Zwemwedstrijd tussen Nederland en Duitsland: 114-107 punten Zuid Hollandse atletiekkampioenschappen De sanering van Betaald Voetbal De nieuwe competitie-indeling Unicumkampioenschappen door het slechte weer onderbroken 5)e £iefde aa Matton MAANDAG 21 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De eerste dag van de landenwed- strijd Nederland-Duitsland leverde tal van verrassende resultaten op. De grootste daarvan was wel de 53 nederlaag, die het polozevental in de officiële wedstrijd tegen de Duitsers leed. Daardoor werd de dertien pun ten voorsprong (5037) die Neder land in de zwemnummers had ver overd, verkleind tot negen punten (5647). Niet minder verrassend waren de zege van Theo Hoogveld op de 100 meter vrije slag in 58.4 sec., de dub bele overwinning van het duo Jaap de Jong (1.07.9) en van Enst (1.09.1) op de 100 meter rugslag en de niet ver wachte tweede plaats van André Hermsen (19.21.5) op de 1500 meter vrije slag achter de Duitser Zierol (19.16.9). Tenslotte was daar de prachtige- tijd van 2.55.8, waarmee Ada den Haan bewees na een rust pauze wegens een geblesseerde pols weer snel haar vorm teruggevonden te hebben. Lange tijd had het er naar Uitgezien, dat Eita Kroon de Duitse recordhoudster Wiltrud Urselmann ook nog de tweede plaats zou afsnoe pen. Pas in de laatste tien meter kon de Duitse met een verwoede eind spurt Eita Kroon nog voorbijkomen, maar de tijd van de Hilversumse (2.57.7) mag er zijn. Dat de 4O0 me ter vrije slag dames voor Nederland zou zijn had van te voren vastgestaan. Corrie Schimmel, die een fractie van een seconde eerder aantikte en Jans Koster bleven ver voor de Duitse te genstandsters. Corrie Gastelaars be vocht in de estafette 4 x 100 meter vrije slag met een sterke eindspurt, waarin zij een halve lengte op Hertha Haase goedmaakte, de vijfde Neder landse zege (Nederland 4.30.8. Duits land 4.31.1). Behalve de 1500 meter vrije slag wonnen de Duitsers ook de 4 x 100 m. wisselslag estafette heren (Duits land 4.27.4Nederland 4.29.6) vooral dank zij een schitterende 1.04.1 van hun derde man Weber op de vlinder slag. De achterstand, die Bert Sitters toen opliep was te groot om onze laatste zwemmer, Theo Hoogveld, op de vrije slag nog eens kans te geven. Prachtige revanche. De Nederlandse zwemploeg heeft gisteren prachtig revanche genomen voor de 114109 nederlaag, die zij op 1 en 2 maart van dit jaar in Wup- pertal tegen Duitsland heeft gele den. Ondanks een onverwachte 53 ne derlaag van de Nederlandse waterpo- loploeg won Oranje de landenwed- strijd met 114107 pnt., een alleszins verdiend resultaat, waarin de Neder landse dames het grootste aandeel hadden. Want behalve op de 200 me ter schoolslag zorgden de Nederland se meisjes op alle andere persoon lijke nummers voor dubbele overwin ningen. Het hoogtepunt van dit zwem- festijn was echter de verbetering van het wereldrecord op de 100 meter rugslag door Eia van Velzen, die 0.1 sec van het op naam van de Engelse Margaret Edwards staande record af snoepte en het op 1 min. 12.3 sec. bracht Van de 114 punten, die Nederland veroverde, zwommen de dames er 63 bijeen, waartegenover de Duitse dames het schamele total van 35 kon den stellen. De Duitsers moesten h^t dan ook hebben van hun herenploeg, die de Nederlandse heren met 7251 versloeg. Dit wil echter niet zeggen, dat de Nederlandse heren teleurgesteld zou den hebben. In tegendeel. Want de fraaie overwinningen van Theo Hoogveld op de 100 meter vrije slag en van Jaap de Jong op de 100 me ter rugslag, de tweede plaats van An dré Hermsen op de 1500 meter en die van Herman Willemse op de 400 me ter waren evenzovele prettige verras singen. De Duitsers boekten hun grootste winst uit de herenestafettes, de water- polostrijd en het schoonspringen, zo wel bij de dames als bij de heren een aangelegenheid, waarover in krin gen van de KNZB geen enkele illusie bestond. Mooi succes voor Ria van Velzen. Natuurlijk stelde de record verbe tering van Eia van Velzen alle ver dere prestaties in de schaduw. Het Haagse meisje was zondag-, morgen niet met de ploeg gaan trai nen, omdat zij bij het ontwaken stij ve spieren had en zich niet wilde for ceren. Eia was het best weg toen het startschot viel. In een bijzonder soe pele stijl, waarbij van stijve spieren niets meer te bemerken was, gleed zij als eerste op het keerpunt af. Achter haar volgden Lenie de Nijs en de Duitse Helga Schmidt vrijwel ge- tijktij dig. Maar zij konden de Haag se niet meer bedreigen. Want Eia ging onverstoord door en kon 't niet geloven toen zij als eerste aantikte in een nieuwe wereldrecordtijd. Haar beste tijd op een 50 meter baan was tot nog toe 1 min. 14 sec. geweest en nu bleef bij met haar 1 min. 12.3 sec. zelfs onder haar beste tijd op een 25 meter baan (1.12.6). Ada den Haan gaf een oplossing voor het raad sel: „Dat heb je wel eens meer als je stijve spieren hebt. Dan ga je in de wedstrijd fantastisch. Zo groots, dat niemand meer aandacht schonk aan de tweede plaats van de Nederland se kampioene Lenie de Nijs, die in 1 min. 14.4 sec. op de laatste baan haar Duitse rivale meer dan 3 seconden achter zich had gelaten. Verheugend was ook de 2 min. 55.9 sec., waarin Ada den Haan de 200 meter scholslag won. De Eindhovens- Hilversumse was een tijdje uit de roulatie geweest door een polsbles sure, maar bewees nu weer op de goede weg (naar Boedapest) te zijn. Toen lette wel iedereen op Eita Kroon, die de Duitse recordhoudster Wiltrud Urselmann de enige, die de Nederlandse hegemonie in de weg stond tot een uiterste krachtsinspan ning dwong. Ursulmann werd door een sterke eindspurt tweede (2.57.1) maar ook Eita Kroon schaarde zich met 2.57.7 bij de gegadigden voor Boedapest. Met de dubbele overwinning van Corrie Schimmel (5.11.2) en Jans Koster (5.11.5) op de 400 meter vrije slag, van Cockie Gastelaars (1.06.3) en Corrie Schimmel (1.08.3) op de 100 meter vrije slag, van Tineke La- gerberg (1.14.8) en Willie Lambour (1.17.2), ingevallen voor de bij een val in het Hilversumse zwembad ge blesseerde Atie Voorbij, en de over winningen van de estafetteploegen zorgden de Nederlandse dames er voor, dat de heren hier en daar wel een steekje konden laten vallen. Heren lieten steekje vallen. Dat steekje viel toen de poloploeg zo onverwachts verloor, 't Werd ech ter door de zwemmers goedgemaakt. Theo Hoogveld herhaalde op de 100 meter vrije slag zijn prestatie van Wuppertal, toen hij ook voor een nog al sensationele zege zorgde. Ditmaal was zijn tijd van 58.4 sec. wel bij zonder verheugend. Een complete sensatie was de dubbele overwinning op de 100 meter rugslag. Jaap de Jong (1.07.9) en Frans van Enst (1.09.1) zorgden voor deze prettige verrassing. Niet minder verrassend waren de tweede plaatsen van Herman Wil lemse (4.46.11) en André Hermsen (19.21.5) op de 400 meter en de 1500 meter. De Duitsers die ook uit het schoonspringen al niet de volle winst hadden kunnen putten door de twee de plaats van Greet Lugthart Lenie LantingKeiler faalde volko men kregen hun laatste kans op een eervol resultaat zondagmiddag bij de start van de 200 meter vlinder slag heren. Nederland leidde toen met 9078 en zou slechts kunnen ver liezen indien de dames estafette 4 x 100 meter wisselslag verloren zou gaan, hetgeen niet in de lijn der ver wachtingen lag en ook inderdaad niet gebeurde. Maar indien de Duitsers uit de resterende drie herennummers de volle winst zouden behalen, zou hun achterstand in het totaal klas sement slechts 2 punten bedragen. Het leek ook weL zo te gaan lopen, want op de 200 meter vlinderslag wa ren Weber en Letter onbereikbaar voor Bert Sitters en Charles Eitton. De Duitse, hoop werd echter de bo dem ingeslagen toen Weber, die het derde keerpunt met een in plaats van twee handen had aangetikt, werd gediskwalificeerd. Het scheelde maar weinig of Willemse, Sitters, Hoog veld en de gebaarde Verburgt had den op .de viermaal 200 meter vrije slag de voorsprong nog groter ge maakt. Toen Leo Verwurgt als laatste startte, lag hij slechts een enkele meter achter op de Duitser Bleeker. Verburgt vocht als was het voor zijn leven en na de eerste 100 meter lag hij zelfs een volle lengte voor. Maar de Eindhovenaar had te veel gegeven i en langzaam knabbelde Bleeker stuk jes van zijn achterstand af. Duitsland won deze spannende slot- race in 8 min. 59 sec. Nederland liet 8 min. 59,4 sec. afdrukken. AUSTRALISCHE ZWEMSTERS VERBETERDEN WERELDRECORD. Tijdens de spelen van het Britse Rijk te Cardiff heeft een Australi sche dameszwemploeg, bestaande uit Dawn Fraser, Sandra Morgan, Lor raine Crapp en Alva Colquhoun, het wereldrecord op de 4 x 110 yards vrije slag estafette verbeterd en ge bracht op 4 min. 17.4 sec. Sedert 5 maart van dit jaar stond het oude record met 4 min. 18.9 sec. reeds op naam van Australië (Dawn Fraser, Sandra Morgan Ilso Konrads en Lor raine Crapp). Wereldrecord 100 m. schoolslag dames verbeterd. Tijdens zwemwedstrijden in Oost- Berlijn heeft de Duitse zwemster Karin Beyer het wereldrecord 100 meter schoolslag voor dames op haar naam gebracht met een tijd van 1 m. 20.3 sec. De FINA had voor dit re cord een limiettijd van 1 min. 21,0 vastgesteld, waaronder Karin Beyer ruim is gebleven. Ook op de 200 me ter scholslag liet Karin Beyer een goede tijd afdruken. Zij zegevierde in 2 min. 53,1 sec. Nieuw record van Joke Bijleveld De Zuidhollandse atletiekkam pioenschappen, die zaterdag en zon dag op de sintelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag werdeij ge houden, hebben naast prestaties van een middelmatig peil enkele hoogte punten opgeleverd. Vooral de atle ten, die Nederland in Stockholm zullen vertegenwoordigen, hebben het bewijs geleverd hun plaats waard te zijn. De 22-jarige reus Cees Koch uit Rotterdam bijvoorbeeld verbeterde het Nederlandse record kogelstoten met niet minder dan 17 centimeter. Hij kwam met zijn laatste worp tot 15.68 meter en bewees met nog vijf stoten over de 15 meter zijn con stante vorm. Wat hem tijdens de Ne derlandse kampioenschappen op 6 juli jl. te Rotterdam niet gelukte (Koch bleef toen negen centimeter onder het 19 jaar oude record van Aad de Bruyn, 15.51 meter), werd nu toch werkelijkheid. Daarbij kwam nog, dat na weging de kogel 65 gram te zwaar bleek. Het discuswerpen Van 77 naar 72 clubs Vertegenwoordigers van de 77 clubs, uitkomend in de afdeling betaald voetbal van de KNVB, zijn zaterdag avond in Utrecht in vergadering bij een geweest. Op deze bijeenkomst, be legd door het bestuur van de sectie betaald voetbal en uitstekend geleid door de heer A. H. Martens, de voor zitter van deze sectie, werden de ver tegenwoordigers van de verenigingen uitvoerig ingelicht over het bestuurs beleid ten aanzien van de sanering van het betaalde voetbal. De heer Martens beêprak de beslui ten die het sectie-bestuur onlangs heeft genomen om binnen twee jaar te komen tot vier klassen één ere divisie, twee eerste divisies en één tweede divisie van 18 clubs. Dit houdt dus in, dat de afdeling betaald voetbal wordt teruggebracht van 77 tot 72 clubs. Binnen twee jaar zullen de beide eerste divisies worden aangevuld tot 18 teams. Dit wordt bereikt door per jaar tenminste twee elftallen uit de tweede divisie te laten promoveren. De beide tweede divisies worden door versterkte promotie en degrada tie geleidelijk teruggebracht tot één afdeling van 18 teams. De voorzitter stond langdurig stil bij het onderzoek dat het bestuur heeft ingesteld naar de financiële po sitie van een aantal verenigingen. Dit onderzoek, waaraan 26 clubs werden onderworpen, heeft o.m. tot gevolg gehad, dat het bestuur in twaalf ge vallen een garatie-som moest eisen ten einde zeker te zijn, dat de betrok ken clubs het gehele seizoen aan hun financiële verplichtingen zullen kun nen voldoen. Deze garantie was nood zakelijk om te voorkomen, dat de competitie in de loop van het seizoen kan worden bemoeilijkt door dat een of meer clubs uit het betaalde voetbal moeten treden. De heer Martens wees er met na druk op, dat dit twee-jarenplan dat onder meer inhoudt, dat de eerste en tweede divisies in het seizoen '58/'59 slechts 15 clubs tellen als een noodoplossing moet worden gezien om te komen tot het doel, de 72 clubs. „Deze noodoplossing mag dan minder prettige consequenties hebben voor een aantal clubs, het is de enige ma nier om de zo noodzakelijke sanering JEUGDTEAM OOK NAAR SURINAME? De KNVB zal proberen de trip van het Nederlandse elftal, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, naar Curasao uit te breiden tot Suriname, Doordat niet zoals aanvankelijk was vastgesteld drie wedstrijden worden gespeeld, doch slechts twee, aangezien de ontmoeting op Aruba wegens financiële moeilijkheden door de Arubaanse voetbalbond moest worden geannuleerd, bestaat de mo gelijkheid nog een wedstrijd in het programma op te nemen. De KNVB zal hierover op korte ter mijn contact opnemen met de Cura- gaose voetbalbond. voortgang te laten vinden", aldus de voorzitter. De heren mr Lobsteyn (Hilversum) en Zwart (Wilhelmina) betoogden daarna, dat r. et 14 thuiswedstrijden geen sluitende begroting kan worden opgezet en dat de indeling voor het nieuwe seizoen vele clubs uit de eer ste en tweede divisies in grote finan ciële moeilijkheden zal brengen. Nadat de heer Martens vervolgens had geantwoord, dat het sectiebestuur er nu eenmaal was om te regeren en dat de beslissing inzake deze kwestie in feite al gevallen was, en nadat bondsbestuurslid Joosten de afge vaardigden had voorgerekend, dat het maar om relatief kleine bedragen gaat, kon de voorzitter na een be spreking van ruim anderhalf uur. overgaan tot het volgende punt van de gelukkig kleine agenda. De nieuwe competitie-indeling van het betaalde voetbal is vastgesteld. De clubs zijn voor 't seizoen 1958/'59 als volgt ingedeeld: Eredivisie: Ado, Ajax, Amsterdam/ DWS, Blauw Wit, DOS, Elinkwijk, Feijenoord, Fortua '54, MW, NAC, NOAD, PSV, Rapid JC, Schev. Holl. Sport, Sparta, Sportclub Enschede, VW en WiTem H. Eerste divisie A: AGOW, Alkmaar, BW, DFC, Eindhoven, Fortuna (VI.), de Graafschap, Haarlem, Helmond, Leeuwarden, Limburgia, SW, Volen- dam, Wageningen en ZFC. Eerste divisie B: Excelsior, GVAV, Helmondia '55, Heracles, Hermes DVS, HVC, KFC, RBC, RCH, Rigters- bleek, Roda Sport, Sittardia, Storm vogels, VSV, Vitesse en de Volewijc- kers. Ihveede divisie A: De Baronie, DHC, Dosko, EBOH, EDO, 't Gooi, Hilver sum, Longa, ONA, UVS, de Valk, Wil helmina, Xerxes, Zeist en Velox. Tweede divisie B: Be Quick, En- schedesche Boys, Go Ahead, Heeren veen, NEC, Oldenzaal, Oosterparkers, PEC, Rheden, Tubantia, Veendam, Velocitas, Zwartemeer en Zwolse Boys. DE BEKER-COMPETITIE. Het bestuur van de sectie betaald voetbal, overweegt de beker-compe titie een enigszins ander karakter te geven. Men heeft het plan de ere-di- visieclubs voor de eerste eindronde en wellicht ook voor de tweede eindronde vrij te stellen. Dit houdt dus in dat in deze eerste eindronde(n) alleen de verenigingen uit de tweede en eerste divisie uitkomen tegen de amateurs, die zich in de voorronden hebben gehandhaafd. Aangezien de eerste en tweede divisie clubs het ko mende seizoen slechts ten hoogste 28 wedstrijden behoeven te spelen, te gen de ere-divisieteams 34, wordt het hierdoor mogelijk deze eerste eind ronden op zondagen te verwerken, zonder dat het competitieprogramma te overladen wordt. won de man van Pro Patria met 49.72 meter. Joke Bijleveld bij de meisjes en Nannie Haase bij de dames leverden goede prestaties op de sprintafstan den. Joke Bijleveld liep het toch al wankel staande Nederlandse record 100 meter meisjes met 12.1 sec. aan flarden. Nannie Haase won bij de dames de 100 meter in 12.2 sec. en kwam op de 200 meter, zonder tegen stand, tot de goede tijd van 24,6 sec. Peter Nederhand ondervond op de 110 meter horden grote tegenstand van Ed Boere. Beiden lieten op een door regen doorweekte baan 15.3 sec afdrukken en het was aan het sterke finishen van Nederhand te danken, dat hij de zege uit het vuur sleepte. Corrie Huygen werd Zuid hollands kampioene bij het discus- wex-pen met een overigens matige prestatie van 40.39 meter en haar clubgenote Ida Kok werd tweede met 39.42 meter. De zusters Gerda en Willy Kraan waren oppermachtig op de 800 meter dames in respectie velijk 2 min. 29 sec. en 2 min. 25.3 sec. en Gerard Velthoven uit Rot terdam won de 800 meter heren, zonder Mijndert Blankenstein die met griep in bed ligt, in de matige tijd van 1 min. 56.8 sec. Jan Romani en de Groot plaatsten zich met wor pen van respectievelijk 46.42 en 45.20 meter voor de Nederlandse kampioen Hamer (44.52 meter) bij het kogelslingeren. SLECHT „EXAMEN" VOOR 10.000 METER LOPERS Of de vier door het bestuur van de KNAU uitgenodigde lopers, name lijk Frans Kunen (Sprint Breda), Wim Roovers (Thor Roosendaal) Henk Viset (Cialfo Arnhem) en Klaas de Ruyter (AV 1934 Apel doorn), die zaterdagavond op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam een 10 km moesten lopen, geslaagd zijn voor hun „exa men" afgevaardigd, te worden naar de Europese kampioenschappen te Stockholm, valt te betwijfelen. Voor Viset en Roovers is het zelfs een dramatische race geworden. Viset vergde teveel van zijn energie en was te nerveus om de goedlopende Frans Künen bij te houden en Roovers had reeds na 4000 meter een te grote achterstand. Beiden stapten na zes en halve kilometer uit de baan. Frans Kunen liep een regel matige wedstrijd. Na 2000 meter (5 min. 55.sec) en 3000 meter in 8 min. 59liep het drietal, Klaas de Ruyter was al achteruit gewor pen, nog bij elkaar. Even later kon Roovers het tempo niet meer vol gen, zodat Viset en Kunen, om beur ten de kop nemend, na 5 km een tijd noteerden van 15 min. 07.sec. Er zat toen nog van alles in, maar toen ook Viset het opgaf en Kunen het alleen moest doen vielen de ge middelde rondetijden terug van 73 sec. naar 76 tot 78 sec. Dat de man uit Breda toch nog tot een tijd van 30 min. 47.3 sec. kwam pleit voor zijn doorzettingsvermogen. Klaas de Ruyter werd tweede in 31.29.6 sec. De heer Paulen, voorzitter van de KNAU zeide na afloop van de race nog niets te willen meedelen, maar het is vrijwel zeker dat Hein Cu jé uit Middelburg, de enige Nederlan der zal zijn die ons land op deze af stand te Stockholm zal vertegen woordigen. SLECHTS ééN VRIENDSCHAP PELIJKE WEDSTRIJD PER WEEK. De clubs van het betaalde voetbal zullen voortaan in het voetbalseizoen te voorkomen, dat de spelers zich niet slechts één vriendschappelijke wed strijd per week mogen spelen. Dit om geheel kunnen concentreren op de competitie-wedstrijd van de zondag. Voor elke vriendschappelijke wed strijd is voorts de toestemming van het sectie-bestuur noodzakelijk. In principe dienen deze ontmoetingen op woensdag- of donderdagavond te worden gespeeld. MOTORSPORT BILL NILLSON WON TE LICHTENVOORDE De Zweed Bill Nillson heeft op de „Besselingschans" in de Lichten- voortse bossen voor 20.000 toeschou wers een prachtige overwinning be haald in een zeer sterk veld van in ternationale motorcrossers. In de eerste manche waren de beide Zweden Nillson en Johansson oppermachtig. Onze landgenoot Jan Clynck, die na zijn val voor het eerst weer startte, nam direct de Ic'ding maar vloog na twee ronden tijdens een heftig duel met Johansson vut de bocht en moest toen gelukkig on gedeerd de strijd staxen. Tot de uitvallers behoorden ver der de Belg Baeten en onze land genoot Albert Dirks. Van de gestarte Amerikanen was alleen de BSA-ryder Penner in staat het tempo te volgen. Ook in de tweede manche waren de Zweden superieur waarbij vooral Johansson opviel door zijn mooie rij den. Een ware wolkbreuk ontlaadde zich boven de renners toen deze voor de derde manche startten. Het talrijke publiek (20.000 toe schouwers), vergat echter de regen toen het zag hoe Albert Dirks met de buitenlanders op zijn hielen weg spoot. Wat Nillson c.s. ook probeer den, de Nederlander bleef hen zij het vaak na spectaculaire duels waarbij de modder en het vuil hoog opspoten de baas en hij vond zijn beloning in een fraaie ritzege. De machine van Nillson die tijdens de race blauwe rookwolken uit ging braken, liet de Zweed op het laatst niet meer toe voluit te draaien. On danks dat kwam hij toch nog als vijfde binnen, hetgeen net voldoende was om de eerste plaats in de alge mene rangschikking te behouden met 1 punt voorsprong op de Engels man Smith. Bij de kwartliters toonden zich de Maico-rijder Simon Schram uit Wol- vega de meerdere van de Fries Jos Van de Mey. De snel gestarte Van de Hoek moest zich uiteindelijk met de derde plaats tevreden stellen. Daar de nummers van de deel nemers door de modder voor de jury vrijwel onleesbaar geworden waren, besloot men met het oog op de moge lijke vergissingen geen tijden toe te kennen. LAWNTENNIS Onder zeer gunstige weersomstandig heden werden zaterdag jl. de halve fi nales gespeeld van de clubkampioen schappen der R.K.T.V. „Unicum". Via een 'overwinning op I. v. d. Heyden wist de opvallend goed spelende H. van de finale. In de tweede halve finale wist de opvallend goed spelend H. van Wely een verdiende zege te behalen in drie sets op de geroutineerde speelster mevr. v. Ulden-Verhoeff. In de enige tot nu toe gespeelde halve finale heren heeft de jeugdige K. Stokkermans een verrassende maar verdiende zege be haald op de 1ste teamspeler A. Grim bergen. In de finale damesdubbel plaatsten zich H. van Wely en L. van Ulden via een ruime overwinning op de jeugdige speelsters M. van Ulden en T. Kaspers: tevens bereikten I. v. d. Heyden en Y. Leenen de finale na een mooie over winning op het sterker geachte dubbel T. GribnauR. Gribnau. A. v. d. Heyden en J. van Eisen plaatsten zich. via een zwaar bevochten zege op K. StokkermansJ. Gelevert in de finale heren-dubbel; eveneens A. Grimsbergen en A. v. d. Voort, na een regelmatige overwinning op het dubbel T v. d. HeydenB. Droogh. Mej. J. v. d. Heyden—A. v. d. Heyden en mej. C. GribnailK. Stokkermans bereikten de finale gemengd dubbel. Zondag werd helaas slechts de finale dames-dubbel gespeeld door H. v. Wely L. van Ulden tegen I. v. d. Heyden Y. Leenen. Deze partij werd door eerst genoemde dames gewonnen met 6—2 6—2. De overige te spelen wedstrijden von den geen doorgang wegens het slechte weer, waardoor de banen onbespeelbaar waren. In de loop van deze week reeds zal de finale heren-dubbel gespeeld wor den wegens het vertrek van een der spelers naar het buitenland, terwijl zon dag a.s. de finales dames- en heren-enkel zullen plaatsvinden. door L. A. Cunningham 13) De goede Simard haalde in ver bazing zijn wenkbrauwen heel hoog op en zijn mond hing open. Men was hier niet gewend om zo gewoontjes over Pierre Labrette te praten, de rijkste grondbezitter in heel Tantra- mar, de ongekroonde koning van zijn volk. Deze jongeman wist blijk baar niet over wie hij sprak. Als Pierre Labrette dat gewild had, zou hij al lang gekozen zijn voor het Ca nadese parlement. Maar hij gaf er de voorkeur aan, er de mannen heen te sturen die hij zelf wenste. Maar Luc eerbiedigde de persoon van zijn zeldzame gast, maakte een buiging en zei, dat hij Monsieur La brette de kamer van Monsieur West- cott zou wijzen. Bij zichzelf dacht hij echter, dat het heel wat beter gestaan zou hebben voor de jonge man, als hijzelf naar beneden had willen komen om op Pierre te wach ten. Maar ja, kwam de jongen van Montreal, waar al die ongevoelige Engelsen wonen? Hoe kon hij dat allemaal dan ook weten? Luc keek de jongen Westcott na, die daar heenliep als een graaf. Zijn familie was eens van adel geweest, dat wist hij wel. Iedereen in het dorp wist dat, zo goed als men wist dat 'dit de jongeman was die het landgoed naast de Labrettes bezat, dat Pierre Labrette wilde hebben. Deze had alle dorpelingen al van zijn plannen verteld; er was niemand die niet wist, hoe hij het grondge bied van „die honden" zou terugko pen, dat zij eens aan zijn familie ont stolen hadden. Het oude huis zou dan direct met de grond gelijk wor den gemaakt en het puin zou naar alle windstreken verspreid worden, zodat er geen steen zou overblijven, waarop de Westcotts hun herinne ring zouden kunnen vastmaken. „Pierre zal wel zorgen, dat hij het op een koopje krijgt", zei Luc tegen zijn vrouw, die het vlees stond te braden. „Hij zal dat joch om zyn vinger winden, Madeion, zul je zien; en het hele gedoentje voor een appel en een ei in de waoht slepen. En die eieren van Pierre zijn in de regel niet zo erg vers!", voegde hij er naderhand aan toe. Dan ging hij verder: „Die Westcotts zijn nu arm als de mieren, maar ik heb mijn grootvader horen vertellen, hoe zij er vroeger geen been in zagen om naar zijn café te komen en er alle fijne cognac op te kopen, die zij dan op de plek uitdronken. Dat waren nog een rijke dagen, toen!" Onder het overwegen van deze heldendaden, becijferend wat derge lijke vrolijke buien zijn grootvader moesten opgeleverd hebben, werd hij opgeschrikt door een nadrukkelijk gebel uit de gelagkamer. Hij sprong terstond op, om te zien wie daar was. Het was Pierre Labrette. Groot en pezig stond hij daar in zijn bruin, handgeweven pak. Een half opge rookte sigaar hing tussen de sterke gele tanden, die opvielen in het rode doorgroefde gezicht. Pierre was de eigenaar van de oude rolschaatsen- baan, waarin nu La Maison Simard gevestigd was. De meeste huizen van het dorp behoorden direct of indirect aan Pierre Labrette. „Zo Luc", zei hij, „ons mannetje is weer terug, hè?" „Ja M'sieur Labrette. Hij is zo juist thuisgekomen en is nu op zijn kamer met bad." „Hm!" Pierre ging zitten, en keek het raam uit. Hij genoot reeds van het komend onderhoud en van zijn suc ces daarbij. I,uc bieei hem staan aan zien, opende zijn mond, sloot die weer en bewoog een paar maal on zeker zijn handen. Tenslotte be merkte Pierre zijn verwarring. Hij staarde de waard aan. „Zeg, waar sta jij op te wachten?", viel hy uit „Ga naar die knaap toe en zeg hem dat ik er ben". „Pardon". Luc maakte een buiging. Er stonden druppels op zijn gezicht. „Hij zei me, dat ik u zijn kamer moest wijzen". Pierre nam zijn sigaar uit zijn mond en bleef Luc even met open mond aanstaren. Dan haalde hij zijn schouders op en knikte. „Bien!", zei hy. „Dat zal hem vijf honderd dollars op de prijs schelen". Luc had medelijden met de jonge man. Het was ook dwaas van hem om zoiets te doenom zich Pierre tegen te maken. Pierre was helemaal niet zachtzinnig. Alleen sterken kon den hem naderen; de zwakken liep hij onder de voet. Als het zo door ging zou hij nog gehakt van Mon sieur Westcott maken. Luc wilde reeds voorgaan op de trap, maar La brette duwde hem ruw opzij. „Ga weg, inbécile!" zei hij. „Ik heb haast. Ik ken die „kamer met bad" van je. We zullen dat zaakje wel even gauw regelen". „Wat is-ie nijdig dat-ie naar boven moet klimmen", dacht Luc. „Ik heb hem nog nooit met zo'n rood hoofd gezien. De arme jongen kon toch on mogelijk verlangen, dat Pierre op hém zou wachten hier. Pierre is zo welwillend, om die grond van hem te kopen. Niet dat hij veel meer zal feven dan de hypotheek bedraagt, laar hij zou toch ook kunnen wach ten tot de bezitting te koop wordt geboden wat gauw genoeg zal ge beuren; en dan zou hij er heel goed koop aan kunnen komen, omdat nie mand tegen hem op zou durven bie den!" Pierre dacht ongeweer hetzelfde, terwijl hij klopte op Lynn's deur, nadat hij zich vast voorgenomen had Luc Simard geen jaar langer in dit huis te dulden, die gek. Pierre's hoge gestalte scheen de deur te vullen toen hij binnentrad, maar de jongeman die bij het ven ster stond was even lang en bijna zo breed in de schouders als hij. Hij keek Labrette koel, en zonder enig ontzag aan. Hoeveel malen te voren hadden twee vertegenwoordigers der families op deze wijze tegenover elkaar ge staan: met aanmatiging en onverho len minachting aan de ene zijde, en dezelfde kalme beheersing aan de andere kant. Een Westcott in rode tuniek en met laarzen aan, en een Labrette in ruwe, smakeloze kleding. Hier was alles wat Pierre haatte, zoals zijn voorouders het gehaat had den: de beleefde glimlach, de ondoor grondelijke blik, de iets overdreven buiging. Pierre's geweldige handen balden zich onwillekeurig. Hij haatte woorden; graag zou hij die kerel daar voor zich eens in de kraag gegrepen hebben, om er al die vervloekte be heerstheid uit te schudden. Zo namen zij elkaar enige ogenblikken op; dan trnd Lynn naar voren en stak een hand uit. „Miinheer Labrette?" „Ja". Pierre nam geen notitie van de hand. Hij smeet zijn bruine vilthoed op de tafel. Lynn liet niet in het minst merken, dat hij door deze grof heden beledigd was. Hij had zich te voren geen beeld gemaakt van de man met wie hij te doen zou krygen, maar hij verwonderde zich toch niet nu hij Pierre Labrette voor zich had. Bovendienwas hij niet de vader van Manon? Er zijn van die geval len, waarin fhen veel door de vingers ziet! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9