten in het sjeikdom kunnen geen berich ten meer naar het buitenland zen den. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft gemeld, dat emir Abdoellah Salem el Sabah, de vorst van Koeweit, zondagavond in trokken. Het leven in de stad is weer normaal, aldus dit bericht. Het luchtverkeer tussen Londen en Bagdad is maandagavond hervat. De nieuwe Iraakse premier, Abbel Kerim Kassem, heeft maandag in een gesprek met een correspondent van het Egyptische dagblad „Al Massaa" Vati&aan ett WeveCdtentaanóteCCing. t •X!U> - Ter gelegenheid van de deelname van het Vaticaan aan de Wereldten toonstelling in Brussel heeft Vaticaanstad vier nieuwe postzegels uitgege ven. Twee waarden tonen de Paus en de twee andere het paviljoen van het Vaticaan op de Expo. 1 verklaard: „De nieuwe Iraakse rege ring is beter in staat de belangen der oliemaatschappijen te behartigen, dan haar voze voorgangsters. De in Irak werkende oliemaat schappijen zijn nooit geheel gerust geweest over de afvoer van de in Irak gewonnen olie via de buislei ding in Syrië. En Syrië wilde hier over niet onderhandelen, omdat het terecht het onwaardige vorige Iraakse bewind niet vertrouwde. Doch nu na de Iraakse revolutie, heeft president Nasser ondubbelzin nig verklaard, dat een ongestoorde afvoer van de Iraakse olie via de Syrische buisleiding zal worden ge waarborgd", aldus de nieuwe Iraakse premier Abdel Kassem. De Iraakse regering heeft het ge hele gebied van de republiek onder haar gezag en zij geniet de steun van de gehele bevolking en van de strijd krachten, zo heeft een woordvoerder van de Iraakse ambassade te Londen I maandag bekendgemaakt. Hij zei, dat het olievervoer door de pijpleidin gen normaal voortgang vindt en dat het personeel van de Iraakse olie maatschappij in goede welstand ver keert en de installaties onbeschadigd zijn. De woordvoerder verklaarde, dat zijn regering met alle landen ter we reld goede betrekkingen wil onder houden, „met inbegrip natuurlijk van het -Westen". BOMAANSLAGEN TE AMMAN Volgens reizigers, die maandag per vliegtuig uit Amman te Nicosia zijn aangekomen, zijn in de nacht van zondag op maandag bommen ont ploft in de omgeving van de wonin gen van twee Jordaanse ministers, die het beroep van koning Hoessein op de Britse regering, om troepen naar Jordanië te zenden, hadden goedgekeurd. Er werd door de ontploffingen slechts geringe schade aangericht, terwijl er geen slachtoffers vielen. Sobolef zei niet, of hij zijn veto zou uitspreken of zich van stemming zou onthouden. Sobolef meende, dat het Japanse voorstel een stilzwijgende goedkeu ring inhield van de Amerikaanse lan ding in Libanon en de Britse landing in Jordanië. Tevoren had de Japanse afgevaar digde Koto Matsudaira een kleine wijziging van zijn resolutie voorge steld, zodat deze ook aanvaardbaar werd voor Zweden. De Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Canada en Zweden steunden het compromis. Sobolef vestigde de aandacht op het voorstel van Chroesjtsjef. Mocht geen topconferentie belegd kunnen worden, dan zou de Algemene Ver gadering van de V.N. een andere weg zijn om de kwestie te behande len, meende Sobolef. De raad besloot op voorstel van de Amerikaanse afgevaardigde tot dinsdagmiddag uiteen te gaan om de Libanese afgevaardigde, die om uit stel had verzocht, de gelegenheid te geven met zijn regering in overleg te treden over de vraag, of de Japanse resolutie voldoet aan de behoeften van de Libanese regering. Kanselier dr Julius Raab van Oostenrijk is maandagmiddag per vliegtuig te Moskou aangekomen voor een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie. Hij werd o.a. verwelkomd door premier Chroesjtsjef en de eer ste vice-premier Mikojan. Brack, een dorpje in de Dolo mieten bij Bolzona, is dinsdag door een hevige brand geteisterd. Het middeleeuwse kasteel, dat in het dorp staat, werd in de as gelegd. Oil nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot i woensdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). VERANDERLIJK WEER Koel weer met enkele buien I maar oojc opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Onstabiel weer Een depressie, die gisteren bij Ier land was gelegen, trok via Engeland naar de Noordzee en verenigde zich daar met een storing, die zich langs de kust van Noorwegen naar het zuiden verplaatste. De luchtdruk in centrum van het lage drukgebied boven de Noordzee was vanmorgen 990 mb. Om het lage drukgebied stroomt onstabiele lucht van polaire oor sprong naar het vasteland. De tem peraturen overdag zijn dan ook in ons land belangrijk beneden nor maal, mede door de vrij grote buiïg- heid. Westelijk op de oceaan is een nieuwe depressie gelegen, waarvan zich vermoedelijk een deel afsplitst, dat in de richting van de Golf van Biscaye koerst. Deze storing wordt voorafgegaan door een klein gebied met opklaringen. 23 Juli zon op 04.47; onder 20.45; maan op 13.25; onder 23.41. 03.19 E.K. Hoogwaterstanden 23 Juli v.m. 7.40; n.m. 8.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. regen 19 C. zwaar bew. 20 23 regen 16 half bew. 14 regen 21 half bew. 19 zwaar bew. 20 17 21 22 regen 23 zwaar bew. 25 geheel bew. 20 regen 21 geheel bew. 22 regen 23 zwaar bew. 24 regen 28 zwaar bew. 25 geheel bew. 26 licht bew. 28 licht bew. 24 zwaar bew. 35 onbewolkt 29 Korreltje Het is minder gevaarlijk, uit te glij den met de voet dan met de tong.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1