Interdiocesane landbouwjongeren vierden1 jaarlijkse landdag te Heemstede APENSTREKEN Hoe koning Feisal en zijn familie vermoord werden Sieraden-schat gestolen Vacantie koninklijk gezin visie op televisie MAANDAG 21 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Na ernst ook luim aanwezigen tenslotte op, te bidden voor de bisschop-coadjutor om voor hem de genade te verkrijgen voor 'n goede uitoefening van zijn toekom stig ambt Solidariteit „Wij moeten in deze tijd vol span ningen en onzekerheden universeel leren denken om te beseffen met Ruim vijfhonderd uit de bisdom men Haarlem en Rotterdam afkom stige leden van de beide organisaties van land- en tuinbouwjongeren, de LTJ en de LTM, hebben zondag op de terreinen van het seminarie „Ha- geveld" te Heemstede hun jaarlijkse Landdag gevierd. Groter dan in voorgaande jaren was de belangstel-1 welke problemen de andere volken ling voor deze (jubileum)-dag en van de wereld (in het byzonder in mede daardoor was het succes eens de minder-ontwikkelde gebieden) zo groot, ondanks het feit, dat de te kampen hebben", zei minister dr. weergoden zich verschUlende malen m. Klompé in haar inleiding Zij was niet van hun beste zijde lieten zien. kort tevoren met een „Wilhelmus" Intens hebben de deelnemers meege- en met een spontaan applaus ont- leefd met de verschillende punten vangen op de cour van het semina- die het programma bevatte: de H. rie. In een enthousiast uitgesproken Mis gecelebreerd door de bisschop coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard en de verschil lende evenementen in de middag uren, waarvan een toespraak door de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, de hoog tepunten vormden. Op de cour van het seminarie werd 's morgens in sfeervolle stijl de H. Mis opgedragen, die op origi nele wijze werd omlijst door een declamatorium, een dameskoor en enkele hoornblazers die de hoogte punten van de Eucharistische vie ring aankondigden Tijdens de Offe rande ontving de coadjutor uit de handen van de districtsleiders en -leidsters oogstdankgaven, voor de streek van afkomst typerende pro- dukten. De celebrant ging in zijn predika tie uit van de oratie van de zondag, waaruit eens te meer naar voren komt, dat de mens in niets zelfstan dig kan optreden. „Voor alles wat in de ogen van God kostbaar is, heeft lij genade nodig. Wij mogen nimmer olijk geven van iets zelf te willen doen; steeds moeten wij God voor ogen houden en Hem telkens vragen ets te mogen ondernemen. De hou ding van een echte Christen moet daarom zijn als die van een bede aar." Mgr. dr. Van Dodewaard achtte deze woorden zeer begrijpelijk voor de jonge boeren en tuinders, omdat zij, méér dan de mens uit de stad, leseffen dat de natuur en door de natuur God beslist. „U bent mmer van Hem afhankelijk", houdt derhalve steeds rekening met Zijn ilannen", aldus de bisschop-coadju- or. Elders op de terreinen van het leminarie „Hageveld" kwamen jTJ-ers en LTM-sters na de H. Mis jijeen voor een gezamenlijk ontbijt. In een fikse regenbui sprak de roorzitster van de LTM, mejuffrouw Annie Kortman, na het ontbijt en voorafgaande aan de causerie van minister dr. M. Klompé, een wel- comstwooxd, waarin zij zidh in het lijzonder richtte tot de gasten, de voorzitter van de LTB, de heer E. J. L Kolfschoten en vertegenwoordi- ;ers van de KAB, de KNJBTB en de Catholieke Jeugdraad, alsmede de ialmoezeniers B. P. M. Schoonen- ieek en P. Matthijsen Zij riep de Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. Ï.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 rram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gr. ,35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij- ing. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu- ;rs. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Jazz- luziek. 12.20 Regeringsuitzending: •andbouwrubriek. De ontwikkeling an het aaltj esonderzoek in land- en uinbouw. 12.30 Land- en tuinbouw leded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 ieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 [etropole-ork. 13.55 Beursberichten. 4.00 Paul Vlaanderen en het Spen- Mysterie, hoorspel. 14.35 Viool piano. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 avondzon van het Heidendom, us. 16.45 Pianorecital. 17.15 Orkest- uziek. 17.45 Lichte muziek. 18.00 ieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor jeugd. 18.55 Paris vous parle. 19.00 r. 19.45 Toneelbesohouwing. 2*0.00 ieuws. 20.05 Gevar. muziek. 20.30 ooltocht door de nacht, hoorspel. 45 Lichte muziek. 22.00 Actualitei- n. 22.15 Piano-improvisaties. 22.40 axofoonkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 eursber. te New York. 23.16 New ork calling, caus. 23.2124.00 Gr. HILVERSUM n 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor ingebed en liturg. kaL 8.00 Nieuws. 15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 chtbaken, caus. 10.00 Voor de kin- ren. 10.15 Gram. 10.35 Chansons. -00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. ■50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 iddagklok, noodklok. 12.03 Gram. -30 Land- en tuinb. meded. 12.33 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 msmuziek. 14.00 Gram. 14.30 Voor vrouwen van het platteland. 14.40 S Cris du Monde, oratorium. 15.10 :am. 16.00 Voor de zieken. 16.30 ekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 ïursberichten. 17.45 Regeringsuit- nding: Rijksdelen Overzee: Het Ne- rlands in Suriname, door H. v. Bo suien. 18.00 Lichte muziek. 18.20 V.P., pol. caus. 18.30 Lichte muziek. 50 Gr. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. hei nieuws. 19.15 Instr. Octet. •35 La Traviata", opera. (In de uzes: 21.40—21.50 Gram). 22.45 ondgebed en liturg, kal. 23.00 euws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Documen- fcwe film. 20.35 De drie tovenaars, «nfilm. 21.00—22.15 Film. causerie drong zij aan op een grote solidariteit onder de jongeren om mede daardoor de Christelijke geest in de wereld te brengen. Minister dr. Klompé constateerde in de moderne wereld twee ogen schijnlijk tegenstrijdige feiten. „De wereld is kleiner geworden, maar desondanks zijn de mensen verder van elkaar verwijderd dan vroeger" Zij baseerde haar uitspraak op de nauwere contacten die er tussen de landen en de continenten bestaan door middel van het steeds sneller wordend vervoer, door de radio en door de televisie, maar daarnaast bemerkte zy een groot verschil in ontwikkeling en een gebrek aan saamhorigheid. Toch is er. aldus mi nister Klompé een streven naar een wording. Maar onvermijdelijk daar mee verbonden zijn de „groeistui pen", die men ziet in Indonesië en in het Midden Oosten. Als oorzaak van het naar-elkaar-groeien noemde de minister het feit, dat geen land, zelfs geen continent in zyn eigen behoef ten kan voorzien en zijn eigen vrede kan bewaken. Als een van de grootste moeilyk- heden, die zich voordoen, wanneer landen of werelddelen naar elkaar toegroeien, noemde de minister de aanpassing. Zij wees daarbij op het ontstaan van het proletariaat als ge volg van het feit, dat door de snelle ontwikkeling van de techniek de menswaardigheid werd vergeten, Volgens minister dr. Klompé dient ieder mens zich in te weven in het patroon van de maatschappy, in het patroon van het leven van zijn medemens. „Daardoor ook vervul len wij de Christelijke boodschap, ae liefde onder de mensen en de Christelijke, geest in de wereld te brengen". In het kader van deze op dracht legde de minister er de na druk op, dat de Europese mens ver plichtingen heeft ten opzichte van de minder-ontwikkelde gebieden, met name Afrika en Azië. „Wij moe ten daar de helpende hand bieden, niet alleen uit menselijk medelijden, maar omdat wij Christenen zyn" Minister dr. Klompé wees echter op de grote gevaren, die er bestaan, wanneer men de aanpassing van de „primitieven" versnelt. De toekomst in eigen hand „Het gebrek aan solidariteit is bij zonder groot; de mensen groeien van elkaar af", zei minister dr. Klompé in haar betoog. „De mens moet met de andere mens leren leven en dat is een kwestie van een persoonlijke reactie. Men moet het gevoel heb ben van in een kader te leven". In het by zonder tot haar auditorium sprekend zei hij; „U hebt op het platteland de kans dat kader te scheppen en U kunt tevens de scha kel vormen tussen de traditie van de oude en de produkten van de mo derne tijd". „Wanneer wy leren leven met andere volkeren en ons verdiepen in hun moeilijkheden, dan leveren wij een directe bijdrage tot de vrede. Wanneer wij geloven in onze idealen, kan de maatschappy een samenleving worden van geluk en veiligheid. De schone toekomst hebt U in eigen hand, wanneer u meewerkt aan de bouw van het „huis", waarin de mensheid eens ge lukkig zal zyn", aldus minister dr. M. Klompé. In een uitbundige stemming trok na de toespraak de grote schare LTJ-ers en LTM-sters naar het Autoplunderaars gearresteerd De politie heeft de hand kunnen t leggen op drie autogangsters, die de j laatste tijd de grote wegen onveilig maakten door langs de weg staande defecte auto's te plunderen. Alles konden zij gebruiken. Radio's, accu's, lampen maar vooral banden sloop ten zij van de onbeheerde voertui gen af. Na hun arrestatie bekenden zij ruim 20 van dergelijke plunderin gen. De drie mannen, alle drie Hage naars, konden worden gearresteerd doordat zij aangehouden werden toen de achterlichten van hun auto niet brandden. Op de rijksweg onder Nootdorp dwong de politie hen tot stoppen. De dienaren der wet kre gen argwaan en doorzochten de wa gen Zij vonden enkele autobanden. Hun vermoeden, dat hier iets niet in de haak was, werd bevestigd doordat de hoofdman van de bende, die in de auto was achtergebleven, er plotse ling als een haas tussenuit kneep toen de agenten de twee anderen, A. K. en T. L een verhoor afnamen. De ontsnapte werd later door de Delftse politie aangehouden. Hy be kende de plunderingen en vertelde de politie waar zy de velgen van de verkochte autobanden konden vin den, in het water van Slachthuis kade te Den Haag. Op eigen verzoek W. Merkx, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en verschillende autoritei ten van land- en tuinbouworganisa ties. De resultaten van de sportwed strijden werden ten zeerste beïn vloed door de regen. De wedstrijden vonden echter alle doorgang. G. van Paasen uit Voor schoten won de vijftienhonderd meter hardlopen; het district Haar lemmermeer Noord-Holland verte genwoordigend won de handbalwed- strijd tussen Noord- en Zuid-Hol land; het district Voorschoten won de volleybal wedstrijd bij de dames en Leiden bij de heren; Leiden won bij het touwtrekken en mejuffrouw Toos Giesen uit Wieringermeer won op het paard „Chamour" het sprin gen bij het concours hippique Zij had nul fouten. Tweede werd W. Bassink op „Hassen" met vier fou ten en T. Amsink op „Kunra" werd derde met zeven punten. De regen had geen invloed op de buitengewoon opgewekte stemming die er heerste op en rond het sport veld. In de eivolle consumptietent zongen drie a vierhonderd deelne mers „om de moed erin te houden" luidkeels wilde strijdliederen en bui ten maakte men volop plezier onder een afdak van planken of regenjas sen. Toen de zon het eindelijk van de regen won, werd er nog geruime tijd gedanst en gehost. Uit boot geslagen en verdronken Tijdens een onweersbui heeft gis termiddag een plotselinge windvlaag het grote zeil losgerukt van een zeil boot, waarin zich op de Bergseplas te Rotterdam zes personen bevonden. De zwaaiende giek van het zeil trof daarbij de vijftigjarige houtsnijder E. M. Biervliet uit Rotterdam in de Knieholte. Door de paniek, die er in de boot ontstond, sloeg de man overboord. Hy greep hierbij echter in zijn wan hoop het 16-jarige verkoopstertje D. Heijst vast, dat daardoor mede in het water terechtkwam. De vier andere inzittenden, die snel door de wind met de boot afgedreven werden, za gen geen kans de hand tot redding te reiken. Aan enkele vissers, die in de nabijheid waren, mocht het ech ter gelukken het meisje in hun boot te trekken, maar de heer B. ver dronk. Zijn lijk is later geborgen. Verkeersongeluk eist twee doden Een ernstig verkeersongeluk heeft zondagochtend te Kerkrade aan twee motorrijders het leven gekost. Een derde slachtoffer, een autobestuurder uit Kerkrade, moest ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de krui sing Pricksteenweg en Veldkuilstraat te Kerkrade omstreeks half tien des morgens. De auto naderde uit de rich ting van de Duitse grens en reed op genoemd kruispunt het motorrijwiel van de 22-jarige J. P. Th. Kuyer uit Beverwijk aan. De botsing was zo he vig, dat de motor in brand vloog en door de brandweer moest worden ge blust. De auto schoot door en ramde in zijn vaart een tuinmuur. Zowel de motorrijder als diens 19- jarige duozit mej. J. C. Kranenburg uit Assendelft moesten levensgevaar lijk gewond in het ziekenhuis te Kerkrade worden opgenomen. Later op de dag zijn beiden aan hun ver wondingen bezweken. Grote schade bij brand in jachthaven Zaterdagavond is brand uitgebro ken in een jachthaven aan de Am stelveenseweg aan de rand van het Amsterdamse Bos. In een uur tijds werden twee grote botenhuizen en ongeveer twintig jachten, die in de loodsen lagen door het vuur ver-* teerd. De vlammenzee was tot ver in de omtrek zichtbaar en in korte tijd ver zamelden zich duizenden kijkers op de Amstelveenseweg. M?t zeven stra len werd het vuur bestreden en om half een, bijna een uur na de mel ding, kon men het sein brand mees ter geven. De nablussing duurde ech ter nog tot zes uur in de ochtend. Vele boten, die in de nabijheid van de loodsen langs de steigers lagen werden door behulpzame omstan ders losgemaakt en elders in veilig heid gebracht. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. In het Amsteldrechtkanaal is zaterdagmiddag verdronken de 9-ja- rige Pieter Terpstra uit Ouderkerk aan de Amstel, die was gaan zwem men ondanks het feit dat hij de zwemkunst niet meester was. Verhaal van een ooggetuige Reuter in Londen heeft een oog- getuigeverslag ontvangen van de dood van koning Feisal en kroon prins Abdoel Illah. Het verslag is af komstig van een paleisdienaar. Uit het verhaal blijkt, dat koning Feisal, kroonprins Abdoel Illah en andere leden van de koninklijke familie van Irak gedood zijn door een salvo met een machinepistool. De 22-jarige koning werd het eerst getroffen. Daarna viel de kroonprins dwars over het lijk van zijn neef. Het derde slachtoffer was de be jaarde moeder van de kroonprins. Zij viel met de Koran vastgeklemd in haar armen. Volgens de ooggetuige kwamen daarna de dienstmeisjes van het paleis aan de beurt. Men liet de lijken liggen in een reusachtige poel bloed. De ooggetuige wist te ontsnappen. Zijn overhemd was doorboord door een kogel. De ooggetuige verklaarde, dat iedereen op het koninklijk paleis nog sliep, toen de opstand maandagmor gen vroeg uitbrak. Kroonprins Ab doel Illah ontdekte bij het verlaten van zyn slaapkamer dat het paleis omsingeld was door opstandelingen. Hij bleef rustig tot men hem had meegedeeld, dat er een opstand was uitgebroken. Hij rende toen naar de radio en stemde het toestel af op radio-Bagdad. Het radiostation zond mededelingen van de rebellen uit. Toen Abdoel Illah deze hoorden, sloeg hij met zijn hand tegen zijn hoofd. Hij gaf zijn dienaren onmid dellijk opdracht de witte vlag uit te hangen op het paleis. Toen men hiermee bezig was, werd koning Feisal wakker en ging naar beneden. Granaten uit mortieren troffen het paleis. Plotseling kwam een kapitein van het opstandelingen- leger binnen en ging naar de jonge koning. In de algemene verwarring liepen de andere leden van de koninklijke familie, onder wie de echtgenote en zuster van de kroon prins, en 'n achttal Arabische dienst meisjes op hen toe. De kapitein beval het gezelschap zich buiten het paleis op te stellen en vroeg de slachtoffers of zij nog een of andere wens hadden. De kroonprins antwoordde hierop ont kennend. Hierop vuurde de kapitein met zijn machinepistool en doodde hen allen. De ooggetuige verklaarde, dat alle verhalen over een vechtende of tegenstand biedende kroonprins on juist zyn. Koning Feisals verloofde. Prinses Fazilet, de 17-jarige ver loofde van de deze week in Bagdad vermoorde 22-jarige koning Feisal van Irak, heeft besloten haar studie in Heathfield (Engeland) af te bre ken. Zij gaat deze week terug naar Turkije, waar haar familie woont Volgens de aanvankelijke plannen zou zij dit weekeinde haar verloofde in Engeland ontmoet hebben. De koning zou, na de vergadering van het Pact van Bagdad in Instanbul deze week, naar Engeland zijn ge reisd. Men had reeds voorbereidingen getroffen voor een verblijf in het kasteel, dat de Iraak9e koninklijke familie in Surrey bezit. Danny Kaye laat aan de Chimpansee Angelina zien, dat hij minstens even goed aan de rekstok is als zij. Het tweetal treedt op in een nieuwe film van Danny, waarvan de première a.s. woensdag in Londen gaat ten bate van het Dagblad-fonds. Inval in speelhol te Rotterdam Vals spel in het geniep De recherche te Rotterdam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een inval gedaan in een woning van de Lijnbaanflat aan de Joost Banckert- plaats te Rotterdam. Het nachtelijk bezoek wettigde het vermoeden, dat er in de woning ge legenheid werd geboden tot hazard spel: toen de politiemannen binnen heeft de aanvoerder enkele van de kwamen, troffen zij in de huiskamer velgen opgedoken. een dozijn mannen aan, die om de speeltafel zaten. Een van de rechercheurs, die de draaiende roulette met kennersblik onderzocht, kwam tot de ontdekking dat men de uitslag niet eens behoefde af te wachten. Het speeltuig bleek na melijk op listige wijze te zijn inge- vijld, waardoor de croupier een Hagenaai invloed op de uitslag van het spel kon doer gelden. Negen gokkers kregen, behalve een proces verbaal ook nog het nare ge voel, dat zij de hele nacht bij de neus genomen waren. De bewoners van het huis en de beide bankhouders, de laatsten afkomstig resp. uit Den Haag en Amsterdam, werden in verzekerde bewaring gesteld. De roulette, de fi- Melkauto overreed slapende jongen Een veertienjarige jongen uit Utrecht is zaterdagmorgen in alle vroegte op wel zeer tragische wijze om het leven gekomen. Met enige vrienden was hij om een uur of drie gaan vissen. Ze hadden een plaatsje gekozen langs een van de smalle land weggetjes bij Harmeien. In plaats van te gaan vissen ging de jongen echter op een hoop hooi liggen, die kennelijk van een wagen op het weggetje was gevallen. Zijn vrienden waarschuwden hem maar de jongen bleef waar hij was en sliep al spoedig. De jongens lieten de verstokte slaper aan zijn lot over en bepaalden hun aandacht tot dobber en nylon. Plotseling echter schrikten zij op door het claxonneren van een melkauto, die de weg versperd vond door de fietsen van de vissers. Die renden om de versperring op te ruimen en ineens dachten ze aan hun vriend, die nog moest slapen, hoewel de vrachtauto ook hem voor bijgekomen v/as. Het bleek, dat de melkauto over de slaper heen was gereden. De borst kas van de jongen was ingedrukt. Hij moet op slag dood zijn geweest. De chauffeur van de auto, die hem niet heeft kunnen zien, betreft geen schuld. Tijdens afwezigheid van de bewo ners hebben inbrekers gistermiddag hun slag geslagen in een woning aan de Dintelstraat hoek Rooseveltlaan in Amsterdam-znid, waar een handelaar in gouden en zilveren voorwerpen woont. De inbrekers hebben grote aantal len kostbare diamanten en gouden ringen en half-edelstenen meege nomen. De politie kon vanochtend nog geen juiste opgave van de ver miste sierraden verstrekken, doch men schat het totale bedrag aan ver dwenen kostbaarheden op enkele tienduizenden guldens. De meeste zaten in tassen, die de inbrekers als het ware voor het meenemen hadden. Nietemin heeft men de kamers nog terdege onderzocht. De in de kamers aanwezige zilveren voorwerpen en geldsbedragen liet men onaangeroerd De diefstal werd ontdekt door bo venbewoners, die gistermiddag tegen zes uur thuis kwamen en bemerkten dat de deur van het traplokaal was ingetrapt. Men alarmeerde direct de politie, die een nauwkeurig onder zoek instelde. De benadeelde bewo ners kwamen eerst laat in de avond thuis. De handelaar is tegen inbraak verzekerd. De Amsterdamse recherche heeft de grensposten laten waarschuwen om eventueel te verhinderen dat de kapitale partij sieraden over de grens wordt gebracht. Later deelde de politie mee, dat volgens een voorlopige opgave wor den vermist: 136 gouden ringen, waar van vele bezet met briljanten, circa 2000 karaat opaal, 400 karaat sma ragd, plm. 650 turmalijn hoe hoeveel heid parels, granaten, bedels en slo ten alsmede talrijke opaal- en turma lijnringen. De inbrekers hebben in de woning verscheidene deuren geforceerd en kasten en laden omgekeerd. In een kantoor van de woning lag de vloer bezaaid met gouden en zilveren siera den. Bij het zwemmen in de Maas te Obbicht is zaterdagochtend verdron ken de 16-jarige G. van den Ende, wonende te Geleen. Het stoffelijk overschot is in de loop van de dag opgevist. Op een gloednieuwe bromfiets is de heer D. Penninkhof uit Kampen verongelukt, toen hy van een zijweg pardoes de grote weg opreed, terwijl een VAD-bus passeerde. De brom fietser reed zonder vaart te minde ren op de autobus in en was op slag dood. Waarschijnlijk was hij het Het ligt in het voornemen van de Koningin, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene dinsdag per vliegtuig te vertrekken naar Zuid- Frankrijk voor de zomervakantie. Gedurende deze vakantie zal een tocht van ongeveer 3 weken langs de Zuid-Franse kunst worden ge maakt aan boord van koninklijke jaeht „Piet Hein" en „De Groene Draeck" van prinses Beatrix. Hr. Ms. mijnenveger „Breukelen" verblijft in de buurt teneinde zonodig de verbindingen met Nederland te on derhouden. - Het vrachtschip „Weltevreden" dat het koninklijk jacht „Piet Hein" ver voert heeft buiten de schuld van de rederij enige vertraging op het vaar- schema en zou vermoedelijk 23 juli in Marseille aankomen. In verband daarmede zullen de prinsessen Margriet en Marijke met de verzorgster der jongste prinsessen en enige vriendinnen der prinsesse enkele dagen later uit Nederland ver trekken. ches 'en het speellaken werden in be-1 voertuig nog niet voldoende mees slag genomen. ter. (Van onze t.v.-medewerker). Derde T.V.-studio nadert haar voltooiing. Nog slechts enkele weken zal het duren, voordat de kostbare appara tuur aankomt die moet dienen om de pas gereed gekomen t.v.-studio in het vroegere kerkgebouw „Eltheto" te Bussum in te richten. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat de instrumenten aan de moderne eisen voldoen. Met deze derde studio, dus na Irene en Vitus en het gereed ko men van een nieuwe regiekamer in de Vitus-studio, zit de Ned. Televisie stichting weer enige tijd vast in het zadel en kan men op het punt van technische outillage met gerust hart uitbreiding van zendtijd vanwege de staatssecretaris tegemoet zien. Reeds verleden jaar april werd ge start met een verbouwing van deze derde studio, die aan de Iluizerweg is gelegen. Op de bovenverdieping is de regiekamer gebouwd met daar bij de geluidskamer en de camera- en controlekamer. Ook een filmcabine is hier gebouwd. Door wegbreken van het balcon en een tussenmuur is een zaalruimte verkregen van 11 by 22 meter. Gelijkvloers is een uitschuif- ruimte voor rekwiesieten, en electro- technische schakelruimte en een can- tine. Aan de ventilatie, extra nodig vanwege de fel brandende lampen in de studio, wordt grote aandacht ge schonken; hier liggen aan- en afvoer kanalen, de toiletten en de verwar minginstallatie. Als we de balans opmaken van het geen in Bussum in de loop van de ja ren aan de NTS is toegewezen, dan blijkt, dat deze stichting de beschik king heeft verworven over twaalf ge bouwen, opslagruimten en stallingen meegeteld. De journaaldienst en de rekwisietenbergplaats behoren even zeer onder die gebouwen. Buitenlandse insiders die we spra ken, hebben ons verzekerd, dat veel Lv. stations elders in de wereld mis schien ruimer zijn, maar technisch behoeft men in Bussum voor nie mand onder te doen. Dat betreft ook de t.v.-masten, die hier en daar in ons land zyn verrezen of alsnog zul len worden gebouwd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5